[ sarmes @ 20.02.2008. 21:21 ] @
Dali neko moze da mi objasni kakvo je to zavarivanje aluminiuma u spreju.I kako da prepoznam pulsni aparat ako nista
na njemu ne pise.Unapred hvala.
[ DragannBG @ 21.02.2008. 19:40 ] @
Grubo receno:

"Sprej" se odnosi na oblik prenosa/transfera metala sa zice u osnovni materijal. Kod "sprej transfera" vrlo sitne rastoljene kapljice se odvajaju sa zice i pravolinijski udaraju u osnovni materijal. Zica dodirne osnovni materijal samo pri paljenju luka.

Kod "pulsnog transfera" jedna rastopljena kapljica se odvaja u jedinici vremena i putuje do osnovnog materijala. Zica dodirne osnovni materijal samo pri paljenju luka.

Kod "transfera kratkim spojem" zica dodiruje osnovni materijal 20-200 puta u sekundi. Pri svakom dodiru nastane kratak strujni spoj, napon pada na nulu a struja (amperaza) strahovito poraste i rastopi deo zice koji se slije u osnovni materijal. Cim se taj rastopljeni deo slije u materijal, ponovo se pojavi zazor izmedju zice i materijala, ponovo se pojavi luk i tako recimo 120 puta u sekundi.

Transfer kratkim spojem je divan za celik. Potrebni su male struje i naponi, mali je unos toplote, malo deformisanje, mali aparati mogu lepo da odrade posao, bitno moze se raditi u svim polozajima itd. Ali cim celik postane deblji od 3 mm, postoji opasnost od lose fuzije zavara i osnovnog materijala. Zato se moraju podici napon i struja. Kod celika je sprej transfer moguc samo ako gas sadrzi vise od 80% argona, u cistom CO2 gasu sprej nije moguc. Sprej se karakterise vrlo velikim strujama, naponom preko 25V tj toplotom, kupatilo je veliko i zato se moze raditi samo u horizontalnom polozaju.

Aluminijum provodi toplotu 5-6 puta vise nego celik. Zato se transfer "kratkim spojem" ne preporucuje jer se desava losa fuzija zavara sa materijalom cak cesto i najobicnije nalepljivanje. Takodje kao posledica lose fuzije i brzog hladjenja se desava i ogromna poroznost.

Jedini nacin za dobro zavarivanje aluminijuma je "sprej transfer". Ali posto su ovde struje i naponi veliki moguce je raditi samo deblje limove, npr preko 3.5 mm i to samo u horizontalnom polozaju.

Postavio se problem kako raditi i tanj limove kao i raditi u svim prostornim polozajima. Odgovor je bio puls. Pulsni transfer je vid sprej transfera gde procesor upravlja strujom i naponom tako da nema spreja tj mlaza mnogo sitnih kapljica vec se kontrolisano odvaja jedna kapljica u jedinici vremena. Cak se time kontrolise i velicina te kapljice. Pulsom se mogu raditi i tanji limovi, npr od 2 mm, a apsolutno je moguce raditi u svim polozajima, postizuci maximalni kvalitet zavarivanja.

Pulsni MIG aparat se mora kupiti ako se zeli ozbiljno raditi sa aluminijumom. Koliko znam najjeftiniji su danas oko 4500-5000 EUR (za 250-300A) a gornja granica za 500A je oko 10000E. (Ni najjeftiniji ni najskuplji ne znaci najbolji. Ovde je ko koga zavrne...)

Puls je omogucio nenormalne zarade proizvodjacima aparata koji su poceli da se ponasaju kao proizvodjaci kompjutera i sl. Danas reklamiraju besomucno jedan aparat, prodaju ga sa zaradama od 300%, a posle godinu dve vec imaju novi model sa mnogo jacim procesorima i elektronskim kolima... Opet sledi med i mleko prica za taj novi a taj vas vise ne vredi 5 para... i sto je najcrnje retki su proizvodjaci koji nude pouzdane pulsne aparate, servis koji ce pokvareni aparat vratiti elektronski u prvobitno stanje itd. Zato se u firmama koje ih imaju ti aparati knjigovostveno uracunavaju da ce trajati 5-7 godina (a svi znamo da stari MIG aparati rade i po 30 god i jos uvek ih je moguce popravljati). Proizvodjacima se vise isplati marketing i novi aparati nego pravljenje pouzdanih koji ce se prodavati nekoliko godina. Komponente se kupuju i od Simensa, od Japanaca, ali i od kineza i ko zna od koga. I to radi jedan isti proizvodjac, samo bira trziste gde ide bolji a gde ide slabiji. Npr, u USA postoji gigant (verovatno firma br 1 u svetu po obrtu, ne po kvvalitetu), u Srbiju salje aparate pravljene u Turskoj, Italiji, Poljskoj. Ja u Srbiji nisam video nijedan njihov proizveden u USA. U Srbiji taj ima 1 god garancije, u USA 3 god. A slavu u svetu taj naravno stice u USA ne u Srbiji. I zamislite dodje prodavac i objasni vam da je taj proizvodjac, med i mleko, najveci u svetu, da hara po USA itd a vama kada serviser otvori aparat ispadne da je unutra italijanski (poluprofesionalna liga) samo je spakovan u kucistu sa brendom giganta.

Ko su proizvodjaci najboljih pulsnih aparata? Ako vam neko kaze moj je najbolji, ne verujte. Ako vam neko kaze mi zastupamo ove sto haraju auto industrijom ne nasedajte. Mi haramo po USA. Ne...
Pulsni aparat MORA da se zestoko proba na svemu i svacemu pa tek onda da se kupi. MORA da se uporedi sa nekoliko konkurenata. Kupac MORA sam da odluci a ne da naseda na najslatkorecitije price koje sam ja u zivotu cuo. Nisu za dzaba te price slatke. 40% cene aparata je zarada prodavca. A samo treba da mu iz usta tece med i mleko. Ja licno vec nekoliko godina radim sa pulsnim aparatom, a kupovali smo ga ravno 8 meseci i zbog toga isli na strucno putovanje u Nemacku. Platili smo ga tada 7500-8000 EUR. Uporedio sam 6-7 aparata po mozda 20 zavarivackih karakteristika. Na zalost nemam vise te podatke. Ali zato odgovorno tvrdim. U Srbiji niko od prodavaca ne ume da demonstrira aparat i da POTPUNO objasni SVE (ali bas sve) njegove funkcije. (Cak su mi se najvise svideli u jednoj firmi koji su mi rekli" ne znamo cemu to sluzi pa i ne pricamo da to ovaj aparat ima, a "to" predstavlja 70% perfektnog zavarivanja aluminijuma). Kada vam donesu aparat, pred njim ste kao kada bi vasoj babi doneli kompjuter i rekli joj da napravi tehnicki crtez u autoCad-u. I zbog srama sto nemate pojma i zbog bezobzirne slatke pricanije prodavca i sopstvene lakovernosti, kupicete aparat koji nece mozda imati bas sve "sinergijske linije" koje vam trebaju a onaj drugi aparat to ima ali ciji prodavac ne hara auto industrijom po svetu. Ili posle godinu dana se pokvari nesto, a aparat dobijete posle 40 dana sa odlucnim objasnjenjem prodavca da je sve popravljeno iako se vi kunete da ne radi kao pre...

Na samom aparatu mora da postoji prekidac kojim se bira npr: elektroda, TIG, obican MIG, pulsni MIG, duplo-pulsni MIG.
Najcese pored prekidaca stoje slike/simboli ovih procesa. Za puls je simbol "_II_", a za dupli puls "_II_II_" (ovo II je kao cirilicno slovo P), ili se na displeju pojavljuje mogucnost izbora gde bas pise "pulse"...

