[ mikal @ 15.07.2007. 10:30 ] @
Da li postoji neka diskusija na temu ergonomija u softveru? Mislim na domaci softver. Mada bi ovo trebalo da bude pitanje za programere. Nagledao sam se domaceg softvera (uglavnom za poslovanje firme) kooji su blagi uzas. Mogu ja da imam ultra giga turbo tastaturu, ali ako za 7-8 sati rada treba da pritisnem samo 10% vise tastera i ako moram na svaki minut samo jednom da ostavim tastaturu i klikcem misem... U prevodu zahvaljuci programeru, jedam radnik za vreme svog radnog veka prstima predje nekoliko hiljada kilometara vise. E to ja zovem ergonomija!
[ momsab @ 15.07.2007. 12:35 ] @
zanimljiva tema :) koliko znam, ne postoji ovakva diskusija :(

uopsteno, interfejs (GUI) mora da bude pregledan i jednostavan za koriscenje uz mogucnost koriscenja precica preko tastature

neki standardi: http://www.cs.usask.ca/researc...ch_groups/userlab/res-SES.html


sto se konkretne teme tice (domaci sofver), tu ti ne mogu pomoci
ne pravim razliku izmedju domaceg i stranog softvera, ako radi posao koristim a ako ne menjam

[ Au197/79 @ 15.07.2007. 13:43 ] @
Postoje knjige na tu temu: http://www.amazon.com/s/102-79...dex=blended&link%5Fcode=qs

Mi smo na FON-u imali lak a vrlo koristan predmet Proučavanje rada gde je cilj bio podići produktivnost radnika smanjenjem broja opercija i zahvati i njihovom pojednostavljivanju. Jedino mi je žao što u okviru njega nismo proučavali produktivnost korisničkog interfejsa, a najviše ćemo se time baviti.
[ mikal @ 15.07.2007. 21:25 ] @
Pod domacim softverom podrazumevam sve one aplikacije namenjene poslovanju firmi. One su najbrojnije, a i u njima je intenzivan rad. Skoro sam video u jednoj banci saltersku sluzbenicu koja je intenzivno kliktala, kuckala, vrtela papire. Neki nas programer joj je veoma zagorcao zivot. Ako zaobidjemo operativne sisteme, ofis pakete i mozda neki cad ili program za obradu slika, ostaje nam domaci softver. Postoji analiza najgledanijih tv programa. A da li postoji isto i za sofver? Naravno, govorim o korisnoj upotrebi, ne o slusanju muzike, gledanju filmova ili nekoj drugoj razbibrigi. Mislite o tome.
[ jablan @ 16.07.2007. 10:01 ] @
Ovo o čemu pričate zove se usability. Mogućnost ravnopravnog korišćenja miša i tastature je samo jedna od stavki koje čine softver upotrebljivim. Većina domaćih firmi, ako ne i sve, nemaju nikakav vid usability testiranja u razvoju svojih proizvoda.

Inače, nekad i korisnici nisu svesni da neki posao mogu da obavljaju brže i/ili lakše (banalni primer je korišćenje tab tastera za navigaciju između polja). Za ovo ne treba kriviti softver, već nedostatak obuke.

Citat:
Au197/79: Mi smo na FON-u imali lak a vrlo koristan predmet Proučavanje rada

Ne mogu a da ne uputim offtopic jedan golemi LOL na ovo... :)
[ Au197/79 @ 16.07.2007. 11:41 ] @
@jablan: veruj mi da sam i ja mislio da je predmet s*****. Pogotovo što sam ga položio tek iz drugog puta a i tad me retardinjo Slović izbacio iz prve klupe u koju sam sam seo zbog navodnog prepisivanja. Ali što sam stariji vidim da je uspeo da me promen. Npr. nekad kad sam stavljao mleko da se vari prvo bih logično izvadio kesu iz frižidera, pa onda tražio šerpu, pa je okvasio, pa sipao mleko pa stavio na šporet pa uključio isti. Sad upalim šporet, pa izvadim šerpu i naspem je vodom, pa izvadim mleko, prospem vodu iz šerpe stavim je na ringlu i sipam mleko. Em brže uradim posao em se mleko pre skuva. Pa oni smorovi od računa numerička ili ekonometrija. Da nisam proučavao rad na mom digitronu ne bih nikad položio predmete. Provalio sam da digtron ima linearnu regresiju, samo prostu, ali i ona uradi više od pola posla za složenu, ostatak sumiram sa M+ a delove računa popamtim u A, ... , H, X i Y varijablama. Pa pošto menjam modove rada neke se promenjive automatski brišu pa sam morao da menjam redosled računanja kako bih što manje morao da ukucavam međurezultate i menjam formule. Svaku sam metodu prevorio u neku formulu pomoću onih nabrojanih promenjivih, pa pravljenje rekurzivnih formula sa promenljivom ANS koja je rešenje prethodnog računa pa onda samo udri po dugmetu za početak računanja. A ljudi su se mučili pešačkim računanjem na istim digitronima!

Onako kako je sastavljen osim same vizije ti usadi je bio bezveze, ali eto mislim da je mogao da postoji u informatičarskom obliku, da se bavi ergonomijoj računarskih komponenti, interakcijom korisnika i mašine, procesom rada informatičara... Ali oni su ukinuli predmet. Fax je i čuven po tome da ima predmete koji su potencijalno jako dobri a u suštini čak ni viziju ne prenesu.

Usability se ne gleda samo kao rad na tastaturi sa što manje tipkanja i kliktanja, usabiliti je i koliko treba prosečnom korisniku da pronađe opciju koja ga zanima, koliko je naziv opcije jasan korisniku, čak i lepota korisničkog interfejsa. Mislim da bi se ljudima manje gadio rad kad bi imali lep a funkcionalan interfejs.
[ jablan @ 16.07.2007. 12:40 ] @
Citat:
Au197/79: veruj mi da sam i ja mislio da je predmet s*****.

Iz tvoje poruke možemo da zaključimo da je suština tog predmeta da te nauči nešto do čega većina ljudi može da dođe zdravim razumom (ustalom nešto što se dâ formulisati u dve rečenice). Jasno mi je da se dobar deo ljudi trudi da izbegne grižu savesti (tzv. "sladak limun" sindrom) zbog protraćenog vremena na tom fakultetu tako što mu pripisuju nadnaravne moći ("vizije", kako ti kažeš), ali dajmo ipak nemojmo preterivati...
[ mikal @ 16.07.2007. 16:10 ] @
Pa... Pitanje nije bilo da li ste polozili vec da li koristite. :) Odnosno da li primecujete da domaci programeri to koriste. Moja iskustva kazu ne. Pratim razvoj poslovnih aplikacija prilicno dugo. I mogu vam reci da jos nisam video domaci poslovni program koji ima "malo vise prijateljski interfejs". Verovatno je razlog i to sto osobe zaduzene za unos podataka nikada nisu videle nesto jednostavnije.