[ Java Beograd @ 24.03.2007. 20:25 ] @
Dakle, i za keramičke pločice a i za ostale vrste podova, treba uraditi "betonsku košuljicu". Zna li neko kako se pravi ? Pretpostavljam da se pravi samo od cementa i peska (bez šljunka) ali nisam siguran, naravno. Zanima me i odnos komponenti. Takođe bih molio one koji imaju iskustva da napišu kako se postiže da košuljica bude "idealno" vodoravna, ili blago nagnuta, kad je u pitanju kupatilo, tj. osnova za keramičke pločice.
[ Filip_988 @ 24.03.2007. 20:28 ] @
to ti se valjda pravi od peska i cementa, ali pazi i tu mali pad ka slivniku da napravis da ti ne bi voda tekla ka vratima ko meni!
[ Lesli Eldridz @ 26.03.2007. 08:58 ] @
Sitan pesak i cement u odnosu 1 : 3, da bude skoro suvo. Znaci, dodaje se voda, ali da mesavina bude samo blago vlazna, ne i da se voda cedi iz nje. Onda se to nabaca u prostoriju pa se rasprostre, utaba lopatom i onda se ravna letvom ili aluminijumskom ravnjacom, uz neprestano proveravanje nivoa libelom i tabanje onime sto lici na gletericu, ne mistrijom, pocevsi sa kraja prostorije koji je suprotan vratima i hodajuci po dasci, da se ne gazi smesa. Kad masa postane tvrda na dodir, na primer sutradan, zaliva se vodom, ali ne grubo u pocetku, da se ne iskopa povrsina mlazom vode. Neki na to lepe plocice tako sto odmah po ravnanju sipaju odozgo tzv cementno mleko (cement razmucen sa vodom i uz dodatak malo peska) pa na to izredjaju plocice i onda kad zavrse prostoriju sipaju odozgo preko plocica vodu, jedno 30l na 10 kvadrata.

Ja sam to sve gledao, nisam radio, ali mi se cini da za to treba dosta iskustva. Po meni bolje da to uradi majstor, pa onda ti sam izlepis plocice lepkom ili stavljas sta vec stavljas za pod.

Ima i neka nova tehnika, kad se napravi neka skoro tecna smesa pa se sipe u prostoriju i ona se onda sama rasporedi u idealnu horizontalu, kao i svaka tecnost, ali ja to jos nisam video i ne znam odnos sastojaka.
[ Goran Mijailovic @ 26.03.2007. 11:50 ] @
Citat:
Ima i neka nova tehnika, kad se napravi neka skoro tecna smesa pa se sipe u prostoriju i ona se onda sama rasporedi u idealnu horizontalu, kao i svaka tecnost, ali ja to jos nisam video i ne znam odnos sastojaka.


Za ovo su skoro svi culi a niko nije video pa preti da postane urbana legenda, ako neko zna nesto vise o ovome molim neka napise.
[ lancia88 @ 26.03.2007. 13:01 ] @
Pozdrav,

a vala bas!

Toliko sam puta cuo za ovu stvar, jurcao naokolo ne bih li novi bazen tako odradio pa - nista.
Samo mo jednom prilikom majstor koji mi je radio stari bazen rece da je to neka tehnologija slicna onoj koju koriste u cementari Popovac u vidu nekakvih aditiva koji poslesuju naknadno uspesno stezanje.
[ palomas @ 26.03.2007. 13:45 ] @
Podne pločice su hladna podna obloga već sama po sebi, a cementna glazura kao podloga takvo stanje još više potencira..

Danas se najviše koristi suhi estrih, a postoje i Knauf gipsvlaknaste ploče, koje se brzo i lako postavljaju radi toplinske izolacije: http://www.knauf.hr/estrih.html

[ pudar @ 06.04.2007. 00:14 ] @
Ta smesa se valjda zove OLMA MASA. Kad se pojavila,prodavala je neka firma kod "plavog mosta".Mislim da to moze da se nadje u halo oglasima.
[ bordzija @ 02.10.2008. 14:23 ] @
Citat:
Lesli EldridzSitan pesak i cement u odnosu 1 : 3, da bude skoro suvo. Znaci, dodaje se voda, ali da mesavina bude samo blago vlazna, ne i da se voda cedi iz nje. Onda se to nabaca u prostoriju pa se rasprostre, utaba lopatom i onda se ravna letvom ili aluminijumskom ravnjacom, uz neprestano proveravanje nivoa libelom i tabanje onime sto lici na gletericu, ne mistrijom, pocevsi sa kraja prostorije koji je suprotan vratima i hodajuci po dasci, da se ne gazi smesa. Kad masa postane tvrda na dodir, na primer sutradan, zaliva se vodom, ali ne grubo u pocetku, da se ne iskopa povrsina mlazom vode. Neki na to lepe plocice tako sto odmah po ravnanju sipaju odozgo tzv cementno mleko (cement razmucen sa vodom i uz dodatak malo peska) pa na to izredjaju plocice i onda kad zavrse prostoriju sipaju odozgo preko plocica vodu, jedno 30l na 10 kvadrata.

