[ janponican @ 22.09.2006. 20:36 ] @
Rešen sam da ugradim podno panelno grejanje (kuća - cca 120m2) ali sam u dilemi sa kojim cevima to uraditi; da li sa plastičnim (PEX) ili sa bakarnim mekim cevima sa oblogom. Cena nije u pitanju već me jedino interesuje efekat i trajnost kao i sigurnost sistema.
Molim sve koji poznaju ovu materiju da me posavetuju i pomognu da rešim problem. Majstori, koje sam kontaktirao i koji se bave instalisanjem podnog grejanja preporučuju mi plastične cevi zbog lakšeg i bržeg rada i niže cene cevi, ali nisu me ubedili da je bolje u odnosu na bakarne cevi, koje ipak imaju i bolju provodljivost temperature i jače su a verujem i dugotrajnije. Molim za pomoć!
[ mali genije @ 25.09.2006. 20:05 ] @
pex cevi imaju malu provodnost toplote,kod bakarnih cevi u buziru
isto tako jer buzir onemogucava adekvatnu izmenu toplote
podno grejanje uradi sa polietilenskim cevima
prodaju se u koturima od 100m podnose pritisak
od 10 bara polazu se na izolaciju sa folijom
nadam se da sam pomogao.

[ khanate @ 14.01.2007. 01:17 ] @
Drago mi je da je neko pokrenuo ovu temu. Istina ne razumem se u podno grejanje ali imam u planu da se upustim postavljanje istog. stoga bih voleo da cujem jos neka misljenja, savete i ponajvise iskustva vezana za podno grejanje uposte. naravno ako i sam dodjem do nekih korisnih informacija rado cu ih podeliti sa svima.
[ mali genije @ 14.01.2007. 08:28 ] @
evo ti jedna slika za pocetak


[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.02.2007. u 01:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.02.2007. u 01:20 GMT+1]
[ Mega System @ 28.01.2007. 20:34 ] @
Ne brinite se mnogo oko provodljivosti, najboje su vam ovde ih mi zovemo barrier cevi ima vise proizvodaca kao sto su Hep20 ili Polyplumb iste se proizvode i u Madjarskoj zajedno sa kompletnom izolacijom i nosacima u koje se cevi polazu. Ima toliko razlicitih oblika polaganje podnog grejanja da bih mogao da pisem do sutra ali u 90% slucajeva instalacije se rade plastikom ili ti polietenskim cevima kao sto kaze mali genije. Cevi su visoke kvalitete i proizvodac daje garanciju od 25 godina na njih mada mislim da mogu da traju mnogo vise. Obrati paznju vise na to kakav mix ventil, pumpu i manifold( ne znam na srpski) kao i termostate i ostale komponente. Podno grejanje ti je vrh u grejanju ustedices mnogo na gasu i neces imati prasine u gajbi. Najveca prednost mu je sto zagreva od dole prema gore istijano tako da u visini glave imas uvek temperaturu i noge su ti uvek tople dok obican radijator zagreva prostoriju od gore prema dole, a termostati se ugraduju na oko 150 od poda pa stalno cima boiler. Vodi racuna o zonama i nastoj da ne predes 100 m u duzini jedne zone posto predugacka linija prouzrokuje hladne spotove pa ce ti trbati dva tri sata da ih probijes svaki put kad pustis grejanje.
Ako vas zanima nesto pitajte radim grejanje i hladenje vec osam godina svaki dan i ne pada mi na pamet da menjam posao lova je najjaca u gradevinskoj industriju u ovome, a i ako se ozbiljn bavis sa ovim poslom ne moze da ti bude monotono jer bukvalno svaki dan nesto novo ima na trzistu.
pozz....
[ vlados @ 31.01.2007. 13:14 ] @

paziti na ergonomske zahtjeve :)

max dopustena temperatura poda 29C

Ostalo je u sustini OK
[ tdjokic @ 31.01.2007. 16:17 ] @
Ja sam se nekad zaklinjao u bakar, ali od kako su navalile ove kisele kise i jos svasta u okruzenju, kad god moram negde da ga ugradim to cinim sa strahom - sta ce biti od njega kroz neko vreme, tako da je prednost na strani plastike. Jeste da je podno grejanje neki zatvoren sistem, ali ipak je ugrozeno (necim taj sistem moras i da napunis i gde sad da nadjes meku vodu, cistu itd.?).
[ vlados @ 31.01.2007. 18:47 ] @
Sjutra u toku dana cu attachment-ovati REHAU "Sistemi za cevno podno grejanje/hladjenje"

za sve one koje zanima problematika povrsinskog grijanja i hladjenja


Izvod iz sadrzaja:

3. Konstrukcija poda
3.1 Struktura poda A30
3.2 Odreoeivanje potrebne toplotne izolacije A30
3.3 Odreoeivanje potrebne akustiåne izolacije A30
3.4 Specifiånosti kod polaganja toplotne
i akustiåne izolacije A30
3.5 Strukture izoalcionih slojeva A30
3.6 Visine sloja cementnog estriha klase ZE 20 A34
Visine sloja cementnog estriha klase ZE 30 A34
3.7 Estrih i fuge A35
3.8 Podne obloge A36
4. Opãta uputstva za montaæu A37
4.1 Graoeevinski preduslovi A37
4.2 Grejni krugovi - oblici polaganja A37
4.3 Zapisnik o ispitivanju pod pritiskom A38
4.4 Zapisnik o zagrevanju i hlaoeenju A39
5. REHAU - cevno podno hlaoeenje A40
5.1 Opãte A40
5.1.1 Termiåka ugodnost A40
5.1.2 Klasiåni klimatizacioni sistemi A40
5.2 Rashladni uåinak A40
5.3 Proizvodnja hladne vode A41
5.4 Vlaænost vazduha i oroãavanje A42
5.5 REHAU - regulaciona tehnika za grejanje i hlaoeenje A43
5.5.1 Zahtevi A43
5.5.2 Komponente A43
5.5.3 Naåin delovanja sistemskih komponenti A46
5.5.4 Uputstva za montaæu i oæiåavanje A47
5.5.5 Tehniåki podaci A48
6. Termotehniåka ispitivanja A49
[ srdjanm3 @ 01.02.2007. 08:38 ] @
Ja sam zainteresovan, pa kad stignes uploaduj
[ vlados @ 01.02.2007. 09:22 ] @
REHAU - Povrsinsko grejanje/hladjenje, PDF,109 strana

link: http://download.smscentar.com/...f1fea46d33d034f679da7a6b59.php

Velicina: 3,52 MB


Pozdrav.
[ khanate @ 01.02.2007. 22:28 ] @
Fajl je odlican, konacno neki konkretni odgovori. Medjutim mene najvise zanima koje podne obloge se mogu koristiti sa podnim grejanjem. Znam da parket i sl ne dolazi u obzir ali sta moze? Hteo bih nesto "toplije" od keramike i slicnih materijala. Postoji li neka vrsta laminata ili neceg slicnog?
[ kerb @ 05.02.2007. 14:39 ] @
Citat:
vlados: REHAU - Povrsinsko grejanje/hladjenje, PDF,109 strana

link: http://download.smscentar.com/...f1fea46d33d034f679da7a6b59.php

Velicina: 3,52 MB


Pozdrav.

Možeš li, molim te, postaviti fajl za download na neko drugo mjesto,
meni ne dozvoljava skidanje (izbaci poruku da je download dozvoljen samo sa
prostora srbije...).
[ vlados @ 06.02.2007. 11:02 ] @
Izvoli.

REHAU - Povrsinsko grejanje/hladjenje, PDF,109 strana

http://rapidshare.com/files/15...ko_grejanje_hladjenje.pdf.html
[ IvoD @ 06.02.2007. 11:13 ] @
Koliko sam video na laminatu, koji je predvidjen za podno grejanje, postoji "ikonica" sa cevima koja je kod običnog precrtana.
Ja planiram da cevi, vlažnim načinom postavljanja, postavim i u pod i u zid (ATHE-Therm petoslojne) i da sistem koristim leti za hladjenje pa mi treba preporuka iz prakse za najnižu temperaturu rashladnog medija kako ne bi došlo do orošavanja.
[ vlados @ 06.02.2007. 11:45 ] @
Citat:
preporuka iz prakse za najnižu temperaturu rashladnog medija kako ne bi došlo do orošavanja.


preporuka je 16 C


P.S.
Na www.integracad.com postoji RAUinteg - profesionalni program za projektovanje instalacija pitke vode i grijanja

registrujte se na sajt download-ujete program, posaljite mejlom zahtjev za aktivacioni kljuc (sve je besplatano).


PROUCITE UPUSTVO i za mnogim pitanjima nece biti potrebe.
[ kerb @ 07.02.2007. 08:49 ] @
Hvala za link, Vlado. Uspio sam skinuti fajl.
Samo da se još nadovežem na temu, jednim podpitanjem, a mislim da je usko povezano.
Ima li veze izbor cijevi i koliko utiče na krajnji efekat grijanja, ako se zna da će
na podu da bude laminat? Inače, postoji li nekakav poseban laminat za te namjene
(ako može kratko pojašnjenje ili link).

[ milovank @ 14.02.2007. 18:48 ] @
Ne mogu da skinem ovaj pdf ni sa jednog linka. Onaj prvi ne moze jer nisam iz Srbije, a drugi mi trazi neku registraciju. Moze li neko poslati na PM ili mail...
Hvala!
[ vlados @ 14.02.2007. 19:59 ] @
Citat:
milovank: Ne mogu da skinem ovaj pdf ni sa jednog linka. Onaj prvi ne moze jer nisam iz Srbije, a drugi mi trazi neku registraciju. Moze li neko poslati na PM ili mail...
Hvala!


Link na rapidshare.com je funkcionalan.

klikni na free, sacekaj da istekne vrijeme, autorizuj (u polje unesi iste simbole kao sto je prikazano) i download ide automatski
[ zoran st. @ 02.03.2007. 21:52 ] @
jel bi mi pomogao neko ko se bavi podnim grejanjem posto imam nekoliko pitanja!u cemu je problem?hteo bih u kucu od 100m2 da postavim podno grejanje ali bih ga sam razvukao a onda bi mi dosao neki poznanik da mi samo pospaja cevi sa peckom!inace to bi mi bilo jedino grejanje u kuci!interesuje me koje cevi treba da postavim i na koje rastojanje?taj poznanik mi je rekao da se cevi jedan metar od zida postavljaju na razmak od 5 cm a kasnije prema sredini se sire i do 10cm!po takvom proracunu meni bi trebalo 1200m cevi!da to nije mnogo?rekao mi je da se cevi postavljaju u spiralu a svugde sam video da se postavljaju u zmiju cik-cak!sta bi mi vi predlozili?pomagajte hitno je!pozdrav za sve!
[ IvoD @ 03.03.2007. 12:49 ] @
PEX cevi suvo (skuplje) postavljanje: 10 m'/m² efikasan razmak 86mm, 7 m'/m² efikasan razmak 136mm, 5 m'/m² ef. razmak 186 mm, 4 m'/m² ef. razmak 238mm. (što je veći razmak treba ti veća temperatura medijuma da bi postigao željenju temperaturu u sobi);
vlažno postavljanje: 15 m'/m² ef. razmak 65 mm, 7,5 m'/m² ef. razmak 130 mm, 5 m'/m² ef. razmak 195 mm, 3,8 m'/m² ef. razmak 260 mm.
Pročitaj prethodne komentare i pogledaj linkove. Razmisli (ukoliko prostor nije malterisan) da cevi postaviš i po zidu.
[ zoran st. @ 03.03.2007. 20:26 ] @
ok, a sta je suvo i vlazno postavljanje?ajde mi malo razjasni te cifre u m2!koliki je precnik cevi i na koji nacin se postavljaju!hvala
[ d a n i e l @ 04.03.2007. 10:03 ] @
Planiram da postavim laminatni pod u kuci gde vec imam grejanje. Posto pod prvo moram da poravnam (mora da ide kosuljica) razmisljao sam da kada vec zapocinjem takav posao resim nesto sa dogrevanjem poda.

Centralno grejanje imam, ali bi hteo nesto sa podom da uradim kako bi ga utoplio.
Posle citanja raznih foruma vise nisam pametan sta da uradim . Da li sa cevima u kosuljici ili sa sistemom elektricnih folija.
Kao sto sam vec rekao, to grejanje ne bi imalo fukciju zagrevanja prostorije vec samog poda (grajalo bi ono i prostoriju delimicno)

Ima li neko predloge za ovakvo resenje?
[ zoran st. @ 04.03.2007. 21:06 ] @
ako mislis samo da utoplis pod mislim da ce ti grejni kablovi ili folijarno grejanje odraditi posao!laka je montaza i mozes dosta sam uraditi!
[ d a n i e l @ 04.03.2007. 22:28 ] @
To sam u pocetku i planirao. Ali mi se cena folije od oko 25 eur po kvadratnom metru cini puno. Uz to trosim struju.

Dosta jeftinije cu proci sa cevima
[ IvoD @ 05.03.2007. 10:41 ] @
Citat:
zoran st.: ok, a sta je suvo i vlazno postavljanje?ajde mi malo razjasni te cifre u m2!koliki je precnik cevi i na koji nacin se postavljaju!hvala


Suvo postavljanje je kad, najprostije rečeno, cevi (16mm) provučeš kroz žljebove na stiropor podlozi (prave ih i kod nas - univerzalne) i pokriješ recimo laminatom. Vlažno je kad cevi zaliješ betonom (ravnajući sloj). Suvo možeš lako da demontiraš ali što bi ga postavljao ako ćeš ga demontirati. Trenutno svi poznati proizvodjači cevi garantuju 50+ godina radni vek.
Što više cirkularnih ''krugova'' (postaviti kao ''zmiju'') to je ujednačeniji raspored toplote, jer predaja toplote nije ista na prvom i recimo pedesetom dužnom metru cevi.

m'/m² - metar dužni cevi po kvadratnom metru poda/zida

Probaću da postavim par skeniranih fotki.
[ d a n i e l @ 05.03.2007. 11:55 ] @
Citat:
Što više cirkularnih ''krugova'' (postaviti kao ''zmiju'') to je ujednačeniji raspored toplote, jer predaja toplote nije ista na prvom i recimo pedesetom dužnom metru cevi.

m'/m² - metar dužni cevi po kvadratnom metru poda/zida


Kolika bi bila pozeljna razdaljina cevi pri mokrom postavljanju ako hocu postici efekat samo ogrevanja poda?
[ IvoD @ 05.03.2007. 13:15 ] @
Citat:
d a n i e l: Kolika bi bila pozeljna razdaljina cevi pri mokrom postavljanju ako hocu postici efekat samo ogrevanja poda?


Do 200mm mada to zavisi od temperature medijuma koji prolazi kroz cevi.
Poželjno je da zbog dugotrajnosti temperatura bude niža (što podrazumeva gušće postavljanje) mada, pored konstantnog opterećenja od 70°C cevi trpe i kratkotrajna opterećenja od 100°C ali treba voditi računa i o koeficijentu istezanja.
[ d a n i e l @ 05.03.2007. 13:31 ] @
Citat:
IvoD: Do 200mm mada to zavisi od temperature medijuma koji prolazi kroz cevi.
Poželjno je da zbog dugotrajnosti temperatura bude niža (što podrazumeva gušće postavljanje) mada, pored konstantnog opterećenja od 70°C cevi trpe i kratkotrajna opterećenja od 100°C ali treba voditi računa i o koeficijentu istezanja.


Axa, pa tako sam i mislio da to bude 5m u kvadratnom metru. S tim da necu normalno pustiti direktno toplu vodu iz kotla, vec bi regulisao mesnim ventilom.

