[ barakuda111 @ 10.02.2009. 21:44 ] @
Zna li neko neki neki "kuvarski" sajt gde se objasnjava kako se ovo priprema? Video sam u tempu i eto, moram da probam kad izgleda neobicno :)





Samo hitno je, posto sam jako ogladneo :)
[ pantic68 @ 10.02.2009. 21:50 ] @
Mislim da se to ne priprema vec jede. Pazis samo da pipak ne zapadne izmedju zuba pa da cela hobotnica zaglavi u grlu.
[ Majstor_Pućko @ 10.02.2009. 21:54 ] @
Mislim da je to sa zastajkivanjem u grlu samo kod zivih, jer zive jedu u Koreji-takav je obicaj. Svaka ti cast kada volis plodove mora, jer ja ipak vise volim plodove tora A cim su u ulju-mislim da su ready to go...
Pa, bon appetit!!!
[ barakuda111 @ 10.02.2009. 21:54 ] @
Zvuci opasno.

Sta, netreba da se przi, pece, kuva...

by Majstor_Pućko "Svaka ti cast kada volis plodove mora"

Neznam da li volim. Evo prvi put sam uzeo, da probam :)
[ Bik Koji Sedi @ 10.02.2009. 22:05 ] @
Ovo veroatno ne mora da se dalje "priprema", ali nešto mi govori da g. Barakuda neće biti preterano oduševljen ako ovo krene da jede bez išta.

Ako ništa drugo, neki kuvan krompir, beli luk i tako to... da malo popravi male gumene hobotnice. :)
[ barakuda111 @ 10.02.2009. 22:10 ] @
Ok krompir, luk... zanimljivo. Sacekacu jos tridesetak minuta, mozda se javi neko strucniji, ili neko ko je imao iskustva sa ovim stvarcicama.
[ pantic68 @ 10.02.2009. 22:38 ] @
Ko ima strucniji za prozdiranje hobotnica od barakude.
[ ventura @ 10.02.2009. 22:59 ] @
Možeš da radiš šta god hoćeš... Hobotnice se prže, kuvaju, peku... Ja bi od ovih malih verovatno napravio salatu pošto su premale za prženje/pečenje (zagoreli bi ti krakovi) .. Vidi da li su kuvane (pretpostavljam da jesu) ako nisu prokuvaj ih jedno 15-tak minuta da omekšaju, dodaš crnog luka, malo belog luka, sirćeta (ili limuna), maslinovog ulja, eventualno ako hoćeš skuvaš krompir pa i to dodaš (zbog količine) i to je to.. Nema neke specijalne filozofije...

[ ajdeBre @ 10.02.2009. 23:17 ] @


Hobotnica na srpski nacin

Sastojci:
1 malo prase (do 20 kg )
1 veća hobotnica (cca 2 kg )
krompir
Priprema
Dok se prasence vrti na raznju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispečeno, izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mačkama i kerovima, da ne za***avaju dok jedemo prase. Prase servirati uz 'ladno pivo.


Prijatno!
[ majstorjoe @ 11.02.2009. 10:31 ] @
barakuda111 sta kazes el ukusno ???? bas me inteesuje mislim da imaju ukus kao lignje?
[ flighter_022 @ 11.02.2009. 10:32 ] @
@ajdeBre, pecenje od male mrtve svinje niko nije pominjao :D
[ zorg @ 11.02.2009. 10:38 ] @
Citat:
ajdeBreHobotnica na srpski nacin
Sastojci:
1 malo prase (do 20 kg )
1 veća hobotnica (cca 2 kg )
krompir
Priprema
Dok se prasence vrti na raznju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispečeno, izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mačkama i kerovima, da ne za***avaju dok jedemo prase. Prase servirati uz 'ladno pivo.
Prijatno!
Super, bas sam se nasmejao :)))
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2009. 10:44 ] @
Hobotnica u ulju je vrlo verovatno vec spremna za jelo - tako da samo treba da napravis salatu od iste i sve je super - Venturin recept je way to go :)
[ bugsu @ 11.02.2009. 10:52 ] @
Citat:
majstorjoe: barakuda111 sta kazes el ukusno ???? bas me inteesuje mislim da imaju ukus kao lignje?

