[ Milina @ 17.10.2006. 23:49 ] @
Da li neko ima iskutva u radu sa ovim materijalom, stanuje li neko u kuci izgradjenoj od Ytonga?
http://www.xella.co.yu/downloa...talozi/Uputstvo_za_gradnju.pdf
[ bakara @ 18.10.2006. 00:20 ] @
Pa to je siporex
http://www.elitesecurity.org/t...-od-siporeks-blokova-da-ili-ne
[ ajdeBre @ 18.10.2006. 08:58 ] @
Citat:
bakara: Pa to je siporex


Nije isto. Koliko sam cuo ovde od tipa koji je nesto radio sa Ytong-om, nije isti hem. sastav i nacin izrade, Ytong ima vecu nosivost i Siporex ne mozes da seces, a Ytong mozes.

Ne znam, procunjaj po gradilistima, gde vidis Ytong pitaj sefa gradilista, inzinjera, majstore...
[ bakara @ 18.10.2006. 09:34 ] @
Citat:
ajdeBre: ... i Siporex ne mozes da seces, a Ytong mozes.

Ne znam odaKLE ti to...mi smo pravili magacin od siporexa i najnormalnije se sece...
[ sasa022 @ 18.10.2006. 15:15 ] @
Ytong je unapredjena verzija Siporeksa.
I jedan i drugi se bez problema mogu seci najobicnijom testerom za drvo.
Zidanje je izuzetno lako - slaze se kao kockice.


Inace imam kucu od siporeksa.Nije jos dovrsena - malterisana je samo iznutra,splja nema fasade.Zidovi su oko 25 cm.Kao materijal sjajan je izolator.Zimi se prostorije veoma lako uz malu potrosnju energije zagreju,a leti "vrucina" tesko prodire unutra.
Jedino sto mi malo smeta je sto zidovi "zvone" - nisu "cvrsti" i "tvrdi" kao od cigle.
Da ponovo treba nesto da gradim izabrao bih Ytong uz neke korekcije.Spoljasnji deo zida ( fasadu ) i pregradne zidove na koje treba nesto kaciti radio bih od cigle.Za Ytong nisam siguran,ali na zidove od siporeksa je tesko kaciti bilo sta sto je tesko jer tiple lako ispadaju pa je potrebno busiti kroz citav blok tj.zid da bi "kuka" mogla pravilno da se ucvrsti. ( npr kacenje bojlera,nosaca za TV,velikih visecih elemenata u kuhinji i sl.)
[ Milina @ 18.10.2006. 15:27 ] @
Evo sta za taj problem kazu na hrvatskoj verziji site:
Za pričvršćivanje težih tereta upotrebljavaju se specijalni tipli za YTONG u raznim dimenzijama, koji podnose velika opterećenja. Na tržištu ima raznih proizvođača koji u svom proizvodnom asortimanu imaju tiple za YTONG, odnosno porobeton. Najčešće su to FISCHER GB tipli i vijci.
Mozda i tebi ¨pomognu¨ takve tiple :)
[ moky-su @ 20.10.2006. 21:39 ] @
Siporeks: kvarcni pesak, cement, voda, prah od aluminijuma
Ytong: kvarcni pesak, manja kolicina cementa, hidratisani krec, voda, prah od aluminijuma, elektrofilterski pepeo
[ HoT_Steppa @ 21.10.2006. 16:57 ] @
Koliko je taj Ytong zdrav materijal?
[ khanate @ 14.01.2007. 00:25 ] @
To bih i ja voleo da znam. Zanima me jos koliko je ytong trvdji (cvrsci) od siporeksa.
[ palomas @ 14.01.2007. 23:22 ] @
Ytong je nešto poboljšana i kvalitetnija (čitaj novija) verzija Siporeksa. Siporex je 20-30% jeftiniji, lošije je završne obrade, nešto je mekši, i malo manjih dimanzija (npr. yt=5x25x62.5, si=5x25x60 cm).. Ali obje varijante su daleko bolje rješenje od obične cigle po pitanju izolacije i troškova grijanja...

Što se tiče vješanja težih predmeta na siporeks, treba samo uzeti original tiple za takve stvari. Vidio sam dosta kuća gdje kuhinja visi na 6 cm pregradnog zida i nema problema...



