[ Pigoza @ 01.09.2009. 14:33 ] @
Postovani drugari,ako mozete da mi otklonite enigmu oko sporeta,bio bih vam zahvalan?

Sporet je ispravno radio-normalno kad je bio prikljucen na trofaznu struju,da napomenem da sam ga ja povezivao po datoj i poznatoj semi na poklopcu sporeta, tako da nisam mogao da omasim, a nije mi ni prvi ni zadnji sporet kojeg sam povezivao.
Elem, kad sam ga prevezao na monofaznu,pojavio se problem, rerna ne moze da zagreje vise od 6( a ima do 10) i to posle sat vremena rada, a i ringle kao da sa upola snage rade???

Proveravao sam vise puta kako sam to povezivao,ali nigde nisam mogao da pronadjem gresku.
Summnjao sam da je mozda nesto los kabal, ali prethodni sporet je bio sa tim kablom i super je radio,zamenim utikac posto je bio star, mada znam da to nije problem ,proverim dali su sve zice u sporetu dobro fiksirane i opet nista.

Sporet ima na keramickom nosacu kleme,gde se pricvrscuje dolazeci kabal 220 ili 380VAC, a kablovi od sporeta do tog kabla ne tom nosacu su povezani klemama-stubic, i to tako da na svakom kablu ima po tri kleme ,tako da moze da se na bilo kom mestu od ta tri kabla iz sporeta povezu kao monofazni, probao sam i da stavim most od bakarne zice kako se i obicno povezuje sa trofaznu na monofaznu ali nista.

Sumnjam da slucajno nisam pobrkao nulu i uzemljenje ali onda bi osigurac odmah i otisao, a i ne znam kako bih to pomesao,kad je na uzemljenju zeleno-zuta zica,kako na sporetu tako i na kablu, a zanimljivo je da nula na sporetu je dosta deblja od ostalih kablova i crvene je boje?
Ja sam ucio da je obicno plava boja nula, al dobro sad, mozda ljudi nisu imali plavu pa su stavili crvenu.

Probao sam da ukljucim samo gornji grejac pa samo donji grejac na rerni ali sporet je mogao samo da ugreje do 6 kao i kad rade oba grejaca....????
Ringle se sporije zagrevaju nego kako bi trebalo, ali ne razumem rernu,sta se to desava.

Ostalo mi je samo da probam opet da vratim na trofaznu pa da vidim sta se zbiva?

