[ bane as @ 04.06.2007. 20:53 ] @
Moze li neko da mi odgovori kako da prilikom Varenja CO2 aparatom ( konkretno VARSTROJ 280)
nasteluje odnos GASA CO2 i struje da bi sto manje imao prskanja i "onih sitnih tackica "
Da li postoji neka formula ODNOS STRUJA -GAS
[ 9a3ow @ 21.07.2007. 18:44 ] @
Da pojednostavimo.!

Struju zavarivanja odabereš prema predmetu koji treba zavariti , a tako i debljinu dodatnog materijala (žice).
Plin koji služi za zaštitu zavara podesi na regulatoru plina na 8-14 litara (laićki-minimalno plina da se ne pjeni +1 litra).
Ako želiš kvalitetniji zavar (pa i bez prskanja) koristi plin Mix Ar/CO2 82-18% (MIG-MAG tehnologija)

Iskusni zavarivaći kažu:

za zaštitu plinske sapnice koristi sprej , a za lepršav hod i sjaj u oćima - kozmetika BADEL !
[ DragannBG @ 02.09.2007. 14:37 ] @
Fantasticno pitanje!!!

Verovao ili ne, neko je rekao da samo 2-3% MIG zavarivaca (u svetu) znaju da nasteluju sve parametre da bi se dobio najkvalitetniji sav.

Kod MIG zavarivanja moras da stelujes nekoliko parametara da bi dobio max kvalitet, sa sto manje prstanja i pucni (kuglica tj tackica).

Pretpostavka je da ces uvek raditi u tzv kratkom luku (kratkom spoju) (za sprej transfer ti trebaju struje preko 190 A za zicu 1.2 mm, a to bez vodenog hladjenja ne ide...).

U kratkom luku ces uvek imati prstanje, a od tebe zavisi da li ce to biti minimalno ili strasno.

1) Gas- CO2 gas je jeftin ali nikada neces moci lepo da nastelujes. Mnogo prsti, los je za tanke materijale jer trazi veci napon, pa je unos toplote velik... Dobar je jedino zbog cene i pri radu sa vrlo zardjalim delovima kao i kod vrlo debelih limova.
Preporucujem upravo 82%CO2/18%Ar. Protok gasa 10-12 l/ min za 0.8 mm zicu, 13-15 l/min za zicu 1.0 mm, 15-18 l/ min za zicu 1.2 mm.

2) Zica-preporucujem precnik 1.0 mm. Ona je najbolji izbor za kratak luk. Mogao bi da kupis i 1 kotur 0.8 mm za tanje limove.

3) Kada radis sa 1.0 mm zicom, namesti napon na 17 V, a brzinu dodavanja zice na 4.5 m/min. Dalje mozes da povecas ili smanjis za 1 podeok ova dva parametra i tako dobiejs optimum.

4) Dizna mora da se menja posle nekih 45-60 kg zice, ili cim postane ovalna. Tokom rada koristi sprej za sprecavanje nalepljivanja pucni. Za kratak spoj, neka dizna viri 3 mm van sobe. Klestima odseci zicu na oko 7-8 mm da viri iz dizne. Luk bi trebalo da bude jos nekih 3 mm. Ukupno rastojanje od vrha dizne do radnog predmeta ce biti oko 10-12 mm.

5) Guraj pistolj. Neka pistolj bude pod uglom od nekih 15 stepeni u odnosu na vertikalu tj nekih 75 stepenu u odnosu na predmet tj vec polozen zavar, tj nekih 105 stepeni u odnosu na radni predmet u smeru u kome guras. Guraj pistolj (tj ako si desnjak, guraj ga ulevo), tako da zica uvek bude na prednjoj ivici metalnog rastopa. S ovim parametrima mozes raditi u svim polozajima.

6) Kupuj zicu po standardu ER 70S-6, izbegavaj proizvodjaca PIVA jer im se bakarna prevlaka ljusti, a zice nisu bas konstantnog poprecnog preseka. Ostali su manje vise svi OK. Izbegavaj one koji tvrde da im zica ima ovakvu ili onakvu "super" prevlaku. Hoce da uzmu pare nizasta. Prdnost daj zici koja je motana "navoj do navoja" i koja je najjeftinija.

7) Kupi masku, najbolje samozatamnjujucu, najbolje sa vremenom zatamnjenja 0.00004 sec., Uvek nosi rukavice i duge rukave, stoj na suvoj podlozi, glavu makni od dima, neka postoji ventilacija. Gas nije otrovan, ali ulazi u pluca i zamenjuje vazduh a ne mozes lako da ga izbacis pa mozes da stradas zato sto ne mozes da udises. Ne zaboravi ni na ozon. Elektricni luk razlaze vazduh i stvara otrovni ozon. Zato radi pored otvorenog prozora, pravi pauze, pij mineralnu vodu itd...

