[ sloksik @ 25.09.2008. 23:05 ] @
Kupio sam klima uredjaj FairLine, u kompletu sam dobio cevi i sve ostalo potrebno za montazu a posto imam alat za montazu, odlucio sam da sam montiram klimu. Medjutom , kad sam sve odradio i provukao cevi kroz rupu skratio na meru i uvideo da su cevi aluminijumske. Ispertlovao sam cevi i sve postavio kako treba, ali sam izgleda zategao krvnicki ( sivonja ), izvakumirao i pustio gas, ukljucio i sve je radilo ok.Kad sam hteo da jos malo doteram izcupa mi se mala cev i izadje mi sav gas.
Naravno ne iznerviram se pogledam nalepnicu na klimi, ( e tu se iznerviram) u klimi je bio R407C i to 1.2kg( svuda je 800-900 g) . Odem kupim bocu R407c, medjutim kako da napunim klimu sa njim? Probao sam sa vagom, ali takvim nacinom samo izadje do 300g i dalje nista.Onda sam ukljucio klimu i dopunio ostatak na manometre, i hladjenje kao ok. Prebacim na grejanje ( kad tamo sipak). Kompesor se ukljuci , radi 10-15 seci sve stane , odstoji 3-4 min i opet isto. Kroz razgovor sa prijateljima , dosao sam do zakljucka da moze da budu samo dve stvari : temperatura ili pritisak. Temperaturu ne moze da postigne tako brzo ostaje samo preveliki pritisak( isao je preko 35 bari u grejanju). Smanjivao sam pritisak u rezimu grejanja da bi izasao u tecnom stanju, smanjivao sam sve dok nije doslo na pritisak 26 bari u grejanju.Pipanjem ventila ustanovio sam da debela cev ne moze da se drzi koliko je vruca , a tanka cev je tek onako topla.
Pitanje :
da li sam uradio sve kako treba
koliki su radni pritisci u grejanju i hladjenju kod klima sa r407c, i
kakva je prava procedura punjenja sa r 407c

Unapred zahvalan
[ gti2 @ 26.09.2008. 08:25 ] @
Pre nego sto si bilo sta uradio,trebao si da bacis te aluminijumske cevi i da stavis bakarne jer ces ovako vrlo verovatno dosta cesto dopunjavati klimu.Kinezi su hteli da budu pametni i da ustede na cevima,ali se to pokazalo kao lose resenje.Sad je hladno vreme i ne moze se klima tacno napuniti po manometru,znaci samo vaga.
[ frigo servis bata @ 26.09.2008. 10:06 ] @
Sa r 407 se puni klima kao i sa bilo kojim drugim gasom(vaga ili menzura).Trebao si da zagrejes bocu(ne otvorenim plamenom) pa bi uslo koliko treba gasa,ili da je ukljucis na hladjenje i dopunis ostatak.
[ sloksik @ 26.09.2008. 22:15 ] @
Trenutno sam doterao da klima radi ( na grejanju ) ali mi se cini da je to dosta slabije od onoga pre nego sto je iscureo gas. Najvise me buni to sto na klimi ima nalepnica na kojoj pise da u klimu ide 1.2 kg gasa. Kad sam napunio klimu sa toliko gasa ona nije htela da radi . Da li da na unutrasnjoj jedinici zagrejem senzor i klimu dopunim na manometre ? Zna li neko koliki su radni pritisci na hladjenju /grejanju?
[ Pajapatak @ 27.09.2008. 17:05 ] @
VIdi da ti kondenzacija kada je na grejanju bude oko 55 stepeni.
[ Sylvester @ 27.09.2008. 18:45 ] @
Jedno pitanje: kad se ispusti gas iz klime (nevezano za R407c, dakle bilo koji) sta se desava sa kompresorskim uljem (da li je i njega potrebno napuniti ili kako vec)?
[ frigo servis bata @ 27.09.2008. 18:55 ] @
Citat:
sloksik: Trenutno sam doterao da klima radi ( na grejanju ) ali mi se cini da je to dosta slabije od onoga pre nego sto je iscureo gas. Najvise me buni to sto na klimi ima nalepnica na kojoj pise da u klimu ide 1.2 kg gasa. Kad sam napunio klimu sa toliko gasa ona nije htela da radi . Da li da na unutrasnjoj jedinici zagrejem senzor i klimu dopunim na manometre ? Zna li neko koliki su radni pritisci na hladjenju /grejanju?

Trebalo bi da bude oko 24bara.
[ sloksik @ 28.09.2008. 21:45 ] @
Citat:
Sylvester: Jedno pitanje: kad se ispusti gas iz klime (nevezano za R407c, dakle bilo koji) sta se desava sa kompresorskim uljem (da li je i njega potrebno napuniti ili kako vec)?

Interesantno pitanje?
Odgovor bi verovatno mogao da da neko od ovih boljih strucnjaka na forumu.
[ frigo servis bata @ 28.09.2008. 22:29 ] @
Netreba se dopunjavati uljem jer je to neznatna kolicina koja izadje iz sistema.
[ sloksik @ 01.10.2008. 20:31 ] @
E sad da se zahvalim svima koji su mi pomogli i dali savet. Sve sam vas poslusao .
1. Dugo vakumiranje instalacije,
2. Boca drzana na sobnoj temperaturi 22 stepena C
3. Okrenuo sam bocu naopacke stavio na vagu i napunio 1.2kg R407c (toliko pise na klimi) , ona je sama uvukla toliko gasa ,
4. Sacekao sam otprilike ~30 min. da gas ispari
5. Ukljucio klimu na hladjenje
Sve se ponasa normalno , deluje da hladi normalno ( imam samo problem sto ne znam na kom pritisku isparava R407c. ja imam manometre sa skalom za R22 i za pritisak).
Prebacio sam kasnije na grejanje i to radi normalno, tako da jedino kad saznam pritisak na kome isparava R407c samo da proverim pritiske na manometre.
Vise se ne iskljucuje na grejanju(tek kad postigne temperaturu)
Praticu je neko vreme pa cemo da vidimo da li je sve uredu.
Jos jedno zahvaljujem svima.
[ frigo servis bata @ 01.10.2008. 22:52 ] @
Pritisci sa r 407c i sa r 22 su maltene isti i na grejanju i na hladjenju,tako da mozes sa tim manometrima da zavrsis sav posao.Ako si je napunio na tu kolicinu gasa koja pise netreba da proveravas nista mora da radi ok.