Vas savet?
[ test1234 @ 02.09.2009. 06:38 ] @
Negde si ,,omano,, , uslikaj pa davidimo, mora dasi izgubio negde nulu, pazi to je opasno za ostale potrosace u kuci. Izmeri koliki napon dolazi na dati grejac.
[ marjanpoposki @ 02.09.2009. 10:38 ] @
Proveri suko stek na zidu,ocito je problem u nuli.Mozda u el,instalacii.!
[ Pigoza @ 02.09.2009. 15:14 ] @
Ali drugari, ja NULU i Uzemljenje uopste nisam dirao,jer nisam imao potrebe za tim,samo sam kablove na kojima je dolazila trofazna R/S/T zajedno povezao za monofaznu,jedino ostaje da vidim da u stekeru na zidu-uticnici nije slucajno pomesano uzemljenje i nula, ali kako je onda radio pre toga drugi sporet?
Izmericu napon na grejacima, i slikacu pozadi pa vam saljem sliku.
Hvala,na savetima, uskoro se cujemo cim odradim ovo sto sam rekao,hvala jos jednom!
[ test1234 @ 04.09.2009. 17:31 ] @
I sta bi nakraju, zivo me zanima?
[ Pigoza @ 07.09.2009. 15:02 ] @
Proverio sam sve je kako treba,evo ove sedmice cu i da slikam pa mi pomognite ako mozete,
Pozdrav!
[ bobiska @ 07.09.2009. 17:45 ] @
Samo ne vidim da si proverio u monofaznom kablu da li su promenile mesta zemlja i nula ili šta god, proveri unimerom? Sigurno nemaš nulu.
[ Pigoza @ 08.09.2009. 07:13 ] @
Provericu jos jednom, ali zice nisu zamenile mesta,ipak cu slikati pa cu okaciti sliku,hvala!
[ bobiska @ 08.09.2009. 07:20 ] @
Mislim, prilikom montaze zica na uticnici, moglo je da dodje do zamene mesta nule i zemlje.
[ Pigoza @ 09.09.2009. 07:23 ] @
Razumem o cemu govoris, ali prethodni sporet je odlicno radio,znaci bez problema sa punom snagom.
Ove sedmice cu i to da proverim ,ali cu i slikati sporet da vidis kako je povezano,Pozdrav!
[ marjanpoposki @ 09.09.2009. 08:09 ] @
o kakvoj uticnici (stek na zidu)govorimo. monofaznu ili trofaznu.
[ karadima @ 09.09.2009. 11:04 ] @
To sto ti sporet radi na monofaznoj slabije od rada na trofaznoj je ocigledno normalno za taj sporet. Imam isti takav, i od dana kada sam ga kupio bio je namontiran na monofaznu, i radio je uzasno.... primer: stavim vodu za 2 kafe i ukljucim ringlu... odem u sobu, odgledam jednu epizodu omiljene serije i vratim se u kuhinju da zakuvam kafu... znaci cirka 30 minuta mi treba da provri manje od 2 deci vode. ... kad sam nabavio kabal za trofaznu i montirao sve je radilo mnogo bolje.... moje misljenje je da su oni u proizvodnji nesto zajebali sa tim delom gde se ubada kabal koji ide posle u uticnicu a da to niko nije provalio ocigledno do dan danas ... ili bar cute jer vide da se niko ne zali .
[ Pigoza @ 10.09.2009. 07:36 ] @
Da ali zanimljivo je da imam skoro isti takav drugi sporet,razlika je u seriji,ovaj sto pravi problem ima motor za gril i prekidac za svetlo i motor za gril , a moj drugi ispravni samo to nema , i da ovaj prvi ima duplo staklo za rernu, inace su u potpunosti isti sporeti, i ovaj drugi ispravan,on fercera na monofaznu vec 6 godina super ili ti bez problema.
Provericu jos jednom sad za vikend, i slikacu pozadinu sporeta-kontakte,pa cu okaciti sliku ovde, a probacu i da ovaj sporet sto zeza da ga stavim u kuhinji gde mi radi ok onaj drugi ispravni, pa da vidim sta se zbiva?
Pozdrav!
[ Pigoza @ 15.09.2009. 09:06 ] @
Evo i slika:
[ test1234 @ 15.09.2009. 10:50 ] @
Sve izgleda normalno, sada ostaje da pogledas da grejaci nisu za 380V ili da je ulazni napon pod opterecenjem recimo 180V. izmeri otpore grejaca, izmeri napone na grejacima pod oterecenjem, takodje izmeri grajfampermetrom koliku struju vuku grejaci, tu je negde problem. Mora to brze.
[ Pigoza @ 15.09.2009. 11:29 ] @
Pokusacu sve sto si mi rekao jedino taj ampermetar nemam za toliku struju.
Ali problem su i ringle i one rade sporo i tesko dostizu maksimum,neke nece da rade kad stavim na polovinu,odnosno na primer na 2,5, ili 1,5.
Izmericu napone pod opterecenjem kao i otpore grejaca pa cu pisati, inace grejaci su za 220V pise na njima a i tako su povezani.
Pozdrav!
[ marjanpoposki @ 15.09.2009. 11:50 ] @
proveri plavu zicu "0" na keramickom nosacu kao da si pricvrstio deo izolacije na kontaktu,
[ Pigoza @ 15.09.2009. 13:53 ] @
Provericu,Hvala!
[ test1234 @ 15.09.2009. 14:15 ] @
Ako nece da ti radi ringla na nekim poljima to ti je ili prekidac ili crkla spirala neka unutar ringle ili mozda izgorela neka zica od prekidaca do ringle. Nesto od ova tri je sto posto.

