[ vuk_zr @ 27.01.2008. 13:23 ] @
Ćao svima,
trebao bih da ofarbam neke cevi, malo ih je načela rdja. Mazao sam ih antirostom i sada mi nije jasno sta da radim, ustvari kada se metal premaze antirostom on posle odredjenog vremena pobeli. E sada da li to belo obrisati nitro razredjivačem ili ostaviti pa preko tog belog naneti osnovni prajmer za metal tj. osnovnu boju. Po meni bi trebalo obrisati sve pa tek onda farbanje jer je antirost neka vrsta kiseline pa nisam siguran kako će farba da se lepi za metal kada ima nečega izmedju farbe i metala?
[ bakara @ 27.01.2008. 13:35 ] @
Taj beli sloj stiti metal od ponovne rdje (na nekim flasama antirosta to i pise), ali ako ti smeta zbog farbanja mozes obrisati.
[ vuk_zr @ 27.01.2008. 15:37 ] @
Hvala čiko.
[ Vojnovic021 @ 27.01.2008. 18:48 ] @
Pozdrav Vuče,

Evo da probam da ti pomognem !?
Antirost je kiseli preparat koji vrši čišćenje korodirane površine rastvaranjem gvozdenih oksida ili njihovim pretvaranjem u fosfate i na taj način pripremaju površinu za nanošenje boja.
Nakon nanošenja Antirosta, nekorodirani delovi površine i površine sa kojih su rastvoreni oksidi dobijaju sivo-plavu boju, a delovi sa kojih nije uspela da se odstrani korozija dobijaju crnu boju. Ako su te površine velike, treba ih dodatno prestrugati žičanom četkom i ponoviti mazanje Antirostom.

Još jedna stvar koja je bitna, da bi' se brže uklonile naslage korozije pre nanosenja Antirosta, površine bi trebalo očistiti žičanom četkom ili brusnim papirom (grubo) da se nebi bespotrebno trošio Antirost.
Uklanjanje praškastog sloja je obavezno (krpom, četkom ili sunđerom) iz razloga što bi došlo do slabog prijanjanja premaza (boje).
Pedmeti koji se posle obrade boje ili "plastificiraju" (cevi u tvom slučaju) moraju se dodatno odmastiti nekim rastvorom za odmasćivanje, recimo (Fosfogalom OF-02) pri cemu se sa površine skine lepljivi sloj pretvorenih oksida , koji posebno smeta prilikom nanosenja boje.
Posle odmašćivanja povrsina dobije plavkastu boju (tanak sloj oksidofosfata) koji služi kao odlična podloga za boju.

Još jedan savet, Antirost koristi samo kada moraš, odnosno samo kada su cevi jako korodirale, u svakom drugom slučaju samo ih malo prešmirglaj i eventualno odmasti, ( ako su bas nove ).

Probaj pa javi kako si prošao !?
[ Tarantula_kg @ 14.05.2008. 10:43 ] @
Pozdrav svima

Imam jedan problem.Lanac od ljuljaške je korodirao pa me interesuje kako mogu da ga sredim.Da li je bolje čišćenje antirostom ili peskarenje, kao i da li je bolje farbanje ili plastificiranje. Mislim da će i kod farbanja i kod plastifciranja biti problema zato što je gotovo nemoguće pokriti bojom 100% površine (može,ali treba svaku alku posebno a to je mission impossible ).
Na kraju uvek ostaje kupovina novog lanca, ali zašto bacati pare ako ovaj može da se sredi.


Molim Vaše predloge
[ bakara @ 14.05.2008. 10:58 ] @
Pa sad, ne kosta ni lanac ne znam koliko....
Plastificiranje ti ne preporucujem, narocito ne za lanac koji je izlozen habanju kao sto je taj na ljuljasci.