Zvao sam po prodavnicama da se raspitam za cene, negde mi nude aluplast a negde pex cevi... sta od toga odabrati?
Jedni kazu za ove prve, drugi za ove druge.....
[ IvoD @ 05.03.2007. 14:17 ] @
[quoteJedni kazu za ove prve, drugi za ove druge.....[/quote]
?
Ja ću postaviti PE-RT a ima raznih: PE-Xc, PEHD-Xc....
[ d a n i e l @ 05.03.2007. 17:45 ] @
Ja moram da skoknem i vidim sta je sta. kazu mi te aluplast uzimaju vecina. E sad prodavac ko prodavac nudi ono sto ima. mada imaju i Pex i ove ostale "varijante"...

[Ovu poruku je menjao d a n i e l dana 05.03.2007. u 22:21 GMT+1]
[ zoran st. @ 05.03.2007. 19:26 ] @
jel si se raspitivao za cene?ja sam gledao usput u bg neke danske alu plast cevi cena im je 110,00 din po metru!to mi je jako puno s obzirom da mi treba oko 1 km cevi!kakve su od pestana cevi za podno grejanje jel neko ima iskustva sa njima?cena im je oko 50,00 din!
[ d a n i e l @ 05.03.2007. 21:17 ] @
Mislim da je Henco bio u jednoj radnji, po 45din, i nekih 60din plus PDV. razlika kazu da je u tome sto su one prve kruce.

I naisao sam na neke Italijanske, ne mogu imena da im se setim, 73 din. Dimenzija cevi 16mm


[Ovu poruku je menjao d a n i e l dana 05.03.2007. u 23:35 GMT+1]
[ zoran st. @ 06.03.2007. 15:47 ] @
kakve su te bile od 45 din?od kojeg materijala?jel svi daju 50 god. garanciju?
[ d a n i e l @ 07.03.2007. 07:57 ] @
Citat:
zoran st.: kakve su te bile od 45 din?od kojeg materijala?jel svi daju 50 god. garanciju?


Cevi su aluplast, mislim Henco 16mm, 49din +pdv

...za garanciju ne znam, nisam pitao.
[ mali genije @ 07.03.2007. 09:16 ] @
pozdrav
evo i ja da se ukljucim malo u diskusiju.
o podnom grejanju i cevima se vec raspravljalo na forumu ali evo nesto i od mene
[ d a n i e l @ 07.03.2007. 10:13 ] @
Citat:
mali genije: pozdrav
evo i ja da se ukljucim malo u diskusiju.
o podnom grejanju i cevima se vec raspravljalo na forumu ali evo nesto i od mene


Hvala za link. Dosta korisnih informacija.
[ katicbranko @ 15.04.2007. 21:30 ] @
Prosle godine sam sebi u jednoj sobi u kuci uradio podno grejanje.Upijao sam informacije od svih zivih majstora iako su mi svi oni davali po malo informacija sto je i logicno ali ja sam bio uporan sastavio kockice i uradio to sebi.Zadovoljan sam kako to funkcionise i srecan sto ovde mogu jos mnogo toga nauciti.Ja imam klasicno etazno grejanje na koje sam povezao i podno.Vezu sam uradio preko jednog obicnog ventila koji mi sluzi i za podesavanje temperature(vise vode visa temperatura i obrnuto).Ne znam koliko je to pametno i voleo bih cuti vase misljenje o ovome.Pozdrav svima!
[ d a n i e l @ 08.05.2007. 20:42 ] @
I kod mene je evo sve odradjeno ali kraj grejne sezone i nisam imao prilike da realno isporbam kako funkcionise.
Cinilo mi s eda mi duzi krak od nekih 70m prilicno sporo zagreva. Videcemo kad krene nova grejna sezona. Ovo sto sam sada prigrevao je bilo malo, pa se ni efekat podnog nije mogao u potpunosti osetiti.
Vod sam vukao direktno iz glavnog voda od peci.
[ SladjanaB. @ 23.05.2007. 09:53 ] @
Ajd da pitam ovde, da ne otvaram novu temu....ove bakarne cevi koje se koriste za povezivanje spoljne i unutrashnje jedinice klima uredjaja, koliko koshtaju po m2 ?
[ stekm7 @ 14.08.2007. 12:08 ] @
Pozdrav,
video sam sta te muci i moram da te savetujem da obavezno odustanes od bakarnih cevi, nisu dovoljno sigurne i pitanje je kako ih majstori montiraju i postavljaju. Ovo ti kazem jer sam ja pre par godina postavio podno grejanje u vikendicu od bakarnih cevi koje je usred sezone puklo i pocelo da curi, prvenstveno zbog losih cevi i nestrucnog montiranja. Posletoga sam se infornmisao i naleteo sam na veoma zanimljivu pricu, firma uz Beograda radi sisteme povrsinskog grajanja i hladjenja od PVC cevi i oni su mi maksimalno izasli u susret, ali definitivno je bolje , ekonomicnije i sigurnije uraditi PVC cevi.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 14.08.2007. u 15:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 14.08.2007. u 15:28 GMT+1]
[ wojislav @ 18.11.2007. 13:42 ] @
kojim cevima se se priključuje razdelnik sa gasnim kotlom? i koja je minimalna debljina stirodura koja se stavlja između poda(betona) i podnog grejanja?
[ tox!e @ 23.11.2007. 08:01 ] @
Iskreno da ti kazem ja sam radio sa 5cm stiroporom folija postavljena ona sa vazdusnim jastucima.. i kosuljica stavljena oko 7cm ..postavljene su alpex cevi ..
[ stewuss je @ 06.12.2007. 14:30 ] @
slusao sam svasta o vom nacinu grejanja, ali me jedna stvar najvise interesuje.. Mozda je glupo sto ovo pitam, ali najveci protivnici ovakvog nacina grejanja tvrde da je najveca mana sto lose utice na zdravlje(topao pod, cirkulacija, prosirene vene itd.). Koliko tu ima ili nema istine?
[ IvoD @ 06.12.2007. 18:08 ] @
Citat:
stewuss je: najveca mana sto lose utice na zdravlje(topao pod, cirkulacija, prosirene vene itd.). Koliko tu ima ili nema istine?


Nema istine. Samo prepustiš automatici da reguliše optimalnu temperaturu (čitaj efikasna iskoristivost) i ne brini.
[ mali genije @ 06.12.2007. 20:49 ] @
Citat:
stewuss je: slusao sam svasta o vom nacinu grejanja, ali me jedna stvar najvise interesuje.. Mozda je glupo sto ovo pitam, ali najveci protivnici ovakvog nacina grejanja tvrde da je najveca mana sto lose utice na zdravlje(topao pod, cirkulacija, prosirene vene itd.). Koliko tu ima ili nema istine?


heh da je tako pola evrope bi pocrkalo odavno zbog prosirenih vena
da budem iskren meni se jos niko nije pozalio ko ima podno grejanje
a zanam ih prilican broj
pozzz....
[ janponican @ 07.12.2007. 00:41 ] @
Prvo, naslov posta mi liči na ono:
fića ili mercedes,
a što se tiče rasprave o tome da li je iz zdravstvenih razloga dobro imati podno grejanje, mogu postaviti isto pitanje i za sve ostale vrste i načine grejanja. Podno grejanje ne može biti štetno čim je temperatura poda manja od 30 stepeni (temperatura ljudskog tela je iznad 36 stepeni), može smetati samo prašina što zavisi od domaćice i održavanja čistoće, ali opet, zar ostala grejna tela ne dižu prašinu? O uštedama niko ne govori. Temperatura zagrejane vode iz bojlera je između 45 i max. 50 stepeni, kod ostalih vrsta grejanja je veća i za 20 do 30 stepeni; kako osećaj i ugodnost okolne toplote na ljudski organizam počinje od nogu, temperatura poda je cca 28 stepeni dok je na 1,5 m visine ta temperatura cca 20 (projektna) i zato je podno grejanje i bolje i jevtinije od ostalih vrsta. Bakarne cevi daleko bolje prenose toplotu na pod od pex-ovih cevi. Kod mene je urađeno 35 m2 sa pex-om (jedan nivo) dok su mi u drugom nivou 60 m2 bakarne cevi sa PVC-om, i razlika je veoma veoma uočljiva, ali - bakarne cevi su 7 do 8 puta skuplje od pex-a.
pozz
[ stewuss je @ 07.12.2007. 15:54 ] @
Hvala svima, nisam imao pojma, pa pitam...
[ tetreb995 @ 08.12.2007. 21:27 ] @
Da li je podno grejanje samo po sebi dovoljno za optimalno zagrevanje prostorija ili je preporucljivo ubaciti i koji radijator ?
N00b here :-8
[ janponican @ 08.12.2007. 23:35 ] @
Ukoliko su ti gubitci toplote dobro izračunati i grejanje urađeno po tim parametrima, nema potrebe za dopunskim načinom dogrevanja. Danas je vrlo važno da objekat bude što bolje izolovan kako bi se lakše zagrejale prostorije i što je normalno - da bi se uštedili troškovi grejanja. Empirijski računato, potrebno je oko 70 w/m3 za objekte solidno izolovane a ukoliko nisu, tada se to kreće i do 100 w/m3. Koliko je važna izolacija spoljašnjih zidova, još važnije je da tavan bude dobro izolovan.
pozz
[ tetreb995 @ 09.12.2007. 07:44 ] @
Hvala,

kuca je odlicno izolovana stiroporom sa grafitom od Austrotherma.
Da li se zidno grejanje radi isto kao podno ,samo normalno na zidovima umesto podu ?Gde bih mogao da se obratim za projektovanje zidnog grejanja ?
Kuca je 100 kvm ( sprat) .
[ d a n i e l @ 18.12.2007. 21:17 ] @
ja sam proletos odradio podno (mokra postavljanje) sa alu-pex cevima i tek od pre mesec dana sam ga normalno poceo koristiti.
pokazalo se kao odlicna investicija, najvise sto mi se dopad aje to da prosotrija ostaje ugrejana i nakon 10 casovnog prekida u grejanju (u prevodu ne greje se od 00-15h) a temperatura u sobi ne pada ispod 20C.
[ zoran st. @ 18.12.2007. 21:24 ] @
pozdrav svima!ajde malo da se i ja ukljucim!ja sam postavio podno grejanje za celu kucu radio sam sa al pex cevima 19mm ako se dobro secam i pravio sam spiralu po podu sa razmakom cevi oko 10cm!sad sam hteo da kupim pec na cvrsto gorivo posto mi gas jos nije prosao pa me interesuje na koji nacin bih mogao loziti pec a da mi temperatura vode u cevima uvek bude u granicama dozvoljenog!znaci oko 35 stepeni?jel ima neki termostat ili tako nesto?hvala na odgovorima!
[ mali genije @ 19.12.2007. 11:20 ] @
Citat:
zoran st.: pozdrav svima!ajde malo da se i ja ukljucim!ja sam postavio podno grejanje za celu kucu radio sam sa al pex cevima 19mm ako se dobro secam i pravio sam spiralu po podu sa razmakom cevi oko 10cm!sad sam hteo da kupim pec na cvrsto gorivo posto mi gas jos nije prosao pa me interesuje na koji nacin bih mogao loziti pec a da mi temperatura vode u cevima uvek bude u granicama dozvoljenog!znaci oko 35 stepeni?jel ima neki termostat ili tako nesto?hvala na odgovorima!



moze podno grejanje i na cvrsto bez problema resenje tvog problema je u trokrakom ventilu
regulacija moze biti
automatska




manuelna
[ lm741 @ 08.01.2008. 20:49 ] @
Pozdrav celokupnom forumu!!
Pažlivo sam pročitao sve vaše postove,krajem januara ukoliko mi dozvoli vreme, u novoj kući treba da krenem sa podovima.Čitajući sve što ste pisali definitivno mi je pomoglo da se opredelim za podno grejanje.Kuća je 100 kvm,

-Dve sobe
-Kupatilo
-Predsoblje
-Dnevni boravak sa kuhinjom

Zanima me dali se podno grejanje stavlja u sve prostorije ako NE u koje se ne postavlj i zašto?(kuća je dobro izolovana sa demit 5)
Dali postoji poredjenj radi, odnos cena sa drugim grejanjem, ako neko ima tu matematiku

p.s. uvek me je zimi nerviraloto što sam morao da se guram bliže nekoj furuni,...

[ zoran st. @ 08.01.2008. 21:01 ] @
ja sam kod mene postavio u sve prostorije sa razmakom cevi oko 15cm!malo sam manje postavio u hodnik zato sto je samo prolazan pa nema potrebe da se greje kao u dnevnoj i sobama.nisam u spavacoj sobi postavljao ispod bracnog kreveta koji je 200*180cm!
[ lm741 @ 08.01.2008. 21:40 ] @
da i to me zanima sa ležajem!! šta i kako da isplaniram što se tiče rasporeda stvari(nameštaja) koje se nalaze na podu, dali tu postoje neka pravila u postavljanju cevi u pod!!

izvinjavam se ako davim sa možda blesavim pitanjima ali kad ne znam,moram da pitam,prosto mi je sve to strano jer do sada znam i navikao na standardna grejanja,...

Kada mi majstor dođe i kaže "evo ja došo"
dali je on taj koji određuje kuda će se cevi postaviti


[Ovu poruku je menjao lm741 dana 08.01.2008. u 22:53 GMT+1]
[ mali genije @ 09.01.2008. 01:04 ] @
Citat:
zoran st.: ja sam kod mene postavio u sve prostorije sa razmakom cevi oko 15cm!malo sam manje postavio u hodnik zato sto je samo prolazan pa nema potrebe da se greje kao u dnevnoj i sobama.nisam u spavacoj sobi postavljao ispod bracnog kreveta koji je 200*180cm!



ako radis grejanje nemoj da se zeznes kao zoran u citiranom postu jer hodnik je prolazan tacno ali ako su ulazna vrata
u hodniku onda bi bilo pozeljno da bude topliji zbog tzv. toplotne zavese koja sprecava rashladjivanje ostalih
prostorija,nema grejanje ispod kreveta ustedeo je 20e a sta ako soba promeni namenu =problem
inace je pozeljno podno grejanje raditi u sto vise krugova zbog olaksne cirkulacije vode a u tvom slucaju ako
nemas iskustva naj bolje (jeftinije) ti je da platis nekog majstora koji ima iskustva sa podnim grejanjem


popuni profil pa mozda dobijes i neku preporuku
pozzzz....
[ lm741 @ 09.01.2008. 07:49 ] @
Naravno da ja sam neću raditi grejanj. to ja pokušavam da sebi uz pomoć vas sebi dočaram kako bi sve to trbalo da izgleda.
OK. znači da tom neko majstoru ipak nedozvolim da me ubeđuje u svoje teorije kako je nešto jeftinije a bolje!!!!
Svih 100 kvm da pokrijem podnim sistemom.
Koliko orijentaciono može da me košta kompletan paket grejanja(u prosečnom kvalitetu)?
Hvala vam na trudu i odgovorima,...

[ bakara @ 09.01.2008. 13:27 ] @
Citat:
lm741
Koliko orijentaciono može da me košta kompletan paket grejanja(u prosečnom kvalitetu)?

A bilo bi lepo i da neko napravi poredjenje podnog grejanja sa grejenjem na radijatore, sta je jeftinije/skuplje i isplativost obe investicije, cena ugradnje i dalje eksplatacije oba tipa grejanja?

Da li je neko voljan?

