[ buljubasa @ 16.01.2007. 08:08 ] @
Vec 4 godine imam klimu kelon.Odlicno je i grejala i hladila sve do skoro.Sada bey obzira na zadatu temperaturu u rezimu grejanja ona greje kad hoce i koliko hoce.Na unutrasnjoj jedinici se pojavljuje crvena signalna lampica koja kaze da kompresor radi a ustvari stoji,pri tom ventilator normalno okrece.Takva situacija nekad traje i po sat vremena.Onda pocne da greje normalno ali posle izvesnog vremena sve pocinje ispocetka.Napominjem da sam pred pocetak zime dopunio instalaciju i proverio pritisak i zamenio kondezator.Primetio sam da vrlo cesto prelazi u rezim odmrzavanja i pritom pravi veliku kolicinu vode.Cak i ovih dana kada su spoljne temperature bile oko 10 stepeni vrlo je slabo grejala sa cestim prekidima u radu i cestim zamrzavanjem spoljne jedinice.Mozda je vreme da je bacim. Ponmozite .Hvala.

[Ovu poruku je menjao buljubasa dana 16.01.2007. u 18:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao buljubasa dana 17.01.2007. u 10:01 GMT+1]
[ vlados @ 31.01.2007. 12:53 ] @
1. Nikad cuo za tog proizvodjacha! Dakle nije neki kvalitet to je sigurno, i ako te je sluzila toliko dugo i dobro, onda treba da si prezadovoljan.

2.
Citat:
Napominjem da sam pred pocetak zime dopunio instalaciju i proverio pritisak i zamenio kondezator


Zasto? Ako je sve bilo u redu? I na koji kondezator mislis?


3.
Citat:
Primetio sam da vrlo cesto prelazi u rezim odmrzavanja i pritom pravi veliku kolicinu vode.Cak i ovih dana kada su spoljne temperature bile oko 10 stepeni vrlo je slabo grejala sa cestim prekidima u radu i cestim zamrzavanjem spoljne jedinice.Mozda je vreme da je bacim. Ponmozite .Hvala.


Definitivno si nesto promijenio sa hidraulichkom ciklusu sa tim dopunjavanjem, dakle ispusti freon, vakumiraj, ponovo napuni (ako imas vagu to bi bilo najbolje).

Sto se ostalih simptoma tiche sve ukazuje na to da je zabrljala elektronika, vjerovatno usled nekog strujnog udara.

Dali si probao reset? To je prvo sto treba uraditi, dakle dok radi uredja iskljuci napajanje (spusti osigurac, izvuci kabal iz uticnice), sacekaj 5 min i ponovo ukljuci.

Usput provjeri, dali su cisti, isparivac i kondezator, i obavezno vrijednosti termistora na spoljnoj jedinici.

pozz
[ buljubasa @ 31.01.2007. 13:23 ] @
Prvo da ti se zahvalim,posto si prvi koji pokusava da mi pomogne.Dopunu i proveru sam radio jesenas jer je jos prosle zime pocela da brlja u rezimu grejanja a letos je normalno hladila.Kondezator koji smo menjali je na spoljnoj jedinici a zamenjen je jer smo sumljali da je on uzrok zbog kojeg kompresor nece da startuje.Sace na unutrasnjoj jedinici je ocisceno a na spoljnoj uopste nije prljavo.Trenutno sam na poslu ali cu cim dodjem kuci probati sa resetom kako si predlozio.I ja sumljam na elektroniku,pa te molim da mi kazes gde bi mogao da kupim ili servisiram,i jos me zanima ako znas da li mozda na klimi postoji neki relej koji bi mogao da previ probleme.Jos jednom ti hvala sto si se javio.
[ cortan @ 11.02.2007. 17:29 ] @
Svaka unutrasnja jedinica ima releje preko kojih se pali kompresor i ventilator na spoljnoj jedinici. Sta treba da proveris?
Pazljivo rasklopi un. jedinicu da bi dosao do elektronike. Polako izvadi glavnu plocu gde su i releji, okreni je sa strane stampanih vodova i proveri lemna mesta na relejima. Obavezno ih prelemi ako imas lemilicu. Ovo je duzi put. Kraci put je da meris napon na rednoj viljusci (unutrasnja jed.) gde su spojeni kablovi izmedju sp. i un. jedinice. Ukljuci klimu na grejanje. Trebalo bi da se odmah pali kompresor po pravilu. Napon meris izmedju 0-le koju moras odrediti na rednoj viljusci i ostalih kontakata na njoj. Ako je sve u redu treba da imas tri napona po 220v i to:

1) za kompresor

2) za ventilator S.J.