Ja sam to sve gledao, nisam radio, ali mi se cini da za to treba dosta iskustva. Po meni bolje da to uradi majstor, pa onda ti sam izlepis plocice lepkom ili stavljas sta vec stavljas za pod.

Ima i neka nova tehnika, kad se napravi neka skoro tecna smesa pa se sipe u prostoriju i ona se onda sama rasporedi u idealnu horizontalu, kao i svaka tecnost, ali ja to jos nisam video i ne znam odnos sastojaka.


Jedna lopata peska na 3 lopate cementa ako sam dobro razumeo? Da to nije malo mnogo? Da nije obrnuto mozda?
[ Java Beograd @ 02.10.2008. 14:48 ] @
Biće da je obratno, ali ne smem da tvrdim
[ basic10 @ 04.10.2008. 22:43 ] @
Malo je ovo starija tem ali neka ima trebat će nekome.

To pod broj 1 ako nisi neki majstor sa desnom rukom ne radi sam(prepusti to majstorima)
Posle če ti se runiti kad zaljepiš parket onda hoče da se odljepi površina je bitna.(isto kad naljepiš na auto naljepnicu pa se odljepi i povuče farbu za sobom.) :(



Estrih (BK) se pravi od OPRANOG pjeska (tj riječnog) granulacije 0-8mm i mješa se sa cementom i politilenska vlakna(1kg/m3 pjeska) ili mreža sitna 2x1 m baš za estrih zavisno šta radiš kuću,garažu ili šta već)

Pre svega prostoriju očistiti dobro
U prizemlju i u kupatilima je neophodno staviti Hidroizolaciju.
U Evropskim zemljama se stavlja instalacija struje, grijanja itd.
Onda ide stiropor mora biti tvrdi( ne idi tanji stiropor od 3cm zbog toplotne/zvučne izolacije sem ako je podno grijanje u pitanju onda je druga svar) i najlon preko a oko zida ide delataciona traka deb 10mm(zbog širenja)
(Na mjestima gdje se stavlja Hidr.iz. onda ide redosljed ovako najlon pa stiropor, pa opet najlon + del.traka.


Minimalna debljina estriha je 4CM ali ako koristiš striropor od 2 ili 3cm
Ako hočeš stiropor od 5 cm estrih mora biti deblji od 5CM u prosjeku

Estrih se mješa sa cementom i to od 200kg(kuća stan) do 250kg(garaža) cementa na 1m3 pjeska.Tako da se dobije tvrdoća od 150KN-200KN/m2 i pravi se polu suhi. Tako da možeš da radiš i balkon a nemoraš da šaluješ ivice.(valjda znaš na šta mislim)
Estrih se izvlaći aluminijskim letvama koje na sebi imaju libelu i takve letve se koriste u raznim dimenzijama. 50cm 100cm 150cm 200cm 250cm i 300cm.Upotrebljavaju se ovisno o prostoru koji se radi.Pre toga se prenese vagres i odredse tačna završna visina poda tj. završen pod sa pločica,laminatom ili parketm ili šta već ide.Neophodno je unaprijed znati u koju prostroriju šta ide.
Npr.Ako imate dnevni boravak sa produžetkom kuhinje u dnevnom borvku ide parket on je 2.0cm debeo i ljepilo 0.5 tj 2.5cm i u nastavku kuhinje ide keramika koja je debel 1,0+ljepilo 0,5 tj 1.5cm onda se na tom mjestu pravi zub tj. razlike debljine striha za 1cm i kada ti lepo poljepiš keramiku i poljepiš parket završi pod je 100% u vertikali i ravan bez zuba.
Kupatila se ostavljaju 1cm niže od ukupnog nivo ako bi nekada došlo do manje poplave da nebi voda odmah izlazila u hodni/sobu ili sl.U kupatilima je bolje raditi ravan estrih bez nagiba jer se bolje uradi nagib sa ker.ljepilom kada se pločice stavljaju.Na terasama/balkonima se normalno radi nagib/pad od 2% tek tako dovoljno da je neprimjetno a da voda ide gdje treba.

Sad kada gledaš estrih nakon ovog postupka nevrijedi ti ništa pošto su ostali sitni tragovi od letve zubčići mali koji posle smetaju da se pravilno ugradi keramika laminat parket i drugo.

