[ Daremil @ 30.06.2007. 23:47 ] @
Dali bi neko od vas mogao da bude ljubazan da mi izađe u susret povodom problema sa klima uređajem koji sam kupio pre nedelju dana.Problem se manifestuje u vidu toga što neće da hladi.Kompresor koji se nalazi u spoljašnjoj jedinici se startuje jer sam zaključio na osnovu zvuka.Gornja cev koja je do spoljne jedinice je zaleđena dok donja nije pa sumnjam da je u pitanju neko zapušenje.Dali bi neko mogao da mi kaže o kom se problemu radi i kako se može ukloniti i na koj način.Vrućina je a klima neće da hladi....bojim se da mi ovog leta ne služi kao ukras a platio sam 19.000 dinara
[ gilinger @ 01.07.2007. 00:40 ] @
Ako je ta gornja cev ujedno i tanja, klima je verovatno bez dovoljno gasa zovi servis koji je ugradio da je dopuni i proveri spojeve.
pozz
[ Daremil @ 01.07.2007. 05:35 ] @
Gilinger,hvala na odgovoru.Ja sam zvao servisera koji je vršio ugradnju klima uređaja da proveri šta se zbiva sa klimom.On je došao do zaključka da klima ima u sebi gas na osnovu samog vizuelnog posmatranja(bez ikakvog uređaja mernog i bez ikakvog alata) tako da sam u nekoj takozvanoj mat poziciji jer ne znam koje mere da preduzmem.Pitam se dali da zovem maloprodaju odakle sam kupio da bih reklamirao tu klimu ili da se nabeđujem sa serviserom da nije upravu.
[ FIREBIRD @ 01.07.2007. 15:08 ] @
Ta klima je izgubila gas, verovatno je majstor lose spojio holendere i gas je dobio noge.
Cim tanja cev ledi onda u klimi nema dovoljno gasa. Kada je sistem normalo napunjen u toku rada tanja cev treba da bude onako mlaka a donje velika dosta hladna, orosava se kaplje voda sa nje.

Inace VIVAX klime su odlicne proizvodi ih GALANZ i mnogo su bolje od MIDEA koje se prodaju kod nas.

Pozdrav.
[ Daremil @ 01.07.2007. 15:22 ] @
Firebird,meni je drago što ste mi izašli u susret povodom pitanja u vezi klime sa kojom imam problema...ipak majstor je došao do zaključka da je fabrička greška u pitanju zbog holendera a i samim tim me ubeđuje da je na meni da platim tom servisu ako se gas puni u navedenoj klimi,dok ja tvrdim da nije do mog problema nego do n jegovog(montažera)!
[ FIREBIRD @ 01.07.2007. 18:48 ] @
Ako majstor kaze da je fabrica greska neka skine klimu. Odnesi je u ovlasceni servis da oni utvrde da li je fabricka greska. To je najbolje resenje. Ove sezone moj prijatelj je prodao preko 150 VIVAX klima nije ima ni jednu reklamaciju do sada, jedna klima je stigla ostecena pa je vracena uvozniku.

Ako je holender naprso moguce da je loseg kvaliteta ili ga je serviser pretego, ali 100% je greska servisera u pitanju lose je napertlovao cev pa je zato iscureo gas.



Pozdrav.
[ Daremil @ 01.07.2007. 18:58 ] @
Hvala ti na odgovoru,baš smo se on i ja natezali čija je greška.......ali nebino jer je sezona pa sam i to spreman da platim za dopunu gasa.Rekao je serviser ako je greška njegova....on će da snosi sve troškove ako nije ja ću da platim......samo ne znam jer sam samo nemo i gluvo posmatrao kako mi je ugradio klimu. Hvala ti puno prijatelju moj na informaciji FIREBIRD-e!
[ Miroslav Mitrovic @ 21.12.2007. 08:40 ] @
Evo postavicu ovde post da ne otvaram novu temu.
U pitanju je klima samsung kao sto sam naveo u naslovu.Pocela je da ledi na temperaturi iznad 0 stepeni.Da napomenem neke stvari nije vakumirana kada je postavljena nego je samo pusten gas na foru cim krene zavrne se dane curi.Od pocetka nije radila najbolje.Inace imam takvu ali 12-cu koja greje bez problema evo i na -3C.Toliko je zaledila da ventilator ne moze da okrene.Zato i ne pokusavam nista da ne bi nesto bilo sa ventilatorom ili jos gore sa kompresorom.Da nije nedostatak gasa (mislim mozda ima manja kolicina)?
[ klimađija @ 21.12.2007. 11:00 ] @
Citat:
Miroslav Mitrovic: Evo postavicu ovde post da ne otvaram novu temu.
Da nije nedostatak gasa (mislim mozda ima manja kolicina)?


