[ mdj300B @ 05.11.2006. 14:44 ] @
Pozdrav forumaši
Evo da se pohvalim da sam prije koji dan kupio kineski Panasonic klima uređaj YW9DKE i još nisam zvao majstora da mi ugradi. A sve zato zbog ove moje zamisli koju bi molio da mi netko od znanja rasvjetli, dali može ili ne!?

Kako bi ovu klimu isključivo koristio za grijanje jer mi je najpotrebnije a poznato je da neinverter ne može raditi ispod -5°C a i oko ove temperature slabo grije.

Ukratko, htio bi da mi majstor ugradi u vanjskoj jedinici dodatni izmjenjivač topline na VODU.
Na ovom označenom mjestu na slici bi presjekao vod i stavio ovaj dolje izmjenjivač( zalemio).



Ovim potezom bi riješio grijanje i ispod -5°C tokom cjele zime.
Kako nisam frigomehaničar htio sam prvo ovdje vas pitati dali je tako što moguće i dali će biti kakvih problema.
Evo kako sam ja zamislio da majstor to treba napravit:
1. Isprazniti freon R410A preko servisnog ventila iz vanjske jedinice u neku posudu sa pumpom i spremnikom do vakuuma da bi sačuvao freon.
2. Presjeći cjev koja ide od ekpanzionog ventila(slika) prema vanjskom zračnom izmjenjivaču topline i na tom mjestu ubaciti u krug (tj. serijski spojit) izmjenjivač na vodu, dobro trvdo zalemiti.
3. Sada izvakumirati vanjsku jedinicu preko serv. ventila i pustiti sačuvani freon ponovo u sistem.

Pitanje: kako sam gore rekao, klima može grijati samo do vanjskih -5°C, to vjerovatno znači da temperatura isparavanja freona nije višlja od -10°C, imal netko da zna ovaj podatak i dali je ta temp.isparavanja konstantna bez obzira dali vani bilo +12°C ili -5°C

Napomena: da ne bude zabune izmjenjivač i cjelu vanjsku jedinicu bi u tom slučaju izolirao od vanjskog zraka i odspojio kablo od vanjskog ventilatora da bezveze ne puše.
Za početak toliko, pozdrav i unaprijed puno hvala

[ FIREBIRD @ 05.11.2006. 16:00 ] @
Imam taj krsh od klime PANASONIC YW9DKE to uopste nije PANASONIC nego neki kinez zadnje klase. U spolnoj jedinici su sve kineski delovi.
Klima dosta slabo hladi, jedva hladi kancelariju 3m x 2m gde mi je server, retko kad se otvaraju vrata.
Grejanje je jos gore, ovih dana dok je napolju -5 treba joj bar 30min da bi pocela da greje i grajnej je skoro nikakvo.

Ideja sa toplom vodim ima logike, ali automatksi gubis garanciju ako je uopste imas.

Srecno !

Javi sta si uradio.
[ mdj300B @ 09.11.2006. 01:40 ] @
Nije valjda tako loša klima:( A znam da ima skoro sve djelove kineske jer sam je upravo otvorio, kažem skoro sve jer na kompresoru piše: Matsushita electric industrial - Made in Malaysia

I to što ne radi baš optimalno pri većem rasponu vanjskih temp. može da bude povezano s ovom mojom teorijom dolje. Naime, ova dolje slika je ono što sam vidio unutarnjoj jedinici kad sam je otvorio.
Pročitao sam na netu da svi bolji uređaji imaju termo ekpanzioni ventil koji (valjda to znaš) podešava optimalni protok fluida po potrebi , a meni se čini (ne znam, zato sam htio da ovo rasvjetlimo) da je u ovu klimu ugrađena obična kapilarna cjevčica.

Znaš što me još jako interesira: Kako će pri ovoj mojoj verziji grijanja na mlaku vodu ulazna temp.biti 14°C, što je u stvari dosta visoka temp. na isparivaču i kompresor bi bio preopterećen pa sam mislio skratiti kapilarnu cijev tj. da povećam točku isparavanja u isparivaču za nekoliko celzija i tako rasteretim kompresor i istovremeno povećam COP. Samo da prvo pokušam razjasniti sebi kako funcionira ova skalamerija što sam nacrtao na sličici.

Ovako: krenimo od unutarnje. Pri grijanju kondezirani freon koji se kondenzirao u unutarnjoj jedinici dolazi do dehidratora prolazi kroz nj. i dolazi (gledaj sličicu) na komad cjevi -"štapić"- (nazovimo ga tako ne znam kako se zove) na koji su zalemljene cjevčice , jedna je duga 50 cm i ide kako vidiš odozgo i završava na dnu, a opet s tog dna kreće druga cjevčica duga 60 cm koja je spojena dalje na širu cijev koja ide na isparivač vanjske jedinice ( u slučaju grijanja je vanjska jedinica isparivač, jel:)) Pri grijanju, ja vako mislim, treba otpor strujanju freona biti veći jer je niža temp. isparavanja nego pri režimu rada hlađenja tako da freon struji dužinom kapilare od 110cm (50+60) i to ovako: u "štapiću"ima valjda jednosmjerni ventil koji pušta freon samo prema gore a u našem slučaju je zatvoren i freon prolazi prvo kroz 50cm pa kroz 60cm kapilare. U slučaju hlađenja obratno freon ide iz vanjske jedinic prvo dolazi na 60cm cjevčicu i prolazi zatim kroz "štapić" bez problema jer je ventil u štapiću sada otvoren i dalje kroz dehidrator i u unutarnju jedinicu (znači u režimu hlađenja je drukčije).

Ono što me jako zanima a ne nalazim na netu (još) kolike su u stvari temp. isparavanja freona u unutarnjoj pri hlađenju a kolike u vanskoj pri grijanja*

E ako je itko imao živaca ovo pročitati i shvatiti molio bih da mi odgovori jesam li pogrešno interpretirao ovo što sam nacrtao iz unutrašnjosti klime
Hvala!

*naravno pri standardnim uvjetima: u slučaju hlađenja vanjska temp. 35°C, unutarnja 27°C a za slučaj grijanja vanjska 7°C, unutarnja 20°C.

[ SASA M. @ 09.11.2006. 07:23 ] @
Nemam odgovor na tvoja pitanja, ali ako ih ne dobijes ovde, postavi na hr news grupu:hr.alt.klima-uredjaji. Tamo ima par likova koji nisu samo monteri, pa sam siguran da ti mogu dati prave informacije.
[ FIREBIRD @ 09.11.2006. 17:26 ] @
Kod mene je neki kompresor QCM.
Tesko ces se ogrejati sa tom klimom. Ne verujem da su tolike prepravke vredne truda.
[ mdj300B @ 12.11.2006. 19:20 ] @
Citat:
SASA M.: Nemam odgovor na tvoja pitanja, ali ako ih ne dobijes ovde, postavi na hr news grupu:hr.alt.klima-uredjaji. Tamo ima par likova koji nisu samo monteri, pa sam siguran da ti mogu dati prave informacije.
Hvala za grupu, stvarno je odlična čak sam našao nešto govora o ovome što me zanima. Prvo se moram učlanit, na kraju ću javit kako je prošlo.
Pozdrav