[ anon7994 @ 02.11.2007. 21:36 ] @
Ne znam po kojim kriterijumima nasa draga ministarstva unutrasnjih i spoljnih poslova odlucuju da pojedine drzavaljene oslobode viznog rezima, a drugima uvedu, ali me zanima na osnovu cega je ukinut vizni rezim drzavljanima Rumunije (nama su i dalje potrebne vize, doduse, sada su besplatne).

Na ovu temu me je podsetio tekst koji sam upravo procitao u sutrasnem izdanju Politike o monstruoznom ubistvu jedne rimljanke pocinjeno od strane rumunskog drzavljanina: http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=46432

[...]Otkako se Rumunija pridružila EU 1. januara, Italijani krive doseljenike iz ove zemlje za većinu zločina. Prema podacima policije koje prenose agencije, u Italiju je od početka godine svakog meseca stizalo po hiljadu Rumuna. Za poslednjih 18 meseci oni su izvršili 76 ubistava, više od 300 silovanja i 2.000 pljački.[...]

To je prica koja se desavala i u Srbiji, kada nije postojao vizni rezim, a brzom pretragom po Google-u, moguce je i danas naici na te naslove:

* Uhapšen Rumun Ciobanu Miksai (33) Ubio prijatelja i bacio u bunar http://arhiva.glas-javnosti.co...2/10/26/srpski/H02102504.shtml

* Stravičan zločin dogodio se 16. juna 2002. godine u Vojki, kada je nadničar, inače rumunski državljanin, ubio Vericu Zeković (81) i njenog sina Petra Zekovića (41), profesora u Ekonomskoj školi u Staroj Pazovi. Motiv je koristoljublje jer su Zekovići slovili za bogate domaćine. Rumun je lopatom ubio majku i sina, a potom pobegao i još je nedostupan našim istražnim organima. http://www.blic.co.yu/stara_ar.../2003-07-23/strane/hronika.htm

* RUMUN UBIO GAZDU I BACIO GA U SEPTIČKU JAMU Jedan od najbogatijih ljudi u selu Češljeva Bara pronađen ubijen i opljačkan
http://arhiva.kurir-info.co.yu...4/april/28/H-02-28042004.shtml


Ovu su samo neki primeri koji su se desili na tlu drzave Srbije od strane drzavljana Rumunije.

Jedno vreme, bio je uveden vizni rezim prema doticnoj zemlji (kao protivmera njihovom uvodjenju viza nama), i u tom periodu, ne secam se da se desio i jedan slicni zlocin.

Sada, kada Rumunima ponovo nisu potrebne vize za Srbiju, sta mozemo ocekivati...?
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 21:44 ] @
Ti zaista mislis da je ovih par primera koji si naveo dovoljno da doneses zakljucak o celoj zemlji?

Srbija ne treba da uvodi vize Rumunima iz prostog razloga sto je to mahom vredan narod koji radi po raznim poljima u Srbiji najteze fizicke poslove, dok "genuine Srbi" smatraju da je to ispod njihove casti.

Kraj price.

Osim toga, ako Srbija uvede vize nekoj EU zemlji (recimo, Rumuniji) moze samo da sanja o ukidanju viza za drzavljane Srbije za posete EU. Hvala bogu da se ne bavis diplomatijom ;-)
[ anon7994 @ 02.11.2007. 21:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti zaista mislis da je ovih par primera koji si naveo dovoljno da doneses zakljucak o celoj zemlji?

Srbija ne treba da uvodi vize Rumunima iz prostog razloga sto je to mahom vredan narod koji radi po raznim poljima u Srbiji najteze fizicke poslove, dok "genuine Srbi" smatraju da je to ispod njihove casti.

Kraj price.

Osim toga, ako Srbija uvede vize nekoj EU zemlji (recimo, Rumuniji) moze samo da sanja o ukidanju viza za drzavljane Srbije za posete EU. Hvala bogu da se ne bavis diplomatijom ;-)



Samo jedan spasen zivot je vredniji od svega sto si naveo. A EU se mnogo brinula o nama, pa je svoje misljenje donela zbog ponasanja cele nacije. Na kojoj ti planeti zivis...

Kada EU nama ukine vize, onda u istom trenutku mozemo i mi da ukinemo vize Rumunima. Prosto ko pasulj. Tako rade ozbiljne zemlje.
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 21:50 ] @
Ne, EU zahteva da ti prvo ukines vizni rezim prema njima i to na samom pocetku procesa razmatranja bezviznog rezima - a primenjujuci Porterov model 5-sila mozemo reci da je "bargaining power of suppliers" (EU) malo kanda jaci od naseg i da su sve ostale prednosti na njihovoj strani, bez obzira koliko je Srbija ozbiljna zemlja ;-)

Nesto mi ne zvuci uverljivo tvoja prica da bi vizni rezim prema Rumunima spasio puno zivota.
[ anon7994 @ 02.11.2007. 21:57 ] @
A gde si ti to lepo procitao... jel ti neko rekao ili si video zakon u svojim rukama i procitao svojim okicama?

Ajde da ne navodim zemlje kao sto su SAD i Kanada koje imaju razliciti vizni rezim za svaku clanicu EU - zbog ovog tvoj bargaining power.

Pa uzmi na primer nama blizi region, evo npr. Turska. I oni zele bezvizni rezim sa Evropom, ali samo za mali broj clanica EU dozvoljavaju bezvizni rezim. Svi ostali moraju da vade vize ili da ih vade na samom aerodromu u Turskoj...
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 22:04 ] @
Pa zato ga nece ni dobiti.

USA je sasvim drugacija prica, naravno lepo si primetio - zbog "bargaining power", koji Srbija ipak nema :)

Pojedinacni slucajevi krivicnih dela svakako nisu razlog da se uvodi vizni rezim - Srbija ne belezi nikakav porast ilegalnih rumunskih migranata (ko da nemaju gde pametnije da migriraju) niti dodatni teret zbog deportacije istih - pa nema ama bas nikakvih razloga da im uvodi vize.

Pogotovu sad, kada je EU konacno pocela da olaksava vizni rezim sa Srbijom - bas sada treba da useremo sve to, zbog par rumunskih krimosa. Bas pametno.
[ igor-ch @ 02.11.2007. 22:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti zaista mislis da je ovih par primera koji si naveo dovoljno da doneses zakljucak o celoj zemlji?


Samo da napomenem da su za vreme rata '99. svi rumunski drzavljani (kao i inace svi ostali stranci) bili primorani da napuste Srbiju i da se u tom periodu stopa teskih krivicnih dela (ubistva, razbojnistva...) smanjila za vise od 80%. Bar je tako bilo u Istocnoj Srbiji...

Sa druge strane, bez Rumuna se ne moze! Niko nece da radi na njivi za 15-20 evra ceo dan. Ne mogu da se slozim da su Rumuni genmeralno vredan narod, ali bolje i to nego da nas okruzuje korov.

Pozdrav!
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 22:09 ] @
Citat:

Samo da napomenem da su za vreme rata '99. svi rumunski drzavljani (kao i inace svi ostali stranci) bili primorani da napuste Srbiju i da se u tom periodu stopa teskih krivicnih dela (ubistva, razbojnistva...) smanjila za vise od 80%. Bar je tako bilo u Istocnoj Srbiji...


Mozda se stopa kriminala smanjila zbog nekih drugih stvari? Recimo, zbog ratnog stanja i strahovito velikog prisustva vojnih i policijskih organa sirom zemlje? :-)

Ili se mozda smanjilo evidentiranje kriminala jer je MUP imao pametnija posla?

Potpuno je nemoguce uzimati ratno stanje kao reper za merenje bilo cega. Statistike na sunce - koliko se, u mirnodopskom stanju, kriminala pocini u Srbiji od strane stranih drzavljana?
[ Horvat @ 02.11.2007. 22:10 ] @
ti si nesto zagrizao protiv rumuna?

znaci ovi tvoji argumenti su potpuno DEBILNI,uvredi se ako hoces...ali tako je
[ igor-ch @ 02.11.2007. 22:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda se stopa kriminala smanjila zbog nekih drugih stvari? Recimo, zbog ratnog stanja i strahovito velikog prisustva vojnih i policijskih organa sirom zemlje? :-)


Naprotiv, policijsku sluzbu su obavljali rezervisti, dok je vecina aktivnih policajaca bila na Kosovu!
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 22:16 ] @
Pa bez obzira, cenim da vanredno i ratno stanje uopste nije najpametnije vreme za kriminal - posto mozes lako da budes upucan ili u najboljem slucaju poslat pravo na front :)

Mislim, halo - "kriminal 80% opao kad su stranci otisli iz Srbije" - pa sta to znaci, da je neki mizerni broj stranaca u Srbiji odgovoran za 80% kriminala?!!

Nije nego.
[ igor-ch @ 02.11.2007. 22:23 ] @
Pogledaj i ovo:
http://www.revija92.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=206

"Rumunski državljani su od 1991. godine do danas počinili oko 2.000 teških krivičnih dela i ubili više od 50 ljudi - na teritoriji Požarevca 21, u Beogradu sedmoro, u Jagodini petoro... Vrhunac u nizu najtežih krivičnih dela zabeležen je od 1994. do 1996. godine – u tom periodu u Srbiji je svaki četvrti zločin (teška razbojništva, ubistva) počinio rumunski državljanin!
Istražni organi u Srbiji kažu da rumunski delinkventi imaju svoje specifične, prepoznatljivo svirepe metode: žrtve su ubijali udarcima teškim predmetom u glavu ili bi žrtvi vezivali istim kanapom ruke, noge i vrat posle čega je ona, instinktivno pokušavajući da se oslobodi, sama sebe gušila."


