[ skuzer @ 19.07.2009. 09:35 ] @
Razmisljam se da kupim pokretnu klimu, naleteo sam na sledeća četiri modela

Link 1

link 2

link 3

link 4

Da li neko ima iskustva s nekim od ovih modela, ili bi ste mi preporucili neki drugi model u ovo cenovnom rangu?

Hvala na odgovorima.

[ Sylvester @ 19.07.2009. 09:45 ] @
To nisu klime, pokretna klima je recimo ovo i to je opet jedan od najjeftinijih modela... I svakako je bolje uzeti zidni split sistem iz dosta razloga, jedina prednost pokretnih klima je to sto su pokretne i nista osim toga :)
[ skuzer @ 19.07.2009. 14:13 ] @
Čekaj, pa šta su ako nisu klima uređaji, ili je to nešto između klime i osveživača vazduha???
[ Sylvester @ 19.07.2009. 17:42 ] @
Najobicniji ventilator, mislim da ima neka komora u koju sipas hladnu vodu i onda ventilator duva na to... Ne bacaj pare dzabe, time bas nista ne mozes da ohladis
[ tdjokic @ 19.07.2009. 22:39 ] @
Ove "klime" su super za zimu, ko ima suv stan, zbog centralnog grejanja. Postoje neki manji aparati za vlazenje (ultrazvucni, hladni, topli) ali sticem utisak da vecina tih aparata radi sa destilisanom vodom, sto je trosak i glavobolja, a ove "klime" mislim da rade sa obicnom vodom.

Imao sam nesto slicno, pa bacio, sad mi zao, mada je ona moja bila ogromna u odnosu na neke od ovih nabrojanih modela. Plasticno kuciste, ventilator sa 3 brzine, vodena pumpica baca vodu na vrh kucista koja se odatle sliva preko drvenih "rezanaca" spakovanih u plasticnu mrezu, i kad ventilator duva preko tih "rezanaca" vazduh se bas lepo ovlazi. A kod nas je leti uglavnom problem visoka vlaga, zato to ovde leti ne pomaze dosta.

Ozbiljno cu pogledati da kupim jedan od nabrojanih aparata za zimu, jer sam probao nekoliko ovlazivaca i ni jedan mi nije bio bas OK.

Izmena: Pogledah jos jednom na brzinu. Izgleda da samo ona na link 1 ima i grejanje, sto nije lose za zimu, i kosta skoro duplo vise od ostalih, a ostale imaju samo vlazenje.
[ arrole @ 22.07.2009. 15:48 ] @
Zidni sistem ti je najbolji neces pogresiti!
[ acabgd @ 24.07.2009. 16:28 ] @
Nije bas tacno da su sve ovo "vodene" klime, recimo ova poslednja Galanz http://www.tehnomanija.rs/katalog/galanz-klima-am-09e53ca1.html je standardna klima, kapaciteta 9.000btu (kao "devetka").

Problem sa pokretnim klimama je sto su, pod jedan, manjeg ucinka nego split sistemi, pa ti tako devetka nece ohladiti nista, 12-ica ce ti hladiti kao neka slaba sedmica, 14-ica ce hladiti kao split devetka itd itd...

Drugi problem je sto su jako glomazne, a to tek uglavnom shvatis kada je uneses u stan, sto treba da se izbaci crevo napolje sto uopste nije jednostavno, iako na prvi pogled deluje da je tako, kao i sto prave uzasnu buku (i preko 50db za jace modele) uz sta je gotovo nemoguce spavati.

Prednost je naravno sto mozes da je selis iz sobe u sobu ili iz kuce u vikendicu ili sta vec, ali je cena ozbiljnih pokretnih klima tolika (od 500 eur navise) da ti se vise isplati da za svaki prostor uzmes neku Mideu, Galanz ili slicni split sistem i resis problem.
[ tdjokic @ 24.07.2009. 18:58 ] @
Citat:
acabgd: Nije bas tacno da su sve ovo "vodene" klime,
Mozda sam bio neprecizan - mislio sam na one navedene pod

"Link 1

link 2

link 3

link 4"

u prvoj poruci iz ove teme.

O pravim pokretnim klimama, kao sto je ova http://www.tehnomanija.rs/katalog/galanz-klima-am-09e53ca1.html postoji nekoliko detaljnih tema na ES, pa kome treba neka potrazi.

Citat:
Problem sa pokretnim klimama je sto su, pod jedan, manjeg ucinka nego split sistemi, pa ti tako devetka nece ohladiti nista,
Cudno, meni obe (imam dve, nekoliko sezona) hlade dobro. Kako si dosao do ovog podatke (i gde?) da su te klime manjeg ucinka? U principu su one identicne nekada vrlo popularnim prozorskim (sve izjedna), samo sto je ovde problem odakle uzeti vazduh za hladjenje vruceg dela klime za kod nas najpopularnije klime sa 1 crevom. Klime sa jednim crevom ga uzimaju iz prostorije u kojoj su upravo rashladile vazduh i tako se ohladjeni vazduh jednostavno baca. Zbog tog problema postoje jos neki sistemi prenosnih klima (dva creva, split prenosne - sa odvojenim spoljnom i unutrasnjom jedinicom i slicno) ali malo sta od toga stize do nas (ne znam tacno, valjda se 12-tice prodaju sa 2 creva, odnosno mozes koristiti 1 ili 2, po zelji?).