[ ventura @ 15.01.2007. 09:15 ] @
Moji roditeljii imaju kuću od Ytong-a, napravljena je negde 95-96, i sećam se da je ćale taj ytong dovozio iz Bugarske, i da je neke silne ateste morao da pravi da bi to uvezao i ocarinio...

Ja kolliko znam taj ytong pruža bolju termalnu i zvučnu izolaciju od običnih blokova i siporexa... A zida se tako što se lepi lepkom za pločice,i kao fora je da nakon zidanja može odmah da se gituje direktno na zid, ne treba malterisanje, mada mi smo u kući zidove prvo obložili rigips ploćama pa onda gitovali...

A to da li je zdravo... Pa verovatno ko i sve ostalo...
[ teslaboot @ 28.02.2007. 22:42 ] @
Ytong ima fabriku u Veocima kod Lazerevca -nekadasnji GASBETON Vreoci (samo veleprodaja)
Imaju i velike ploce(table) -ceo zid iz par komada ili tavanica ,zidanje malterom ili lepkom,dobar temoizolator.
[ d a n i e l @ 08.05.2007. 20:28 ] @
Ja imam celu kucu od siporex-a, dobro podrum je samo od betonskog bloka i to samo spoljni zidovi. Zidano je 88-89 god
Sto se tice izolacije nema mu ravne, ali najiskrenije. nadprozornici i stubovi se ugreju ko ringla leti a sam blok ne povuce ni malo temperature. Isto je i zimi, samo suprotno Sada postoje i ti elementi koji su kao oplata za stubove i koji sprecavaju i ovo grejanje stubova. Ja kompletnu kucu grejem na centralno grejanje, greje se nekih 280m2 i za celu sezonu potrosim od 12-15tona obicnog lignita u zavisnosti od zime.

Sto se tice kacenja raznih stvarni stvarno je zeznut. Ali fisherove tiple resavaju stvari ko dobar dan!

Posto je to tada bio prilicno nov materijal tako i paceri majstori nisu najbolje znali sa njim da rade, tako su mi na primer potrosili za jedan sprat onoliko lepka koliko je potrebno za dva sprata. danas da to urade debelo bi platili.

dalje, malterisanje, tu je najveci problem. prilicno je lose uradjeno, bez postenog shpric maltera tako da se na dosta mesta malter odvoji i zvoni, ali evo za ovih 20 godina nije odpao nigde. dok ne pocackas naravno Ali kazem novi materijal, pa se nije bas znalo sta i kako prilikom izgradnje

I druga mana koja se pojavila je pucanje samog bloka. To je cudo jedno kako je on u stanju da popuca., kao da je slabe nosivosti. te pukotine nemojte me shvatiti preozbiljno nisu velike, ali su prisutne i tesko se saniraju bilo sa mrezicama ili cime god jer jednostavno se otvaraju. Pukotine 1-2mm nista strasno, estetski smeta.... E sad sta je to nemam pojma, od sleganja nije, da ne toliko "dise"...mora da je slaba nosivost ili kako god u to se vise ne razumem.

Sada da gradim nesto, nista drugo samo siporex ili ytong kako god se on zvao danas. Normalno uz unapredjenja koja su se do danas pojavila.

Da, da ne zaboravim sto se tice zvucne izolacije, kod mene se bas nije nesto pokazao kao sto kazu specifikacije ali dobro imam ogromne povrsine zidova i prozora.

Ako nekog nesto interesuje oko iskustava neka slobodno pita...a zdravlje i zracenje?
pa jos niko ne sijamo u mraku pppp.......

[ zoranregoje @ 25.02.2008. 23:41 ] @
ima li neko da je gradio kucu od ytong blokova ali po njihovom uputstvu i bez betonskih stubova sa najnovim blokovima prilagodjenim za ugaone spojeve.ili ako ste vidjeli negdje da se gradi takva kuca svaka informacija o ytong materijalu je dobro dosla, hvala
[ LoLive @ 26.02.2008. 06:57 ] @
evo možda na njihovom zvaničnom sajtu
[ zoranregoje @ 27.02.2008. 22:33 ] @
Pregledao sam sajt,imam katalog proizvoda ali me zanimaju licna iskustva ako neko ima.I ako neko zna nekoga u okolini Beograda da gradi kucu od ovoga materijala neka mi javi volio bih pogledati.
[ LoLive @ 28.02.2008. 07:09 ] @
Nemam iskustva ali sam viđao pre od prilike 15god. da se u Nemačkoj, isključivo(između ostalog) gradilo sa njihovim blokovima..Što je verovatno znak kvaliteta..
[ bakara @ 10.04.2008. 12:55 ] @
Koga zanima Ytong neka obavezno pogleda i ovo:

http://bigblog.tportal.hr/ytong?BlogCalendarDate=16.9.2007
[ Deker @ 10.04.2008. 13:33 ] @
Citat:
Siporeks: kvarcni pesak, cement, voda, prah od aluminijuma
Ytong: kvarcni pesak, manja kolicina cementa, hidratisani krec, voda, prah od aluminijuma, elektrofilterski pepeo


Ja sam čuo da nije baš zdrav, jer ima pojačano radioaktivno zračenje, i da treba da se koristi za nestambeni prostor. Ovo "elektrofilterski pepeo" znači da se pravi od pepela od termoelektrana, a taj pepeo ima 5 do 10 puta veću radioaktivnost od prirodne. Kako rekoh, ovo sam čuo negde, ne tvrdim da je tačno, ali ga ja ne bih koristio za gradnju svoje kuće.
[ dmauka @ 10.04.2008. 13:34 ] @
U toku mi je gradnja radionice sa stambenim delom iznad. Kompletan objekat je od ytong-a.
Bitna stvar. Temelj treba da bude uradjen veoma ravno, to olaksava mnogo dalju gradnju. Pucanje blokova se javlja kao posledica predebelog sloja lepka. Lepak treba nanositi u sto tanjem sloju i to tako da bude sto ravnomernije rasporedjen. Naime, lepak se u dodiru sa blokovima susi za cca 15 sekundi! Znaci, stavite blok, okrenete se po sledeci i onaj prethodni je vec skoro nemoguce pomeriti.
Ja sam radio sa blokovima sirine 30cm. Za objekte do 5m visine, sa dobrim temeljom vam i ne trebaju betonski stubovi. Ytong trpi opterecenje od 100TONA!/dm2.
Ytong ne trpi smicanje. Lako ga je prelomiti i naravno, moze da se obradjuje kako hocete, ne bas skalpelom ali skoro ;)
Ugaoni elementi se nalaze u katalogu ali se na njihovu isporuku ceka dugo i morate da narucite tacnu kolicinu koja vam treba inace ste obrali zelen bostan. Generalno, ti ugaoni delovi su predvidjeni da se u njih pre ploce ubaci armatura i da se uspe beton koji bi predstavljao zamenu za stub.
Ja sam radio drugacije. 7x6 metara u osnovi, dobar temelj i slaganje ytonga, zatim serklaz i to je to.
Koliko je jednostavno i lako, cale i ja smo sami odradili zidanje za dva vikenda. Sa sve pauzama za pivce:)
Toplo preporucujem.
[ zoranregoje @ 12.04.2008. 20:47 ] @
Hvala lepo na ovim prakticnim savetima,ja se ovih dana bavim izgradnjom temelja i jako sam zainteresovan za ytong blokove.
kazi mi sta si mislio kada si rekao ne trpe smicanje. Gdje se nalazi ta kuca volio bih je pogledati ako je moguce. Hvala
[ dmauka @ 14.04.2008. 08:31 ] @
Citat:
zoranregoje: Hvala lepo na ovim prakticnim savetima,ja se ovih dana bavim izgradnjom temelja i jako sam zainteresovan za ytong blokove.
kazi mi sta si mislio kada si rekao ne trpe smicanje. Gdje se nalazi ta kuca volio bih je pogledati ako je moguce. Hvala