[Ovu poruku je menjao pajaja dana 03.11.2007. u 12:25 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 22:27 ] @
Ma dobro, misli ti sta hoces i o Rumunima i bilo kome drugom, to je na kraju krajeva pravo svakog coveka.

Problem je sto za takve stvari jednostavno nema dokaza - da rumunski imigranti u Srbiji predstavljaju masovni problem, Srbija bi svakako odreagovala bas kao sto reaguje i te kako na druge diplomatske stvari. Ovako, umesto statistika koje jos nismo videli, imamo samo utiske ljudi da su Rumuni u Srbiji krimosi.

Mislim da to ipak nije OK, ne nesto puno zbog Rumuna, nego pre svega zbog nas samih. Jezim se od ksenofobnih i klaustrofobicnih drustava koja su u stanju da etiketiraju narode kako im se cefne - to jednostavno nije ni lepo niti pametno.

Citat:

"Rumunski državljani su od 1991. godine do danas počinili oko 2.000 teških krivičnih dela i ubili više od 50 ljudi - na teritoriji Požarevca 21, u Beogradu sedmoro, u Jagodini petoro... Vrhunac u nizu najtežih krivičnih dela zabeležen je od 1994. do 1996. godine – u tom periodu u Srbiji je svaki četvrti zločin (teška razbojništva, ubistva) počinio rumunski državljanin!


Izvor? Revija B92 & Novosti nisu izvor - mora postojati zvanicni podatak. Svaki cetvrti zlocin? Zanimljivo - koliko to Rumuna boravi na teritoriji Srbije?

Tako nesto jednostavno ne moze biti tacno, osim ako neko nije falsifikovao rezultate.
[ igor-ch @ 02.11.2007. 22:29 ] @
Pa lepo sam ti rekao da Srbiji Rumuni trebaju! Isto kao sto u EU i CH trebaju nekvalifikovani stranci da rade teske fizicke poslove za mali platu...
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2007. 22:31 ] @
Pa to sto Srbiji Rumuni trebaju ne bi sprecilo Srbiju da im uvede vize da prave velike prbleme - i EU trebaju nekvalifikovani stranci, pa opet i oni i te kako moraju imati vize i radne dozvole.

[ Bananaman @ 03.11.2007. 01:08 ] @
Citat:
Ok, misli kako hoces, ali je cinjenica da gde god Rumuni dodju, mora da bude problema. Izgleda da i u Italiji rade ono sto su pre kod nas radili. Inace, islim da su jedini gori narod (po pitanju kriminala) od Rumuna - siptari...


Obozavam ova fasisticka proseravanja... Narocito kad dolaze od Srbina-imigranta u Svajcarskoj... Idi malo po komsiluku pa se raspitaj koliko su medju samim Svajcarcima Srbi (npr.) popularniji od Rumuna ili Albanaca...

Medju Rumunima ima isti % ljudi koji su kriminalci i sljam koliko i medju Srbima. Ali se i u slucaju rumunskog i srpskog sljama radi o sljamu, a ne o Rumunu ili Srbinu kao bitnoj karakteristici.
[ vkbfwr @ 03.11.2007. 01:59 ] @
kakva smesna i zabavna diskusija...
jedno moram pitati ekipu koja brani rumune, koji vam je motiv i odakle vam energija? ja bih voleo da imam tu energiju da smireno i koncizno odgovorim na svaku glupost. ne znam ljude kao sto ste vi ni u stvarnom zivotu pa me bas interesuje.

s druge strane, posao me nanese po eu, ikad god otvorim neke mainstream novine, u nedostatku nekih senzacija prve strane su rezervisane za smaranja sa imigrantima (u italiji redovno ko sloba kod nas 90tih), onda irak u zavisnosti koliko ucestvuju u tom sranju ili koliko se kobajagi! protive. i sad nesto razmisljam i nije glupa diskusija, jer sirom evrope pokreti i stranke sa bar utkanim pricama kao sto je ova iz prvog posta odlicno prolaze, a mnoge imaju i premijere...

neko rekao fasizam i svajcarska, i ja bi ih stavio u istu recenicu, kaka efemerna zemlja...

Rumuni, moja 2c. Bukurest, socijalni jaz kakav mi nikada nismo videli, siromsani idu ulicom i bez gaca, meni se takve slike novog sveta i uopste ne svidjaju, verovatno ce me neko ubediti mora to tako, ali meni je to mucno, na semaforu brabus na pesackom covek od 40kg u gacama.
ostatak zemlje nisam video. vojvodina najbolji drug ima kucu na 1.5km od granice sa rumunima, pre su rumuni bili glavna radna snaga, sad ih vise nema, otvorili su usred pustare, a odma na granici, par fabrika, nasi gledaju da rade preko.
ljudi ko ljudi...
nesto razmisljam jesu li nam oni jedini susedi sa kojima nismo ratovali, kako to, mora da sam zaboravio neki rat ?
[ Lesli Eldridz @ 03.11.2007. 10:08 ] @
Cim su oni potomci Drakule mora da su opasno krvozedni. Svaki Rumun pre nego sto prohoda nauci kako da turi noz medju zube, jel' tako drugovi?
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2007. 10:24 ] @
Citat:

kakva smesna i zabavna diskusija...
jedno moram pitati ekipu koja brani rumune, koji vam je motiv i odakle vam energija? ja bih voleo da imam tu energiju da smireno i koncizno odgovorim na svaku glupost. ne znam ljude kao sto ste vi ni u stvarnom zivotu pa me bas interesuje.


Odbrana zdravog razuma, koga ponestaje medju nama :( Nema to puno veze sa Rumunima, osim sto su eto - postavljacu teme Rumuni trn u oku (kao onomad 'Sok od mrkve')
[ igor-ch @ 03.11.2007. 10:25 ] @
Citat:
Bananaman: Narocito kad dolaze od Srbina-imigranta u Svajcarskoj...


A sta je po tebi lose sto neko zivi u Svajcarskoj?


Citat:
Bananaman: Idi malo po komsiluku pa se raspitaj koliko su medju samim Svajcarcima Srbi (npr.) popularniji od Rumuna ili Albanaca...


Nisi ni svestan koliko gresis! Pa Rumunu se po Nemackoj razbijaju od lopovluka, a siptari (ah da, izvini... Albanci) od krvnih osveta i trgovine drogom. I nemoj da zaboravis da se siptari jos uvek vode kao gradjani Srbije...

[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2007. 10:35 ] @
Svajcarska je zemlja gde je bas skoro pre koju nedelju izbio skandal jer je jedna politicka partija (koja je vrlo popularna) napravila oglas gde bele ovce izbacuju crnu ovcu sa teritorije svajcarske zastave:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6980766.stm



To mnogo toga govori o toj zemlji gde vodeca partija u parlamentu moze da postavi ovakve postere - Svajcarska bas kao i Austrija su 2 germanske zemlje koje su se izvukle posle WWII bez temeljnog programa denacifikacije koji je sproveden u Nemackoj (prva jer je, navodno, bila "neutralna" a druga jer je navodno bila "okupirana od strane zlih nemaca fasista" a oni se jadni sve branili od njih pozdravljajuci im tenkove) i zbog toga su i dalje ostale vrlo konzervativne na samoj granici sa fasizmom - u Nemackoj bi ovako nesto bilo necuveno, na primer i letele bi glave (figurativno) - u Svajcarskoj se jos ovi smradovi brane i imaju siroku podrsku javnog mnjenja (sto i ne cudi, jer je i javno mnjenje zatucano cim im daje toliku podrsku).

Dakle, to sto Svajcarci misle o Rumunima je krajnje irelevantno jer su jedan krajnje ksenofoban narod (tipicni brdjani) kome smeta sve sto nije isto kao kod njih - njima podjednako smetaju Rumuni, Srbi, Hrvati, Albanci, Arapi, Etiopljani, Rusi i bilo ko ko nije isti kao i oni - a verujem i da bi se u Srbiji ironicno naslo puno ljudi koji bi se u Svajcarskoj osecali ko kod kuce :)

Citat:

Nisi ni svestan koliko gresis! Pa Rumunu se po Nemackoj razbijaju od lopovluka, a siptari (ah da, izvini... Albanci) od krvnih osveta i trgovine drogom. I nemoj da zaboravis da se siptari jos uvek vode kao gradjani Srbije...


Da, evo - bas pratim nemacku stampu, ljudi se prosto zabrinuli od tolike siline rumunskog kriminala. Razmisljaju da im i vize uvedu.

Not :)
[ Lesli Eldridz @ 03.11.2007. 10:42 ] @
Citat:
igor-ch: Nisi ni svestan koliko gresis! Pa Rumunu se po Nemackoj razbijaju od lopovluka, a siptari (ah da, izvini... Albanci) od krvnih osveta i trgovine drogom. I nemoj da zaboravis da se siptari jos uvek vode kao gradjani Srbije...

Pa kad im ne date kolevku, moraju. Eto, i to je jos jedan razlog da im je date, kad je vec njihova - da skinete tu bruku.