Ovo je inace vruca tema koja kod nas pocinje da bude aktuelna, a u svetu je jos u vek u toku. Sta kupiti? za koje pare?
[ sarmes @ 04.03.2008. 23:26 ] @
Hvala ti,pomogao si mi da shvatim zasto je potreban puls u MIG zavarivanju,ali sam jos uvek u dilemi sto je potreban u
TIG zavarivanju.
Posto jurim da kupim neki dobar a jeftiniji polovan po mogucstvu pulsni MIG.Video sam TIG AC/DC koji ima prekidac za stelovanje pulsa sa tri podeoka od 5-10,10-50,50-100.Zbog cega je potrebno stelovanje pulsa kada TIG AC treba da vari aluminijum.
[ DragannBG @ 06.03.2008. 18:29 ] @
Puls kod TIG AC aparata nije bas neophodan za zavarivanje aluminijuma. Dovoljno je sto postoji AC struja, koja se uzgred takodje moze podesavati.

ALi puls doprinosi boljoj kontroli zavarivanja, luk je koncentrisaniji, manji je unos toplote, moguce je zavarivanja tanjih limova...

Nisam nikad probao, jedino se secam da mi je na jednoj demonstraciji u Nemackoj receno da se brzina vodjenja pistolja mora uskladiti sa pulsom, i to tako da:
- ako se prihvati uslovno da puls probija u dubinu kao tackasto zavarivanje, treba pomeriti napred pistolj da sledeci puls preklopi 3/4 prethodnog. Izgled zavara je prelep.

Postojanje pulsa i njegovo podesavanje ne treba mesati sa podesavanjem frekvencije AC struje.
[ erić @ 24.03.2008. 09:42 ] @
Pozdrav svima!


Poštovani DragannBG.Pročitao sam dosta toga na forumu i očito je da si jedan od retkih koji može dati kvalitetan savet iz oblasti zavarivanja (ako za to imaš vremena i volje), naime treba mi tvoja pomoć pri kupovini aparata za zavarivanje.Imam malo preduzeće i nameravam da proširim proizvodnju na izradu aluminijumskih radnih skela i platformi.Taj ceo posao u smislu priprema je pri kraju i frka mi je da se pokrene ali ,,pravi,, aparat za zavarivanje još nemam.(ukratko:pošto o zavarivanju aluminijuma nisam imao skoro nikakve informacije na preporuku jednog trgovca kupim novi varstroj supermig mislim sa oznakom 270 ili sl.(cena oko 800 eur).To ništa ne valja za posao koji meni treba a toje zavarivanje aluminijumskih profila, okrugle i četvrtaste cevi debljine zida 2mm.Posavetujem se zatim sa par majstora u okolini koji zavaruju aluminijum ,a i sa jednim profesorom zavarivanja,i oni kažu naravno da mig ne valja... TIG je jedino pravo rešenje...Kupim ja TIG, ROTOR isto oko 270A, i oko 1.800 eur, zaposlim ,,majstora,,...mućenje...em je to očigledno jedan vrlo loš aparat,em je to jako sporo i pipavo,potpuno neadekvatno...sve dok mi jedan zaista pravi i iskusni majstor u tig zavarivanju iz moga mesta,Vrbasa, nije objasnio da meni ipak treba MIG ali pulsni...Ja u čudu...nikad čuo i niko i nikada ni spomenuo.Uglavnom, on ima neki Fronijusov tig Aparat vrednosti milion dinara,pa mi preporuči da pozove momke iz Fronijusa da dođu kod mene u firmu na prezentaciju.Doneli su TPS 2700, i posle nešto mučenje sa zicom almg i loših zavara kada su stavili zicu alsi ...oduševljenje,nisam mogao da verujem u brzinu i kvlitet zavara...Dakle shvatio sam da mi to treba...)
E sad,zaključak je očigledan da meni treba MIG puls(nešto poput Fronijusa TPS 2700,ali bi mi bilo jako važno šta bi bila tvoja preporuka za kupovinu aparata.Što se mojih potreba tiče radi se o zavarivanju aluminijumskih cevi,ekstrudiranih,okruglih i četvrtastih i to nadam se svaki dan i puno radno vreme.Ovaj tps 2700 košta 514.000,00 din.i garancija je 1 godinu.Kakvo je tvoje mišljenje o tome šta bi to trebalo da kupim.Ovoga puta bih želeo da napravim pravi izbor,naravno uz tvoju pomoć ako si za to raspoložen.Iz onoga što sam do sada pročitao a što je bilo Tvoje mišljenje, zaključio sam da ako ništa , umesto Fronijus-a TPS 2700 mogu za iste pare kupiti kvalitetniji aparat sa dužom garancijom.
Unapred hvala
Erić

[ DragannBG @ 25.03.2008. 19:41 ] @
Ericu,

Uvek mi je tesko da ja presudjujem u smislu "uzmi ovaj nemoj onaj". Ja licno sam kupovao pulsne aparate za svoju firmu i nacuo sam se i nagledao svega. Aparate smo kupili ali je ostao gorak ukus, ko kod nas prodaje aparate i po kojim cenama i kava im je podrska/obuka za rukovanje i servis itd...
Posto poznajem jako dobro sve ljude koji prodaju aparate za zavarivanje, par preporuka cu ti poslati kao privatnu poruku, da ih ne vredjam na javnom forumu. Ako se slazes ovde cu malo "elaborirati" nesto o aluminijumu-mojoj omiljenoj temi, aparatima itd.

1) Mislim da uocavas da si pogresio profesiju! Mani se proizvodnje skela, pocni da prodajes "Pulsne MIG Aparate za Zavarivanje". Zarada ce ti biti oko 30-40% od prodajne cene tj u ovom slucaju 150000-200000 din/kom. Potrebno je samo da bulaznis i pricas o svemu osim o samom aparatu i zavarivanju. Npr, mi najbolji, mi u auto industriji, mi napravili aparat za crncugu da radi po ceo dan, Majstor Zika kupio aparat od nas pa postao milijarder, nas aparat je Ferrari... bla bla... konkurencija nema pojma....

2) Radio sam par godina sa Fronius TPS 2700, znam mu sve vrline i ogranicenja, to je bio u svoje doba dobar aparat, danas je zastareo, konkurencija danas nudi vise i bolje. Garancija 1 god u Srbiji a za isti aparat u Nemackoj 2 god. Nama je taj aparat nudjen koliko se secam za ispod 5000 EUR pre par godina. U kojoj konfiguraciji je tebi ponudjen za 514000 din. Ako je u pitanju osnovna konfiguracija, cena je van pameti.

3) Secam se da smo nekoliko puta uzeli lepe pare koristeci AlMg zicu i TPS 2700. NEjasno mi je kako na demonstraciji to nije islo, iako je jasno da se AlSi zica "lije" lepse i bolje?

4) Profili koje ces koristiti su najverovatnije legure aluminijuma serije 6xxx (AlMgSi1 i AlMgSi0.5). Trazi od prodavca tih profila da ti da oznaku i atest materijala. Legura 6xxx je lako zavarljiva. Problem sa Al legurama je sto su ojacane-bilo deformacijom bilo termickom obradom. Pri zavarivanju se zona oko zavara slabi. Kada pravis proracun cvrstoce, uzmi 50% nominane cvrstoce Al-legure.
- AlMg zica je jaca od AlSi zice!!!
- Postoji opste pravilo: pri zavarivanju suceonih spojeva za leguru 6xxx koristiti AlSi zicu. Jer je oslabljeno mesto slabije od AlSi metala zavara. Pri zavarivanju ugaonih spojeva koristiti AlMg zicu, jer je sam metal zavara kriticno mesto.
- Iz ovog sledi da aparat mora lepo raditi i sa jednom i sa drugom zicom. I da budem iskren, probao sam mnoge aparate i svi su manje vise lepo radili sa obe zice.

5) Ti si gazda svojih para. Neka prodavci aparata zasluze da kupis aparat od njih.

6) MIG puls je odlican za limove 1.5-3 mm. Preko 3-4 mm ipak je sprej neprikosnoven. Zato te aparate ne treba gledati kao cudo nad cudima vec kao prosirenje klasicnih aparata koje kosta ali ipak ne toliko.

