[ panker60 @ 11.11.2006. 14:59 ] @
Kupio sam elektricni aparat za varenje ali nemam iskustva ( ama bas ni malo) u samom postupku varenja Molim za Mesto gde bih mogao da nadjem ocnovne smernice za upotrebu navedenog aparata i nacin varenja Napominjem da je sve to za kucne poslove ( sitne popravke)
Unapred zahvalan
[ palomas @ 11.11.2006. 15:52 ] @
Nemaš što puno čitati, to ti je kao da čitaš kako se vozi automobil! Uči se u praksi, zavarivanje je praksa poput rukopisa kod pisanja...
Riskiraj nekoliko elektroda i komada debljeg željeza za početak! Prvo samo vuci var po željezu, vježbaj paljenje luka i spretnost ruke, da se oslobodiš straha od luka i svega što ide uz to! Pazi da imaš dobar kontakt mase s komadom kojeg variš, inaće ćeš uzalud paliti luk! Nemoj očekivati odmah čuda na početku, treba vremena, volje i puno prakse, i tek tada dolaze čuda!

Ja sam krenuo isto tako, težak početak... elektoda mi se ljepila umjesto da gori, var je bio loš... A danas su iza mene stvari za koje bih morao platiti silne novce, a sve to sam uspio napraviti! I da ovdje napišem što sam sve sam napravio, ne bi mi nitko vjerovao, pa radije neću :)
[ hakinen @ 11.11.2006. 17:02 ] @
Samo sto se nisi prvo malo raspitao oko uredjaja taj elektro lucni bez zastitne atmosfere daje mnogo losije rezultate varenja od C02 aparata, a neverujem da se mnogo razlikuju u ceni!! Uglavnom nisam bas potkovan teorijom varenja jel tek sad to ucimo na faksu ali uklavnom kaze profa da ti elektro lucni sa elektrodama polako izlaze iz upotrebe :D
U svakom slucaju za kucnu upotrebu... ti ne treba bolji aparat :D
[ Lalemajstormoler @ 11.11.2006. 19:15 ] @
I jos jedna stavka koje su zaboravili da ti kazu je maska.Nikako nemoj gledati u var bez maske,ni na trenutak,jer ces imati problema sa ocima.
[ hakinen @ 11.11.2006. 21:44 ] @
Jeste iskusni majstori kazu nema cele noci spavanja :D
Ili maska ili zastitne naocare ali jedno od ta dva obavezno!! I vodi racuna posto je to verovatno home uredjaj nemoj ga opterecivati mnogo riknuce veoma brzo, znaci varis 20-30 minta pa odmaraj jedno sat vremena minimum :D
[ Lalemajstormoler @ 12.11.2006. 03:21 ] @
Samo maska i vezbaj pichi po nekom metalu dok ti ruka ne legne,nije nikakav problem,imas tamo na aparatu amperazu namesti je na malo jacu otprilike na 120 ampera i udri .
[ hakinen @ 14.11.2006. 20:59 ] @
Danas sam prvi put u zivotu vario gasno, i mogu reci da je opasan osecaj! :D
E sad obavezno koristi masku za varenje i nemoj da se zezas ono kao ma malo gu da vidim pa posle cu da stavim masku, znaci oprez !!!
Sledece nedelje varimo elektrolucno, tj klasicnim elektro aparatima, pa posto je to dosta jeftinije od gasnog dace nam asistenti da se malo vise da kazem "igramo" tj da vise varimo!! U svakom slucaju kod zastitnih maski pise ti oznaka na njima valjda je 13 najtamnija i ona se koristi pri maksimalnim snagama luka, a 9 je neka normala, ako sam dobro upamtio :D
U svakom slucaju treba znati da varis, a ne da te deru tamo neki priuceni majstori i da oni pametuju kako su oni najpametniji :D
[ millko @ 15.11.2006. 00:04 ] @
naravno,osjecaj "pogadjanja"amperaze:)poz
[ palomas @ 17.11.2006. 11:01 ] @
I još nešto važno: nije problem zavarivati profile s debelim "mesom", to je pravo zadovoljstvo.. Problem su tanki profili, (poput četvrtastih cijevi i sl.) gdje materijal gori, pa treba zavarivati mic po mic.. Pustiš jednu kaplju vara, pa pričekaš da se stegne i ohladi malo..