Ma idi begaj, "siptari" i Rumuni prvo nauce da kradu pa onda da govore. I cigani isto. A ustase tek sto su gadni... O beckim konjusarima i balijama da ne govorimo. Ali su ipak najgori od svih ovi strani placenici i domaci izdajnici, te guje u nedrima i mangupi u sopstvenim redovima, ti srbomrsci, ti odsrbi, koji brane sve ove nabrojane. To mora da je zato sto mrze "sve sto je srpsko" .
[ igor-ch @ 03.11.2007. 11:06 ] @
Svajcarska je u poslednjih 20-ak godina primila "sve azilante ovoga sveta", sto nikako ne govori u prilog da je fasisticka zemlja. I kao sto obicno biva, vecina tih "azilanata" uziva u socijalnoj pomoci, nemora da radi, a uz to se bavi i kriminalom. Sasvim je normalno da se takvima uskrati gostoprimstvo...
[ žutokljunac @ 03.11.2007. 11:09 ] @
Bio sam poslovno u Rumuniji pre manje od mesec dana. Bukurešt izgleda jako lepo, i jako je skup. Kada smo išli, komentari u kolima su bili, ciganska nacija i slične gluposti, kada smo stigli, kolega je šetao ulicama Bukurešta i smejao se... Bukurešt izgleda bolje od Beograda, na svakom ćošku butici, automati. Nemamo mi pojma sa životom. Mrzi me da pišem dalje.
[ IvoD @ 03.11.2007. 11:10 ] @
Samo reciprocitet pa makar jeli rotkve.
Inače, sve naše komšije pa i Rumunija, su otvorili svoj vazdušni prostor za NATO avione u vreme agresije.
[ stil @ 03.11.2007. 11:14 ] @
Pojedina razmisljanja koje ovde vidim , kao sto stavovi postavljaca teme i slicna . Podsecaju me na one metode Politike i drugih prodrzavnih medija pocetkom devedesetih. Medjutim postoji razlika , stigle su nove generacije koje su videle sta im takva politika donosi. Roditelji mojih vrsnjaka i moji nisu na vreme reagovali na te nebuloze kada su se prvi put pojavile. Zbog toga sada reagujem kad god vidim ovakva pisanija i nije mi tesko da napisem rec dve. To radim zbog sebe i mojih potomaka.
[ žutokljunac @ 03.11.2007. 11:18 ] @
Ma ustvari, napisaću. Putevi u Rumuniji su dobri. Magistralni putevi im imaju tri trake. Auto-put im je ok. Platili smo oko 4€ sedmnodnevno korištenje puteva. Prvo što m je palo u oči su reklame. Daleko su ispred nas, daleko! Svojevremeno, za vreme Čaušeskog, rumunski ˝putevi ˝nisu imali uličnu rasvetu, nego su imali one petrolej ( ili već koje ) lampe okačene na drvene bandere. Danas je to neka druga zemlja. Svidelo mi se to što smo išli luksuznim automobilom na BG tablice, i što su kolege bile nadrndane, u fazonu, sklanjaj se sirotinjo. Cvrc! Rumuni voze odlične automobile, ali jbg Srbin je Srbin, najpametniji na celom svetu. U Bukureštu se grade stambene zgrade ( ne luksuzne vile ) sa bazenima na krovu. Kada su nas provozali kroz Bukurešt, videli smo čitave kavrtove sa zgradama tog tipa. Tajac... tišina... Srbija do Tokija i nazad kući.
[ stil @ 03.11.2007. 11:34 ] @
Pa naravno da je tako kad su u toj zemlji usvojili kurs kojim ce se zemlja kretati i to stavili na papir. Tako da koja god sledeca vlada dodje nastavlja tamo gde je prosla stala. A kod nas sto mozes da uradis za cetiri godine to ti je , sledeci krecu od nule . Po principu jedan korak napred dva nazad.
[ IvoD @ 03.11.2007. 11:42 ] @
Citat:
stil: stigle su nove generacije koje su videle sta im takva politika donosi.

Volim da isprovociram ovakva razmišljanja jer smatram da su vrlo pozitivna. Samo treba imati u vidu da će nove generacije morati da ''rade'' odnosno čine u korist potomaka jer će do ulaska i zauzimanja odgovarajućeg statusa u EU postati stari.
U medjuvremenu treba te potomke i stvoriti inače džaba diskutujemo.
Citat:
žutokljunac: vreme Čaušeskog, rumunski ˝putevi ˝nisu imali uličnu rasvetu, nego su imali one petrolej ( ili već koje ) lampe

Prvo, koliko je prošlo godina od kad je streljan? Do danas bi verovatno završili elektrifikaciju...
Drugo, i pre 30 god. su im gradovi izgledali lepo i uredno, samo što nije bilo bogatih i to se na ulicama videlo. Npr. zimi su imali struje i grejanje 8-9h dnevno, jer im je tolika bila proizvodnja ali zato nisu imali ni 1€ spoljnjeg duga...Visokoobrazovani ljudi su imali obezbedjen posao odmah i morali su da rade 5 - 7 god. u zemlji (da se oduže za besplatno školovanje) pre nego što zatraže da napuste zemlju.
[ tomkeus @ 03.11.2007. 11:50 ] @
Citat:
žutokljunac: Bio sam poslovno u Rumuniji pre manje od mesec dana. Bukurešt izgleda jako lepo, i jako je skup. Kada smo išli, komentari u kolima su bili, ciganska nacija i slične gluposti, kada smo stigli, kolega je šetao ulicama Bukurešta i smejao se... Bukurešt izgleda bolje od Beograda, na svakom ćošku butici, automati. Nemamo mi pojma sa životom. Mrzi me da pišem dalje.


Ja sam na žalost video u Rumuniji mnogo više od Bukurešta i mogu ti reći da je unutrašnjost Rumunije jad i beda, a i posećujem je od 1990-e godine pa mogu da pratim promene. Nekoliko važnih gradova se jako puno menja, ali unutrašnjost je toliko zapostavljena da ljudi odatle mogu da pozavide čak i onima na jugu Srbije.

Što se samih Rumuna tiče, nisu cveće, ali nismo ni mi, tako da, barem mi, nemamo osnovu da ih kritikujemo.
[ StORM48 @ 03.11.2007. 12:03 ] @
Obožavam ljude koji vole da generalizuju stvari. Pogotovo one za koje ne postoji nikakva zvanična statistika ili dokaz. O komparaciji sa drugim narodima da i ne govorimo.

To su isti oni koji kažu da su "svi Amerikanci izuzetno glupi", "svi Nemci su fašisti", "svi Francuzi su nacionalisti", uključujući i one koji na isti način upiru u nas (Srbe kao naciju i kao građansko društvo)... i tako dalje...

Mislim stvarno. Ko je to merio (i gde?) koja nacija je više sklona pravljenju problema i činjenju krivičnih dela?

Šta bi Šveđani trebali da rade po pitanju nas - "naš" (moj nije, ne znam za vas) zemljak je ubio njihovu premijerku?! Šta ćemo s tim? Šveđani ne žive ovde (ako izuzmemo ambasadore i ostale diplomate), a nas ima tamo ko... da ne kažem. I šta bi sad trebali oni da kažu?

Da ne pominjem one (ovdašnje) koji su se i ovde proslavili (u glavama nekih primitivaca) po svojim "delima" u Nemačkoj, Austriji, Holandiji...

Pozdrav
[ Andreja Dulovic @ 03.11.2007. 12:27 ] @
Citat:
Svajcarska je u poslednjih 20-ak godina primila "sve azilante ovoga sveta", sto nikako ne govori u prilog da je fasisticka zemlja. I kao sto obicno biva, vecina tih "azilanata" uziva u socijalnoj pomoci, nemora da radi, a uz to se bavi i kriminalom. Sasvim je normalno da se takvima uskrati gostoprimstvo...

Mislim da ovo nije bas tako. Za ljude koje znam, a koji su se preselili u Svajcarsku, nikako se ne moze reci da "nista ne rade" i da samo uzivaju u socijalnoj pomoci. Odavno bi Svajcarska bankrotirala kad bi samo davala socijalnu pomoc svakom ko tu dodje.


http://www.live-in-switzerland.com/e/faq/lumpsum.html
Many cantons have unofficial minimums for the taxable income (see below) before they grant you a residence permit. However, if you are flexible on the selection of the canton, this amount is rather reasonable. As a rule of thumb you should have a taxable income of no less than Sfr.80'000 a year to be eligible.
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2007. 12:29 ] @
Citat:

Samo reciprocitet pa makar jeli rotkve.


Na svu srecu, broj onih koji bi da jedu rotkve se znacajno smanjio u Srbiji u poredjenju sa periodom Branka Kostica (tada se jelo korijenje)

;-)
[ Slobodan Miskovic @ 03.11.2007. 12:36 ] @
Na poslu imamo 10 ljudi iz Rumunije (3 devojke :)) i skroz su normalni ljudi (da ne poverujes). Iznenadili su se btw kad su culi da im ne treba viza za Srbiju.
[ igor-ch @ 03.11.2007. 13:26 ] @
Citat:
Andreja Dulovic: Mislim da ovo nije bas tako. Za ljude koje znam, a koji su se preselili u Svajcarsku, nikako se ne moze reci da "nista ne rade" i da samo uzivaju u socijalnoj pomoci. Odavno bi Svajcarska bankrotirala kad bi samo davala socijalnu pomoc svakom ko tu dodje.