Smicanje znaci da kada dve ili vise sila deluju na blok u suprotnim smerovima, blok se lomi.
Opterecenje trpi koliko zelis, kada je sila ravnomerna i jedan pravac, jedan smer.
Ja sam kombinovao klasicnu gradnju (nadvratnici i nadprozornici su armirano-betonski a ne sa elementima ytong-a) zbog toga sto je u verme kada sam ja nabavljao materijal trebalo cekati nekih mesec do dva za specificne ytong profile. Fabrika je imala neku pauzu zbog rekonstrukcije ili vec nesto tako pa je bilo problematicno nabaviti neke elemente.
Obzirom da sam za jedan zid iskoristio cigle od starog objekta, taj zid je spojen klasicnim betonskim stubovima.
Odlucio sam se za ytong iz razloga brzine gradnje. Obzirom da je objekat radionica u prizemlju a stambeni deo na spratu, zidovi ce biti malterisani pa ne vidim da postoji opasnost koja se navodi kada se prica o siporeks blokovima (sto je ytong u osnovi).
Za krojenje blokova pod raznim uglovima (90, 45, 30 stepeni) najbolje da napravis vodjicu od drveta (slicno kao za lajsne samo vece). Secenje je lako, obicnom tesetrom (koju mozes da bacis posle toga ali zato list kosta samo 100 rsd ) ali je tesko odrzati pravac (bar na bloku 60x30x20).
Iako ja nisam koristio alate za nanosenje lepka, preporucio bih da se koriste, najveci alat je za nanosenje na blok od 30 cm sirine a kosta oko 900 dinara u "uradi sam" prodavnici. Isplati se uzeti sve mere sa kojima se radi. Od alata nema potrebe za "grebalicom" a mesanje lepka treba raditi u manjim kolicinama (ako radis sam) jer se prilicno brzo stvrdne.
Objekat gradim nekih 50km prema Zrenjaninu, a posle Uskrsa planiram da ga pokrivam.
Celu zimu je proveo otkriven (samo najlon preko zidova) jer me je interesovalo kako ce se ponasati zbog zime i vlage. Sto se blokova tice, ni jedan se nije ni okrunio, ni odlepio.
[ dandy_bosanac @ 18.04.2008. 18:05 ] @
Uh odlicno da naidjoh na ovu temu. i ja kopam temelje ovih dana pa mi bas trebaju informacije o ytongu.
Mislim da cu i ja definitivno da radim sa njim, jer je em daleko jeftinije em izolacija mu je i vise nego dovoljna.kad se oduzme malterisanje, i izolacija, bas izadje jeftinije.

A tosto se tice radijacije, to je prica za malu djecu, marketing, uostalom, evo na poslu prije neki dan gledam svi dozimetri napucali preko 470 vec nekih jedinica radijacije,

Nego gdje toga ima u bgd povoljno da se uzme ,jel to ide sve preko ovih u vreocima, posto vidim da je prevoz oko 9600 za oko 35m3, sto ispadne da je lakse uzeti u bgd , mislim da je slicna cijena, ali ako neko znaza neko povoljnije mjesto, znacilo bi mi po pitanju cijelog gradjevinskog materijala
[ zoranregoje @ 18.04.2008. 23:04 ] @
Nemozes u Vreocima kupiti diektno,moras na nekom stovaristu ima ih u Jaincima u Zarkovu i na svim malo boljim stovaristima.Najcesce nemaju sve na licu mjesta ali se moze poruciti,kazu da brzo stize.Oni suplji za stubove su malo skupi mislim da je oko 300 din komad pa se neisplati,ali mozes kupiti obicne pa sam pravti i kombinovati imas vise varijanti.Eno ih na sajmu u hali 2.mozes dobiti prospekt i malo se raspitati.Ja sam izlio temelje i najvjerovatnije cu raditi od ytonga dok se jos malo raspitam.Ako nesto saznas pisi.Gdje ti je taj plac mozda smo negdje blizu.NEK JE SA SRECOM !!!
[ dandy_bosanac @ 20.04.2008. 19:11 ] @
Medakovic, padina, evo slava mi bila juce, pa danas jos gostiju ima, sutra sa Bozijom pomoci krecem nanosnu skelu da uradim, prekosutra temelje kopam, pa polako dalje...
jbg, ne znam do kad je sajam gradjevinarstva i da li mogu da stignem da odem da vidim i da se raspitam, ali ako nista ima da zapucam u vreoce i da ih smaram dok mi ne daju odgovore na pitanja...

