[ gojava @ 20.10.2009. 09:21 ] @
Na ovom forumu je nekoliko puta savetovano da ukoliko kupac ima mesta u kuhinji, obavezno kupi mašinu za sudove sa kapacitetom od 12 kompleta, jer je to mnogo bolja varijanta nego mašina za 8 ili 9 kompleta. Iz toga proizilazi da opcija "pola punjenja", tj. pranje sudova samo u jednoj korpi i nije naročito neophodna. Napominjem, da ja ni u jednom katalogu nisam video podatak o tome koliko ta opcija štedi vodu, struju i tsl., pa me zbog toga interesuje koliko je ova opcija zaista korisna?

Dakle, koliko koristite opciju "pola punjenja" kod mašina za sudove i koju mašinu od sledeće dve mi savetujete da kupim?
Prva ima ovu opciju, dok je druga nema.

Bosch SGV 43E93EU
Siemens SE 54M561 S
[ Java Beograd @ 20.10.2009. 11:35 ] @
U mojoj kući to koristimo kad god je napunjena oko pola, ali iz bilo kog razloga sudovi treba da se operu, bez čekanja da se mašina napuni. Dođe mu to, recimo jednim nedeljno. Ponekad sipam pola doze deterdženta, a ponekad mi se omakne, pa sipam malo više.
Iskreno, nemam pojam koliko to štedi vode/struje/deterdženta. Nekad i polunapunjanu mašinu startujem na full režim. Nema razlike.
[ test1234 @ 20.10.2009. 13:58 ] @
Kada koristimo program ,,pola punjenja,, masina koristi istu pumpu visokog pritiska, isti grejac, primi istu kolicinu vode, jedina razlika je u tome sto je u ovom programu blokirana donja prskalica. To znaci da je jedina promena ta sto voda brze prolazi kroz gornju prskalicu, odnosno visoki pritisak non-stop prska-pere kroz gornju prskalicu. Ovo prakticno znaci da zbog iste kolicine vode mora da se stavi ista kolicina praska. Jedina usteda je u potrosnji elektricne struje zato sto se voda brze zagreje prolazeci samo kroz jednu prskalicu.
[ Java Beograd @ 20.10.2009. 14:04 ] @
Citat:
test1234: Kada koristimo program ,,pola punjenja,, masina koristi istu pumpu visokog pritiska, isti grejac, primi istu kolicinu vode, jedina razlika je u tome sto je u ovom programu blokirana donja prskalica. To znaci da je jedina promena ta sto voda brze prolazi kroz gornju prskalicu, odnosno visoki pritisak non-stop prska-pere kroz gornju prskalicu. Ovo prakticno znaci da zbog iste kolicine vode mora da se stavi ista kolicina praska. Jedina usteda je u potrosnji elektricne struje zato sto se voda brze zagreje prolazeci samo kroz jednu prskalicu.

Čekaj malo ... Hoćeš da kažeš da u tom slučaju ništa što je u donoj mreži neće biti oprano ?

Inače, el. energija se ne može uštedeti zato što voda prolazi kroz samo jednu priskalicu. Otkud ti to !? Za zagrevanje date količine vode na zadatu temperaturu potrebna je uvek jedna ista količina energije.


[ gojava @ 20.10.2009. 14:15 ] @
Video sam ja i Gorenje model kod kog može da se izabere da li da se pere ono što je u gornjoj ili u donjoj korpi (radi samo gornja ili donja prskalica).

Nije mi logično da kad radi samo jedna prskalica, radi pod većim pritiskom vode. To bi moglo da ošteti mašinu, jer bi se u tom slučaju ugaona brzina prskalice drastično povećala. Ne vidim opravdanje za tako nešto.

Verovatno da neka ušteda postoji, ali mislim da o čemu god da se radi, to i nije nešto značajno.
[ test1234 @ 20.10.2009. 14:16 ] @
Donja prskalica se u ovom slucaju blokira, odnosno ima magnetni ventil koji se jednostavno blokira. Sto se tice energije usteda je minimalna a i vode i praska. Program je nesto kraci sobzirom da pere samo gore. Poenta je da se manje sudova opere brze. Ovo nije ,,E,, ekonomski program vec samo 1/2.
[ gojava @ 20.10.2009. 15:09 ] @
Kod npr. Zanussi mašina za pranje sudova, opcijom "pola punjenja" se ne isključuje prskalica, već se samo izbacuje faza predpranja, a sudovi se normalno slažu u obe korpe - naravno, samo nekoliko sudova. Stavlja se i smanjena količina sredstva za pranje.

Evo gde lepo piše da je bolje koristiti ECO program sa punom mašinom, nego "half load".

Nego, koja je od mašina bolja od pomenute dve? (Druga je skuplja!) Nešto nisam imao prilike da često sretnem Siemens mašine za sudove.?
[ test1234 @ 25.10.2009. 13:46 ] @
Za iste pare mozda je Siemens malo bolji, jednostavniji je i sigurniji, bolja mu je mehanika a i elektronika deluje bolje. Jos uvek se pravi jedan model Siemens-a sa mehanickim programatorem, mozda je za nas-Srbiju to najbolje resenje.
[ gojava @ 26.10.2009. 20:56 ] @
Otkud znaš da mašina nema elektronski programator? Ja nigde nisam mogao da nađem nešto na engleskom o ovoj mašini. Kao da je pravljena samo za tržište istočne Evrope.
[ test1234 @ 28.10.2009. 00:17 ] @
Pardon, Siemens ima tri modela sa mehanickim programatorom, ona mala`,,picolo,, za 4 kompleta, jedan`model za 9 kompleta i jedan model za 12 kompleta. Nazalost ne znam njihove oznake. ,,Picolo,, se vec skoro 20 godina proizvodi iskljucivo sa mehanickim programatorem. Znaci ovi modeli se jos uvek proizvode mislim u Slovackoj a prepoznaju se tako sto imaju klasican programator koji ide u krug i zapinju mu grebeni i nema nikakvih led dioda i start-pauza tastera.