[ cosovic @ 25.12.2008. 10:13 ] @
Citajuci , i vise shvatajuci princip rada toplotnih pumpi, klima covjek onda postavi sebi vise pitanja , na koja ne moze pravilno sam sebi dati odgovor.
Pokusao sam da odgovor dobijem preko ovlastenih kuca koje uvoze i prodaju klime. Rezultat dobio sam odgovore , nevjerovatno blijede, jednom rijecu trgovacke. Ponekad sam morao onoj suprotnoj strani da objasnjavam sta je kondenzator a sta isparivac, i kad sam shvatio da imam posla sa trgovcima(Tehnickim neznalicama) a ne sa ljudima koji poznaju navedenu tematiku odustao sam , da na taj nacin dobijem odgovor.

Moje osnovno pitanje za forum bi bilo"Kako mogu , na koji nacin, sa tehnickim predlogom(dobro bi bilo i sa strukom objasniti strucno) Da LJETI uhvatim otpadnu teenergiju(TOPLOTU) u moj solarni bojler od 200l.

Imam ugradenu invertnu klimu u Mostaru, Nokria grijanje 7500w hladenje 6500w nazivne snage 1450 w ...Fujitscu tako cim se kaze Mostar znaci puno radi (Hladi prostor 55mkvadratnih.) i tu energiju koja ide prema kondezatoru htio bih da iskoristim da grijem bojler, koja je to moguca temperatura za vodu u bojler,

Od moje spoljne jedinice klime da bojlera ima 8-9 metara. Ja sam zamislio da na povratnom vodu klime ugradim jednu bakrenu cijev6m(Ne znam koje duzine i da je savijem u spiralu) i da u jedan bojler od 30 litara obacim tu spiralu, kroz koju bi gas isao prema spoljnoj jedinici, oko te bakrene cijevi bi voda strujala i isla pravac Solarni bojler- bojler pored spoljne jedinice.

Mene muci misao koliki, presjek i duzinu treba da ima ta spirala kroz koji ide gas, koju temperaturu mogu postici za vodu sanitarnu, i najvaznije pitanje, kako mogu sve to montirati a da ne poremetim radni ciklus, temperature klime koje su fabricki konstrukciono predvidenje.

Cosovic Dzevad
[ frigo servis bata @ 25.12.2008. 11:44 ] @
Nemozes to da uradis na klima uredjaju.Kao prvo cevi koje izlaze iz klime i idu prema unutrasnjoj jedinici su iza kapilare(exspanzije)i obe su hladne.Topao gas koji ide iz kompresora u kondenzator, bi mozda mogao da se nekako sacuva sa nekim izmenjivacem,ali je to isuvise komplikovano i ne moze tek tako da se uradi,jer moze doci do problema raznih.Na pr. ako isuvise rashladis gas u kondenzatoru pasce pritisak sto ce dalje da proizvede nizu tacku isparenja,i moze doci do zaledjavanja unutrasnje jedinice,koja ce posle da procuri.Ako ne podhladis gas dovoljno dolazi do povecanja pritiska,te opterecenja motora visa tacka iparenja,slabije ce da hladi i tako u krug.Znaci batali taj posao,cak i ako postoji nacin,to samo mogu da urade dobro osposobljeni strucnjaci sa tacnim proracunima.Taj kondenzator je projektovan za sisteme sa vazdusnim hladjenjem,ne sa vodenim i velika je razlika u konstrukciji.Ja kao majstor ne bih se usudio cak ni da pomislim da tako nesto uradim.Pozdrav.
[ muconi78 @ 25.12.2008. 13:53 ] @
Moze, ako se dobro sjecam, taj teskt sam citao prije skoro pola godine, sutra cu vam poslati tekst, samo da ga nadjem.Neko je to sa nekog masinskog fakulteta, iz naseg okruzenja patentirao, nisam siguran da bi bas moglo da se grije 200 lit. ali recimo 80 ili 100.Cujemo se sutra.
[ mali genije @ 25.12.2008. 17:18 ] @
ako dobro uploadujem linkove.
pozdrav..
genije..
@muhi jel ide servisiranje?
[ frigo servis bata @ 26.12.2008. 15:11 ] @
Ja nisam rekao da nepostoji takav uredjaj,rade to kinezi(video sam slike),nego sam rekao da ne moze tek tako kako je covek napisao,da mota bakarnu cev itd....Napisao sam i zasto,a vi majtori ako znate,napisite coveku koju duzinu i precnik cevi da postavi,a ne kaciti mu nekakve linkove sto je neko patentirao.Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 26.12.2008. u 16:30 GMT+1]
[ muconi78 @ 27.12.2008. 07:30 ] @
To je to sto je genije postavio.
Znaci, hrvati su u pitanju.

http://www.uredidom.com/PODRU��JA/GRIJANJEKLIMAdetalji/tabid/87/ItemID/5/View/Details/Default.aspx

to je taj link.

genije, javicu se mailom
[ mali genije @ 27.12.2008. 18:53 ] @
Citat:
frigo servis bata: Ja nisam rekao da nepostoji takav uredjaj,rade to kinezi(video sam slike),nego sam rekao da ne moze tek tako kako je covek napisao,da mota bakarnu cev itd....Napisao sam i zasto,a vi majtori ako znate,napisite coveku koju duzinu i precnik cevi da postavi,a ne kaciti mu nekakve linkove sto je neko patentirao.Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 26.12.2008. u 16:30 GMT+1]

ne vidim nista lose u prezentovanju literature da cuvek vidi da je to moguce.
sto se tice cevi ja to nebi radio nikad radije bi stavio manji koaksijalni izmenjivac u kombinaciji sa presostatom i jedan modulacioni ventil
pozdrav..
genije..
[ cosovic @ 27.12.2008. 20:03 ] @



[Ovu poruku je menjao cosovic dana 28.12.2008. u 10:57 GMT+1]
[ frigo servis bata @ 28.12.2008. 01:19 ] @
Citat:
mali genije: ne vidim nista lose u prezentovanju literature da cuvek vidi da je to moguce.
sto se tice cevi ja to nebi radio nikad radije bi stavio manji koaksijalni izmenjivac u kombinaciji sa presostatom i jedan modulacioni ventil
pozdrav..
genije..