Tu treba imati strpljenja, ili radije niti ne pokušavati. Za takve stvari puno je bolje koristiti CO2 aparate, koji su u nabavi skuplji cca. 100 eura.
[ DragannBG @ 18.01.2007. 00:07 ] @
Ko zna engleski, na internetu moze naci "prirucnike" za pocetnike. Kao sto su drugi rekli, za kucne potrebe, za obicne celike, kupi malo tankih i malo debelih rutilnih elektroda i vezbaj.

Ako hoces malo vise, da zavaris nerdjajuci celik ili nest drugo, vec ti treba i znanje o metalima, vestina, bolji aparat, elektrode koje su skuplje itd
[ dekizp @ 17.04.2007. 17:48 ] @
Citat:
DragannBG: Ko zna engleski, na internetu moze naci "prirucnike" za pocetnike.


Znam engleski poprilično, al nikako da nadjem kako se piše VARENJE ili ZAVARIVANJE an eng.!!?

Aj otvori mi oči pa da proguglam malo...

Hvala unapred,
Dejan
[ fade @ 17.04.2007. 17:53 ] @
Wikipedija ima lepe tekstove o varenju
http://en.wikipedia.org/wiki/Welding
[ rimad @ 02.05.2007. 23:32 ] @
E narode, eto da ne zapocinjem novu temu...moj pitanje je slicno samo sto bih ja trebao zavariti neke aluminijumske komponente, nesto za auto...cijevi za intercooler i mislio sam kupiti neki mali aparatic posto moram spojiti par cijevi samo. Debljina zida cijevi je par milimetara samo... sta mi treba za ovo sve? Izgled vara nije toliko bitan, bitno je da var ne steti prolasku vazduha kroz cijev, znaci maksimalan protok i to je to. Jos jednom naglasavam cijevi ce vjerovatno biti aluminijumske, mada ja mislim da mogu nabaviti i one sto ne koroziraju, ne znam kako se to kaze na nasem..(stainless steel).
Hvala puno na pomoci!
[ palomas @ 03.05.2007. 07:24 ] @
Klasičnim aparatom nećeš moći zavarivati aluminij, to se radi MIG/MAG postupkom zavarivanja u zaštitnoj atmosferi plina. Pošto se radi o aluminiju, plin je ARGON (prilično skupi).

Možda ti je najpametnije da potražiš pomoć majstora koji se time bavi profesionalno.
[ bakara @ 03.05.2007. 07:30 ] @
Nije ti bas pametno da sam varis aluminijum, a sumnjam da ti to mozes uraditi nekim "aparaticem", to malo ljudi radi i inace jer je opasno!

Nek objasni neko ko se vise razume...
[ rimad @ 03.05.2007. 08:17 ] @
Opasno? Zasto? I sta je sa stainless steel? ista stvar kao i sa aluminiumom?
[ bakara @ 03.05.2007. 09:37 ] @
Opasno je zato ste se prilikom varenja javljaju opasni gasovi, ili neka burna reakcija, uglavnom aluminijum vare samo pravi majstori!
[ burnss @ 03.05.2007. 09:57 ] @

Svako zavarivanje je otrovno, tako da nije samo u tome problem sa Al. Kod njega ne najotrovnija cena.

Veći je problem sa jačinom svetlosti koja nastaje prilikom TIG zavarivanja Al, jer ti treba izuzetno tamno staklo za masku (DIN 13).

Ne znam da li je neko već pisao a zavarivanju Al, ali evo malo tome.

Najlepši spoj se postiže TIG zavarivanjem (majstori ga zovu "argonsko"). Tu postoje dva problema: ne može običan TIG aparat, već je potreban onaj koji ima naizmeničnu struju (tj. AC/DC-TIG), a takvi aparati su znatno skuplji. Takođe, zavaruje se u zaštitnoj atmosferi argona, a i taj gas je relativno skup. Potrebne su i bele (ili sive - zavisi od proizvođača) volframove elektrode.

Drugi način je MIG. Potreban je klasičan MIG/MAG aparat, koji se malo modifikuje: u polikabl (kabl koji ide od aparata do pištolja) se umesto klasičnog stavlja teflonski bužir, a u dodavaču je potrebno staviti vođice za aluminijumsku žicu. Takođe, gas koji se koristi je argon ili kombinacija CO2/argon, pa je potreban i mešač gasa (koji je, takođe, otrovno skup jer spada u tzv. opremu za profesionalce). Prednost je velika brzina kojom se radi (tj. produktivnost), ali je spoj mnogo ružniji nego kod TIG-a.

