[ recumbent @ 11.12.2009. 21:09 ] @
Pozdrav svima,

evo, nameravamo se zena i ja da uzmemo masinu za susenje vesa ( za pranje imamo staru jednu godinu Beko-vu ves masinu na 500 o/min ), pa neznamo koja je bolja. Naslusao sam se par "dobronamernih" saveta od odredjenih osoba, iako im nisam ni trazio savet, pa sad vise ne znam sta da mislim.

Znam, za ventilacionu treba da se omoguci odvod pare, za kondezacionu ne treba. E sad, zanima me, da li neko ima ventilacionu i kakva su iskustva sa ovim tipom masine? Tj da li su vlasnici morali da izbacuju odvod kroz prozor, ventilaciju itd.. Meni sada nije problem da je stavim u garazu, ili supu, ali treba da se selimo za 6 meseci i ne znam da li cu tada imati uslove da je drzim u posebnoj prostoriji. Pa eto, to me zanima.

Takodje me zanima da li kondezaciona i pored toga sto skuplja vaporisanu vodu iz odece u posudu, slucajno "izbacuje" vlagu iz masine?

Ovde kod nas mogu nabaviti na dva mesta polovne, tj na jednom mestu ima za 100 evra neka Bauknect TRKK 6630 ( prvi put cujem za tu marku , btw wvo njihovog sajta www.bauknecht.com, pa ako neko zna nesto o njima bio bih mu zahvalan ako pruzi par informacija) i Siemens Extraklasse TXL720K za 150 evra, obe kondezacione. Malo mi je previse da dajem za polonvu masinu 150 evra ( po mom misljenju ). E sad ovih dana, tj za dan, dva cu se informisati za drugo mesto pa cu videti sta imaju u ponudi, pa obavestavam.

Pozdrav!
[ tdjokic @ 12.12.2009. 01:33 ] @
Ja sam imao kombinovanu - pranje + susenje, neku Candy. Pranje ko pranje. Susenje se obavljalo ovako: izaberes temperaturu i vreme (valjda, odavno bilo, malo sam i zaboravio), ukljucis - ventilator duva vruc vazduh u bubanj, (u kome je 50% opranog vesa, mora tako) a kad taj vazduh izadje iz bubnja ide na hladnu povrsinu i tamo se vlaga kondenzuje i curi kroz neka creva prema pumpi (i tu ne znam vise tacno kako je bilo).

Uglavnom - svo vreme dok se ves susi, vrti se bubanj, RADI PUMPA, VODA MORA BITI OTVORENA (u masini su 2 ventila, jedan za pranje, normalan, i jedan za susenje, iz koga voda ide u kapljicama, a njihov rad regulise izabrana funkcija). Ta voda u kapljicama stvara onu spomenutu hladnu povrsinu, da bi se vlaga kondenzovala.

Ventilacione su mnogo prostije ali je crevo vrlo nezgodna stvar ako nemas neku jednostavnu mogucnost za njegovo postavljanje.

Moje "privatno" misljenje je protiv ovih susilica. Ako si u malom stanu, onda ce ti smetati njihova buka, koja god varijanta da bude + cev kod ventilacione. Ako si u velikom stanu, onda sigurno imas mesta da postavih one nogare, naredjas na njih ves i gotovo. Posto susilice gutaju energiju ima rezona da i ti pomognes nogarama u susenju nekim kaloriferom, da se brze osusi. A najvise me nerviralo ono sto mora pola vesa da se vadi. Jeste to logicno - ne moze da se susi puna masina, ali je ipak dosadno. Dok se prva polovina susi, onu drugu polovinu moras negde da cuvas, pa vadi prvu, stavljaju drugu, masina se vrti dva ciklusa, na kraju ispadne da imas isto onoliko rada ili cak i vise nego da ves naredjas jednom na nogare. Jedina prednost susilica je da se ves brze osusi ali i tu postoji kvaka - ako hoces da ti se sav ves brze osusi i saceka te suv kad se vratis sa posla recimo, onda moras da budes prisutan dok se osusi prva polovina, pa tek kad stavi drugu da se susi mozes da ides gde ti volja.

U principu, i na nogare mozes da naredjas 50% vesa, brze ce se susiti nego ako stavis sve, a preostali mokar ves mozes ostaviti u masini neko vreme.