Nisam ja ni mislio konkretno na tebe(ja o tebi imam jako pozitivno misljenje,u sistemu grejanja),samo mi je zasmetalo to sto covek postavlja konkretno pitanje,i ja pokusavam da mu dam konkretan odgovor,a na to (muconi78) napise moze.To mi je zasmetalo...Tada sam ja rekao kad moze (ja podrazumevam da zna odgovor)neka napise coveku koje cevi koju duzinu koliko itd....U tome je fora.Nije u redu da se ja umesam u temu i kazem ono sto sam procitao,vec da pomognem u svom znanju(koliko mogu)da realizuje svoju ideju.Pozdrav i da se razumemo ja nisam ljut nego samo iznosim svoj stav.

Ovo je bilo pitanje koliko sam ja razumeo:

Mene muci misao koliki, presjek i duzinu treba da ima ta spirala kroz koji ide gas, koju temperaturu mogu postici za vodu sanitarnu, i najvaznije pitanje, kako mogu sve to montirati a da ne poremetim radni ciklus, temperature klime koje su fabricki konstrukciono predvidenje.

Da ne bi pisao dva posta uzastopce ja bio na Koncrevom saitu i nasao klime koje rade:Evo pogledajte.http://www.koncar-ka.hr/grijan...je_prostora_klima_uredjaji.htm

Ko ne zna to je Galanzov uredjaj,a od onog patenta nista nema(bar na njihovom saitu)

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 28.12.2008. u 05:09 GMT+1]
[ mali genije @ 29.12.2008. 21:22 ] @
jbg. bato obratio si se u mnozini i logicno je da sam se osetio prozvanim.
e sad kako pomoci coveku koji se nije izjasnio koliko poznaje rashladnu tehniku?
cosovicu sto obrisa post?
pozdrav..
genije..
[ frigo servis bata @ 30.12.2008. 01:12 ] @
Pa sad jednim delom se odnosilo i na tebe,s tom razlikom sto si ti u sledeciem postu napisao sta bi ti uradio,nisi napisao da moze,za razliku od njega.Ti si mu dao neke linkove da malo procita,ali ja i dalje govorim da je covek postavio konkretno pitanje(kolika duzina,koji promer cevi itd.).Sto se tice njegovog znanja u rashladnu tehniku,mislim da je sa primerom odakle bi uzeo pocetak instalacije dovoljno rekao,a i verovatno ne bi zvao uvoznike da njih pita i tako sazna da su oni trgovci.Pozdrav i ja necu vise raspravljati u ovoj temi,jer ne znam sta bih dodao.Mogo bi Paja-patak da doda neki svoj strucni komentar.
[ cosovic @ 30.12.2008. 03:08 ] @
Cinjenica je da se ja ne razumijem u rashladnu tehniku, no ja sam nasao ko se razumije u to;
U nas u Bosni kazu "Govori da te vidim"
Ne treba biti puno pametan, pa zakljuciti koliko druga strana zna ili ne zna , ali pod uslovom da covjek vise zna od suprotne strane!
No, za sticanje znanja vazno je i opste obrazovanje.
Da covjek shvati pojedinacno mora poznavati - znati OPSTE.
Upravo sam dobio dopis od covjeka od struke , koji je po zvanju DR.Prof na Masinskom fakultetu u Splitu koji je "Moju ideju patentirao" doduse prije od mene.
Gotov uredaj, doduse bez vidljivih konstrukcionih detalja, dobio sam licno od profesora gosp. Ogreste u svim varijantama izvedbe i adresu firme od koje mogu da kupim gotov uredaj
www.mbfrigo.hr
Znaci ono sto sam zamislio u glavi posle tri uzastopna citanja rada uredaja, mislim Toplotne pumpe meni je pala na pamet ideja , ja sam zakljucio da je steta bacati energiju koja je izvucena iz kuce , no to je DR. PROF. Ogresta i matematicki potkrijepio naravno i uradio dodatke za klimu koji su potrebni da se ta ideja realizuje. No ja i dalje ne znam pojedinosti koje me interesuju, kako, sta, koliko i td.
Steta uvjek kasnim u zivotu
Cosovic
[ frigo servis bata @ 30.12.2008. 12:32 ] @
E ovo je vec nesto.Evo linkova :
http://www.mbfrigo.hr/wp-conte...kombi-klima-uredjaji-2008a.pdf

http://www.mbfrigo.hr/2008/09/...besplatna-potrosna-topla-voda/

Za cosovica:nemoj da te cudi sto nece da ti daju proracune za izvedbu,to je normalno,ipak je on covek to patentirao i sproveo u prakticno delo.Kupi jedan taj uredjaj pa ces videti da li vredi.koliko sam ja procitao kosta oko (7500kn)ne znam koliko je to evra ili dinara ali pise da se isplati za jednu sezonu!!!

Inace u bivsoj Jugi najbolji poznavaoci i strucnjaci za frigomehaniku su bili upravo iz Hrvatske,tj.Mostar i Split su bili vrh.