[ pisac @ 01.03.2009. 22:44 ] @
Zamislio sam sledeću izvedbu u mom kupatilu koje upravo renoviram:

Hladna voda ulazi u standardni bojler 80L. Iz njega izlazi topla voda dok je ima , ali ne ide u česmu, već ulazi u protočni bojler kroz ulaz za "hladnu" vodu. Iz protočnog bojlera kroz izlaz za toplu vodu dalje ide prema česmama.

Znači:
hladna voda -> bojler 80L -> protočni bojler -> česma

Cilj ovakve izvedbe je da noću grejem standardni bojler (preko tajmera koji se aktivira samo za vreme jeftine struje), i da preko dana trošim tu već zagrejanu vodu dok god je imam. U trenutku kada nestane tople vode iz klasičnog bojlera, trebao bi da se aktivira protočni bojler i nastavi da daje toplu vodu.

Kao što rekoh nemam iskustva sa protočnim bojlerima, ali je ovaj sistem zamišljen pod pretpostavkom da protočni bojler ne greje vodu koja je već zagrejana ušla u njega. Sada treba neko od vas i da mi potvrdi tu moju pretpostavku.




Malo sam skratio preopširno pitanje, da bi se fokusirao na najbitniji deo pitanja

[Ovu poruku je menjao pisac dana 03.03.2009. u 07:32 GMT+1]
[ ZDRAVKO T @ 02.03.2009. 19:15 ] @
Prijatelju izvini što ti nemam odgovor koji bi te zadovoljijo ali prije svega jedno pitanje.Što ti to treba .možda ćeš zadovoljiti neku svoju ideju jer sve potrebe koje ima neko od bojleta se mogu zadovoljiti između odabira vrste bojlera i njegove zapremine a ugradnjom dva bojlera u kupatilo osim što zauzimaju više prostora,traže i prepravke instalacije dalje moraš rješiti kako da se bojler od 80 lit.ne pali preko dana jer u njega ulazi prvo ladna voda a valjalo bi i o troškovima te ideje razmisliti.U svakom slučaju ne preporučujem ti tu ideju.
[ pisac @ 03.03.2009. 06:31 ] @
Hvala na... pitanjima. Evo i odgovora:

1) To je najekonomičniji sistem.
2) Prepravka instalacije nije problem, jer kao što rekoh: renoviram kupatilo (do cigle).
3) Bojler neće paliti u toku dana jer će biti spojen preko tajmera u osiguračkoj kutiji (spratnoj tabli).
4) Troškovi su samo cena protočnog bojlera.

Sada dodaj u tu šemu i izmenjivač toplote (sa solarnog kolektora ili centralnog grejanja) ugradjen u standardni bojler, i dobijaš rešenje u kome će se protočni bojler paliti samo u vrlo retkim situacijama, a funkcija će mu biti da baš uvek bude tople vode.
[ Nikola M @ 03.03.2009. 10:54 ] @
pisac bravo, ja se slažem i podržavam ideju

- ne znam samo ima li kakvih "kontraindikacija" što u protočni ulazi vruća voda, ali ovako na prvu loptu moralo bi da radi...
- u suštini ako se dobro dimenzionišu potrebe tople vode može ovo da se uradi sa dva serijski vezana "obična" bojlera, ili jednim velikim ili sličnim kombinacijama, ali ovo je po meni svakako najelegantnija varijanta
- ako imaš izmenjivač za solarnu toplu vodu u običnom bojleru pripazi na dve stvari:
- gde ti je faza na grejaču i pravi li se neki i kakav kontakt sa izmenjivačem i tom drugom cevnom granom
- da možeš da ukineš protok kroz taj izmenjivač kad je temperatura u bojleru veća od temp. dolazne vode, da ne bi bojlerom grejao solarni kolektor

pozdrav
[ bamboocha @ 03.03.2009. 14:04 ] @
Prijatelju, ponovo ti izracunaj koliko ces ustedeti naspram ulaganja.
Koliko ce tako nesto da traje. Pitanje je kako ce uopste da funkcionise tus na bateriji za protocni bojler,
sta ce se desiti za godinu-dve kada se nahvata kamenac na tusu i stvori otpor, puce bojler samo tako.
[ pisac @ 03.03.2009. 15:48 ] @
Nema šta da računam. Cena ulaganja je samo cena protočnog bojlera, a to je mnogo manja stavka od cene renoviranja kupatila. Tako da me baš briga za taj sitni trošak.