U privatnoj poruci cu ti poslati par preporuka, ali na kraju moras sam da odlucis.
[ erić @ 26.03.2008. 21:03 ] @
Pozdrav Dragane!
Slatko sam se smejao kada sam pročitao Tvoju konstataciju o meni(naravno pozitivno).
Znaš kako...Ljudi su razni...Među Tim raznim u poslovnom smislu postoje trgovci kao posebna sorta.Ja sam lično sve što oni nisu, tako da mi je očito smisao poslovnog života da nešto pravim, proizvodim...
Što se tiče Fronijusa TPS 2700,ponuđen mi je za 514.000,00din. u osnovnoj konfiguraciji,što će reći:aparat,pištolj sa crevom dužine 3,5m i garancijom 1god.

Moram napomenuti da su momci koji zastupaju Fronijus potpuno ok, ali prezentacija rada aparata zaista nije išla glatko.Aparat je u osnovi radio na fabrički podešenim parametrima za zavarivanje aluminijuma uz podešavanje konkretnih parametara:debljina materijala 2mm,deljina žice 1.2mm,gas Argon i to je to.Ako je majstor koji je zavarivao na prezentaciji dobro rekao onda je zavarivanje započeo sa AlMg žicom debljine 1.2mm(debljina žice od 1.2mm je njihova preporuka kao standardna debljina žice koju bi trebalo koristiti pri zavarivanju aluminijuma).Zavarivale su se okrugle cevi i to okrugla na okruglu, pri čemu je naravno jedna cev podužna a druga je na presi prilagođena radijusu podužne(riblja usta)pa površine naležu jedna na drugu savršeno.Uglavnom zavari su se prosto razlivali, nisu se uopšte ,,slagali,, i čadili su.

U drugom slučaju radilo se o žici Alsi takođe debljine 1.2mm.Tada su zavari bili mnogo mnogo bolji i lepo su se ,,slagali,, bez čađenja.Sve u svemu uzimajući u obzir da je prezentaciju vršio majstor, kvalitet zavara baš i nije bio nešto za šta bih mogao reći da je ekstra,ali je bilo potpuno jasno da to može biti sjajnog kvaliteta i izgleda.
Još nešto, u toku prezentacije koja je trajala oko sat vramena par puta se žica za zavarivanje zgužvala ispred pogonskih točkića.doduše ceo aparat bio je podignut na jedan sto a komadi su se zavarivali na drugom tako da je crevo pravilo veliki luk prema dole pa opet gore do pištolja...to mi se zaista nije dopalo...
Zatim ,,šoba,,? Očigledno preširoka.Imam utisak da se ne može dovoljno prići materijalu kada se zavaruju ugaoni zavari.

Dalje,deluje mi vrlo zanimljiva varijanta Mig-puls aparata koji imaju odvojeno kućište pogonskog mehanizma za žicu koje po potrebi može biti mobilno u odnosu na bazu aparata,kao i činjenica da ako nekome nije potreban mobilan uređaj koji će se nositi na teren već se koristi isključivo u proizvodnji postoje aparati koji nisu invertorski(imaju klasičan trafo...)puno su teži ali po svoj prilici i pouzdaniji pa i jeftiniji.

Materijal koji treba da zavarujem je AlMgSi05

Hvala na vrlo konkretnim i upotrbljvim savetima.
[ DragannBG @ 26.03.2008. 22:09 ] @
Citat:
erić: ...zavarivanje započeo sa AlMg žicom debljine 1.2mm....i čadili su.

U drugom slučaju radilo se o žici Alsi takođe debljine 1.2mm..... bez čađenja.

Materijal koji treba da zavarujem je AlMgSi05.


Ovo cadjenje ima potpuno jasan uzrok, i postoje nekoliko nacina za smanjenje pa i eliminisanje. Ovo je stvarno lep i zanimljiv problem, ali objasniti ga bi zahtevalo ceo elaborat... Mozda neki drugi put!

Pozdrav!
[ sarmes @ 04.04.2008. 20:28 ] @
Dali moze neko da mi kaze kakav je aparat Ultrasonic TIG 2000: TIG-AC/TIG-AC-Puls/TIG-DC/TIG-DC-Puls Invertor za TIG-AC/DC/ zavarivanje, snage 200A. koji proizvodi http://www.zavarivanje.net
Dali vredi to kupovati i kakav je kvalitet zavarivanja aluminijuma. Ili je bolji LORCH Schweißtechnik Center Duisburg

HT 180 AC/DC.

Molim ako neko ima iskustva da mi odgovori.


[ DragannBG @ 06.04.2008. 20:49 ] @
Slucajno sam imao dodira i sa jednim i sa drugim aparatom... Ali prvo da kazem da ne bih nikada uzeo nista ispod 220 A. Sa ovim aparatima se moze lepo (a duze) raditi aluminijum max. debljine 2.5 mm. To je oblast limova za krovove, ograde itd. Ako se zeli ozbiljan posao u sirem podrucju debljina limova, mislim da je 220 A, AC/DC aparat nulti nivo...

Inace Ultrasonic pravi jedna SZR iz Beograda, to nije fabrika, covek koji pravi aparate je elektronicar a zavarivacke savete dobija od prijatelja/poznanika (a nijedan od njih nema njegov aparat koliko znam)... Probao sam taj aparat i moja licna ocena je da je aparat neugladjen.
Dobre osobine:
- Moze lepo da odradi posao i na Aluminijum i celicima,
- Proizvodjac se perfektno razume u elektroniku (od konkurencije mu niko nije po znanju iz oblasti elektornike) i treba mu verovati kada kaze da kada se aparat pokvari, problem mu je kako ga transportovati, jer sve sto se moze pokvariti kosta od 2 EUR do 10 EUR po komadu elektronske komponente... Ovo je divno ako je istina...
- Koliko se secam, u slucaju kvara, nudi zamenski aparat, do popravke,
- Aparat je konstruisan da radi i pri znacajnom padu napona iz mreze,

Lose osobine:
- Navigacija tj podesavanje svih parametara je nekako nezgrapna i neintuitivna bar za mene,
- Za aparate se kaze da su pulsni, ali iz par razmenjenih recenica, sam dosao do zakljucka da proizvodjac ne razume razliku izmedju pulsa i AC frekvencije kod zavarivanja aluminijuma. Mozda aparat stvarno ima i jedno i drugo ali puls nije bio pokazan, niti mi je odgovoreno koliki je opseg pulsa...
- Aparat nema mogucnost posebnog podesavanja amplitude u - i + podrucju AC struje, ili mozda ima, ali proizvodjac nije razumeo sta sam ga pitao,
- Balans + i - ima, ali se ne secam koliki opseg, mislim da je nesto ili lose ili tek prosecno...
- Nije bas otporan na padove i na kisu. mislim da mu je zastita IP 21 (a konkurencija nudi i IP 23)

Sve u svemu, za te pare, ko nije ljubitelj brendova, nema bolje ponude u toj nizoj klasi. Narocito mislim na servis u garantnom i vangarantnom roku. To niko u zemlji ne nudi ni blizu u svetu zavarivanja.

Za TIG Lorch HT 180 znam da se pokvario u jednoj velikoj firmi u Kikindi i nikada nije popravljen kako treba. Majstori koji su otvarali male Lorch REL i TIG aparate kazu da su nabudzeni (mnogo elektronskih komponenti na malom prostoru, kao i relativno slabi kapaciteti elektronike za jake performanse koje nude, i tesko ih je a i skupo popraviti).
Tek V serija Lorchovih aparata zasluzuje komplimente na forumima. Licno mi se Lorch HT 180 ne svidja, a los utisak je stvoren pricom vlasnika iz Kikinde i servisera koji su otvarali i taj aparat i one iz REL H serije...