Najverovatnije
[ bakara @ 21.12.2007. 16:34 ] @
Imam i ja jednu skroz zaledjenu...

Da li neko ima ideju kako je najefikasnije odlediti?

Padala mi je napamet topla voda ili fen....ali trebace mi ceo dan na taj nacin da je odledim.
[ Miroslav Mitrovic @ 21.12.2007. 19:05 ] @
Citat:
bakara: Imam i ja jednu skroz zaledjenu...

Da li neko ima ideju kako je najefikasnije odlediti?

Padala mi je napamet topla voda ili fen

Pa i ja sam pomislio na fen!Vodu nemoj ni probati niska je temperatura mnogo pa ce lediti jos vise.A i ne znam kako bi uspeo unutra?
E sad koja zamena (mislim na gas) moze umesto 410?
Da li je to r22?
[ nebule @ 21.12.2007. 21:08 ] @
Ima jedna fora koja daje rezultate.Iza klime postaviš sijalicu(što jaču to bolje) i samim tim ona koliko toliko dogreva spoljnu jedinicu.Fora je seljačka ali funkcioniše i klima lakše radi pri niskim temparaturama.

[Ovu poruku je menjao nebule dana 21.12.2007. u 23:17 GMT+1]
[ bakara @ 21.12.2007. 21:32 ] @
To sa sijalicom nije losa ideja, ali ipak treba prvo nekako odmrznuti spoljnu jedinicu...
[ mali genije @ 21.12.2007. 22:00 ] @
Citat:
bakara: To sa sijalicom nije losa ideja, ali ipak treba prvo nekako odmrznuti spoljnu jedinicu...


pogledaj pp.
[ frigo servis bata @ 21.12.2007. 22:01 ] @
[quote]Miroslav Mitrovic: Pa i ja sam pomislio na fen!Vodu nemoj ni probati niska je temperatura mnogo pa ce lediti jos vise.A i ne znam kako bi uspeo unutra?
E sad koja zamena (mislim na gas) moze umesto 410?
Da li je to r22?[/quote

Zasto R22?Svaki serviser ima i R410,ulje koje je u kompresoru je sinteticko a R22 koristi mineralno,moze doci do problema i verovatno zaribavanja motora.

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 22.12.2007. u 00:42 GMT+1]
[ frigo-sani @ 22.12.2007. 08:24 ] @
Radni pritisak plina R410 je mnogo veci nego kod ostalih plinova koji se upotrebljavaju
u klimatizaciji npr,R 22 ili R 407.
Zbog toga pertlovi na spojevima za ovaj plin moraju biti savrseno uradjeni.
Sto se tice zamjene R 410 sa R 22 ja licno nisam pokusavao ali sam nedavno bio na jednom seminaru
na kojem mi je dosta majstora reklo da su sipali R 22 umjesto R 410.
PUNO JE JEFTINIJI.
Po njihovim rijecima klime rade normalno.
E sad koliko je to dobro za kompresor,ostaje da se vidi.
Nadam se da cu naletiti na nekog od njih da ih preupitam kako rade te klime.
Jer i u dizel motor mozete sipati loz ulje,radi ce,ali dokle?
[ klimađija @ 24.12.2007. 07:22 ] @
Citat:
frigo-sani: Radni pritisak plina R410 je mnogo veci nego kod ostalih plinova koji se upotrebljavaju
u klimatizaciji npr,R 22 ili R 407.
Zbog toga pertlovi na spojevima za ovaj plin moraju biti savrseno uradjeni.
Sto se tice zamjene R 410 sa R 22 ja licno nisam pokusavao ali sam nedavno bio na jednom seminaru
na kojem mi je dosta majstora reklo da su sipali R 22 umjesto R 410.
PUNO JE JEFTINIJI.
Po njihovim rijecima klime rade normalno.
E sad koliko je to dobro za kompresor,ostaje da se vidi.
Nadam se da cu naletiti na nekog od njih da ih preupitam kako rade te klime.
Jer i u dizel motor mozete sipati loz ulje,radi ce,ali dokle?