Nego to stovariste u jajincima bi mi pasovalo, ali znas li mozda preciznije gdje je, posto je na nekim cijena znatno veca, jer u vreocima po njihovom katalogu je oko 5100 m3, a po gradu ide oko 5600 pa na vise,,,tako da na 80m3 i vise ispadne poprilicna razlika...

i dal postoji neka varijanta da se tu oslobodi PDV, kao sto je ona kupovina prvog stana i sl, pa da se nesto lupam ganja na tu foru i sl....jer to bi bila bas usteda....
[ KBDNK @ 20.04.2008. 21:54 ] @
Nisam siguran da postoji mogućnost da možeš ostvariti poresko oslobođenje po bilo kom osnovu jer se u konkretnom slučaju radi o prvoj kući a ne o prvom stanu mada nisam siguran ali mislim da određena poreska oslobođenja možeš ostvariti ukoliko se učlaniš u neku od stanbenih zadruga. Detalji oko toga mi sada nisu poznati ali raspitaj se u kraju da li postoji tako nešto pa pokušaj. Znam da je to nekada moglo ali da li je to moguće i sada ne znam.
Kod nas i ovako važi univerzalno pravilo a to je ~Mora samo da se umre i da se plati porez~...mada se možda i ne mora umreti.
[ slavkobabic @ 22.04.2008. 08:53 ] @
Pratim ovu temu ali nikako da saznam sta je u stvari tzv. "bijeli strop" ? Da li je to medjuspratna ploca ili samo tavanica?
Koliko je isplativo graditi je na taj nacin i da li se potreban materijal moze kupiti u Beogradu (Srbiji) ?
[ zoranregoje @ 24.05.2008. 06:15 ] @
Nesto se nejavljas bandy,jeli gotova skela,pocese li radovi? Jesi li kupio blokove kako ti se to sve cini malo nam pisi.Ako je krenulo zidanje ostavi nam adresu da pogledamo.Pozdrav,, i SA SRECOM.
[ dandy_bosanac @ 11.06.2008. 23:07 ] @
pocelo hvala bogu, ali za sada sam uradio temelje, coklo, i mrtvu plocu, i istekao mi godisnji, pa sad cekam da izganjam kakvih slobodnih dana da idem dalje...
Jos se lomim oko zidanja, jer sam malo u rebusu sta raditi, sa giter blokovima izadje poprilicno jeftinije, a o ytongu se malo zna,,,,tako da sam jos uvijek u velikoj dilemi, a i dosta je skuplji, da ne kazem duplo, ali bar 50 % od blokova.....
Sve radimo ja i cale, tako da mi je nebitna brzina rada jer ne placam majstore, pa mi to ne ulazi u troskove, vec samo cijena materijala....

Prije dvije godine bilo je da se uzme siporex 2 klase koji je bio odlican za zidanje, ali malo negdje okrnjen i sl, i duplo jeftiniji, ali toga vise nema, a ovo bas udara po usima.....
slike imam ali su mi jos uviejk nesredjene i prevelike, a nemam bas vremena da ih sredjujem, pa okacicu ovih dana

http://www.postimage.org/gx8bK...01c1512939ec9898aada17200d.jpg

[Ovu poruku je menjao bakara dana 12.06.2008. u 00:26 GMT+1]
[ Air Jordan @ 07.11.2008. 19:03 ] @
Za par meseci treba da pocnem da gradim kucu, pa se jos lomim oko materijala od kojeg cu da zidam.

Ima li neko iskustva sa Porothermom/Klimablocom ( http://www.beodom.com/sr/journ...loc-a-promising-new-competitor ) u poredjenju sa Ytongom?
[ zoranregoje @ 09.11.2008. 16:53 ] @
Ja imam iste probleme bio sam se pdlucio za ytong 95% ali sada sam malo citao i o ovim klima blokovima,moram da priznam da si me natjerao da razmisljam.Ako me neko ne ubedi u suprotno najverovatnije ce ostati Ytong.Malo se informisi pa ako nesto saznas javi se, Ja nisam uopste razmisljao o ovim dok nisam cuo od tebe pa tako i ne znam o njima nista.Ali ono sto sam procitao na sajtu izgleda privlacno.
[ Brodoplovac @ 09.11.2008. 17:55 ] @
Mislim da je poroterm značajno skuplji od Ytonga. Poroterm se pravi u nekoj hrvatskoj firmi.
Takođe mislim da je poroterm slabiji toplotni izolator od ytonga. Ove podatke sam davno pročitao, nisam siguran da su 100% tačni.
[ Air Jordan @ 09.11.2008. 21:25 ] @
Sudeci po ovom clanku Ytong je nesto bolji, ali je problem sto kod nas nema Ytonga sireg od 30cm, tako da ipak gubi trku sa Porothermom ili Klimablocom od 38cm.