[Ovu poruku je menjao bakara dana 09.01.2008. u 14:43 GMT+1]
[ lm741 @ 09.01.2008. 23:39 ] @
Dali je moguće da niko nema pretstavu o cenama!!!!!..........bar nešto
[ mali genije @ 10.01.2008. 08:25 ] @
www.etaz.co.yu
pa pogledajte malo cene i videcete da je problem uraditi proracun
al iz iskustva vam mogu reci da otprilike izadje ukupno 25e po m2 grejne povrsine sto opet zavisi
od kvaliteta materijala koji se ugradjuje
[ lm741 @ 12.01.2008. 22:15 ] @
Pozdrav ljudi!!!!!
Dogovorio sam se sa čovekom da mi radi podno grejanje!
Hteo sam da vas pitam, dali je STIRODUR od 20 mm plavi, dovoljan za termo i hidro izolaciju
[ zoran @ 23.01.2008. 03:36 ] @
Zavisi koliko hoćeš da bude toplinski izolovano. Za svaki materijal ponaosob postoji toplotni koeficijent koji se koristi u proračunima. Stirodur se ne koristi za hidro izolaciju, dok za termo mislim da nije nešto naročito puno, pre bih rekao da je malo, ali je bolje od ničega. Znaj samo da ako slabije izoluješ da će ti novci tamo više odlaziti kroz grejanje. Ja sam na primer svoje podove izolovao sa 10cm debljine presovanom trskom i na nju plivajući armirani beton ~5cm. Nije bila baš nešto ispresovana kako treba , tako da su mi se podovi spustili oko 1cm u prvoj godini eksploatacije i tu je stalo.
ps:trsku možeš i sam da nabereš sada je sezona, sada je najbolja !!!!..i sve to za free....samo ponesi rukavice jel je oštra ki žilet a i pride još zdrava..
[ lm741 @ 29.01.2008. 21:53 ] @
Pozdrav!!!

Sa radovima nisam krenuo, čekam lepše vreme,,

Za hidro izolaciju uzeo sam "kondor"
Za termo izolaciju ipak stavljam stirodur 20 mm,,

trska za pod,,,,..deluje nestabilno upravo zbog sleganja ,na čega bi to ličilo kada se polepe pločice pa se nakon godinu dana pod sav uvije ?
verujem da je trska dobra za zidove ,kao termo izolacija
[ mali genije @ 29.01.2008. 23:05 ] @
@LM741

a gde ti je folija koja dodje preko stirodura? koliko sam primetio nisi je naveo
u specifikaciji materijala
[ lm741 @ 30.01.2008. 16:24 ] @
mali genije
na kakvu foliju si mislio, ne znam, nemam ništa slično na spisku
[ mali genije @ 30.01.2008. 18:29 ] @
@LM741
papirna rolna koja je sa jedne strane presvucena alu. folijom
i preko nje se postavljaju cevi alu. strana folije okrece se prema gore da
zraci toplotu prema prostoriji.
i koliko sam razumeo kupio si dva razdelnika sa po pet rupa
sto znaci da ukupno imas deset krugova grejanja i 1000m cevi
znaci svaki krug oko 100m cisto sumnjam da ce to da radi
kako treba.
pozdrav
[ lm741 @ 30.01.2008. 21:21 ] @
UUUU ajde pojasni zašto neće radito

Praktično ću imati deset grejnih tela u podu koje ću regulisati protokom,...

Umalo da zaboravim kakva je to tačno folija i kako se zove?


[Ovu poruku je menjao lm741 dana 30.01.2008. u 22:41 GMT+1]
[ mali genije @ 31.01.2008. 09:10 ] @
to tvoje ce da radi il ne kako treba jer svakim duznim metrom
ti opada napor pumpe a tu je i veliki broj krivina koje pumpa
treba da savlada, mali poprecni presek cevi i to sve se kaci na gasni kotao
cija pumpa nema dovoljan napor da savlada toliki otpor instalacije.
sto se tice folije strucan naziv zavisi od prodavnice jer ih
svi zovu razlicito potrazi je na stovaristima gr. materijala
oni je prodaju kao foliju za prekrivanje krovova
to ti je karton oko 0,5mm, 1m sirine i sa jedne strane
je presvucen alu.folijom.
[ lm741 @ 31.01.2008. 10:38 ] @
Šta preporučuješ tj. kako bi ti uradio, sa kakvim cevima,koja dužina cevi max. koja pumpa,....

Kada si spomenuo pokrivanje krovova e onda mislim da znam kakva je to folija

bojler je (ako dobro pišem) PJAZO ili PJACO 28 Kw

[ mali genije @ 31.01.2008. 22:14 ] @
pa stvar je vrlo prosta treba praviti sto vise grejnih krugova
da bi se smanjila duzina cevi po jednom krugu i ubaciti odgovarajucu
pumpu na potisni vod i sinhronizovati je sa kotlovskom
ajd slikaj kotao i okaci fotku da vidim kako izgleda to cudo
i okaci cenu ako nije problem
[ lm741 @ 31.01.2008. 23:12 ] @
Uplati sam bojler sa kompletnom opremom razdelnika

bojler 800 evra
dva razdelnika po pet ventila 400 evra

Sve to nije trenutno kod mene ali čim stigne kačim sliku,
trebalo bi do kraja nedelje da stigne iz Zrenjanina,.

Bojler sa opremom za dimnjak,
Razdelnik sa ormarom i još koješta nemam pojma šta sve ali čim stigne kačim sliku

Doduše majstor je rekao da jedno grejno telo neće prelaziti 80 m dužine
tako da ono što ostaje nemože da se upotrebi tj. ne nastavlja se, pa je iz tog razloga uzeta ta metraža odnosnoo deset buntova cevi (1000 m)

dali se ta potisna pumpa može naknadno ubaciti ukoliko nebude dovoljna pumpa u bijleru ?
[ mali genije @ 01.02.2008. 08:36 ] @
sto se tice pumpe naravno da se moze naknadno ugraditi
samo skreni majstoru paznju na vreme zbog rasporeda i prostora
da ne zaboravim za te pare bolje da si uzeo berettu ili vaillanta
imas PP.
[ lm741 @ 01.02.2008. 09:36 ] @
Prvo sam pročitao PP, pa sad vidim deo odgovora i ovde,...

Neeemoj mi sad govoriti da je bolje da sam uzeo ovo ili ono sad je gotovo
moram da se dovoljno informišem da barem ostali tok radova mogu koliko toliko da iskontrolišem

Koje su mane bojlera koji sam uzeo Pjazo ili Pjaco
[ BaneM75 @ 06.02.2008. 16:02 ] @
Interesuje me da li neko moze da mi kaze, ako je kotlarnica u podrumu, a razvuce se podno grejanje u prizemlju i na spratu, da li svi razvodnici mogu biti smesteni u podrumu, ili se mora postaviti na svakoj etazi po jedan par (odvodni+dovodni) za tu etazu?
I kolika je snaga emitovane toplote PexAl cevi po jednom metru duzine, precnika 14, 16 ili 20mm u mokroj kosuljici sa 35 stepeni ulazne temperature vode?

Pozdrav i hvala unapred.
[ mali genije @ 06.02.2008. 21:34 ] @
Citat:
BaneM75: Interesuje me da li neko moze da mi kaze, ako je kotlarnica u podrumu, a razvuce se podno grejanje u prizemlju i na spratu, da li svi razvodnici mogu biti smesteni u podrumu, ili se mora postaviti na svakoj etazi po jedan par (odvodni+dovodni) za tu etazu?
I kolika je snaga emitovane toplote PexAl cevi po jednom metru duzine, precnika 14, 16 ili 20mm u mokroj kosuljici sa 35 stepeni ulazne temperature vode?

Pozdrav i hvala unapred.


lepo si zamislio ali ne moze tako moras na svakoj etazi da imas razdelnik koji ti i ujedno sluzi
za odzracivanje sistema i bilo bi ti dobro da razdvojis etaze u kotlarnici
jer onda imas mogucnost zasebne regulacije temperature
[ BaneM75 @ 07.02.2008. 17:45 ] @
>


Hvala na odgovoru. Koliko vidim vi ste iz BNS.
Ja sam u Pancevu i gradim kucu na Misi (dakle usput).
Sad postavljam stolariju i instalacije.
Planiram da postavim podno grejanje (kao jedini izvor) pa me zanima
da li se profesionalno bavite postavljanjem tog sistema.
[ mali genije @ 07.02.2008. 23:01 ] @
Citat:
BaneM75: >


Hvala na odgovoru. Koliko vidim vi ste iz BNS.
Ja sam u Pancevu i gradim kucu na Misi (dakle usput).
Sad postavljam stolariju i instalacije.
Planiram da postavim podno grejanje (kao jedini izvor) pa me zanima
da li se profesionalno bavite postavljanjem tog sistema.


imas pp
[ ducato @ 09.02.2008. 20:26 ] @
vidim da je tema veoma iscrpno obrađena ali ima jedna stvar,u stvari više,za koje bih molio odgovor:da li se zna koliko w/m2 poda dobijamo za za određeni fi cevi (npr 16) i određeni razmak (npr 10 cm)kao i kolika je ta dužina cevi u jednom krugu koju ne bi smeli prekoračiti zbog otpora.
[ ducato @ 25.02.2008. 18:16 ] @
zar je moguće da niko nezna odgovor na pitanje iznad?
[ dragangra @ 03.04.2008. 12:54 ] @
gde se moze skinuti rehau program za proracun sistema podnog grejanja

unapred hvala
[ rainymanyu @ 15.07.2008. 18:50 ] @
i mene zanima nesto slicno..bilo bi dobro da neko preporuci program za proracun.. iiii jos nesto..nov sam ovde pa ne zamerite na mozda glupom pitanju.. neko rece da nije moguce staviti parket preko posnog grejanja ako se ne varam.. to je definitivno tako? vazi i za strujno podno grejanje i za vodeno-cevima ili..? taman malo da obnovimo temu..dok je toplo :)pozz,hvala svima na ucestvovanju u interesantnoj temi..
[ janponican @ 18.07.2008. 01:31 ] @
Parket nije preporučljiv za podna grejanja iz razloga što će se rasušiti i razići, najpogodnije je staviti laminat (ali koji je predviđen za podna grejanja) ili pločice, mermerete.
Takođe je vrlo bitno kod postavljanja laminata na podove sa lamelnim grejanjem i folija koja se stavlja ispod laminata. Folija mora biti paropropusna i nikako ne sme biti klasična folija koju obično trgovci prodaju uz laminat, jer ona sprečava prolaz toplote. Tu foliju je vrlo teško naći u našim prodavnicama ali se ipak da naći.
pozz
[ lakyns @ 21.07.2008. 00:49 ] @
pozdarv
kazes laminat za podno grejanje,ali za to niko nije cuo u radnjama
ja sam postavio cevi za podno i sad moram odabrati vrsu poda radi debljine kosuljice .
zanima me koliko je taj laminat stvarno dobar za podno grejanje i kolko utice na smanjenje grejanja
kolika mu je postojanost ,dali neko ima iskustva sa njim kod podnog grejanja
posto neko kaze ovako neko onako
isto sam cuo od majjstora da ako stavljm laminat da ga obavezno lepim u falcevima kad se postavlja ,pri spajanju
nasao sam neki laminat debljine 8 mm
mislim da je debljina ok
[ janponican @ 21.07.2008. 15:51 ] @
Na kutiji ili u prospektu u kutiji svakog laminata imaš date njegove karakteristike (na udar, habanje, vodootpornost, itd i napisano ili data sličica (simbol) podnog grejanja. Ukoliko je "X" tada nije predviđen za podna grejanja. Postavio sam Kaindl (Austrija) 7mm (imitacija starog hrasta - dupli klik, nema lepljenja, fuge od zida su 2cm i lajsne tiplovane u zid) i treća godina kako radi grejanje ni milimetar se nije razišao. Vrlo je važno da pod ispod laminata tj. beton ili košuljica bude ravna a to sam korigovao sa samonivelišućom masom. Ponavljam folija ispod laminata mora biti paropropusna kod podnog grejanja!!
pozz
[ lakyns @ 22.07.2008. 22:53 ] @
ok hvala za upute sutra cu da obidjem malo radnje
[ milosh*boz* @ 22.07.2008. 22:59 ] @
Pozdrav svima....

Zanima me jedna stvar u vezi sa alpex cevima....a to je sta se desava sa tom vrstom cevi kada kotao proključa i dostigne recimo temperaturu i do 120 C ???

A znam za ne mali broj situacija kada se to događalo.
[ mali genije @ 22.07.2008. 23:35 ] @
Citat:
milosh*boz*: Pozdrav svima....

Zanima me jedna stvar u vezi sa alpex cevima....a to je sta se desava sa tom vrstom cevi kada kotao proključa i dostigne recimo temperaturu i do 120 C ???

A znam za ne mali broj situacija kada se to događalo.

kotao na cvrsta goriva uglavnom prokljuca usled nedostatka cirkulacije tj.neispravna pumpa nestanak struje itd
tako da u tom slucaju vrela voda i ne ide u sistem i dolazi do povecanja pritiska u sistemu i u tom slucaju se otvara
sigurnosni ventil i rasterecuje pritisak.a u slucaju i da ode nece se desiti nista pod uslovom da nisu kineske
ili neke bez porekla
[ zoran st. @ 26.09.2008. 21:38 ] @
evo konacno sam i ja pustio u pogon moje podno grejanje i mogu vam reci da su prvi utisci extra!pod je konacno topao i svi smo poskidali papuce a deca konacno izula patike!prikljucio sam kotao na struju pa cu se najverovatnije prikljuciti na mernu grupu kako bi smanjio racun za struju!ako nekoga nesto interesuje rado cu odgovoriti na pitanja!pozdrav svima!
[ lnick @ 12.10.2008. 19:18 ] @
Ajd jedno pitanjce za ljude sa iskustvom,pocinjem da raim podno u kuci-postojeci podovi su katastrofa-pa cu da ih lupam,problem je kupatilo.
Naime male je kvadrature(3.3m2-1.10mx3m)radjeno sve od nule,sto se tice podnog grejanja al-pex cexi necu moci staviti,zato sto se ne mou saviti na tako male radijuse.
Kako bi bilo kada bi stavio bakarne cevi o12mm?na neko rastojanje od oko 5cm?
Savetuju mi kupovinu nekog stiro-dura sa pecurkicama,koji zamenjuje termo,hidro izolaciju a zbog pecurkica ne treba ni armaturna mreza-vredi li to?
Cenu za taj stirodur ne znam-pitacu sutra al sam cuo da je oko 300-400din za m2.
moze li poneki savet-pomoc?

pozdrav
[ gaga.sm @ 09.12.2008. 23:38 ] @
: Na kutiji ili u prospektu u kutiji svakog laminata imaš date njegove karakteristike (na udar, habanje, vodootpornost, itd i napisano ili data sličica (simbol) podnog grejanja. Ukoliko je "X" tada nije predviđen za podna grejanja. Postavio sam Kaindl (Austrija) 7mm (imitacija starog hrasta - dupli klik, nema lepljenja, fuge od zida su 2cm i lajsne tiplovane u zid) i treća godina kako radi grejanje ni milimetar se nije razišao. Vrlo je važno da pod ispod laminata tj. beton ili košuljica bude ravna a to sam korigovao sa samonivelišućom masom. Ponavljam folija ispod laminata mora biti paropropusna kod podnog grejanja!!



