[ anakin14 @ 09.04.2009. 14:29 ] @
preskocite komentare tipa - "ti si lud" (ovo kazem zato sto ih dobijam) i molim vas pomozite i dajte sugestije oko sledeceg:

zelim sa grupom ljudi da odem na put oko sveta, peske tj stopom, nemajuci pravo da koristim javni prevoz osim kada ce morati da se predju vodene povrsine, imajuci pravo da potrosim 2$ dnevno na ishranu , i imajuci pravo da jedem i u luksuznom restoranu ako neko ponudi pomoc, spavajuci u satorima koje nosimo sa sobom postavljenim po zelenim povrsinama osim u slucaju ako neko hoce opet da pomogne i ponudi prenociste.

od invetara svaki pojedinac nosi : sator,vrecu za spavanje,odredjeni broj presvlake za ves i jednu presvlaku osnovne garderobe, sitna pomagala (noz,otvaraci...),elemente za osnovnu higijenu - cetkica za zube,zaliha sapuna i paste, a grupno nosimo : kartu sveta sa posebnim kartama svake drzave(atlas neki verovatno),kompas,cistac za vodu,kameru,montazni veliki znak kao pomoc stopiranju - nosice po dvoje u grupi verovatno.

potrebne su mi sugestije oko rute , posto verovatno neko zna koje drzave iz odredjenog razloga treba izbegavati. Poenta je obici sve kontinente osim antartika a ne sve drzave. Prvo smo mislili ici na istok - znaci : Bugarska,grcka,turska... ali onda nemamo nijednu zemlju bivseg sovjetskog saveza pa smo razmisljali da idemo na rumuniju,ukrajnu,rusiju,tursku. ZNaci interesuje me da li treba izbeci drzave kao sto su Afganistan,iran,irak,pakistan i ici preko rusije i kine. Da li treba izbeci neke u africi,juznoj americi. Sve u svemu da li neko ima predlog za kompletnu rutu na osnovu nekog poznavanja drzava.

drugo pitanje je vezano za vize: kako organizovati neki dokument (ako je to uopste moguce) pomocu koga ce nas na osnovu tog puta kao sportske aktivnosti pustiti da prodjemo kroz sve drzave? (pretpostavljam da ovo nije moguce) Verovatno cemo trebati kontaktirai svaku ambasadu posebno?

Ako neko ima koristan savet (izuzev onog: "nemojte da idete") neka se javi!!!

Hvala puno!

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 09.04.2009. u 16:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao anakin14 dana 10.04.2009. u 20:14 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 09.04.2009. 14:38 ] @
Citat:
Poenta je obici sve kontinente

Ko ce da te vozi za dzabe preko okeana? Meni to prvo palo na pamet.
[ anakin14 @ 09.04.2009. 14:50 ] @
Citat:
nemajuci pravo da koristim javni prevoz osim kada ce morati da se predju vodene povrsine


mada se i tu namece potreba da se proba sa pomocnim radom na nekom brodu u zamenu za prevoz.
[ barakuda111 @ 09.04.2009. 14:53 ] @
Sudeci po tvojoj slici suvise si mlad da ides na taj put ;)

Ali ozbiljno, mozes pitati ljude ovde http://www.gearthhacks.com/ Tu otprilike dolaze ljudi koji su aktivni sa programom Google Earth, pretpostavljam da oni imaju dosta informacija o raznim drzavama. A i sam program Google Earth moze dosta da ti pomogne o informacijama bukvalno za sve drzave sveta (gradove, mesta, sela, mesta od znacaja, znamenitosti, najnovije vesti.... prakticno to ti je svet na dlanu) Kad pokrenes program sa desne strane imas razne opcije, za pocetak ukljuci tab "Gallery" ili "Geographic Web" i dobices izobilje informacija, vesti....

Mislim da i admin ovog sajta http://www.gearthblog.com/ ima iskustva sa putovanjima, mozda da njega pitas za savet.
[ Srđan Pavlović @ 09.04.2009. 14:59 ] @
Iskreno, ja bih se sa novcem u dzepu (ili na racunu) mozda i usudio na ovako nesto
(i to VRLO PAZLJIVO isplanirano), ali ovako bez novaca... nikako. Ali ne kazem da je nemoguce.

Mislim da je ovde esencijalno isplanirati rutu i saznati dovoljno o svakom mestu kroz koje se prolazi
(kljucne stvari - sigurnost, klima, opasnosti, obicaji... sve). Ono sto ne sme da nedostaje su

1. VODA
2. hrana
3. Obavezan set samopomoci (lekovi i pribor)
4. GPRS i jedan netbook ;)
[ anakin14 @ 09.04.2009. 15:04 ] @
u slucaju nepredvidivih okolnosti mi cemo i imati novac na racunu, prva pomoc se naravno podrazumeva cak i prethodni kurs prve pomoci, 2$ dnevno je izabrano iz drugih razloga a ne iz nemogucnosti, e a to za notebook i GPS bi bilo izuzetno lepo samo se namece problem provajdera - to jest kada bi imali resenu situaciju globalnog interneta poneli bi ga, ali kako cemo mi kroz razlicite zone da regulisemo internet vezu?
[ Igor Gajic @ 09.04.2009. 15:10 ] @
Citat:

to jest kada bi imali resenu situaciju globalnog interneta poneli bi ga, ali kako cemo mi kroz razlicite zone da regulisemo internet vezu?


Imas satelitske mobilne provajdere, ali ne tako jeftine

http://www.thuraya.com/en
[ Srđan Pavlović @ 09.04.2009. 15:10 ] @
Citat:
u slucaju nepredvidivih okolnosti mi cemo i imati novac na racunu

Ok, ovo vec mnogo bolje zvuci :)

Mislio sam na GPRS aparat koji je prethodno "nahranjen" mapama relevantnih lokacija,
i koji bi pomogao u orijentaciji, a laptop, onako - kad moze na net moze, kad ne moze.. nista :)
[ jablan @ 09.04.2009. 15:15 ] @
Citat:
Kernel-1:  Mislio sam na GPRS aparat koji je prethodno "nahranjen" mapama relevantnih lokacija,

Onda misliš na GPS, ne na GPRS ;)

BTW, kako ćete se snaći za vize i sl?
[ Horvat @ 09.04.2009. 15:16 ] @
zasto bas 2 usd i mislis da ti je samo 2 usd [to je koliko?150 din?] dovoljno za citav dan?
to ti dodje jedan hamburger i mozda jos pola...ili kriska pizze,a mozes i kupiti pola vekne hleba i 5 koluta salame...sta s ovim hocu reci,to je sve samo jedan obrok

a to je ok ako ti se mislis samo vozati,ali po meni bi poenta ovog bas bilo da se sto vise pesice prodje...a sa 2 usd u stomaku to je moguce par dana,mozda i nedelju...ali ne po ovom paklu...a onda slede problemi

sve je to divno,ali da nije tako skupo

i ja bih rado obisao svet,ali ne da skapavam ;)

sto se vize tice,da,svaka drzava posebno za koju nemas pristup samo pasosem,sem sengen zemalja,s kojom je prakticno dovoljno viza samo jedne drzave
nego,nisam razumeo ovo za ves? koliko ti cistih gaca i carapa mislis nositi? to se sve trpa u jedan [po iskustvima drugih,a i sam bih tako radio] u jedan ranac [po osobi],jedan onaj "planinarski" ,znaci tamo idu gace,carape,par majica,trenerka,sorc,i jos par sitnica sto ti treba
atlas je pretezak za vuci,zar ne? a i taj "montazni znak" [!??!] ,bolje onda modifikovati teleskom pstap za pecanje ;)
[ Srđan Pavlović @ 09.04.2009. 15:20 ] @
@jablan - ma da :D
[ barakuda111 @ 09.04.2009. 15:23 ] @
Mozda da pogleda par epizoda "Man Vs Wild" cisto da vidi kako se prezivljava kada nemas love kod sebe, sta sve moze da se jede u prirodi.
[ Horvat @ 09.04.2009. 15:28 ] @
zaboravih pitati,a koliko love si imao na umu da bi ti bilo dosta za citav put?
[tu mislim na stvari koje nosis,na vize,na "dnevno 2 usd" i na sumu na racunu]
ja bez da imam nekih 1000 evi ne bih smeo ni na put po evropi,a kamoli po citavom svetu...
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2009. 15:30 ] @
Citat:

potrebne su mi sugestije oko rute , posto verovatno neko zna koje drzave iz odredjenog razloga treba izbegavati. Poenta je obici sve kontinente osim antartika a ne sve drzave. Prvo smo mislili ici na istok - znaci : Bugarska,grcka,turska... ali onda nemamo nijednu zemlju bivseg sovjetskog saveza pa smo razmisljali da idemo na rumuniju,ukrajnu,rusiju,tursku. ZNaci interesuje me da li treba izbeci drzave kao sto su Afganistan,iran,irak,pakistan i ici preko rusije i kine. Da li treba izbeci neke u africi,juznoj americi. Sve u svemu da li neko ima predlog za kompletnu rutu na osnovu nekog poznavanja drzava.


- U Irak definitivno ne mozes da udjes, Iran je OK
- Avganistan isto tako izbegni, idi preko Pakistana

Moja preporuka za rutu ka istoku je ova:

* Bugarska -> Turska -> Iran -> Pakistan -> Indija -> Brodom do Burme -> Tajland

Tu onda mozes da odlucis da li zelis da ides dole i posetis Australiju i Novi Zeland (preko Tajlanda, Malezije, Singapura i Indonezije) ili da se penjes gore - onda nastavljas Kambodza - Vijetnam - Kina (i eventualno Japan).

Alternativa za ove 2 rute je, ako zelis da posetis ex-SSSR zemlje je da onda krenes preko Bugarske, Turske a onda severnim delom (preko Trabzona) predjes na Kavkaz - idi preko Gruzije u Rusiju (sada je situacija OK), a onda mozes preko starog "puta svile" da prodjes kroz centralnu Aziju (Kazahstan - Uzbekistan - Kirgizstan) i da opet dodjes do Kine, gde onda opet mozes ili da nastavis put Amerike, ili da krenes ka jugu do Australije onim gore putem...

Onda, bilo koju rutu da si izabrao moras avionom ili brodom do Amerike...

U svakom slucaju, sumnjam da ce ti $2/dan raditi posao - mislim da je najmanji moguci budzet oko $5 a i to je pod znakom pitanja. Inace, mozes i da izbegnes, recimo, Singapur, Japan pa cak i Maleziju i Rusiju jer ce ti tu budzet biti vrlo tesan i gotovo sigurno nedovoljan. Sa druge strane, jugoistocna azija i neke zemlje centralne Azije su vrlo jeftine.

Takodje, sa tim budzetom zaboravi USA.

Sto se Afrike tice, iskreno - savetovao bih ti da se drzis iskljucivo severnog dela kontinenta sa mediteranom, jeste da je raznovrsnost manja ali ce se daleko lakse kretati na nacin koji ti zelis i imaces najmanje problema.

Planiraj budzet VRLO OZBILJNO - raspitaj se o cenama u zemljama koje zelis da posetis pogotovu sto se tice smestaja i hrane, bez toga se ne moze. Pre nego sto krenes obavezno isplaniraj komplet sve, i obavezno uradi sve vize - ili proveri do 100% sigurnosti da vize za neku zemlju mozes da izvadis u zemlji pre nje na tvom putu. Obavezno moras imati "back-up" lovu na racunu i gledaj da kupis neko medjunarodno zdravstveno osiguranje, mada ces u vecini nerazvijenih zemalja morati da placas sve u kesu ako se, ne daj boze, nesto desi.
[ Slobodan Miskovic @ 09.04.2009. 15:34 ] @
Na ovom sajtu mozes naci free semstaj u bilo kojoj zemlji:

www.hospitalityclub.org


Takodje 2$ nece biti dovoljno za svaku zemlju ali za neke hoce u svakom slucaju slozio bih se sa Dimkovicem da bez 5$ na dan ne bih planirao put.
Drugo, vezano za WiFi, u dosta zemalja postoje free hot spot lokacije tako da sam internet nije problem.

Obavezno je takodje poneti i spisak dipl. pred. Srbije u zemljama gde ona postoje kao i emer. brojeve za prvu pomoc i policiju.
[ zmau @ 09.04.2009. 15:47 ] @
Osim hospitaliti klaba imaš i http://www.couchsurfing.org/.
O autostopu širom sveta : http://www.digihitch.com/.

Mislim da ćeš imati problem kroz Kolumbiju, recimo. Nju bi bilo lepo preskočiti.

Neke generalne putničkih informacija možeš naći na http://www.serbiatravelers.org/index.php/iskustvenik.
Više možeš pročitati (a i pitati) na http://www.serbiatravelers.org/forum/index.php .
Tamo možeš naći i neke primere jeftinih putovanja : http://www.serbiatravelers.org.../Blogovi/37-strasno-lice-azije, ili recimo http://www.serbiatravelers.org...opisi/188-stambol-za-tri-grosa.

Btw, imaš li, i koliko, bekpekerskog iskustva ?
[ Zoran Milovanovic @ 09.04.2009. 15:48 ] @
Evo ovo moze da ti pomogne:
http://www.couchsurfing.com/
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2009. 15:48 ] @
Citat:

drugo pitanje je vezano za vize: kako organizovati neki dokument (ako je to uopste moguce) pomocu koga ce nas na osnovu tog puta kao sportske aktivnosti pustiti da prodjemo kroz sve drzave? (pretpostavljam da ovo nije moguce) Verovatno cemo trebati kontaktirai svaku ambasadu posebno?


Evo ti savet sta i kako:

1. Prvo se raspitaj za cene u svim zemljama koje te zanimaju
2. Onda lepo napravi rutu, i do nivoa gradova/mesta koje zelis da posetis
3. Takodje, u tom momentu ces da uradis procenu vremena koje ti treba za posetu svake od tih zemalja

4. TEK onda kreces da zoves ambasade tih zemalja da sredjujes vize - dobro si pogodio, trebace ti viza za svaku zemlju

U principu #4 ce ti verovatno logisticki najteze pasti - posto neke zemlje nemaju ambasadu u Srbiji. Medjutim, obavezno se raspitaj da li bi mogao da uzmes vizu u zemlji pre te - npr. vizu za Iran u Turskoj. Licno ti ipak preporucujem da sve vize zavrsis PRE puta, da bi izbegao mogucnost problema u sred putovanja.

