[ Oldzone @ 19.03.2009. 11:47 ] @
Napunio sam 4 NI-MH baterije, dve sam ispraznio, a dve su "stojale". Dvadesetak dana.
I te dve sada ne daju znake života.

Očigledno mogu samo ponovo da ih (na)punim, tačnije da pokušam. Pitanje je - koliko dugo?
(Kapacitet 2700, proizvođač Sanyo, tip AA).

Hvala
[ espresso @ 19.03.2009. 13:24 ] @
Probaj sa 270mA 15 sati. Ili neku manju struju dok se ne povrate (nekoliko sati) a posle ih puni brzim punjačem.
Možda su toliko izrabljene da im je struja samopražnjenja prevelika da bi ostalo nešto energije posle pomenutog vremenskog perioda.
[ Oldzone @ 19.03.2009. 13:38 ] @
Nešto mi miriši na nesporazum. Ove dve problematične su nekorišćene, pa mislim da nema govora o prevelikoj izrabljenosti.

(Nego se plašim da ih ne "prepržim". Punjene su 12 sati pre par nedelja i nisu pražnjene. Osim "spontanim" pražnjenjem)


[ espresso @ 19.03.2009. 15:05 ] @
Mala struja im ne smeta (osim na duži period gde se stvara kristal unutar ćelija).
Dok god se ne greju, u redu je. Grejanje je indikacija da ne mogu više da primaju energiju jer su pune. Ili se veliki deo energije pretvara u toplotu jer ne mogu tom brzinom da je prime (kod punjenja većom strujom).
Zato bolji brzi punjači pred kraj punjenja smanjuju struju. Tako se baterija najbolje napuni.

I punjenje impulsnom strujom omogućuje bateriji da bolje prihvati energiju (manje se greje).
[ Black_eyed @ 20.03.2009. 06:00 ] @
Nesto nije u redu sa tim baterijama, nema sanse da se isprazne od stajanja za 20 dana. Koje su marke baterije ?

Najsigurniji nacin je da ih stavi u punjace koji imaju i ciklus praznjenja pre punjenja (naravno, ukoliko je to potrebno). Takvi punjaci kostaju neznatno vise od ovih obicnih ali nece ljudi da daju pare za takve stvari... Na taj nacin nema sanse da zeznes baterije.

[ Oldzone @ 20.03.2009. 06:17 ] @
Sad pitanje više nije aktuelno

Punio sam 14 sati, i pražnjeni par i mrtvi par zajedno.

Mrtvi par sad radi. Videću koliko će snimaka da napravi (koristim u digitalcu), pa ću javiti ishod. (Za par koji je već radio nemam šta da komentarišem, podrazumevam da će opet biti ok).

U pitanju je garnitura kupljena nova pre manje od mesec dana. Sanyo punjač i 4 baterije. MC-MQN 04E .


[ Black_eyed @ 20.03.2009. 08:21 ] @
Za digitalac sam uzeo Eneloop baterije. One nemaju tako visoke vrednosti kapaciteta (2700mAh, 3200mAh), mislim da im je najveca vrednost 2000mAh ali zato drzeee. Uzeo sam ih na preporuku i nisam se pokajao, uzecu jos jedan par da imam u rezervi.

http://www.eneloop.info/products/batteries.html

[ tdjokic @ 20.03.2009. 17:37 ] @
Citat:
espresso: Dok god se ne greju, u redu je. Grejanje je indikacija da ne mogu više da primaju energiju jer su pune.
U zadnje vreme sam nabavio nekoliko uredjaja sa punjivim baterijama. Ranije sam se time bavio ekstremno malo i moje jedino "znanje" i iskustvo je, da baterije (akumulatori) hoce relativno brzo da crknu. (Joj, kako je lako upasti u laz - pa UPS koristim vec godinama, ali sam na njega zaboravio!)

Ukratko - doziveo sam prijatno iznenadjenje, jer se vecina od nabavljenih uredjaja ponasa kulturno - normalno se pune i dosta dugo ostaju napunjeni.

Imam jednu malu busilicu, minijaturnu i ona se prilikom punjenja greje. Da li je to opasno, moze li se nesto desiti - da baterije eksplodiraju ili se ostete?