Interesuje me gde si kupio samonivelisucu masu za podno grejanje i kako se postavlja.Takodje me zanima gde bih mogao naci paropropusnu foliju za laminat ili tarket.Uradio sam podno grejanje u tavanu,cirka nekih 70-akm2 pa me interesuje koliko mi treba mase za to i koliko kosta.Pozdrav.
[ guliver64 @ 11.12.2008. 21:46 ] @
Da se vratimo temi
proucavam zadnjih dana, raspitujem se o ponudi, kvaliteti PEX
cevi na nasem trzistu,
ne znam, sta je "best buy"
od 50-150 din po duznom metru...
?
razdelnik, sabirnik ista stvar...
siropor?
namenski, sa rasterom, stirodur, pa na mrezu postavljanje?

sto vise "izucavam" manje znam,
kakva su vasa iskustva?

trebalo bi na prolece da krenem sa radovima...
[ johnnie @ 11.12.2008. 22:08 ] @
Pozdrav svima, interesantna tema....
Pazljivo vas pratim, pominjane su VISEŠLOJNE CEVI HENCO, koje deluju sasvim korektno kao resenje za podno grejanje.
Da li neko ima prakticnog iskustva sa njima, polaganje, eksploatacija, cena itd?
Shvatio sam da se mogu koristiti i u sistemu zidnog grejanja.
1. Kakva je recimo situacija ako se iskombinuje i zidno i podno, da li je tada potrebno postavljati cevi u podu sa vecim rastojanjem?
2. Da li je cevi u zidnom sistemu potrebno postavljati po celoj visini zida ili samo do odredjene visine, u kombinaciji sa podnim grejanjem?
3. Koja je preporucena duzina jedne grane?
4. kako stojimo sa pumpama, koliko ih treba i slicno?
5. Kako ide redosled polaganja kod mokre metode?
6. Koja je ukupna visina celog sloja bez zavrsnog, s obzirom da to mozr biti i laminat, plocice itd? Znaci bez toga....

Pitam jer je tema jako interesantna, ali u vec izgradjenim objektima zahteva dosta opreza, zbog visine poda i sl?

7. Sta raditi recimo ako postavljate podno grejanje iznad podrumske prostorije; da li se moze uraditi izolacija tog poda sa donje strane, tj. po plafonu podruma i tako ustedeti na visini samog poda?

Koliko sam shvatio, ukoliko objekat ima samo podno, tj. podno i zidno grejanje, temperatura na ulaznom vodu ne prelazi 40 C. Onda se dobro izolovan objekat sa takvim grejanjem moze grejati kotlom na struju uz recimo mernu grupu?

Prilican broj pitanja, ako neko moze makar deo da pojasni, unapred hvala...
[ IvoD @ 12.12.2008. 18:35 ] @
Citat:
gaga.sm: : Takodje me zanima gde bih mogao naci paropropusnu foliju za laminat ili tarket.Uradio sam podno grejanje u tavanu,

Ima paropropusnih (a vodo ne propuštajućih) folija za krovne konstrukcije, takozvani dif barovi, ali one nisu zvučna izolacija.
Trebalo je da postaviš ekspandiranu ekstrudiranu polietilensku foliju presvučenu aluminiziranim polipropilenom (da reflektuje toplotu a vrši zvučnu izolaciju). Ali, koliko vidim, tebi je ispod tvoj prostor pa ćeš malo grejati i plofon donjih prostorija što po novim vezijama i rade (tanke cevčice, gusto postavljene i u podu i celom visinom zida i u plfonu). Ove nove varijante nemaju baš logike što se tiče grejanja ali pošto je to i sistem za hlađenje leti onda je, verovatno, OK.
[ gaga.sm @ 12.12.2008. 20:27 ] @
Citat:
IvoD: Ima paropropusnih (a vodo ne propuštajućih) folija za krovne konstrukcije, takozvani dif barovi, ali one nisu zvučna izolacija.
Trebalo je da postaviš ekspandiranu ekstrudiranu polietilensku foliju presvučenu aluminiziranim polipropilenom (da reflektuje toplotu a vrši zvučnu izolaciju). Ali, koliko vidim, tebi je ispod tvoj prostor pa ćeš malo grejati i plofon donjih prostorija što po novim vezijama i rade (tanke cevčice, gusto postavljene i u podu i celom visinom zida i u plfonu). Ove nove varijante nemaju baš logike što se tiče grejanja ali pošto je to i sistem za hlađenje leti onda je, verovatno, OK.



Postavio sam ja u podu Herz-ove raster ploce i stavio po njima aluplast cevi 18mm.Izlazilo je oko 7m cevi po m2.Problem je sto majstori nisu bas najravnije izlili kosiljicu.U kosuljicu sam stavljao fiber vlakna i plastifikator.Sada zbog takve kosuljice bih da stavim jos i samonivelisucu masu,ali ne znam gde ima da se kupi i koliko kosta,i kako se postavlja:debljina mase i tako to?Posle toga bih stavljao tarket ili bambusov laminat pa me interesuje gde bih mogao da kupim tu paropropusnu foliju koja ide ispod laminata.
[ Hattalasat @ 12.12.2008. 23:00 ] @
Samonivelisucu masu imas Draminovu odlicnu . Na njihovom sajtu postoji i uputstvo kako se stavlja...
[ gaga.sm @ 14.12.2008. 22:20 ] @

Citat:
Hattalasat: Samonivelisucu masu imas Draminovu odlicnu . Na njihovom sajtu postoji i uputstvo kako se stavlja...



Pozdrav.Hvala za sajt,nasao sam sta mi treba.Jos mi treba informacija za paropropusnu foliju.
[ dejan, @ 16.12.2008. 00:30 ] @
Da li zna neko kako ide raspored nameštaja u prostorijama sa podnim grejanjem,tj. da li iznad tih cevi mogu da se stavljaju teški predmeti poput šporeta,frižidera,ormara i sl....bez bojazni da će cevi da popucaju?Koja je to uopšte težina koju cevi mogu da podnesu?
[ IvoD @ 16.12.2008. 08:46 ] @
Citat:
dejan,: Koja je to uopšte težina koju cevi mogu da podnesu?

Cevi su na dovoljnom rastojanju u betonskoj košuljici na koju se rasporedjuje težina tako da nema bojazni. Ako si baš ne poverljiv, radi betonsku košuljicu sa ''Šulc'' pletivom (žičane teble 2x1m, debljina žice 2mm) i dodaj malo Politon vlakana (u mešalicu kao kad soliš ručak) i ne beri brigu.
[ johnnie @ 19.12.2008. 10:24 ] @
Sve je to ok sto se prica za podno grejanje... ali uglavnom je prica prilikom iygradnje novih kuca...
Kako stojimo sa renoviranjem, kad vec imamo odredjenu visinu prostorija, npr 260-265 cm?

KOlika je najmanja visina poda koja se moze postici a da grejanje bude efikasno?

Da pojasnim:

Imam kucu u kojoj postoji centralno grejanje, dvocevni radijatorski sistem. Ispod ciljanih prostorija postoji podrumska, suva i negrejana prostrija. U ciljanom prostoru je parket i plocice. S obyirom da je dvocevni sistem i da cevi izlaze iz poda samo na mestima gde su radijatori, ja bih kompletno grejanje radijatorima u tom prostoru yamenio podnim, je rpovrsina ni jednog prostora po radijatorskom prikljucku ne prelazi 12 m2. Alternativa je i kombinacija podno+zidno. Naravno da se izolacija i PVC podrazumevaju, dakle prvo bih to uradio pa zatim presao na grejanje... Trenutno je na zidu spolja i unutra perlit, ne znam tacnu debljinu...
Pitanje je:

Koliko santimetara visine gubim ako dignem parket (cca. 2,5 cm) i stavim podno sa recimo HENCO cevima? Da li moze da se stavi stirodur 2 cm +folija+mrezica+cevi+kosuljica 5 cm+ plocice, a da se sa donje strane tog prostora (znaci plafon u podrumu) odradi dodatna izolacija stiroporom radi ocuvanja gubitaka toplote?
Da li je isplativije raditi sa Austrotherm plocama za podno grejanje, one sto vec imaju distancere i da li ispod njih ide neka folija i kakao dalje?

S vase tacke gledista, sta je najisplativije u toj situaciji?

[ zoran st. @ 19.12.2008. 21:49 ] @
evo da vam kazem kako sam ja uradio podno grejanje pa ako vam nesto pomogne bice mi drago!prvo ide betonska ploca pa folija koja ide za krovove mislim da se zove reflektujuca folija mada sam u jednoj sobi stavio i obican najlon i nema nikakve razlike,zatim stirodur 3cm pa alpex cevi 16mm koje sam pricvrstio sa plasticnim kukicama koje se ubadaju u stirodur tako da se cevi ne mogu pomerati pa kosuljica oko 3cm i na kraju plocice!od ploce pa do kraja plocica visina je 7cm!duzina svake zone trebala bi da bude ista oko 90m!tu sam se ja zeznuo posto su mi neke zone 70m a neke 90 pa cak imam jednu od 110!problem je sto se neke zone pre ugreju (one koje imaju manje metara) od onih koje su duze tako da mi negde plocice 28c a negde 25c sto se oseti kad hodate!obavezno stavite na pragove posto ja nisam stavljao i tu kad nagazite tu je kao na ledu pa gledam da ga preskacem svaki put!razmak izmedju cevi od 10-15cm!cevi se postavljaju kao puz a ne kao zmija(ko je shvatio shvatio ko nije neka pita pa cu pojasniti).dobro bi bilo da je kosuljica svugde iste debljine jer se ona ravnomerno zagreva pod!temperatura u kotlu je oko 40c a na izlazu oko 35c u kuci bude oko 23c!trebalo bi staviti termostat za podno grejanje jer ovaj obican ne radi kako treba jer nema sondu koja regulise temp. poda!cena termostata za podno grejanje oko 100e!staviti stirodur od 1cm na sve zidove i razdvojiti svaku zonu ako ih ima vise u jednoj prostoriji da ima prostora za sirenje poda!plocice bi trebalo fugovati sa silikonskim fug masama de ne bi pucale usled sirenja al ja nisam to uradio i nigde nisu ni popucale fugne!namestaj moze da se stavlja slobodno i to nije problem!ako treba jos nesto pitajte!ja se prvu godinu grejem sa podnim grejanjem i prezadovoljan sam pogotovu sto imam malu decu koja su stalno na podu!pozdrav svima!
[ johnnie @ 19.12.2008. 22:17 ] @
Hvala Zorane,

iscrpan odgovor.

Samo, zar ne treba prvo stiropor pa folija pa cevi? Ja sam tako nekako shvatio, mada sad vise nista i nisam siguran... Pravim planove kakao i sta za sledecu godinu, pa se raspitujem na vreme...

A kad stavis termostat za podno grejanje, treba ti i sonda u podu zar ne?

I jos jedna stvar, da li treba smanjivati presek cevi kako se udaljavas od kotla, n aprimer sa 20 na 18 pa najduza grana recimo na 16 mm, kao sto cesto rade kod radijatorskog grejanja?

I na kojoj prosecnoj duzini grane odnosno zapremini cevi treba dodati sledecu pumpu?
Mislim, da li je pametno ako radis etaze, da svaka etaza ima svoju pumpu?

Pozdrav
[ zoran st. @ 21.12.2008. 11:59 ] @
odgovoricu ti sto znam!po pravilu folija ide na stiropor pa onda cevi al onda ces se namuciti da pozabadas one plasticne kukice sto se pricvrscuju cevi za stiropor.ja sam stavio ispod i greje ok.termostat mora biti sa sondom jer se tako stalno odrzava ista temp.ja nisam smanjivao precnik cevi,i imam samo jednu pumpu.mislim da je bolja neka pumpa kojoj stelujes brzind jer ova moja brzo progura vodu a pod se jos ne zagreje!ako treba jos nesto pitajte!
[ johnnie @ 23.12.2008. 12:04 ] @
Generalno racunajuci,

PVC+stiropor 5-8cm + podno, moze bez peoblema da se greje na struju, mislim kotao na struju...

Sta mislite o tome?
[ zoran st. @ 23.12.2008. 15:12 ] @
kod mene je visina oko 7cm sa plocicama.stirodur 3cm+cevi sa kosuljicom 3cm+plocice 0,8cm.naravno da moze kotao na struju ja se sa takvim kotlom i grejem i to je rucno pravljen 2 grejaca od 6kw greju 100m2.
[ johnnie @ 23.12.2008. 15:29 ] @
Hvala na odgovoru...
I koliko struje trosis mesecno/tj. koliki ti je racun za struju, ako ne pitam mnogo?

Sve mi se vise cini da je takva investicija prilicno isplativa, jer racun za takvo grejanje na struju sve je blizi racunu za ogrev bilo koje vrste... ako uzmemo da je grejna sezona 6 meseci... od oktobra do marta...
[ zoran st. @ 24.12.2008. 06:05 ] @
u novembru mi je racun bio 16000 a temperatura u kuci je stalno namestena na 23c zbog dece.tu mi je potrosnja za kucne uredjaje 3000 tako da je samo na grejanje otislo 13000din.ne znam koliko drugi trose gasa za 100m2 pa ako ima neko da nam kaze pa da uporedimo?
[ Java Beograd @ 24.12.2008. 09:07 ] @
Wow ! Ja mislio da je mojih 9.000 din za struju (sa grejanjem, naravno) mnogo ! (Period čitanja 16. nov - 16. dec.)
[ guliver64 @ 24.12.2008. 11:32 ] @

"staviti stirodur od 1cm na sve zidove i razdvojiti svaku zonu ako ih ima vise u jednoj prostoriji da ima prostora za sirenje poda!"

nije mi bas jasno, posto sam u nekom uputstvu procitao, da se diletacijom razdvoje samo povrsine vece od 40kvm?
kako izvesti dilataciju?
[ johnnie @ 24.12.2008. 11:32 ] @
Dobro, mislim da to najvise zavisi u koje doba dana se trosi struja i koji je tarifni sistem merenja, tj da li je dvotarifno ili jednotarifno brojilo itd...
Mada, racun od 13K din mesecno, prilicna potrosnja... ocekivao sam da cujem manje...
Mozda imas i vecu potrosnju bas zbog tog termostata, mozda precesto ukljucuje kotao itd... Uostalom, posto su tu klinci, verovatno da ti grejanje radi nonstop, te je i to razumljivo... Opet je to potrosnja koja nije prosecna, tj u okotbru i martu je manja od decembra i januara itd...
Jel ti nije problem da nam kazes potrosnju u tom periodu po zonama, tj da vidimo koliko je to kwh? Jel to bi pokazalo i koliko wati trosis po m2?