Od onoga sto sam probao a mogu reci da je stvarno vrh to su:
- Kemppi 2300 MLS, koji nudi isto ili vise od konkurencije a jeftiniji je mozda za 1000 EUR,
- Fronius Magic Wave 2200, takodje odlican ali preskup.
(da dodam da je navigacija kod Kemppija takodje neintuitivna, dok je kod Froniusa najprostija moguca, ali ipak to ne vredi ni 100-nak EUR a kamoli 1000 EUR)

Sa ova 2 aparata se mogu odraditi gotovo svi poslovi sa aluminijumom (ili bas svi) perfektno. Sigurno da ima jos vrhunskih proizvodjaca, ali ih nisam probao.
[ ghostrider @ 04.06.2009. 16:02 ] @
Jedno pitanje za iskusne. Moze li savet oko kupovine CO2 aparate,znaci trebalo bi da moze da vari aluminijum i prohron,ili neki koji vari prohron a da nije preskup.
[ welding @ 05.06.2009. 07:54 ] @
Zavarivanje aluminijuma MIG postupkom i jeftin aparat je vecna tema medju pocetnicima... Ako zelis perfektno MIG zavarivanje aluminijuma u debljinama od (2.0) 2.5 mm pa navise, nema druge nego da kupis tzv pulsni MIG aparat, koji kosta verovatno preko 4000 EUR. Ako zelis lepo zavarivanje aluminijuma aparatom koji nije pulsni, moci ces lepo da radis debljine tek od 4.0-5.0 mm jer:
- aluminijum se ne moze raditi ozbiljno u rezimu kratkog spoja,
- a sprej je suvise topao pa progoreva tanke limove, cak i ove 4-5 mm ces morati da radis sa prekidima...

Ako se opredelis za ovu drugu varijantu, obican aparat... za debljine preko 4 mm... onda razmisljaj o nekom 200A-250 A aparatu sa recimo 10 podeoka podesavanja napona... Jer za aluminijum u spreju ce ti trebati bar 170-180 A, pa resenje treba traziti u aparatu koji ce moci da radi 180A pri intermitenci od recimo 60%, a to mu dodje 250A aparat... Takodje za aluminijum najbolje je ako aparat ima 4 tockica a ako ima samo dva opet se moraju kupiti oni sa zljebovima za aluminijum...

Ni prohrom nije bas zgodan za rad u kratkom spoju (odnosi se takodje na tanke limove), iako se tu mogu dobiti lepi rezultati ako aparat ima dobru impedansu. A za sprej opet treba preko 180A... Tako da opet dolazimo do aparata sa oko 250A... Jedino se postavlja pitaje koliko ima monofaznih 250A... U tom slucaju treba naci najjaci monofazni aparat (200A-220A-250A) sa sto vise podeoka za podesavanje napona, i kupiti dodatne tockice za aluminijum i dodatni pistolj za aluminijum da se ne bi svaki cas menjao buzir u pistolju...

Treca stvar je izbor marke... Uvek je preporuka kupiti aparat koji ima servis ili vise njih sirom Srbije, gde postoje rezervni delovi itd... Tu otpadaju kineski i slicni... Prvo vidi MUS, tu ces imati odlican aparat i najbolji servis, pa na Varstroj i Iskru, pa na italijanske aparate Cea, Telwin... Mislim da je cena dobrog 250A negde do 1000EUR...

Danas svaka ozbiljnija firma koja prodaje aparate prodaje ih demonstracijom i prezentacijom. Kada neko kaze da nesto moze, on to i demonstrira. Ti skupi parcice limova koje ces najvise zavarivati, odnesi kod prodavca i neka ti prodavac pokaze performanse svog aparata na tvom konkretnom problemu... Onda otidi kuci i jos jednom razmisli pa donesi odluku o kupovini.

Ako ne znas nikoga iz sveta zavarivanja, reci, pa cu ti na PP poslati telefone firmi koje imaju reputaciju kao korektni prodavci i serviseri, pa ti izaberi sam...
[ ognjeni_zmaj @ 02.02.2010. 19:19 ] @
Citat:
welding: Zavarivanje aluminijuma MIG postupkom i jeftin aparat je vecna tema medju pocetnicima... Ako zelis perfektno MIG zavarivanje aluminijuma u debljinama od (2.0) 2.5 mm pa navise, nema druge nego da kupis tzv pulsni MIG aparat, koji kosta verovatno preko 4000 EUR. Ako zelis lepo zavarivanje aluminijuma aparatom koji nije pulsni, moci ces lepo da radis debljine tek od 4.0-5.0 mm jer:
- aluminijum se ne moze raditi ozbiljno u rezimu kratkog spoja,
- a sprej je suvise topao pa progoreva tanke limove, cak i ove 4-5 mm ces morati da radis sa prekidima...

...

"Vecita tema medju pocetnicima" vec duze vreme je neaktivna,pa reko da je ozivim!Zavarivanje aluminijuma MIG-MAG aparatom je moja velika ljubav(ili bolje reci svaleracija)zadnjih nekoliko godina.Posto je pulsni aparat od 4-5 iljada za mene bio misaona imenica ja sam se malo potrudio oko svega toga i sad vec pouzdano mogu da pobijem ove cifre i debljine koje navodi'Velding"i drugi.Naime uz sitne prepravke na mom aparatu (rucni rad 320A)sada mogu da zavarujem gotovo sve debljine limova sa svim debljinama i vrstama zice(najvise koristim AlSi5 0.8mm).Var je solidan,normalno po estetici zaostaje za tigom ali zato brzina zavarivanja-bruka!!!Ne znam koliko je to u" metara u minuti"ali je zasigurno brze nego zavarivanje iste debljine celika.Pozdrav svima...

[ ognjeni_zmaj @ 04.02.2010. 14:43 ] @
Da ne bude samo puko teoretisanje probacu da okacim sliku sa obicnim perforiranim limom(gaziste ).Zica AlSi5 0.8mm.
[ Marko Enter @ 04.02.2010. 20:55 ] @
Ma varovi su prva liga, a i brzina varenja je dobra, (to jest i verovatno najbrze tom tehnikom ide )

pozz
[ welding-i @ 04.02.2010. 21:56 ] @
Svaka cast!!! Voleo bih da vidim sta si to prepravio, pa da kazem svima kako da urade. Pre svega mislim kako guras zicu, tj ako nemas push-pull pistolj?

Inace evo i slike kako to radi pulsni aparat, zica 1.2 mm, na limu debljine oko 1.0-1.2 mm.

http://rapidshare.com/files/345979107/14012010068.jpg

Radio majstor koji jeste pre dosta radio celik, a ovo mu je bio prvi put da je probao da radi u pulsu aluminijum. Sada se toliko izvestio da kaze da radi i 0.8 mm, zicom debljine 1.0 mm.
Ali ako moze jeftinije 5 puta... sto ne podelis svoju tajnu sa nama?
[ ognjeni_zmaj @ 04.02.2010. 22:30 ] @
Citat:
welding-i
Ali ako moze jeftinije 5 puta... sto ne podelis svoju tajnu sa nama?