Zato sam i stavio nzv. "Azilante" pod navodnicima...
[ Lesli Eldridz @ 03.11.2007. 14:03 ] @
Citat:
IvoD: Samo reciprocitet pa makar jeli rotkve.
Inače, sve naše komšije pa i Rumunija, su otvorili svoj vazdušni prostor za NATO avione u vreme agresije.

Pa treba da im zahvalis zbog toga. To je pomoglo da se skine onaj. Bez toga bi on jos vama ovde pricao te price sto ih ponavljate. A sad bi trebalo da otvore i kopneni prostor, za agresiju neke druge vrste, ono kao Dzejms Bond, pa da se skine i ovaj.
[ IvoD @ 03.11.2007. 14:41 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: skine onaj. Bez toga bi on jos vama ovde pricao te price A sad bi trebalo da otvore i kopneni prostor, za agresiju .


Pa dobro za koga ti navijaš? NATO snage su se jedino toga i bojale, pa i danas kad je armija rasprodana. Na sve strane bi prštalo od takmičenja ko će više da ih poskida: ''Čiča'' ili ''Prle i Tihi''.
Uostalom, nije to tema.
[ kelja @ 03.11.2007. 15:07 ] @
Ivo, ako imate onoliko godina koliko stoji u profilu, onda necu nista da kazem. Prekasno je...
[ IvoD @ 03.11.2007. 15:25 ] @
Citat:
kelja: Ivo, ako imate onoliko godina koliko stoji u profilu, onda necu nista da kazem. Prekasno je...


Moj je profil tačan al' bi mnogo manje mesta potrošili ovde kad bi i drugi bili, a i diskusije bi bile sadržajnije.
U pravu si da je za nešto kasno ali još ja mogu ''stići i uteći i na strašnom mestu postojati''. Još bi mogo ja da othranim 9 Jugovića (doduše za sad samo tri) ali žena neće a vera mi ne dopušta. Kad smo kod vere pa Rumuni su nam braća po veri. Doduše, mnogi su to al' kad dodje vreme da vidimo ''ko je vjera a ko li nevjera'', bolje da nismo gledali. Zato u se i u svoje kljuse. Opet kad smo kod kljuseta što rekoše Slovenci: ''uzjahali smo kobilu a vratili smo im ragu''.
[ drbogi @ 03.11.2007. 15:31 ] @
Citat:
prštalo od takmičenja....


Kao 1941-1945 kada je prštalo od takmičenja, pa cela tri Nemca stradala nasilno u Beogradu, ili ono 500 godina prštalo, pa Turcima morali i u kešu da dajemo samo da odu odavde. Toliko im bilo loše i opasno!

To o čemu ti govoriš je bolesno pothranjivanje nacionalne veličine i značaja jednog malog, sluđenog, naroda, poznatog po "vodanju opanaka". Taj sport Srbi rado upražnjavaju i danas, samo su Turci nekako više naši, domaći.
Rezultati se vide. Rumuni iz EU dolaze da rade ovde, jer u Srbiji niko nije lud da radi za 20 € dnevno, što je više od 40,000 dinara mesečno. Tako slabo plaćene poslove mogu da izdrže samo "okoreli kriminalci" ili totalne budale, jer kod nas se ne prihvata posla bez bar 1000 €. Nedeljno.

Kakvi smo zaista, najbolje može da se vidi u Vojvodini, gde još postoje ta etnički većinska sela, dovoljno je pogledati jedno mađarsko ili slovačko selo i uporediti ga sa srpskim. Možeš i žmureći da prođeš, po mirisu ćeš prepoznati SRBSKO.
Pametnom čoveku je to više nego dovoljno, ne mora da ide u Rumuniju, da bi se tešio tuđim siromaštvom.
[ kelja @ 03.11.2007. 15:37 ] @
Citat:
IvoD: Moj je profil tačan al' bi mnogo manje mesta potrošili ovde kad bi i drugi bili, a i diskusije bi bile sadržajnije.
U pravu si da je za nešto kasno ali još ja mogu ''stići i uteći i na strašnom mestu postojati''. Još bi mogo ja da othranim 9 Jugovića (doduše za sad samo tri) ali žena neće a vera mi ne dopušta. Kad smo kod vere pa Rumuni su nam braća po veri. Doduše, mnogi su to al' kad dodje vreme da vidimo ''ko je vjera a ko li nevjera'', bolje da nismo gledali. Zato u se i u svoje kljuse. Opet kad smo kod kljuseta što rekoše Slovenci: ''uzjahali smo kobilu a vratili smo im ragu''.


I eto gde nas dovede preterano uzivanje u epskoj poeziji, prosto proguslamo, cak i na forumima.
Pozdrav i postovanje, uz zelju da se, ipak, sto pre vratite u realnost... :)
[ ar nogard @ 03.11.2007. 15:48 ] @
Citat:
drbogi:jer u Srbiji niko nije lud da radi za 20 € dnevno, što je više od 40,000 dinara mesečno. Tako slabo plaćene poslove mogu da izdrže samo "okoreli kriminalci" ili totalne budale, jer kod nas se ne prihvata posla bez bar 1000 €.


Pa ne znam odakle si ali ja cu svakom da nadjem bar 20 ljudi srba ili roma da rade za te pare ovde u mojoj okolini to cak rade za 10 do 15 evra i ne bune se.

A sto se tice viza sigurno ne treba da postoje ali ako je to u vezi rumuna i kriminala tacno onda bi policija trebalo da se pozabavi dosijejima posto saradjuje verovatno sa policijama u regionu i lepo rumun udje oni provere i to je to a i mene su jednom proveravali bugari sto sam ostao vise od jednog dana u Sofiji tacnije 2 a dozvoljeno je bilo negde oko 7 i kada sam se vracao na granici oni me lepo izdvojili iz grupe i onda gde si bio i sta radeo kod koga si prespavao itd sto i ne uzimam za zlo posto smo vodeca zemlja u regionu po kriminalu bili i tada a mozda i sada.
[ milanche @ 03.11.2007. 16:09 ] @
Koncidencija - slusam u kolima vesti na radiju (sudeci po linkovima, izgleda da su tacne).

http://www.centredaily.com/news/world/story/250772.html
http://www.voanews.com/english/2007-11-02-voa15.cfm?rss=politics


Rumunski imigrant(i) u Italiji presreli na ulici, silovali i surovo ubili nikog drugog nego suprugu
italijanskog admirala. Dogadjaj je povod za neuobicajene mere italijanskih vlasti prema imigrantima
(koliko sam shvatio: proterivanje, detaljno proveravanje imigracionog i radnog statusa...)

(...povezuju ih sa Gipsy camps...ne kazu konkretno da li su u pitanju rumunski Romi ...)

Uglavnom, ima gi razni. Nisu bas svi nebeski narod.

Ovde:
http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,515008,00.html
kazu:
Citat:
According to Rome's Mayor Walter Veltroni (more...), "In the first seven months of the year,
Romanians made up 75 percent of those who raped, stole and killed

[ Bananaman @ 03.11.2007. 20:20 ] @
Citat:
Citat:
Bananaman: Narocito kad dolaze od Srbina-imigranta u Svajcarskoj...


A sta je po tebi lose sto neko zivi u Svajcarskoj?


Ama bas nista... Zemlja sa prelepom prirodom i cistim vazduhom, tako da apsolutno i vrlo zavidim ljudima koji u njoj uzivaju... Cak i onda kad prosipaju izlive fasisticke mrznje prema odredjenim nacijama, a pri tome pripadaju naciji koja je duhovno i po mentalitetu vrlo bliska rumunskoj... To me opasno podseca na one Srbe-umobolnike koji dizu ruku u znak nacistickog pozdrava, a nisu svesni da su za "autenicne" naciste i neonaciste "arijevske rase" obicne smrdljive svinje koje bi jednako trebalo pobiti kao i Ruse, Rumune, Cigane ili Albance...

U tom smislu je tvoje nipodastavanje Rumuna koje dolazi iz Svajcarske apsurdno, a poziv za uvodjenje viznog rezima besmisleno jer ionako zivis u CH pa te silni rumunski kriminalci u Srbiji ne mogu ugroziti. A iz perspektive prosecnog ksenofobicnog Svajcarca, ti si otprilike isti balkanski skot bas koliko i neki Albanac, Turcin ili Rumun... Tvoj fasizam nece promeniti njegovo misljenje o Srbima niti ce Srbe uzdici na nivo "bolje nacije" od rumunske.

Kao sto rekoh... Sljam je sljam... A da li je Rumun, Srbin ili Svajcarac - nije bitno.
[ igor-ch @ 03.11.2007. 23:42 ] @
@Bananaman

Ako sam izneo cinjenice da Rumuni u Srbiji vrse mnogo teskih krivicnih dela, ne znaci da sam ja fasista!!!
A sto se tice tvoje izjave da smo mi ovde "balkanski skotovi" u ocima Svajcaraca, jasno govori da ti jos nisi ni "provirio iz svog sela", a kamoli bio negde na zapadu! Zalosno je kako je Miloseviceva anti-zapadna kampanja ostavila posledice na tebe! Da mi o polozaju Srba u Svajcarskoj prica neko odavde-ok, ali ti...
[ Bananaman @ 04.11.2007. 01:34 ] @
Ne, samo znaci da iznosis gole neistine i/ili neproverene informacije i koje bi mogao da potkrepis jedino citiranjem zvanicnih izvestaja MUP-a koji bi posedovali podatke o nacionalnoj strukturi pocinilaca krivicnih dela ili slicnih izvestaja organa pravosudja.