Hvala na informacijama u svakom slucaju...
[ zoran st. @ 24.12.2008. 17:19 ] @
iseces stirodur od 1cm na trake od 10cm i polepis na sve zidove u kuci i ako imas vise zona u jednoj prostoriji izmedju svake postavis te iste trake kako bi svaka zona bila zasebna.valda kad se siri pod te trake od stiropora mu dozvoljavaju da dise.a sto se tice potrosnje sigurno bi bila manja sa termostatom za podno grejanje jer kotao se pali tek kad temperatura u kuci opadne za pola stepena a do tad se voda u sistemu dosta ishladi i onda opet ko da greje ispocetka.zato treba staviti termostat sa sondom.
[ zoran st. @ 25.12.2008. 05:52 ] @
Za JAVA BEOGRAD!kako ti je racun 9000din?koliko kvadrata grejes i kolika ti je temp. u kuci?kakvo grejanje imas?imam druga koji se greje na gas ima kao i ja 100m2 i racun mu je bio 12000din gas + struja 3000din.odprilike isto!
[ Java Beograd @ 25.12.2008. 10:16 ] @
Imam prizemnu kuću od oko 100 kvadrata. Grejanje je podno, ali električno, dakle ne idu cevi već je grejna folija direktno ispod laminata. Grejanje svake prostorije se uključuje posebno. Uradio sam kompletnu izolaciju podova, sve po pravilu, kako je ovde već nekoliko puta pisano, (stirodur 2 cm.) Jedino se spavaća ne greje direktno, već inidrektno - preko otvorenih vrata, mada su i tamo instalirane grejne folije. Jednu prostoriju grejem klimom. U principu, ne grejem na oko 20 stepeni.
Porodica je četvoročlana, žena, ja i dvojica pubertetlija. Bojler se arči maksimalno, veš mašina i mašina za sudove takođe. Maksimalno pazim, koliko god mogu na jeftinu struju, pa se tako i mašine i bojler pale tek posle ponoći, ali kad jedan pubertetlija potroši svu toplu vodu - nema se gde, opet bojler radi. Sve ovo pišem, zbog opisa činjenice da je standardna potrošnja struje, bez grejanja oko 500 - 600 kWh tj oko 2.500 din.
Grejanje uključujem od oko 5 ujutro do oko 8 ujutro (dakle, opet jeftina struja) i tako se betonska ploča, tj. košuljica zagreje i drži toplotu do ranog popodneva. Onda onaj ko dođe prvi sa posla / iz škole uključuje i greje se ponovo do oko 10 uveče, kad se sve gasi, ali, svejedno zagrejani pod drži ugodnu temperaturu do vremena za spavanje.
Pošto radimo i žena i ja, a klinci idu u školu, ne grejem prostorije u kojima niko ne boravi, i naravno, kad nema nikog kući - svo grejanje je ugašeno.
Zidovi su izolovani stiroporom 8 cm, plafon sa 15 cm mineralne vune, a na pojedinim zidovima je dodatno iznutra knauf sa mineralnom vunom 5 cm. Prozori su PVC.
Temperature su u periodu 16. nov - 16.dec bile relativno visoke, takoreći bez minusa. Ukupna potrošnja struje je 1.750 kWh, dakle tek 150 kWh u crvenoj tarifi. Pošto mi je ovo prva zima u kući, tek treba da vidim šta me očekuje kad dođe prava zima i stvarno niske temperature.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 25.12.2008. u 11:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 25.12.2008. u 11:29 GMT+1]
[ zoran st. @ 26.12.2008. 06:09 ] @
pa to ti dodje na isto s obzirom da je kod mene temperatura izmedju 22,5 i 23,5 i da je bojler stalno ukljucen i ne pazimo na skupu struju tako da mu to dodje na isto.jedino bi ugradio onaj kotao iz kg. 'Katana' jer kazu da bi ustedeo 30% struje u odnosu na klasicni.
[ Java Beograd @ 26.12.2008. 08:35 ] @
Citat:
zoran st.: pa to ti dodje na isto s obzirom da je kod mene temperatura izmedju 22,5 i 23,5 i da je bojler stalno ukljucen i ne pazimo na skupu struju tako da mu to dodje na isto.jedino bi ugradio onaj kotao iz kg. 'Katana' jer kazu da bi ustedeo 30% struje u odnosu na klasicni.

Dođe na isto, naravno. Nisam ja izmislio rupu na saksiji. :)
Što se tiče 'Katana' kotla, ne mislim da ćeš išta da uštediš. Jer, ne možeš da dobiješ više toplotne energije trošeći manje električne energije, zar ne ? A kod grejnih tela nema gubitaka, tj. stepen korisnog dejstva je 1.
[ IvoD @ 26.12.2008. 09:42 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jer, ne možeš da dobiješ više toplotne energije trošeći manje električne energije, zar ne ?

Ne!
Pa šta onda radi inverter klima ili toplotna pumpa?
[ Java Beograd @ 26.12.2008. 10:11 ] @
Citat:
IvoD: Ne!
Pa šta onda radi inverter klima ili toplotna pumpa?

Kao što ti sama reč kaže - rade izmenjivanje toplote. Dakle, uzimaju toplotu spolja (spoljnom jedinicom) i ubacuju je unutra. (Leti naopako, uzimaju toplotu unutrašnjom jedinicim). Ipak, i to "pumpanje" toplote zahteva mnogo energije.

Kod grejanja na struju, stvar je sasvim drugačija, jer se ukupna energija uzima iz električne mreže.
[ delija 10 @ 11.01.2009. 09:27 ] @
Pozdrav,
postavio sam podno potpuno po ps-u, sem jedne stvari. Podna obloga mi je laminat (predvidjen za podno), ali sam stavio obican filc. Sada citam da postoji taj paroprpusni za podno grejanje. Selim se ne prolece u kucu, tako da cu podno pustiti tek sledece zime. Da li da skidam laminat u celoj kuci ili da probam sa ovim filcom?

sta ciniti?
hvala unapred
[ delija 10 @ 21.01.2009. 18:16 ] @
da ostavim? skidam?
[ mali genije @ 21.01.2009. 21:31 ] @
Citat:
delja10: da ostavim? skidam? :(

ne diraj nista
pozdrav..
genije..
[ delija 10 @ 22.01.2009. 06:28 ] @
Hvala Genije. To sam hteo da cujem !

[ div011 @ 12.02.2009. 22:31 ] @
mozes da ne diras nista i probas jednu zimu...al u svakom slucaju ta folija sluzi i za poravnjanje ali i kao IZOLATOR!! pa imas situaciju da grejes beton a ka prostoriji si ga izolovao, pa nek je i 10-20% pa mislim da je steta. Vidim u predjasnjim tekstovima probleme pa da iznesem i moja iskustva cisto da nekome pomogne, pogotovo samoukim majstorima popum mene.
Sto se dilatacije tice koristio sam obican stiropor a ne stirodur, jeftinije je. Sto se slojeva tice: noseci beton(koji niko nije spominjao ovde a za one koji planiraju sami da rade bitan momenat- posan beton sto bi rekli majstori), najlon,pa stirodur 30mm , pa folija(ima je i po farbarama i po stovaristima-trazite alu. foliju za izolaciju...), pa armaturna mreza( e sad u Mladenovcu sam nasao 4mm sto je vise nego dovoljno, 6mm je bacanje para po meni jer je cetvorka vise nego dovoljna a duplo jeftinija).
Za tu mrezu stripsevima uvezao umrezene polietil.cevi sadifuz.zatvorom-to je pun naziv a najpovoljnije bilo u DT-SO na N.Bg( stanica posle starog merkatora- tu su strucni ljudi koji ce vam puno pomoci i savetodavno). Imaju i parcice cevi koji im ostanu( po40/80m) pa moze da se uklopi fino...imaju i profilisane stiro ploce al meni je bilo skupo(besparica), oko600/700din po m2- stirodur je mislim bio300/350. Bitno, sto mi se nije svidelo kod ovih ploca je sto je sama cev kad se bolje pogleda puno oslonjena na stiropor(maltene celom jednom stranom) a u mojoj izvedbi cela je u betonu i ne greje stiropor vec...i ploca nije od stirodura vec od poprilicno lakog/mekog stiropora, stirodur nema sanse da slegne pod teretom(koji nije mali-samo tezina betona+elementi namestaja...) a ovo mi je delovalo isuvise meko mada je to samo moj utisak, verovatno lupetam al eto. Jos da spomenem da izbegavate duze linije od 70m, znaci ako je soba 4x4 obavezno ulazite sa dve linije a nikako sa jednom od 120/140(nesecam se kolko je islo). I jos da dodam da sam na razdelnicima stavljao spojnice sa ventilom( naso u zemunu-Bezanijska) tako da sobe koje ne koristim direktno tu kratim a mogu i tu da kontrolisem protok.....tema je kompleksna mogo bi da pisem do jutra al sam na forum nabasao mrtav umoran pa se izvinjavam ako sam udavio.pozdrav!!

[ ducato @ 15.02.2009. 22:34 ] @
sve sam prilično pažljivo pročitao ali nisam našao na odgovor mog problema,kako razdvojiti podno od radijatorskog grejanja.kuća koju sam kupio i u kojoj treba da živim ima urađeno podno grejanje.želeo bih da ubacim i radijatore.radijatorsko grejanje bih regulisao termostatskim ventilima,kako da regulišem podno?pozdrav i hvala svima koji pomognu
[ mali genije @ 15.02.2009. 23:35 ] @
Citat:
ducato: sve sam prilično pažljivo pročitao ali nisam našao na odgovor mog problema,kako razdvojiti podno od radijatorskog grejanja.kuća koju sam kupio i u kojoj treba da živim ima urađeno podno grejanje.želeo bih da ubacim i radijatore.radijatorsko grejanje bih regulisao termostatskim ventilima,kako da regulišem podno?pozdrav i hvala svima koji pomognu

podno grejanje je najlakse razdvojiti od radijatorskog trokrakim termostatskim ventilom.
a zbog cega bi ubacivao radijatore ako nije tajna?
pozdrav..
genije..
[ gaga.sm @ 17.02.2009. 08:17 ] @
Citat:
ducato: sve sam prilično pažljivo pročitao ali nisam našao na odgovor mog problema,kako razdvojiti podno od radijatorskog grejanja.kuća koju sam kupio i u kojoj treba da živim ima urađeno podno grejanje.želeo bih da ubacim i radijatore.radijatorsko grejanje bih regulisao termostatskim ventilima,kako da regulišem podno?pozdrav i hvala svima koji pomognu



genije je sasvim u pravu.znaci stavis trokraki mesni ventil i na njega montiras motorni pogon sa regulatorom temperature.imas dobrih regulatora first ili seltron.
[ ducato @ 23.02.2009. 17:47 ] @
izvinjavam se što nisam ranije odgovorio,kao što rekoh,kuću sam kupio,podno grejanje je već urađeno i u kući nije niko živeo (nova)kada sam u ovim zimskim mesecima krenuo grejanje,samo za probu,nisam se još uselio,kotao je radio tri dana bez prestanka i potrošio preko 100 kubika gasa a temperatura u prostoriji je bila oko 18 stepeni.kotao je serviser namestio na polaznu temperaturu vode od 42 stepena koju on za tri dana rada nije dostigao.moguće je da,pošto kuča nije grejana od početka zime,kotao zbog toga ne može da postigne temperaturu ili podno nije urađeno kako treba.čovek od koga sam je kupio uveravao me je da je sve odrađeno po propisu.i sada nikakva regulacija grejanja nije moguća,kotao direktno gura toplu vodu u razdelnike,sem pomoću kotlovskog termostata.moji ukućani su (poenta cele ove priče)veoma nepoverljivi prema tom grejanju i traže da ugradim radijatore.zbog toga me interesuje razdvajanje podnog (koje ja želim da zadržim) i radijatorskog.zahvaljujem se na svim savetima,skicama fotografijama....
[ mali genije @ 23.02.2009. 17:59 ] @
Citat:
ducato: izvinjavam se što nisam ranije odgovorio,kao što rekoh,kuću sam kupio,podno grejanje je već urađeno i u kući nije niko živeo (nova)kada sam u ovim zimskim mesecima krenuo grejanje,samo za probu,nisam se još uselio,kotao je radio tri dana bez prestanka i potrošio preko 100 kubika gasa a temperatura u prostoriji je bila oko 18 stepeni.kotao je serviser namestio na polaznu temperaturu vode od 42 stepena koju on za tri dana rada nije dostigao.moguće je da,pošto kuča nije grejana od početka zime,kotao zbog toga ne može da postigne temperaturu ili podno nije urađeno kako treba.čovek od koga sam je kupio uveravao me je da je sve odrađeno po propisu.i sada nikakva regulacija grejanja nije moguća,kotao direktno gura toplu vodu u razdelnike,sem pomoću kotlovskog termostata.moji ukućani su (poenta cele ove priče)veoma nepoverljivi prema tom grejanju i traže da ugradim radijatore.zbog toga me interesuje razdvajanje podnog (koje ja želim da zadržim) i radijatorskog.zahvaljujem se na svim savetima,skicama fotografijama....

to sve sto si opisao je normalno kod mog komsije treba 5 dana da se zagreje pod jer je debeo ravnajuci sloj 10cm sa plocicama a toliku masu betona koja se stalno rashladjuje treba ugrejati sto je nemoguce za dan dva.
pozdrav..
genije..
[ ducato @ 23.02.2009. 18:24 ] @
mali genije,zaista si brz i hvala ti na odgovoru.ipak moram da ugradim radijatore,sa mojima nema kompromisa,imaš li u tom pravcu neku pomoć?



[Ovu poruku je menjao bakara dana 23.02.2009. u 21:45 GMT+1]
[ mali genije @ 23.02.2009. 19:45 ] @
@ducato
ja bih da sam na tvom mestu ugradio fancoille umesto radijatora malo je skuplja investicija ali se u dugorocnom
periodu isplati.
pozdrav..
genije..
[ lm741 @ 23.02.2009. 22:00 ] @
ja bih da se nadovežem na priču po pitanju debljine betonske ploče podnog grejanja,..
ja se pre zime uselio u novu kuću sa podnim, znači prva grejna sezono
kada sam prvi put postio grejanje, sa 16 stepeni na 23 stepena, bojler je radio bez prestanka osam sati,kada se stabilizovao sistem bojler mi se pali dva puta u toku 24 sata i radi po sat ili nešto jače
debljina ploče u kojoj se nalaze cevi je 12 do 16 cm pa mi zato nije jasno da čovek greje pet dana da bi zagrejao ploču
u proseku trošim 300 kubika gasa, grejem 80 kvadrata
@genije mislim da tvom komšiji nije dobro urađeno grejanje
[ mali genije @ 23.02.2009. 22:56 ] @
Citat:
lm741: ja bih da se nadovežem na priču po pitanju debljine betonske ploče podnog grejanja,..
ja se pre zime uselio u novu kuću sa podnim, znači prva grejna sezono
kada sam prvi put postio grejanje, sa 16 stepeni na 23 stepena, bojler je radio bez prestanka osam sati,kada se stabilizovao sistem bojler mi se pali dva puta u toku 24 sata i radi po sat ili nešto jače
debljina ploče u kojoj se nalaze cevi je 12 do 16 cm pa mi zato nije jasno da čovek greje pet dana da bi zagrejao ploču
u proseku trošim 300 kubika gasa, grejem 80 kvadrata
@genije mislim da tvom komšiji nije dobro urađeno grejanje