Taman je tako,5 puta.A mozda i vise s obzirom da oni koji hoce u tu pricu obicno vec poseduju Mig-Mag zavidnih performansi.
A tajni u masinstvu nema, sve je vec davno izmisljeno.Ja sam cak na svom aparatu namestio da bukvalno jednim prekidacem prelazim sa gvozdja na aluminijum sto je dobro za zivce(nema cimanja s bocama,kalemovima,dzekovima,teflon buzirima...)
[ welding-i @ 04.02.2010. 22:43 ] @
Verujem... ali da l' hoces da objasnis, stavis slike, strpljivo odgovoris na sva pitanja...? Ako neces, otici ce da kupe 5 puta skuplje... teras ljudima pare iz dzepa... a drugima punis dzep...
[ ognjeni_zmaj @ 05.02.2010. 07:47 ] @
Definitivno,pulsni aparat je najbolje resenje za one koji rade samo aluminijum i to po ceo dan.Moj posao kao i verujem posao mnogih drugih nije baziran samo na zavarivanje aluminijuma pa sam trazio resenje u okviru svojih mogucnosti.Definitivno,i"definitivno na kvadrat" najveci problem zavarivanja aluminijuma je nekontinuirano dodavanje zice.
Vi,inzinjeru, vrlo dobro znate kako se to manifestuje na zavarivacki proces i kupatilo vara(uzas,pljuvanje.lepljenje.progorevanje,katastrofa).Otprilike to je kao da vam neko iza cima potenciometar dok pokusavate nesto da zavarite.Gomila majstora odustane na pocetku,misleci da je struja,napon u pitanju(sto u principu i jeste-primicanje i odmicanje sobe usled neravnomernog dotoka zice)Kada sve ide kako treba verujte prelep je osecaj raditi Al a da te nista ne zaj....va.Moja je formula:gurati pistolj i bezati od vara(jer definitivno,unus toplote je veci i ne treba se mnogo zadrzavati na jednom mestu po cenu i da se posle vratis ako negde ostane rupica)"Bezanjem od vara" se povecava i sama brzina zavarivanja koja je prosto receno neverovatna.Po meni ova tehnika je"izmisljena"za camce i tako sta gde ima puno dugackih,ravnih varova.
Posto nisam bas vican kucanju i ovoj "djavoljoj spravi" ako nije protiv pravila foruma postavicu par linkova prema jednoj temi na drugom forumu,gde sam to detaljnije objasnjavao.
Moram priznati da sam strasno razocaran varovima pulsnog aparata,ne vidim ni"e" od estetike,nebih da zvucim prepotentno i pretenciozno ali gotovo sam siguran da takav var kao na slici mogu postici
Jedno pitanje:da li on moze da tera mekanuAlSi5 zicu i kako se ponasa?
http://www.samsvojmajstor.com/...iewtopic/t=1551/start=360.html
http://www.samsvojmajstor.com/...0/postorder=asc/start=270.html
http://www.samsvojmajstor.com/...0/postorder=asc/start=165.html
Zavarivanje aluminijuma bez sminke:na prvoj slici osovina ves masine i sa izlomljenim krstakom,nesto najprljavije sto moze bit(kamenac,deterdzent,oksidi...)
Na drugoj i trecoj slici parcad prljavog lima od 2 mm,godinama stajao ispod komsijske streje umesto jednog biber crepa.
To crnilo po rubu vara je od te prljavstine a sam var je kao sto vidite cist i sjajan.

[Ovu poruku je menjao ognjeni_zmaj dana 05.02.2010. u 09:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ognjeni_zmaj dana 05.02.2010. u 09:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ognjeni_zmaj dana 05.02.2010. u 12:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 05.02.2010. u 21:28 GMT+1]
[ ognjeni_zmaj @ 05.02.2010. 16:23 ] @
Istina ili izazov?
Propeler male kalolifer grejalice,debljina 0.7mm
[ welding-i @ 05.02.2010. 17:15 ] @
Citat:
ognjeni_zmaj
Jedno pitanje:da li on moze da tera mekanuAlSi5 zicu i kako se ponasa?


Nikada nismo probali zavarivanje sa 0.8 mm mekanom zicom, ali jesmo sa 1.0 mm i to od mekanih Al99.5, AlSi5, i AlSi12. Pistolj je duzine 3 metra a mehanizam za pogon ima 4 tockica, pri cemu se moze stelovati pritisak tockica posebno na prvom paru a posebno na drugom. Pritisak na prvom paru do kotura zice je nesto manji od pritiska drugog para, onog blize pistolju. Pistolj tj polikabl drzimo sto je moguce pravije, tj aparat je na kolicima sa tockovima i aparat okrecemo tako da je polikabl prav sto je moguce vise. Nema nikakvog problema sa guranjem, nema "stucanja" zice... Ali zavarivanje tankog aluminijuma retko radimo uopste, a spomenuo sam ga samo kao kuriozitet pri testiranju aparata koji nam donose. Delove od legura aluminijuma koje mi radimo su velike debelozide budze i radimo ih uglavnom u spreju... A puls ukljucujemo samo na tankim delovima i rekoh retko. Sve prethodno cistimo nekom eko-hemijom i alkoholom, brusimo do cistog metala, koristimo cetke od nerdjajuceg celika itd

Zadnji aparat koji je donet na probu u nasu radionicu je bio jedan Varstroj 180A... Imao je samo jedan par tockica i osecalo se i cimanje zice i samim tim problem sa elektricnim lukom, bez obzira sto je polikabl stajao pravo.

A ti nisi objasnio svoj mehanizam za pogon zice, ni kako sa gasovima, ni kako sa pistoljima...
[ ognjeni_zmaj @ 05.02.2010. 22:58 ] @
Citat:
welding: Zavarivanje aluminijuma MIG postupkom i jeftin aparat je vecna tema medju pocetnicima... Ako zelis perfektno MIG zavarivanje aluminijuma u debljinama od (2.0) 2.5 mm pa navise, nema druge nego da kupis tzv pulsni MIG aparat, koji kosta verovatno preko 4000 EUR. Ako zelis lepo zavarivanje aluminijuma aparatom koji nije pulsni, moci ces lepo da radis debljine tek od 4.0-5.0 mm
Citat:
Delove od legura aluminijuma koje mi radimo su velike debelozide budze i radimo ih uglavnom u spreju... A puls ukljucujemo samo na tankim delovima i rekoh retko.

Dali ste silne pare za pulsni aparat i ubjedjujete narod da se aluminijum tesko moze zavarivati bez pulsa a sami ga retko koristite?
Mislim...sta reci?
[ ognjeni_zmaj @ 06.02.2010. 12:20 ] @
Ne uspevam da citiram delove posta gosp.Erica sa prethodne strane u kom opisuje prezentaciju zavarivanja aluminijuma Mig-Mag aparatom Fronius TPS 2700 od 6000 evra.Nema veze,znate o cemu pricam,sigurno ste ga procitali bezbroj puta kao i ja pre nego sto sam resio da komentarisem.
Prvo,njihova preporuka za debljinu zice 1.2 mm kao standardnu debljinu za zavarivanje aluminijuma!Vidi,molim te!Kao da smo svi mi skupa rodjeni jutros u pola sest i ne znamo da je logicno kao i na celiku da tanji materijali traze tanju zicu i obratno i da zica sto je vise moguce treba da je istorodna s materijalom.Svima je jasno da transport zice nije adekvatno resen(guzva im se ispred tockica)pa gospoda idu linijom manjeg otpora(bukvalno) i zdusno i "strucno" preporucuju AlMg5 najdeblju i najtvrdju zicu.
Za 6000 evra ja bi zahtevao da aparat moze da vari sa aluminijumskom dlakom a ne da zicu 1.2 mm zaguzvava u transportu.
I vrhunac,ono dizanje aparata na sto i stavljanje creva u "vagres",smesno ali i zalosno kada se vidi cena i ime renomirane firme.
Ne znam da li je gosp.Eric posle svega usao u posao sa skelama, (a ja pretpostavljam da je rec o nosacima rasvete na bini posto sam nesto slicno vec radio),i da lije pazario"crvenu azdaju"od 6000 evra,a ako jeste,voleo bih,kao verujem i mnogi drugi, da cujem kako ide proizvodnja i kakav je var?Ima li cadjenja, progorevanja,estetike,jel vare u "vagresu" itd?...
[ welding-i @ 06.02.2010. 15:57 ] @
Citat:
ognjeni_zmaj
Prvo,njihova preporuka za debljinu zice 1.2 mm kao standardnu debljinu za zavarivanje aluminijuma!Vidi,molim te!Kao da smo svi mi skupa rodjeni jutros u pola sest i ne znamo da je logicno kao i na celiku da tanji materijali traze tanju zicu i obratno i da zica sto je vise moguce treba da je istorodna s materijalom.Svima je jasno da transport zice nije adekvatno resen(guzva im se ispred tockica)pa gospoda idu linijom manjeg otpora(bukvalno) i zdusno i "strucno" preporucuju AlMg5 najdeblju i najtvrdju zicu.
Za 6000 evra ja bi zahtevao da aparat moze da vari sa aluminijumskom dlakom a ne da zicu 1.2 mm zaguzvava u transportu.


Da u pravu si! Poenta je da ako ne moze da se resi problem guranja zice pre svega tanjih precnika, hajde da elektronskom kontrolom debljeg precnika (1.2 mm) kontrolisemo unos toplote u tanak materijal. Puls u stvari znaci da se sprej moze koristiti na nesto tanjim materijalima i nista vise... E onda su "marketing menadzeri" otkrili zlatnu koku i trzistu objasnili da mora da uzmu pulsni aparat ili sledi smak sveta... i rezultat je da su ljudi masovno pokupovali pulsne aparate, koji su nekad kostali i 10000 EUR a sada im je cena pala na "samo" 5000-6000 EUR... a mogu se primeniti na samo vrlo mali broj primena....