Sto se "provirivanja iz sela" tice, ja znam da mnogi Beograd smatraju selendrom, ali je to tema neke druge dijagnoze... u Konferedarciji u kojoj ti trenutno boravis imao sam tu neobicnu privilegiju da zivim jedan period svog zivota u Sionu (Kanton Valais) i poslovno obilazim citavu CH, tako da slucajno ipak znam sta Svajcarci misle o Srbima (koje kolektivno svrstavaju u ono sto bismo kolokvijalno nazivali "Jugovici") i to je mozda samo malo blaze od onog sta ti mislis o Rumunima...

Za ostala izbivanja iz mog sela mogu ti poslati kopiju izvoda sa Lufthansine Miles&More kartice za frequent travelere. Ja znam da je cuveno Schützengarten pivo koje se pije u St. Gallenu odvratno, ali da cini da ljudi lupaju koliko i ti - nisam znao...
[ mrle 011 @ 04.11.2007. 07:59 ] @
Citat:

igor-ch:

Svajcarska je u poslednjih 20-ak godina primila "sve azilante ovoga sveta", sto nikako ne govori u prilog da je fasisticka zemlja.
.......


..... a pre nesto vise od tih 20-ak godina, pocetkom 70-ih godina proslog veka, su zene - dakle, pola populacije, stekle pravo glasa.
svajcarska je alibabina pecina u kojoj sav lopovski sljam i zgadija ovoga sveta cuva pokradeni novac.
njima imigranti trebaju da bi radili poslove koje oni nece da rade.
[ Lesli Eldridz @ 04.11.2007. 10:37 ] @
Citat:
IvoD: Pa dobro za koga ti navijaš?

Za slobodu za narod od usrecitelja i patriota. Da je ovde izvrena denacifikacija ne bi sad pojedinima smetali Rumuni i ini. Malo je nezgodno sto denacifikaciju uglavnom vrse okupatori, ali i to je za ljude. Sta danas fali Nemcima? Oni nemaju Kostunicu.
[ Pneos @ 04.11.2007. 13:30 ] @
Podrzavam uvodjenje viza Rumunima kao i svim zemljama koje su nama uvele vize.
[ Marish @ 04.11.2007. 14:00 ] @
Dosta brate o rumunima a i prepiorke izmedju nas srba ma gde god bili...
Znal li neko slucajno od vas nesto vezano za francusku.
Konkretno pitanje :Koliko se ceka na ''Carte de Sejour''
Ja sam predao papire i ne znam dokle se ceka da mi je daju..ako neko zna PLEASE odgovorite mi i na [email protected] JER JAKO MI JE VAZNO...
pozdrav svima
[ stil @ 04.11.2007. 14:41 ] @
U vezi navijanja. Sta su ti navijaci , ljudi navijaju za tim u kojem golman ima dve leve ruke a svi igraci po dve leve noge. Stalno gube sa kim god da zaigraju. Tako godinama , ocigledno da kad si sa njima nikad neces slaviti napredak i pobedu , ali nee inat je to. Kad bi uveli vize , bili bi kao onaj komsija ludak sto nisakim ne razgovara. Sto te prati preko nisana kad prolazis ulicom pored njegove kuce ;-) .
[ milke @ 04.11.2007. 15:26 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Pa treba da im zahvalis zbog toga. To je pomoglo da se skine onaj. Bez toga bi on jos vama ovde pricao te price sto ih ponavljate.
Sad samo da to nekako objasniš svima koji su izgubili nekoga u bombardovanju (decu naročito), pa da konačno, puni zahvalnosti, i oni počnu da žive srećno.
[ stil @ 04.11.2007. 15:44 ] @
Onaj ludak SM nije svog sina slao da gine vec ga je poslao na sigurno. Taj covek i oni oko njega su svesno zacikavali najjacu vojnu alijansu na svetu . Znali su da time rizikuju zivote ljudi koji zive u Srbiji , ali ih nije bilo briga. Da li si ti bio u Srbiji za vreme bombardovanja ?
[ Lesli Eldridz @ 04.11.2007. 16:04 ] @
Suza mi suzu stize, pa cu sad i da zaplacem. Mozda treba pop Amfilohije da ti to malo bolje sastavi. Tad bih zaplakao 100% . Al' od muke sto vas jos ima, i sto nista niste naucili ni posle 20 godina.
[ mrle 011 @ 04.11.2007. 16:26 ] @
Citat:
milke: Sad samo da to nekako objasniš svima koji su izgubili nekoga u bombardovanju (decu naročito), pa da konačno, puni zahvalnosti, i oni počnu da žive srećno.


da nije bilo tog bombardovanja i jos nekih stvari, marko bi i danas nosio gajbice po srbiji, a to ne bi bilo dobro, mada smatram da je ova sadasnja zgadija na vlasti u srzi pokvarenija i destruktivnija.

ali to nikako ne znaci da je ikom normalnom drago sto su ovi ludaci polupali svasta po zemlji.
kako god okrenes, posledice vladavine sm-a su neupredivo veca steta, i u ljudskim zivotima i u materijalnim dobrima, nego sto su posledice bombardovanja.
[ milke @ 04.11.2007. 16:30 ] @
Citat:
stil: Onaj ludak SM nije svog sina slao da gine vec ga je poslao na sigurno. Taj covek i oni oko njega su svesno zacikavali najjacu vojnu alijansu na svetu . Znali su da time rizikuju zivote ljudi koji zive u Srbiji , ali ih nije bilo briga. Da li si ti bio u Srbiji za vreme bombardovanja ?
Bio sam u Srbiji, ono u profilu važi od kraja 2005.

Citat:
Lesli Eldridz: Suza mi suzu stize, pa cu sad i da zaplacem. Mozda treba pop Amfilohije da ti to malo bolje sastavi. Tad bih zaplakao 100% . Al' od muke sto vas jos ima, i sto nista niste naucili ni posle 20 godina.
Suza bi ti stizala suzu da si izgubio nekoga u bombardovanju. Ovako možeš samo da lupetaš i proizvoljno ljude svrstavaš u grupu koja prouzrokuje muku jer ih još ima i povezuješ ljude koje i ne poznaješ sa Amfilohijem i ostalima. Pusti ti Amfilohija i ekipu, ja nemam nameru da ti dokazujem i pokazujem gde sam bio, šta sam radio i kakvi su mi bili stavovi '90-ih, a i sada, nego sam te lepo uputio da onim ljudima iz moje prve poruke (i meni među njima) objasniš da treba da budu zahvalni, jer eto, oni nekako to ne mogu da dokuče, glupi ljudi, slušaju Amfilohija, šta li...
[ ntojzan @ 04.11.2007. 17:09 ] @
@Lesli Eldridz: Nesto se ne secam da je onaj izgubio vlast tokom/odma posle/u vezi/itd bombardovanja. Cak ako se dobro secam popularnost mu se udvostrucila tokom bombardovanja, i posle smo morali sami bez icije pomoci da ga se resimo. Vise puta sam vec nailazio na izjave tipa "bombardovanje nam je pomoglo da ga se resimo", i nije mi jasno kako neko moze tako brzo da zaboravi kako je sve zapravo islo.
[ stil @ 04.11.2007. 17:58 ] @
@milke Pa kad si bio. Sta si ti onda , mazohista ? Ne , mislim da si ti ili navijac ili ucestvujes u upravi kluba. @ntstojan SM i klapu su " skinuli " sa vlasti oni ostali ( koje taj " sport " ne zanima) kojima je dojadilo da gledaju i na svojim ledjima osecaju njegove / njihove brljotine.
[ negyxo @ 04.11.2007. 18:36 ] @
Citat:
ntojzan: @Lesli Eldridz: Nesto se ne secam da je onaj izgubio vlast tokom/odma posle/u vezi/itd bombardovanja. Cak ako se dobro secam popularnost mu se udvostrucila tokom bombardovanja, i posle smo morali sami bez icije pomoci da ga se resimo. Vise puta sam vec nailazio na izjave tipa "bombardovanje nam je pomoglo da ga se resimo", i nije mi jasno kako neko moze tako brzo da zaboravi kako je sve zapravo islo.


Jeste. U pravu si. Samo ima jedan mali problem. Slobino propadanje bi moglo da se opise kao "Tiha voda breg roni" dok je nato sve to razaranje zemlje ubrzao. Posle 20 godina sve bi bilo unisteno u istoj meri kao i sa natom i na kraju bi valjda ljudima puko film pa bi uradili ono sto su uradili 5. oktobra. Znaci kako god okrenes u plusu smo jedno 20 godina.
Inace, po meni, najmanje posledice onog rezima se ogledaju u materijalnim stvarima. Najvece posledece su ostale u sistemu vrednosti, ondosno u ljudima koji su ostali 'pod utiskom' onog rezima.
[ milke @ 04.11.2007. 18:59 ] @
Mazohista, navijač, učesnik u upravi kluba, Amfilohijev sluga,...

Može li neko da mi kaže zašto mnogi (većina koja učestvuje u sličnim temama) proglasi za ljubitelja/pristalicu Slobe i ekipe svakog ko na neki način ospori legitimitet/opravdanost/razloge NATO bombardovanja? Ako nekome nisu jasni moji razlozi (lični, da ne ulazimo u međunarodno pravo i ostale gluposti) nakon čitanja gornjih poruka, onda zaista treba da crtam.