Savetujem ti da ipak trazis vize sa vise ulazaka - jeste da ce to skuplje da te izadje, ali ti garantuje mogucnost povratka ako nesto podje naopako u sledecoj zemlji na tvom putu. Takodje, obavezno alociraj bar ~500 EUR na racunu za "premoscavanje" puta avionom ukoliko se nesto desi pa ne mozes da udjes u neku od zemalja, a hteo bi da nastavis put.

Jos jedna atraktivna, ali skuplja opcija su avio karte sa "leg-ovima" iliti "Around the World" karte - sa tom kartom dobijes, recimo, 5 tacaka na kojima imas avionski prevoz oko zemljine kugle - a ostatak puta premostis auto-stopom. Moze lako da se desi da to izadje jeftinije nego da kupujes posebno karte za, recimo, Kinu-Ameriku, Ameriku-Afriku ili Australiju-Ameriku...


[ DzoA @ 09.04.2009. 16:03 ] @
Zajebi taj put kad ni pivo ne mozes da kupis...
[ anakin14 @ 09.04.2009. 16:16 ] @
budzet nije problem, mogu ja i 20$ dnevno, ali je cilj putovanja izdrzati sa sto manje moze - u fazonu avanture jer sa 20$ dnevno ja mogu sebi priustiti razne stvari, pa cak i javni prevoz,kafic, itd, zbog toga smo i odlucili 2$ - inace 50% populacije na svetu zivi sa u proseku 2$ dnevno , ali naravno ne idu na put sa 2$ dnevno, tako da i predlog budzeta je dobrodosao, sto se tice rute, posetio bih australiju i sad pitam vas koliko je moguce doci do zapadne granice austrailje ( na indijski okean) u cilju posecivanja ayers - rocka ,i od perth-a na zapadu australije bih otisao do juznoafricke republike brodom odakle bih pratio zapadnu liniju (duz pacifika) - south africa, namibia , angola, dr congo, congo , gabon , cameroon, nigeria , benin , togo , obala slonovace, guineya , senegal , mauritania , marooco - odakle bi od maroka brodom isao do argentine, dalji tok je paragvaj,brazil,venecuela,panama,costa rica,nikaragva,mexico, Los angeles - New york - evropa - srbija. sta " ne valja " u ovoj ruti.

sto se tice hot spotova, to mi nikako nije palo napamet tako da se u opremu uvrstava acer-ov 8.9" laptop (zbog prenosivosti)


hvala puno na savetima

[ anakin14 @ 09.04.2009. 16:17 ] @
Citat:
Sudeci po tvojoj slici suvise si mlad da ides na taj put ;)


to mi je cerkica :)
[ Horvat @ 09.04.2009. 16:32 ] @
ostavio bi cerkicu na par meseci?

pa jeste,ali ne mozes npr. u irskoj sa 2 usd [osim ako ne budes jeo travu u parku]...a negde sa 2 usd se mozes prezderati..
druga opcija ti da prosis ili budes "ulicni animator",pa tako zaradis za klopu...
hmm nije u kongu sad neki rat? ili nigeriji

i moze odg na moje pitanje,koliko si uopste smislio da bi te ovo kostalo?
[ anakin14 @ 09.04.2009. 16:35 ] @
Bugarska -> Turska -> Iran -> Pakistan -> Indija -> Brodom do Burme -> Tajland > Malezija > Singapur > Australija (sydney) > Australia (perth) > BROD > South africa > Namibia > Angola > Dr congo > congo > Gabon > Cameroon > Nigeria > Benin > Togo > Obala slonovace > Guineya > Senegal > Mauritania > Marooco > BROD > Argentina > Paragvaj > Brazil > Venecuela > Panama > Costa rica > Nikaragva > Mexico > Los angeles > Las Vegas > Denver > Kansas city > Chikago > Washington > New york > BROD > Soutempthon > London > VOZ > Paris > Lyon > Mote Carlo > Milano > Munchen > Wien > Budapest > Beograd
[ anakin14 @ 09.04.2009. 16:36 ] @
kostalo bi me min 5000-7000 eur, nisam se raspitivao o ratovima u drzavama zato sam i postavio da upuceni predloze bolju rutu
[ Horvat @ 09.04.2009. 16:39 ] @
taman si odg. kad sam hteo napisati odg na tvoju rutu,trebao bi da imas baaas dubok dzep za tako nesto...
e sad,ti trazis kompanjnone [ne znam da li si za sada nasao nekoga],ali po ta cifra mnogim backpackerima bi bila...hmmm problemcic...mada mozda ima nekih ljudi koji su bogati i mogu [minimum]3-4 meseca da posvete tome

nije na meni da se mesam,ali ponavljam,steta bi bilo da tako malu cerkicu ostavljas na tako dug period...
[ anakin14 @ 09.04.2009. 16:50 ] @
pa pazi , dubok dzep je potreban zbog viza, i eventualnih problema, a cilj je da se na samom putu potrosi sto manje, iako ce para biti na racunu za "ne daj boze", mi idemo iskljucivo stopom - znaci ne javni prevoz - cost >>> 0$ i hranimo se ne po restoranima nego u vidu prezivljavanja - 2 sendvica dnevno itd. kompanjone imam, i ja imam i svoj posao koji moram da ostavim drugima i porodicu koju ne mogu da povedem jer je bebica mala, medjutim to se radi jednom u zivotu i pravi trenutak je sad a ne u 35 godina kada planiram da mi poslovne obaveze budu daleko ozbiljnije i koje nece moci da se ostave na 6 meseci nikako znaci pravi trenutak je u sledecih god,dve, ne kazem da polazim sutra, nego pocinjem da se pripremam - mozda sledece prolece da odemo posto je i sama priprema dosta sveobuhvatna , sto se tice bebice , ona je mala, ima majku pored sebe i sve sto joj je potrebno tako da tvoj termin "ostaviti" se svodi na emocionalnu stranu, i dajem odgovor na to pitanje - da apsolutno ni njoj ni meni nece faliti nista osim sto cemo nedostajati jedno drugome nekih 5,6 meseci sto bi se desilo i kada bih otisao i redovnu vojsku, medjutim posto mi je drzava pruzila mogucnost da idem u civilnu vojsku ( valjda ce se setiti da konacno i ukinu te gluposti ) ja to racunam kao dobitak od 6 meseci :) .

znaci neka bude 5$dnevno * 200 dana (otprilike u najboljim uslovima) je 1000$. sve ostalo je oprema i vize. Lako se moze doci do racunice da je cifra koju sam spomenuo cak mozda i upola manja.
[ Horvat @ 09.04.2009. 17:14 ] @
za pocetak,probaj se testirati,nedelju dana jedi ISKLJUCIVO 2 sendvica na dan [i pij vode],znaci nista pored toga,nikakav rucak,nikakve grickalice,mleko,jogurt,sok...

zatim,nije ni oprema za dz [doduse olaksava ako to vec imas],a ako nemas,jos par stotina e...tako da je malko vise od 1000usd [u idealnim uslovima]
ves ces morati ponekada oprati,a i to kosta [nije dosta soljica kisnice ;)]...tako da i nije ti preterana cena od 5-7 000 e :P

[ok tvoje dete,necu ti soliti pamet,samo sala mala,radi se dok ne dobijes klince :P]

kao sto su ti predlozili pogledaj onaj serbian travel [bio je i jedan backpackeri srbija,ali se ne mogu setiti linka...moguce da je isti site,samo redizajniran]...takodje predlog "prouci" malo one knjige o prezivljavanju,a ne bi bilo lose ni da prvu pomoc naucis
i ne zaboravi fotoaparat :)
[ anakin14 @ 09.04.2009. 17:49 ] @
Bugarska -> Turska -> Iran -> Pakistan -> Indija -> Brodom do Burme -> Tajland > Malezija > Singapur > Australija (sydney) > Australia (perth) > BROD > UAE > Saudi Arabia> Israel > Egypt > Libija > Tunis > Alzir > Marooco > BROD > Argentina > Paragvaj > Brazil > Venecuela > Panama > Costa rica > Nikaragva > Mexico > Los angeles > Las Vegas > Denver > Kansas city > Chikago > Washington > New york > BROD > Lisabon > Madrid > Barcelona > Paris > Lyon > Monte Carlo > Milano > Munchen > Wien > Budapest > Beograd


mozda je bolje ovako, bez afrike


a testiracemo se tako sto cemo obici srbiju stopom sa 250din dnevno
[ Horvat @ 09.04.2009. 17:59 ] @
250 din je puno vise od 150 [koliko je otprilike 2usd]
[ dejande @ 09.04.2009. 18:00 ] @
ajde lepo kazi ljudima da si se prijavio za ucesce u rialitiju koji ima koncept putovanja i troshka od 2 dolara ..... i ako nije problem koliko se love sada dobija kada uspes da proputujes sve ? gledao sam ovaj rialiti u francuskoj proshlog leta
[ mrkii @ 09.04.2009. 18:27 ] @
Ma ne glupiraj se nego ljuljaj to dete sa slike
Svasta
[ ctrl alt del @ 09.04.2009. 18:52 ] @
Još jedan glas za posvećivanje ćerkici.

Al ako si stvarno rešio da ideš imam samo savet koji ovde do sada nije napisan - proveri u zavisnosti od rute koju planiraš da li je neophodna vakcinacija protiv tropskih bolesti. Ovo sigurno važi za mnoge zemlje subsaharske Afrike a pretpostavljam i za dobar deo Južne Amerike. Za Aziju ne znam. Raspitaj se u Zavodu za tropske i infektivne bolesti. Uzgred ne znam koliko traje vakcina. Ako kreneš na istok a do države za koju je potrebna vakcinacija stigneš posle 6+ meseci možda nećeš moći da se vakcinišeš u Srbiji već negde tokom puta.

Dalje - voda! U mnogim zemljama trećeg sveta nije preporučljivo piti vodu sa javnih česama i izvora zbog raznih ameba i sl. Isključivo treba kupovati flaširanu vodu i koristiti je i za pranje zuba/voća/povrća. Ovo pišem zbog tvoje kalkulacije 2$ dnevno - i vodu treba platiti.

Nosićeš kameru/fotoaparat/GPS/mobilni/laptop... razmisli kako i gde ćeš puniti baterije i kakav je napon/frekvenca/utičnica u raznim zemljama. Već vidim da se povremeno mora ukalkulisati i neki hotel da se opereš i ko čovek odmoriš. Bar svaka tri/četiri dana.

Komunikacija - ponesi par rečnika engleski/španski/francuski i eventualno ruski i arapski. A par osnovnih fraza nauči unapred. (pretpostavljam da engleski nije problem)

I na kraju baš me interesuje kako ćeš dobiti vize za zemlje šengena i USA. Ja sam par puta išao službeno po Evropi na poziv i u organizaciji njihovih državnih institucija pa mi je opet bila potrebna sva sila papira - povratna avionska karta, uplaćen smeštaj, pozivno pismo, potvrda o zaposlenju i sl. Ti ništa od toga nećeš imati već ideš da se bez obaveza i nekog konkretnog cilja švrćkaš i stopiraš X dana.
Puno sreće sa vizama...
[ Slobodan Miskovic @ 09.04.2009. 18:56 ] @
^^ Pa zar ne znas da ce nam ukinuti vize krajem godine
[ ventura @ 09.04.2009. 19:00 ] @
Citat:
anakin14
budzet nije problem, mogu ja i 20$ dnevno, ali je cilj putovanja izdrzati sa sto manje moze - u fazonu avanture jer sa 20$ dnevno ja mogu sebi priustiti razne stvari, pa cak i javni prevoz,kafic, itd, zbog toga smo i odlucili 2$ - inace 50% populacije na svetu zivi sa u proseku 2$ dnevno , ali naravno ne idu na put sa 2$ dnevno, tako da i predlog budzeta je dobrodosao...


Ako već ideš na toliki put, i toliko cimanja i žrtvovanja, zašto bi se onda lišavao velike većine iskustava sa tog puta samo zbog tog nerealno malog budžeta?

5-7 hiljada evra za taj put je poprilično optimistična cifra... Samo vize za 25-30 država će te koštati preko 1000 evra, ako se ne računaju troškovi vađenja, što te može koštati ukupno i par hiljada evra ako ne i više... Dalje, oprema, sigurno ne možeš krenuti na put sa najjeftinijim rancem i šatorom i sl. već moraš da imaš sve najkvalitetnije i najskuplje... Treba da računaš na brodski transport, lekove, pranje, kupanje... mnogo štošta još... Ja mislim da tu na toj ruti i toliko dana bez 10k evra nema šta da tražiš...
[ jeftonikius @ 09.04.2009. 19:12 ] @
O dragi Bogo...
Jeste... i oni će na granicama zemalja da te potapšu po ramenu i da kažu - ajde upadaj dečko! Ne treba ti viza, mi pratimo tvoj reality preko TV-a pa hoćemo da ti pomognemo.
Prilično sam iskusan low budget putnik sa svim free varijantama (CS,HC...), dosta putovao i po istoku i po zapadu, i dodje mi samo da se nasmejem kada vidim ovako nesto. Možda je neki dim marijuane u pitanju, ali ajde neću da upućujem reči kritike čoveku, pošto je rekao da to ne želi.
Biser broj 1: plan da to traje oko 6 meseci! Pa samo će čekajući na vize u raznojakim zemljama potrošiti 2-3 meseca na čekanje. To znači po 2$ za tapkanje u mestu. Da krene autom bokte pa ne bi stigao za 6 meseci pod najboljim okolnostima. Sretao sam strance na putovanjima koji putuju po godinu dana u različite krajeve i to sa lovom i sa svime pa dosta puta zna da zakoči. Posle dvadeset dana u pokretu... bate.....
Izginuo sam planirajući svoju 25odnevnu rutu pre par meseci, koliko je to detalja joooj... kad pomislim šta sam sve prošao i gde sam se sve zeznuo... eeee ... lepo je to pričati it udobne fotelje i lagane muzikice.
A tek trip da se ne koristi javni prevoz haha... jbt!

