[ gogi100 @ 20.08.2007. 17:59 ] @
imam klimu model elite as 12er13. majstor mi je montirao pre dva dana, medjutim danas mi je sa unutrasnje jedinice pocela da kaplje voda. procitao sam u uputstvu da se to moze desiti kada je vlaznost vazduha u prostoriji 80% a klima radi duze od 1h. medjutim kod mene u sobi nije sigurno ovaj procenat vlaznosti,manji je. U cemu je problem da li je to neki problem sa klimom ili je nesto drugo u pitanju.
Hvala
[ mrsoje @ 20.08.2007. 18:09 ] @
A da li ti curi voda na crevu za odvod kondenzovane vode ako ne onda ti je najverovatnije to crevo negde ustinuto i zato ti voda preliva na unutrasnoj jedinici.Najbolje da pozoves tog majstora da proveri sta je za*ebo.
[ frigo-sani @ 20.08.2007. 18:34 ] @
Crijevo kondezata mora imati blagi pad i nikako se nesmije podizati tj.da se napravi sifon jer ce se u tom slucaju crijevo napuniti sa vodom i pocece da preliva na unutrasnjoj jedinici.
[ pctel @ 20.08.2007. 18:36 ] @
Rupa koja se busi kroz zid mora da ima pad od nekoliko centimetara da bi voda mogla nesmetano da curi. Da li si gledao kako je busio - da li horizontalno, ili busilica bila usmerena od plafona prema dole pod nekim uglom? To je krupna i ne tako lako otklonjiva greska.
[ gogi100 @ 20.08.2007. 19:10 ] @
rupa kroz koju prolze creva do spoljne jedinice ima pad jer sam je ja busio. Tako mi je i majstro rekao
[ frigo-sani @ 20.08.2007. 19:41 ] @
Ti si rupu dobro izbusio ali pitanje je kako je majstor sproveo cijevi;kabal i odvod kondezata.
Moguce je da je prilikom montaze crijevo kondezata digao iznad cijevi,a ono mora uvijek da ide najdonje.
[ gogi100 @ 20.08.2007. 20:11 ] @
mogu li ja to nekako ispraviti?
[ frigo-sani @ 20.08.2007. 20:17 ] @
Kolega ne mora znaciti da se to desilo,Ako jest vjerovatno ce se morati skidati unutrasnja jedinica.
Nisi odgovorio na pitanje koje ti je postavio drugi clan a to je da li ti izlazi kondenzat na kraju crijeva,
U svakom slucaju pozovi majstora neka ispravi gresku.
[ gogi100 @ 20.08.2007. 22:05 ] @
da voda izlazi vani kroz crevo iz spoljne jedinice
[ mrsoje @ 21.08.2007. 08:15 ] @
Ipak je najbolje da ti pozoves tog majstora sto ti je montirao klimu(zbog garancije), mozda je klima neispravna ima neku naprslinu ili nije postavljena pravilno??Da li ti je mozda usmerena da duva nanize kod nekih klima u upustvu pise da tada moze doci do kapanja .
[ gogi100 @ 21.08.2007. 10:53 ] @
evo danas sam opet pustio klimu u funkciju, ali sada voda ne kaplje. Stvarno me izludjuje
[ pctel @ 21.08.2007. 11:17 ] @
Mozda su ti bila ostala odskrinuta vrata, prozor ili tako nesto? Kad klima radi, sve treba da je zatvoreno, pretpostavljam da znas ali da napomenem, ne moze da skodi.
[ yu1ny @ 23.08.2007. 21:15 ] @
Klima je marke "Art Cool", Kinez teški, R22 fluid, imam problemčić što se pri ovim vrućinama i posle 3-4h rada klime zaledi gornja polovina unutrašnje jedinice???. Otvorim poklopac, skinem filtere i odledi se lagano, ali ako je spakujem, ponovo se zaledi...
Da li da zovem pravog stručnjaka ili da je razbijem sekirom?
[ bakara @ 23.08.2007. 21:33 ] @
@yu1ny

nemoj da je razbijas vec zovi majstora koji je ugradio, fali joj gasa.
[ yu1ny @ 23.08.2007. 22:06 ] @
Pa pre nedelju dana bio majstor, napunio je do pritiska od 4.5 bara, pošto nije poneo menzuru..
I sad hoće da hladi i ne ledi samo ako je držim sa stalno otvorenim poklopcima, inače, samo mi viski nedostaje , leda imam i previše...
[ klimađija @ 24.08.2007. 11:40 ] @
sada je to bolje ali i dalje nije kako treba, jer klima nikada ne treba da ledi pa taman i poklopci bili skroz otvoreni a ako je klima punjena R22 njen pritisak na 30 stepeni spoljne temprature treba da bude oko 4 bara.