ko zna dal je covek ziv...prvo nek se javi da znamo da jeste pa neko onda prica :D
[ majstorjoe @ 11.02.2009. 12:54 ] @
Bugsu el to znaci da barakuda111 od sad mirise ljubicicu od naopako!!!!!
:D
[ Lesli Eldridz @ 11.02.2009. 13:12 ] @
Citat:
ajdeBreHobotnica na srpski nacin

Sastojci:
1 malo prase (do 20 kg )
1 veća hobotnica (cca 2 kg )
krompir
Priprema
Dok se prasence vrti na raznju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispečeno, izvade se krompiri, voda prolije, a hobotnica baci mačkama i kerovima, da ne za***avaju dok jedemo prase. Prase servirati uz 'ladno pivo.


Prijatno!

To! To je pravi nacin za spremanje hobotnica. Ja sam jednom ulovio jednu, ne ovako malu, nego vecu, onako jedno 70cm, a posle mi bilo zao. Na plazi se bila sakupila guzva, da vide deca i to cudo, prisao jedan pa poceo da mlati njom o neko kamenje i da je pere u vodi, umalo nisam crk'o od smeha, onako u sebi, nema smisla da se mejem glasno kad covek hoce da mi pomogne da je ocistim, ali mi na kraj pameti nije bilo da to jedem, nego sam posle dao ovima sto smo stanovali kod njih. Oni me posle zvali na neku salatu, ali sam to uspesno izbegao. Isto i za kavijar, kupim ti ja jednom da probam i to cudo, probao malo, posle nudio raznima ko hoce da uzme, dok mu ne prodje rok, pa kako niko nije hteo, bacio sam ono. Rekoh, pravi sam bre dzet set, bacam punu teglicu kavijara. To je pravi gazdaluk, a ne kao neki ;) Izgleda da sam dobro uradio, sudeci po barakudinoj reakciji posle pojedene hobotnice.
[ Hans_D @ 11.02.2009. 13:29 ] @
Ja nevidim bilo kakvu reakciju
[ ajdeBre @ 11.02.2009. 13:34 ] @
Čovek se, izgleda, o'ladio do sada...lepo rekoh da se drži prasenceta
[ majstorjoe @ 11.02.2009. 13:43 ] @
Neka mu je vecna slava!!!! Oduvek sam voleo da citam njegovo teme +
:P
[ Majstor_Pućko @ 11.02.2009. 14:40 ] @
A jesam li lepo rekao da su bolji plodovi tora...
[ kelja @ 11.02.2009. 17:13 ] @
Hahahaha, sporije ubijaju, ako nista drugo!

Citat:
Isto i za kavijar, kupim ti ja jednom da probam i to cudo, probao malo, posle nudio raznima ko hoce da uzme, dok mu ne prodje rok, pa kako niko nije hteo, bacio sam ono. Rekoh, pravi sam bre dzet set, bacam punu teglicu kavijara. To je pravi gazdaluk, a ne kao neki


[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2009. 17:18 ] @
A propo kavijara, za kavijar mogu da se slozim sa Leslijem, ni meni se ni malo ne dopada... ali hobotnica je definitivno vrlo ukusna stvar, mislim da si se zeznuo sto si to propustio. Dobro spremljena salata od hobotnice je mmmm :)