pozdrav Boro mozda si u pravu jer je to grejanje kod komsije radjeno pre jedno 30 god. i niko se ne seca tacno sta je ispod
al zato kad ugreje dva dana da negreje nikako ne pada temp vise od 2 stepena i nikad nije presao temp. vode vise od 30 stepeni
pozdrav..
genije..
[ lm741 @ 23.02.2009. 23:26 ] @
30 stepeni to da
meni je temperatura u kotlu 35-40 pa i 42 stepena mada mi je bojler podešen na broju 4 od mogućih 7
što bi otprilike bilo na 50% snage
genije ti si u ranijem ako ne i u ovoj temi video one moje fotke dok je podno bilo u izradi,mislim da je suština u tome da cevi budu što gušće postavljene da bi se dobilo što bolje grejanje samog betona pa onda dalje
eto neko moje iskustvo je takvo da ja podno grejanje preporučujem svakome
pa dobro genije oćemo mi popiti ono pivo!!!!
[ mali genije @ 23.02.2009. 23:36 ] @
Boro koliko sam ja obavesten od drugara koji su bili kod tebe trebalo ja da ti dodjes ovamo do nas ili
cekas da dodjem da ti uradim servis pa da zalijemo malo pivom a pivo ne ide bez jagnjetine.
pozdrav..
genije..
[ lm741 @ 24.02.2009. 00:26 ] @
e vidimo se uskoro,..
[ Budimir @ 24.02.2009. 08:22 ] @
Povoljno servisiram pecene jagnjice svuda gde ima `ladno pivo :)
[ gaga.sm @ 24.02.2009. 11:56 ] @
Ducato mislim da sa tvojim grejanjem nesto nije u redu.Treba da pozoves nekog dobrog majstora da vidi gde je greska.Ja imam kombinaciju podnog i radijatorskog grejanja od 1980-e godine i to odlicno funkcionise.Podno grejanje mi je u kupatilu i kuhinji gde imam keramiku a sve ostalo je radijatorsko.Posto tada nije bilo ovakvih cevi kao danas cale je stavio inox cevi,polovne sa otpada od1/2 colaSada je tome znaci 29 godina i nikada nije bili nikakvih kvarova.Negde 1997-e godine su me prikljucili na gradski toplovod i od tada ne mislim o lozenjuJesenas sam uradio i tavan stavio samo podno grejanje na nekih 50-ak kvadrata.Kuca ima 120 kvadrata + 50kvadrata tavana.Samo znaci mesni ventil i to je to.Moj drugar je radio pre dve godine nadogradnju stana i stavio je u svih 80 kvadrata podno grejanje i keramiku odgore.Ima elektricni kotao i temperatura vode u kotlu mu je 32-35 stepeni,temperatura poda 24 stepena ,a u prostoriji 22stepena.Ukupan racun za struju mu je oko 5000 dinara mesecno tako da je to odlicno reseno.
[ gaga.sm @ 24.02.2009. 12:03 ] @
Ducato zaboravih da ti kazem da pokusas sve pre nego sto ugradis radijatore jer ti je to investicija kao da radis novo grejanje.
[ div011 @ 03.03.2009. 13:28 ] @
Ducato, ne zuri sa radijatorima, pre toga proveri par stvari...kakva ti je stolarija? kakva ti je izolacija-zidovi-tavan?, od toga se krece kad se uopste pocinje proracun grejanja. Moji prijatelji su u decembru potrosili 1300e da razgreju 300m2 isto od nule ali vec sledeceg meseca kazu da se potrosnja spustila na 1/3 toga....nema sanse da tolko grejno telo ugrejes za par dana i pesma( pogotovo ne ako si ubo hladan period), ne, kad se posle par dana napokon ugreje beton onda tek pocinje grejanje zidova koji treba da drze tu toplotu( ako ima izolacije u protivnom grejes avliju..). Zavrsavam, gubici toplote su kljucna stvar kod same efikasnosti grejanja-gledao sam svabe koje ugradjuju u prozore obavezno 3 stakla i to moraju da budu razlicite debljine ali provodljivost toplote je duplo smanjena u odnosu na klasican PVC npr.
pozdrav svima!
[ zigicsasa @ 04.03.2009. 07:38 ] @
Posto ima dosta na ovu temu izlozeno molim Ducato da ponovo izlozi problem u kratkim crtama, mozda mu mogu pomoci, posto se bavim racionalizacijom i ustedom primarne (energent) i sekundarne (toplote) energije prvensteveno u kucama i ostalim objektima, u sta se uglavnom kao vidovi za zagrevanje nalazi podno grejanje
[ digikv @ 15.10.2009. 12:13 ] @
Da postavim jedno pitanje u veyi koriscenja rezervoara za cuvanje toplote i njegovog grejanja strujom tokom noci i solarnom energijom preko dana.
Ako imamo rezervoar od 1000l dobro izlovan (55mm poliuretan) na koju temperaturu bi trebalo nocu da se zagreje da bi celog dana mogla da se zagreva kuca od 100kvm podnim grejanjem, temperature poda 24C. Preduslov da je kuca isto dobro izolovana i da je tmuran dana pa od solarnog nemam nista.
[ Java Beograd @ 15.10.2009. 12:54 ] @
@digikv
Mislim da niko ne može da ti da odgovor na ovo pitanje. Kakva računica treba da se napravi da bi dobio konkretan odgovor ?!
[ zoran st. @ 15.10.2009. 21:15 ] @
ja sam pricao sa ljudima koji se time bave i evo sta su mi rekli!za 100m2 kolika je i moja kuca potreban je rezervoar od 2000l koji ce se tokom noci grejati sa 2 grejaca od po 6kw!voda u rezervoaru se greje do 90c!onda se postavi trokraki ventil na izlazu iz rezervoara koji kosta oko 11000din i na njemu se zadaje kolika treba da bude temperatura vode u sistemu podnog grejenja u kuci!znaci kad ti padne temperatura u sistemu ispod npr. 35c pusti se topla voda iz rezervoara koja zagreje vodu na 37c i opet ga zatvori!inace jos su mi rekli da kuca mora biti dobro izolovana i da se obavezno stavi izolacija na plocu jer ako nema nista od gore trosi se 2kw vise struje na sat!!!!mene interesuje da li bi se mogao koristiti rezervoar za vodu od 1000l onaj kockasti kao akumulator toplote!neko mi kaze da nece izdrzati pritisak od 1,5bara koliko je potrebno da bude u sistemu!!!!
[ BaneM75 @ 15.10.2009. 21:34 ] @
Pa da se malo igramo fizike VII razreda osnovne skole:

100 kvadrata podnog grejanja, neka sistem emituje 75W/m2 grejne povrsine sto bi trebalo da je dovoljno za dobro izolovanu kucu, znaci 75W/m2 x 100m2= 7500W toplotne snage koju emituje pod. Ako uzmemo da 25% ode nadole znaci 7500W / 0.75 = 10000W koju je potrebno da emituju cevi podnog grejanja. Pretpostavimo da svu tu snagu cevi prenesu od vode na kosuljicu bez gubitaka, znaci uzimamo da je potrebno tih 10000W snage "izvuci" iz vode. Neka je gornja temp. vode u podnom grejanju 45oC, uzecemo ovo kao NAJNIZU temperaturu do koje se voda u REZERVOARU moze ohladiti tokom procesa grejanja kako sistem na kraju rada ne bi imao pothladjivanje. Kako je po definiciji 1W=1J/s znaci rad grejanja za jedan dan ako se aktivno greje podnim grejanjem 10 casova bice snaga sistema puta 10h x 3600s, tj dnevno je potrebno za rad sistema 10000W x 10h x 3600s = 360000000 J (Dzula). Iz formule Q=m.c.(t2-t1) dobijamo da je t2-t1=Q/(m.c)
Q je toplota koju smo dobili, tj. 360000000 J dnevno, m=masa vode priblizno 1000kg za 1000l, a c=je specificni toplotni kapacitet vode i iznosi oko 4190 J/kgK.
Zamenom dobijamo t2-t1=360000000/(1000*4190)=360000000/4190000=85,9 K. t2 je pocetna temperatura i iznosi t1+ ovih 85,9 stepeni. t1 smo uzeli da bude gornja temp. vode podnog grejanja znaci 45oC, tako da ukupna TEMPERATURA vode u rezervoaru treba da bude 130,9 oC (i da ostane u tecnom stanju sto je nemoguce!!!!).

Ovo je dakle koliko bi trebalo da se zagreje voda preko noci, da bi 10 sati sistem emitovao akumuliranu toplotu. Sve u svemu snaga koju ulozis za grejanje po noci pod IDEALNIM USLOVIMA bi se emitovala preko dana bez gubitaka. Toplotni rezervoar ti je samo akumulator koji se puni kada je jeftinija struja a kasnije emituje kada je potrebno. Za datih 1000 litara je neizvodljivo.
Ako bi povecao rezervoar na 4000 litara, dobio bi konacno t2-t1=21,2 K, sto znaci da bi ti potrebna temp. zagrevanja OVE VECE kolicine vode bila nekih 66,2oC!! Ovo je vec izvodljivije, zar ne?

JOS NAPOMINJEM DA JE OVO ZA IDEALNE USLOVE BEZ URACUNATIH IKAKVIH GUBITAKA TOPLOTE U SISTEMU ILI NA SAMOM REZERVOARU.

Mala igra brojkama (ko sto rece Sofronije "dva puta nista je nista, dakle crva nije ni bilo....") ali otprilike moze da pokaze red velicina o kojima se radi.

Pozdrav, i voleo bih da cujem druge "fizicare"
[ BaneM75 @ 15.10.2009. 21:46 ] @
Dok sam kucao prethodni post vidim da je Zoran st poslao vec jedan odgovor, ako bi ubacili njegovih 2000 litara u formulu ispada da je t2=360000000/(2000*2190)+45=88.5oC !!!!

Zorana svaka cast, mislim da je ova mala razlika od 1,5 stepeni da "pokrije" gubitke u odnosu na idealni slucaj, mada Zoranovi majstori idu cak i sa manjom temperaturom vode (verovatno) sve ovo utice na neutralisanje gubitaka, a i snaga grejaca je po njima 12kW spram pretpostavljenih 10 iz racuna... Ipak sve je ovo dosta slicno!!!

Izgleda da je ipak dva puta nista nesto :-)))
[ BaneM75 @ 15.10.2009. 21:59 ] @
A sto se tice grejaca, od njihove snage samo zavisi koliko ce dugo raditi da bi zagrejali akumuliranu vodu sto znaci ako bi stavili i 3x6kW zagrevanje bi trajalo za nekih 33% manje vremena nego 2x6kW, sto je jako bitno da bi se UKLOPILI u termin jeftine struje!!! U idealnom slucaju, na 10 sati dnevnog grejanja prema gornjem proracunu, ako bi stavili elektricne grejace od cak 20kW, oni bi radili samo 5 sati nocu po jeftinoj tarifi... Vredi razmisljati u ovome pravcu!!!
[ zoran st. @ 15.10.2009. 22:22 ] @
ja sam se dosta raspitivao o ustedi u grejanju i mislim da su akumulatori toplote najbolje resenje koje se oseti po dzepu!!ne interesuje me koliko cu cega potrositi da bih zagrejao kucu nego koliko ce me to na kraju meseca kostati!!sto se tice potrosnje struje tu se nista ne ustedi na kw poenta je u tome sto je jeftina sruja od 3-5din a skupa duplo skuplja!!!ispada de racuni moraju biti duplo manji!!!!ja cu ovo sigurno uraditi!!!
[ BaneM75 @ 16.10.2009. 18:06 ] @
Zaintrigirao si me pa sam na sajtu Elektrovojvodine isprobao njihov kalkulator da vidim koliko bi grejanje akumulatora nocu kostalo.
Tu je nasa ED izmislila sistem BOJA, sto znaci makar trosio samo jeftinu struju nocu, ti dnevno moras SAMO za grejanje prema gornjem proracunu da potrosis oko 100 kW dnevno (tj. nocno) sto mesecno iznosi 3000kW. Tu ti razbojnici naprave raspored pa bez obzira sto je sve jeftina struja "strpaju" od ovih 3000kw:
350kw u zelenu tarifu po 0,984 din/kW = 344.4din
1250kw u plavu tarifu po 1,476 din/kW= 1.845din i ostatak od
1400kw ti "zabibere" u j.b.nu crvenu tarifu po 2,952 din/kW = 4.132,8din

kad na sve ovo dodas i 18%PDV i RTV pretplatu naseg Javnog servisa sve ukupno na kraju izadje 8.343.48dinara to ipak nij toliko puno.

Ovo je cak bez popusta od 5% ako ste redovni platisa.

Ovo je dakle samo za grejanje kuce!!!!

Svaki ostali kilovat koji potrosite za redovne potrebe znacajno menja obracun jer vam smanjuje broj sati u nizoj i povecava u visoj tarifi po zonama, tako da ako pored ovih 3000kW za grejanje po jeftinijoj tarifi potrosite jos 1000kW za dnevne potrebe mesecno u skupljoj tarifi, ukupan iznos bude na kraju 20034.51 dinar. Dakle iako ste potrosili samo jednu trecinu u skupljoj tarifi u odnosu na jeftiniju, racun ce biti vise nego duplo!!!!.


Ko voli da kalkulise i vidi sve ovo svojim ocima neka ide na:

http://www.elektrovojvodina.rs/calculator/index.htm
[ digikv @ 16.10.2009. 19:21 ] @
Hvala svima na odgovorima! A mislim da sam i dao ideju kako iskoristiti rezervoar koji bi mogli tokom leta da solarno zagrevamo a zimi nocu zagrevamo na struju a preko dana ga dogrevamo solarno. Hvala puno svima. Bane pogledaj sta se deseva ako se ugradi direktna merna grupa, cena je fiksna 4,502din i niza 1,501 preko noci, treba staviti manje grejace zbog maksigrafa a grejati od pocetka pa do kraja nocne tarife.
[ zoran st. @ 16.10.2009. 21:46 ] @
dobro si se setio bane da ovo izracunas.meni to nije palo na pamet!obzirom da sam se prosle godine grejao na struju sa obicnim kotlom od 12kw znam da mi je potrosnja bila 100kw dok je napolju bilo od -5 do -10c a u kuci oko 23-24c!tada mi je racun biopreko 25000din sto znaci da je ovo extra!cak i da bude 12000 kad je najhladnije a to ne traje duze od mesec dana to je super!sad sam se jos vise zagrejao!!!a koliko kosta to solarno grejanje da se postavi a koje bi zagrejalo 2000l vode!!!nije ni to lose ako je povoljno al cisto sumnjam!!!!
[ digikv @ 17.10.2009. 07:36 ] @
za 6000l sa rezervoarom koji nije pod pritiskom investicija je oko 24000EUR, (radio sam skoro preracun za jedan hotel) a za 2000l shodno tome 8000EUR. Ali onda ima vode za bazen u prolece :)
[ zoran st. @ 17.10.2009. 20:57 ] @
ala ti klepas!!!!za fabricki kotao od 2000lit i sva potrebna automatika i ruke majstora da dodju iz bg u ns je 3000e!!!toliko su meni ponudili!!!!ajd malo smanji!!!!
[ digikv @ 18.10.2009. 16:15 ] @
mislim da je pitanje bilo koliko bi to bilo da se uradi sa solarcima. shodno tome ja sam rekao cenu zajedno sa vakumskim kolektorima a njih ima 30kvm. kolektori+automatika+rezervoar(2000l)+cevi (ostali sitni delovi)+rad.



[Ovu poruku je menjao digikv dana 18.10.2009. u 18:36 GMT+1]
[ pisac @ 06.11.2009. 22:04 ] @
Zna li neko da izračuna razliku između prenosa toplote PEX-AL-PEX cevi i bakarnih (obmotanih) cevi u beton (košuljicu), tj. efikasnost prenosa toplote na pod. Bakarne cevi jesu skuplje, ali ukoliko je prenos toplote značajno veći, onda ih treba postaviti dosta ređe za isti efekat grejanja. Pri tome se smanjuje rad pumpe i time i štedi određeni procenat energije. A ako bi se efikasne bakarne cevi postavile gusto, potrebna temperatura vode u sistemu bi bila niža.

Možda bi bilo interesantno uporediti i odnos efikasnosti 16mm naspram 18mm PEX-AL-PEX cevi...