-Nakon izvlačenja dolazi gletmašina takozvani Helikopter, koji na sebi ima tanjir ili peraje.Sa helikopterom se pređe sav izvućeni estrih.( Ovo je vrlo bitna stvar kada se radi estrih Helikopter on izvuće iz estriha cem.mljeka i tanjir ga fino nabije i razvuće po površini estriha i ako ste radili sa opranim pjeskom estrih vam se neće runiti niti će dizati prašinu kada protrljate nogom preko njega.
Poslje toga gleterom dužine 40cm do 60 cm pređete sve.

-Ako se estrih radi na podno grijanje potrebno je ubaciti aditiv koji daje estrihu bolju elastičnost kao i vezivost da ne bi došlo do neželjenih efekata kada se grijanje pusti u pogon.

Ako nešto još treba javi se.
pogledaj moj potpis sve će ti biti jasnije




[ michaelJordan @ 05.10.2008. 21:40 ] @
@2 pitanja:

1. Da li je u prizemlju bolje postaviti hidroizolaciju ispod podne ploce ili na
gornju povrsinu ploce pa preko nje kosuljicu?

2. Posto sam zavrsio grube radove a kosuljicu nisaam uradio:

A) da li da postavim PVC stolariju pre postavljanja kosuljice ili posle?
Ovo bi znacilo da bi dimenzije stolarije bile razlicite odnosno vece ili manje
za tih 5-6cm koliko je debela kosuljica sa parketom.

B) da li se prvo radi i malterisanje zidova pa tek onda kosuljica ili to
i nije bas mnogo bitno?
[ bantes9 @ 05.10.2008. 22:14 ] @
Odgovor na drugo pitanje je prvo ugradi PVC stolariju, pa zatim omalterisi prostor i na kraju kosuljicu.
Pri uzimanju dimenzija za stolariju, kao sto si rekao treba da se predvidi par centimetara za kosuljicu i jos neki centimetar ukoliko budes dodavao neku izolaciju.
Ovaj redosled je preporucljiv iz nekoliko razloga a vecina majstora i ljudi koji grade objekte rade ovako.
[ veljkoE @ 06.10.2008. 19:33 ] @
Citat:
bantes9: Odgovor na drugo pitanje je prvo ugradi PVC stolariju, pa zatim omalterisi prostor i na kraju kosuljicu


ukoliko prostorija nije omalterisana ( al o tome nije postavljeno pitanje, al kad je vec pomenuto)
prvo omalterisati prostoriju i izvoci vagres z akosuljicu , na mesto gde dolazi stolarija - majstori uglavnom ne omalterisu i ne treba,
merenje stolarije je moguce i pre malterisanja
ALI
bitno je imati meru gotovog poda
znaci od visine vagresa na dole je npr =910 mm
i onda lepo majstori sa prozore i vrata znaju kako da uzmu meru

znaci obavezno napomenuti visinu gotovog poda (npr. na plocu ide stirodur 2 cm, kosuljica 5 cm i parket 2 cm = 9 cm oduzmes od vagresa 1000 mm = 910 mm je gotov pod od vagresa)

dalje je vec lako


sto se tice tacke 1

izolaciju na ploci spajas sa izolacijom ispod zida

ima sad dve vrste ploca
jedna ide preko temelja a druga ide u temelj
al to je verovatno kod tebe vec kasno, tako da nije ni bitno
[ michaelJordan @ 06.10.2008. 20:16 ] @
Nisam bas shvatio ovo za tacku 1.

Moja ploca je iznad temelja.
Dakle, temelji su trakasti a iznad njih je betonski zid toliko visok taman dok ne iyadje iznad zemlje
pa se na njega nastavlja zidanje blokovima.

Ploca je na zemlji, tzv. "podna ploca" i o nema veze sa temljima.

Moje pitanje je da li je ok ako postavim hidroizolaciju preko ploce debljine 10cm ili je pravilnije bilo postaviti je ispod ploce. Dakle sloj mrsavog betona
pa hidroizolacija pa onda podna ploca 10cm?
[ Brodoplovac @ 07.10.2008. 18:45 ] @
Citat:
znaci obavezno napomenuti visinu gotovog poda (npr. na plocu ide stirodur 2 cm, kosuljica 5 cm i parket 2 cm = 9 cm oduzmes od vagresa 1000 mm = 910 mm je gotov pod od vagresa)

Offtopic:
Šta znači "vagres"? Šta je to?
[ veljkoE @ 07.10.2008. 19:49 ] @
Citat:
michaelJordan: Nisam bas shvatio ovo za tacku 1.

Moja ploca je iznad temelja.

Dakle, temelji su trakasti a iznad njih je betonski zid toliko visok taman dok ne iyadje iznad zemlje
pa se na njega nastavlja zidanje blokovima.

Ploca je na zemlji,
tzv. "podna ploca" i o nema veze sa temljima.