[ barakuda111 @ 11.02.2009. 20:14 ] @
Poz, radio sam ceo dan pa se nisam javljao, evo sad sam dosao. Nisam ih juce probao, cekao sam neki bolji recept, ali sada cu ih definitivno probati pa javljam kakvo je :) E slatko sam se nasmejao nekim odgovorima.
Uradicu kao sto Ventura kaze, 15 min ih prokuvati da omeksaju malo belog luka i mozda krompirici. Ako prezivim javljam se :)
[ majstorjoe @ 11.02.2009. 20:31 ] @
A mi te oplakali!!!!
:D
[ bugsu @ 11.02.2009. 21:01 ] @
jbg barakudo kasno si se javio ,citulje su vec poceli da stampaju :D
:D
[ barakuda111 @ 11.02.2009. 21:05 ] @
Probao sam. Nemam neko posebno misljenje. Meso je dosta onako... bez ukusa. Moze fino da se jede, lepo je mekano ali nekako neutralno. Izgleda kao neko riblje meso koje ima slabiji ukus. Malo se oseti kiselkasto od sirceta u kome je meso bilo. Sve u svemu nista posebno. Sledece cu morati da probam skampe ili lignje, dagnje... tako nesto. Ok. Hvala na odgovorima. Pozdrav
[ ajdeBre @ 11.02.2009. 21:12 ] @
Huh, preživeo si, dobro je...
[ zorg @ 11.02.2009. 22:35 ] @
Probaj dagnje in brine (slani rastvor, salamura), teglica od 200g ima ih svuda, super stvar. Klopa se zivo, direkt iz teglice. Nije ni skupo, oko 250din.
[ bugsu @ 12.02.2009. 11:53 ] @
probaj pohovane lignje....ja od svih morski stvari najvise volim pohovane lignje ,ovo ostalo ne bas....voleo bi jos da probam skampe,dagnje....ajd ko je sta probao od tih morskih delicija nek kaze svoje misljenje :)
[ majstorjoe @ 12.02.2009. 11:57 ] @
E a od pohovanih lignji ja vise volim pohovane i punjene lignje! a punjene sa sunkom kackavaljom ma sta ti je po zelji strava!!!!! mmmmmmmmmmmmmmmmmm
[ DaliborP @ 12.02.2009. 12:19 ] @
Citat:
bugsu: probaj pohovane lignje....ja od svih morski stvari najvise volim pohovane lignje ,ovo ostalo ne bas....voleo bi jos da probam skampe,dagnje....ajd ko je sta probao od tih morskih delicija nek kaze svoje misljenje :)

Pohovane lignje su jednake pohovanim pilecim krilcima po kvalitetu. To je neko izmislio za one koji ne zele da vide i okuse hranu koju jedu pa eto da im se ispohuje, ubice svaki ukus sigurno.

Ako neko preporucuje neke morske specijalitete to sigurno ne bi trebalo da bude pohovano. Ni u kom slucaju. Tako i te punjene sa sunkom i sirom. Jos jedna pogresna kombinacija, sve sa ciljem da bi nekog lignje podsetile na mesiste.

A pravi pohovani specijaliteti su pohovana pljeskavica, pohovane kobasice, pohovana pica, pohovana mars ili snikers cokolada. Ko je bio u Glazgovu sigurno je imao prilike da uziva u ovim nesvakidasnjim jelima.
[ majstorjoe @ 12.02.2009. 13:19 ] @
ja sam ove pohovane i punjene jeo u Melburnu ali u Srpskom restoranu!!!!!
:)))))))))))))))))))))))))))
[ ventura @ 12.02.2009. 14:25 ] @
Citat:
barakuda111: Probao sam. Nemam neko posebno misljenje. Meso je dosta onako... bez ukusa.


Jebiga, ti sudiš o ukusu hobotnice po tim nekim konzerviranim varijantama... To ti je ko da kažeš da ti se ne sviđa prasetina, a probao si ga tako što si pojeo konzervu mesnog nareska...

Hobotnica iako izgleda čudno bi se svidela mnogima jer nema neki specifičak ukus.. Čak i ovi što kažu "fuj - ne sviđa mi se" a nikad nisu probali, da im daš hobotnicu a da ne znaju šta je sigurno bi im se svidela... Uzmi jednu zamrznutu hobotnicu u ribarnici od 1-1.5 kg (hobotnica inače i kad je sveže uhvaćena mora da se zamrzne pre spremanja da bi meso omekšalo... ili da udaraš sa njom o kamen 2 sata...), prokuvaj je 30min, iseci na manje komade, stavi u tepsiju zajedno sa krompirom, paradajzom, lukom, maslinovim uljem, paprikom (šta već imaš u frižideru) ispeci i onda probaj kako ti se sviđa hobotnica :)

[ Goran Mijailovic @ 12.02.2009. 14:46 ] @
Citat:
zorg: Probaj dagnje in brine (slani rastvor, salamura), teglica od 200g ima ih svuda, super stvar. Klopa se zivo, direkt iz teglice. Nije ni skupo, oko 250din.


