[ Mikky @ 19.08.2007. 09:06 ] @
Da li postoji neka referenca ili preporuka koliko bi trebalo da je udaljen monitor od ociju posmatraca za idealno koriscenje i gledanje? Znaci da li postoji neka udaljenost (koja zavisi od velicine monitora, rezolucije itd) za koju je umaranje ociju minimalno a upotrebljivost optimalna?
[ Backy @ 19.08.2007. 09:30 ] @
ne znam za neko specijalno pravilo, ali ja se pridržavam onog "što dalje, ali da sve dobro vidim"
[ Mikky @ 19.08.2007. 10:48 ] @
U tome i jeste problem, nekom je "sto dalje" mnogo blize nego tebi za istu velicinu monitora i rezolucije sto znaci da on ima slabiji vid od tebe. Mozda je tvoje "sto dalje" nekom previse blizu sto znaci da ti imas losiji vid u odnosu na njega.

Ovo sve pitam jer sam primetio da mi se vid malo muti u zadnje vreme pa sam izgleda zreo za naocare. A mozda i nisam, mozda samo gledam previse daleko u monitor pa je normalno da ne vidim dobro sitna slova. Inace imam '19 LCD sa native rezolucijom 1280x1024 i obicno sam udaljen oko 1m od monitora. Ujutru jos i nekako ali uvece mi se oci zamore i tesko gledam. Uz to mi se i brzo zamaraju (pocinju da peckaju) bilo da je jutro ili vece.
[ momsab @ 19.08.2007. 12:01 ] @
neko uospteno pravilo jeste onoliko koliko je dugacka ruka

u nekoj od malobrojnih tema ovde je raspravljano o radu na racunaru
izmedju ostalog receno je da se odmaraju oci s vremena na vreme (Recimo na 45minuta 5 minuta pauze), da monitor bude na dobrom mestu itd itd
[ pctel @ 19.08.2007. 23:26 ] @
Kod televizora vazi pravili minimum 5-6 duzina ekrana. Kod kvalitetnih CRT monitora, totalno bezopasna daljina je 3 duzine ekrana, dok kod TFT-a je bezbedna upotreba sa oko 2 duzine ekrana.