[ jesus alejandro @ 17.08.2008. 17:36 ] @
Pre manje od godinu dana postavio sam ugaonu akrilnu kadu. U proteklom periodu ne nekim delovima kade nahvatao se kamenac od vode (ispod slavine najvise). Cime ocistiti kadu a da se ne osteti akril. Da li u obzir dolaze neka abrazivna sredstva. Citao sam da se akrilne kade odrzavaju sredstvom za pranje sudova, ali u mom slucaju nije moguce otkloniti kamenac ovim sredstvima. Bilo kakav konstruktivan savet dobrodosao.
[ mali genije @ 17.08.2008. 18:13 ] @
probaj sonom kiselinom resava ti problem garantovano i nravno provereno u praksi
neces ostetiti kadu
[ mulaz @ 17.08.2008. 18:15 ] @
kamenac moze da se cisti kiselinom. Ako mislis da je sona kiselina prejaka, probaj jacim sircetom da natopis delove gde je kamenac, i posle obrises i isperes vodom. Ako je kamenca puno, ponovi par puta. Ako mislis da ce i to da osteti kadu, probaj prvo da sipas malo negde gde se ne vidi (neki cosak, rub, ili nesto), pa ostavi tamo neko vreme, da vidis da li ostecuje kadu ili ne.
[ nkrgovic @ 17.08.2008. 18:21 ] @
Cilit protiv kamenca? Moja devojka korisi to protiv onog tvrdokornog. Trebalo bi da je bezbedan, pa ako sirce ne pomogne on hoce sigurno.... Naravno, stoji ono - prvo proveri negde gde se ne vidi / manje vidi, cisto za svaki slucaj.

Znaci, onaj "dvokomponentni" cilit, pise na flasi "Cillit Duo, lime & rust". Kad ga sipas na kamenac odma zapeni i vrlo brzo moze da se skine....
[ jesus alejandro @ 17.08.2008. 20:13 ] @
Znam za sva ta sredstva i za sirce, ali nisam siguran da li mogu da ostete akril, pa reko mozda vec neko probao. Aj probacu sutra pa javljam
[ bakara @ 17.08.2008. 23:26 ] @
Zadnje sto treba da probas je sona kiselina, ona ce ako nista drugo sigurno ostetiti slavinu (ostaju tamne fleke)

Kamenac se skida obicnim sircetom i sva sredstva za skidanje kamenca su na bazi toga.

Nista od navedenog ne moze ostetiti akrilnu kadu, osim preterane upotrebe abrazivnih sredstava!
[ mali genije @ 17.08.2008. 23:44 ] @
Citat:
bakara: Zadnje sto treba da probas je sona kiselina, ona ce ako nista drugo sigurno ostetiti slavinu (ostaju tamne fleke)

Kamenac se skida obicnim sircetom i sva sredstva za skidanje kamenca su na bazi toga.

Nista od navedenog ne moze ostetiti akrilnu kadu, osim preterane upotrebe abrazivnih sredstava!

slazem se sa ovom konstatacijom sto je naveo bakara ali tamne fleke ostaju samo na losim baterijama.
cilit i ostala sredstva za skidanje kamenca imaju u sastavu sonu kiselinu
[ Black_eyed @ 18.08.2008. 06:04 ] @
Kod roditelja imam akrilnu kadu koja je kupljena pre 20 godina (tada je to stvarno bila retkost) i stalno je ciscena sa tim sredstvima sa malim procentom sone kiseline (sanitar, itd... u poslednjih par godina ide onaj Mr. Propper).
Evo je i dan danas, nista joj ne fali, sem par ogrebotina po dnu kade koje su mehanicki nastale, kada stvarno odlicno izgleda, znaci slobodno mozes da je cistis sa tim sredstvima. Posle takvog iskustva naravno da sam i kod sebe kupio akrilnu kadu.

[Ovu poruku je menjao Black_eyed dana 18.08.2008. u 13:20 GMT+1]
[ djolep @ 18.08.2008. 10:30 ] @
Citat:
Kamenac se skida obicnim sircetom i sva sredstva za skidanje kamenca su na bazi toga.

Citat:
cilit i ostala sredstva za skidanje kamenca imaju u sastavu sonu kiselinu

Samo mala korekcija. Vecina savremenih sredstava koristi limunsku kiselinu. Manje je agresivna a obavlja isti posao. Mnoga starija sredstva i dalje imaju sonu kiselinu u svom sastavu, ali veoma razblazenu pa ne predstavljaju problem.

Naravno u slucaju akrilne kade ovo uopste nije bitno, jer je akril otporan, ali moze biti vazno ako je resetka slivnika od prohroma, kao sto je najcesce slucaj, jer ce jaca sona ili sircetna kiselina ostaviti na njemu tamne fleke. Osim ovoga jaca kiselina ce gotovo sigurno ostetiti centralni sraf rozete slivnika, jer on obicno nije od prohroma nego je, cesto veoma lose, niklovan ili hromiran. Ako navoj srafa (ili navojni deo tela sifona u koji se sraf uvrce) bude jace nagrizen imaces ozbiljnih problema ako jednog dana budes menjao sifon, rozetu ili skidao kadu. Naravno, ovaj deo zaboravi ako su svi delovi sifona od plastike.
U principu mozes koristiti i jace kiseline, ali pazi da metalni delovi budu zasticeni i/ili obilno ispirani vodom.