[ Stefano @ 15.08.2009. 22:54 ] @
| Zivim u zgradi iz 1989 godine. Primetio sam pre izvesnog vremena da mi sijalica u plafonjerki u kuhinji treperi. Znaci varira joj snaga, kao da je problem u naponu, kada svetli slabije onda se cuje i nekakvo neprijatno zujanje, kao da varnici nesto. Nisam obracao paznju na to dok mi pre neki dan ista stvar nije pocela da se desava i u hodniku. To su jedine 2 prostorije gde imam klasicno osvetljenje (klasicne sijalice 80-100 vati).
U ostale 3 prostorije i u kupatilu je halogena rasveta i treperenje nisam primetio ili bilo sta slicno osim u spavacoj sobi gde imam dimmer rasvetu pa kad intenzitet smanjim na 20% tada se desava da se primeti veoma slabo treperenje, nisam gledao da li trepere sve halogenke ili samo neke, doduse to se desava veoma retko mozda jednom u 7-8 dana da primetim. Kada mi je rasveta na 100 % nikakvog treperenja nema...
Osiguraci su mi klasicni za to vreme kada je zgrada izgradjena, znaci oni koji se vade i okrecu (ne na prekidace kao u novogradnjama). Do sada se nije desilo nikakvo iskakanje osiguraca...
Svi tehnicki uredjaji rade normalno i TV i DVD i klima i komp... sve radi ok. nije mi se desilo da padne napon pa da se iskljuci neki uredjaj ili da mi nesto crkne od prenapona.
Necu da panicim, ali necu da rizikujem ni pozar u stanu.
Koji je najbolji nacin da proverim u kakvom su stanju instalacije? |
[ Black_eyed @ 16.08.2009. 08:36 ] @
Ako je '89 zgrada, nema sanse da su ti dotrajale instalacije...
Treba pratiti napon, da li ti on osciluje i koliko. Pre ce biti da je preopterecena trafo-stanica koja napaja zgradu pa dolazi do padova napona, ovo se resava sa EDB-om i ubacivanjem jaceg trafoa...
Ako vidis da ti napon izlazi iz opsega +/-10% od 230V vecinu vremena pozovi EDB i zali se na visinu napona, ako vas ima dosta sa takvim problemom mozda i izboksujete jaci trafo, jos ako neki politicar ima stan tu...problem resen.
[ RonJ @ 16.08.2009. 08:46 ] @
To treperenje i zujanje sijalica zna da se javi ako su losi kontakti u sijalicnom grlu.Ako su u pitanju plafonjere vremenom od temperature dodje do deformacije kontakta izmedju sijalice i grla ili grla i strujnih zica.
[ EHHO @ 16.08.2009. 11:00 ] @
Najverovatnije ti je problem ovo sto je receno u poslednjem postu. Odvi sijalicu i malo podigni tj izvuci kontakte u grlu i stvar resena (mozda su kontakti i malo oksidirali pa ih malo ocisti grebanjem kontakta vrhom glimarice ili jos bolje stavi nova grla ako su ti ova vec stara i dotrajala
Vodi samo racuna da ti prekidac bude iskljuce ili jos bolje odvi/spusti osigurac tog strujnog kruga
Poz
[ gile011 @ 16.08.2009. 11:17 ] @
Da li to moze da bude razlog cestog crkavanja sijalica, pa cak i pucanja
[ Stefano @ 16.08.2009. 12:54 ] @
hvala na odgovorima!
[ Marcony @ 16.08.2009. 13:04 ] @
Meni se to isto desilo sa sijalicom na stonoj lampi. Dok je sijalila treperela culo se pucketanje iz razvodne kutije, a izbliza se videlo i da malo varnici.
Povadio osigurace, skinuo kutiju, , ocistio kontake na tom mestu i od tada je ok.
[ hercul @ 16.08.2009. 22:35 ] @
obicno je dovoljno samo malo dotegnuti sijalicu ili ako to ne pomaze, kao sto su i prethodnici rekli, ocistiti kontakte u samom grlu (iskriviti onaj "limcic" u grlu da bolje sialica nalegne na njega)
[ drbogi @ 17.08.2009. 12:52 ] @
Ako ti se to dešava u više prostorija, treperenje osvetljenja, mogući uzrok može biti u kontaktu osigurača. Proveri koliko se greju osigurači, ako pronađeš neki da je topao, znači da se tu dešava varničenje. Popravka se svodi na dodavanje metalnog novčića između uloška i čašice (onog dela na kojem je navoj). Tako "produžiš" uložak pa on obezbeđuje dobar kontakt bez varničenja.
Budž rešenje, ali radi.
[ Zeleni zub @ 17.08.2009. 23:14 ] @
Ako su ti sijalicna grla od plastike (ona crna) obavezno ih zameni onim keramickim (belim) jer su otpornija na toplotu.
Pomenutim crnim grlima, narocito kad su u njima one sijalice od ~100 W vremenom se usled zagrevanja toliko izmeni struktura, da se na dodir ruke drobe i pretvaraju u prasinu...
[ Kosuth @ 17.08.2009. 23:51 ] @
Ta crna sijalična grla nisu od plastike,već od bakelita,a bela su od porcelana i svakako im je telo trajnije,mada ovi kineski kontakti umeju i u njima brzo da riknu.
Nije loše,čak šta više preporučujem,da se navoj sijalice pre uvrtanja malo namaže bilo kakvom masnoćom,recimo nekom masnijom kremom za ruke,jer će onda uvrtanje biti mnogo lakše.
[ bakara @ 18.08.2009. 11:31 ] @
Kako god...ja bih rekao da izmedju tih kineskih na trzistu imamo i dosta turskih sijalicnih grla i da su opet vecinom losa!
Ako imate plasticno grlo uglavnom imate i oznaku da u njega ide sijalica sa maximum 60w...a eto sada znate i zasto
[ tdjokic @ 18.08.2009. 15:41 ] @
Ja sam vise puta naglasavao da mi ove najnovije stedljive sijalice daju jos jednu bitnu prednost, osim dugog veka (kuc, kuc - svih 10-tak novih u kuci radi vec nekoliko meseci bez crkavanja) - onaj deo koji ide u sijalicno grlo je veoma hladan, mirno se moze drzati rukom koliko hoces, a vruce su samo tamo gde svetle.
Tako da ne bi bilo cudno da se pojave i grla od plastike, mada je u prethohnim postovima ipak bilo reci o bakelitu, jer je covek govorio o starenju i doslovnom raspadanju takvih grla nakon dugog rada sa jacom sijalicom, sto je sasvim tacno i cesto.
Porcelan je tu u velikoj prednosti, ali je on mozda nesto vise krt, samo ga malo cuknes i neki deo otpadne, mozda je dovoljno i da se sijalicna grla u kutiji udaraju medju sobom. Drugi problem su kontakti, jer se oni greju kako god okrenes, pa je tamo propisan neki kvalitetan materijal ali mi se cini da mnogi proizvodjaci samo gledaju da je od zutog pleha, ne brinu bas o kvalitetu. I tako imam porcelansko grlo, neunistivo od toplote, u kome su kontakti nacisto pocrneli! E, nece vise, narocito kad krenu LED sijalice!
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|