A to pitanje koju klimu instalirati, u smislu split / prozorska / pokretna je nekad mnogo komplikovanije nego sto izgleda na prvi pogled. Onako kako se split klime standardno instaliraju u stanovima slicnim ovome u kome ja zivim, ja od toga ne bih imao nista, jer skoro svi ljudi to stavljaju u dnevnu sobu, a meni konretno hladjenje treba u jednoj drugoj sobi i sta onda? A u toj "jednoj drugoj" sobi nema uslova za instalaciju split sistema.

Osim toga, nekad postoje i specificna ogranicenja - stan nije tvoj ili je instalacija split klime iz gradjevinskih razloga komplikovanija od pokretne i slicno. Nemojte stalno govoriti pausalno (kao ja u ovom momentu) i ljudima "nametati" resenje koje im mozda ne odgovara. Verovatno su split klime poznatije i sama cinjenica da neko razmislja o pokretnoj znaci da za to ima neki svoj razlog.
[ frigo servis bata @ 24.07.2009. 21:11 ] @
Danas mi poslao covek Vivax pokretnu devetku,staru oko godinu dana da je namestim.Ukljucim kuci kod mene i klima radi sasvim normalno,nazovem pitam ga sta hoce,on kaze da je koristi u prikolici i da radi 15 min,te se gasi kompresor i nece da hladi,pauza pa opet tako u krug.Juce je bilo 38-39 stepeni i nije htela da radi na toj temperaturi,kod mene radi jer je 26 unutra i ne gasi se..Problem je pregrevanje kondenzatora,te kompresora i izbacuje termicka zastita..To se desava i kod ovih jeftinijih split sistema,jer imaju jako male kondenzatore i kad upece sunce ne rade klime...Eto jedan moj komentar na ove uredjaje.Znaci veliki je problem to sto tdjokic govori o uzimanju vec rashladjenog vazduha iz prostorije i mogu vam reci da izuzetno greju na crevu..To treba resavati i mogu ti uredjaji odraditi posao kad su ove temperature...Da napomenem nisu ni tako bucne kao sto neki pricaju,bucan je ventilator vise od kompresora..:)
[ acabgd @ 25.07.2009. 20:21 ] @
Ja mislim da sam prilicno jasno izneo probleme kod pokretnih klima i to konkretno zato sto ja imam jednu. Imao sam isti problem sa instalacijom (nemoguca) split sistema tamo gde mi je klima bila potrebna i zato sam uzeo pokretnu koja mi obavlja posao.

I pored toga sto obavlja posao, ljudi se cesto zalete pa kupe pokretnu klimu jako malog kapaciteta, verujuci da ce ona da im resi problem i da ce da hladi kao split 12-ica - a to najcesce nije slucaj. Takodje, mnogi zanemaruju gabarite pokretnih klima, njihovu buku, kao i cesto prilicno nezgodno resenje za crevo za izbacivanje vazduha.

E sad, ako je to sve sto sam naveo "pausalno", onda tvoja poruka ima smisla. U suprotnom mislim da si promasio temu, bar ako je tvoja poruka bila upucena meni.
[ frigo servis bata @ 25.07.2009. 21:09 ] @
Ja stvarno ne znam sta si ti ovim postom hteo da kazes!Kao prvo da sam se obracao tebi citirao bih tvoj post!Drugo rekao sam sta sam radio i sta je problem kod tih sistema,a sto je tdjokic iznosio i ranije a to je pregrevaje kondenzatora,i moj cilj je bio samo da prenesem ostalima koji se dvoume o kupovini ovih uredjaja,neke nedostatke kod ovih sistema.
[ acabgd @ 26.07.2009. 00:32 ] @
Odgovor je bio konkretno na ovaj tvoj pasus, pa sam samo zeleo da objasnim zasto uopste iznosim neke negativne aspekte o pokretnim klimama.

Citat:
tdjokic:Nemojte stalno govoriti pausalno (kao ja u ovom momentu) i ljudima "nametati" resenje koje im mozda ne odgovara. Verovatno su split klime poznatije i sama cinjenica da neko razmislja o pokretnoj znaci da za to ima neki svoj razlog.


A da postoje ljudi koji imaju svoje razloge za njih, naravno da se slazem posto sam i ja jedan od tih.
[ Sylvester @ 21.09.2009. 14:55 ] @
m dj je verovatno PR doticne firme :)

Inace proizvod je u rangu kirbi i rainbow usisivaca. Slicne uredjaje imate po radnjama za par hiljada din, a pravu klimu nista ne moze da zameni. Ovo je vise ovlazivac vazduha nego bilo sta drugo i bio bi mozda pogodan u oblastima gde su temperature jako visoke a vlaznost vazduha izrazito niska...