Amper klesta su ti dovoljna za 20A, moze i 10A okaci na zajednicku nulu i meri jedno po jedno.
[ Pigoza @ 16.09.2009. 09:05 ] @
Sto se tice ringli sve sam nerio uniometrom-otpor, i sve je ok,pritehao sam kleme na grejacima,gde dolaze kablovi za napajanje,ali ista prica,pretpostavljam da je preklopnik u pitanju.
Nazalost nemam ampermetar, a uniometar je maksimalni rang 10A sto znaci max 2200W, a ringla najveca je 2000W,ne znam dali smem da rizikujem?
Cim stignem sad za vikend izmericu napone kako si mi i rekao, kazem ajde za rernu pa i da kupim grejace,oni su reda 400 dinara komad, a drugo kad ukjlucim samo gornji grejac on ugreje do 6 i to je plafon, isto se desava i kad je ukljucen samo donji grejac, a kad rade obadva jedva do 5,5.
A za ringle stvar je sto i one ne rade na maksimumu,kako bi trebalo da rade,kao da nemaju snagu,stvarno ne razumem?
Pozdrav!
[ test1234 @ 17.09.2009. 16:55 ] @
Eto dodjosmo do kraja, neispravni su prekidaci, oni su i najeftiniji. Zameni jedan pa da vidimo.

Mozes ampermetar od 10 A na red slobodno u svakom unimeru ima staklenac osigurac, tako ces lepo da vidis kako struja postepeno raste kako menjas polozaj prekidaca.
[ Pigoza @ 18.09.2009. 09:01 ] @
Sve te ja razumem prijatelju, ali nije mi jasno,sporet je dobro radio dok je bio na trofaznu, znaci to je od pre 2 meseca.
Sta je moglo da se promeni nije mi jasno,ja sam cak hteo da skinem gornji grejac,posto je laksi za skidanje i da ga prikljucim direktno na 220V bez prekidaca i da vidim koliko ce da se ugreje,trebalo bi da se usija-da bude crven, ako to nije slucaj znaci da je oslabio,mislim da je los kvalitet u pitanju samog sporeta kao i komponenti u njemu.
Jer da je sve u redu kad bih ga lepo opteretio,rerna +ringla ,morao bi da e ugreje kabal za napajanje.
Hteo sam da probam da prikljucim sporet na drugu uticnicu, i opet da ga vratim na trofaznu ,pa da vidim sta se desava, pa cu javiti.
Hvala!
[ test1234 @ 18.09.2009. 14:12 ] @
Stajanje, nerad ga je zeznuo, patinirali kontakti na prekidacima. Stara prica, dok radi radi kad jedno vreme provede u ,,podrumu,, tesko moze da nastavi bez greske.
[ Kosuth @ 22.09.2009. 12:07 ] @
Citat:
,
Ne javljaš šta si uradio,a bilo bi veoma poželjno radi kompletiranja teme ,jer pitanje i problem koji te muči smatram veoma interesantnim.

Ne volim da pretpostavljam stvari,ali ajde da ovaj put 'zgrešim'!

Radi li ti sada šporet na trofaznoj punim kapacitetom?