A to tek sa malom bebom... Avanturizam has svoje limits! Sve preko...

Izbriši moj post ako hoćeš, ne želim da te vređam, jednostavno ovo je najblaže kako bih izneo moje zapažanje.

Pozdrav!


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 09.04.2009. u 20:30 GMT+1]
[ Flo33 @ 09.04.2009. 19:53 ] @
Ako ti je to neki životni san iskoristi ga sad kad možeš. A sedače u foteljama ostavi da sede u njima.

Ne želim komentarisati budžet i način puta, ali ću te posavetovati da zapadnu obalu Afrike obiđeš u širokom luku. Po mogućstvu Madagaskar-JAR-brod do Maroka, ili Tenerifa. Vakcine traju 10 godina, ali ti takođe treba bar 6 meseci da bi primio sve. Takođe razmisli dobro putanju po Južnoj Americi. Takav način transporta je veoma rizičan u bilo kojoj od zemalja tamo.
[ Odin D. @ 09.04.2009. 20:04 ] @
Covjek je ocigledno totalno neupucen.
Ali nije u redu i sto ga ovi koji su jos manje upuceni od njega (ako je to i moguce) ohrabruju davajuci mu savjete sta kako gdje kuda.

Da je rekao 50 ili 100$ dnevno, pa ajde neka nesto i planira.
Ali sa 2$/day nema se sta planirati. Mozes samo da hodas i da se nadas da ce se prst sudbine ponekad gurnusti neki slucaj u smjeru u kome si krenuo.
Medjutim, sa 2$ u stomaku neces se mnogo ni nahodati. A ako mislis pola godine/godinu dana jesti neke splacine onda ostavi nesto para i kod kuce, kad se vratis trebace te za ljekare.
[ trfgyuiktgufvh @ 09.04.2009. 20:27 ] @
Kako si nasao drustvo za tako nesto? Ja da to odlucim niko ne bi hteo, trebala bi mi nova ekipa. Koliko vas ide?
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2009. 20:47 ] @
Citat:
Odin D
Da je rekao 50 ili 100$ dnevno, pa ajde neka nesto i planira.


Vecinu Azije je moguce preci sa ~$10-$15 dnevnim budzetom ako ne spavas po vecim hotelima vec po privatnom smestaju / prenocistima. $5 je vec vrlo vrlo nategnuto i nije moguce da bi glat uspelo u iole razvijenijim zemljama, mada ima ljudi kojima uspeva ali oni su prilicno iskusni u tome, i tesko da bi neko ko to radi prvi put uspeo da prodje tako jeftino.

Medjutim $50-$100 je potpuno off za ovakav nacin putovanja po zemljama Azije/Afrike/Juzne Amerike (pricamo o nekom back-packovanju ne o hotelskim varijantama)... Medjutim za EU/USA/Japan/Singapur/NZ/Kanadu/Australiju pa cak i Rusiju/delove Kine/Maleziju moze vrlo lako da bude realan.

Primera radi - u Indoneziji/Tajlandu mozes bez problema naci prenociste za $4 pa cak i manje po danu. Hrana, naravno lokalna i ne u classy-restoranima je isto dzaba za $1 se moze rucati... javni prevoz je isto bedno jeftin (cak i za ljude iz Srbije).

A Indija/Burma/Laos/... su jos i jeftiniji od Indonezije/Tajlanda. Za Iran ne znam, ali verujem da cene ne mogu biti puno razlicite pod uslovom da se ne zadrzavas puno u velikim gradovima tipa Teheran, Qom, itd..

U svakom slucaju - za takav put definitivno dnevni troskovi jesu dosta juzniji od $20 u proseku, pogotovu ako izbegavas turisticka mesta (osim samo na kratko zadrzavanje ako zelis da vidis neke stvari, nikako da spavas). Naravno, ovo se ne odnosi na skuplje zemlje, ali i to se moze offsetovati sa onim jeftinijim.

U principu tu je najvaznije dobro planiranje, a najskuplji deo tog puta nije day-to-day aktivnost vec priprema viza i opreme i, naravno, long-distance transport kada je neophodan.
[ Odin D. @ 09.04.2009. 21:12 ] @
Pa nisam ja rekao da ne moze. Moze se krenuti, a mozda i stici do kraja, bez imalo para. Medjutim, nema sta tu da se planira u tom slucaju.
Ides 2 dana po kisi i blatu, nemas gdje na suvo da sjednes, noge te izdaju, glad u stomaku, nestalo ti vode, niko nece da ti stane,... i 3. dan ti stane neki traktor sa prikolicom (posto ako idu u grupi, tesko da ce da ustopiraju neko istocnoazijsko auto prosjecne velicine veceg frizidera), ali jeb'ga ne ide u smjeru u kom je on planirao...

A i na brodove primaju samo tako. Ima nesto sto ze zove odgovornost za sredstva, ljudstvo, bezbednost, robu, i protokoli koji se moraju postovati. Ne dolazi se na prekookenski brod kao sto dolazilo prije 300 godina.
Tako bi se i Somalijski pirati mogli ukrcavati, ne bi morali rizikovati glavu jureci u gliserima za brodovima. "Dobar dan, mogu li ja da ribam palubu i gulim krompir do Amerike?" -"Naravno, vec mjesec dana trazimo 10-ricu takvih, ne mozemo da isplovimo zbog nedostatka avanturista." Samo da skupis ljekarske potvrde da te puste da razlgedas brod bi ispraznilo sav njihov "budzet".

Zamisli sad obres se ti u nekom gradu, i to na njegovom zapadnom djelu posto putujes u smjeru zapad-istok. Tu odma moras potrositi nesto para da kupis oglase da vidis gdje to ima prenociste za 4$. I onda vidis da ima negdje gdje ti neznas gdje je to posto si prvi put stigao u Tadzmatugististantutankamon. Te tako moras kupiti i mapu grada. I onda ljumas 6 sati do tamo i nekako nadjes tu kolibu, i onda ti kazu da nema mjesta, i ti onda ides jos 7 sati nosajuci svoj ranac do sledeceg prenocista koga si spazio u oglasima i onda ni tamo nema mjesta ili je zatvoreno vec 6 godina itd...

Evo nek probaju da krstare tako Srbijom jedno 15 dana, pa nek onda jos jednom razmisle.
Tako smo ja i jedan moj prijatelj u mladjanim danima iz avanturizma krenuli iz Bg u Novi Sad (da ne pricam sad zasto i kojim povodom). Pa posto nam niko i pored silnog autostopiranja nije htjeo stati usunjamo se u voz. Kondukter nas izbaci u Staroj Pazovi. Posto nam niko nije htjeo stati ni u kontra smjeru vratimo se pjeske do Batajnice, te tu sjedemo na GSP i dovucemo se nekako do grada, gladni, promrzli, pokisli.

Nije to samo - isturi palac i evo me stizem plava daljino...

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 09.04.2009. u 22:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 09.04.2009. u 22:32 GMT+1]
[ Flo33 @ 09.04.2009. 21:24 ] @
Citat:
Odin D.: Covjek je ocigledno totalno neupucen.
Ali nije u redu i sto ga ovi koji su jos manje upuceni od njega (ako je to i moguce) ohrabruju davajuci mu savjete sta kako gdje kuda.



Ako se ovo odnosilo na mene, ja sam napsao da budžet ne komentarišem.

A čime si to sad pokazao da si ti taj koji je upućen? I mislim da čovek nije zamislio ovo kao što ti opisuješ, ˝pet dana hodanja po putu˝ već stopiranje od grada do grada, uz poneka kraća pešačenja.

Btw, Ivane, tih 10-15 dolara mu nisu dovoljni u Africi. Ok, možda u nekim izuzetcima. A i Južna Amerika je teško izvodljiva za te pare. Na mestima gde može jesti i spavati za 10 dolara ni policija ne voli da zalazi.
[ Flo33 @ 09.04.2009. 21:27 ] @
Uostalom i da odustane u Bugarskoj, bar je probao. A ne kao cela letargična nacija koja zna da je sve u životu još u početku osuđeno na propast.

[ Odin D. @ 09.04.2009. 21:54 ] @
Citat:
Flo33: Uostalom i da odustane u Bugarskoj, bar je probao. A ne kao cela letargična nacija koja zna da je sve u životu još u početku osuđeno na propast.

Ta letargicna nacija je po tom receptu "vazno je probati" krenula protiv citave zapadne polulopte u rat, pa znamo kako se provela.

Nisam ja protiv probavanja, ali to ne znaci da treba probavati "sve", niti je svako probavanje korisno, a poneko je i stetno. Bolje je i sjediti kuci i ne raditi nista nego praviti stetu.
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2009. 22:08 ] @
Citat:
Odin D
Ta letargicna nacija je po tom receptu "vazno je probati" krenula protiv citave zapadne polulopte u rat, pa znamo kako se provela.


Ta letargicna nacija je mahom letargicna za mnogo toga normalnog, ali ako je u pitanju neko ludilo kao to sto si napisao - letargija nestaje ;-)

On topic... Vidi, Odine, sve zavisi od toga koliko je coveku doticna ideja san - ako jeste velika zelja, onda zaista treba da proba inace ce celog zivota razmisljati kako bi bilo. Naravno, ne treba biti budala pa srljati glavom bez obzira - ali uz dobru pripremu, relativno dobro procenjen budzet i, naravno, zelju i entuzijazam... sto da ne.

Nije to toliko sumanuta ideja kao sto izgleda - doduse, kostace para - sigurno mnogo vise od $2 na dan, ali to je jedna od onih stvari koje se rade jednom u zivotu...

Opet... ako je samo u pitanju hir, onda se lako moze pretvoriti u vrlo vrlo losu investiciju :)
[ Srđan Pavlović @ 09.04.2009. 22:18 ] @
Pokupe ga likovi vec u Bugarskoj i rasprodaju mu organe na crnom trzistu.

Heh... joj, izvinjavam se, bilo je jace od mene...

Svakako cenim entuzijazam koji covek ima i voleo bih da uspe u svojoj zamisli :)
[ Odin D. @ 09.04.2009. 23:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ta letargicna nacija je mahom letargicna za mnogo toga normalnog, ali ako je u pitanju neko ludilo kao to sto si napisao - letargija nestaje ;-)

On topic... Vidi, Odine, sve zavisi od toga koliko je coveku doticna ideja san - ako jeste velika zelja, onda zaista treba da proba inace ce celog zivota razmisljati kako bi bilo. Naravno, ne treba biti budala pa srljati glavom bez obzira - ali uz dobru pripremu, relativno dobro procenjen budzet i, naravno, zelju i entuzijazam... sto da ne.

Nije to toliko sumanuta ideja kao sto izgleda - doduse, kostace para - sigurno mnogo vise od $2 na dan, ali to je jedna od onih stvari koje se rade jednom u zivotu...

Opet... ako je samo u pitanju hir, onda se lako moze pretvoriti u vrlo vrlo losu investiciju :)


Pa treba covjek da slijedi svoje snove, slazem se ja. Nemam ja nista protiv putovanja i avantura, cak naprotiv. Ako mu je to zivotni san i cilj neka ide tako. A ako nije bas tog ranga onda mozda nije vredno rizika. Ovako kako je on naumio ja mislim da to moze biti samo mucenje, neizvjesnost i rizik, i da nece imati mnogo sta lijepo da dozivi na taj nacin, osim kad ga gdje pokoji zrak sunca ogrije.

Da je bar rekao da ce da jede normalno, a za drugo kako se snadje, pa ajde nekako. Pa pola Azije gladuje, nije da hrana lezi svuda na putu. Pa sto se po kini jedu pacovi, misevi, psi, bube, zmije, gusteri... nije sigurno zato sto im od silnog izobilja dosadilo sve drugo pa da malo promjene.
On bi na taj nacin najmanje putovao, a 98% vremena mislio o tome kako da prezivi. Pa kad se zateknes u gradu ne mozes pisati i srati iza bandere, moras u javni WC i moras platiti. Ako nisi sam nema sanse da ustopiras auto. Ako se razdvoje radi stopiranja, kako ce da se nadju u sledecem gradu kad nemaju ni telefona, ni para za telefoniranje, ni para da kupe plan grada?

Sjecam se da sam prije nekoliko godina gledao neku emisiju, ali se ne sjecam vise gdje, o takvim nekim avanturistima kojima su bili pokradeni tamo negdje u Indoneziji i okolini, pa ostali i bez dokumenata i para, pa godinama ostali tamo, nisu mogli da se vrate, ambasade i konzulati im ili nisu mogli ili nisu htjeli pomoci ili se to godinama oduzilo (zaboravio sam sta je bilo u pitanju). Pa ih poslije 5-10 godina neke humanitarne organizacije vracale kuci onako bradate i zapustene i u dronjcima, bez pola zuba.... I to su bili neki Amerikanci i cini mi se Englezi, zamisli sta bi tek bilo sa nasim ljudima racunajuci na politicko-ekonomski uticaj nase zemlje.

A putovati kao totalni stranac i kretati se po mjestima gdje su prenociste i ostale usluge u rangu par dolara - pa sigurnije je igrati ruski rulet. Tu uvece zanocis u nekoj rupi, sutra te prodaju u cevapima. Posto si totalni stranac, nikom tamo ne nedostajes, niko te ne trazi, niko te ne poznaje, niko nista ne prijavljuje - idealna zrtva.

Ti satori nece im ni trebati, osim ako nece pjeske ici (zasta bi im trebalo nekoliko godina). Po gradovima ce spavati na klupama na zeljeznickoj stanici, po stepinicama i parkovima. Nemos ti sator podizati u sred grada.

