[ nemavisecilemile @ 18.11.2008. 21:43 ] @
Pozdrav svim forumašima!
Čuo sam da bi klima radila na vecem minusu(temteratura) nego sto je propisao proizvodjac, da može da se nekakav grejač doda na spoljnu jedinicu.
Da li neko zna nešto više o ovoj temi, da li je to tačno da se od klasične klime pravi ustvari nešto kao inverter klima, ko to radi, kolko košta ugradnja grejača, koliko on dodatno troši, da li ima to neko od vas, kakva su iskustva?
Drugo pitanje je da li se dobija nesto bolje grejanje i na nesto nižim spolj. temteraturama, ako se oko spolj. jedinice napravi neko kućiste i obloži sa sundjerom iznutra ili tako nešto i koje delove spolj. jedinice treba zaštićivati, tj sa kojih strana?
[ bakara @ 18.11.2008. 21:47 ] @
Bilo je ranije na forumu price o tome da pomaze da se upali sijalica iza klime (navodno pomaze) ali daleko od toga da je to kao inverter.

U ostalom, ima ovde klimadzija pa nek objasne.
[ nemavisecilemile @ 18.11.2008. 22:27 ] @
Ja videh u oglasima da jedan servis ovo nudi sto ja pitam - znaci dodatni grejac nisam spomenuo sijalicu.
[ nemavisecilemile @ 18.11.2008. 22:28 ] @
Halooglasi!
[ Pajapatak @ 19.11.2008. 00:47 ] @
Grejac moze da se ugradi ali ta prica da ugradjuju inverter je obicna prevara za neupucene.
Znaci radi se o obicnom grejacu i nista vise.
[ Java Beograd @ 19.11.2008. 08:56 ] @
To je najveća budalaština. Zaista nisam čuo da neko to radi, ali ako radi - čisto bacanje para. Mnogo je bolje ubaciti grejač unutra u sobu, nego grejati ambijent komšiluku, zar ne ?
Zatim, uopšte mi nije jasno GDE se ugrađuje taj grejač, jer, spoljna jedinica je prilično kompaktna, radijator, tj. izmenjivač toplote zajedno sa kompresorom zauzima ceo prostor koji je oklopljen.
Dalje, nije mi jasno KAKO bi se ugradio taj gejač, jer on bi trebao da zagreje čitav izmenjivač topline zar ne ?

Obložiti sunđerom spoljnu jedinicu, tj. termički je izolovati je još veća glupost, jer je upravo njena poenta da što više, uz pomoć jakog ventilatora, razmeni toplotu sa okolinom.

