[ mmix @ 03.03.2008. 08:23 ] @
Ok, treba mi pomoc za jednog prijatelja. On ima malu bebu (5 meseci) i imaju problem sto im dete dobija osip od deterdzenata za ves, i dermatolog im je to potvrdio posto su masa deterdzenata kod nas po prodavnicama bioloski (sa enzimima i ko zna kojim glupostima). Ja dok sam bio u inostranstvu i kad sam ja dobio klinca koristili smo ne-bioloski deterdzent koji se zove "NAPISAN" i doneo sam par kutija sa sobom i dao mu i to je resilo problem. Ovako izgleda pakovanje:



Medjutim, kutije se blize svom kraju a Napisan ne moze da se nabavi u Srbiji. Zato mi/mu treba pomoc ako neko zna koji ne-bioloski deterdzenti mogu da se kupe u Srbiji? Napisan je u medjuvremenu izgleda kupio Vanish, i cuo sam da je "Vanish liquid" ne-bioloski, ali mi nesto sumnjivo zvuci sa obzirom na to koliko je jak, da nije mesavina sa nekim drugim hemikalijama. I u ostalom da li postoje i neki drugi ne-bioloski deterdzenti?

Ima li neko neka iskustva slicna ovima i kako je resio?

[ nkrgovic @ 03.03.2008. 10:59 ] @
Cisto ideja moje devojcice: Pitaj babu cime je ona prala? :) Pre 50 godina sigurno nisu koristili enzime.... :). Sapun za rucno pranje, sta god.... ako ne nadju nista drugo, daj sta das - samo da detetu bude dobro.
[ mmix @ 03.03.2008. 11:35 ] @
Mislis na onaj starinski domaci sapun koji se dobija filtriranjem vode kroz pepeo da bi se izvukao NaOH (kausticna soda, doduse to sad moze i da se kupi pod uslovom da ne izgledas kao neko ko bi je koristio za prozivdnju meth-a ), i onda se umesa sa pretopljenom svinjskom mascu (mislite o ovome kad sledeci put perete ruke sapunom ) Secam se, nisam bas toliko mlad, a i neke starij gospodje u selu moje babe jos uvek prave sapun od pepela. Al nesto mi govori da to pravljenje sapuna nece bas proci u stambenim jedinicama, kao ni drzanje kausticne sode u kuci gde je beba

Fora je sto jesi u pravu, do pre nesto godina nije ni bilo bioloski aktivnih praskova, svi su bili non-biological. To je neka novotarija koju su odjednom svi proizvodjaci prihvatili i sad uopste nemas neki izbor jer su formulacije praskova gotovo identicne (i pored besomucnih reklama koje tvrde da nisu ).
[ Majstor Duja @ 03.03.2008. 11:46 ] @
Citat:
mmix: Al nesto mi govori da to pravljenje sapuna nece bas proci u stambenim jedinicama, kao ni drzanje kausticne sode u kuci gde je beba :)
.


Pa, niko ih ne tera da to prave u stanu (?!?) nego negde drugde, kod babe, dede, neka uposle nekog da im to uradi, po selima kao i na vasarima imas registrovanih prodavaca domacis sapuna (imaju firmu)...ipak je dete u pitanju!
[ mmix @ 03.03.2008. 12:07 ] @
Citat:
Majstor Duja: Pa, niko ih ne tera da to prave u stanu (?!?) nego negde drugde, kod babe, dede, neka uposle nekog da im to uradi, po selima kao i na vasarima imas registrovanih prodavaca domacis sapuna (imaju firmu)...ipak je dete u pitanju!


To je istina, medjutim, kao i kod svih ostalih oblika domace proizvodne delatnosti, postoji problem kvaliteta sirovina. Soda jeste soda, ali postoji razlika izmedju 100% certified sode i "minimum 80%" sode iz samoposluge koja sluzi za otcepljivanje cevi, takodje je problem i sa kvalitetom i cistocom masnoca, pa je diskutabilno da li ti vasarski sapuni ostavljaju i sta ostavljaju za sobom posle ispiranja. A da sam pravi sapun u stanu u beogradu je nerealno, pravljenje sapuna je vestina i treba ti da znas nekog ko to moze da uradi bez da uci iz pocetka i da mu onda ti obezbedis sirovine.

Preneo sam mu ovaj savet, pa nek razmisli. Al do tada, stvarno, zar ne postoji ni jedan jedini ne-bioloski prasak kod nas?
[ zorg @ 11.06.2009. 14:56 ] @
Juče sam video na Dorćolu ovaj deterdžent, prave ga Grci od maslinovog ulja i 100% je neškodljiv i prirodan. http://www.oliveoilsoapagno.gr/soap_powder_en.htm
[ Horvat @ 11.06.2009. 16:15 ] @
a onaj glicerinski sapun?

[ zlacarobnica @ 11.06.2009. 23:07 ] @
Postoje ljudi koji prave rucno sapune bez zivotinjskih masti kozji i maslinov npr .J aih koristim vec duze vreme ,taj od kozjeg mleka e odlican i moze i kosa da se pere sa njim .Zena koja to pravi zivi u centru Beograda i mozete da stupite u kontakt sa njom da joj obajsnite u cemu je problem - verujem da ce imati resenje za vas .Ako ste zainteresovani dacu vam i njen mobilni
[ since1986BC @ 02.11.2020. 19:00 ] @
Videla zena da ima kod nas da se kupi UK EcoEgg proizvod.
Prodaju ga uglavnom po prodavnicama bebi opreme.

Da li je neko probao i da li radi posao jer slabo nalazim iskustva koja mi deluju neutralna?