Sve u svemu, mislim da je u pitanju sasvim neozbiljna zamisao. Kao sto rekoh, bolje nek napravi probu od 15-tak dana ovuda po Srbiji, pa nek onda napise kako je bilo, stekao bi sigurno malo realniju sliku kako to izgleda. Ovako on u svojoj nadi vidi samo fine stvari koje ga cekaju na putu, prijatni i susretljivi ljudi koje ce upoznati, pricljivi i veseli soferi kamiona, ananas i banane rastu svuda uz put, svaki dan ga budi cvrkut vrabaca i sunceve zrake...
Nazalost, stvarnost je malo drugacija.

[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2009. 23:53 ] @
Na svu srecu, danas postoje sasvim lepi i ozbiljni vodici namenjeni ciljnoj populaciji, internet i ostala moderna sredstva masovne komunikacije, koja omogucuju ljudima da se sasvim dobro i pravovremeno informisu gde NE TREBA ici. Takodje, postoji dosta nacina da se sazna gde postoji proveren a jeftin smestaj, ne moraju se bas traziti lokalne novine i oglasi tipa "najmim sobu mladim devojkama" :-)

Tacno je da su mnoge od tih zemalja siromasne, politicki nestabilne, itd... ali definitivno nije nemoguce proci sasvim sigurno pod uslovom da se pridrzavas nekih pravila i da naravno ne ides tamo gde nisi dobrodosao...

Naravno, postoje i citave zemlje koje treba izbegavati.

Citat:

Sjecam se da sam prije nekoliko godina gledao neku emisiju, ali se ne sjecam vise gdje, o takvim nekim avanturistima kojima su bili pokradeni tamo negdje u Indoneziji i okolini, pa ostali i bez dokumenata i para, pa godinama ostali tamo, nisu mogli da se vrate, ambasade i konzulati im ili nisu mogli ili nisu htjeli pomoci ili se to godinama oduzilo (zaboravio sam sta je bilo u pitanju). Pa ih poslije 5-10 godina neke humanitarne organizacije vracale kuci onako bradate i zapustene i u dronjcima, bez pola zuba.... I to su bili neki Amerikanci i cini mi se Englezi, zamisli sta bi tek bilo sa nasim ljudima racunajuci na politicko-ekonomski uticaj nase zemlje.


Postoje delovi Indonezije gde ne treba zalaziti - kao sto je npr. Istocni Timor pa cak i Banda Aceh gde su ljudi zavijeni u crno kao i bilo koji deo gde postoje verske tenzije izmedju muslimana i hriscana... Opet postoje delovi Indonezije koji su fenomenalni i gde su ljudi izuzetno prijateljski nastrojeni i koji su vrlo verovatno sigurniji od mnogih delova Evrope...

Generalni savet je:

- Nikako ne ici u izuzetno siromasne oblasti, em sto cete videti jako puno ljudske mizerije, em sto mozda budete imali problema
- Izbegavati delove siromasnih zemalja koji su pogodjeni zemljotresima / cunamijima - pricam iz licnog iskustva, svuda ce vam traziti pare i, generalno, na vas gledati kao na izvor finansija

- Izbegavati delove zemalja gde postoje rasne/verske tenzije

- Naravno, izbegavati oblasti gde je visok rizik od Malarije, Deng Gronice, Tifusa, itd..

[ despotbg @ 09.04.2009. 23:56 ] @
Brate fizički je teško moraćeš mnogo dobro da jedeš!
[ jeftonikius @ 10.04.2009. 00:58 ] @
Da je okačio ovu temu na nekom putničkom sajtu, do sada bi najmanje dobilo lock :-). Tamo su ljudi koji pomažu u konkretnim slučajevima, gde spavati, odsesti, trikovi oko viza, šta obići, šta nepropustiti, koju hranu probati, gde podmititi carinika i bla bla bla.
A ovakve pošalju na druge sajtove gde se polazi od praćenja snova do mikroatoma, univerzuma, krize u Indiji, pobuni žaba na Galapagosu, narkomafiji u Kolumbiji, trgovini ljudi u Somaliji, da li ima dovoljno kalorija u 2$, koliko koraka može dnevno da napravi a da ne baldiše, gde će staviti lap-top i kako će mu obezbediti napajanje, hoće li imati dovoljno satelita da ga prate, da li sme srati iza bandere, memorije na emisije discovery-a,NG-a, somalijskih pirata, pirata sa Kariba, Frodoa, Dart Vejdera i cvijećarne u 6toj aveniji - a uz sve to brinemo i kako će beba bez oca u tom periodu i počinjemo nagađati o mogućim psihičkim posledica :-)
Welcome to Elitesecurity :-)
Ma nek ide na zabavu, ionako je ovo MadZone. Prava tema na pravom mestu! Bingo!
[ milanche @ 10.04.2009. 06:54 ] @
Ne znam sta bi mu rekli na sajtu pasioniranih vagabunda, ali IMHO najpametnija stvar je sto je dosao na ES, gde je cuo gotovo sve
pametne savete koje je mogao i da dobije.

Iskreno receno, znajuci razne ljude, razne karaktere, i razne sudbine, mogu da ocutim sta stvarno mislim o ideji, ali detalj da si postao
otac a gledas gde ces da lunjas po planeti kao gluva kucka i rizikujes (ukljucujuci i zdravlje i goli zivot) daleko vise nego sto mozes da
dobijes , bas malo cudno zvuci....da ne kazem nesto gore.
[ Horvat @ 10.04.2009. 08:06 ] @
@jefto...
sta bi mu rekli?
"brate 2 dolara po danu,ne seri,znas kako ces se napucati za tu hranu,ne da ces imati energije da izdrzis setanje po suncu/kisi/vetru ...i stojis satima na usijanom asfaltu,nego ces se i prezderati...smanji ti to na 50 centi po danu"?
tako nesto? sumnjam u to jako ;)
[ Excellency @ 10.04.2009. 08:42 ] @
ja cu da idem sa njim..
ima ovde zanimljivih komentara samo kada bi se meni pojavio stranac iz p**** materine koji je presao pola sveta i dosao u moj kafic da trazi casu vode, prvi bih mu dao sta ce da pije, jede, cak bih se i odrao od alkohola sa njim i organizovao bih tematsku zurku u to ime.. hahaa... :))
[ chupcko @ 10.04.2009. 09:08 ] @
I ja imam san da ebem Nikol Kidman (secam je se jos od BMX bandita :))) ). Ali nesto mi govori da necu bas moci da to ostvarim. Dakle snovi, realnost, java, lepe su to kategorije. Ali evo da dam mali skromni doprinos, sto bre da prolazis ceo svet, ajde idi po srbiji sa tim parama. Ili kreno ka moru, crnoj gori, hrvatskoj, svuda gde mozes sa licnom kartom da udjes. Pa ako tu uspes sa 2$ dnevno, hm, onda se odvazi i malo dalje da ides ;))).
[ deerbeer @ 10.04.2009. 09:56 ] @
^ Slazem se .Trebalo bi prvo da pokusa da obidje bivsu SFRJ, Srbiju ili neku slicnu rutu ,
cisto da oseti taj nacin putovanja sa rancem na ledjima i malo para .
Ovako nikad nije siguran da li ce mu na toliko velikom putu smetati i u kojoj meri sto pesaci, sto se znoji ,
sto jede kojekakvu hranu, prljavstina, ojed , bakterije, osipi, promena klime , morske i razne bolesti koje moze da fasuje usput .
Druga stvar : snalazljivost u nekim kriticnim situacijama a sigurno ce ih biti a sto se uci uglavnom kroz neko iskustvo .
(npr.) zakasni neki autobus koji vozi do neke sledece tacke na toj ruti u sred recimo Irana ili Venecuele,
pa se nadjes na milost i nemilost neke pustare i siromasnog i primitivnog sveta koji nije bas naklonjen stranicma.
Ovo ne mora da bude pravilo , cisto navodim kao razmisljanje kad bih ja sutra krenuo na takav put.
Za tako nesto trebaju opsezne pripreme ako mu je cilj da ostvari svoj san.

[ jericho1405 @ 10.04.2009. 10:15 ] @
Veoma zanimljiva i ambiciozna zamisao. Generalno, ideja mi se dopada. Ako imas volje i mogucnosti da tako nesto uradis, onda, svakako, to i uradi.

Medjutim, slozit cu se sa ostalim ucesnicima da, ipak, moras malo vise povesti racuna oko organizacije finansija, jer, zapravo, 2$ dnevno je jako, jako malo. Obzirom da si vec napomenuo kako ti budzet nije problem, i kako mozes da izdvojis i 20$ dnevno, onda, sto kaze Ventura, ne bi trebao da zivis k'o isposnik i da umires od gladi i zedji, vec da se provedes k'o covjek. Ovim ne mislim da odsjedas po hotelima i elitnim restoranima, vec jednostavno, ako vec planiras da obilazis mnoge drzave i gradove, steta je da samo "protrcis" kroz njih. Ja bih radije smanjio broj drzava koje bih posjetio, al' bih zato to vrijeme i sredstva posvetio upoznavanju svake drzave ponaosob, njene kulture, okolisa, znamenitosti, specijaliteta, naroda itd itd.

Takodje, vjerovatno, najbitnija stvar, pored organizacije novca, je svakako plan i planiranje putovanja. Dakle, potrebno je da isplanirate rutu kretanja vrlo detaljno i precizno, te da se dobro informisete o destinacijama koje zelite da posjetite ili da prodjete kroz njih. Jednostavno, svaka drzava ima svoje zakone, pravila, kulturu i probleme, i veoma je bitno da ste upuceni u neke "simply must know" fakte. Postoji dovoljan broj sajtova na kojima mozete procitati o takvim stvarima iz prve ruke tj. od drugih turista. Na primjer, bilo bi jako nezgodno da zbog neupucenosti, recimo, upadnete u pravne probleme u nekoj drzavi zato sto ste radili XY stvari koje su sasvim normalne i legalne kod nas, ili da zalutate u ozloglaseni dio grada, ili teritorije neke drzave :)

Naravno, postoji jos sijaset problema i poteskoca koje mogu da ugroze vase putovanje, i koje ce da vas prate tokom dobrog dijela putovanja. Al' posto, ocigledno, zelite avanturu i izazov, onda probleme morate i da ocekujete.
Bitno vam je da imate odredjenu sumu novca na raspolaganju za "emergency" povratak kuci :)
[ Laza80 @ 10.04.2009. 11:36 ] @
Mislim da je ovo putešestvije osuđeno na propast pre nego što je i počelo. Pošto nama u Srbiji za većinu svetskih zemalja trebaju vize, to će vam verovatno biti nepremostiv problem. Sigurno znam da nijedna zemlja iz Evropske unije a verovatno i većina ostalih nije baš blagonaklona u davanju viza ljudima koji bi da besciljno lutaju, već aplikantima traže tačan datum zadržavanja, rezervisan smeštaj, plaćene karte itd. Pojaviti se sa pričom: treba mi viza, hteo bih da stopiram kroz vašu lepu zemlju i upoznam lepote će ih samo nasmejati. Zatim postoje zemlje sa autoritarnijim režimima gde je svaki stranac sumnjiv, tek tu neće da puste svakog vagabunda (a mnogo je takvih zemalja u planiranoj ruti). O dobijanju američke vize da i ne govorim.

Želim ti puno sreće u ostvarivanju ideje! Svakako bih voleo da nas obaveštavaš o napretku priprema, pa ako bog da, i o samom putovanju, odnosno da čitamo neke putopise.
[ stargatenow @ 10.04.2009. 13:27 ] @
anakin14,

nisi nam rekao koji je cilj tvog putovanja oko sveta sa $2 dnevno.

- Zelis da pokazes debelim imperijalistima da ne treba da trose onoliko koliko trose? Pogresno - kada te vide ofucanog i izgladnelog posle tolikog puta, bice "ipak ne moze tako malo da se trosi"
- Zelis da se solidarises sa dobrim delom svetske populacije koji prezivljavaju sa manje od $2 dnevno? Pogresno - ako uspes u poduhvatu, cinis medvedju uslugu takvim ljudima; oni koji odlucuju o ekonomiji ce reci "ipak moze da se zivi sa tako malo novca, vise im ne treba"
- Zelis da obidjes svet za sto manje para? Pogresno - od kopanja po kantama u potrazi za jos malo hrane neces stici da se nagledas okoline...
- Zelis da se dokazes samom sebi (snaga duha, itd)? Good luck, ali postoje i mnogo bolji nacini za to.