Tako nešto će da traje isto koliko i normalni ili protočni bojler samostalno instalirani. Isto važi i za pomenuti kamenac na tuš-u, naročito zato što kamenac na tušu ne stvara "otpor" već smanjuje protok vode na isti način na koji ja lično to radim regulisanjem ručice na česmi. Tako da protočni ili bilo koji drugi bojler nema nikakvog dodira sa kamencem na tušu.

Ako neko ima konstruktivne primedbe i sugestije, slušam...
[ ivan_sim @ 03.03.2009. 18:52 ] @
Ideja je stvarno odlicna i bilo bi ustede i tople vode.

Sa moje majstorske strane gledista ovo je dobra ideja ali koliko ja znam ovo nije moguce izvesti.

razlozi za koje ja znam:
-protocni bojler nema detekciju temperature ulazne vode
-protocni bojler nema mogucnost linearnog samopodesavanja i rucnog linearnog podesavanja temperature
-protocni bojler nema mogucnost da radi sa smanjenim protokom vode

po ovom gore navedenom problem je u protocnom bojleru. Ako bi se odradila kontrola nekim kontrolerom mozda i dodje mogucnost da bude sve proradi kako treba jer el komponente za tu snagu od desetine ampera nikako nisu jeftine.
[ pisac @ 03.03.2009. 19:52 ] @
Znači li to da nijedan postojeći protočni bojler nema tu osobinu da vodu greje na odredjenu temperaturu barem približno (iz čega bi proizašlo i da ne greje već toplu vodu)?

To ne bi trebalo da je neka viša matematika, termometar na izlazu i elektronski reostat, spojeni jednostavnom povratnom spregom od par tranzistora. Jedini je problem što bi reostat morao podnositi nekih 20 ampera po fazi... možda je to razlog što (ako) se takvi bojleri ne prave.
[ ZDRAVKO T @ 03.03.2009. 19:54 ] @
Prijatelju.mislim da isto trebaš da sve još jednom razmotriš tj,šta uopće dobijaš u odnosu na ono što već imaš.Ako su ti potrebe za toplom vodom veće iz nekoga razloga ugradi veći bojler ili običan ili protočni jer ćeš na kraju imati problem sa nekom banalnom stvari a mi ti (barem ja tako mislim)možemo samo hipotetički pomoći jer ovakve stvari praksa malo pozna.U svakom slučaju tema je interesantna za razmišljanje a možda se jave bolji poznavaoci te problematike pa ti pomognu više oko toga.
[ bakara @ 03.03.2009. 20:43 ] @
@pisac

I ja se slazem da ti je ideja interesantna, ali samo u teoriji, cak sta vise verujem da moze i da funkcionise, a dobra je i ona ideja sa dva bojlera vezana na red.

Ono sto ne valja je to sto je sve to bespotrebno!

Ako vec planiras ovo (i ja planiram isto):
Citat:
pisac
Sada dodaj u tu šemu i izmenjivač toplote (sa solarnog kolektora ili centralnog grejanja) ugradjen u standardni bojler, i dobijaš rešenje u kome će se protočni bojler paliti samo u vrlo retkim situacijama, a funkcija će mu biti da baš uvek bude tople vode.


stavi neki bojler pristojne velicine i solarne panele dovoljnog kapaciteta i neces imati problema sa toplom vodom a sama instalacija je mnogo jednostavnija.

Poznajem coveka koji to ima na svojoj kuci preko 20 godina, tople vode nema samo tokom oblacnih zimskih dana, i samo tada ce ti trebati klasicno zagrevanje vode bojlerom, sto je jako zanemarljiv trosak.
[ bamboocha @ 03.03.2009. 21:16 ] @
Ja se izvinjavam zbog predhodnog posta (sugestije).
Mislio sam da planiras ubaciti protocni (prelivni) bojler za kuhinju. :)

Pozdrav!!!
[ component @ 04.03.2009. 10:08 ] @
Citat:
ivan_sim
-protocni bojler nema detekciju temperature ulazne vode