Da li ste zadovoljni vladajućom garniturom u Srbiji danas? Niste? Super, nisam ni ja. Da li ste zadovoljni stanjem u Srbiji? Niste? Super, nisam ni ja. Da li ste zadovoljni sistemom vrednosti i ljudima "pod utiskom starog režima", koji žive u Srbiji i čiji glas odlučuje? Niste? Super, nisam ni ja (glavni razlog zašto sam odlučio da okušam sreću negde van). Da li se slažete da Srbija propada, ili bar da ne napreduje ni 10% od onoga koliko bi trebalo? Da? Super, i ja isto. Pa onda je rešenje jasno: Lesli već predlaže akcije tipa Džems Bond da se ovi skinu. Zašto sada akcije Džems Bond, kada se bombardovanje pokazalo kao super delotvorno? Lepo da zamolimo ljude za još jedno tromesečno bombardovanje, uglavnom po mostovima i indusrijskim objektima, a onako ponekad i u neki stambeni blok, zarad kolateralne štete, tek da se ne opustimo previše. Neka nam uštede ljudi još jedno 20 godina.
[ stil @ 04.11.2007. 19:13 ] @
Ima jedna naucna cinjenica. Onaj ko je taj eksperiment izvodio nije human ali ... Stavi zabu u lonac sa hladnom vodom i polako ga zagrevaj do kljucanja. Zaba ce se skuvati a da toga nije ni svesna. Drugi slucaj. Zagrej vodu do kljucanja i zatim ubaci zabu u lonac. Zaba ce se boriti , iskocice iz lonca. Spasice glavu. Na zalost tako je i sa ljudima.
[ negyxo @ 04.11.2007. 19:14 ] @
@milke, ne brini, uradice oni to ponovo samo ako jos jedan SM dodje na celo ove vlasti. Naravno, bilo je za ocekivati tako neko inteligentno zakljucivanje. Ali ma sta god ovde ljudi pricali, Srbija bi pod SM propala za 20 godina i vise nego sto je nato to uradio za 2-3 meseca. Naravno, ja sigurno necu da ulazim u legitimitet takve jedne intervencije niti da trazim opravdanja, to je trebao da misli tadasnji drzavni vrh, ali cisto analiza svakodnevnice Srbije '90-tih mi govori da je Srbija inkrementalno tonula u ponor. Ne treba biti nesto super inteligentan da bi to covek zakljucio. Ali kao sto neko rece, izgleda da i pljosnati crv ima duze pamcenje od prosecnog srbina. (jbt. ne verujm, pocecu ko lesli da pisem, Srbi ovo, Srbi ono )
[ negyxo @ 04.11.2007. 19:15 ] @
Citat:
stil: Ima jedna naucna cinjenica. Onaj ko je taj eksperiment izvodio nije human ali ... Stavi zabu u lonac sa hladnom vodom i polako ga zagrevaj do kljucanja. Zaba ce se skuvati a da toga nije ni svesna. Drugi slucaj. Zagrej vodu do kljucanja i zatim ubaci zabu u lonac. Zaba ce se boriti , iskocice iz lonca. Spasice glavu. Na zalost tako je i sa ljudima.


Da ima. Ima i tema ovde na ES-u o srpskoj privatizaciji koja upravo tako i [ne]funkcionise.
[ žutokljunac @ 04.11.2007. 19:23 ] @
Citat:
Prvo, koliko je prošlo godina od kad je streljan? Do danas bi verovatno završili elektrifikaciju...
Drugo, i pre 30 god. su im gradovi izgledali lepo i uredno, samo što nije bilo bogatih i to se na ulicama videlo.

Koliko se sećam streljan je 1989. godine. Znači, nije prošlo 30 godina. Čaušeskog sam pomenuo više kao examplar kako se tamo živelo. Siguran sam da današnji klincu to pojma nemaju. Mi smo za njih bili... ihh.. čoveče... otimali su za žvake i Vegetu. Polude kad vide, a danas žive bolje od nas. Za posao koji ja radim, moj rumunski kolega je plaćen 2000 €, i to ne od stranca, nego od Rumuna. Neko je napisao kako su ostali delovi Rumunije gori od naših provincijskih. Ne bih se složio. Od granice ( Đerdap ) pa do Bukurešta prolazi se kroz 4-5 gradova. Nisam video da su u lošem stanju. Jedino što su im uvalili, to je industrija koja smrdi. :)
Složio bih se sa tobom da su im zgrade ok. To me je začudilo. Postoje čitavi kvartovi sa izuzetno lepim starim zgradama, kao kod nas na Vračaru.
[ spartak @ 04.11.2007. 19:36 ] @
Moram da nadjem power point sa zamkovima u Rumuniji. Poslao mi drug jednom prilikom, a nije mi rekao koja je zamlja. Pazi kad mi rumunija nije pala na pamet. Licilo mi je na svanhajm, ono bavarska ili austrija. Velelepni a neoronuli, tip top zamci.
[ Lesli Eldridz @ 04.11.2007. 23:01 ] @
Citat:
milke: Suza bi ti stizala suzu da si izgubio nekoga u bombardovanju. Ovako možeš samo da lupetaš i proizvoljno ljude svrstavaš u grupu koja prouzrokuje muku jer ih još ima i povezuješ ljude koje i ne poznaješ sa Amfilohijem i ostalima. Pusti ti Amfilohija i ekipu, ja nemam nameru da ti dokazujem i pokazujem gde sam bio, šta sam radio i kakvi su mi bili stavovi '90-ih, a i sada, nego sam te lepo uputio da onim ljudima iz moje prve poruke (i meni među njima) objasniš da treba da budu zahvalni, jer eto, oni nekako to ne mogu da dokuče, glupi ljudi, slušaju Amfilohija, šta li...

Ja se izvinjavam ako sam te na bilo koji nacin uvredio ili povredio, ali mislim da ne treba da budes ljut na mene zato sto iznosim cinjenice o tome kako je to mlacenje pomoglo uklanjanje onoga (doduse ne i njegovog sistema) nego na onoga i one koji su to bombardovanje izazvali, i koji su ucinili da bude takvo kakvo je bilo. A i ti sam znas koji su to, evo ih i danas haraju ovde, samo sto se sad zovu bizmismeni i industrijalci. Oko tog bombardovanjaa je sve uglavnom poznato, pa i ono da su oni mislili da ce da rokaju par dana neke kasarne i da ce onda ovi ovde da se smire. Samo nisu znali sa kakvim ludacima imaju posla. Ne pravdam ja NATO, ali ne mozes ti kao neka saka jada u sred Evrope u kojoj se odvijaju korenite promene da se 10 godina bez ikakvog razloga (osim pljacke sopstvene zemlje) urcis protiv najveceg vojno - politickog saveza u istoriji, i podrivas te promene, i da ocekujes da na kraju ne budes bijen. Da su bili u Pakistanu nikoga ne bi bilo briga za njih. Evo, onaj poglavica danas tamo ponovo zaveo diktaturu, i koga je briga. Tako da nisam ja nista kriv, a NATO je malo.
[ Todor123 @ 05.11.2007. 02:06 ] @
Rumunija je zanimljiva zemlja, verovatno jedna koja je najvise promena pretrpela u tranziciji.

U Bukurestu, kao glavnom gradu, neverovatno je koliko toga se gradi, od poslovnih zgrada, preko trznih centara (nedavno je cak i IKEA otvorena tamo) preko stambenih objekata.
Istina je da je veliki broj svetskih marki dosao u Bukurest (mada nista mnogo vise nego u Beograd), pa je cak nedavno Delta Airlines otvorila direktnu liniju JFK - Bukurest. Aerodrom Otopeni u Bukurestu (Bukurest ima dva aerodroma) vec sada ostvaruje dvostruko veci promet nego njegov kolega u Beogradu.
Na sve strane nicu novi hoteli (Hilton, Radisson, Intercontinental, Marriott, Howard Johnson... i mnogi drugi) koji su puni poslovnih ljudi. Na sve strane novi automobili... pa ipak...

* u Rumuniji se i dalje vozi manji broj automobila po stanovniku nego u Srbiji

* prosecna plata u Rumuniji je niza nego ista u Srbiji

* Rumunija, ako se ne varam/gresim, jos uvek nema nijedan autoput

* razvoj poslovnih/stambenih/komercijalnih objekata i sirenje gradova nije pratilo i razvoj infrastrukture, tako da nikome ne izmakne a da ne primeti TONE i TONE kablova koji vise izmedju bandera u Bukurestu (to su telefonske linije, struja, isl.)

* pitajte bilo kog rumuna iz Bukuresta koji je imao priliku da poseti Beograd u poslednje vreme za utiske, i cucete od svih njih da je Beograd DALEKO Evropskiji grad od Bukuresta u svakom pogledu.

Pazite, uopste ne dovodim u pitanje potencijal rumunske privrede i rumunskog naroda. Mislim da ce i Bukurest jednog dana biti moderan evropski grad. On i sada ima svojevrsne lepote, ali potrebno je dosta vremena da prodje kako bi postao Evropa, ne samo po izgledu, vec i po duhu.



Koliko znam, jedina zemlja sused, sa kojom Srbija nije nikada u svojoj istoriji imala problema je Rumunija. Isto vazi za Rumuniju, mi smo jedina zemlja-sused, sa kojom Rumunija nikada nije imala probleme.

Svakako treba negovati te odnose, ali oni moraju biti na bilateralnoj osnovi. Samo na taj nacin mozemo pricati o nekoj ravnopravnosti i istinskim dobrim odnosima.