Problem je, sto sam ziveo u ubedjenju da uredjaji stizu sa praznim baterijama i onda ih punis koliko pise u uputstvu za prvi put, da ih formiras ili kako se to vec zove. Nazalost, uredjaji dolaze svakakvi, i prazni i puni, pa ne znam kako da se ponasam - malo punim, pa probam, dakle opipom. Slicno je sa vremenom punjenja - negde lepo pise, precizno, negde skoro nista "Neka vreme punjenja ne predje 12 sati" i nista vise, a one se ugreju nakon tri sata. SVE PUNIM ORIGINALNIM PUNJACIMA.
[ jablan @ 20.03.2009. 17:39 ] @
Koliko je meni poznato, sasvim je normalno da se baterije greju pri punjenju (naravno, ne previše, u smislu da se ne može držati ruka na njima). Više se greju što su punije.
[ tdjokic @ 20.03.2009. 18:21 ] @
Citat:
jablan: Koliko je meni poznato, sasvim je normalno da se baterije greju pri punjenju (naravno, ne previše, u smislu da se ne može držati ruka na njima). Više se greju što su punije.
Kao sto rekoh, ja se u to ne razumem, ali je espresso napisao da je grejanje znak da su pune (druga objasnjenja sam eliminsao, jer koristim original punjac) a i ove moje sto se greju se par sati ne greju, a onda naglo skoci temperatura. Dotle su jedva mlake, a posle bas vruce.

Takodje je cinjenica da se za tih par sati prilicno napune, moze se sa njima raditi, ali ih ja nekad zaboravim, recio 3 - 4 sata, nikad duze. Punjac je 6V, 300 mA, a baterije su verovatno velicine AA, jer su integrisane u drsku te minijaturne busilice. To bi se moglo prihvatiti kao objasnjenje sto se greju, ali kako se onda prvih sat, dva uopste ne greju?

Nista, preostaje mi jedino da navijam budilnik kad ih punim, da ne zaboravljam a moraju cesto da se pune jer busenje guta snagu.
[ espresso @ 20.03.2009. 19:52 ] @
Pretpostavljam da su u bušilici nikl kadmijum (njih najviše koriste u takvim aplikacijama). Njima povišena temperatura manje smeta nego nikl hidridu. Ipak ne bi ni one trebalo da budu vruće.
Pretpostavljam da punjač daje preveliku struju za jedan punjač koji nije automatski.
Najbolje da ih puniš desetinom kapaciteta (postavljanjem otpora između punjača i bušilice). To je neka bezbedna struja pa ako i premaši vremenski, nije strašno.
Ne znam kako je urađen taj punjač od 6V... Možda puni preko otpornika a možda i ne.

Citat:
kako se onda prvih sat, dva uopste ne greju?

Kako se baterija bliži stanju napunjenosti, to joj je sposobnost primanja energije slabija. Zato je efekat zagrevanja povećan pred kraj punjenja.
[ Catch 22 @ 20.03.2009. 20:38 ] @
Dobar izvor detaljnih informacija: Battery University
[ eloiza @ 26.04.2009. 12:26 ] @
Da se razumemo.

To sto se baterije greju, greju se zato sto je struja punjenja veca od preporucene struje (1/10 kapaciteta punjive baterije tj. drugim recima ako je baterija na pr. 2700 mAh, struja punjenja treba da bude 270 mA za vreme od oko 10 do 12 sati).

Kod svih Ni-Cd i Ni-MH postoji tzv. postoji "memorijski efekat". Sta to znaci? Ako stalno punite nedovoljno ispraznjenu bateriju, dolazi do sve veceg smanjenja kapaciteta baterije, tj. sve manje vreme raspolaganja baterije za neke druge svrhe izmedju 2 punjenja. Da bi se povratio kapacitet baterije, potrebno ga je isprazniti do 1V/celiji (nikako ispod 1V/celiji inace ce biti zreo za otpad) pa onda puniti strujom 1/10 kapaciteta baterije nekoliko puta.
[ espresso @ 26.04.2009. 12:53 ] @
Citat:
greju se zato sto je struja punjenja veca od preporucene struje (1/10 kapaciteta punjive baterije

Ne obavezno. Proizvođač može preporučiti različite struje punjenja. 1/10 se možda može smatrati bezbednom ali u velikom broju aplikacija to nije praktično. Postoje baterije koje bez problema mogu da se pune strujom 1C i više.
[ marko37 @ 26.04.2009. 13:03 ] @
Famozna I10 struja (1/10 od kapaciteta baterije) nije preporučena struja punjenja, već nešto drugo. Kapacitet baterije nije fiksan, već dosta zavisi od toga koja je struja pražnjenja baterije. Zato se umesto klasičnog kapaciteta daje maksimalna struja koju baterija može da da u nekom vremenskom periodu a da napon po ćeliji ne padne ispod neke deklarisane vrednosti. Taj vremenski period se obično daje kao 10 ili kao 8 sati. Ima i još pojedinosti, ali da ne ulazim u detalje.
[ Marisav @ 26.04.2009. 16:38 ] @
Punite onoliko koliko proizvodjac preporucuje. Ja svoje Ni-Mh punim 11 sati i 15 minuta. Godinama traju i nemam problema.