Ali onda ima detekciju izlazne temperature vode, zar ne? Na mom protočnom bojleru podešavam kolika treba da bude temperatura tople vode. A onda mu dođe sve jedno... Ako je ulazna temp. vode recimo 50C, a protočni bojler ti je podešen na 45C, on se neće ni uključiti, već će samo propustiti vodu od 50C. Bar je moja logika takva.
Inače i ja planiram sličnu stvar, ali će "normalni" bojler biti zagrevan solarnim panelima. Još uvek ne mogu da nađem neku manu ovom sistemu već samo prednosti.
[ pisac @ 04.03.2009. 19:39 ] @
Odlično. Koji protočni bojler imaš (model, snaga) i koliko si zadovoljan sa njegovim radom: Koliko varira temperatura sa promenom protoka, itd...
[ component @ 04.03.2009. 20:36 ] @
Imam centralno grejanje sa Vaillant gasnim kotlom od 24KW i voda koja nije za grejanje (valjda je pravi izraz tehnička) može da se podešava da bude od 35C do 65C. Nemam iskustva sa drugim kotlovima, ali mi se čini da ovaj dosta varira temp. sa promenom protoka. A verovatno je to zato što je malo dalje od tuša gde najčešće i primećujem promenu tempereture. Kada se jednom ubodem pravu temp. dalje je uživancija
[ Nikola M @ 05.03.2009. 07:50 ] @
Citat:
component: Imam centralno grejanje sa Vaillant gasnim kotlom od 24KW i voda koja nije za grejanje (valjda je pravi izraz tehnička) može da se podešava da bude od 35C do 65C. Nemam iskustva sa drugim kotlovima, ali mi se čini da ovaj dosta varira temp. sa promenom protoka. A verovatno je to zato što je malo dalje od tuša gde najčešće i primećujem promenu tempereture. Kada se jednom ubodem pravu temp. dalje je uživancija :)


šta znači voda koja nije za grejanje, jel može malo pojašnjenje jerbo mi je par opasnih ideja palo na pamet sad...?
[ pisac @ 05.03.2009. 15:41 ] @
Ne vidim smisao vezivanja dva obična bojlera na red, sem kada ne može da se nadje jedan veliki bojler pa se stave dva manja.

A smisao postavljanja protočnog bojlera iza običnog je višestruk. Evo jednog lepog primera: dolazite kući posle 3 nedelje odmora, i odmah čim udjete u kući imate tople vode :-) iako bojler nije grejao (ni preko jeftine struje ni preko solarnih kolektora).
[ Nikola M @ 05.03.2009. 17:00 ] @
Citat:
pisac: Ne vidim smisao vezivanja dva obična bojlera na red, sem kada ne može da se nadje jedan veliki bojler pa se stave dva manja.
A smisao postavljanja protočnog bojlera iza običnog je višestruk. Evo jednog lepog primera: dolazite kući posle 3 nedelje odmora, i odmah čim udjete u kući imate tople vode :-) iako bojler nije grejao (ni preko jeftine struje ni preko solarnih kolektora).


u principu nema ali zapravo ima:

- jedan veliki bojler: tuširaš se, vruća voda izlazi, ladna ulazi, meša se sa ostalom vrućom vodom, vruća i dalje izlazi, ali samo zato jer se još nije dobro izmešala, odnosno nije se izjednačila temperatura. Ako potrošiš pola bojlera vruće vode, isključiš bojler, pa probaš posle sat-dva da se tuširaš, imaćeš pun veliki bojler mlake vode, s kojom ne možeš da se tuširaš (karikiram, ali shvatate o čemu je reč)

- dva manja: ista situacija, potrošiš pola ukupnog kapaciteta, znači ceo jedan (manji) bojler vruće vode, s tim što u onaj prvi ulazi hladna voda, a vruća iz prvog je prešla u drugi, i tamo ostaje vruća, jer se ne meša sa novom hladnom vodom koja je upravo stigla. U ovom slučaju ti radi samo prvi bojler, i trebaće mu dugo da se ugreje, ali uvek imaš bekap tople vode u ovom drugom što je do slavine.


- u suštini je efikasnije imati što više razdvojenih, toplotno izolovanih zapremina, nego jednu veliku, ali to teorijski. Praktično: nađeš neku svoju "vremensku konstantu", i to je to, jer mislim da je najveće pitanje koliko čestu, koliko veliku potrošnju planiraš i u kom obimu.
[ RonJ @ 05.03.2009. 17:55 ] @
Citat:
Nikola M: šta znači voda koja nije za grejanje, jel može malo pojašnjenje jerbo mi je par opasnih ideja palo na pamet sad...?