Javi kako ide!!!
A kad naucis da zavarujes obicnom punom zicom pa probas punjenu zicu...
[ pantic68 @ 03.09.2007. 19:44 ] @
@DragannBG
Imam neki slabiji aparat stotinak ampera mozda, mada vidim da na identicne einhel stavlja oznaku 140. Sasvim lepo radi kad mu je sve potaman dobra masa, napon mreze i cist lim, bez problema topi i deblje - 3 mm pofile. Medjutim izuzetno je osetljiv i kad je duzi produzni kabal ili padne napon mreze gotovo je nemoguce raditi. Da li da koristim 0,6 mm zicu umesto 0,8 ? Ima li to nekih negativnih nuspojava ? Uglavnom ga koristim za lim (a i za sta bi drugo takva igracka).
[ DragannBG @ 08.09.2007. 23:51 ] @
Osnovni problem sa zicom 0.6 je problem sa dodavanjem, koji uzrokuje nestabilan luk itd. Prosto ona je slaba i lako se guzva posle tockica ili u buziru.

U svakom slucaju probaj. Pokusaj da podesis najooptimalnije parametre.
[ gorcilo @ 09.09.2007. 00:18 ] @
Dragane svaka cast na odgovoru,ja sam varioc,silom prilika ,i kao covek iz struke mogu da ti odam priznanje na odlicnom odgovoru.
Jedino sto bih dodao od zastitne opreme je da se obavezno kupi i kecelja od kože.
[ bane as @ 10.09.2007. 20:51 ] @
Dragane

Jos fantasticniji odgovor, pratio sam Vase instrukcije, ima efkta, konacno neko resava problematiku,
Trenutno radimo sa 0.8 zicom ali mi je dizna "potopljena" 3-4 mm ali ostali predlozeni parametri su se odlicno pokazali, pravi efekat je sa jacom strujom, tj kada se provaruje, jedan moj prijatelj radi opremu za sklonista tako da njegovi majstori imaju mnogo uspeha u tome, pogotovu kad se vare debeli limovi 6-8 mm, onda MIG-MAG je u "punom svetlu" , Samo ako moze odgovor, da li ima kakve literature i gde ima da se nabavi?
Zna li neko, da li Zavod za zavarivanje iz Beograda , ima svoj sajt, izdaje li kakve knjige?

Hvala unapred a poruka za ostale "PRATITE DRAGANOVA UPUSTVA, COVEK POZNAJE TEHNOLOGIJU"
[ hakinen @ 11.09.2007. 20:56 ] @
Na masinskom fakultetu u kragujevcu ima predmet "zavarivanje" i nas profesor je izdao dosta knjiga vezano za sam postupak zavarivanja i ostalo...
Knjige su u proseku od 500-800 dinara i koliko ja znam ima ih 5-6!
MOgu da se raspitam ako hoces!
[ DragannBG @ 12.09.2007. 20:53 ] @
Zavod za zavarivanje je prodavao knjigu o MIG zavarivanju, ja imam samo kopiju. mislim da je knjiga iz 19.. neke godine Skenirati i slati ti nekih 260 strana je suludo...

1. deo knjige je odlican, daje lepa i jasna objasnjenja o osnovnim stvarima, definitivno vredna knjiga (po meni i jedina vredna na srpskom jeziku o ovoj temi u prakticnom smislu). Nisam siguran da jos postoji u prodaji.

Naravno na internetu postoje neke knjige i uputstva o MIG zavarivanju (na engleskom) ali one su komercijalno orijentisane pa osim korektnih stvari prodaju i maglu da bi kupio njihove aparate ili zice ili gas...

A ako znas engleski, imas 10-tak sjajnih foruma i klubova, gde se razmenjuju iskustva. Neki od "savetodavaca" su ocigledno doktori za zavarivanje, i od njih moze da se cuje dosta pametnih i korisnih saveta.
Jedan lep forum, bukvalno samo za pocetnike, je www.mig-welding.co.uk. Tu se prica uglavnom o obicnim svakodnevnim stvarima, najcesce auto limarija...

Ali ako si uporan, onda probaj ono sto rade pametni studenti, a malo kratki sa lovom:
Idi u biblioteku!

Prvo idi u biblioteku grada Beograda. Nalazi se na kraju Knez Mihailove, zadnja zgrada sa desne strane u pravcu Kalemegdana. (neposredno do tramvajskih sina).

Trazi knjigu: Bogoljub Bajic, "Elektrolucno zavarivanje u zastiti inertnog i aktivnog gasa MIG-MAG". Ako imaju, uclani se, uzmi knjigu, ponesi kuci, iskopiraj je, prioni na razumevanje prvih 113 strana.

Ako oni nemaju, idi u Narodnu biblioteku, pored hrama Svetog Save. E tu ne mozes da iznosis knjigu kuci, vec samo da je listas i proucavas u njihovoj citaonici. Ali uzmi malo papira i olovku pa prepisi par glavnih stvari a desetak dijagrama i sl. mozes i kod njih da iskopiras.

Naravno, u zgradi u kojoj se nalazi Zavod za zavarivanje, postoji Drustvo za Unapredjenje zavarivanja, Oni sigurno imaju ovu knjigu u svojoj biblioteci, ali da li ce hteti da je prodaju ne znam...

Posle knjige, naravno sledi praxa...!

Zanimljivo je da u Kragujevcu stvarno postoji grupa profesora i asistenata koji rade jako lepe i prakticne stvari. Njihovi radovi su uvek medju najboljima, ako i ne i najbolji na raznim savetovanjima. Mislim da su jako ljubazni, ali nemam kontakt sa njima, pa probaj preko 988 da ih nadjes i malo popricaj...