Evo i slike koja opisuje moje misljenje o tom uredjaju:



[Ovu poruku je menjao Sylvester dana 21.09.2009. u 16:10 GMT+1]
[ anon233393 @ 21.09.2009. 15:08 ] @
Pozdrav, doticni gospodine sa problemima sa varenjem.
Nije mi cilj da se vredjam sa vama preko foruma.
Informacija koju sam ja dala moze se staviti pod znak pitanja kao i bilo koja druga koja se nadje na forumu.
Ja zaista jesam odusevljena ovim uredjajem i stvarno nije u pitanju jeftina masina koja se moze kupiti za par hiljada.
Volim argumentovanu raspravku, koja ocigledno nije vasa vrlina.
Evaporativni kuleri su se tek sad i u ovakvom obliku pojavili kod nas. Stvarno mi je zao sto ih porede sa kineskim lazuljama.
Po obrazovanju sam molekularni biolog, nisma pr, po vokaciji ekolog.
Izvinjavam se svima ostalima osim doticnom godpodinu. Volela bih da se uverite licno kako ovi uredjaji rade, da ih jednom vidite, pa tek onda da....
[ Sylvester @ 21.09.2009. 15:26 ] @
Jedini argument tvoje raspravke je providna reklama a ne informacija i ocigledno ti je stalo samo da prodas/uvalis a ne nesto da objektivno preporucis (na forumu je to bezobrazluk). Taj uredjaj ce mozda za jedan ili dva stepena sniziti temperaturu ali ce napraviti saunu (sta mislis gde nestane nekoliko desetina litara vode za tih 10 sati)!?
[ anon233393 @ 21.09.2009. 15:45 ] @
Taj uredjaj moze da napravi temperaturnu razliku do 15 stepeni, a uslov da bi radio je da vrata ili prozori budu otvoreni, tj. da topao vazduh ima gde da izadje. Meni je uredjaj usmeren direktno u laptop sto znaci da nema vlaznog vazduha. Budi fer pa procitaj bas na sajtu te firme, za koju me prozivas da radim, kako ti uredjaji rade i gde rade. Tesko je ubediti nekoga da pogleda pravu stvar kad mu je vid tako suzen. Videla sam tih kineskih ovlazivaca milion i ovi uredjaji nemaju veze sa tim. Cilj mi je bio da kazem ljudima da postoji i alternativa koja ne samo da prija ljudima, vec je i enviromental frendly, mali potrosac i bez freonskih gasova. Procitaj malo po netu kako svetske vlade resavaju problem sa klasicnim klima uredjajima i shvatices da je ovakav nacin hladjenja nesto sto pametne drzave i pojedinci podrzavaju.
[ Sylvester @ 21.09.2009. 16:15 ] @
Upravo zato sto sam procitao dovoljno o tim kulerima i pisem ovo.

Link 1 - "This combination of moisture and a steady breeze can lower indoor temperatures by as much as 30°F."

Link 2 - "The swamp cooler will increase the humidity to between 85% and 90% and generally will only cool to about 5 degrees F of the wet bulb."

A tu je i Wikipedia - "Asthma patients may need to avoid poorly maintained evaporatively cooled environments."

P.S. Otvoreni vrata i prozori i 15 stepeni razlika u temperaturi!?!? How yes no
Pa niko ziv ne bi proizvodio vise klima uredjaje niti bi ih iko kupovao da je tako kao sto pricas
[ eee @ 21.09.2009. 16:30 ] @
Bacih i ja pogled. Prva stvar koja bode oci - c(ij)ena - prava sitnica :)))
[ anon233393 @ 21.09.2009. 17:09 ] @
Izgleda da uopste nisi pazljivo citao linkove koje si poslao.
U principu, ne znaci mi sta ti mislis. Ti se ocigledno bavis klasicnim klima uredjajima i branis ih jer ti je to posao.
Ja sam probala, meni je strava i moji problemi reseni. Mozda ima jos ljudi kojima klima smeta i kojima ce koristiti informacija.
Nisam verovala ni u dormeo dusek i tesko sam se odvojila od para ali ga posle tri noci spavanja svima najiskrenije preporucujem.
Kao i vitafon, kao i gomilu drugih alternativnih i ne toliko rasirenih resenja. I nije mi zao para ni za jednu stvar koju sam kupila i sa kojom sam zadovoljna.
Bilo bi dobro kada bi ljudi davali komentar samo o onome sto su licno probali i pisali meni se svidja/ne svidja, dobro je/nije dobro zbog toga i toga i izbegavali komentare mislim da je, procitao sam/cuo/pricala mi komsinica.
U krajnjoj liniji, ko si ti da kazes da je klima bolja od kulera? Neko ko je procitao par stranica na netu i to jako povrsno?!
[ Sylvester @ 21.09.2009. 18:43 ] @
Sve sto sam napisao je u cilju informisanja drugih citalaca, tebe nemam nameru ni u sta da ubedjujem, niti ima svrhe raspravljati sa tobom o bilo cemu. Iskljucujem se iz dalje diskusije