Mislim da si pomešao r 410 i r407, jer umesto r410 ništa nemože da se sipa i da funkcioniše
[ frigo-sani @ 24.12.2007. 15:14 ] @
Kako kazu "Ako su lagali mene i ja lazem vas"
I meni je to bilo sumljivo da se 410 moze mijenjati sa 22
ali ovi "majstori" na seminaru su me ubjecivali da moze.
Ko zna mozda je to bila "navlakusa".
[ frigo servis bata @ 24.12.2007. 20:21 ] @
Samo jedan kratak komentar na sve ovo,NIKAD ne mesaj freone i nesipaj od oka tj.manometri pritisak ovo ono sipaj ono sto pise na tablici pa ako ne radi kako treba trzi dalje sta je kvar...Kada sipate kolicinu koja pise na tablici sa menzurom ili vagom to mora da radi 100%..A i gas r 410a sada ne kosta vise kao nekada oko 60 evra je boca a r 22 oko 40....Inace ja kada sam kupio prvi put r 410 platio sam ga oko 150evra.Pozdrav.
[ klimađija @ 25.12.2007. 14:23 ] @
Citat:
frigo servis bata: Samo jedan kratak komentar na sve ovo,NIKAD ne mesaj freone i nesipaj od oka tj.manometri pritisak ovo ono sipaj ono sto pise na tablici pa ako ne radi kako treba trzi dalje sta je kvar...Kada sipate kolicinu koja pise na tablici sa menzurom ili vagom to mora da radi 100%..A i gas r 410a sada ne kosta vise kao nekada oko 60 evra je boca a r 22 oko 40....Inace ja kada sam kupio prvi put r 410 platio sam ga oko 150evra.Pozdrav.


uze mi čovek reči iz usta
[ Pajapatak @ 29.12.2007. 23:36 ] @
Apsolutno tacno.Nikakvo mesanje gasova ni pod razno i ofrlje punjenje.Zato i ima puno problema.
R410 ima vecu gustinu i vece pritiske od R22 tako da je ogromna razlika u kapilarnoj cevi.Samo teska neznalica moze da kaze da je to isto i da uredjaj radi normalno nakon takvih akcija zamena freona.
[ Boco Kraljevo @ 30.12.2007. 20:26 ] @
Najlakse je okrenuti je makar malo na hladjenje ( desetak minuta ) a onda sve vratiti nazad, medjutim tu ima neki problem sa defrostracijom, tako da bi je sa distance trebalo ipak proveriti prvo
[ frigo servis bata @ 30.12.2007. 23:10 ] @
Ovo se zove zaledjena klima....[img=http://thumbnails.imajr.com/Slika008_590581.jpg]
koju sijalicu da stavim da je otopim?

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 31.12.2007. u 01:38 GMT+1]
[ Miroslav Mitrovic @ 01.01.2008. 21:15 ] @
Au ovo se zove zaledjena spoljna jedinica.Moja nije tako zaledjena.Sto se tice sijalice ima jedna a zove se prolece ili ako hoces +5 stepeni :)

Boco ne vredi ,to je vec odavno probano.Nista dok malo ne otopli.
[ bakara @ 01.01.2008. 22:06 ] @
Citat:
frigo servis bata: Ovo se zove zaledjena klima....[img=http://thumbnails.imajr.com/Slika008_590581.jpg]
koju sijalicu da stavim da je otopim?

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 31.12.2007. u 01:38 GMT+1]

I moja je isto ovoliko zaledjena...
Sinoc sam je pustao na hladjenje u nadi da ce se tako spoljasnja jedinica ugrejati i malo popustiti, ali ventilator udara u led, a cela unutrasnja i spoljasnja jedinici jako bruje...