+ svi problemi koje su ostali naveli



Ako je cilj poduhvata da se obidje svet, batali ogranicenje troskova i uzivaj u putovanju. Naravno, trudi se da trosis sto manje, ali ne zakidaj na neophodnim stvarima (hrana, voda, smestaj...). Na ovaj nacin bi ti troskovi prosecno bili $20-$50 (gruba procena).
[ gajo2 @ 10.04.2009. 13:32 ] @
Ja sam pre godinu dana pratio blog ovog Irca koji je isao da obidje pola sveta: http://realtravel.com/b-256305...o_beijing_and_beyond_hopefully
Znaci covek je isao od Budimpeste preko Turske i Irana, pa preko Pakistana do Kine, Mongolije, pa dole do Indonezije... i tu je stao u Singapuru. Naravno covek je imao dosta para i nije ziveo na $2 ali mozda dobro dodje kao primer.
[ musicmaster @ 10.04.2009. 14:51 ] @
Kakav je to obilazak sveta a da nije ukljuchena cela planeta?
Jer, nije svet samo kopno,
ima tu i vode i planinchuga.
Isto tako i Rusije, a i Kanade.
[ sanja2010 @ 10.04.2009. 15:06 ] @
http://www.letmestayforaday.com/

Probaj na njegov fazon :)
[ trfgyuiktgufvh @ 10.04.2009. 15:36 ] @
@anakin14

Ne znam u kakvim si uslovima / sa kakvim mogucnostima odrastao, ali:


Citat:
Pa posto nam niko i pored silnog autostopiranja nije htjeo stati usunjamo se u voz. Kondukter nas izbaci u Staroj Pazovi. Posto nam niko nije htjeo stati ni u kontra smjeru vratimo se pjeske do Batajnice, te tu sjedemo na GSP i dovucemo se nekako do grada, gladni, promrzli, pokisli.


meni se desilo nesto slicno, dobro, malko ozbiljnije, ali poenta je da ne kreces ako ne znas kako je to kad je zima, noc, kisa, mrak i ne vidis prst pred nosem a kamoli kuda ides, okolo planine, kamenolom, farovi kola te zaslepe na trenutak pa opet mrak i bude jos gore. Najvise me je nerviralo sto pored besomucnog stopiranja niko nije hteo da stane, nerviralo me, eto, a niko nije u obavezi da te pokupi.
Uglavnom, pokusaj nesto slicno da uradis na podrucju opstine Beograd, pa okolnih planina, neka ti krajnji cilj za ovu godinu bude obilazak exYu, a dogodine...
[ anakin14 @ 10.04.2009. 17:51 ] @
najbitnije je da ste mi pomogli u odabiru budzeta - koji je i mozda najbiitnija stavka, iako sam ja zamislio da to bude "avantura" znaci surovo prezivljavanje shvatio sam da cu mozda zazaliti ako prodjem 40-tak drzava sveta a da necu moci da udjem u neki muzej ili ne znam ni ja da sednem na pivce u neku lepu basticu. Svakako je bolja zamisao da se pored te avanture i budzet poveca na nekih par zadovoljstava - ali opet ne zelim da idem ni oko sveta sa parama - znaci ja mogu lepo da sednem u avion i da idem redom po hotelima i to je kao put oko sveta, ipak je potrebna neka draz avanture pa cak i nekada oskudice i faktora snalazenja. Novaca ce na racunu biti za ne daj boze ali ja bih da imam budzet koji ce biti knap da bi se osetile neke cari avanture. I ja sam bio izbacvivan iz voza, i od nisa do kragujevca sam dosao kombinovano upadanjem u voz i auto stopom, a od batocine do kragujevca sam stigao 80% puta peske, kada sam dosao kuci bio sam ispecen od sunca, izgladneo, dehidrirao , ali dan danas se setim i kazem "to je bila avantura" . I to nisam isao zato sto nisam mogao da kupim kartu , nego sam imao bend,i bili smo u tom "fazonu", da upadamo u voz i idemo stopom, iz istog razloga iz koga bih sada da obidjem svet.

Ja sam iznenadjen dobronamernim savetima, zato sam i otvorio temu. Inace sam ocekivao mnogo vise ljudi koji su skeptici i ciji ce komentari biti "ti si lud".
Znaci zajedno smo dosli do toga da:
2$ mora biti minimum 20$, to nisam znao.
Da ce pripreme za sam poduhvat trajati veoma dugo - to sam znao - ako uspe zamisao ,nekom laickom analizom klime i rute,pravi termin za polazak je januar/februar - e sad da li ce to biti 2010,2011 ili 2012 to ne znam, znam samo da cu detaljno praviti plan za sve makar planiranje trajalo i 2 godine

imam samo jednu zamerku - to sto se neki pozivaju na moju cerkicu. Samo da vam kazem ima i mnogo ludjih od mene, koji imaju po cetvoro dece , koji se svakodnevno upustaju u stvari koje su izuzetno OPASNE po zivot, i zbog kojih svoju porodicu mogu da ne vide nikad vise a ne 6-8 meseci. (i ovo je opasan put ali minimalno u odnosu na neka druga zanimanja, i hobije)

i mislim da nisam pogresio za vreme provedeno na putu , 6-8 meseci sam rekao da je potrebno u idealnim uslovima, ali sve preko 1 godinu projektovano prema najlosijim uslovima ce dovesti do promene rute ili smanjivanja iste.

i da naravno ubrzo - (za oko mesec i po) cu otici na put oko srbije autostopom, pa cu vas detaljno obavestavati sta se desava.

ljudi se dela na dve vrste u ovom slucaju -

1) na one koji misli da je sve crno, da niko nikad nece stati, da ce me ubiti i uzeti organe ... da ce doci do nuklearne katastrofe, da ce se sunce ugasiti...
2) na one koji i dalje veruju u ljude, u to da nije sve tako crno, ljudi ce pomagati, stajace , nudice prenociste samo zato da bi popricali sa nama i razmenili iskustva,u ljubav, u nadu, u ostvarivanje cilja. ja licno verujem u ovo drugo i to da sve sto covek zamisli i ima jaku veru u sebe da ce to ostvariti - doci ce do cilja.

znaci dnevni budzet = 20$ (bez viza,opreme...)
Hvala puno na dosadasnjoj pomoci - nadam se da cete dati dalje sugestij
[ nerodimac @ 10.04.2009. 18:06 ] @
Interesantna zamisao, a neko je vec spomenuo - da li je neki reality show u pitanju? :)
Jasno je receno da negacije nisu dobrodosle, ali...
Usput, sa civilnog verovatno nemas nekih posebnih iskustava potrebnih za ovako nesto. :)
[ anakin14 @ 10.04.2009. 18:07 ] @
nije reality show, ako postoji takav rado bih se prijavio.
[ Excellency @ 10.04.2009. 18:53 ] @
pa protumaceni zakoni drugih zemalja, narocito muslimanskih, terena, klime, jelovnika koji nas tamo ceka, mentalitet naroda se podrazumeva da ce da se prouci do najsitnijih detalja... kao i recnik na malom laptopu za svako govorno podrucje i sl...
jedino ako neko ne izvadi pistolj i kaze, momci dajte sve sto imate, pa ostanemo samo sa istetoviranim kreditnim racunom za emergency :)
[ Horvat @ 10.04.2009. 18:59 ] @
nego samo jedna zamerka,nista ti ne znaci da imas 2000e na racunu,a u dzepu 10 dinara,ako se nadjes u nekoj pustari,koja nema ni 2 prodavnice,a kamoli banku,tako da,uvek kod sebe nesto love,min 50 e [ne znas ni koga ces morati podmititi :P]
p.s. nemoj se pravdati na druge sto se tice cerkice,nije ... lepo ;)

edit:i exc. je u ekipi?
[ 101010 @ 10.04.2009. 19:19 ] @
Ne znam odakle bih poceo, pa cu samo da nabacam sta mi padne na pamet...

Uh, prva stvar i najbitnija jesi ti.
Dakle kakav si kao covek, sta ocekujes od ovoga, koliko si cvrst, koliko si izdrzljiv, koliko si zdrav, koliko znas sa ljudima, pogotovo strancima i razlicitim kulturama, koliko si inteligentan tj. najvaznije od svega koliko si snalazaljiv !

Na taj temelj se oslanja cela ostala prica.
Da li ces i koliko ces detaljno planirati put [nekome je to pod must, neko uposte ne mora], koliko ces novca potrositi, sta zelis da vidis, sta ce te zadovoljiti ...

Nemam iskustva sa takvim putem, ali imam sa slicnim manjeg obima, gde su ljudi odustajali iz najrazlicitijih razloga...
Odustajali su neki koji su imali veliki budzet, a pre puta bili najveci avanturisti, a neki koji su krenuli sa skromnim budzetom i sumnjma su se fenomalno snasli i svasta videli...
Naizgled homogene grupe ljudi su se raspadale posle par dana, svadje, razliciti planovi, gubljenje itd...

Prost primer koliko je sve relativno, je put moja 2 rodjaka koji su kopnom presli put od istoka Kine do Beograda, vozom. Njih trojica su zajedno putovali i boravili na istim mestima ceo put, potrosili su totalno razlicite sume novca, zadovoljstvo nije bilo proporcionalno kolicinom novca koji su potrosili.

Poznanici, kojima kesh nije nikakv porblem, su 2 meseca obilazili Brazili za gotovo nikakve pare, cak bili u nekim zemljama latinske amerike za koje nam treba viza, a nisu je imali... ko umije njemu dvije...

Od prostih zamerki ne znam kako mislis da stopiras u zemljama u kojima u unutrasnjosti neces naici na automobili, pogotovo ne sa slobodnim mestima...

Moram da palim inace bih svasta jos pisao.
Za 20$/dnevno i sa satorom mozes i Evropu da obilazis, opet sve je relativno i zavisi od tebe, mislim gro kulturnih, istorijskih, turistickih sadrzaja se placa, tih 20$ je npr. samo jedna ulaznica u muzej... odes u firencu, a da nemas dinar ni u jednu galeriu da udjes, moze biti bas bedak... s druge strane mozes da dzemujes celu noc sa lokalnom ekipom ispred crkve San Lorenca, neprocenjivo ...
Sretao sam amere koji su bez dolara ziveli u eu mesecima, klosarili, radili na crno sta sve vec ne rade... vidjao sam ljude kako preksacu vagone kada voz stane na granici i udju panduri. Italijane koji se kriju u prtljagu jer nemaju vize, ma svega ima...
[ drbogi @ 11.04.2009. 11:57 ] @
Ja te podržavam u nameri, nekada davno sam stopirao, ali tada su bila drugačija vremena, nije uporedivo sa današnjim, tako da ta moja bivša stoperska iskustva nemaju neku naročitu vrednost. U današnje vreme putujem na biciklu, višednevne ture, tako da mogu da ti prenesem neka iskustva sa te pozicije.

1. Pitanje cilja putovanja.

Stekao sam utisak da ste previše usredsređeni na postizanje nekakvog imaginarnog cilja. To je pogrešno, treba da putovanje bude cilj, a ne obaranje rekorda u brzini i maloj količini novca koji će biti utrošen. Putujete zbog sebe a ne zbog drugih, nikome ništa ne treba da dokazuješ.

2. Izbor saputnika.

Vrlo je važno da se dobro poznajete, da imate komunikaciju, da i kada se posvađate, to ostavite iza bez nekakvog durenja i unošenja loše atmosfere. Uz dobru ekipu i najobičniji izlet postaje praznik, a kada je loša ekipa nema te prirodne i kulturne lepote koja može da pomogne. Važno je da problemi ostanu sanirani, teško ćeš uživati u putovanju ako razmišljaš sve vreme o kući npr.

3. Ruta.

Za planirano vreme nećeš videti mnogo od zemalja koje planiraš da obiđeš. Ja bih to podelio na "kružne" etape, pa prvo obišao npr. deo Azije i Rusije, pa odmor kod kuće, pa onda opet nove vize i tako više puta. Jednostavnije je za planiranje, a i duže traje

4. Komercijalizujte putovanje.

Pronađite sponzore, zaradite neki novac na putovanju, pa investirajte u sledeću etapu.
[ Dr.sima @ 11.04.2009. 12:01 ] @
Da li si razmisljao mozda da kupis inter rail kartu za mesec dana pa da obilazis sve zemlje po evropi. Mislim da je ta karta oko 300e, s tim sto mozes da planiras vreme tako da spavas u vozovima, a da dan provodis po metropolama. I recimo da se informises gde imas youth hostele pa da planiras recimo svaki 3-4 dan spavanje...
[ mrkii @ 11.04.2009. 13:18 ] @
Citat:
imam samo jednu zamerku - to sto se neki pozivaju na moju cerkicu. Samo da vam kazem ima i mnogo ludjih od mene, koji imaju po cetvoro dece , koji se svakodnevno upustaju u stvari koje su izuzetno OPASNE po zivot, i zbog kojih svoju porodicu mogu da ne vide nikad vise a ne 6-8 meseci. (i ovo je opasan put ali minimalno u odnosu na neka druga zanimanja, i hobije)


I da nije opasno (a ipak itekako jeste) ti planiras da napustis bebu na 6 (12) meseci. I onda ti smeta dobronamerno skretanje paznje na to da si otac malog deteta kome si najpotrebniji na svetu.
O ovakvim avanturama si trebao da razmisljas na vreme a ne sada kad jedno malo bice zavisi od tebe. Izgleda da te rano uhvatila kriza srednjih godina :(
Ja svoje dete ne bih napustio ni dva dana ako ne postoji preka potreba. A mozda sam ja lud?
[ zveljko @ 11.04.2009. 14:48 ] @
Citat:
mrkii: I da nije opasno (a ipak itekako jeste) ti planiras da napustis bebu na 6 (12) meseci. I onda ti smeta dobronamerno skretanje paznje na to da si otac malog deteta kome si najpotrebniji na svetu.
O ovakvim avanturama si trebao da razmisljas na vreme a ne sada kad jedno malo bice zavisi od tebe. Izgleda da te rano uhvatila kriza srednjih godina :(
Ja svoje dete ne bih napustio ni dva dana ako ne postoji preka potreba. A mozda sam ja lud?


Pa pustite coveka ljudi, njegov zivot, njegova cerka...Ako on smatra da je to ispravno, neka uradi, svako ima pravo na svoje misljenje.Svako je drugaciji otac.On najbolje zna sta treba da uradi, ni ja ne volim kada se neko mesa u moje privatne stvari.
[ Mitrović Srđan @ 11.04.2009. 18:02 ] @
E kad vec neko pomenu interail kako to sve ide? Za vise i ostalo? zvuci mi dosta primamljivo
[ rajco @ 11.04.2009. 19:00 ] @
http://www.interrail.net/srpski/index.php
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2009. 03:05 ] @
Citat:

pa protumaceni zakoni drugih zemalja, narocito muslimanskih


Uzgred, muslimanske zemlje su verovatno zemlje u kojima ces imati najmanje problema - naravno, pricam o normalnim muslimanskim zemljama centralne Azije i bliskog istoka, a ne o fanaticnim dzamahirijama tipa Avganistan & sl koje i ovako i onakako neces moci posetiti sve i da zelis...

Islam je vrlo guest-friendly religija ako si putnik i ako si dosao "u miru".. Naravno, podrazumeva se da se umereno oblacis (sto, pretpostavljam da nije problem sa obzirom na nacin putovanja koji si odabrao) i da postujes domacine - i da, naravno, izbegavas mesta za koja se zna da su opasna - recimo, istocni delovi Turske tipa Hakari i sl.. Na svu srecu, danas je vrlo jednostavno upoznati se sa trenutnom situacijom i sa savetima ljudi koji su prosli kroz to.