[ milanche @ 05.11.2007. 05:58 ] @
Citat:
Pazite, uopste ne dovodim u pitanje potencijal rumunske privrede i rumunskog naroda


Sve i da hoces, sto se tehnike i tehnologije tice mozemo samo da se pokrijemo usima.

Rumuni su nadprosecno sposobni za tehniku, a naucili su tokom decenija da malo k*njaju i pricaju prazne price,
a da mnogo rade, i to mahom u tisini.

Prvi covek koji je na MPEG-u napravio velike pare bio je Rumun, koji je davne 1995-te ili tih nekih godina napravio
core procesora za dekodovanje MPEG stream-a, i prodao ga za 44 miliona USD vecoj firmi.

Za Srbe zaposlene u visokim tehnologijama u istom geografskom okruzenju su dostignuca tih razmera mislena imenica.



[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 09:08 ] @
Evo pobednicka partija u Svajcarskoj predlaze da uvedu DNK testove za imigrante clanove porodica - Srbija je included. Toliko o tome sta misle o Srbima ;-) Kako je ta rasisticka partija koja bez blama lepi skandalozne plakate dobila najveci broj glasova u poslednjih 90+ godina - verujem da nece biti problema da se ovaj zakon usvoji ;-)

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=270801

Citat:

Predlog predviđa obavezno testiranje DNK za građane iz ukupno 35 država, od Iraka, Turske, Nigerije, Sudana, Brazila i Šri Lanke, do Srbije, sa akcentom na Kosovu, koji tvrde da su u krvnom srodstvu s nekom osobom koja živi u Švajcarskoj.


Ne znam da li ima Rumuna u listi, doduse hehe (nesto mi govori da nisu ;-) - vesti akcentuju da su vecina zemalja iz Afrike i Azije.
[ Slobodan Miskovic @ 05.11.2007. 10:44 ] @
Rumunija: Ksenofobija u Italiji
5. novembar 2007. | 11:16 | Izvor: Beta
Bukurešt, Rim -- Rumunija osuđuje kršenje zakona i nasilje rumunskih građana, ali i svako nasilje protiv Rumuna, kaže Trajan Basesku.

U vezi s nedavnim zločinom u Rimu, za koji je osumnjičen jedan rumunski građanin, a koji je izazvao talas ksenofobije protiv Rumuna koji rade u Italiji, predsednik Rumunije je rekao da su zločini neoprostivi, ali da su i zloupotrebe neprihvatljive.

Premijer Kalin Popesku Taričeanu danas je u telefonskom razgovoru s premijerom Italije Romanom Prodijem naveo da je zabrinut u vezi sa izrazima ksenofobije protiv rumunskih građana koji rade i žive u Italiji. Taričeanu je tražio od Prodija da centralne i lokalne vlasti preduzmu sve potrebne mere kako bi se osigurala zaštita nevinih pripadnika rumunskih zajednica u Italiji, koji su meta ksenofobnih napada samo zato što su Rumuni.

Fizičko maltretiranje Italijanke koja je preminula, za koje je osumnjičen jedan rumunski državljanin, bio je povod da 31. oktobra, odmah posle zločina, Vlada Italije usvoji uredbu kojom se predviđa hitno proterivanje imigranata koji ugrožavaju javnu sigurnost, čak i ako dolaze iz zemalja Evroposke unije.

Prema novom zakonu, odluku o deportaciji imigranata mogu doneti zvaničnici lokalnih vlasti, dok je ranije za to bilo potrebno odobrenje ministra pravde.

Italijanske prefekture su već počele da sastavljaju liste s rumunskim građanima koji su počinili krivična dela radi organizovanja deportacija, a do sada su u Rumuniju vraćena četiri njena državljanina.

Neki rumunski građani izbegavaju da na ulicama italijanskih gradova govore rumunski, a juče su navijači na fudbalskom stadionu vređali rumunskog fudbalera Adrijana Mutua koji igra za Fiorentinu.

U Italiji radi oko milion rumunskih građana. Velika većina njih su zaposleni, imaju posao i integrisani su u italijansko društvo
[ stil @ 05.11.2007. 11:33 ] @
Zbog jedne budale ispastaju svi. Kao i sto kod nas pojedine takve proglasavaju herojima i isto citava drzava ispasta.
[ žutokljunac @ 05.11.2007. 12:51 ] @
TV voditelj u Rumuniji pretukao goste vlastitog showa.
Voditelj talk showa na jednoj rumunskoj televiziji pretukao je u dvojicu gostiju vlastitog showa koji su odlučili u zadnji tren da ne žele razgovarati sa njim. Emisija je išla uživo na rumunskoj televiziji, a voditelj je izgubio živce kada su gosti dali negativan komentar o njegovoj emisiji.
Video: http://view.break.com/158598


[ Emil Ranc @ 05.11.2007. 13:08 ] @
Emisija je izrežirana.
[ Todor123 @ 05.11.2007. 13:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo pobednicka partija u Svajcarskoj predlaze da uvedu DNK testove za imigrante clanove porodica - Srbija je included. Toliko o tome sta misle o Srbima ;-) Kako je ta rasisticka partija koja bez blama lepi skandalozne plakate dobila najveci broj glasova u poslednjih 90+ godina - verujem da nece biti problema da se ovaj zakon usvoji ;-)

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=270801



Ne znam da li ima Rumuna u listi, doduse hehe (nesto mi govori da nisu ;-) - vesti akcentuju da su vecina zemalja iz Afrike i Azije.




Ovo vec postaja skandalozno koliko dezinformacija plasira tzv. nezavisni medij B92. Za ovakve neistine bi trebalo tuzuti i KAZNITI navedenu stanicu. Srbija se ne nalazi na spisku tih zemalja. Ako nekoga bas zanima, te zemlje su:

Afghanistan, Angola, Bangladesh, Birmanie, Brésil, Cameroun, Colombie, Congo, Côte d'Ivoire, Ethiopie, Gambie, Géorgie, Ghana, Guinée, Irak, Kenya, Kosovo, Liberia, Mozambique, Niger, Nigeria, Pakistan, République dominicaine, Rwanda, Sénégal, Sierra leone, Somalie, Sri Lanka, Soudan, Turquie, Ouganda, Ukraine, Vietnam, Zambie, Zimbabwe. Izvor: http://www.tsr.ch/tsr/index.html?siteSect=200001&sid=8384584
[ jablan @ 05.11.2007. 13:18 ] @
@Todor: Pa odlučite već jednom, je li Kosovo deo Srbije ili nije?
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 13:19 ] @
Interesantno, doduse ne znam od kad je Kosovo zemlja - koliko vidim u spisku su drzave, a Kosovo to nije. Prema tome, dezinformacija nije ako se postuje trenutni poredak stvari.

No, u svakom slucaju - ako je ovako, to je jako dobro jer su konacno poceli da razlikuju 2 vrlo razlicite regije sto se ilegalne migracije tice - mada mi opet nije jasno kako ce da razlikuju drzavljane Srbije od toga ko je sa Kosova a ko ne - Kosovo nema svoj pasos, i nije zemlja - tako da pretpostavljam da ljudi koriste pasos SRJ (posto Srbija jos nema novi).

Kako li onda prave razliku?
[ Slobodan Miskovic @ 05.11.2007. 13:29 ] @
Po mestu rodjenja.
[ weird al @ 05.11.2007. 13:30 ] @
Citat:
Emil Ranc: Emisija je izrežirana.


Ova nije: http://www.youtube.com/watch?v=ExGl_43QmKU
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 13:46 ] @
Citat:
Re: Uvesti VIZE drzavljanima Rumunije!
Po mestu rodjenja.


Hm, nisam bas siguran da je mesto rodjenja uopste indikativna stvar - mislim, de-jure je bilo koji stanovnik Kosova sa nasim pasosem danas drzavljanin Srbije bas kao ti ili ja. Nisam bas uveren da se Svajcarci razumeju u mesta rodjenja u Srbiji - a i to nije 100% dokaz da je neko zitelj (ili kako vec da se izrazim) Kosova ili ne.

Osim toga, imas mnogih ljudi koji su rodjeni na teritoriji Kosova a vec godinama/decenijama ne zive tamo i nemaju nikakve veze sa tom regijom.
[ Slobodan Miskovic @ 05.11.2007. 13:54 ] @
Onda licna karta ili pasos, na njima stoji mesto prebivalista odnosno stanovanja.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 13:58 ] @
U pasosu moze da stoji samo jedna i to bilo koja adresa prebivalista u proteklih 10 godina (sto ga cini vrlo slabim metodom provere prebivalista), dok je licna karta Srbije pisana cirilicom i potpuno neupotrebljiva kao medjunarodni dokument identifikacije.

[ Slobodan Miskovic @ 05.11.2007. 14:15 ] @
Citat:
dok je licna karta Srbije pisana cirilicom i potpuno neupotrebljiva kao medjunarodni dokument identifikacije.


MIslim da ce je ipak koristiti, nijedan drugi nacin ne postoji. Ili ce uzeti u obzir samo mesto rodjenja, oni koji ne zive na Kosovu a rodjeni su tamo ce biti kolaterarna steta i to je to. Btw to sto rade je legitimno pravo svake zemlje...
[ jablan @ 05.11.2007. 14:29 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: MIslim da ce je ipak koristiti, nijedan drugi nacin ne postoji.