Treći način je korišćenjem REL aparata (onaj na elektrode), ali ni tu ne može običan. Aparat treba da ima kontrolu snage električnog luka i topli start ("Arc Force" i "Hot Start"), što imaju samo invertorski aparati (koji su opet skuplji od klasičnih - transformatorskih). Ovde je najveći problem u tome što je električni luk izuzetno nestabilan, pa je spoj odvratan, prepun kapljica, slab, itd. Potrebne su i elektrode za aluminijum (takođe, jedna od skupljih stavki).

Na kraju krajeva, ako treba nešto da se zavari samo da "stoji zajedno", nabavi par elektroda za Al, pa probaj sa običnim aparatom, ali SAMO ako već imaš iskustva u zavarivanju, jer u suprotnom se lako može desiti da pokvariš aparat. Mada, JAKO je teško sve ovo izvesti sa običnim aparatom.


Što se tiče nerđajućeg čelika, i sa njim je malo "igranka" i priča dosta "liči" na ovu sa aluminijumom.

Nadam se da nisam mnogo udavio!

Pozz

[ rimad @ 03.05.2007. 12:05 ] @
Ja sam ovdje vidio neki MIG welder, bez gasa...ne znam kako bi to radilo, mislio sam ovaj kupiti:

Bimax 105 Gasless Mig Welder

• Light weight, fully portable
• Gasless operation with flux coated wire
• Suitable for domestic power supply
• Output up 80 amps for short periods
• Thermal overload protection
• Supplied with flux welding accessories

Model
105
Current Range
55 - 80 Amps
Material Thickness
Up to 0.5mm in single pass
Nett Weight
12.7kg
Overall L x W x H
355 x 175 x 300mm
Rating
Trade
Supply Requirements
240V 13A
Wire Size
Cored 0.8mm

--> http://www.axminster.co.uk/pro...-Gasless-Mig-Welder-364923.htm
[ burnss @ 03.05.2007. 20:07 ] @
@rimad

Pa, ne znam da li bih ti baš preporučio ovako nešto. Fora je u tome što je ovaj aparat predviđen da radi SAMO sa tzv. samozaštitnim žicama, dok ga nije moguće koristiti u standardnoj kombinaciji obična žica + gas. Samozaštitne žice funkcionišu tako što je žica unutra napunjena praškom, koji pri topljenju stvara zaštitu (ono što radi CO2 ili obloga kod elektrode). Jednostavno, kao elektroda "naopačke". Još dve mane ovog aparata su to što na njega idu mali koturovi žice (verovatno, max. onaj kotur od 5kg, dok standardni od 15kg nema šanse da stane), a najveća mana je što je užasno slab (80A je jako malo), tako da se može koristiti isključivo za tanke čelične limove (na zavarivanje Al ili nerđajućeg čelika zaboravi). Prednost mu je što je mali i jeftin, ali samo uslovno: kada se potroše ove žice koje idu uz njega, biće kuku-lele, jer je samozaštitna žica 3-4 puta skuplja od obične, a naročito kada su u pitanju mali koturovi.

Inače, prednost samozaštitne žice je u tome što je produktivnost ekstremno veća nego sa običnom žicom za CO2, pa kada je u pitanju neka industrijska proizvodnja postižu se značajne uštede jer jes' da je žica znatno skuplja, ali zato se mnogo brže završi posao, pa je potrebno manje radnika, bla bla... Inače, ova žica se, u principu, koristi na klasičnim MIG/MAG (tzv. CO2) aparatima.

Najveća mana te žice je to što je prašak kojim se puni EKSTREMNO otrovan (ne postoji ništa štetnije u zavarivanju od ovih isparenja), tako da se koristi samo na otvorenom prostoru ili u hali gde postoji sistem za otsisavanje gasova (barem bi tako trebalo da bude). Tako da, ako ozbiljno hoćeš da se baviš nekom proizvodnjom, u svakom slučaju treba ovo koristiti, ali ako je u pitanju neka home varijanta, nikako.

Ako mene pitaš, za kućnu varijantu zavarivanja Al i nerđajućeg čelika, najbolje je naći nekoga ko već ima opremu da to odradi, a ako baš hoćeš da kupiš aparat, onda neki REL invertor.