Probao ja, ali nisu imale te vec sa paradajz sosom, crnim lukom i sircetom. Hm onako, nadjacava ukus paradajza i sirceta. Nista narocito, cena 250 din.
[ ctrl alt del @ 12.02.2009. 19:00 ] @
Kod dagnji mi se ne sviđa što svaka treća dolazi zajedno sa cementnim nitima kojima je zakačena za podlogu. Inače ukus je ok.

Pričate o najklasičnijoj morskoj hrani koja može svuda da se kupi ili naruči u restoranu... Zar ima neko da još nije bar probao lignje? Jel iko probao nešto egzotičnije - morskog krastavca, volke, supu od ajkulinog peraja, čuo sam da čak i morska sasa može da se jede...
Odmah da kažem - ja nisam - samo pitam.
[ zorg @ 12.02.2009. 19:33 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Probao ja, ali nisu imale te vec sa paradajz sosom, crnim lukom i sircetom. Hm onako, nadjacava ukus paradajza i sirceta. Nista narocito, cena 250 din.
E ove obicne su mnogo bolje. Bas osetisukus mora. Mada same dagnje nisu u principu cenjene skoljke, ipak meni se svidjaju.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2009. 20:53 ] @
Citat:

supu od ajkulinog peraja


Za to mora da se skokne do Japana, a cisto sumnjam da je legalno bilo gde drugde :) Mislim, tu ajkulu NISU ubili vec su je pustili nazad u vodu bez peraja da lagano umire.
[ Bojan Basic @ 12.02.2009. 22:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mislim, tu ajkulu NISU ubili vec su je pustili nazad u vodu bez peraja da lagano umire.

Hm, zašto? Ajkulino meso se jede (evo, ja baš imam nekoliko komada u zamrzivaču); ako se neko već namučio da uhvati ajkulu, zašto bi svoj trud sveo samo na jedno peraje? Ne kažem da nisi u pravu, samo pitam.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2009. 22:27 ] @
Nemam pojma ali je taj problem sa ajkulinim perajima medjunarodno poznat - valjda je pomama za perajima daleko veca nego za ostatkom ajkule, ili im se jednostavno daleko vise isplati.
[ Bojan Basic @ 12.02.2009. 22:52 ] @
Evo, sad sam baš potražio neke informacije o tome. Jesu peraja daleko skuplja od ostatka ajkule, pa ovi što ih love neće da traće prostor čuvajući celu ajkulu (umesto jedne cele ajkule, mogu da stave još ko zna koliko peraja od ko zna koliko novoulovljenih ajkula). No, ipak nije tačno da je supa od ajkulinog peraja nelegalna svuda van Japana: prvo, to je kineski (a ne japanski) specijalitet; drugo, ova procedura s odsecanjem peraja i vraćanjem žive ajkule nije nelegalna baš svuda; i treće, čak i tamo gde ova procedura jeste nelegalna, zašto je problem spremiti supu od ajkulinog peraja dobijenog na „uobičajen“ način?

Izvori: http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_fin_soup i http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_finning.

Još nešto, ovde se tvrdi da takva praksa (odsecanje peraja sa žive ajkule) ipak ne preovlađuje u tolikoj meri kako se to trude da prikažu pojedini aktivisti raznih organizacija. Jedino ne znam koliko se promenilo za dve godine, koliko je star članak.
[ trfgyuiktgufvh @ 12.02.2009. 23:48 ] @
Citat:
Možeš da radiš šta god hoćeš... Hobotnice se prže, kuvaju, peku... Ja bi od ovih malih verovatno napravio salatu pošto su premale za prženje/pečenje (zagoreli bi ti krakovi) .. Vidi da li su kuvane