pozdrav
[ tdjokic @ 21.09.2009. 22:19 ] @
Citat:
M.Dj.: Bilo bi dobro kada bi ljudi davali komentar samo o onome sto su licno probali
Ja sam probao licno i jedno i drugo. Kao sto rekoh ranije, zao mi je sto sam bacio isparivacki hladnjak, jer bi mi zimi odlicno sluzio za vlazenje vazduha. Leti mi treba odstranjivanje vlage iz vazduha a tu pomaze jedino princip klime, bilo kako da se zove uredjaj (mislim da postoje i neki ODvlazivaci, ne bas klime).

Inace, taj isparivacki hladnjak sam kupio odavno, ovde u Beogradu, uvezen iz Australije a sad nedavno sam kupio jedan od onih navedenih na pocetku ove teme i preradjujem ga detaljno, jer nema ni nivostat za vodu ("Pazite da nivo vode ne padne ispod minimumma jer se onda moze pokvariti pumpa za vodu, uz veliku buku" izem ti takvu firmu koja nivostat zameni za dve nalepnice sa upozorenjem!) ni higrostat, ni termostat (koji otpada, jer sam izbacio i grejace). Osnovni razlog za kupovinu je bila mogucnost koriscenja daljinskog, ali na zalost, ni to necu moci da koristim ali ce svakako biti odlican za vlazenje a novokomponovani nivostat ce stititi pumpu a posedujem i neki higrostat od ranije, pa cu i to ugraditi.

Malo mi je cudna tvrdnja da isparivacki moze da stvori 15 stepeni razlike, to tesko mogu i jake klime. A sto se zdravlja tice, SVI SU ME UBEDJIVALI DA CE ME KLIME UBITI i ja sam im pristupio sa duznom paznjom i postepeno sam stigao dotle da sada spavam pored klime, pokretne, postavljene optimalno za moje potrebe i nista mi nije, ne kijam, nisam prehladjen, ne kupam se nocu u znoju, bas nista, a ja sam ziva legenda u tome da mi je stalno hladno i da mi stalno nesto curi iz nosa itd. Finta je bas u tome sto klime i hlade i suse vazduh, pa mi je zato prijatno. Ne mogu da se nacudim da mogu da spavam pored klime koja radi, cudo nevidjeno!

Eto, izneo sam svoja iskustva, a svako neka kupi sta mu odgovara, nikome nista ne namecem.
[ xmember @ 10.05.2010. 12:15 ] @
Ni jedan od ova 4 linka ne radi. Koji model preporucujete (iz licnog iskustva)?
[ tdjokic @ 10.05.2010. 12:29 ] @
Citat:
xmember: Ni jedan od ova 4 linka ne radi. Koji model preporucujete (iz licnog iskustva)?
Posto je na svim tim linkovima vidljivo da se radi o firmi Tehnomanija, smatrama da ne krsim pravilnik time sto cu ti reci - idi na sajt www.tehnomanija.rs, a zatim ... e, ne moze - ne radi im sajt trenutno!

Vecina od ona 4 linka NISU prave klime, procitaj pocetne postove. Inace, kod nas je izbor relativno ogranicen. Mozes birati nekoliko jacina i nekoliko marki. Poznatije marke su skuplje, jace klime su skuplje, inace princip rada i efikasnost mislim da su priblizno jednaki.

Proradio sajt. Mislim da su sledeci modeli najrasireniji, ako to nesto znaci, jer se prodaju pod nekoliko razlicitih imena, pa su valjda vec naucili da ih dobro prave i servisiraju, a jeftini su:

http://www.tehnomanija.rs/katalog/galanz-klima-am-09e53ca1.html
http://www.tehnomanija.rs/kata...ima-pokretna-acp-09pt25hc.html
[ acabgd @ 10.05.2010. 12:36 ] @
Ja ne mogu licno da ti preporucim nijednu pokretnu klimu jer jedino iskustvo imam sa Saeco 12-icom i Tadiran 14-icom. Saeco je preslaba, Tadiran je znatno jaci ali je toliko bucan na srednjem ili jacem duvanju i toliko trosi struju da jednostavno nije za preporuku.

