[ pisac @ 01.12.2008. 20:49 ] @
| Treba mi hitan odgovor, na ovo neobično pitanje: Koja je prednost zidanja plafona sa ferd gredicama i ostalim materijalom koji tu ide (valjda monta, itd...), umesto običnog šalovanog betonskog plafona?
Evo i preciznijih potpitanja:
1) Da li se troši manje betona?
2) Da li je termo izolacija bolja?
3) Da li je zvučna izolacija bolja?
4) Da li je jeftinije?
5) Da li je čvršće?
6) I sve ostale prednosti (ili mane)...? |
[ ptak 13. @ 01.12.2008. 21:15 ] @
Koliko se ja razumem da ti odgovorim.
1. Da li ide manje betona, pa zavisi od debljine ploce u svakom slucaju po meni je ocigledno da ide manje.
2. Da li je termo izolacija bolja, ocigledno da jeste jer je monta vece supljine od fer gredica, odnosno sta bolje drzi toplotu cigla ili blok, pa cigla. Znaci fer gredice su bolje za odrzavanje toplote.
3. Da li je zvucna izolacija bolja, e to vec ne znam, ali mislim da jeste jel je veca gustina....manje supljina, samim tim manje akustike.
4. Da li je jeftinije, mislim da jeste jel manje treba dasaka i sprajceva ( potpornih stubova) kada se radi gredicama nego montom. Znaci tak ogledano i gledano iz ugla betona jeftinije je. E sad koliko kosta fer gredica ne znam, mislim da je jedtinije.
5. Da li je cvrsce, na to pitanje nemam odgovor jel ne znam koliko je cvrsce i koliko je zapravo moguca nosivost fer gredica ploce i monta ploce, znaci ne znam.
6. Ostale prednosti i mane, pa ne znam sad, mozda je bolje da se raspitas po gradjevinskim stovaristima sta je jeftinije, i kvalitetnije. E sad nisam siguran da li radis plocu sa onim podvlakama, ispusnim gredama i sl.... Pre svega koja je ploca, prva druga ..... kolika je kvadratura, jel kod fer gredica to ima veze u narucivanju koliko ja znam.
ovo je moje ne strucno misljenje te ako neko vidi da sam progresio nesto slobodno neka me demantuje !
Pozdrav od Nikole ! ! !
[ bakara @ 01.12.2008. 21:35 ] @
1) Da li se troši manje betona?
Da, ocigledno je...
2) Da li je termo izolacija bolja?
Da, zbog supljina ispunjenih vazduhom.
3) Da li je zvučna izolacija bolja?
Da, isto kao i prethodno...
4) Da li je jeftinije?
Ovo je relativno, ako se uzmu u obzir sve prednosti ovakvih ploca.
5) Da li je čvršće?
Isto kao i pod 4.
6) I sve ostale prednosti (ili mane)...?
Uglavnom si ti vec naveo prednosti...
Postoje i razne vrste zamene za montu koje vrse posao toplotne izolacije.
[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.12.2008. u 23:12 GMT+1]
[ ptak 13. @ 01.12.2008. 21:44 ] @
Koliko ja znam fer gredice i ispuna idu zajedno, a monta je nesto drugo ?! Zar ne !?
[ bakara @ 01.12.2008. 22:14 ] @
Da u pravu si malo sam pogresno razumeo tvoj komentar, pa sam editovao post.
LM, evo jedan zanimljiv .pdf fajl o vrstama ploca.
edit, prevelik je fajl za upload ovde
http://www.mediafire.com/?shar...750ae58361ec9fd2db6fb9a8902bda
[ ptak 13. @ 01.12.2008. 22:32 ] @
Ma ok, i mislio sam da me nisi dobro skontao. hehe
Nego super ti je ovaj PDF evo "pisac" skini PDF i na osnovu nasih komentara prouci malo fer gredice, montu ... zavisi sad koju ces montu, koju visinu ploce ......znas prouci pa ako treba i dalje pomoc a ti pita, tu smo. Inace ja imam 18 god. ali eto razumem se dosta u ovo :))))) moji cesto zidaju, pa znam o ovome da ti kazem iz iskustva.