Pre nego sto krenes obavezno se dobro raspitaj o obicajima, kulturi i kodeksu ponasanja za sva mesta koja nameravas da posetis - koristice ti puno, a takodje ces izbeci neke neprijatnosti.

Poz. iz Hong Konga :)
[ _andjela_ @ 14.04.2009. 16:37 ] @
Nije nemoguce to sto pises. Ako ostajes kod prijatelja, cak mozes proci i jeftinije - tj. da ne trosis ni ta dva dolara, ako bas zaokruzujes na ta dva. Sama ideja da ides po nekim stranim sajtovima trazeci gostoprimstvo se cini blago ludacki, gledajuci da su na ES-u ljudi sa svih krajeva ove kugle. E sad, jedino ako si probirljiv kod koga ces da ostajes. :)

Pretpostavljam da ti je cilj da se vratis svojoj porodici u jednom komadu, i po mogucnosti ziv, pa predlazem zaobilazenje Konga i Kameruna. Sve ostalo je manje vise ok.

Sem uobicajenih avenija (cekanja u redovima i cimanja), napisi koji e-mail nasim diplomatskim predstavnistvima, i vidi kakvo je interesovanje da ti neko objasni sta i kako u vezi onog sto te zanima.

Sto se tice cilja putovanja, iz onog sto pises, veoma je moguce da po povratku vidis da je ono sto si trazio u stvari bilo upravo tu, ispred tebe.

Ako do sada nisi izgradio jak mentalni sklop i fleksibilnost u nacinu prezivljavanja, predlazem da ostanes kod kuce. Takodje, ako sam sebe ne poznajes, predlazem da ostanes kod kuce. Niko ti ne nudi nikakve garancije, pa ako to prihvatis u startu, sve ce ti biti lakse.

U slucaju nuzde, takodje predlazem da investiras u dobar SOS signal.

Srecno.

p.s. Nije nemoguce otici i u Irak. Postoje kulturni ljudi koji te mogu prihvatiti kao gosta.
[ Black_eyed @ 15.04.2009. 13:08 ] @
Citat:
mrkii: I da nije opasno (a ipak itekako jeste) ti planiras da napustis bebu na 6 (12) meseci. I onda ti smeta dobronamerno skretanje paznje na to da si otac malog deteta kome si najpotrebniji na svetu.
O ovakvim avanturama si trebao da razmisljas na vreme a ne sada kad jedno malo bice zavisi od tebe. Izgleda da te rano uhvatila kriza srednjih godina :(
Ja svoje dete ne bih napustio ni dva dana ako ne postoji preka potreba. A mozda sam ja lud?


Slazem se potpuno sa mrkii-jem,
Tak sada sam procitao temu, ne mogu da verujem da neko radi cistog avanturizma napustio svoje dete (bebu) na 6 meseci...koliko ti godina imas jbt...
Razumeo bih da si singl pa moze ti se kako hoces a ovako ces ostaviti zenu sa detetom da se snalazi kako zna i ume dok ti sebi nesto dokazujes...
[ DaliborP @ 15.04.2009. 14:37 ] @
Citat:
Black_eyed: Slazem se potpuno sa mrkii-jem,
Tak sada sam procitao temu, ne mogu da verujem da neko radi cistog avanturizma napustio svoje dete (bebu) na 6 meseci...koliko ti godina imas jbt...
Razumeo bih da si singl pa moze ti se kako hoces a ovako ces ostaviti zenu sa detetom da se snalazi kako zna i ume dok ti sebi nesto dokazujes...

A sta tebe tacno boli ***** sto ce on da ide na put ili ostavlja nekoga ili bilo sta radi u svom privatnom zivotu. Covek je pitao za savet u vezi putovanja, ne u vezi toga kako treba da zivi zivot.
Najbolje da se uvede pravilo da neko prvo pokaze kako ispravno zivi zivot po vasim moralnim nacelima pa onda da mu se mozda odgovori kako da formatira bazu ili preintalira windows.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.04.2009. u 16:49 GMT+1]
[ zveljko @ 15.04.2009. 14:40 ] @
^Podrzavam.

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.04.2009. u 16:50 GMT+1]
[ ghost2k3 @ 15.04.2009. 15:12 ] @
Ode li?
[ DaliborP @ 15.04.2009. 15:12 ] @
Samo da dobije vizu :)
[ anakin14 @ 15.04.2009. 21:43 ] @
za mesec dana idem na put oko srbije, ana put oko sveta za jedno godinu,dve ako se n kraju odluci za taj poduhvat
[ _andjela_ @ 18.04.2009. 04:37 ] @
Citat:
DaliborP: A sta tebe tacno boli ***** sto ce on da ide na put ili ostavlja nekoga ili bilo sta radi u svom privatnom zivotu. Covek je pitao za savet u vezi putovanja, ne u vezi toga kako treba da zivi zivot.
Najbolje da se uvede pravilo da neko prvo pokaze kako ispravno zivi zivot po vasim moralnim nacelima pa onda da mu se mozda odgovori kako da formatira bazu ili preintalira windows.


Da li ga boli ili ne, njegova stvar. Ne moras da citas ako ti se ne svidja, ali ima pravo na svoje misljenje. Isto kao sto ti brines o njegovoj ****. Bizarno. :) Nazad na temu, isto kao sto neko pise o obaveznom raspitivanju, ljudi daju svoje ideje. Vec ako ce da ide, bar da se vrati kuci. Sta ce da uradi na kraju, njegova stvar. Ako mu je smek da ide hitchhiking dok mu kcerkica pravi prve i neponovljive korake u zivotu, pa nek' ide. A ako je 'covek pitao za savet u vezi putovanja', ovaj mu je dao svoj 'savet'. Sad sto mu se mozda ne svidja, onda mozda nije ni trebao da pita za ideje. Mozda je tema trebala da bude: dajte savete koje ce mi se svideti...

Sta bi sa putem? Planiras li da uzmes zivotno osiguranje?





[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 28.04.2009. u 16:50 GMT+1]
[ medvedic @ 28.04.2009. 00:44 ] @
Paaaa...... Licno nisam siguran da li bi napustio kinca dok raste (mozda), ali zelja jednog coveka koja stoji negde u dusi bez nade nije dobra stvar. Postoje mnogo opasnije stvari koje ljudi rade u mnogo kracem periodu. Zamislite one koji nenormalno voze brze motore i automobile a kuci ih deca cekaju. Sve je to nesto sto coveku budi odredjeno zadovoljstvo.

Bilo bi lepo da izvestavas o svojim daljim planovima i informacijama do kojih si dosao o pripremi putovanja.

Pozz
[ anakin14 @ 28.04.2009. 03:39 ] @
pored planiranog junskog/julskog puta oko srbije o kome sam vec pisao, intezivno sam se bavio na proucavanje "svilenog puta" , crnog mora, naroda altajskog porekla, indije, i bivsih sovjetskih republika, i mogu reci da nimalo nije lako izabrati rutu. Iako ce neki koji su vec bili u tim zemljama mozda reci da gresim , ali vise se plasim prolaska kroz iran-pakistan-indiju - nego kroz neku latino zemlju,panamu,kostariku,nikaragvu,meksiko. Sto se tice rute , trenutno razmisljam da li Indiju, uopste staviti u mogucnost. to je za sada. Pozdrav.
Citat:
Postoje mnogo opasnije stvari koje ljudi rade u mnogo kracem periodu. Zamislite one koji nenormalno voze brze motore i automobile a kuci ih deca cekaju. Sve je to nesto sto coveku budi odredjeno zadovoljstvo.

Da to sam ja vec i napisao,da postoje mnogo opasnije stvari zbog kojih roditelji ostavljaju decu, uopste nije bitan vremeski period koliko kolicina svakodnevne opasnosti.
[ Black_eyed @ 28.04.2009. 06:07 ] @
Jel se vi to tesite poredeci se sa manijacima koji teraju motore 180+ kmh ? Sta je sa vama ljudi ?

Jedna budalastina ne opravdava drugu...
[ mrkii @ 28.04.2009. 15:02 ] @
Citat:
postoje mnogo opasnije stvari zbog kojih roditelji ostavljaju decu, uopste nije bitan vremeski period koliko kolicina svakodnevne opasnosti

U pravu si. Ja ti zato predlazem da napustis porodicu do kraja zivota uz uslov tamo gde odes nema nikakve opasnosti. Predlazem oazu u centralnoj australijskoj pustinji.
[ Horvat @ 28.04.2009. 15:08 ] @
kakve veze ima "mogucnost da se ne vratis ziv" sa cinjenicom "napustanje deteta na vise od pola godine"
[ _andjela_ @ 28.04.2009. 15:35 ] @
Citat:
Horvat: kakve veze ima "mogucnost da se ne vratis ziv" sa cinjenicom "napustanje deteta na vise od pola godine"


Valjda i jedna i druga opcija otvaraju mogucnost odsustvovanja iz zivota malecke osobe, bilo na ogranicen ili na nedefinisan vremenski period. Realno, sve nosi odredjen rizik.
[ nick2 @ 29.04.2009. 10:56 ] @
juuuuuuu, ljudi pustite coveka da radi sta hoce, sta vas briga da li ce da ostavi cerku ili ne znam sta....
pitao je za putovanje a ne za misljenje da li treba da napusti porodicu
[ Horvat @ 29.04.2009. 11:15 ] @
jedna stvara moguci dozivotni odsutak,a druga sigurno za jedno vreme,a mozda i zauvek,to je razlika :)

@nick2 ma nek radi sta hoce,ali bez opravdanja "vidi one sto voze zapaljen bajk preko rupe od 50 m,sta je onda ovo problem sto ja hocu"
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 12:29 ] @
Pozdrav,

Mrzelo me je da citam od pocetka, ali ako se ponovim ne zameri...
Celu EU, predpostavljam i USA, Japan i razvijene zemlje mozes obici i preziveti uz prosto prikupljanje i recikliranje flasa, limenki.. itd..
Ne nije ovo ideja iz Ciklotrona, odavno je poznata....
Mislim da mozes i dobro da prodjes.. recimo... flasa od 1,5l ili 2l se u DK reciklira za 3kr... a u prodavnici skromnu klopu mozes da kupis za 30-50kr..
Limenke i male flase se recikliraju za 1 ili 1,5 kr.... Znaci treba ih naci 10-20tak da popunis dnevni budzet.. pretpostavljam da je tako isto i u USA, Japanu i ostalim visoko razvijenim zemljama....
Flasha ima na pretek, jedino sto treba malo ceprkati po kandama za djubre i obilaziti javna mesta, stanice, hale, skole....

Jedino gde vidim tvoj problem je VIZE.... bogami bice tesko..
Madjarska je sad u sengenu, mozda mozes njihovu da capis.. i obidjes EU bez problema..
[ ventura @ 29.04.2009. 13:02 ] @
Citat:
Brutalno dobro
Flasha ima na pretek, jedino sto treba malo ceprkati po kandama za djubre i obilaziti javna mesta, stanice, hale, skole....


U čemu bi bila poenta takvog putovanja? Da ode u Japan da bi preturao po kontejnerima?!?
[ zaraza @ 29.04.2009. 13:25 ] @
^^
To se i ja pitam...jbs avanturu ako ces po ceo dan da klosaris trazeci plasticne flase.
Na kraju ces imati lepu kolekciju fotografija japanskih zeleznickih stanica, indijskih autobuskih stanica i venecuelanskih javnih klozeta.
[ deerbeer @ 29.04.2009. 13:25 ] @
Citat:
Brutalno dobro:
Flasha ima na pretek, jedino sto treba malo ceprkati po kandama za djubre i obilaziti javna mesta, stanice, hale, skole....

Stvarno brutalno dobro :)
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 13:27 ] @

U DK se mogu videti sasvim pristojni stariji ljudi.. i Danci i stranci.. kako tumaraju okolo i skupljaju flase i limenke za reciklazu...
To im je za dzeparac.... Ne mora to da bude kontejner, dovoljno je vikendom prosetati bilo kojim gradom.. ima toga na tone.. razbacano na sve strane..
[ jablan @ 29.04.2009. 13:27 ] @
Citat:
ventura: U čemu bi bila poenta takvog putovanja? Da ode u Japan da bi preturao po kontejnerima?!?

Kao prvo, za to mu verovatno ne bi trebalo više vremena nego tebi da pronađeš i regulišeš "parking" za jahtu.

A kao drugo, šta tebe boli ki*a ako nekom nije problem da pretura po kanti?
[ zaraza @ 29.04.2009. 13:31 ] @
Citat:
jablan
A kao drugo, šta tebe boli ki*a ako nekom nije problem da pretura po kanti?


Meni se cini da u Japanu ima mnogo zanimljivijih stvari od kontejnera.
Mada, ko zna kakve su japanske kante...
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 13:35 ] @
Ventura, jel moras svaku raspravu da pretvoris u promociju spostvene raskalashnosti....

Lepo je, videli smo i jahtu i slike i top menadzersku poziciju i Monaco....i prenapucani poslovni prostor na NB.... i ultra mega giga life-style...

Pusti sad malo nas, obicne smrtnike, da raspravljamo o realnom zivotu...

Vazi?
[ zaraza @ 29.04.2009. 13:36 ] @
Citat:
Ventura, jel moras svaku raspravu da pretvoris u promociju spostvene raskalashnosti....