Mi smo u startu znali koje je mesto pulsa i duplog-pulsa, tako da nismo dzabe dali pare... Mi osim aluminjuma radimo i sve ostale metale, i "puls" smo koristili sa uspehom pre svega kod bronze i zavarivanja bronzi za celik, a zatim kod "kladiranja" crnog celika monelom (legurom nikla), navarivanja legura kobalta na crni celik itd... Tako da smo mi nas aparat odavno otplatili i jos zaradili, ali stoji cinjenica da kupci nemaju pojma o pojmu i da su suvise lako dali ogromne pare na nesto sto im uopste nije trebalo ili ga vrlo retko koriste a mogli su da te retke slucajeve rese na neki drugi nacin.

Kada cene pulsnih aparata padnu, kada budu imali programe koji stvarno rade, kada im se podigne pouzdanost tj ne budu toliko osetljivi na varijacije napona u mrezi i na recimo prevoz i premestanje sa jednog mesta na drugi, bice to dobra kupovina...

Inace, buducnost je takva da ce elektronika vrlo brzo kontrolisati luk u bukvalno svim rezimima. Neki proizvodjaci su vec elektronski regulisali rezim "kratkom spoja" (Lincoln=STT, Miller=RMD, Kemppi=Fastroot", EWM=coldarc...)... puls danas vec svi nude, sprej se vec prosiruje u gornjim rezimima (Rapid arc itd)... OTC vec nekoliko godina nudi MIG zavarivanje AC strujom (naizmenicnom-kao kod tiga)...

Znaci, spremite pare da kupite sledecu generaciju aparata koji ce se prodavati sa marketinskim sloganima: ono odranije nista ne valja, kupite ovo, ovo je vestacka inteligencija, nanokontrola, upravljanje logikom itd itd... prozivodjaci gasa hoce eskimima da prodaju led tj nama svima uporno hoce da prodaju kiseonik u mesavinama sa argonom i Co2...

Zanimljivo da sve to kod nas dolazi nekoliko godina posle recimo amerike... tamo su se npr zice prodavale sa sloganima "super satenski finish povrsine zice", a aparati sa sloganima "advanced Fuzzy-logic (napredna logika rastopljene kapljice...)"...

Ali neki otimaju pare silom i prevarom a neki to kulturno: puls, twin-puls, superpuls, quatropuls, puls-on-puls, fuzzy-logic... a svako neka se brani kako zna.
[ ognjeni_zmaj @ 06.02.2010. 16:28 ] @
Hvala inzinjeru,vidim da smo na istoj strani,jasno je meni to da su oni pulsom iskontrolisali deblju zicu ali meni je bilo lakse da iskontrolisem tanju zicu a samim tim i svoj novcanik!Samo ne vidim bas da su iskontrolisali zicu ako jedan vari a trojica namestaju aparat i polikabel u "vagres".
Ne mogu da se ne nasmejem i kampanju oko pulsnog Mig-Mag aparata ne uporedim sa kampanjom za vakcine protiv svinjskog gripa(ili pulsni aparat ili smak sveta).
Gotovo sam siguran da je i gosp.Eric posao mogao zavrsiti sa aparatom koji je platio 800 evra(uz male prepravke).

[Ovu poruku je menjao ognjeni_zmaj dana 06.02.2010. u 21:53 GMT+1]
[ welding-i @ 10.02.2010. 10:13 ] @
Evo malo istorijskog "background"-a o pulsnom zavarivanju... doslo je do "sticanja" iz nekoliko pravaca:

- Japan: ... je energetski siromasna zemlja. Nema gorivo, gasove, pa tako ni argon. Zato japanci svoje zavarivanje baziraju na cistom CO2. (ne treba se cuditi onda zasto su im punjene zice koje rade u cistom co2 medju najboljima na svetu...). A japanci su vec decenijama maheri u elektronici. Pa je logicno da su razvijali i razvili jako dobar i "hardver" i "softver" za sto bolji i perfektniji luk pri CO2 zavarivanju, tj jasno je da su imali vrhunsko znanje o kontroli elektricnog luka elektronikom...

Evropa: Zavarivanje impulsnim lukom je poznato jos iz 1970 i neke, ali komercijalno je bilo neprimenljivo... Medjutim u auto industriji u Evropi je pocela masovna primena pocinkovanih karoserija. Bila su dva resenja. Zavarivati celicnom zicom, pri cemu se unistava cink, a onda prskati to mesto nekim cink sprejom, farbom sa cinkom i sl... Ili zavarivati nerdjajucom zicom, uz zelju da se ne unisti cink... I resenje je nadjeno u impulsnom zavarivanju (nizi unos toplote-nema destrukcije cinka) i zavarivanje koroziono otpornom zicom iz klase 97%Cu+3%Si... I onda je krenuo bum u auto industriji u smislu primene CuSi3 zice i pulsnih MIG aparata. Cene su isle dole, pa su jos neki nasli primenu (ali stvarno)... Medjutim komercijalsti su nastupali sa markentiskom pricom, lampionima, itd i uspeli su mnoge da ubede da moraju da imaju pulsni aparat i mnogi su kupili iako im realno nije bio potreban...

USA: Tamo su bogati, pa im argon nije problem, cak ni helijum... Tamo je decenijama vladao legenda medju proizvodjacima = Miller. Radilo se o klasicnim MIG/MAG aparatima, zavarivanje u spreju i kratkom spoju, i Miller je to doveo do apsolutne perfekcije. Aparati su bili robusni i kvalitetni i retko su se kvarili... A kada su se pokvarili, mogao je i bukvalno "vodoinstalater" da ih popravi, delova je bilo uvek i svuda, bili su jeftini, tj firma nije zelela da dere kupce svojih aparata na popravkama i rezervnim delovima (npr... mi smo jednom prodali jedan specijalni dodavac za punjenu zicu za navarivanje. Uz aparat smo kupcu dali i semu elektrike... bili smo kritikovani od strane servisera, jer su nam objasnili da se to kupcu ne sme davati, jer ce kupac onda moci mozda sam da popravlja jer je prosta sema, pa mi ostadosmo bez 'leba...)...
...A japanci da bi prodavali svoje automobile u USA, morali su da otvore svoje fabrike u USA. Kada su ih otvorili opremili su ih japanskim masinama i japanskim aparatima za zavarivanje... Ali posto su u USA radili sa argonom... oni su svoje aparate elektronski prilagodili argonu... I to su jako dobro uradili... A u auto industriji ima puno limova i tankih delova i puls se tu pokazao korisnim. I onda su klasicni USA proizvodjaci dosli u problem jer su u toj kampanji optuzeni da imaju "tehnoloske zastarele" proizvode i dzabe su ubedjivali opstu populaciju da im ne trebaju pulsni aparati. I svi americki proizvodjaci su poceli da kupuju japanske aparate. Dalje japanski roboti su takodje priznati kao vodeci u svojim klasama, pa su isporucioci robotskih celija uz robot isporucivali japanski aparat za zavarivanje... japanski Panasonic i OTC su poceli takodje sa svojom marketinskom pricom i narod poceo da kupuje masovno... Zato su USA proizvodjaci morali da kupe licence i da krenu da prave nesto sto je bila novina za njih... I tu su poceli da prave lose proizvode, koji su se kvarili itd i reputacija im je dosla u pitanje...

Evropa: ...a onda su italijani poceli da jeftino nabavljaju invertore u Japanu, Kini, Tajvanu i sl i cena pulsnih aparate je postala relativno prihvatljiva a veliki igraci su takodje morali da spuste cene...

I? Pa jednom komercijalisti je bolje da proda aparat od 6000EUR nego onaj od 2500EUR. Veca je razlika u ceni, procenat od prodaje skupljeg je veci od prodaje jeftinijeg, ovaj elektronski se kvari mnogo lakse i cesce od tradicionalnih, i ne moze bas svako da ga popravi, pa dalje postoji monopol na rezervne delove... (a popravka se cesto svodi na bukvalno izvadi karticu i ubaci novu i opali cenom po usima)... Pa onda, kupci se bas ne razumenju u zavarivanje pa prihvataju pricu da onaj od 2500 EUR ne moze nesto da uradi iako moze...