Ukoliko je ona trenutno na 4,5 bara a i dalje ledi isparivač u nekim momentima, najverovatnije se radi o zagušenju sistema(da li su cevi vakumirane ).
[ frigo servis bata @ 26.08.2007. 00:09 ] @
Zovi nekog pravog majstora da ti isprazni sistem,izvakumira posteno i napuni po tablici sa menzurom ili vagom pa tek onda mozemo pricati o nekim drugim stvarima .Veruj mi da je to jedini pravi nacin.A sto se tice klime artcool stvarno je jedna od najgorih koje sam sretao kod nas.
[ debeli brka @ 26.08.2007. 12:15 ] @
moze jos jedna jednostavna stvar da se desi, ukoliko skupljas vodu spolja u neku flasu, moze da se desi da iako flasa nije puna, da cev stoji pod nekim nezgodnim uglom...
[ pctel @ 26.08.2007. 16:26 ] @
Ja nisam prisustvovao ugradnji klime ima sigurno 2-3 godine pa ne zamerite ako se ne secam dobro...
...zar ne bese normalni pritisak za R22 klime oko 25 bara (2.5MPa)?
[ mdj300B @ 26.08.2007. 16:41 ] @
Citat:
pctel: Ja nisam prisustvovao ugradnji klime ima sigurno 2-3 godine pa ne zamerite ako se ne secam dobro...
...zar ne bese normalni pritisak za R22 klime oko 25 bara (2.5MPa)?

Možda u režimu grijanja kad staviš manometre ali pri hlađenju nikako.

Evo ti da se malo podsjetiš :) http://www.chillers.com/PT%20charts%20for%20refrigerants.htm
Samo jedna natuknica, pritisak u tablici je u psi a 1bar=14,5psi tako da podatke u tablici za tlak podjeliš s 14,5 i dobit ćeš pritisak
u barima.

[Ovu poruku je menjao mdj300B dana 26.08.2007. u 17:52 GMT+1]
[ pctel @ 29.08.2007. 18:29 ] @
E, ako laze koza ne laze rog...
Slikao sam nalepnicu sa moje klime:
[att_img]

1.2MPa je 12 bara a 2.8MPa je 28 bara.
[ pctel @ 30.08.2007. 09:59 ] @
Gde su klimadzije, hoce li neko da prokomentarise nalepnicu?
[ Zoran 021 @ 30.08.2007. 14:46 ] @
Bar = 100.000 Pa
Pa ti sad izračunaj !
[ pctel @ 01.09.2007. 11:12 ] @
Pa, jesam ja izracunao, ali...

2.8MPa=2.800.000Pa=28bar
1.2MPa=1.200.000Pa=12bar

A pritisak treba da bude u opsegu izmedju ta dva. To je prema onome sto pise, ali opet ne verujem svemu sto pise nego zelim da mi neko potvrdi.
[ techtris @ 25.06.2008. 13:39 ] @
Malopre sam bio prinuđen da isključim klimu jer je iz unutrašnje jedinice kapljala voda. I to poprilično. Unutrašnja jedinica već nekoliko dana često pucketa, a spoljna jedinica je bila neobično bučna. U pitanju je Midea MSG-12HR, instalirana pre dve godine. Da stvar bude gora, ne mogu da pronađem papire, tako da ne mogu da kontaktiram prodavnicu i njihov servis.

Da li je moguće da je u pitanju nestručna montaža koja je ipak nekako "držala vodu" dve godine?
[ Pajapatak @ 25.06.2008. 16:44 ] @
Moras da pozoves neki servis da to pogleda.
[ techtris @ 26.06.2008. 10:59 ] @
Sinoć sam je ponovo uključio, radila je oko 2 sata, kondenzat normalno curi napolju. Ne primećujem kondenzaciju i curenje na unutrašnjoj jedinici. Spoljna jedinica je i dalje bučna i povremno se čuje krckanje iz unutrašnje (ali ne znam da li je to ono normalno krckanje plastike zbog promene temperature). Pošto dokumentacije nema, preostaje mi da sam pronađem neki dobar servis.