:)
E da me ne mrzi ovo bih, zajedno sa onom prethodnom porukom, stavio u bisere....
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 13:40 ] @
Citat:
zaraza: :)
E da me ne mrzi ovo bih, zajedno sa onom prethodnom porukom, stavio u bisere....


procitaj zadnjih 20tak postova od Venture.. cudno da mu se shlihtas.. a ne znas coveka..

nema smisla
[ zaraza @ 29.04.2009. 13:42 ] @
Kakvo bre slihtanje :)
Mislim, ako je tebi smejanje skupljanju djubreta po Japanu promovisanje raskalasnosti....
[ Horvat @ 29.04.2009. 14:13 ] @
@brutalno dobro,a koliko je to u praksi provereno? koliko si siguran da ces u nekom manjem mestu naci otkupno mesto,nije fora ici samo po velegradovima
pogotovo ako bude u pizdincima u americi,tj u centralnoj,nema zive duse na nekoliko km,a ne reciklaznih postrojenja :)
p.s. jesi siguran za tu cenu? [tj koliko je uopste danska kruna?]
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 14:18 ] @
Citat:
Horvat: @brutalno dobro,a koliko je to u praksi provereno? koliko si siguran da ces u nekom manjem mestu naci otkupno mesto,nije fora ici samo po velegradovima
pogotovo ako bude u pizdincima u americi,tj u centralnoj,nema zive duse na nekoliko km,a ne reciklaznih postrojenja :)
p.s. jesi siguran za tu cenu? [tj koliko je uopste danska kruna?]


Pricam za Skandinaviju.. a pretpostavljam i EU
Svaka prodavnica ima automat za reciklazu, i mozes podici novac ili platiti kupljenu robu..

Ta stvar oko flasa i limenki je normalna stvar.. kad se prosetas subotom ili nedeljom ujutro.. flashe su na sve strane..
pijani klinci ih bacaju... onda dekice idu okolo i zaradjuju dzeparac...

Evo ti samo jedan pouzdan podatak, moj prijatelj posle svakog Roskilde festivala (jeste jedan od vecih), na reciklazi zaradi 15000 kr ili ti 2.000 eur..

P.S. Zivim u DK zadnjih 5 godina pa znam...
[ _andjela_ @ 29.04.2009. 15:34 ] @
Da ne nabrajam sve nick-ove, ali ovo uopste nije normalna reakcija na temu. Ako se neko javio i predlozio ideju tipa - prezivljavanje - reciklaza flasa/kontejnera/bilo cega, cemu utrkivanje ko ce prvo pokopati nekog ko razmislja malkice van kocke i svakodnevnice? Bar putnik nece ostati gladan. A ako nece ostati gladan, onda je to sigurno dobra stvar. Niko vam ne nudi da koristite isti predlog kao izvor sopstvenih primanja kad vi budete putovali.

Za ucesnike koji brinu o ****-ama drugih ucesnika (@DaliborP i @jablan), kao i za novootkrivene geografske lokacije (@Horvat - ... u Americi), je l' jezik toliko siromasan pa ne mozete da izaberete normalnije izraze?

Za pljuvacinu - kako da spustimo komsiji ucesniku - je l' mozete otvoriti neku temu za pljuvacine, pa se tu fino istresite, da ne mora svaka tema biti zatrovana i da se cisti i dezinfikuje nakon svakog komentara?

Hvala.

[ Horvat @ 29.04.2009. 15:43 ] @
Citat:
_andjela_: kao i za novootkrivene geografske lokacije (@Horvat - ... u Americi), je l' jezik toliko siromasan pa ne mozete da izaberete normalnije izraze?


centralni ceo sjedinjenih americkih drzava di ni trava ne raste,bolje? :)
ili da kazem pustare texasa,tennesia... i tako dalje

@brutalno,lepu svoticu zaradi za jedno vece [ili koliko vec]:)
izvini na neukosti,ali to znaci da u svakom selu u svakoj prodavnici postoje automati ?

a kako to ide,samo citave flase? ili na cega daju lovu?
[ milanche @ 29.04.2009. 17:03 ] @
Takodje, kopanje po kantama za nekoga ko je stalno na putu, sa oskudnom ishranom i jos neizvesnijom mogucnoscu
da odrzava elementarnu higijenu samo moze da se preporuci u cilju jacanja imuniteta.

Nije lose ni da se malo razboli na putu u tudjoj zemlji, bez osiguranja i ikoga ko moze da brine o formalnostima dok
je u losem fizickom stanju, to je neprocenjivo iskustvo, kroz koje samo odabrani prolaze. Ako nisi prosao kroz tako
nesto, kao da si rodjen bez one stvari, ili...kao da nisi sluzio vojsku - nece ni jedna da se uda za tebe.

Obavezno da kopas po kantama, nemoj nikako da propustis tu priliku. Ako nisi osetio kako smrdi kanta u stranoj
zemlji, gde si bio, sta si radio, da li si ista shvatio o toj zemlji ?

Citat:
izvini na neukosti,ali to znaci da u svakom selu u svakoj prodavnici postoje automati ?


U Kaliforniji sigurno ne - postoji servis koji jednom u dve nedelje odnosi reciklazu ispred kuca, a postoji i par centara
gde mozes sam da odneses flase, plastiku, karton. Ali, daleko od toga da u svaku vecu radnju mozes da doneses i
naplatis donetu reciklazu.
[ _andjela_ @ 29.04.2009. 17:16 ] @
Citat:
milanche: Takodje, kopanje po kantama za nekoga ko je stalno na putu, sa oskudnom ishranom i jos neizvesnijom mogucnoscu da odrzava elementarnu higijenu samo moze da se preporuci u cilju jacanja imuniteta...


Zar to nije ista prica, kao i sve druge - da je sve sladje u drugoj zemlji, tj. u gostima? :)
[ Horvat @ 29.04.2009. 17:19 ] @
@milanche,mhm,hvala,dakle amerika definitivno "ispada" sa takvim "prezivljavanjem" ;)
[ ventura @ 29.04.2009. 19:09 ] @
@jablan
@brutalno dobro

Ako se na ne preturanje kanti za smeće gleda kao na raskalašnost, slobodno me smatrate za najraskalašniju, najbahatiju, i šta god osobu na svetu...

Pogledajte samo još jednom kako ste reagovali na moj komentar. Nadležne institucije čine pravi zločin puštajući vas među ljude, pa vi ste zreli za sanatorijum i jedno ozbiljno posmatranje.
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 19:34 ] @
@Horvat

Prosao sam celu Nemacku i celu Skandinaviju... nije postojala prodavnica bez automata za flashe i limenke...
Samo kiosci koje drze Arapi/Turci ne poseduju takve automate... Sve od benzinskih stanica, zeleznickih stanica.. svi imaju te automate..
Flashe i limenke za reciklazu su oznacene.. ne moze bilo koja flasha i limenka da se u stavlja automat...

Da ne idemo u krajnost.. vecina benzinskih stanica na Motorvej-u (autoputu) poseduje i besplatna kupatila koja besprekorno izgledaju.. tako da ko hoce moze da svrati i da se okupa... Koliko sam primetio, to kamindzije koriste bez pardona.. sto ne bi mogao i neko ko treba da prezivi i odrzava higijenu..

@ventura
Nismo Jablan i ja na forumu od juce, sve ovo je kulminacija tvojih postova gde uvek istices u prvi plan kako je nesto "pilicarski" "jadno" "bedno" "nije na tvom nivou"... mislim svaka cast.. svako je bogat za sebe...

Ako ja nisam procitao ovo od pocetka.. ti si jos manje... Covek kaze.. hoce sa 2$ da prezivi dan.. a ti prosipas.. kao "kakvo je to putovanje, ako treba da prebira po kantama"...
Pa sta treba da posecuje "muzeje" i "fancy event-e" sa 2$ budzeta dnevno.... daj spusti se malo u realnost..
[ Horvat @ 29.04.2009. 19:38 ] @
zanimljivo,cuo sam da postoje takve prodavnice ,ali nisam znao da u svakoj ima,a pogotovo ovo za javna kupatila nisam cuo :)

dakle mora citava flasa/limenka,mhm,a sta ako je ulubljena limenka [kao sto je cesto na koncertima,ne samo tamo]?
[ Brutalno dobro @ 29.04.2009. 19:54 ] @
Koliko sam video, mogu i ulubljene limenke.. u donjem delu automata ima i box za gajbu, tako da mozes gajbu sa malim 0,33 flasicama od piva ili soka da recikliras...
[ ventura @ 29.04.2009. 20:07 ] @
Citat:
Brutalno dobro
Pa sta treba da posecuje "muzeje" i "fancy event-e" sa 2$ budzeta dnevno.... daj spusti se malo u realnost..


Ako ode negde na put, ide iz razloga da upozna drugi narod, drugačiju kulturu... Ne ide sigurno da bi preturao po kontejnerima... To može da radi i u vrlo uskom krugu oko svoje kuće..

I naravno da treba da posećuje muzeje, sightseeing atrakcije (koje se u najvećem broju slučajeva naplaćuju), da iskusi lokalnu hranu u restoranima, da kupuje raznorazne sitnice i suvenire koje će ga posle podsećati na to putovanje... Ako nema para za sve to, bolje mu je da ostane kući.

Ova tvoja ideja sa sakupljanjem flaša uopšte nije loša ideja ako se drži u malom mozgu kao neka extremno backup varijanta preživljavanja, u slučaju nedajbože ne znam čega... Ali da se to koristi kao primaran pristup putovanju je blago rečeno debilno.
[ etjen @ 29.04.2009. 21:21 ] @
a jel moguće da nas anakin zajbava sa ovom temom?
[ 101010 @ 29.04.2009. 22:05 ] @
To je sve istina, samo mu nisi rekao da ocekije brojnu konkurenciju na trenenu, ne cekaju prazne flase i limenke samo njega...
Da ne bude posle; stapovima ga prebila banda 70-ogodisnjaka, posto im je upao na teritoriju :).
[ anakin14 @ 15.04.2024. 17:43 ] @
evo da potvrdim posle 15 godina - Može.

Puno pozdrava elitesurity-ijevcima!
[ MajorFatal @ 15.04.2024. 18:42 ] @
Pa daj fotke? :)

Inače u čuvenom Politikinom zabavniku jedan od tekstova je bio: ako bi neko danas hteo da ponovi putovanje iz romana Put oko sveta za 80 dana, trebalo bi mu otprilike 180 dana samo da izvadi vize za sve zemlje sa trase ...
[ Java Beograd @ 16.04.2024. 07:13 ] @
Citat:
anakin14:
evo da potvrdim posle 15 godina - Može.

Puno pozdrava elitesurity-ijevcima!


Bravo, čestitam! Poduhvat za divljenje!

Daj malo fotki, piši nešto i / ili ako si bio aktivan na nekoj društvenoj mreži (na primer kačio slike na instagram) daj linkove!
[ DSL @ 16.04.2024. 07:25 ] @
Ova mi tema iskrsnu i bese mi zanimljiva pa je prodjoh kompletnu jutros, ne mogavsi da spavam. Videh da je stara ali reko, aj da vidim na sta je sve izaslo...
Kad ono... covek se vratio posle 15 godina da zavrsi zapocetu temu. Uglavnom se ljudi sa komentarom: "javicu rezultat" i izgube sa teme/foruma pa je ovo svakako za respekt.
Da ne pricam da je za respekt odvaziti se na put iz teme..

I da, daj odvoj jedan dan i napisi iskustva. Valjda si i neki blog pisao tokom puta, majka mu stara. Ko ce ti verovati da si je60 Seron Stoun...
[ B3R1 @ 16.04.2024. 09:23 ] @
Da, zaista je fantastican poduhvat! Bilo bi lepo da cujemo detalje.

U vreme kada se on odvazio da ide na taj put tada nije bilo previse slicnih ljudi, ali godine koje su usledile stvorile su citavu sub-kulturu travel-blogera / vlogera / influensera ... i to ne samo u svetu, vec i kod nas.

Recimo, ima ona zena koja je isla biciklom po svetu, mislim da se zvala Snezana ili Svetlana ... mrzi me da pretrazujem.

U svakom slucaju - svaka cast! :-)
[ scoolptor @ 16.04.2024. 09:44 ] @
Citat:
U vreme kada se on odvazio da ide na taj put tada nije bilo previse slicnih ljudi, ali godine koje su usledile stvorile su citavu sub-kulturu travel-blogera / vlogera / influensera ... i to ne samo u svetu, vec i kod nas.


Ja pratim ovu avanturiskinju https://www.youtube.com/@ItchyBoots/videos .
Nema lazi, nema prevare. Nema ekipe koja je prati. Nema scenarija.
Mozda trosi nesto malo vise od 20$ dnevno, i ne ide stopom.

Dobro je videti kako ljudi zive u drugim delovima sveta, posebno u sredinama u kojima su mogucnosti ogranicene i u kojima oskudevaju resursi.
Covek se nauci da vise ceni ono sto ima...
Cesto te iznenadi dobrodusnost i snalazljivost ljudi iz tih siromasnih sredina.
[ MajorFatal @ 16.04.2024. 11:07 ] @
Da, danas ih ima dosta više, ima osim one na biciklu ova na konju .. https://www.youtube.com/watch?v=4hCKavfvtsM , pa onda Viktor Lazić vlasnik muzeja knjige sa preko 2 miliona naslova, putuje po svetu i izveštava u vidu putopisa, obično poklanja knjige ili mu poklanjaju, ja pratim neku Makedonku pre neki dan je prisustvovala nekim woodo ritualima u Beninu, raste i klub 193 ljudi koji su posetili sve 193 države na planeti .. Eh da onaj pešak nije loš, pešači u humanitarne svrhe, bio je izveštaj peške preko zaleđenog Bajkalskog jezera ..

A ovo bi trebalo biti snimak u stilu "kako je sve to počelo" .. bar u našim krajevima ..

[ B3R1 @ 16.04.2024. 12:32 ] @
Uzgred, sada sam pronasao da "ona na biciklu" ima svoje ime, zove se Snezana Radojicic, napisala je citave knjige o tim svojim putovanjima. Ranije je imala svoju blog stranicu na B92 Blogu, dok je on jos uvek postojao i dok se ta medijska kuca nije pretvorila u obican klikbejt-tabloid, poput Alo, Informera, N1/Nova itd.

Inace, tacno - klub 193 se uvecava, a Instagram je pun ovakvih faca fotkanih u desetak standardnih poza + filteri ... Ali mene vise odusevljava ova Filipinka (da, baka od 79 godina!). Mada se devojka u pozi i ova bakica ne mogu da svrstaju u istu kategoriju kao covek iz ove teme, jer su ipak koristile uobicajene vidove prevoza za tako daleka putovanja, bakica zasluzuje sve pohvale! Ipak je vredno divljenja kada neko sa 79 godina stavi ranac na ledja i uputi se u takvu avanturu. To su godine kada ubedljiva vecina ljudi jedva moze da samostalo ode i do klonje, kamoli da ima fizicku snagu i kondiciju za takav poduhvat!