Moja preporuka zato jeste da ukoliko ikako mozes ipak izaberes split sistem, pa makar morao da se koljes sa gazdom oko busenja zidova (ako je u tome problem, odnosno razlog zasto hoces bas pokretnu klimu da uzmes). Po meni osim toga ne postoji nijedan razlog zasto bi uzeo pokretnu klimu, pogotovo kada u obzir uzmes razliku u ceni izmedju neke iole pristojne split klime za 20-25k i iole ozbiljnije pokretne klime za 45-75k dinara.
[ xmember @ 11.05.2010. 13:15 ] @
Treba mi za lokal a recimo da je neizvodljiva instalacija split sistema. Pokretnu klimu sam imao prilike da vidim u jednoj agenciji za nekretnine i moram priznati da je prijatno-osvezavajuci vazduh bio u kancelariji. Ali da je bucna, to da. Za trosenje struje nisam siguran ali ko zna i da li ce ovo leto biti toliko toplo?
[ acabgd @ 11.05.2010. 13:22 ] @
Pa onda uzmi neki Tadiran, DeLonghi... Racunaj samo da su znatno skuplje od odgovarajucih split sistema. Ne verujem da ces naci nesto sto zaista radi solidno ispod 40k.
[ ikobp @ 29.05.2010. 17:52 ] @
pozz svima
planiram da kupim jednu od ove 4 pomenute(koje nemaju crevo) jer mi se ne daje vise od 8000-9000 dinara za "klimu" a i soba mi je mala tako da mislim da bi mi odgovarala jeda od ove 4 pomenute a i taj sistem sa crevima koji se pominje mislim da je cista glupost, bolje valjda da se pupi split sistem.. normalno ko ima pare...
pa sad pitanje: Koja je razlika izmedju ove 4?
Jel moze neko malo detaljnije da objasni princip rada.. tj. neko pominje da se ubacuje led a neko pominje vodu?
Sta se desava kad nestane hladna voda?
Gde kaplje ta voda?
Ako stvarno neko smatra da ovo nema pojma bolje onda pare da potrosim na nesto drugo a da se i ovog leta kuvam, nek da svoje argumente.
hvala unapred... pozzz
[ Sylvester @ 30.05.2010. 13:20 ] @
Zoki... ces da kupis klimu ili ne? Ako neces da rasturim i da ne da radim :)

U ta cuda se sipa ladna voda i onda ventilator duva preko toga... Kad se voda ugreje zamenis je hladnom. U svakom slucaju to jako slabo hladi, mozda bude imalo nekog efekta ako ti je soba bas mala - mozda do 7-8 kvadrata...
[ tdjokic @ 30.05.2010. 14:12 ] @
Citat:
ikobp: planiram da kupim jednu od ove 4 pomenute(koje nemaju crevo)
Sve klime nabrojane u postu http://www.elitemadzone.org/p2336721 rade pomocu vode. Sipas u nju vodu, ukljucis je, ona duva vazduh preko ovlazene resetke (vodu na resetku baca mala pumpa) i isparavanje vode malo ohladi taj vazduh ali ta klima u odnosu na normalne klime vazduh DODATNO VLAZI, sto je za neke klimatske situacije vrlo lose. Znaci, voda ne kaplje nego se pretvara u vodenu paru, koja ostaje u prostoriji. Hladi vrlo malo i mislim da je za nas prakticno neupotrebljivo. Umesto nje mozes da uzmes obican ventilator koji doduse ne hladi vazduh za onih 0,5 stepeni ali ga zato ni ne vlazi dodatno.

Sto se tice poredjenja crevo : split o tome je bilo vec dosta price i tu nije presudna uvek cena nego i mogucnost montaze i slicno. Recimo, stanujes kao podstanar u nekom stanu za koji gazda ne dopusta nikakvo busenje ni montazu, onda kupis onu sa crevom, stavis ga na prozor i imas neko resenje za nuzdu. Ili imas potrebu da hladis samo deo stana, neku manju sobu, u kome nema gradjevinskih mogucnosti za ugradnju i sta onda? Pokretna klima se tesko moze nazvati cistom gluposcu, jer funkcionise na istom principu kao i split - ima kompresor, ima "spoljnu" i unutrasnju jedinicu, regulaciju i ostalo, ali naravno, zbog konstrukciskih razlika hladi drugacije i zbog toga je cesto manje efikasna od split iste snage, ali je ipak bitno bolja od ovih gore, isparivackih. Govorim na osnovu visegodisnjeg iskustva sa dve klime, koje rade u vrlo cudnom stanu, lociranom iznad podstanice za centralno grejanje i konzumnu toplu vodu, u kojoj se temperatura vise puta dnevno drasticno menja i cesto u stanu usred zime izmedju 00:00 i 02:00 sata imam temperaturu 26 stepeni C.
[ ikobp @ 30.05.2010. 22:55 ] @
soba ima 11 kvadrata.. o.k po tebi da kupim ili ne? ako ne koje je onda resenje?
[ tdjokic @ 30.05.2010. 23:36 ] @
Citat:
ikobp: soba ima 11 kvadrata.. o.k po tebi da kupim ili ne? ako ne koje je onda resenje?
Imao sam i taj isparivacki uredjaj. Prodavali su ga kao "ekoloski klima uredjaj". Provereno ne hladi. Mislim da je cak pisalo da treba malo otvoriti prozor, da vazduh cirkulise. To je dobro za neke krajeve gde je vazduh usijan (pustinja?) ili zimi, kad radi centralno grejanje, da vlazis vazduh.