Pozz
[ rimad @ 03.05.2007. 20:25 ] @
Znam, najbolje naci nekog ko to vec radi al ne bi vjerovao kolko mi para traze ovdje da zavare 3 aluminijumske cijevi...mogu komotno kupiti ovaj aparat, zato sam mislio da se malo "igram" (moze Bog dati da nesto i naucim) i da obavim posao ;)
Kao sto rekoh u pitanju su aluminijumske ili nerdjajuce cijevi za intercooler na autu, precnik 2.5'' ...mada bi mi sigurno dobrodosao aparat za jos ponesto, nikad se ne zna. U svakom slucaju hvala na odgovoru!
[ burnss @ 03.05.2007. 20:45 ] @
Onda ti je ovo bolja varijanta

http://www.axminster.co.uk/pro...-Welder-Tecnica-144-370501.htm

Nešto je skuplji, ali malo pročačkaj možda nađeš nešto jeftinije (ne mora baš ta marka). Mada, i 125A je malo za takve stvari (da je barem 160A bilo bi OK), ali će moći barem nešto da odradi, "na silu".

Pozz
[ Abydon @ 04.05.2007. 11:42 ] @
Nisam ni ja neki freak za varenje, ali obzirom da imam kucu koja je rupa bez dna sto se tice odrzavanja, dosta stvari ukljucujuci i varenje sam probao da odradim sam, i moj zakljucak je da je da "sam svoj majstor" prolazi samo u varijanti ako ti nije preterano bitan kvalitet i estetska uradjenog, bez obzira o cemu se radi, jer dok uvezbas ruku za dati posao, sto je veoma vazno kod bilo kakvog varenja, izaci ce te skulje nego da si platio majstora, sto u potrosenom vremenu, sto u upropastenom materijalu, plus sto mi recimo aparat za varenje vise sluzi za komsije koje dodju da zavare nesto sebi, naravno sa mojim elektrodama. Neko je pomenuo varenje aluminijuma, taj proces je desetostruko zavisniji od ruke koja vari nego od samog aparata, jer je potrebna tacno odredjena temperatura, ukoliko se pretera materijal ce jednostavno nestati, kao kad upalis list novine.
[ dekster2 @ 04.05.2007. 11:57 ] @
Citat:
burnss: Onda ti je ovo bolja varijanta

http://www.axminster.co.uk/pro...-Welder-Tecnica-144-370501.htm

Nešto je skuplji, ali malo pročačkaj možda nađeš nešto jeftinije (ne mora baš ta marka). Mada, i 125A je malo za takve stvari (da je barem 160A bilo bi OK), ali će moći barem nešto da odradi, "na silu".

Pozz


On je pomenuo ALUMINIJUM a ono je obican aparat za gvozdje.Aparat koji njemu treba je sigurno par hiljada €.
[ dekster2 @ 04.05.2007. 11:58 ] @
Imam haynes cd u pdf-u kako se vari.
[email protected]
[ burnss @ 05.05.2007. 17:42 ] @
Citat:
dekster2: On je pomenuo ALUMINIJUM a ono je obican aparat za gvozdje.Aparat koji njemu treba je sigurno par hiljada €.


Ono je REL/TIG invertor, tako da se njime zavaruje i nerđajući čelik TIG postupkom (a ukoliko se ne varam, čovek je pitao i za nerđajući čelik). Doduše, nije u pitanju klasičan HF-TIG, već kontaktni TIG (Lift TIG), kod koga se luk uspostavlja "lupkanjem". Zbog toga je ova vrsta TIG-a nešto lošija od HF-a jer se posle 5-6 puta potrebno ponovo naoštriti elektrodu, dakle skratiti je, pa je cela priča u početku jeftinija, ali se cena plati kasnije (potrebno je češće kupovati elektrode).

Što se Al tiče, pre par postova sam lepo objasnio na koji način je moguće pomoću invertora zavariti Al, ali sam isto rekao da je to malo "pipavo" jer je zavareni spoj ružan, a i nije naročito kvalitetan.

Citat:
Abydon: Nisam ni ja neki freak za varenje, ali obzirom da imam kucu koja je rupa bez dna sto se tice odrzavanja, dosta stvari ukljucujuci i varenje sam probao da odradim sam, i moj zakljucak je da je da "sam svoj majstor" prolazi samo u varijanti ako ti nije preterano bitan kvalitet i estetska uradjenog, bez obzira o cemu se radi, jer dok uvezbas ruku za dati posao, sto je veoma vazno kod bilo kakvog varenja, izaci ce te skulje nego da si platio majstora, sto u potrosenom vremenu, sto u upropastenom materijalu, plus sto mi recimo aparat za varenje vise sluzi za komsije koje dodju da zavare nesto sebi, naravno sa mojim elektrodama.