Jer sta god mi pricali, takve avanture ipak zahtevaju prilicnu dozu fizicke izdrzljivosti! Nije to krstarenje na kruzeru gde ti sve prinesu, raznesu, donesu i odnesu, a ti se samo izlezavas ceo dan ispijajuci pinja-kolade, troseci svoju penziju na to. Sto se svodi na ploveci staracki dom. Ovo je neki sasvim deseti par cipela. :-) Tako da - svaka cast bakici!
[ anakin14 @ 16.04.2024. 16:10 ] @
Napisacu uskoro u sledecih par dana opsiran post ovde o svim informacijama koje vas interesuju ukljucujuci i fotografije, treba mi samo vremena za to.

Puno pozdrava Elitesecurity-ju, i drago mi je da ste jos zivi!
[ DSL @ 16.04.2024. 16:41 ] @
Drago je i nama da si ti preživeo.
I lepo će biti pogledati detalje...
[ branko tod @ 17.04.2024. 06:59 ] @
Gospođa Luisa Yu koja je uspela da u 79. godini poseti sve zasada zemlje na svetu je
poreklom filipinka, ali putuje sa američkim pasošem, što stvarno puno menja situaciju.
Njoj je maksimalni domet fotkanje telefonom.

Mlađani (39) Viktor Lazić je napravio čudo i u svetskim okvirima, jer ono što je on učinio
je neponovljivo. Kažu da je na putovanjima proveo ukupno 12 godina, a završio je prava
u roku i potom postao advokat. Putovao je o svom ruhu i kruhu u nekoj Ladi sa lutkom na
naduvavanje da bi izgledalo da ih ima dvoje u kolima. Nasledio je 20.000 knjiga, a sada ih
ima dva miliona. U svom udruženju Adligat koje je neprofitno i koje može da se poseti
ima preko 40 legata koji su lično njemu poklonjeni.
Sagradio je i Adligat kuću knjige.

[ Darko Nedeljković @ 19.04.2024. 06:14 ] @
Citat:
U vreme kada se on odvazio da ide na taj put tada nije bilo previse slicnih ljudi, ali godine koje su usledile stvorile su citavu sub-kulturu travel-blogera / vlogera / influensera ... i to ne samo u svetu, vec i kod nas.

Kako to misliš?
Po mojim zapažanjima vreme kad se on odvsžio je bilo idealno, mnogo bolje nego današnje. Imali smo blablacar, couchsurfing, workaway, helpx... Sada baš tokom poslednjih meseci nešto me mrzi da vozim pa svaki put pogledam na blablacar nudi li neko prevoz do budimpešte, bratislave ili beča i nikad niko! A za ta tri grada je pre desetak godina bilo red veličine 50 ponuda dnevno. Ove ostale platforme za smeštaj polako odumiru tokom poslednjih 10 godina kada su bile na vrhuncu, mada su još uvek žive. Možda su se pojavile neke nove platforme za koje ja ne znam, mada ne verujem. Imam u familiji jednog rođaka u dvadesetim godinama života, on putuje po svetu, ali on se izvežbao da žonglira i vozi monocikl, tako da sa tim veštinama obično nakupi 20-50 evra dnevno na ulici i tako finansira svoj konstantni putujući život. Ali ipak to je u proseku 2x više od ovoga iz naslova, ali i $20 pre 10 godina je vredelo otprilike koliko $40 danas.
[ Java Beograd @ 19.04.2024. 07:40 ] @
Ja sam u srednjoj školi redovno stopirao na ulici, pored autobuske. Mislim, ne samo ja, to su radili svi moji vršnjaci. I skoro uvek nas neko, ko ide na posao, pokupi kolima odbaci donekle ...
To je bilo vreme kad su lopovi i krimosi bili u zatvoru.

Stopom sam i prošao par letovanja, po Jadranu, s rancem na leđima ... I, opet, ne samo ja, nego "tako se to radilo". To je bilo normalno.



I tada je bilo siledžija, manijaka i pedofila i sličnih devijantnih, ali nije bilo interneta i hiperprodukcije nasilnih filmova.
Tako na primer, prikriveni pedofil je ostao prikriven do kraja života i ne bi se usudio da ispolji svoju nastranost. Slično i za ostale. A ono malo što je ispoljilo svoju nastranost bilo bi brzo i efikasno sankcionisano.
Nije bilo dušebrižništva za ljudskim pravima krimosa i siledžija. Termin "ljudska prava" nije se ni koristio kao danas. Normalnom čoveku je jasno ko je žrtva a ko prestupnik.

Svet je, generalno, bio mnogo sigurniji.

[ B3R1 @ 19.04.2024. 08:53 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
U vreme kada se on odvazio da ide na taj put tada nije bilo previse slicnih ljudi, ali godine koje su usledile stvorile su citavu sub-kulturu travel-blogera / vlogera / influensera ... i to ne samo u svetu, vec i kod nas.

Kako to misliš?
Po mojim zapažanjima vreme kad se on odvsžio je bilo idealno, mnogo bolje nego današnje. Imali smo blablacar, couchsurfing, workaway, helpx ...

Hteo sam da kazem nesto drugo. U vreme kada je taj lik putovao nije bilo previse ljudi koji to rade, a ljudi su dozivljavali sva ta mesta kroz koja su prolazili nekako ispunjenije, bili su fokusirani na to sta se nalazi oko njih. I zato takve avanture tada i jesu s jedne strane bile za divljenje, a s druge oni koji su ziveli takve zivote su isto tako bili mnogo ispunjeniji nego ovi danasnji travel-klinci, koji sve to dozive povrsno, jer im je 90% mozga optereceno namestanjem poze za fotkanje, filterima, lajkovima, share-ovima ... a influenseri su optereceni i novcem. A cim jurcas negde za novcem i boris se za nekakve bodove / lajkove ... CIFRE - ono sto u menadzmentu zovu KPI - tu je uzivanju kraj. Mislim KPI-hedonizam je oksimoron u pojmu. Barem ja to tako vidim.
Citat:
Sada baš tokom poslednjih meseci nešto me mrzi da vozim pa svaki put pogledam na blablacar nudi li neko prevoz do budimpešte, bratislave ili beča i nikad niko!

U nekom momentu su necije vlasti - sada ne znam vise da li srpske ili madjarske - krenule da resetaju te kombije za prevoz putnika, jer navodno nemaju neki papir za tu vrstu biznisa. Ti to znas bolje, jer si kamiondzija. Tako da su ljudi prestali da to rade, jer su nekima slali pandure ili poresku na vrata. Mozda gresim?

Sto se couchsurfinga tice - on je evoluirao u Airbnb. Zapravo, koliko se secam, Airbnb i jeste poceo kao koncept couchsurfinga, da bi prerastao u de facto turisticku agenciju na crno. Ali u novije vreme u gotovo svim zemljama su ih opalili po usima i sada je cesto cak mnogo skuplje iznajmiti smestaj preko Airbnb nego sobu u hotelu sa 4 cvarka. Jedino jos u Beogradu AirBnb i Booking imaju na stotine privatnih stanova i kuca na dan. Plus to sto ti uvek kazu da im ostavis pare u pikslu za boravisnu taksu, ako to zaboravis jure te do kraja sveta, a neki jos traze i dodatne pare za ciscenje ... i takvu seljanu nikada nisam shvatao. Pa jbg, uracunaj mi te troskove u cenu i ne smaraj me! A tek o bolesnicima koji ugradjuju kamerice u smestaj da i ne govorimo!
Citat:
Java Beograd: Ja sam u srednjoj školi redovno stopirao na ulici, pored autobuske. Mislim, ne samo ja, to su radili svi moji vršnjaci. I skoro uvek nas neko, ko ide na posao, pokupi kolima odbaci donekle ...
To je bilo vreme kad su lopovi i krimosi bili u zatvoru.

Bili su. A znas li zasto? Zato sto su tada pre svega oni obicni mali ljudi bili solidarni medju sobom, gostoljubivi i pazili jedni na druge. Rec MI se cula cesce nego JA. Moja majka kada bi videla tudje dete da hoda samo po ivici nekog puta gde nema ograde - ona bi to dete opomenula, a odmah potom trazila njegove roditelje i skretala im paznju na to. Slicno su radili i drugi roditelji. Siledzije i manijake su brzo hvatali jer se ljudi nisu libili da zovu miliciju kada vide nesto sumnjivo, uprkos tome sto mobilnih telefona tada nije bilo. Momak-siledzija koji bi se usudio da udari devojku na javnom mestu u roku od par minuta bi dobio batine od lokalnih mangupa, zapamtio bi tu lekciju za ceo zivot. O silovanjima da i ne govorimo, pa silovatelj koga bi drugi videli bi zavrsio u urgentnom centru ... jos bi bio i srecan ako bi milicija naisla pre nego sto ga dograbi okolna manguparija.

Danas covek izgubi svest i padne na ulici, ljudi ga preskacu, a poneki i gaze, uz komentar: "Ne diraj ga, mora da je pijan / drogiran" ... Kada vidi tucu, svako prelazi ulicu i pravi se da nije video, niti cuo bilo sta. A pre par godina je valjda u nekom tramvaju u Beogradu lik maltretirao devojku dok su ostali blejali u telefone. I niko da se seti da telefonom pozove policiju. Ili makar da posalje poruku nekom svom ortaku van tramvaja da prijavi slucaj. Ne, okretali su glavu kao da se nista ne dogadja.

Eto, u tome je stvar. Sto smo osecaj za MI izgubili i sve se pretvorilo u JA, samo JA i jedini JA. A za druge me zabole ... E, zato je svet bio mnogo sigurniji, uprkos tome sto tada nije bilo kamerica u svakoj rupetini!
[ MajorFatal @ 19.04.2024. 09:51 ] @
Ako je bilo toliko sigurno i bezbedno, zašto kralj nije smeo da se vrati u zemlju, nego autostopirao po Evropi?

Lopovi i krimosi bili u zatvoru, a oni što pričaju viceve o bezbednosti na otoku, jer je tito imao sklonosti samo sebe da šalje na lepša ostrva Brione i Jaltu. Bili sigurni i bezbedni, ali znaš li ti koliko to košta, sad će generacije decenijama da otplaćuju vašu bezbednost.

I pored tolike bezbednosti neko im ukrade komunizam, i zameni za kapitalizam, pardon, nacizam, a oni ni ne primete.

Ali ima bar nešto pozitivno, koncept Safety first je evoluirao u Safety only, pa sad bezbednosne službe vode državu, umesto normalnih ljudi, a kako vode vidimo ovih dana ..

Ne verujem da je bilo mnogo bezbednije, nego novinar Večernjih novosti tri dana putovao do Male krsne, a danas saznaš da je komšinka lupila tiganjem po glavi muža i pre nego što je potegla .. brže putuju informacije pa tako deluje sve intezivirano.
[ stefanx @ 26.04.2024. 16:24 ] @
Citat:
anakin14:
Napisacu uskoro u sledecih par dana opsiran post ovde o svim informacijama koje vas interesuju ukljucujuci i fotografije, treba mi samo vremena za to.

Puno pozdrava Elitesecurity-ju, i drago mi je da ste jos zivi!


Zeljno iscekujem post!!
[ ademare @ 26.04.2024. 17:15 ] @
Cekaj da se covek prvo vrati !

To nam se on javio postom iz Tunguske, za koju se nekada pogresno govorilo Tunguzija !
[ Darko Nedeljković @ 26.04.2024. 20:29 ] @
Citat:
B3R1:
Ti to znas bolje, jer si kamiondzija. Tako da su ljudi prestali da to rade, jer su nekima slali pandure ili poresku na vrata. Mozda gresim?

Kad si vec pomenuo kamiondzije...
Neka budala koja ima vlast je u jednom trenutku nekako sklepala termin "trgovina ljudima". To ustvari nema nikakve veze sa trgovinom, ali je iz nekih razloga veoma kaznjivo. Povezes stranca kolima - trgovina ljudima. Podelis sa strancem svoj sendvic - trgovina ljudima. Pustis stranca da prespava na tvom kaucu - trgovina ljudima. Stranac skoci sa mosta na prikolicu kamiona - trgovina ljudima. Britanci prednjace sa kaznama, trenutno je 10.000 funti po coveku kojim "trgujes" tj. koji ti se neopazeno popenje/skoci na prikolicu. Koliko znam jos niko to nije platio, ne zato sto ne kaznjavaju, vec naprotiv - svaki vozac ce radije da odlezi 2 meseca u zatvoru nego da islesira 10.000 funti za idiotsku kaznu. Naravno, kao u onom vicu gde zeka nece ni batine ni silovanje, tako isto 99% kamiondzija nece ni kaznu ni zatvor, a to se resava lako - nece uopste da voze u drzave koje imaju drakonske kazne za "trgovinu ljudima". Takav sam i ja. Ne zanima me sto je plata za 1.000 evra veca - necu! Ali uvek se nađu i oni koji za 1.000 evra mesecno hoce da rizikuju, otvore cetvore oci i usi i prozore kad stanu na semaforu, ali desi se da se migrant ipak neopazeno zavuce negde. Jedan kolega je bas trenutno u zatvoru, uskoro treba da izađe, jedva cekam.da mi isprica sta i kako se desilo.
[ ademare @ 26.04.2024. 21:15 ] @
Ja znam stariju verziju vica o Francuzu , Englezu i Srbinu , koje u nekoj dzugli mozda bas na onom Majorovom ostrvu zarobe Gej Ljudozderi !

Pa mogu da biraju da ih skuvaju i pojedu ili u originalu "dzigi dzabu "

I naravno Srbin dobije oba

Tako da pitaj kolegu bez obzira da li je Francuz ili Englez ili stavec jel ispustao sapun