Koje je resenje? Ne znam. Koliko znam, kod nas se prodaju najmanje klime od 9.000 BTU, sto ti za 11 kvadrata moze biti i previse, ali imaj u vidu da ima elektronski termostat i sama ukljucuje i iskljucuje kompresor i nece te hladiti skroz, neprekidno. U rezimu odvlazivanja se cela pali i gasi, prestane sa radom i ventilator i kompresor. Postoje i manje klime, 7.000BTU i cak 6.000, ali se bojim da je to kod nas naucna fantastika.
[ Sylvester @ 31.05.2010. 00:21 ] @
Imas prozorske Midea 7-ice za oko 200 evra...
[ tdjokic @ 31.05.2010. 16:17 ] @
Citat:
ikobp: soba ima 11 kvadrata.. o.k po tebi da kupim ili ne? ako ne koje je onda resenje?
Ja sam tvoju sobu nesvesno izjednacio sa mojom, koja je jos manja, ali sobica i stalno otvoreni hodnik su tu oko 11 kvadrata i 9-ka je sasvim u redu. Ima ih vec od 17.000 dinara i taj model kod mene dobro radi a proizvode ga pod raznim imenima. Oko prozorske ima vise posla za instalaciju ali i nalazenje nacina za rupu krzo nesto (prozor, vrata, zid, ...) za mobilnu moze da bude komplikovano, zavisi od tvoje situacije.
[ ikobp @ 31.05.2010. 16:51 ] @
Citat:
Imao sam i taj isparivacki uredjaj. Prodavali su ga kao "ekoloski klima uredjaj". Provereno ne hladi. Mislim da je cak pisalo da treba malo otvoriti prozor, da vazduh cirkulise. To je dobro za neke krajeve gde je vazduh usijan (pustinja?) ili zimi, kad radi centralno grejanje, da vlazis vazduh.

Koje je resenje? Ne znam. Koliko znam, kod nas se prodaju najmanje klime od 9.000 BTU, sto ti za 11 kvadrata moze biti i previse, ali imaj u vidu da ima elektronski termostat i sama ukljucuje i iskljucuje kompresor i nece te hladiti skroz, neprekidno. U rezimu odvlazivanja se cela pali i gasi, prestane sa radom i ventilator i kompresor. Postoje i manje klime, 7.000BTU i cak 6.000, ali se bojim da je to kod nas naucna fantastika.


Imam vec jednu klimu u kuci(znam na kom principu radi klima) stoji u dnevnoj sobi ali kuca je takvog oblika da hladan vazduh ne moze da stigne do moje sobe a i pored toga sunce je uvek na mojoj strani prozora pa sam zato hteo nesto konkretno da kupim za moju sobu posto puno vremena provodim u njoj jer radim za racunarom i hteo sam jednu od ovih klimatizera da kupim posto nisu puno skupe(ali izgleda kolko para tolko muzike). Iskreno nisam neki veliki fan klima jer me glava boli ako duze vremana provedem u prostoriji gde je ukljucena klima. Pa sam zato mislio da je ovo resenje ali izgleda da taj klimatizer nema dobre strane tj. cista glupost tj. uopste ne hladi. Hvala vam puno.
[ d4rk @ 10.06.2010. 18:50 ] @
A sta mislite o ovoj klimi?

Iznajmljujem stan gde gazda ne zeli da ugradi klasican split sistem niti dozvoljava da ja to uradim pa sam onda prinudjen da trazim ovakvo neko resenje.

Stan je velicine 52 kvm i po specifikaciji koja je data uz ovaj model cini mi se da bi trebalo da radi posao.

Da li neko moze da mi kaze sta znaci 51db buke? Koliko je to bucno zaista? I koliko sam procitao do sad, postoji "izduvna" cev koju bi trebalo spojiti na dimnjak ili negde blizu odskrinutog prozora?

Da li mozete mozda da preporucite neki drugi model koji bi mogao da zadovolji hladjenje ove kvadrature? Kod ovog modela mi se ne svidja sto je za 23.5k RSD garancija samo 1 god.

Hvala unapred.
[ Sylvester @ 10.06.2010. 23:27 ] @
Ne razumem samo kako je to A klasa a radi na R22 i trosi 1430W :)
Pre bih rekao je da klasa Ž
[ tdjokic @ 10.06.2010. 23:54 ] @
Citat:
d4rk
Po tim opisima pise svasta. Brljaju i sami proizvodjaci a i prodavci. Pogledaj ovaj link, kod istog prodavca: http://www.tehnomanija.rs/kata...hi-klima-pokretna-pac-110.html Cena dosta veca, kapacitet isti, garancija isto tako 1 godina, a onda su napisali "Pogodan za prostoriju 20 m²" a cesce se pise u kubnim metrima, jer ovo 20 kvadratnih metara ne definise visinu prostorije. Ima starijih kuca sa vrlo visokim plafonom i obrnuto.