3) za el-ventil hladjenje/grejanje

Treba proveriti i sp. jedinicu. Iskljuci klimu sa napajanja otvori poklopac gde se uvode kablovi u nju i prekontrolisi spojeve---pritegni ih srafcigerom. Najbolju konstataciju greske mozes utvrditi kada ti, kao sto kazes pali lampicu a kompresor ne radi. Tada meri ova tri napona i vidi da li ih ima, tj. koji nedostaje. Ako nema 220v za kompresor znaci proveravamo relej kompresora. Ako baratas sa mernim instrumentom treba proveriti pobudu rereja, tj da li dobija napon od 12V. Ako ne dobija pri ukljucivanju klime i kasnije - neispravna je elektronika. Ako se ne bavis ovom majstorijom nadji nekog drugara da ti izvrsi ova merenja.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Javi sta si uradio...
[ vlados @ 11.02.2007. 20:03 ] @
@buljubasa
nema na cemu, volio bih da mogu konkretno pomoci.
Ovako je samo redosled postupaka koje bi trebao uraditi i koji bi prethodile onom sto je opisao cortan (pod uslovom da taj uredjaj ne posjeduje elektroniku u spoljnoj jedinici).
[ buljubasa @ 17.02.2007. 13:48 ] @
Jos jednom hvala.Predhodni savet sa resetom sam isprobao ali nije bilo rezultata.Nastavicu po vasim instrukcijama pa cemo videti rezultate.Imam aparat za merenje i osnovno znanje o tome i mislim da nece biti problem da proverim napajanje na spoljnij jedinici,ali vas molim da mi jos kazete kako da proverim termostat ili kako se vec zove javljac temperature na unutarnjoj jedinici i ko bi mogao da mi pomogne oko nabavke nove elektronike.Zaboravio sam jos da kazem da su moja dosadasnja iskustva sa klimom KELON vise nego dobra,prakticno bez greske,zavrsna obrada unutrasnje jedinice odlicna,bezsuman rad itd...Imam jos jednu klimu sraru dve godine marke rowa koja nije ni blizu KELONU.Jos jednom hvala javljam rezultate cim pre.
[ kx-f800 @ 25.02.2007. 10:34 ] @

Imam klimu Kopernikus 12icu stru oko dve godine hladi rekao bih dobro
ali sa grejanjem nisam zadovoljan.
Duva mlako i ne moze podici teperaturu preko22 a ako radi duze, zaustavi se
sama iako nije postigla zeljenu temperaturu. Nakon nekog vremena ventilator
pocne da duva ali kompresor ne startuja.Iskljucim je i tek sutradan sve
se "normalizuje".
Imali neko ideju o cemu se ovde radi?
[ tucko07 @ 07.09.2008. 15:31 ] @
Mene muci sledece...dakle: Imam klimu marke Weg 12-ica, skoro sam je kupio po namestanju nekoliko dana je radila normalno, zatim je pocela da udara struja na masi na spoljnjoj jedinici(mozda je i ispocetka udarala ali nisam primeti) razlog tome je da kabal nije imao uzemljenje posle stavljanja novog produznog kabla radila je normalno nekoliko dana, zatim kada kabal okrenut u jednom smeru ona radi lepo i hladi ali ako je okrenut u drugom smeru ona umesto da hladi pocne da greje kada se upali kompresor, naravno ja sam okrenuo kabal i radila je normalno , sve do danas, danas kada je startujem unutrasnja jedinica duva na spoljnoj upali se kompresor i radi jako kratko i zati se ugasi a da prito ventilator na spoljnoj jedinici se uopste ne pali!!! akada okrenem kabal kontra kao sto sam gore pricao onda samo unutrasnja radi, na spoljnjoj se ne desava nista. Pokuso sam i sa raznim produznim kablovima i uvek isto. Zna li neko sta moze biti broblem??? ( otvorio sam i unutrasnju jedinicu osigurac je ispravan) unapred hvala
[ mali genije @ 07.09.2008. 15:39 ] @
reklamiraj serviseru koji ti je montirao klimu ako je u garanciji.
proveri povezivanje unutrasnje i spoljasnje jedinice moguce je da je pobrkao zice
poz...
hm. probaj i neku drugu uticnicu

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 07.09.2008. u 17:34 GMT+1]
[ gti2 @ 07.09.2008. 15:42 ] @
Probaj sa nekim debljim produznim kablom ako se ispostavi da je sve povezano kako treba.Okretanje utikaca moze da igra ulogu samo ako je neka od komponenti "probila" na masu ili ako neki provodnik dodiruje kuciste.
Ako je u pocetku radila kako treba onda otpada varijanta sa losim povezivanjem...



[Ovu poruku je menjao gti2 dana 07.09.2008. u 18:47 GMT+1]
[ Pajapatak @ 07.09.2008. 20:18 ] @
Ne gledate datum posta.
[ gti2 @ 07.09.2008. 20:24 ] @
Citat:
07.09.2008. u 16:31

Zar ovo nije dovoljno sveze?
[ tucko07 @ 07.09.2008. 21:06 ] @
Hvala svima ali nasao sam kvar. Otvorio sam unutrasnju jedinicu i jedan lem na maticnoj ploci je bio sprzen pa sam prespojio sa tankom zicom, i sada radi (za sada) :-)
[ gti2 @ 07.09.2008. 21:29 ] @
Mnogo pametniji potez je nazvati ovlasceni servis da zameni tu plocu i da nadje zbog cega se to desilo.Ovako postoji velika sansa za gubljenjem garancije.
[ tucko07 @ 07.09.2008. 22:44 ] @
Garanciju svejedno nisam imao jer sam je sam montirao (Inace sam montirao zaboravio sam i broj koliko jer radim u firmi koja se bavi montazom klima uredjaja izmedju ostalog. ali samo montazom, servisiranje ne vrsimo zato sam i pitao nekoga od vas sta bi moglo biti) dakle povezana je dobro i sto mi je najcudnije da se to bas meni desi al aj sad. inace i nameravam pa pozovem nekog servisera da ipak pogleda sta bi mogao biti uzrok kvara ali danas je nedelja i pakleno vruc dan je bio a ja u potkrovlju, tako da nisam mogao da cekam, evo radi sada skoro celo posle podne bez problema.