Gluposti. U pitanju je tek predlog zakona jedne retrogradne političke partije. Komotno je mogao da ga sastavi neki švajcarski Palma koji ne razlikuje Kosovo od Kazahstana.
[ Slobodan Miskovic @ 05.11.2007. 14:36 ] @
Koja je btw osvojila najvise glasova na izborima ;) sto je najbolji rezultat koji je neka politicka partija zabelezila u Svajcarskoj od 1919. tako da poredjenje sa Palmom nema nikave veze i cista je glupost ;)
[ jablan @ 05.11.2007. 14:44 ] @
A koja je partija kod nas osvojila najviše glasova?! Pa tek radikali imaju bisera i bisera...

Čak i da se desi da izglasaju taj zakon, on će pre toga morati da prođe kroz kontrolu i lektorisanje, i da bi uopšte imali Kosovo na tom spisku, moraće pre toga da ga priznaju. Ako ga budu izglasali pre proglašenja nezavisnosti i eventualnog priznavanja od strane UN, tu će umesto Kosovo da stoji Srbija i stvarno nema potrebe vračati da li će oni uspeti da čitaju ćirilicu sa naših ličnih karti.
[ igor-ch @ 05.11.2007. 16:07 ] @
Ma Svajcarci samo hoce da se otkace 100-inak hiljada siptara, nzv. azilanata... Zato oni u stvari i navode Kosovo kao drzavu!
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 17:07 ] @
Pa sa DNK testiranjem rodbine se sigurno nece "otarasiti" ljudi koji vec jesu u njihovoj zemlji :)
[ igor-ch @ 05.11.2007. 17:52 ] @
Naravno da nece! Ja sam u stvari rekao zbog cega oni navode Kosovo kao drzavu, tj. zasto prizeljkuju da se odvoji od Srbije. Onda siptari, pravno gledano, ne bi imali vise razloga da budu ovde i Svajcarci bi mogli 'ladno da ih "otkace".
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 18:35 ] @
Cek, al meni nesto ni do dan danas nije jasno...

Elem, sta Svajcarce sprecava da deportuju te ljude u Srbiju danas (to su srpski drzavljani za sad)? I sta bi se to specijalno desilo odvajanjem Kosova sto bi Svajcarcima dalo veca prava da ih se oslobode (da ne pominjemo cinjenicu da ce gotovo sigurno svako imati pravo da bira cije drzavljanstvo zeli da zadrzi jer je to osnovno pravo svakog ko je rodjen na teritoriji Srbije)?

Mislim, pravo na azil svakako nemaju, jer Srbija vise nije krizno podrucje pa da se neko na to vadi.

U cemu je fazon?

[ negyxo @ 05.11.2007. 18:42 ] @
Pa fazon je sto nekako treba namestiti neki logicki sklop koji ce moci da objasni zasto su se svi uprli protiv nas...
[ igor-ch @ 05.11.2007. 21:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Mislim, pravo na azil svakako nemaju, jer Srbija vise nije krizno podrucje pa da se neko na to vadi.
U cemu je fazon?


Pa zato sto su oni pobegli iz Srbije iz politickih razloga. Politicki problem izmedju Srbije i siptara jos nije resen. Dakle, ako Kosovo postane drzava onda azilanti mogu da se isporuce toj kvazi-drzavi. Sada npr. mogu da se azilanti vrate jedino u Srbiju, a Svajcarci ne smeju ili nece vise da rizikuju: skoro su vratili nekog mladog Iracanina u Irak, jer je navodno Irak postao "slobodan", a ovi ga tamo odmah ubili... Digla se ovde velika frka oko toga...

A sto se tice Rumuna u CH, ovde ih jos uvek (na srecu) nema... Svajcarci jos uvek ne dozvoljavaju da gradjani novoizabranih EU drzava imaju pravo boravka ili zaposljenja...

Pozdrav!
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 21:28 ] @
Politicki problem uopste ne moze biti razlog za Azil ako drzava nije u ratu i ako ne postoji unutrasnja kriza koja dovodi do ubijanja i proganjanja neistomisljenika - Srbija je odavno prestala da bude krizno podrucje i ima stabilnu ekonomiju i demokratski izabrane instrumente drzave, i koliko mi je poznato vise niko iz Srbije ne moze dobiti azil - sa Kosova ili ne.

Tako da - Svajcarci uopste nemaju razloge iz domena azila i zakona UN koji regulisu azil da ne vracaju Albance sa Kosova u Srbiju. Dokaz za to je da mnoge druge zemlje EU (recimo Nemacka) vracaju ljude svih etnickih pripadnosti u Srbiju u velikim kolicinama. Pre ce biti da su problemi neke druge prirode (recimo nepostojeci ugovor o readmisiji i odbijanje Srbije da primi nazad ljude iz CH), a bas se zato i pitam kako to zamisljaju da rese kada se Kosovo odvoji.

Jedino sto mi pada na pamet je da Srbija namerno nije potpisala nikakve ugovore o readmisiji sa Svajcarskom niti ima nameru da to uradi u dogledno vreme (i nema velikih pritisaka da ih potpise u praksi, jer Svajcarska nije u EU pa da postoji tezina da vrsi pritisak na Srbiju kroz celu EU organizaciju, a jedina negativna stvar je da Svajcarska nema nameru da ukine vizni rezim sa Srbijom bez tih ugovora - sto opet nije nesto toliko bitno danas da moze da predstavlja dobar nacin za diplomatski pritisak) i da se Svajcarci nadaju da ce AKO medju prvima priznaju Kosovo kao nezavisnu drzavu (sto su inace vise puta nagovestili sa najvisih drzavnih nivoa) da ce Albanci u parlamentu Kosova da potpisu sporazum o readmisiji sa Svajcarcima, valjda kao znak zahvalnice - i da prime sve te ljude nazad ;-)

E, sad, osim ako Svajcarci nemaju neki zesci nacin da ucene neki buduci kosovski parlament/vladu da potpise tako nesto (tipa, zamrzavanje love, odavanje nekih skakljivih dokumenata, sudski procesi itd...), verujem da nekoj hipotetickoj vladi drzave Kosovo ne bi palo na pamet da potpisuje tako nesto, jer bi to znacilo surov atak na njihovu vrlo mizernu ekonomiju (ono - 100K ljudi da im posalju, to bi ih vrlo opteretilo jer imaju ocajan GDP)

Takodje, tu ostaje problem jer mnogi ljudi sa Kosova mogu jednostavno da zadrze drzavljanstvo Srbije - i, opet nece moci biti nasilno deportovani u Srbiju sve dok Srbija ne potpise sporazum o readmisiji drzavljana sa Svajcarskom :-)

Tako da ipak mislim da su Svajcarci vrlo naivni ako misle da ce priznavanjem Kosova da rese svoj problem sa imigrantima poreklom iz te regije - mislim da hoce, ali malo sutra :)

Citat:

skoro su vratili nekog mladog Iracanina u Irak, jer je navodno Irak postao "slobodan", a ovi ga tamo odmah ubili... Digla se ovde velika frka oko toga...


Irak jeste krizno podrucje i danas a to pokazuje i fakat da je i dalje je moguce dobiti azil (samo malo teze nego za vreme Sadama) - sa razlogom, jer tamo zaista ubijaju ljude ;-)

Citat:

A sto se tice Rumuna u CH, ovde ih jos uvek (na srecu) nema... Svajcarci jos uvek ne dozvoljavaju da gradjani novoizabranih EU drzava imaju pravo boravka ili zaposljenja...


Nemoj da se brigas, znajuci Svajcarce i njihov ksenofobni mentalitet mislim da nemas razloga za brigu od zlih Rumuna koji kolju sa turpijama za nokte, piju kokosiju krv i drogiraju se lizuci selotejp :) Posto Rumunija nije ni u kakvom ratu, cisto sumnjam da mogu da prisile Svajcarce da ih primaju po kljucu azila kao mnogi drugi, mada verujem da Rumuni imaju i te kako gde da emigriraju ;-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 05.11.2007. u 22:40 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 05.11.2007. 22:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... ima stabilnu ekonomiju i demokratski izabrane instrumente drzave...

Ne zna covek da li da zaplace ili da se nasmeje.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2007. 22:50 ] @
Lesli,

Moras razlikovati kvalitete od samog postojanja. Srbija jeste demokratska zemlja i ima instrumente drzave koji se demokratski biraju - kao i stabilnu ekonomiju.

To je naravno sa stanovista zemlje koja razmatra da li su drzavljani Srbije koji traze azil ugrozeni.

Naravno, i ti i ja znamo da ekonomija Srbije, iako stabilna, nije bas dobra stavise prilicno je ispod proseka za Evropu - kao i da politicka garnitura nije bas najsposobija i imaju tendenciju pokusavanja zadrzavanja na vlasti - ali 'vakat jeste da se ta garnitura ipak bira na izborima, da nema ratova, drzavnih udara i masovnih ubijanja i proterivanja neistomisljenika te da je standard ipak bolji od standarda zemalja koje upadaju u grupu zemalja za azil.

Jebi ga - mozda ti se ne svidja, ali to je istina. I to je sve sto zanima davaoca azila kada neko iz Srbije danas dodje i trazi azil. To sto se tebi ili meni ne dopada stanje u Srbiji je nesto drugo, ali to je u ovom kontekstu samo spisak lepih zelja - ne i neophodnosti za zivot sa posedovanjem osnovnih ljudskih prava ciji bi nedostatak davao pravo na azil.