Ovu koju si ti naveo ja licno ne poznajem a sa oznakama se ne opterecujem previse iz gore navedenog razloga - kako da poredis stvari za koje su oznake nepotpune ili kod jedne nedostaju i slicno. To je sve priblizno slicna stvar.

Najveci problem je spomenuto crevo za odvod toplog vazduha. Zbog njega u sobu mora od nekud i da ti ulazi vazduh koji ce nadoknaditi onaj izbaceni, sto znaci da u hladjenu sobu dovodis najcesce spoljni, vruc vazduh (ako nemas srecu da su ti vrata stana ili neki prozor okrenuti ka nekom hladnom hodniku, podrumu i slicno. A i samo postavljanje je ili improvizacija, koja moze da ne bude funkcionalna i da te nervira, ili nesto uradjeno bolje ali onda to nuzno zahteva da se nesto busi. Jedino ako ima roletnu pa da plasticnu dasku, koja se obicno dobija uz ovakve klime, uglavis u onaj ram od roletne, sasvim dole, a na dasci je fabricki uradjena rupa u koju pasuje takodje prilozeni komad, koji je sa jedne strane okrugao (za crevo) a na drugoj ovalan - za u dasku. Kako god okrenes nije jednostavno, pogotovu sto zavisis od vlasnika stana.

Kod klima od 12.000 cesto postoje 2 creva, sto je vrlo dobro, ali onda to znaci i dve rupe i to veceg precnika nego kod onih od 9.000. Ja sam prvu prenosnu klimu kupio pre nekoliko godina, 9.000 BTU, i ubrzo je preradio - dodao jos jedno crevo i sada je to OK. Dva creva su dobra jer ti se ne mesaju spoljni i unutrasnji vazduh kao kod jednog creva ali izgleda da su devetke suvise male da bi proizvodjaci za njih davali 2 creva, nego daju samo za vece klime. Inace, creva se veoma greju pa treba gledati da budu sto kraca i eventualno ih izolovati nekim sundjerom ili slicnim materijalom, da ti ne greju sobu retroaktivno.

Pitao si za buku - pa, prilicno su bucne, jer ti je kompresor odmah tu blizu, nije kao kod split sistema negde napolju.

[ piromaniak @ 11.06.2010. 03:21 ] @
Nazalost kao i mnogo puta prvo sam se za.... pa tek onda pogledao forum. Svaka cast tdjokic na svim postovima. Mnogo su mi jasnije neke stvari.
Elem meni sutra staklar busi rupu na staklima i time ce odvodno crevo biti napolju. Hladim sobu od 16 kvadrata i hladim samo nju. Da li je to moguce sa klimom Vivax ACP 09PT25GN. Ona ce za hladjenje kompresora uzimati vayduh iz sobe ali ce to biti ohladjen vazduh. Ono sto mene najvise brine je potrosnja struje posto mi kompresor radi jako dugo i ne obara tem. ispod 26 stim da mi je prozor otvoren.
Jos me interesuje kako je za odvlazivenje potrebno skinuti crevo odvoda kad meni ako ga skinem u modu odvlazivanja na rupi gde dodje crevo duva vreo vazduh kao i pri hladjenju.
Izvinjavam se na konfuznom postu ali prilicno sam umoran a zbog polozaja moje zgrade (pored autoputa) zbog vrucine i prilicno ne ispavan

Pozdrav
[ tdjokic @ 11.06.2010. 06:27 ] @
Nemam pri ruci ni jedno uputstvo, ali mislim da je potrebno crevo skinuti samo za rezim grejanja.

Takodje smatram da kad klima radi, prozor mora da bude zatvoren. Tu se naravno vracamo na ono oko izbacivanja vazduha i uvlacenja novog vazduha od negde sto je jako zamrseno. Ja imam dve pokretne klime, u dve prostorije, i obe sam preradio na 2 creva i sada vise ne znam da se snadjem sa 1 crevom i uopste ne znam da zamislim kako bi mi to radilo

Glavna razlika izmedju ventilatora i klime je u odvlazivanju. Cak i pri prilicno visokoj temperaturi se osecaj bitno poboljsa zato sto klima uklanja vlagu iz vazduha i onda se lakse dise. Koliko ce klima uspeti da snizi temperaturu zavisi od mnogih faktora i to je tesko reci.
[ d4rk @ 12.06.2010. 22:56 ] @
Citat:
tdjokic


imam mesta i da uglavim taj dodatak ispod roletne a imam i rupu za dimnjak, ovako vizuelno mi deluje jedno 12cm u precniku (suvise mi je vruce sad da ustajem da merim).

Da ovo sto si naveo za delonghi je potpuno razlicito od onog sto stoji za mideu ali opet i razliciti su brandovi..

Nista onda mi ostaje da odem do tehnomanije pa da na licu mesta vidim sa koliko creva dolazi, kako to izgleda i da cujem sta ce oni da kazu..