Sad je ponovo uključena, radi već jedno sat vremena i dobro hladi. Osim spoljne buke ne primećujem neki drugi problem.

Ono što me najviše zanima je sledeće - koliko je zapravo opasno da ona radi u ovakvom stanju dok serviseri ne dođu?
[ acabgd @ 26.06.2008. 14:06 ] @
Meni je pocelo isto da se desava sa Panasonic CS-CU/YW12GKE klimom koja je instalirana prosle godine. Hladi, ali nesto slabije (ili je velika vrucina), ali cesto zna da kaplje voda iz unutrasnje jedinice.

Ako zatvorim poklopac na unutrasnjoj cela se zaledi i onda iz nje ispadaju komadici leda. Koliko sam se do sada raspitao manjak gasa je u pitanju i svi kazu - zovi servis.

A problem je sto uopste nisam zadovoljan onim serviserima koji su mi je instalirali prosle godine i voleo bih neki ozbiljan serviser da dodje. Da li neko ima predlog koga bih mogao da zovem?? (moze i na PP).
[ Electrolux @ 30.06.2008. 22:55 ] @
Curenje vode iz unutrasnje jedinice se desava iz sledecih razloga:
1.zapusen odvod kondezata
2.nedovoljno freona te ledi isparivac jer logicno spusta se tacka isparenja i naravno pritiska
3.crevo na tacni kondezata nije lepo pricvrsceno
4. i malo fantomski slucaj da sa zadnjeg dela unutrasnje jedinice zapusen mali kanal koji ide po duzini
Nagledao sam se svega i svacega za ovih 12 godina bavljenja ovim poslom
proveri sve ovo i resices problem
pozdrav
[ acabgd @ 30.06.2008. 23:20 ] @
Hvala na odgovoru - nasao sam odlicnog majstora koji je "prepakovao" cevi, negde je ocigledno curelo. Ponovo je vakuumirao sistem i napunio ga, tako da sada radi fantasticno, a o eventualnom kapanju ni reci.

Kaze samo da je neobicno mala spoljna jedinica za Panasonic 12-icu, ali ako je neka uteha bar hladi vise nego dovoljno, toliko da sam danas morao da je iskljucujem, tj. povisujem temperaturu.
[ Pajapatak @ 01.07.2008. 23:34 ] @
Stalno se vrti oko istog problema tj. losa montaza i nakon toga problemi.
[ techtris @ 02.07.2008. 10:07 ] @
Acabgd, molim te proveri privatne poruke. :)
[ acabgd @ 02.07.2008. 10:26 ] @
Citat:
techtris: Acabgd, molim te proveri privatne poruke. :)


Proverio sam PP, a sve pohvale za Pajupatka - legendo moram da povecavam temperaturu na daljincu posle tvoje instalacije, posto se inace smrzavam koliko klima dobro radi. Svaka cast!
[ Pajapatak @ 03.07.2008. 12:55 ] @
Sluzimo narodu !
[ zole_ @ 08.07.2008. 22:22 ] @
Meni je Housel radio ok do pre nedelju dana kada je poceo da kaplje iz unutrasnje jedinice. Kapljao par dana i onda kako je naglo poceo tako i je sam i prestao da kaplje. Tih dana dok je kapljao vazduh je bio veoma vlazan.

Dali je moguce da je problem bio samo preterana vlaznost vazduha?

Ovde sam procitao da razlog za kapljanje moze da bude i manjak freona. Kako to da izmerim?
Pretpostavljam da ako ima malo freona slabo hladi.
Kod mene je vazduh na izlazu iz unutrasnje jedinice 7 stepeni. Jel to ok?

Thanks


[ Pajapatak @ 09.07.2008. 01:13 ] @
Lako se to izmeri,pozoves majstora.
[ zole_ @ 10.07.2008. 17:55 ] @
To sam znao i sam :)

Vise me interesuje da li na osnovu temperature vazduha koji izlazi iz unutrasnjeg uredjaja mogu da zakljucim da freona nema dovoljno. Tj., da li je temperatura od 7 stepeni odgovarajuca ili bi trebalo da je niza?