Realnost je da za crni celik puls nije potreban. Za nerdjajuci celik ja bih rekao da nije... Za aluminijum jeste za tanje limove od 2-3 mm, i za rad u prisilnim polozajima... Za bronzu tanku jeste. Za pocinkovane limove jeste. Za navarivanja legurama nikla i kobalta, iskustvo kaze da jeste... Za spajanje bronze i celika jeste. Za materijale osetljive na unos toplote, jeste... Pa ko stvarno ima potrebu da kupi pulsni aparat treba i da ga kupi... a ostali neka dobro razmisle... Na kraju tanki delovi se najbolje rade TIG-om.
U Srbiji, sam sreo svega par firmi kojima je puls potreban. Izdvojio bih npr livce koji rade skulpture od bronze. Zavarivanje TIG-om im je tesko i dosadno... Klasican MIG, u spreju zahteva jak aparat i mogu se raditi samo debeli komadi... Za njih je puls perfektan izbor... Ali vecina ostalih koje sam sreo nije imala potrebu za pulsnim aparatom. A mnogi i prave greske, po principu kada sam kupio pulsni aparat 'ajde da mi ne propadne, pa crni celik svih debljina zavaruju u pulsu... Ne shvatajuci da je puls za debljine preko 4 mm hladan, da ne daje dovoljnu penetraciju i da jedino sprej je adekvatan postupak. Neki se pravdaju radom pulsom u vertikali sa vecim strujama... Ali za vertikalu je neprikosnovena punjena zica na klasicnom aparatu (cak mnogi pulsni aparati lose rade punjenu zicu jer im invertorom stvorena kriva napona ima veliki pad pri vecim amperazama)... neki se pravdaju time da u pulsu koriste jeftiniji precnik (uvek je 1.2 jeftiniji od 1.0 ili 0.8 mm)... Po meni to nije usteda koja opravdava vise nego dupli trosak od nekoliko hiljada EUR...
[ ognjeni_zmaj @ 10.02.2010. 11:59 ] @
Hvala Zorane,ovaj post cekam nekoliko meseci!Ko razume shvatice!Velika svetska zavera trgovackog lobija,nego sta.
Ovih dana cu dobiti plocice razlicitih debljina i legura aluminijuma za probne varove.Ako sve bude islo kako treba,kao i do sad,okacicu slike.
Hocu da pomerim granicu zavarivanja aluminijuma konvencionalnim Mig-Mag aparatom prema dole(debljina lima i cena)kao sto sam i obecao.
Vec sad znam da mogu sasvim lepo da kontrolisem zavar na limu 1.5mm,moze i tanje ali se gubi estetika.
Nije da mene ne interesuje zavarivanje u pulsu,nego ja to gledam iz ugla velike vecine majstora koji imaju male radionice i solidne klasicne Mig-Mag aparate a zbog suplje price trgovaca,pa na kraju krajeva i mnogih "strucnjaka" uskraceni su za za prelep osecaj zavarivanja aluminijuma,za koje puls nije ili je potreban u samo izuzetnim situacijama(koje se naravno sa malo maste mogu bezbolno resiti).Meni je interesantno ovo navarivanje bronze u pulsu za celik(pretpostavljam da se radi o tankim slojevima za klizne lezajeve)Pozdrav...
Citat:
welding-i: Evo malo istorijskog "background"-a o pulsnom zavarivanju... doslo je do "sticanja" iz nekoliko pravaca:




Realnost je da za crni celik puls nije potreban. Za nerdjajuci celik ja bih rekao da nije... Za aluminijum jeste za tanje limove od 2-3 mm, i za rad u prisilnim polozajima... Za bronzu tanku jeste. Za pocinkovane limove jeste. Za navarivanja legurama nikla i kobalta, iskustvo kaze da jeste... Za spajanje bronze i celika jeste. Za materijale osetljive na unos toplote, jeste... Pa ko stvarno ima potrebu da kupi pulsni aparat treba i da ga kupi... a ostali neka dobro razmisle... Na kraju tanki delovi se najbolje rade TIG-om.
U Srbiji, sam sreo svega par firmi kojima je puls potreban. neki se pravdaju time da u pulsu koriste jeftiniji precnik (uvek je 1.2 jeftiniji od 1.0 ili 0.8 mm)... Po meni to nije usteda koja opravdava vise nego dupli trosak od nekoliko hiljada EUR...
[ trivo @ 10.02.2010. 18:25 ] @
Odlicna tema.
Od prosle godine sam krenuo da se bavim zavarivanjem TIG postupkom kao hobijem i nekako najljepsi je osjecaj pri zavarivanju aluminijuma.Jos nisam probao MIG postupak ali ima vremena.TIG je dosta spor ali daje precizne i estetske varove.

Koristim domaci aparat i za sada nisam imao nikakvih problema sa njim.Ovo je star model ali za hobi i vise nego dovoljan.


Prosle godine sam napravio kompletan auspuh za svoj auto od Al i jos uvijek je kao nov.To je bila neka vrsta eksperimenta ali za sada ga smatram odlicnim.

Ako nekog interesuje sam proces izrade i zavareni spojevi mogu da uploadujem slike,imam ih mnogo.Evo samo jedna,slika zadnjeg lonca,potpuno izvarenog i spremnog za oblaganje AlMg3 limom debljine 1mm u dva sloja.


Pozdrav
[ welding-i @ 11.02.2010. 07:50 ] @
A cevi? od kog su materijala? Zasto oblazes sa dva lima od 1 mm? Sto nije jedan lim od 2mm? Sta si na kraju dobio: zvuk po zelji ili nizu emisuju CO2? Ulazis u serijsku proizvodnju? Jasna mi je ona cev u sredini ali cemu sluze one dve druge cevi na krajevima?
Da neces mozda da krenes na izradu auspuha od titanijuma?

Sto se tice zavarenih spojeva to je odlicno za hobistu, ja bih rekao mozda i previse naneseno... ali bolje vise nego manje.
[ ognjeni_zmaj @ 11.02.2010. 08:10 ] @
Pozdrav i pitanje za Trivu.
Kako busis te silne rupice i da li se to uopste isplati izuzev ako ima da se kupe tako gotove cevi s rupicama.
Koja je debljina zida cevi i zasto dvoslojno omotac,zbog lakseg savijanja ili?
Varovi su odlicni a vreme izrade?
Ustvari ovo je vec previse pitanja!
[ trivo @ 11.02.2010. 17:04 ] @
Odgovori:
Za welding-i:

1.Cijevi su cisti aluminijum,debljina zida 2mm.Pregrade AlMg3 2mm.
2.Oblazem sa dva lima od po 1mm zato sto sam prvo svaku komoru oblozio posebno a na kraju sam citav auspuh oblozio jednim komadom,cisto radi estetike.Smatram da bi i samo jedan sloj bio dovoljan.
3.Zvuk sam dobio potpuno isti,cak i malo tisi nego sa originalom.Performanse auta su ostale iste.
4.Daleko sam od proizvodnje :).ovo sam napravio jer sam tvrdoglav,vozim auto na plin i dojadilo mi je mijenjati auspuh svake dvije godine.Prvo sam mislio da radim od prohroma ali sa Al je dosta lakse.Radicu od prohroma ako se ovome sta desi.
5.Cijev u sredini ide samo do srednje pregrade.Tu gasovi udaraju u pregradu,izlaze kroz rupice i predaju pritisak ovim dvamu cijevcicama sa strane.U trecoj komori gasovi se ponovo skupljaju u srednjoj cijevi i izlaze napolje.nadam se da sam uspio objasniti.Ako bude trebalo iscrtacu tok gasova na crtezu.
Ovim sam dobio odredjen podpritisak koji motor trazi da bi imao bolje punjenje cilindara i da ne bi izgubio snagu na niskim obrtajima.
5.Da ugradim auspuh od titanijuma u golf 2 mislim da je vise nego suludo :)))).Ali sto da ne,neki mali protocni....ko zna.
6.Hvala za opis varova.Naravno da je previse naneseno,potrosio sam oko kilogram zice skoro, ako ne i vise, za zadnji i srednji lonac.