Najbolja stvar bi bila nov niklovan ili hromiran lanac.
[ Tarantula_kg @ 14.05.2008. 18:49 ] @
Ma slažem se sa tobom što se tiče kupovine.Ovaj lanac koji je korodirao je NOV(nekorišćen) i NIKLOVAN.E sad da me pitaš kako je mogao da zarđa ne bih mogao da ti odgovorim.Da je stajao u vlažnoj prostoriji-stajao je,ali ipak je niklovan.
[ bakara @ 14.05.2008. 23:41 ] @
Mozda je "tajna" u njegovom poreklu i leguri "metala" od koje je napravljen (u kini)
[ Java Beograd @ 15.05.2008. 08:27 ] @
Lanac za opštu upotrebu je POCINKOVAN. Ne kažem da tvoj nije NIKLOVAN, ali onda je to neki poseban lanac za posebne namene.

Uzgred, pocinkovano gvožđe je izuzetno, izuzetno otporno na sve atmosferske uticaje, pre svega zbog razlika u elektrohemijskom potencijalu gvožđa i cinka, zbog kojeg se cink konstantno "lepi" i prianja za gvožđe. I kad dođe do neke sitne ogrebotine, cink je popuni. "Sam od sebe". (Setite se samo "Cink anode" u bojleru). Nikl nema te osobine.

Moj savet: batali taj lanac. Zbog stalnog trenja kojima je izložen, nikako ga ne možeš trajno i uspešno zaštititi. Kupi pocinkovan lanac. Nije baš džabe, ali nije ni neka investicija. Naravno uvek postoji i 10 puta skuplja varijanta - prohrom lanac.

[ qltoora @ 18.05.2008. 23:37 ] @
Uvuci taj lanac u bilo kakvo gumeno crevo i milina. :)
[ Black_eyed @ 19.05.2008. 12:53 ] @
Naleteo sam u farbari na prospekt najnovijeg proizvoda (IRKOM) na polju zastite metala.

Naime, U jednom farbi je anti-rost, temeljna boja i zavrsna boja. Kako to sve radi, ne znam ali da zvuci zanilmljivo - zvuci.

[ zorpetus @ 19.05.2008. 15:44 ] @
Citat:
Black_eyed: Naleteo sam u farbari na prospekt najnovijeg proizvoda (IRKOM) na polju zastite metala.

Naime, U jednom farbi je anti-rost, temeljna boja i zavrsna boja. Kako to sve radi, ne znam ali da zvuci zanilmljivo - zvuci.


Sa ovim bojama treba biti oprezan. Ja sam svoju ogradu premazivao nekom vrlo skupom nemackom bojom bas za ograde koja navodno isto je i osnovna i zavrsna u jednoj, a farbao sam glanz novu ogradu koja je bila ociscenja od rdje onom celicnom cetkom na elektricnoj busilici (dakle moglo je da se ogleda kako je bilo ocisceno). I vec nakon godinu dana (!!!) pojavilo se bas dosta rdje, prosto nisam mogao da verujem. Nakon 2 sezone, ta moja ograda izgleda kao ona komsije do mene, s tom razlikom sto je on svoju postavljao i farbao pre oko 20 godina!!

A ta boja je bila nesto bas skupa, i mogla je da se nabavi samo u crnoj i beloj varijanti, i to samo u onim specijalizovanim radnjama koje prodaju proizvode tipa "Wasserdicht" i sl.

Dakle, oprezno...
[ vujo032 @ 30.06.2008. 10:21 ] @
http://www.pitrade.co.yu/antirost.htm

Ovde su neke stvari objašnjene u vezi sa antirostom!
[ Marko Enter @ 11.01.2009. 23:43 ] @
zorpertus : kazes ocistio si ogradu da si mogao na nju da se ogledas ,to ne valja da se uglaca mnogo zbog toga rti nije farba lepo uvatila, i osnovna boja kada se nanosi treba naneti sto tanje, mnogo grese pa nabacuju debelo

pozdrav Marko