Zašto je zima problem ? Zato što se na izmenjivaču toplote, (radijatoru) koji je na spoljnoj jedinici, hvata led, kondenzacijom, isto onako kao u zamrzivaču, na primer. Dakle, klima HLADI taj deo, a ventilator uduvava spoljni vazduh, ne bi li ga zagrejao, tj. otopio. Naravno, ovde grejanje treba shvatiti relativno, jer se vazduhom čija je temperatura 0oC greje izmenjivač koji je ohlađen na -10oC.
Kad se to grejanje izgubi efekat, onda se na spoljnoj jedinici uhvati previše leda, i onda klima malo zastane (na kineskim klimama se unutra upali neki crveni LED), prekone se sa ciklusom kompresije / isparivanja freona i ventilator nastavi da radi ne bi li otopio led. Ovo hvatanje leda se dešava i kad su spoljne temperature znatno iznad nule (na primer 5oC) ali je jaka vlažnost vazduha.
[ nemavisecilemile @ 19.11.2008. 10:46 ] @
Znaci od svega nista!
Hvala.
[ edo_ze @ 19.11.2008. 11:29 ] @
Ovo sa dodatnim grijačem je u redu. Samo ne radi se o grijaču izmjenjivača ili zraka. To je mali grijač snage stotinjak wata koji se ugrađuje u kućište kompresora i svrha mu je da pri startu klimauredjaja zagrije dio kućišta u kome cirkuliše ulje i koristan je pri startu klima na niskim temperaturama. Inače paljenje klime ispod -5 stepeni zbog zgusnutog ulja oštećuje kompresor, mislim neće crknuti trenutno ali škodi kompresoru i skraćuje mu vijek. Ako želite koristiti i na -10 stepeni (obična klima, ne s inverterom) onda ostavite klimu da radi non-stop, kako ne bi došlo do zgušnjavanja ulja ili ugradite taj mali grijač.
Što se tiče ostalog, sve ostaje isto. Znači klima neće bolje grijati ili tako nešto već samo eto da je možete paliti i na niskim temperaturama.
Kod klasične klime napon 220V se trafoom snižava i ispravlja grecom ili nekim stabilizatorom napona i ta istosmjerna struja se koristi za pogon elektronike klimauređaja, a elektronika opet uključije sklopke koje dovode 220V na kompresor. Kod klime s inverterom sasvim drugačije je napajanje kompresora. Inverter je u stvari elektronički sklop koji stabilisanu istismjernu struju ponovo pretvara u izmjeničnu ali različitih napona i frekvencija i onda se ovom strujom napaja motor kompresora, tako da se promjenom ovog invertovanog napona ili promjenom njegove frekvencije reguliše brzina rada kompresora. Sam motor je u stvari motor za istosmjernu struju, sa stalnim magnetima. Kod klasične klime motor je na ~220V i može biti ili uključen ili isključen, nema brže-sporije. Znači sve ostalo dodaj ovo ili ono, tip ovaj ili onaj, fora "poluinverter"... toga nema. Ili je inverter ili nije. A rade i na sasvim različitim pritiscima i koriste različit gas.
A što se tiče izolovanja vanjske jedinice, to nipošto. Klima radi na principu toplotne pumpe. Ima dva izmjenjivača topline: jedan u unutrašnjoj a drugi u vanjskoj jedinici. Kada hladi radi sljedeće: kompresor usisavajući freon preko dizne rasplinjuje ga u unutrašnjem izmjenjivaču i snižava mu temperaturu na -20 stepeni, onda ventilator taj freon zagrije sobnim zrakom, odnosno taj freon preuzme od sobnog zraka toplinu, tako da mi iz unutrašnje jedinice dobijemo rashladjen zrak. Kompresor onda taj prvo rashladjeni a onda sobnim zrakom dogrijani freon komprimira u vanjskom izmjenjivaču pod visokim pritisakom pod kojim se taj freon zagrijava na +70 stepeni, a onda se ventilatorom u vanjskoj jedinici i spoljnim zrakom rashladjuje na +35 stepeni. Onda se tako rashladjen ponovo ususava preko dizne i sve tako u krug. Kod grijanja je isto to samo što se usisavanje radi u spoljnjem izmjenjivaču a sabijanje u unutrašnjem.
Znači najbitnija je razmjena topline na izmjenjivačima, i oni ne smiju biti izolovani inače sistem neće funkcionisati, odnosno doći će do zaleđivanja izmjenjivača.

[ frigo servis bata @ 19.11.2008. 14:43 ] @
Nije problem samo u zgusnjavanju ulja,najveci je problem to sto se tacna spoljne jedinice zaledi i taj led se siri na kondenzator.Tada prestaje izmena vazduha, pada pritisak gasa i klima ne moze da greje.Taj grejac se stavlja upravo u tacnu spoljne jedinice,ali ponovo dolazi da problema jer se crevo za odvod kondenzata kasnije zaledi.Resenje je da se i kroz crevo sprovede grejni kabal ili pustiti da voda curi sa spoljne jedinice(sto na mnogim mestima nije moguce),a i kosta.I pored svega ovog kada spoljna temperatura padne drasticno(-5 i nize)stepen iskoriscenja je toliko mali da se neisplati ukljucivati klimu,veca je potrosnja struje od korisne snage uredjaja.
[ cozmo_im @ 19.11.2008. 18:14 ] @
Taj grejac se zove - crankcase heater i trosi SAMO 24W. Ja ga imam na Fonko klimi. Ukljucuje se sam kad je temperatura ispod 0 (tako barem pise u servisnom uputstvu koje imam). Dakle, starovo sam klimu na ravno -22 pre par godina i radila je normalno, samo sto je trebalo par ciklusa defrosta na po 50 minuta zbog niske temperature.

A sto se tice zaledjivanja spoljne jedinice, ako defrost radi kako treba nema potrebe stavljati neke budzevine da greju kuciste klime i crevo za odvod kondenzata. Meni se to nikad nije zaledilo da ne moze da ide kondenz i voda kad se topi led prilikom defrosta.

Kad bolje razmislim nisam ni imao led, vec samo nesto kao inje na cevkama, nista drugo nije ledilo.

Ali sam video klime kojima ne radi defrost kako treba - izgledaju ko sante leda na severnom polu sa sve visecim ledenicama ehehehe...
[ frigo servis bata @ 19.11.2008. 19:59 ] @
Mozda tebi nije ali sam ja bio na mnogo mesta gde se to desilo(stavljao sam i slike),cak i na inverterima se zaledi tacna.