[ pisac @ 02.12.2008. 02:00 ] @
Odličan PDF!
Inače, zidam neku kuću pa hoću da mi pod iznad podruma bude izuzetno čvrst (iz raznoraznih razloga). Zbog toga i razmišljam da li je goli armirani beton bolje rešenje od fert gredica i sličnih metoda. Ovaj PDF mi nije dao odgovor baš na to specifično pitanje, ali mi je u svakom slučaju otklonio mnoge druge nedoumice.
[ Brodoplovac @ 02.12.2008. 05:30 ] @
Postoji i onaj sistem tzv. belog stropa gde se za ispunu koriste YTONG blokovi. Meni se lično najviše sviđa ta varijanta jer su YTONG blokovi lagani, veliki (lako se gradi) i odlični su izolatori. Evo ga jedan dokument na tu temu sa xellinog sajta:
http://rapidshare.com/files/169401908/upustvo_za_bt_web.pdf.html
Dodao bih samo dva komentara na prethodnu raspravu:
1) Nije mi jasno kako ploča napravljena fert gredicama ima bolju zvučnu izolaciju. Vazduh nije nikakav zvučni izolator. Mislim da ovakve ploče imaju lošiju zvučnu izolaciju.
2) Druga stvar je da niko nije uzeo u obzir težinu same ploče. Mislim da je ploča od fert gredica mnogo lakša od pune betonske ploče. Ovo direktno znači da će čitava kuća biti jača i otpornija na zemljotrese ukoliko su ostali elementi nepromenjeni.
[ amadeuss @ 02.12.2008. 07:32 ] @
kod proracuna nosivosti 'fert' tavanice ide se sa opterecenjem od 6.5 kN/m2, sto je narodski receno tezina od 650 kg
[ Hattalasat @ 02.12.2008. 11:27 ] @
Moze i ovako
Za beton postoje aditivi,recimo draminovi, koji mu mogu dati cvrstinu ,hidroizolaciju ili sta god..kakvu zelis ...
[ pisac @ 02.12.2008. 11:58 ] @
Šta je to belo, stiropor/stirodur kao ispuna? Ako jeste, ta varijanta mi se mnogo više svidja.
Koja gustina? Gde to ima?
Da li to utiče na čvrstinu plafona? Ili ispune uopšte ne primaju na sebe nikakvu težinu i konstruktivnu čvrstinu već služe samo radi ravnjanja ("popunjavanja") konstrukcije?
[ ptak 13. @ 02.12.2008. 14:32 ] @
Ja licno ne volim ovaj YTON blok i plocu od njega, nekako mi ne uliva poverenje, mislim da je preveliki izolator da je onda vakumirana prostorija ali dobro, vidim da ga arhitekte podrzavaju. Stoga OK lak je mnogo, prave se ploce dobrog kvaliteta...jeftin.
Neko je pitao kako to da je fert gredicama ploca manje zvucnija od obicne, pa tako sto su kod monte velike rupe, samim tim akustika je bolja kao kod gitare, i onda se zvuk lako provodi, dok je kod fer gredica to drugacije, rupe su mele, pa je i zvuk dosta neprovodan.
Tezina ploce zavisi samo od temelja, ali u vecini slucajeva temelji su dobri stoga koja god vrsta ploce super je. Samo su nijanse presudne. Po meni za sada je YTON najperspektivniji a to sto ga ja ne volim, to je moje misljenje jel mi se ne svidja sto je sundjerast, mislim da upija dosta vode. Molim demant ako sam pogresio.
[ pisac @ 02.12.2008. 15:34 ] @
@Hattalsat, tražeći odgovore o onoj varijanti stiropora umesto fert gredica (našao sam tvoj sličan post i na drugom forumu) vidim da postoje 2 varijante:
1) Stiropor koji komplet menja fert gredice
2) Stiropor koj se samo ubacuje kao ispuna izmedju fert gredica
Mene bi zanimala prva varijanta, ali koliko mogu da pretpostavim, onda je potrebno kompletno šalovanje ispod ploče da bi se stiropor postavio? Da li sam u pravu? I pretpostavljam da proizvodjač uz stropor prodaje i trouglastu armaturu, odnosno da nije ostavljeno radnicima da sami prave trouglastu armaturu (ili grešim)?