http://www.beodom.com/sr/journ...uilding-trade-fair-2008-part-4

[ Brodoplovac @ 09.11.2008. 22:22 ] @
Na beodomovom sajtu ima lepo objašnjenje vezano za toplotne koeficijente i koeficijente toplotne provodljivosti.
Ovo kažem jer su mi cifre navedene u pomenutoj tabeli malo "neobične", mislim da bi cifre trebalo da budu mnogo niže za Ytong. Proveri cifre za Ytong i na Xellinom sajtu.
Ne zaboravi da se poroterm verovatno spaja običnim malterom, a Ytong koristi tankoslojni lepak (pre je lepak nego malter). Dobar deo toplote će odlaziti upravo kroz taj malter. Ne verujem da su malter i lepak uzeti u obzir kada je računata toplotan provodljivost Ytonga i Poroterma.
Na kraju krajeva, ne znam da li takva provera ima smisla, jer kao što rekoh Poroterm bi trebalo da bude mnogo skuplji od Ytonga.
[ zoranregoje @ 10.11.2008. 19:18 ] @
Neznam kolka je ta zgrada sto nameravas raditi ali nema potrebe za sirinom od 30 cm, imas TZB (termo zidni blok) 60x25x20 cm, sasvim dovoljno.kosta oko 170 din.komad.Mislim na ytong za ove druge ne znam cene.Prednost ytonga po meni je jos sto nema maltera sto se radi na lepak i sto sve nadprozornike ,nadvratnike i cerklaze mozes izbetonirati i sakriti beton da se nevidi samim tim dobro izolovati .Blok kao blok u startu je skuplji od klasicnog ali obzirom da nema malterisanja da se lako zasaluju nadvratnici,nadprozornici i cerklazi misli m da ce se u daljem radu isplatiti.
[ pisac @ 04.07.2009. 02:38 ] @
Treba mi hitno jedna pouzdana informacija:

Koliko je YTONG dobar zvučni izolator (u odnosu na giter blok)?

Skoro sve ostale podatke imam. Znači, treba mi pouzdana informacija od nekog ko je boravio u kući sa YTONG blokovima. Voleo bih da ne mešamo SIPOREX i YTONG, pošto sam za siporex već zaključio da nije baš poželjno rešenje za zvučnu izolaciju.

Inače, na sajtu XELLA.HR sam našao zanimljivu rečenicu: "YTONG je građevinski materijal, koji svojom strukturom s puno pora prigušuje zvučne valove i ima za 9dB veću zvučnu zaštitu od drugih građevinskih materijala slične gustoće" To je sve lepo, samo je problem u tome što ne želim da poredim YTONG sa materijalima slične gustoće, već sa giter blokom.
[ Bane78 @ 14.12.2009. 14:57 ] @
Iako je blok skuplji u startu - vremenom se visestruko isplati. Najveca usteda je sto nije potrebna dodatna termoizolacija! A i kasnije nastavlja da se isplacuje jer se dobija ususkana i topla kuca, u kojoj se znatno stedi na grejanju. Da ne pominjem da je 2.5x brza gradnja i kolika je tu usteda na dnevnicama!
Citao sam mnogo o ovom materijalu, informisao se u njihovom kol centru, dobio savete i besplatan CD. Posle svega sto znam - Ytong je definitivno moj izbor za gradnju kuce koju zapocinjem na prolece!

[Ovu poruku je menjao Bane78 dana 14.12.2009. u 16:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bane78 dana 14.12.2009. u 16:11 GMT+1]
[ bomark55 @ 17.11.2011. 13:04 ] @
Poštovani formuraši,

Imam u planu da zidam kuću sa Ytong blokovima veličine oko 100m2, prizemnu. ž

Zanima me Vaše mišljenje o Ytongu (36cm) - kvalitet, cena u odnosu na standradni blok.