Meni je inače bitno da pri predviđenoj temperaturi poda od 25'C temperatura vode u krugu podnog grejanja bude što niža (tj. što više ispod 35'C, što bliže 25'C)



[Ovu poruku je menjao pisac dana 07.11.2009. u 21:42 GMT+1]
[ no_fear @ 17.04.2010. 00:23 ] @
zaista sam impresioniran postovim u ovoj temi i imam jedno pitanje koje mislim da niko nije postavio do sada.
ja bih instalirao podno grejanje u porodicnoj vikendici koju planiram da renoviram, medjutim u zimskom periodu
vikendica se povremeno koristi sto znaci da se citava kuca za vreme perioda dok se ne koristi prilicno ohladi.
pitanje je kako tecnost u sistemu podnog grejajna podnosi niske temperature odnosno dali je neophodno
ispustati tecnost iz sistema prilikom napustanja kuce? dali moze doci do smrzavanja tecnosti u sistemu i pucanja
instalacija ili se to ne desava i kakva su iskustva vezana za ovo i slicna pitanja?
unapred hvala
[ ducato @ 17.04.2010. 18:08 ] @
ispuštanje vode iz sistema je komplikovano,najčešće nemože bez kompresora,a posle opet punjenje,odzračivanje...da bi bio miran sipaj antifriz predviđen za centralno grejanje.
[ no_fear @ 17.04.2010. 23:07 ] @
hvala,
koliko sam neupucen nisam ni znao da postoji antifriz za sisteme za grejanje (a logicno je da postoji) ali eto mesta
za jos jedno pod pitanje: do kojih temperatura ti aditivi drze tecnosti u sistemima za grejanje nesmrznute?
[ ducato @ 18.04.2010. 19:17 ] @
kao i kod antifriza za auto tačka smrzavanja vode zavisi od koncentracije antifriza.na ambalaži (obično plastični baloni od 20-25l)piše odnos antifriza i vode=tačka smrzavanja.sadržinu vode u sistemu je lako izračunati ako znaš dužinu cevi ugrađenih u podno grejanje.inače, podno grejanje za vikendicu,gde se povremeno boravi, nebih ti preporučio jer je podno grejanje jedan veoma inertan sistem.dugo mu treba da se zalaufa,sporo se hladi,sporo reaguje na promene.regulacija temperature je veoma loša na način kako se to, uglavnom, radi kod nas (sobni termostati).preporučio bih ti klasično radijatorsko grejanje sa panelnim radijatorima.mala količina vode,brzo se zagreju.ako se greješ na gas topli su već posle 15 min.
[ no_fear @ 19.04.2010. 20:17 ] @
hvala, hvala
korisne informacije
[ tihi2 @ 25.04.2010. 11:25 ] @
One cene za rezervoare su preterane.
U brodogradilištu u NS prave od 5mm čelika po narudžbini 2000l za 1400evra. Ja sam napravio i jesenas postavio na grejanje plastični rezervoar koji mi je napravio čovek koji pravi čamce od plastike za 600evra. Izolacija 10cm poliuretanske pene i za ceo dan nekorišćenja gubi 1*C temperature.
Za pomoć oko veličine: 1m3 vode od 60*C ima 70kw energije.
Što bi rekli, ako je podno grejanje podešeno na 40*C, rezervoar od 1000l ima 46kw energije ako se greje na 80*C (toliko se može akomulirati).
Ono što je BaneM75 pisao stoji sa jednim malim komentarom: račun je napravljen na najnižoj spoljnoj temeperaturi od -20 koja se dešava samo retko.
Za NS i veći deo Vojvodine prosečna zimska temeratura je oko +5*C, što znači da su vrednosti bar duplo manje. Hoću reći, onih 130*C je tačno, ali je potrebno samo kada je temperatura -20*C. U prosečnom zimskom danu je to preterano. Dovoljno je da bude pokriveno 90% dnevne potrošnje.
Isplativ račun (po meni) je da se sračuna za -10*C, a onih nekoliko dana godišnje gde je (prosečna dnevna) temperatura ispod toga treba dogrevati po danu (a to je samo desetak dana bilo ove zime).
Ne isplati se uzimati rezervoar od 4000l da bi se njegov kapacitet koristio samo 10 dana godišnje.
[ tihi2 @ 25.04.2010. 11:28 ] @
Nisam video da je neko odgovorio...
Bakarne cevi imaju tačno duplo bolju provodljivost od Al-Pex cevi, a cena je oko 3 puta veća. ja sam stavljao Rehau cevi (0.35W/*K), a bakar 0.7W/*K
[ zoran st. @ 26.04.2010. 12:28 ] @
ja sam nasao u oglasima rezervoar koji se koristi za naftu od 2000l za 150e!najverovatnije cu ga i uzeti!!!a kazi mi TIHI jel si ti vec odradio akumulator toplote?koliko sam razumeo sa pvc rezervoarom od 600l?kako si zadovoljan i jel si pregurao celu zimu sa njim?
[ tihi2 @ 26.04.2010. 20:43 ] @
Ja sam napravio rezervoar od 2500l za 600 evra, plastični i zima prošla odlično.Decembar, januar i februar popodne jedno loženje, a ostalo samo rezervoar. Nisam ušao u crvenu tarifu ni 1kw.
Ako misliš uzimati rezervoar za naftu, proveri da li izdržava pritisak od 2.5 bara (obično NE). Njega ne možeš priključiti direktno na sistem vać moraš preko izmenjivača. Ali i to je jeftinije nego tražiti rezervoar koji može da izdrži 2.5 bara. Izolacija obavezno 10cm poliuretanske pene i da te glava ne boli.
[ zoran st. @ 26.04.2010. 21:18 ] @
koliko imas kvadrata u kuci koji grejes?koliki su ti bili racuni za struju preko zime?meni je majstor rekao da moze da mi namesti da pritisak u rezervoaru bude oko 1 bar!sto mislis da mora biti 2,5bara!trenutno mi je u kotlu 1.5 bar!kako sam te razumeo ti zagrevas rezervoar u toku noci dok je jeftina struja!(kolika ti je temp. u rezervoaru)?i samo jednom palis kotao u toku dana da ti dogreje kucu dok ne dodje jeftina tarifa?jel sam dobro ukapirao?koliki su ti grejaci u kotlu koji ti zagrevaju rezervoar?
[ tihi2 @ 27.04.2010. 22:45 ] @
Nije važno koliko kvadrata već koliki su gubici kuće. Moji su 11kw/h na 270m2.
Računi oko 5000din/mesečno, ali ja imam 2 brojila i trošim samo do crvene tarife ukupno oko 2200kw za grejanje.
Ako nemaš izmenjivač, pritisak u rezervoaru i u sisemu mora biti isti. Zagrevam do 75*C i ložim popodne jednom kada je hladno, pošto akomulacija nije dovoljna.
Grejači 3x6kw, ali koristim 2, a jedan je rezervni. Tu imaš mali fazon da uzmeš grejače koji rade na 380v što ti smanjuje amperažu struje tj manje plaćaš angažovanu snagu.
Na donjem linku imaš kako to izgleda, pa malo pogledaj ispred i iza. siguran sam da ćeš naći puno odgovora i u srodnim temama.
http://www.samsvojmajstor.com/...0/postorder=asc/start=135.html
[ zoran st. @ 19.06.2010. 21:15 ] @
interesuje me sta je to poliuretanska pena i kako se ona stavlja posto vidim da ima neke dvokomponentne!jel bolje to ili staklena vuna za izolaciju i koliko kosta poliuretanska pena??
[ janponican @ 21.06.2010. 14:51 ] @
tihi2 - Kako izračunavaš gubitke toplote ako nisu važne površine?
Daj se malo preračunaj za gubitke od 11kW/h za 270m2!!??
Gubitci toplote se računaju za svaku prostoriju posebno a u okviru svake prostorije, posebno računaš sve površine (zidovi, pod, plafon, staklene površine) u zavisnosti od materijala, debljine i strane sveta, kao i razlike temperature između površina. Svaki materijal ima svoj koeficijent provodljivosti toplote. Kad sve to izračunaš, za sve prostorije to sabereš i dobijaš ukupne gubitke toplote t.j. koliko ti treba kW/h za zagrevanje. Tu takođe se uzima u obzir i projektna temperatura prostorija, ponaosob kao i min. spoljnja temperatura za taj region. Ovo je samo kratko objašnjenje a površine i te kako imaju uticaja na gubitke toplote! Imaš neke majstorske cake za izračunavanje (60 do 90kW/h po 1m3) u zavisnosti od izolacije objekta ali to je samo približno. Ukoliko se prostorija nalazi sa severne strane ili južne, NIJE SVEJEDNO!!
pozz
[ ducato @ 27.07.2010. 22:04 ] @
pozdrav svima,
interesuje me da li je izvodljivo podno grejanje na čvrsto gorivo?
[ mali genije @ 28.07.2010. 15:57 ] @
Citat:
ducato: pozdrav svima,
interesuje me da li je izvodljivo podno grejanje na čvrsto gorivo?

jeste
malo offf
ako kome trebaju plasticni rezervoari za akumulaciju ima kod mene u komsiluku
proizvodnja pa mogu da se raspitam za cenu i tel. ljudi rade burice i rezervoare od 50-2500l
koga zanima nek se javi na pp. da nebude reklama
[ ducato @ 28.07.2010. 16:49 ] @
ne razumem odgovor,ako može malo jasnije....
[ mali genije @ 28.07.2010. 20:45 ] @
@
Citat:
ducato: ne razumem odgovor,ako može malo jasnije....

uz kotao na cvrsto gorivo povezuje se akumulacija iz akumulacije voda ide u
sistem podnog grejanja povezuje se adekvatna automatika za kontrolu
temperature vode koja ide u sistem.
dovoljno?
upravo radim jedan takav sistem podnog.
[ tihi2 @ 28.07.2010. 21:08 ] @
Janponican, nisam razumeo šta da se preračunam. Ja sam svoje davno izračunao. To po kriterijuma spada u niskoenergetske kuće jer je potrošnja oko 40w/m2. Inače, čovek na klisi pravi kuću koja ima 25w/m2 i grejaće je toplotnom pumpom.
Zašto ti je to malo? Zidovi sendvič 25cm blok +10cm vune+ 15cm blok + 5cm stiropora, plafon 20cm vune sa alu-folijom... kuća Prizemlje+Sprat+Potkrovlje 10mx10m a visine 7m na kraju i 11m na sredini kuće, oko 20m2 prozora.
Eto pa nađi grešku.
[ ducato @ 29.07.2010. 06:55 ] @
@uz kotao na cvrsto gorivo povezuje se akumulacija iz akumulacije voda ide u
sistem ....
Naravno,sad je jasnije,da li je to ova sprava za regulaciju :
http://www.podno-grejanje.com/index.php?page=2&group=33
pošto želim kombinovano grejanje.
da li je akumulacija neophodna ili bi sa gore navedenom spravom moglo direktno,pošto je čvrsto gorivo alternativa dok nestigne gas,dve-tri godine...
[ janponican @ 29.07.2010. 11:23 ] @
Tihi2, konkretnim podacima se može nešto dokumentovati. Ne tvrdim da kuća nije dobro izolovana, čak šta više i super, ali svaki materijal ima svoju sprovodljivost toplote i na osnovu toga se izračunavaju gubitci toplote (to važi i za izolacione materijale), naravno uz projektovane unutrašnje i najniže spoljašnje temperature tog regiona. Možda se unutrašnja temperatura prostorija može "doterati" i sa svećom, ali kada je spolja 15 celzija a šta će biti kada napolju bude -25 celzija? Sve se može izračunati onako kako sam već i opisao i nesumnjam da bi približno 18 kW/h bilo dovoljno za grejanje kompletnog objekta.
pozz
P.S.
Kako je kuća izolovana, pitam se da li su ostavljeni ventilacioni kanali u zidovima za protok vazduha (provetravanje prostorija), inače će se posle godinu dana pojaviti buđ na zidovima. Garant!
[ tihi2 @ 29.07.2010. 13:38 ] @
Zna se kako se računaju gubici i za koju temperaturu (spoljnju - unutrašnju), postoje koeficienti, pa napred.
Dobra izolacija je jedno, a preterivanje drugo. I pitanje koliko to košta i kada će se vratiti pare.
Gledao sam neke projekte kuća za Švedsku i Norvešku... izolacija 40cm!!! A računica im kaže da se isplati posle 5 godina. Kod njih. Uslov da se tehnički primi objekat je da ima toplotnu pumpu. Tendencija - energetski samodovoljna kuća. Ali tu debelo zalegne država parama.
Kod nas je još uvek ekonomski isplativ demit od 5cm, mada sada vidim da se forsira 8cm. Jesenas sam stavio na jedan zid u nusprostoriji 10cm stiropora, ali se sve mora naručiti unapred jer niko u NS to nema na lageru. Samo 5cm ima jer se to kupuje. Idemo i mi polako ka 15cm, pa 20cm...
Jako je lep osećaj kada je napolju zima, u kući toplo, a račun podnošljiv. Prošla zima bila 50 000din, a da sam priključen na Toplanu 210 000din.
Pregrmiš jednom majstore i posle bereš rezultate.
[ mali genije @ 29.07.2010. 14:27 ] @
Citat:
ducato: @uz kotao na cvrsto gorivo povezuje se akumulacija iz akumulacije voda ide u
sistem ....
Naravno,sad je jasnije,da li je to ova sprava za regulaciju :
http://www.podno-grejanje.com/index.php?page=2&group=33
pošto želim kombinovano grejanje.
da li je akumulacija neophodna ili bi sa gore navedenom spravom moglo direktno,pošto je čvrsto gorivo alternativa dok nestigne gas,dve-tri godine...

moze i to ali je bolja kombinacija sa cetvorokrakim motornim ventilom vodjenim prema spoljnoj temperaturi
akumulacija obavezno jer nemas mogucnost potpune kontrola temperature vode.

[ ducato @ 18.08.2010. 22:17 ] @
jel može malo detalja oko te akumulacije?
[ tihi2 @ 18.08.2010. 23:57 ] @
Šta detaljnije? Šta te zanima?
[ ducato @ 20.08.2010. 21:31 ] @
posto mi je jedini nacin grejanja kotao na čvrsto gorivo,interesuje me kao napraviti akumulaciju,ima li negde neka sxema,slika,neko da to blize objasni...predpostavljam da je to nekakav rezervoar u kome se greje voda iz kotla ali nemam predstavi nista vise o tome.u svojoj kuci imam podno koje odlično radi,posle manjih problema koje sam rešio,ali tu mi je gasni kotao,ovo je kuća na selu,ostalo od ujaka,nema gasa,za sada,radim adaptaciju i želeo bih da uradim podno....
[ tihi2 @ 20.08.2010. 22:17 ] @
Pa gore gde sam pisao (10 postova iznad) imas link pa pogledaj kako izgleda.
Nije to velika nauka, ali nije ni jednostavno. Naravno, sam sam radio i estetika me nije zanimala, samo efikasnost.
Pregledaj dobro, i prelistaj sta o tome pise na ovom i nekim drugim forumima. Ljudi su svasta uradili.
Nekoliko dana nisam tu, pa od nedelje mogu ponovo pomoci.
[ edo_ze @ 23.08.2010. 11:09 ] @
Pozdravljam društvo,

Imamo jedno pitanje vezano za podlogu ispod laminata kod podnog grijanja.
Recite mi da li mogu da upotrijebim geotekstil kao podlogu ispod laminata? Težina mu je 200gr/m2, izgleda kao 1-2mm tanka, skoro prozirna dekica.
On se koristi kao membrana ispod zemljanih tampona, nasipa i slično, uglavnom kada treba fizički da odvoji dva sloja materijala a da bude vodopropusan.
Prečešljao sam cijelu temu, ali malo priče bi o podlogama ispod laminata. Spomenuta je paropropusna folija. Ali ona mi se čini suviše tanka da bi amortizovala i sitne mehaničke neravnine na glazuri. Većina majstora koji rade laminate i ne znaju da ne ide ona folija u obliku tanke spužvice. U salonima mi opet nude nekakvu podlogu zelene boje, debljine 3mm, sastav liči na stirodur, na kojoj fino piše "IZO-FLOOR", eto kao to ti je za podno grijanje. Niđe veze.
[ zoran st. @ 20.12.2010. 16:13 ] @
Evo da podelim utiske posle posle 2 meseca korišćenja akumulatora toplote sa podnim grejanjem.cisterna koju sam kupio za 100e je ona za naftu.čisto da znate da može i ona.2 grejača od 6kw.od 23h-7h potrošim oko 90kw jeftine struje.spoljna temperatura do -5!prošli mesec račun bio 6000 samo za grejanje.cisterna izolovana staklenom vunom 20cm.sve komplet me izašlo 500e.ako nekog interesuje još nešto nek pita.
[ tihi2 @ 20.12.2010. 18:48 ] @
Koliki je rezervoar (u litrama ili m3)? Da li je pod pritiskom ili ne? Na koju temperaturu greješ? Koliki je ukupan račun za struju?
[ zoran st. @ 20.12.2010. 21:25 ] @
2000l je rezervoar,nije pod pritiskom(otvoren je sistem),grejem na nekih 60-70c,prosli mesec racun za struju 8500din od toga oko 2000 je redovna potrosnja dok nije radilo grejanje!svaki dan sam grejao i temperaatura u kuci je oko 22c!
[ Dejan555 @ 14.01.2011. 15:39 ] @
Pozdrav!

da li ima neko iskustvo o tkz. podnom grejanju sa aluminijumskim niskonaponskim trakama?
Interesuje me da li je isplativiji od standardnog podnog grejanja (sa cevima...).
Trebalo bi ugraditi tj. instalirati u jednu novu kuću.
Gledao sam sajt http://www.podnogrejanje.net , molim Vas ukoliko imate neko iskustvo, pro et kontra, recite mi.
[ tihi2 @ 14.01.2011. 21:48 ] @
Citat:
zoran st.: 2000l je rezervoar,nije pod pritiskom(otvoren je sistem),grejem na nekih 60-70c,prosli mesec racun za struju 8500din od toga oko 2000 je redovna potrosnja dok nije radilo grejanje!svaki dan sam grejao i temperaatura u kuci je oko 22c!