U drugoj varijanti se postavljaju klasične fert gredice a zatim umesto šupljih blokova kao ispuna se koristi stiropor. Medjutim, koliko vidim, mana je to što onda ima termičkih mostova jer stiropor ne pokriva celu donju površinu plafona, pa je (po želji) potrebno dodatno stavljanje izolacije.
P.S. Vidim da je proizvodjač Austrotherm, ali oni su velikoprodaja. Gde to može da se nabavi na malo? Ako znaš, najbolje pošalji privatnu poruku pošto ovaj forum ima fobiju od reklamiranja :-). Ako je još to u BG, idealno.
[ Hattalasat @ 02.12.2008. 18:10 ] @
Ja sam radio komplet sa stiroporom ,proizvodjac je car-kragujevac . Kvalitet nije nista losiji od Austrotherma. Te " trouglaste" armature ,bindere narucujes i kupujes na stovaristu prema projektu.
Da bi bilo idelano ravno ispod pozeljno je patosanje cele povrsine u gusti raspored podupiraca. Sto se tice armature znaci sve je kao i kod klasicne betonske ploce . Samo je ovakva ploca neuporedivo laksa , izolacija u startu ...a sto se tice cvrstoce betona potrazi aditive ako imas bas potrebe za extra cvrstim betonom.
[ plavi9 @ 02.12.2008. 23:35 ] @
Citat: pisac: Odličan PDF!
Inače, zidam neku kuću pa hoću da mi pod iznad podruma bude izuzetno čvrst (iz raznoraznih razloga). Zbog toga i razmišljam da li je goli armirani beton bolje rešenje od fert gredica i sličnih metoda. Ovaj PDF mi nije dao odgovor baš na to specifično pitanje, ali mi je u svakom slučaju otklonio mnoge druge nedoumice.
Osnovna razlika zbog koje se ljudi najcesce odlucuju za fert gredice je ta, sto se sa fert gredicama mnogo brze i jednostavnije radi. One su skuplje ali ako saberes koliko ti je
manje potrebno za salovanje i vremena i materijala onda se to i isplati, da ne spominjem podupirace, kojih ide mnogo manje.
Kod salovanja sa montama postoje dve varijante salovanja ploce- mozes da ih sastavljas na meru dole na zemlji zalivene betonom i posle da ih dizes gore kao fert grede
ili da ih redjas gore na licu mesta.
Izlivanje na zemlji se danas jako retko koristi i to najcesce u nedostatku dasaka ili letvi za salovanje, dok je ova druga varijanta najcesca.
Ako zelis da ti pod iznad podruma bude izuzetno cvrst, dodaj armaturnu mrezu preko monti ili fert gredica.
Mija preporuka: uzmi fert gredice.
[ Hattalasat @ 03.12.2008. 00:34 ] @
Pa binderi i armaturna mreza ide i sa stiroporom.... poenta je da dobija plocu iste cvrstine koje je puno laksa od klasicne gradnje fert plus ispune .
[ plavi9 @ 03.12.2008. 00:41 ] @
Citat: Hattalasat: Pa binderi i armaturna mreza ide i sa stiroporom.... poenta je da dobija plocu iste cvrstine koje je puno laksa od klasicne gradnje fert plus ispune .
To je svakako bolje ali i komplikovanije za izradu a verovatno i skuplje.
On je pitao na pocetku za monte i fert a ako ima para...
[ pisac @ 03.12.2008. 00:58 ] @
Koji je odnos cena za ovu varijantu sa stiroporom, u odnosu na fert?
I zna li neki stručnjak/statičar (ili neki PDF) da mi kaže kako se proračunava nosivost/čvrstina ploče od običnog ravnog armiranog betona, i kolika tu ide debljina betona i armature itd...?
Sem toga, ne zidam ja samo plafon iznad podruma, biće tu i druga ploča... Možda jednu ploču uradim na jedan način, a drugu na drugi (a treću na treći...).
[ Cunami @ 03.12.2008. 10:02 ] @
Proracun bilo kakve konstrukcije je usko strucna stvar i niko ti bez podataka o opterecenju i rasponu ( prije svega ) ne moze nista reci.