samo da dodam, kad na pakovanju morskih plodova pise "Priprema: spremite na uobicajen nacin" to znaci da mozete raditi sve osim da ih kuvate, ne mislim konkretno na hobotnice vec na ono sareno pakovanje izmesanih svega i svacega
[ Agent Smit @ 12.02.2009. 23:48 ] @
Probao sam svašta iz mora, ali brancin na žaru je ubedljivo najjača morska tvar za pojesti, ima ih u Dobroti, BOka, kolko hoćeš, kupiš žive, baciš na žicu, plus krompir i obavezno belo vino, nema jače stvari, jedeš bre ribu, a ne ove morske gmizavce, kao gumu da jedeš..
Brancin i Orada isto...moj glas za to iz mora
[ Shadowed @ 13.02.2009. 00:40 ] @
Citat:
Bojan Basic: Ajkulino meso se jede (evo, ja baš imam nekoliko komada u zamrzivaču);

Kakvo je? Kako se sprema? Ja sam razmisljao da uzmem cisto da probam, suvise je skupo za neku redovniju konzumaciju...
[ Bojan Basic @ 13.02.2009. 01:07 ] @
Ovo što ja imam je ono što se može kupiti po megamarketima: isečeno parče u vakuumiranoj kesi, spremno za pečenje. Dakle, nema nekih posebnih začkoljica što se tiče spremanja, nego spremiš na način na koji i inače spremaš slične stvari (samo ispečeš, ili prethodno pohuješ, stavljaš začine koje želiš — bukvalno ničeg novog nema u ovoj fazi). E sad, što se tiče ukusa, malo ga je teško opisati: nije ga lako uporediti s nekim poznatim ukusom, ali nije ni od onih koje pamtiš celog života; jednostavno, neki jedinstven, ali neutralan ukus. Pretpostavljam da ti nisam puno pomogao, ali probaj jednom pa javi koliko sam uspešno dočarao.
[ milanche @ 13.02.2009. 08:34 ] @
He, he...odlicna tema.

Kalifornija ima bas jaku tradiciju morske hrane (jerbo eno okeana onolikog), a sto je prilicno bitnije tradiciju raznih
nacionalnih kuhinja na tu temu. Meksikanci su tu pre svih, kinezi su poceli da dolaze jos u doba zlatne groznice (1849-te),
posle rata u Vijetnamu su nagrnuli i Vijetnamci, za vreme Jimmy Kartera (1977-1981) je nagrnula i ostala raja iz juzne
Azije (Thailand, Laos, Cambodia...)....okreni, obrni...svi odreda petljaju nesto sa morskom hranom.

Ribarski biznis je prilicno rasiren, u San Francisku i obliznjem Half Moon Bay-u je kompletna morska prica (brodovi, led na
koji se istovari sveze ulovljena riba, barovi sa odlicnom klopom i jos boljom muzikom i provodom).

Em volim da jedem, em sam voleo i da kuvam za ekipu (ne stizem vise), em postim redovno, pa nije neko cudo sto sam
probao sve riblje/morsko sto moze da se nadje sto u samoposlugama sto u restoranima, pa evo neke liste:

Lignje (calamari):
(za uzu ekipu poznate i kao 'morski cvarci') su izuzetno cesto predjelo u gotovo svakom restoranu, kakva god da je nacionalna
kuhinja u pitanjui prilicno su pristupacnih cena. Kod nas su bile odlicne u 'Dva Ribara' u Kraljice Natalije (bivsa Narodnog
Fronta), a nisu bile lose ni u Poletu. Uglavnom, lako predjelo, dobro dodje kao meze....jedan moj prijatelj koji se profesionalno
bavi hemijskim analizama hrane kaze da imaju nadprosecnu koncentraciju kadmijuma, pa se ne preporucuje cesto konzumiranje.

Kupovao sam ih i sirove i przio kod kuce. Da ne bi strasno smrdele dok se prave, fora je da se oljusti tanka opna sa tela
(clanci su OK).

Ima ih i u varijanti 'calamari steak' - posto okeanski primerci mogu da porastu i do nekoliko metara u duzinu (bez pipaka),
ribari ih izvuku pa ih iseku na filete. Izuzetno brzo (manje od 2 minuta) koaguliraju iz providnog u belicasto stanje, ukus -
zavisi od zacina, obicni proteini.