To je lepo rešenje, malo u crvenu zonu. Verovatno imaš neku povlašćenu cenu ili mernu grupu inače se kalkulacija ne slaže. Ja tu cenu postižem sa 2 brojila (ukupno 2200kwh tj 70kwh/dan i oba par kwh ispod crvene tarife).
Ovo je zima kada mi se cela investicija vraća kroz uštedu goriva.
[ zoran st. @ 16.01.2011. 15:56 ] @
nemam nista povlasceno a ni mernu grupu!sta ti se ne slaze!
[ tihi2 @ 16.01.2011. 19:29 ] @
Ma nije važno. Sa 2700kw mesečno (350+2350) bi račun morao biti oko 10000din, ali nema veze. Bar po kalulatoru na http://www.elektrosrbija.rs/kalkulator/
[ aca405 @ 07.04.2011. 14:58 ] @
Izgleda da je prošla zima pa je ova tema malo otišla u zaborav. :)

Planiram ovog leta da uvedem podno grejenja u kuću (sistem grejanja vodom) i polako sklapam celu sliku i došao sam do termostata.
Ideja je da postavim više termostata kako bi optimalnije koristio energiju. Uslov je da mogu da se programiraju, pošto ne bih one analogne koji drže fiksnu temperaturu.

Pošto mi treba više komada (bar 5-6), potražio sam malo, šta se nudi po netu.

Na ebay-u sam našao dva modela pa me interesuje vaše mišljenje:

Termostat 1

Termostat 2

Cene su sa poštarinom od 40-50 EUR i treba ih sačekati par nedelja dok stignu, tako da njih ranije razmatram od ostale opreme koju je lako pronaći kod nas.

Možda ima sličnih cena i kod nas, ali nisam pronašao, pa ako imate neko saznanje, javite. :)


[ mali genije @ 08.04.2011. 06:58 ] @
ma imaju takvi i kod nas evo ti telefon na pp
[ groshee @ 01.04.2012. 21:34 ] @
Da li neko zna kolika je okvirno cena ugradnje instalacije podnog grejanja (materijal i ruke, bez kotla). Govorim o prizemlju kuće površine 80 kvm.
[ ducato @ 03.04.2012. 17:44 ] @
ruke 4-5e/m2,podrazumeva:postavljanje izolacije,folije,mreže,cevi,razdelni orman...cena materijala zavisi od gustine cevi,vrste i debljine izolacije,načina regulacije...+ izlivanje košuljice.nije jeftino
[ ghost2k3 @ 26.02.2015. 20:56 ] @
Da li je ova cena jos uvek aktuelna na trzistu, s obzirom da je podno grejanje dozivelo malu ekspanziju u zadnje vreme, pogotovo otkako su toplotne pumpe postale pristupacnije? :)

[ atikus @ 16.01.2022. 10:06 ] @
Izvinjavam se sto odgovaram u ovako staroj temi ali sam smatrao da moje pitanje moze da se nadoveze na istu.

Za koji mesec treba da realizujem sistem grejanja toplotnom pumpom i fan coiler radijatorima, ukupno 15 jedinica na 3 etaže.


Dilema koju imam je vezana za cevovodnu instalaciju. Pošto je kuća stara, cevi će se voditi vidno duž zidova.

Iskreno, video sam slike instalacija radijatora sa Alu pex cevima i meni to izgleda sasvim prihvatljivo tim pre jer su fleksibilne i traže manje fitinga. Sa druge strane, majstor koji bi uvodio grejanje insistira na bakarnim cevima koje su meni poslednja opcija i inače ih ne volim, tim pre što mi se cini da se iza ideje skupih bakarnih cevi i manje komplikovanog spajanja krije namera majstora da sebi olakša posao.

Razmatram ideju i crnih cevi pre svega zbog dugotrajnosti, za koje mi isti majstor navodi da ce me zbog cene radova koštati daleko više nego njegova ideja bakarnim.

Zanimljiva mi je ideja i galvanizovanih celicnih cevi sa pres fitingom, ali o tome tek nista ne znam.

Imam utisak da je bakar na ovdasnjim prostorima dominantan jer jer se čak i priučeni instalateri sa njime dobro snalaze. Sa druge strane, majstora koji su spremni da ulažu u profesionalni alat za spajanje alupex i pocinkovanih cevi se bojim da ima malo.


Voleo bih da čujem mišljenja jer ću u toku sledećih 10-ak dana morati da se opredelim i krenem u nabavku materijala.

Hvala na odgovorima.
[ mali genije @ 16.01.2022. 17:05 ] @
Za toliku kolicinu fenkojlera ti treba ozbiljan polazni precnik cevi, to je bas skupa varijanta za bakar...Sta kaze majstor, koji precnik cevi krece iz kotlarnice??
[ atikus @ 16.01.2022. 21:44 ] @
Imam kompletan projekat grejanja za isti objekat koji je trebalo da bude na čvrsto gorivo i nikada nije realizovan. Instalaciju bih vodio po njemu. Firma koja ga je tada radila sada niije zainteresovana a majstor kome sam pokazao projekat nije se previše udubljivao u već gotov projekat, rekao bih da mu isti možda komplikuje ideje koje ima.

Šema usponskih vodova je na slici koju sam dodao. Upisan je glavni kotao na čvrsto gorivo od 40kW i pomoćni električni kotao od 30kW. U ovoj novoj izvedbi neće biti ni jednog ni drugog,ali ova šema cevi ostaje. Prečnici cevi su upisani.


Da ne kačim ovde ceo projekat ali što se cevi tiče, prema njemu potrebno je:

- 10 metara cevi fi 28
- 15 metara cevi fi 22
- 40 metara cevi fi 18
- 70 metara cevi fi 15


Takođe su bakarne cevi navedene kao primarna opcija. Grundfos pumpa 32-60 se navodi kao potrebna, ako je to bitno.
[ mali genije @ 17.01.2022. 08:19 ] @
Citat:
atikus: Imam kompletan projekat grejanja za isti objekat koji je trebalo da bude na čvrsto gorivo i nikada nije realizovan. Instalaciju bih vodio po njemu. Firma koja ga je tada radila sada niije zainteresovana a majstor kome sam pokazao projekat nije se previše udubljivao u već gotov projekat, rekao bih da mu isti možda komplikuje ideje koje ima.

Šema usponskih vodova je na slici koju sam dodao. Upisan je glavni kotao na čvrsto gorivo od 40kW i pomoćni električni kotao od 30kW. U ovoj novoj izvedbi neće biti ni jednog ni drugog,ali ova šema cevi ostaje. Prečnici cevi su upisani.


Da ne kačim ovde ceo projekat ali što se cevi tiče, prema njemu potrebno je:

- 10 metara cevi fi 28
- 15 metara cevi fi 22
- 40 metara cevi fi 18
- 70 metara cevi fi 15


Takođe su bakarne cevi navedene kao primarna opcija. Grundfos pumpa 32-60 se navodi kao potrebna, ako je to bitno.
Ovo je mali precnik za 40kw cak i za radijatorsko visokotemperaturno grejanje, ovo ti ne pije vode za fenkove, pogotovo ako ces da radis i hladjenje.Fankojler zahteva vecu kolicinu vode od radijatora, radi na nizim temperatureama.Ako ti majstor nije skrenuo paznju da je mali poprecni presek cevi, trazi drugog, ovaj nema iskustva sa fenkovima....
[ atikus @ 17.01.2022. 22:08 ] @
Hvala puno.

Primedba je na mestu i slažem se da bi je trebalo uvažiti.

A predlog za materijal cevi? PPR, alupex, crne cevi, galvanizovane, bakar?
[ mali genije @ 18.01.2022. 08:07 ] @
Citat:
atikus: Hvala puno.

Primedba je na mestu i slažem se da bi je trebalo uvažiti.

A predlog za materijal cevi? PPR, alupex, crne cevi, galvanizovane, bakar?
Velike precnike aqutherm cevima razvod aluplast...Trebas naci prvo nekog majstora sa iskustvom, pa ce ti reci sta i kako. Crne cevi zaobici zbog prljanja izmenjivaca tp...
[ atikus @ 21.01.2022. 18:46 ] @
Imam utisak da je ova prica oko ugradnje grejanja uglavnom pokusaj teskog klepanja po usima.

Kako kom majstoru kazem da mi da specifikaciju sta mu i koliko treba od materijala da ja probam da to nabavim sto povoljnije,vise mi se ne javi.

Ovi drugi,kada cuju da je u pitanju 15 fan coilera i toplotna pumpa,kao da im pred ocima iskoci znak dolara i odmah prica:"Te mora bafer,te mora Viessman, mora potpuno novi projekat od pocetka,mora kasetni razvod,ne moze to tako,mora najskuplje,sertifikovano itd".

Od svih nacija koje sam upoznao i zemalja u kojima sam bio,nikada mi nece biti jasno zasto se samo u ovoj od svog zvanja pravi senzacija i prodaju m... za bubrege.

Iz principa ima da ignorisem sve sto je
"EU" i kupujem samo ono sto proizvode kosooke nacije.
[ atikus @ 22.01.2022. 07:24 ] @
Ova ideja ppr cevi i razvoda alu pexom mi trenutno izgleda kao najbolje resenje,hvala.

Posto se ove plasticne cevi stemuju u zid,da li ih je pametno staviti ih u drugo parce cevi unutar zida (sleeve)?

Da li je neophodno izolovati sve cevi armaflex-om kako mi se predlaze?

Hladjenje mi je zaista simbolicna stavka,ako ga budem uopste koristio 10 ak dana u toku godine.
Fan coil sam uzeo zbog efikasnijeg grejanja a funkcionalnost hladjenja mi je sekundarna stvar.
[ mali genije @ 22.01.2022. 19:21 ] @
Citat:
atikus: Ova ideja ppr cevi i razvoda alu pexom mi trenutno izgleda kao najbolje resenje,hvala.

Posto se ove plasticne cevi stemuju u zid,da li ih je pametno staviti ih u drugo parce cevi unutar zida (sleeve)?

Da li je neophodno izolovati sve cevi armaflex-om kako mi se predlaze?

Hladjenje mi je zaista simbolicna stavka,ako ga budem uopste koristio 10 ak dana u toku godine.
Fan coil sam uzeo zbog efikasnijeg grejanja a funkcionalnost hladjenja mi je sekundarna stvar.
Cevi obavezno u izolaciju !0mm i bandazirati spojeve..Ti brendirani znaju doooobro da promase ;-)....Projekat koji imas ti ne vazi za fenkove.. Jel objekat useljen, uradjen ravnajuci sloj?? Koja ti je lokacija??
[ atikus @ 23.01.2022. 13:19 ] @
Napravio sam konfuziju u odgovorima,izvinjenje.

U pitanju je useljenja stara kuca na tri etaze prakticno koja ima prostor za kotlarnicu,cevi moraju da se vode vidno i to je jedina opcija.
Meni to ne smeta,odrastao sam u prethodnoj kuci sa celicnim cevima za grejanje vodjenim duz zidova i nikad mi to nije bolo oci,nisam ih ni primecivao.

Najradije bih zadrzao stari razvod cevi i digao precnike koliko treba, pa i predimenzionirao.


Okolina Cacka je u pitanju.


[Ovu poruku je menjao atikus dana 23.01.2022. u 17:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao atikus dana 23.01.2022. u 17:20 GMT+1]
[ aca405 @ 23.01.2022. 20:12 ] @
Pošto je projektovana velika snaga, molim te opiši detaljnije kuću.

Koliko kvadrata ima, kakva je izolacija i stolarija?
Da li su urađeni podovi (neko je pitao već - verovatno sa idejom da se vidi da li je opcija podno grejanje)?

Deluje da je to velika snaga za toplotnu pumpu pa samim tim će biti i velika cena.

Liči mi da je projekat davno rađen za tadašnje standardne a ostavljena i velika rezerva.
Ako nema adekvatnu izolaciju i stolariju, onda je bolje prvo investirati novac u to.

Nemoj zanemariti hlađenje, kada već planiraš TP i Fan-Coil, hlađenje će odlično raditi, pored grejanja.
Obavezno izolovati cevi, naročito zbog kondenza na cevima prilikom hlađenja.
[ atikus @ 24.01.2022. 09:07 ] @
Useljena kuca,stara gradnja zidana giter blokom,spolja 5 cm stiropora,prema tavanici 25 cm kamene/mineralne vune,stolarija stara slovenacka drvena sa duplim staklima,korektno vrsi posao.
Podno grejanje nece biti opcija jer je dole orahov parket koji se nece menjati. Za kupatila podno grejanje dolazi u obzir kada se ista budu renovirala jednog dana.
Hladjenje jedva da nam treba par najvrelijih dana u toku godine,ali ajde kad se vec radi fan coil.

Ukupno 195 m2 za grejanje,po starom projektu dosta rezerve ostavljeno,ukupna snaga aluminijumskih radijatora izracunata na 34kw, tada predlozen kotao na cvrsto gorivo od 40kw kao i rezervni elektricni od 36kw.

Sada predlozena toplotna pumpa od 18Kw, temperatura vode 45 stepeni polaza.

Sanitarna voda nije potrebna.
[ atikus @ 30.01.2022. 06:49 ] @
Da javim da sam resio problem.

Angazovan inzenjer koji je vec izasao na teren a novi projekat ce uzbiti gotov u toku sledece nedelje. Nekoliko instalatera se vec javilo,jedan odabran kao najpovoljniji i najprofesionalniji.

Hvala na pomoci i savetima.