Za ognjeni_zmaj:
1.Dobro pitanje:).Rupice sam busio rucno,obicnom busilicom a koristio sam kobaltne burgije.Rupica je bilo preko 800,prestao sam da brojim vise.Otislo mi je tri dana samo za pripremu pregrada,cijevi.
Ako znas gdje ima da se kupe aluminijumske cijevi sa rupicama javi mi na PM da se ne bi mucio vise,uzeo bi koju da se nadje u garazi.
2.Djelimicno sam odgovorio gore na tvoje pitanje.Alumijum se lako savija pogotovo ako se zagrije vrucim fenom,tad je buvalno kao od plastelina.Savijao sam kljestima i nosace za auspuh debljine 6mm prethodno ga zagrijavsi malom amperazom kruznim pokretima.
Al je stvarno jedan zahvalan materijal za rad.
3.Hvala.Za zavarivanje mi je trebalo 2 puna dana(vikend).Samo zavarivanje je brzo ali najvise vremena je otislo na centriranje,pozicioniranje,hladjenje......Al ima nezgodnu naviku da se krivi kad je jako zagrijan pa sa radio iz dosta koraka i sa svih strana pa je i to oduzelo vrijeme,kao i nedostatak varilackih stega i ostalog alata.
Potrosio sam jednu nedelju,stim da sam radnim danima radio poslije posla po dva,tri sata za pripremu materijala i citav vikend za zavarivanje i montazu na auto.
Materijal,argon,zica me je izaslo oko 70 eura stim da mi je ostalo materijala za jos jedan srednji i zadnji lonac.


Posto vidim da vas interesuje ovo, potrudicu se da nesto slika stavim veceras a ostatak sa odgovorima na eventualna pitanja tek u utorak jer sam na putu ovih dana.
[ trivo @ 11.02.2010. 18:54 ] @
Evo kako je pocelo.Prvo sam odrezao cijev na potrebnu duzinu,obiljezio gdje ce da dodju komore i krenuo sa buskanjem.Ovo na slici je srednji lonac,protocne izvedbe sa rezonantnom komorom...


Evo kako su se busile rupe.Sporo i veoma,veoma dosadno......


Pripremljena cijev i pregrade komora za srednji lonac....


Doslo je na red peckanje pregrada...


Zavarivanje i slaganje ostalih pregrada......




Evo ga i kostur srednjeg lonca potpuno izvaren i spreman za punjenje vunom i oblaganje limom.Varovi pregrada i cijevi su radjeni sa obe strane,potpuno nepotrebno ali eto,ja sam tako hteo.


Lonac sam punio ovom kamenom vunom vulkanskog porijekla zbog otpornosti na toplotu...


Krenuo sam sa zatvaranjem komora i punjenjem vunom....


Da bi zatim sve oblozio jos jednim komadom lima da izgleda malo ljepse...mada ko ga i vidi ispod kola?


Na kraju,slika srednjeg lonca povezanog sa dovodnom cijevi i katalizatorom.Nedostaje zadnji lonac ali o njemu i njegovoj izradi malo kasnije.






[ welding-i @ 12.02.2010. 13:30 ] @
Na ovoj predzadnjoj slici na levoj strani se vide neke slozene cevi? Jesi li to vezbao na njima?
[ Kemppi @ 13.02.2010. 10:49 ] @
@trivo

Neznam koja ti je racunica praviti auspuh od aluminijuma,jer nije bas koroziono otporan na povisenim temparaturama,pre 6 godina sam kupio Bossalov kompletan auspuh za golfa ,cena mu je oko 150 evra i jos uvek traje.Zastava i neki privatnici rade auspuhe od obicnog lima,pa zbog toga brzo propadnu,zato su velike razlike u ceni,jer se auspusi rade od legiranog celika otpornog na povisene temperature,jeste skup,ali se dugorocno isplati.
[ trivo @ 15.02.2010. 17:40 ] @
welding-i
Da,vjezbam provar u nadglavnom polozaju po uglom i potrosio sam dosta cijevi na to.Ovo na slici je neki mali dio,vecinu sam pobacao jer nemam gdje drzati.

kemppi
Racunice vjerovatno i nema neke.Svejedno kupujem dosta materijala za vjezbanje kojeg bacam poslije,ovako mi je barem nesto ostalo a uz to i koristi :).Ali nece vise ni koristiti jer sa ugovorio prodaju auta tako da meni ostaje da pravim novi.Samo ovaj put od prohroma,od uzduvne grane pa do kraja.
Da li imas plin na golfu?Ako imas i lonac ti traje 6 godina onda je to super kupovina.
[ welding-i @ 15.02.2010. 17:57 ] @
Vezbas zasto i za sta? vidim da su cevi crne, da li onda zelis da radis na kotlovskim cevima?
[ trivo @ 15.02.2010. 21:07 ] @
Pa zavarivanje cijevi je bila prvobitna ideja mene i mog drugara,jos prije ove krize.Imali smo neku kombinaciju za posao pa smo ubrzano vjezbali svaki dan poslije posla po nekoliko sati,mjesecima da bi otisli na atest Gosu.Medjutim posao se izjavolio,nastupila kriza i moral opao:).
Malo se salim ali u principu tako je bilo.medjutim meni se zavarivanje jako svidjelo i kad god uhvatim vremena potrosim ga na to.
Za sada mi je na stalnom poslu dosta dobro pa mi je ovo u drugom planu i vise kao hobi jer sve to nesto sitno sto i zavarim drugima,ne naplacujem.
Zavarivanje cijevi je vani ok placeno,jos ta kombinacija stoji otvorena,ko zna.
[ bozzo @ 16.02.2010. 21:06 ] @
Sve je to u redu, ali ja bih pitao "ognjeni_zmaj" u vezi sa ovim njegovim fotografijama, nikako ne mogu da procitam da li na boci pise LOZA ili SLJIVA. Da li to ima kakve veze sa ovakvim kvalitetnim zavarima.

Sala
[ ognjeni_zmaj @ 17.02.2010. 21:04 ] @
Ne pise ni LOZA ni SLJIVA nego ŽICA a nema veze sa žicom za zavarivanje i nije nikakav katalizator nego baš rakija loza koju moj prijatelj Žica-ribar spravlja ni manje ni vise nego od Krokana.Ja inace ne pijem,ali se trudim da u radionici imam sve kvalitetno.Evo jos jedna slika vrlo korisnog zavarivackog instrumenta.Ne,nije grad za rakiju!

[ welding-i @ 18.02.2010. 10:22 ] @
Ko ne zna, u pitanju je protokomer, tj meri se protok gasa na samom pistolju, sto je i najispravnije. Onaj protokomer na reducir ventilu za gas nije bas relevantan, ...
[ bozzo @ 20.02.2010. 16:19 ] @
Posto je na forumu stavno dosta iskusnih ljudi zamolio bih ih da mi kazu:

Koliko vrijedi aparat MIG/MAG ESAB LKB 265 4WD
-sa dvije boce (jedna za Argon druga CO2),
-sa dva pistolja od 4m i od 3m za Aluminijum
-sa maskom sa samozatamnjivanjem
Malo koristen gotovo kao nov.

Hvala



[ ognjeni_zmaj @ 20.02.2010. 19:08 ] @
Sve je relativno.Onome kome treba vredi.Da li su boce atestirane?Mislim da je preslab za ozbiljnije zavarivanje aluminijuma.
[ bozzo @ 20.02.2010. 19:41 ] @
Atestirane su u Njemackoj obje su vise od polovine pune. Mogao bih ga dobiti za 1000 Eur ali sam aparat nije ono sto je meni potrebno pa se pitam koliko vrijedi.
[ Darko_zed @ 10.05.2014. 08:12 ] @
Evo jednog snimka zavarivanja u Mig postupku .
Inace cela prica je iz moje radionice
https://www.youtube.com/watch?v=_3kKpSWMDy0