Znaci generalno bi ovo moglo da mi radi posao? Ja svakako i ne planiram nju nesto da vozam po stanu osim kad se budem selio.. A mislim da tehnicki imam mogucnosti da namestim jedno crevo ili sa tom varijantom na prozor ispod roletne..
[ acabgd @ 12.06.2010. 23:11 ] @
Moze i crevo ispod roletne, ja sam to radio ranije i hladilo je bez problema. Cinjenica je da neka vrucina ulazi jer prozor nije zatvoren a roletna naravno ne dihtuje bog zna kako, ali ako je dobra klima onda nema problema.
Kad je bas bilo ekstremno vruce uzimao sam onaj tanki najlon koji se koristi za pokrivanje pri krecenju pa sam njime "zadihtovao" roletnu i ostavio samo prolaz za crevo, na taj nacin sam prakticno sprecio da topao vazduh kroz rupe na roletni ulazi u sobu i to je bilo sasvim dovoljno.

Naravno, sve zavisi od toga koliko je sama klima sposobna da ohladi. Moja je Tadiran 14-ica, pa ima kapacitet da hladi i vece sobe, samo guta struju ko luda i mnogo je bucna. Ali kad su ovakve temperature ko te pita... :)
[ tdjokic @ 13.06.2010. 16:57 ] @
Citat:
d4rk: Nista onda mi ostaje da odem do tehnomanije pa da na licu mesta vidim sa koliko creva dolazi, kako to izgleda i da cujem sta ce oni da kazu..
Stalno mi promakne da spomenem da klime sa 2 creva MOGUD DA RADE i sa jednim. To cak i pise u uputstvima za takve klime, u smislu moze jedno, ali sa 2 postize puni efekat, sto je istina. Ako joj ne stavis drugo crevo ona jednostavno usisava vazduh iz prostorije i gotovo.

Znaci, ne moras momentalno da joj obezbedis i drugu rupu. Za drugo crevo je sve jednostavnije. Kroz njega ulazi spoljni vazduh, dosta hladniji od izduvnog, pa crevo moze biti i malo duze itd.
[ fotosasa @ 14.06.2010. 12:46 ] @
Koliko ja procitah ovde niko nije dao konkretan odgovor za postavljena pitanja....:(
Pitanje je prosto...
Moze li ko dati odgovor, ne zanima me kako rade klime ili koje su bolje od kojih...?
Moze li taj Galantz pokretni od 9000BTU da spusti temperaturu sa 35 na 25 stepeni u jednoj prostoriji od 25m2???
Crevo za izduvavanje toplog vazduha se podrazumeva da ce biti vezano u centralni vod dimnjaka u zgradi...
Molim Vas da odgovor bude iz prakticnih primera, tj. od ljudi koji poseduju slicne uslove i klime.
Hvala
[ tdjokic @ 14.06.2010. 19:06 ] @
Citat:
fotosasa: Moze li ko dati odgovor, ne zanima me kako rade klime ili koje su bolje od kojih...?
Odgovor je upravo u tome kako rade klime, a sve su u principu priblizno jednake. Ako sa 35 stepeni spustis temperaturu na 30, bice ti mnogo bolje, jer klima istovremeno iz vazduha izbacuje vlagu, to ne mozes da verujes, nekoliko litara na dan pa i vise.

Citat:
Moze li taj Galantz pokretni od 9000BTU da spusti temperaturu sa 35 na 25 stepeni u jednoj prostoriji od 25m2???
Crevo za izduvavanje toplog vazduha se podrazumeva da ce biti vezano u centralni vod dimnjaka u zgradi...
Sa jednim crevom tesko, jer ces stalno uvlaciti nov vazduh, najverovatnije zagrejan. Istovremeno, za ovako veliki zahtev, moraces ventilator da postavis na 3, sto je dodatna buka a i ovako su bucne.

Ovo nisu ni najmanje naivne stvari a mi smo prakticno na pocetku upoznavanja sa njima. Ovde jos niko ne nudi split mobilnu klimu, za koju je doduse potrebna neka terasa ili slicno, ali je ipak mnogo bolja od ovih unutrasnjih. Jedna takva, na brzinu nadjena na netu http://www.portableair.co.uk/Delonghi-PAC-CS-600.htm

Dugo su se kod nas prodavale samo one sa 1 crevom. Pa se onda sramezljivo pojavile sa dva, mozda ce, boze zdravlja, dogodine doci i neka split mobilna.
[ piromaniak @ 15.06.2010. 01:03 ] @
Nakon sto mi je staklorezac isekao staklo u obliku creva za odvod toplog vazduha(krug, a ne onaj suzeni deo) u sobi 25 m2 je malo bolje ali ipak ne postizem nista ispod 27 stepeni. Jel se vama gasi kompresor. Posto meni sljaka bas mnogo i gasi se tipa ako namestim da je u sobi 28 sto sam onda bezmalo mogao imati i bez klime. Koliko te pokretne klime uopste trose struje. Na mojoj pise da je A energetski razred.