Racici:
(shrimps, za uzu ekipu poznati kao 'morski cevapi') stizu u mali milion velicina, od manjih (popcorn shrimp koji se stavlja u
salate), do jumbo shrimpa. Ko hoce vise informacija, neka pogleda film Forrest Gump (Bubba Gump je sasvim lepo ispricao
sta se sve moze sa shrimp-ovima).

U Louisianna-i, saveznoj drzavi na obali Meksickog zaliva, u kojoj se susrecu francuski uticaji (bivsa francuska kolonija)
sa karipskim uticajima (cela prica - prijatni i druzeljubivi ljudi, zivotna filozofija 'lako cemo i to zajedno', kulinarski fazon...
se sve zajedno zove 'cajun' a prateci muzicki stil 'zydeco'). E, u njihovim restoranima ima nesto sto jako lici na shrimp-a
a nije (zove se crawfish), i sluzi se tradicionalno u punoj metalnoj kofi na novinskoj hartiji. Mnogi restorani daju recimo
utorkom 'all you can eat crawfish'.

Kraba:
u decembru (oko katolickog Bozica) je u SF-u sezona krabe. Kuvari ih bacaju zive u kipucu vodu, kojom prilikom se cuje
intenzivno pistanje (nikad nisam cuo, ali kazu da je bas tuzno i neprijatno cuti). Od njih prave tzv. crabcake (meso kombinuju
sa prezlama, jajima, zacinima), uvaljaju u nesto nalik na fasirane snicle, i onda na vatru.

Jastog (lobster)
mnogo zezanja oko relativno malo mesa (mora da ga donesu sa ovlas izlomljenim delovima, pa je zanimacija da se lomi i
i isisava meso, kojeg ima dosta u telu i repu, manje u pipcima). Cesto puta sam video cudnu kombinaciju New York steak
and lobster tail, nesto me nije dojmilo.

Skoljke
Ostrige (oysters) se jedu sirove sa limunom, probao jednom i dosta.
Mussels (musule ?) se skuvaju u bistrom sosu sa belim vinom i belim lukom, a nije pristojno da kazem na sta lici meso kad
se razgrne duguljast crni oklop (kazu da podsticajno deluje u tom smislu). Odlicno idu kao predjelo sa przenim krompiricima.
Scallops (kazu da su srodnici ostrigama) obicno dodju na tanjiru u vidu ovalnih diskova, debljine od oko 1cm , precnika
oko 3-4cm, dobro ih spremaju kinezi, koji imaju neke svoje zacine za to.

(...kineske namirnice, riba, voce, povrce,...tema za sebe...imaju kojecega po svojim prodavnicama sto nigde drugo nisam video)

Krupna riba:

Losos (salmon)
je cudan igrac, sto zbog nacina kako zivi (u jednom periodu zivota pliva uz brzake i plitke potoke na putu ka svom mrestilistu,
sto zbog nacina na koji cesto zavrsi karijeru (cesto ga pojede medved koji samo ceka na potoku da mu ovaj uskoci pravo
u usta. Kod nas sam video da ga ima susenog u boljim samoposlugama. Ovde ga osim toga ima u nekoliko varijanti (atlantic,
pacific, farm raised koji je dosta masan).
Za razliku od ostale ribe uz koju nepogresivo ide limun (sok, kriska), uz lososa daleko bolje ide pomorandza. Ubedljivo najbolje
ga prave japanci (shoiyaki salmon, terriyaki salmon), kod kojih je prijatno suv, i ide odlicno uz sos od soje i pirinac, a prilog je
recimo kuvano zrnevlje od kukuruza, rendana sargarepa i sitno seckani kuvani spanac. Mislim da je izuzetno zdrav, cini mi se
zbog dobrih masti.