Nije u pitanju nikakva tehnicka voda nego voda iz vodovoda koja prolazi kroz izmenjivac u kotlu koji greje vodu.Covek ima gasni kotao koji pored grejanja ima i mogucnost zagrejavanja tople potrosne vode.

Voda iz vodovoda prolazi kroz izmenjivac kotla,tu se zagreje i dalje ide u sistem na potrosace.Ova sanitarna voda i voda iz sistema za radijatore su odvojene.
[ component @ 06.03.2009. 13:11 ] @
Upravo tako... RonJ, znao si bolje od mene da objasniš šta sam u stvari hteo da kažem
[ VASSS @ 06.03.2009. 21:44 ] @
A zašta bi služio jednosmerni ventil,nego za te potrebe.
[ VASSS @ 06.03.2009. 23:54 ] @
I ja radim na tome,da iskoristim sunčevu toplotnu energiju sa što manja finansijska ulaganja.
Ovo je više karakteristično za seoske kuće i sl.,gde ima više prostora.
Crevo od 20-30m,od 1/2 ili3/4 cola smešten na krov -po mogućnosti na južnu stranu, smotano u krug.Svakih pola sata preko leta može da se istera 10-15l tople vode u jedan rezervoar(to je samo ideja što nameravam da uradim),pa da ima vode za tuširanje i ostalo.
A ako nije komplikovano,moglo bi se to crevo nekako prikopčati(što bi non-stop bio pod pritiskom)na bojler u kupatilo.Znači preko jednosmernog ventila da prolazi voda iz creva u bojler, ne hladna voda nego već delimično zagrejana,što bi smanjio tj.skratio vreme dogrevanja vode u bojleru.A naravno kad bi se još mogao prikopčati i veš mašina da uzima tu vodu za pranje,koliko bi tek onda bilo uštede.
Još kad bi se sve to iskombinovalo sa nekim starim rashodovanim(naravno-ispravnim)bojlerom tj. kazanom,da stoji u dvorište i puni sa toplom vodom iz creva pod pritiskom.A izlaz da ide na ulaz u bojler u kupatilo.
Ako neko ima ideju neku za dodati ili menjati pa da razradimo temu(teoretski)neka se javi.
Pozzz.
[ Nikola M @ 09.03.2009. 08:23 ] @
Ok, ovo nije prvo razmišljanje na ovu temu ali je vrlo dobro - znači hladna voda iz vodovoda ide u smotano crevo na krovu, pa posle iz njega u bojler direktno. Time se postiže da kad ima sunca topla voda ulazi u bojler, pa on manje radi (ušteda), a kad nema sunca sve je kao i inače, bojler radi u standardnom režimu.

Ovo je odličan način jer nemaš pokretnih delova, pritisak mreže tera vodu kroz crevo (ne treba pumpa itd), jednostavno je za razvod itd

Tu postoji samo par začkoljica za realan sistem:

- treba napraviti "premošćenje" creva ventilima da bi se u zimskom periodu moglo isprazniti crevo i da ne bi voda napolju smrzavala

- treba staviti nekakav sistem za vrele letnje dane kad je temperatura ekstremno visoka, a potrošnja mala, zbog visoke temperature pritisak jako raste, tako da bi trebalo staviti neki sigurnosni ventil ili tako neku varijantu (ne znam kako ovo ide, valjda nešto slično kao za bojler), da ne bi voda u crevu "prokuvala" i crevo eksplodiralo ili nastao šok kad odvrneš slavinu predveče
[ pisac @ 09.03.2009. 22:38 ] @
Mislim da već ima tema o solarnim bojlerima ovde na forumu. Ja bih ovde da se zadržimo na spajanju protočnog bojlera iza standardnog, ako neko još ima nešto da kaže o tome.

Što se tiče solarnih bojlera, mislim da je mnogo bolje rešenje staviti zatvoren solarni kružni sistem sa pumpom koji greje običan bojler preko izmenjivača toplote (tj. zatvorena cev koja prolazi kroz bojler). Na isti način kao grejanje bojlera sa toplotnom pumpom (tj. klima uredjajem). Ali kao što rekoh, mislim da već postoje teme o tome na forumu.
[ Nikola M @ 10.03.2009. 13:23 ] @

- dakle što se mene tiče ono što sam već spomenuo - paziti gde je čija faza, da li je nulovano, i uopšte te električne stvari...