Slažem se u potpunosti! Ali, čovek je lepo rekao da hoće da proba, pa reko' da mu kažem neke osnovne stvari na koje treba obratiti pažnju.
[ njinsa @ 20.05.2007. 17:17 ] @
malo kasnim na ovu teme,ali da dodam nesto! burnss postoji i 4 nacin za zavarivanje a to je klasican autogeni aparat i Al zica punjenja praskom i ja upravo koristim taj postupak za varenje nekih limova od 0,8-1,2 mm,takodje postoji i lemljenje koje se vrsi na nekih 650-700 stepeni i koje je verovatno jedino resenje za taj problem sa crevima za interkuler. najveci problem kod varenja aluminijuma jeste sto je tesko zavariti bilo sta ispod 1 mm debljine jer materijal jako lako progoreva! inace imam i ac-tig od 160 A sa vodenim polikablom,ali veruj mi da mi dodje raditi lakse sa autogenim ! znaci za te cevi neadji nekog ko ce to da ti zalemi,a cena je spram posla jer za takav posao nema bas preterano puno majstora!
[ DragannBG @ 14.06.2007. 20:07 ] @
Koliko ja pratim zavarivanje aluminijuma...:

1) stvarno je najjeftinije tanke limove zalemiti zicom u kojoj se nalazi topitelj. Perfektna zica (sa kojom dobar majstor moze lemljenjem napraviti nepropusan i cvrst spoj na cevima klima uredjaja za kola) je cca 120 EUR+PDV za 1 kg. Sa tih 1 kg dobar majstor moze da napravi puno spojeva i para...

2) mislim da je jedan profesionalni HF AC/DC TIG aparat 230 A oko 280000 din+PDV. Vredi! Zavaruju se i tanki limovi i deblji. Mana je sporost i perfektna vestina majstora... Cena wolfram elektrode 100- 200 din/kom zavisno od precnika. Cena Al TIG zice je cca 8-15 EUR/kg zavisno od legure i precnika...

3) Cena pulsnog MIG invertora, da vredi stvarno, je cca 5000-8000 EUR... Cudo od aparata... Cena zice na koturu je 10-15 EUR/kg zavisno od legure i precnika... I idiot moze lepo da odradi aluminijum, verujte...

4) Verovali ili ne probao sam puno malih invertora (do 150A) i NIJEDAN ne moze lepo da topi aluminijumsjku oblozenu elektrodu... Za razliku od njih stari rotacioni aparati kao i stari ispravljaci to rade bez problema. Potrebno je ipak kupiti kvalitetnu elektrodu, cca 3000 din/kg...

- morate identifikovati osnovni materijal (aluminijum postoje: tzv cist auminijum, duraluminijum, sa manganom, sa silicijumom, sa magnezijumom, sa Si+Mg, sa zinkom). Prema osnovnom materijalu se bira prava zica ili elektroda. Ne mozete bas sa svakom zicom popraviti klipove od Fice... Zatim treba zagrejati osnovni materijal i zavariti...

- zavarivanje nerdjajuceg celika (stainless Steel) je decja igra u odnosu na zav. aluminijuma... Identifikuj osnovni materijal, kupi odgovarajucu elektrodu, nema grejanja, elektrode se lepo liju i tope... bez problema i straha!

- nema smisla biti amater i baviti se zavarivanjem aluminijuma, ali ako bas mora, onda autogeno sa punjenom zicom ili REL zavarivanje oblozenom elektrodom na starom ispravljacu... Uz malo truda, mozda se i nauci...
[ slomar @ 23.07.2007. 23:40 ] @
Ja sam pre izvesnog vremena uzeo Koncarev BC-1 350A i jako dobro vari aluminium i ostale obojene metale uostalom mislim da nema sto ne bi mogao zavariti. Ali tu treba dosta iskustva i puno teorije .Zato ako neko nesto moze da napise ili prosledi neki link ne bi bilo naodmet.
[ Zlocesti @ 28.11.2007. 02:07 ] @
ljudi da ne otvaram novu temu ..
treba mi velika pomoccc:)

znaci da li sam se ajebao ili niosam ali sam uzeo aparat za varenje bez gasa .. potrosio sam zicu i sada nemogu da je nadjem:(

jel zna neko u bg ko prodaje i orjentaciono koliko je cena te zice ??

jel sta mi vredi aparat kada nemogu da varim :(((