[ papirski @ 14.09.2008. 19:16 ] @
Pozdrav svim vrednim forumašima, već neko vreme pratim forum, a sada se prvi put javljam.
U pitanju je prvenstveno grejanje hale koju pravim. Uradio sam projekat za toplovazdušno grejanje, putem ventilac. kanala i mislim da je osnova dobra. U principu sve se svodi na klasičan kotaona čvrsto gorivo preko koga je povezano par radijatora za kancelariju i pomoćne prostorije, a na dalje postoji izmenjivač toplote za grejanje vazduha koji se distribuira kroz kanale.
Međutim, od više ljudi sam čuo da ovi sistemi u većini starih firmi ne radi, ili nikad nije ni proradila. Pored toga čini mi se da je proračunata snaga kotla premala za ovu površinu( kotao 25KW, površina radionice 140kvm*3.65visine+40kvm aneks normalne visine). Napominjem da je zahtevana temperatura oko 15 stepeni.
Šta mislite da li je rizik uložiti uložti u ovakvo grejanje, s obzirom na iskustva radnika firmi u kojima ovo nije funkcionisalo (napominjem da su to bili veliki sistemi gde je sve to bilo mnogo kompleksije)!
[ frigo servis bata @ 14.09.2008. 21:40 ] @
Najveci problem je sto nasi ljudi nisu obuceni za rad sa takvim sistemima,a ne zato sto sistemi ne valjaju.Trebao bi da se raspitas za neku dobru firmu koja radi ventilacione sisteme za klimatizaciju,oni ce da ti urade potrebnu automatiku i to je sve.Ja sam na tim sistemima radio desetak godina(na odrzavanju),najvazniji su proracuni koje moraju da rade strucni ljudi(inzinjeri).Proracunava se sve od kolicine vazduha koja je potrebna za ubacivanje do potrebne snage uredjaja za grejanje ili hladjenje.
[ dekomk @ 19.09.2008. 20:28 ] @
Jas rabotam vo takva firma kao sto kazuva frigo servis bata,i za takvi hali nie koristime chileri.Tocno e i toa deka predhodno nasite inzeneri vrsat merenja i posle se odreduva kakov chiler i so koja jacina da bidi.