Moje pitanje je da li je ok ako postavim hidroizolaciju preko ploce debljine 10cm ili je pravilnije bilo postaviti je ispod ploce. Dakle sloj mrsavog betona
pa hidroizolacija pa onda podna ploca 10cm?



kako god da uradis, kosuljica ti mora biti na izolaciji ili na betonu, po mogucnosti iznad izolacije zida
izolacija zida MORA biti spojena sa izolacijom poda
kako ces to izvesti nije bitno
bitno je da su izolacije zida i poda - spojene

smisao izolacije ( mislim naravno na hidroizolaciju celo vreme) je da spreci prodiranje vlage iz zemlje na zid ( u kucu)





Citat:
Brodoplovac: Offtopic:
Šta znači "vagres"? Šta je to?


vagres je jedna obicna linija izvucena na bilo kojoj visini (npr) unutar nekog objekta, ali ima samo jedna caka
kad napravis pun krug - mora se spojiti pocetak i kraj - znaci da je horizontalna - u "libeli"

[ Brodoplovac @ 08.10.2008. 20:23 ] @
Hvala za objašnjenje.
[ chenejac @ 06.05.2009. 13:14 ] @
koliko bi bila minimalna debljina kosuljice? da li se stavlja armaturna mreza ili nesto slicno u kosuljicu?
azmafon kao izolacija za sprat, da li je dobro resenje?
[ Marisav @ 06.05.2009. 21:42 ] @
Mnogi stavljaju stiropol na beton, najlon na stiropol, posle kosuljica. Sa strane do zida odvajaju stirpolom jedinicom ili jos tanjom ako postoji. Ako imas stokove vrata u objektu ili je betonska ploca dosta nejednaka, prvo bi mozda bilo dobro da preneses vagres i vidis gde ti je najniza tacka prema kojoj ces se odrediti za debljinu (minimum debljine) kosuljice. Armaturna mreza ide u kosuljicu koju ne stavljaju bas svi.
[ tekija25 @ 27.02.2010. 16:32 ] @
sada jedno pitanje od mene posto radim sprat tj potkrovlje trebam izraditi kosuljicu na plocu, spoljna stolarija je vec postavljena a trebam da uradim umesto malterisanja, suvo malterisanje odnosno lepljenje GK ploca.Koji je sledeci redosled? Raditi kosuljicu pa lepiti GK ploce ili kako?


[Ovu poruku je menjao tekija25 dana 27.02.2010. u 20:06 GMT+1]
[ tekija25 @ 07.05.2010. 22:49 ] @
izgleda da niko ne gleda ovo vise tako da nista od mog odgovora
ljudi je l' neko cita ovo?
[ zorg @ 07.05.2010. 23:39 ] @
Citat:
tekija25:Koji je sledeci redosled? Raditi kosuljicu pa lepiti GK ploce ili kako?
Laički, pa valjda prvo cementnu košuljicu, zašto bi lio košuljicu preko krajeva GK ploča, nepotrebno praviš sendvič... tu ide i dilatacioni razmak za košuljicu, na šta bi to ličilo.
[ tekija25 @ 08.05.2010. 22:45 ] @
hvala na odgovoru
bolje mi je da pitam sto je sigurno sigurno
[ tekija25 @ 08.05.2010. 22:53 ] @
jos sam hteo da pitam kako se racuna debljina kosuljice za laminat, parket , plocice ?
cinimi se da sam za parket da sam video negde gore 2cm parket +0.5 lepak =2.5cm a kako za laminat?
[ tekija25 @ 17.05.2010. 10:30 ] @
nista?
izgleda da je ovo zamrlo skroz.
[ tekija25 @ 19.05.2010. 17:05 ] @
je li neko posecuje uopste vise ovu temu a i sajt

[ murga @ 11.08.2011. 13:31 ] @
Možda se ovo više i nečita, uvijek ima ljudi koji prvi put rade i imaju dileme jer majstori obično kažu "a tako svi rade".
Trebam uraditi hidroizolaciju i staviti košuljicu , čitajući ovu temu jasno mi je šta ide redom, imam par pitanja.
1. Ima li razlike kod hidroizolacije, topiti katran ili uzeti gotovi hladni premaz koji nanesemo četkom.
2. U kupatilu poslije hidroizolacije ide li stiropor, ako lijevamo vruć katran kako žaštiti plastične odvodne cijevi.
3. Garaža je u kući, ide li stiropor na hidroizolaciju, šta se može staviti u košuljicu ili na košuljicu da bude vodonepropusna,
kad s auta sklizne voda da ne uđe u košuljicu i zimi ne smrzne u košuljici, šta na to staviti, pločice ili ...
4. Koja je razlika odvajanja košuljice od zida stiroporom 10mm i delatacionom trakom 10mm, odnosno šta je bolje.
Bio bih zahvalan na iskustvima onih koji su ovo već prošli, hvala i pozdrav.