Ako hoces da budes siguran da nesto neces poddimenzionisati/predimezionisati angazuj gradjevinskog inzenjera koji ce ti uraditi proracun. Ako imas samo jednu plocu oslonjenu na cetiri zida i neko uobicajeno opeterecenje taj proracun je prilicno jednostavan ne zahtijeva puno vremena.
Polumontazne tavanice tipa fert, monta i slicne imaju mogucnost dodavanja dodatne armature u donjoj zoni ukoliko je to potrebno. Mreza u gornjoj zoni sluzi prije svega da se ploca ukruti i koncentrisano opterecenje ravnomjernije prenese.
[ plavi9 @ 03.12.2008. 10:27 ] @
Da, opstepoznato je da armatura u donjoj zoni betona drzi plocu ali nije lose staviti i gore mrezu. Kod fert gredica se postavi deblja armatura u samoj gredici i to je to.
Razlicito se postavljaju armature kada je oslonac na oba kraja (ploca) ili na jednom (terasa).
[ Marko Enter @ 03.12.2008. 10:34 ] @
Po mom misljenju isto sam za YTONG blok , skro sam gledao kako se radi , caskom se zavrsi, gore tanko pregletujes i gotovo ,
pozdrav Marko
[ amadeuss @ 03.12.2008. 11:20 ] @
Pojednostavljeno. Najbitnija (ne i jedina) uloga armature je da primi napone zatezanja u betonu, jer ih beton vrlo slabo prima, za razliku od pritiska, sa kojim beton nema vecih problema. E sad, svi ovi naponi se javljaju sa razlicitim intenzitetom, i na razlicitim mestima u okviru nekog konstruktivnog elementa (greda , ploca...), i u zavisnosti od toga se dimenzionise polozaj i kolicina armature u nekom betonskom elementu.
.
[ Hattalasat @ 03.12.2008. 11:29 ] @
Ovo sa stiroporom uopste,ali uopste nije komplikovano kako izgleda. Jedina stvar koja trazi ceo dan posla je podascavnje ispod...ostalo je kao sklapanje lego kockica,binderi se provuku i vezu za armaturu grede ,odozgo se doda mreza i voila..ocas posla.
Meni je na povrsini od 115 kvm trebalo,tj firmi koja mi je radila, nekih 4-5 h da poslaze stiropor,ubaci bindere,veze....i da dodje mixer sa pumpom...
[ pisac @ 03.12.2008. 14:54 ] @
Nisi mi rekao odnos cena u odnosu na fert varijantu.
I, ima li negde neki PDF koji bi objasnio proračun nosivosti te stiropor varijante (kao što je u onom PDF-u objašnjeno za fert)
[ Hattalasat @ 03.12.2008. 17:11 ] @
Hm ,cena ,bar meni, izasla je oko 1/4 manje nego da sam radio klasicno ili da sam mesao fert klasicne pa ispune od stiropora...
U fabrici u Kg imaju tehnologe koji ti sve objasne,racunaju etc etc . Poneses projekat ili im dostavis i pitas koliko,cega,cena.Pre toga staticar i arhitekta ce ti nacrtati sve po tvom zahtevu tj potrebama.
[ Bane78 @ 28.03.2010. 11:39 ] @
Pozdrav Marko Enter, potpuno se slažem sa tobom. Ja sam radio na svojoj kući Ytong medjuspratnu konstrukciju i nisam se pokajao!
Fabrika mi je uradila besplatan statički proračun, što je velika pomoć.
Sama konstrukcija je polu-montažna, sastoji se od betonskih gredica, a kao ispuna se koristi specijalan Ytong blok.
Ugradnja je veoma brza a završna obrada laka.
Nema betonske košuljice na kraju, već je završna obrada sloj od 3mm, od cementa i Ytong tankoslojnog maltera. Sa donje strane, nema malterisanja, već se direktno gletuje i kreči plafon.
Prodaje se na m2, i odmah znaš koliko sve ukupno ispada na kraju!
Ušteda je prilična, a što se tiče opterećenja, konstrukcija je predvidjena da izdrži sva propisana opterećenja - od stana do biblioteke (što se smatra velikim opterećenjem)
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|