Kako da je odledim, sta da radim?
[ frigo servis bata @ 01.01.2008. 22:46 ] @
To sto ste videli je posledica zaledjavanja tacne spoljne jedinice a nevidim nijedno razumno resenje nego montazu grejaca na tacni i mora da se skine lulica koja bi trebalo da odvodi tu vodu,moze da se odledi sa brenerom ali ako je klima nepristupacna tada nevidim resenje.Sve se ovo desava ne toliko zbog temperature vazduha nego zbog vlaznosti vazduha.I jos nesto ta klima je jos i inverter i to lg 30 sa cetiri unutrasnje jedinice.
[ mdj300B @ 02.01.2008. 05:44 ] @
Citat:
bakara: I moja je isto ovoliko zaledjena...
Sinoc sam je pustao na hladjenje u nadi da ce se tako spoljasnja jedinica ugrejati i malo popustiti, ali ventilator udara u led, a cela unutrasnja i spoljasnja jedinici jako bruje...

Kako da je odledim, sta da radim?

Možeš napraviti ovo. Upaliti je na hlađenje kako si već probao ali bez upaljenog vanjskog ventilatora. Vanjski ventilator možeš odspojiti na priključnici u unutrašnjoj jedinici ili na priključnici od vanjske jedinice. Radi se o samo jednom vodiču koji trebaš odspojiti a moraš tačno utvrditi koji je. Uglavnom imaš obično 5 vodiča:1- zajednička masa, 2-za kompresor, 3-za ventil (ovaj ventil ti preklapa sistem na hlađenje i grijanje i taj vodič je pod naponom jedino kada je klima na grijanju), 4-za tvoj ventilator od vanjske jedinice i 5-za uzemljenje. Još, na nekim klimama ide i za senzor(e) poseban vodič.

Znači ovo ti je najčešći slučaj i nadam se da je tako kod tebe jer ne znam model klime a sam puno možeš ako pogledaš prospekte koje si dobio s klimom.
Napokon kad nađeš vodič od ventilatora odspoji ga i upali klimu na hlađenje a fan speed od unutrašnje stavi na minimum i čekaj vani da se otopi. Kada se sve otopilo nemoj zaboravit ugasit klimu jer ne smije dugo tako ostati upaljena tj. bez vanjskog ventilatora.
[ Miroslav Mitrovic @ 02.01.2008. 10:15 ] @
Cisto sumnjam da ce to uspeti.Kao sto si i sam rekao ne sme dugo da radi kompresor bez ventilatora.A tolika kolicina leda da se istopi za par minuta , nece da moze!
[ mali genije @ 02.01.2008. 18:49 ] @
a jel neko od vas probao sa ovim ?
[ mdj300B @ 02.01.2008. 21:47 ] @
Citat:
Miroslav Mitrovic: Cisto sumnjam da ce to uspeti.Kao sto si i sam rekao ne sme dugo da radi kompresor bez ventilatora.A tolika kolicina leda da se istopi za par minuta , nece da moze!

Nemaš što sumljat, to u praksi fercera a rad bez ventilatora na duže vrijeme (tj. kada se u našem slučaju otopi sav led)
ima veze s nečim drugim tako da ne moraš brinut u ishod.
[ Miroslav Mitrovic @ 02.01.2008. 22:39 ] @
pa vredi onda probati.
Mada ja i kum se nesto razmisljamo kada bi obavio oko spoljne jedinice grejace dovolljno da otope led, da li bi to sljakalo.Mali je potrosac a moze da se postavi na tajmer?
[ Pajapatak @ 03.01.2008. 18:58 ] @
Covek je lepo postavio slike u postu malo iznad.Takve grejace staviti u spoljnju jedinicu i povezati sa spulnom toplotne pumpe i onda grejac radi kada je klima u modu grejanja a kada hladi grejac nece raditi.
[ frigo servis bata @ 03.01.2008. 23:20 ] @
Sa svim se slazem sa paja patkom al sta uraditi sa kondenzom iz spoljne jedinice,meni je to najveci problem i nevidim resenje?
[ Pajapatak @ 04.01.2008. 00:01 ] @
Isti grejac po dnu i kroz crevo.
Iste stvari u minusnim komorama tako resavamo.Imas te grejace u svim veleprodajama nase struke.