[ Pigoza @ 02.10.2009. 17:43 ] @
Dragi prijatelji, nisam stigao da da prebacim na trofaznu, ove sedmice cu i to probati, pa vam javljam i da proverim dali ce biti primetan pad napona kad opteretim mrezu sa sporetom, znaci neopterecena je 220VAC, ali da vidim sta ce biti kad ukljucim sporet koliki ce biti napon,struju ne mogu da merim.
I jos jedna informacija za kolegu koji njie bas procitao post izpocetka, sporet nikada nije stajao u podrumu,on je tek sada u avgustu mesecu prebacen na terasi, dok pre toga je bio u kuhinji na trofaznoj uticnici i radio,Znaci nije do sada stajao nezaposlen sto bi se reklo,nego su problemi proistekli kako je prevezan na monofaznu struju.
Ove sedmice vam obvezno javljam ima li razlike kad ga prikljucim na trofaznu.
Hvala drugari pa se vrlo uskoro cujemo!
[ Bane101 @ 22.01.2010. 20:50 ] @
Pozdrav,imam problem sa doticnim stednjakom pa molim za pomoc. Ovako,problem je u vezivanju grebenjaka za grejace rerne,mislim da je vec neko petljao sa zicama i sad na polozaju kad donji i gornji grejac treba da rade punom snagom to se ne desava.Znaci u tom polozaju radi samo jedan grejac gore.Grebenjak je 0+4 i posebno prekidac za svetlo i gril.
[ test1234 @ 22.01.2010. 22:48 ] @
Prvo ispitas grejac koji neradi, zatim pratis zice da nisu u prekidu a onda gledas kontakte na grebenima. izgleda prosto ali...
[ Bane101 @ 23.01.2010. 00:05 ] @
Grejac je ok,zice takodje.Mene samo buni raspored zica na grebenjaku,jel moze sema veze ili neka slika kako treba da izgleda kad je dobro povezano.
[ test1234 @ 23.01.2010. 08:44 ] @
Nije ti potrebna shema, samo gledaj grebene.

Na primer postavi prekidac u polozaj da ti radi samo donji grejac. Treba tri kontakta da su spustena-provodna, jedan je P1(onaj najblizi rukohvatu, oznaka utisnuta na bakelitu) on pali signalnu lampicu za rernu i on je uvek spusten-provodan od 1 do 4 sem na`0, tu je podignut-neprovodan.

Druga dva kontakta koja treba da su spustena-provodna su P2 i P3 i idu na drugu stranu prekidaca gde su obelezeni brojevima od 1 do 5 ili 6 zavisi od tipa prekidaca. Ta druga dva koja su spustena-provodna trebalo bi da su faza i nula za donji grejac.

Kod tebe mogu biti cetirii stvari, da je crkao grejac, da kontakti ne prenose, da su izgorele buksne-zice(najcesci slucaj u kombinaciji sa izgorelim kontaktom na prekidacu) ili da nije pravilno povezano (naj redje).

Izgleda prosto ali je prilicno pipavo i zahteva strpljenje, dobro oko, alat, iskustvo, ....
[ Bane101 @ 23.01.2010. 09:19 ] @
To u polozaju 1 si u pravu,treba da radi donji grejac,to je za gril.E sad u polozaju 2 kad treba da rade zajedno i gornji i donji ja imam fazu na zutoj zici koja je na gornjem grejacu i ima most kao na slici

problem je sto u tom polozaju ja imam nulu samo na crvenoj zici koja vodi i na donji grejac,a nemam nulu na beloj tako da radi samo jaci grejac.
[ test1234 @ 23.01.2010. 09:44 ] @
Ajde slikaj kontakte prekidaca u tom momentu sa obe strane, dok ga budes slikao mozda ces da vidis neku izgoretinu. Bez detaljnog pregleda prekidaca i zica koje dolaze i odlaze sa njega, nema popravke.
[ aikido @ 12.04.2010. 23:29 ] @
Treba slika prekidača pa ćemo rešiti problem.
[ glupibosanac @ 18.01.2011. 13:42 ] @
pozdrav svima mene interesuje jel ova sema sa slike dobra menjao sam grejac gornji i sad nece da mi radi citav greja samo pola ako radi citav onda negreje donji grijac i obrnuto ako neko zna neka napise dali je moguce da je prekidac u kvaru
[ zmicic @ 02.10.2016. 12:34 ] @
Treba mi slika (el.šema povezivanja prkidača i grejača rerne)šporeta artur martin iz 85.godine,
[ Mare1111 @ 12.09.2020. 12:51 ] @
Samo hvale za majstore i forum. Citam citam i ucim