Tuna
mi je ljubimica jos od studentskih dana gde sam uglavnom trosio konzerviranu sa graskom i pirincem (najlakse da se spremi dok
lupam glavu nad knjigom), a sirova dolazi u par varijanti od kojih je najbolja albacore. Odlicna je na rostilju, pogotovo ako se
uzme u obzir da filete seku poprecno, tako da toplota vrlo brzo prodje izmedju 'godova'. Meso na granici da bude jace od
piletine. Odlicna fora je 'seared ahi tuna' - komad se premaze soja sosom i sezamom, baci na vatru da samo po povrsini bude
pecen, pa se isece na kriske - unutra je manje-vise sirova, na ivicama pecena, sa sezamom.

Ajkula/Sabljarka (shark, swordfish)
slicna prica kao i sa tunom, samo je meso malo jace, definitivno jace od piletine. Ne znam da li se samo meni desava, ali
primetio sam da kad pojedem file od jedne od ove dve ribe, prolazim kroz zivot kao ajkula kroz vodu (sve probleme resim,
sve stignem, i sve se nanize u dobru sekvencu - cist Matrix). Lepo je rekao Bojan Basic - neki jedinstven, ali neutralan ukus.
Sabljarka ima srodnika koji se zove Marlin (nikada do kraja nisam provalio razliku).

Sve velike okeanske ribe imaju cesto visoku koncentraciju zive, pa preporucuju oprez i umereno konzumiranje, narocito
trudnicama.

Mahi-mahi
ove ribe ima svugde u Pacifiku, narocito mnogo na Havajima. Izuzetan ukus, kad se doda malo margarina (ili buter) moze da
potpuno zameni piletinu (verovatno ne po ceni).

Halibut
nikad ne omanjuje, takodje jace od piletine, dosta gusto tkivo u poredjenju sa ostalom ribom, beli se kad se ispece.

Ostalo:
Tilapia (ne znam sta je ovo i da li ima srpsko ime) - odlicna riba, ima je dosta po supermarketima u raznim aranzmanima (sa
prezlama, samo zaledjeno...)

Cod (oslic)
ne omanjuje, standardno sa limunom i ostalim standardnim dodacima (proprzeni beli luk,...).

[ Lesli Eldridz @ 13.02.2009. 09:17 ] @
Meni se svidja ajkula, zubatca sam kupio jednom, ispekao sa zacinimaa i uljem, pa bacio pola i vise nisama kupovao, skampe volim malo proprzene pa sa paradajz sosom i zacinima, a dimljenog lososa sam jedva pojeo samo zato sto sam ga kupio i nije bilo mnogo u pakovanju zato sto ga dime u tragovima pa nije to za mene. Obicnog pecenog lososa isto volim, i oslice. Ama najvise od riba volim dimljenog sarana ili drugu vecu ribu, ali ne dimljenog kao lososa sto dime, koliko da kazu da su ga dimili, nego dimljenog kao sto se dimi svinjsko meso. Kad bi mi dali da biram izmedju dimljene svinjetine i dimljene ribe, ja bih uzeo ribu.
Citat:
milanche: Sabljarka ima srodnika koji se zove Marlin (nikada do kraja nisam provalio razliku).

To sto zovu Marlin je valjda ona vrsta sabljarke sa onim ogromnim ledjim perajem kao jedro sto je i pruza se skoro celom duzinom ledja, a ovo sto mi zovemo sabljarka ima ledjno peraje kao ajkula, onako trouglasto.
[ WOW @ 13.02.2009. 10:23 ] @
Ljudi ajkule su obicno pune žive i ostalih teskih metala, tako da - bolje izbegavajte...
[ majstorjoe @ 13.02.2009. 11:10 ] @
@milanche Spomenuo si restoran "Polet" pamtim da sam tamo sa drustvom cesto odlazio na girice i toceno pivo!!!
:)))))))))))))))
[ milanche @ 14.02.2009. 08:46 ] @
Da li jos uvek radi Polet ?

U 'Dva Ribara' smo obicno isli kad se dobro provedemo na moru, pa se vratimo kuci, pa bi se rado opet
vratili nazad, ali moraju da se spremaju ispiti za septembar, pa onda da ubijemo zal za Jadranom makar
malo odemo na sve ono isto....imali su pijanino, i secam se da ga je svirao slep covek, i to sasvim dobro.

Oni bi trebalo da jos rade (?)