Kondenzacione imaju jos jedan problem, narocito ako su u sastavu kombinovane masine pranje + susenje. Posto je unutra prostor ogranicen, onda je tu natrpana gomila delova i desava se da se nakupe delici vesa - razna vlakna i tu moze da bude i neki problem. Ja ga nisam imao, samo sa video te delice kad sam masinu rasklopio. Mozda su samostalne kondenzacione susilice jednostavnije, ne znam.
[ gti2 @ 12.12.2009. 13:35 ] @
Preporuka je za kondenzacionu susaru.Glavni razlog je manja potrosnja el. energije jer kondenzaciona stalno vrti jedan isti vazduh (koji je uvek topliji od sobne temperature),a ventilaciona uvek uzima svez (hladan) vazduh.Drugi razlog je crevo za odvod vazduha,a treci je sto se ventilacione neretko (zbog propalih dihtunga) iznutra napune dlacicama i ostalim cudima pa zbog toga zna da dolazi do problema.Sto se tice povremenog "prljanja" vlaknima,kondenzator treba ocistiti (oprati pod mlazom vode) s vremena na vreme,to pise i u uputstvu.
Sto se tice kapaciteta,svaka susara moze da primi 5kg vesa bez problema,narocito ako ima senzor vlaznosti.
Bauknecht je brend nista losiji od Siemens-a,Bosch-a,AEG-a i ostalih "nemaca".
[ test1234 @ 12.12.2009. 14:48 ] @
Ventilaciona je mnogo prostija, jeftinija i sto je mozda najinteresantnije brze susi i manje ostecuje-kuva ves. Minus joj je crevo.
[ tdjokic @ 12.12.2009. 16:06 ] @
Citat:
gti2: Sto se tice kapaciteta,svaka susara moze da primi 5kg vesa bez problema,narocito ako ima senzor vlaznosti.
Znaci, ono za pola vesa vazi samo za kombinovane masine - pranje i susenje u istoj?
[ gti2 @ 12.12.2009. 16:12 ] @
Moglo bi se tako reci.Kod posebne susare,kolicina punjenja je ogranicena samo kod onih bez senzora vlaznosti (one koje imaju tajmer) npr za ves centrifugiran na 1000rpm=5kg,600rpm=2,5kg itd.
[ recumbent @ 12.12.2009. 22:14 ] @
Znaci, moram da jurim ove sa senzorom vlaznosti, i kondezacione ( tj prema mojim potrebabama ). Tj, hocu kada se ves opere, u prevodu pamucne pelene, da sve sto je oprano i stavim na susenje, a ne da delim ves na par puta ( jer mi je ves masina na cca 500 o/min ). Samo ne znam kako da prepoznam te sa senzorom vlaznosti? Kao sto je receno, one nemaju tajmer? Tj programator?

Jel su onda ove sa senzorom vlaznosti po principu ovih novih ves masina, tj samo tri dugmica i odabirom programa?
[ gti2 @ 12.12.2009. 22:29 ] @
Ima senzor sigurno jer se one druge vec odavno ne proizvode.
Ovo bi trebalo da bude taj Bauknecht

[ recumbent @ 12.12.2009. 23:13 ] @
Da, to je ta. izgleda da ce da padne kupovina. Tnx :) BTW, evo tek sad pronasao na netu da je Bauknecht, ustvari Whirpool-ov brend:

http://en.wikipedia.org/wiki/Whirlpool_Corporation

takodje, probajte da ubacite u www.google.com npr ovaj model masine, pa potom kad vam nesto izbaci od rezultata ( a svi na Nemackom ), kliknite na link da otovri, ali sa prevodom. Nepise Bauknecht TRRK 6630, nego Whirpool TRRK 6630.
[ gti2 @ 12.12.2009. 23:18 ] @
Tim bolje sto se tice podrske za delove.
[ rewqrewq @ 14.12.2009. 01:32 ] @
Koju god da uzmeš nećeš biti zadovoljan sušenjem, jer ti je mašina za pranje na 500 obrtaja centrifuge. Da je 800 pa i može. Elem, u tvom slučaju, s obzirom na mašinu za pranje, bolje uzmi odvodnu jer bolje suši. Ako uzimaš kondenzacijsku onda nemoj onu sa senzorima.


[ servis_g @ 14.12.2009. 18:33 ] @
Baš zbog toga što ti je mašina za pranje veša 500rpm trebao bi da uzmeš senzorsku mašinu a ne onu sa vremenskim sušenjem jer za vremenske je potrebno najmanje 800rpm i opet suši 120 min (kond.) a 110 min odzračna i nije istina da je bolja sušilica kond. od ventilacone naravno kad se uzme isti model mašine samo je razlika u tome što kond. ima još pumpu, posudu i kondenzator dok je ostalo sve isto bila ona sa senzorima ili bez.
[ recumbent @ 15.12.2009. 21:27 ] @
A koliko bih mogao cekivati duzinu susenja vesa iz 500 rpm ves masine u senzorskoj, kondezacionoj susilici? Znaci, izvadim, tipa odecu od tankog pamuka iz ves masine cntrifugiranog na 500 rpm, i ubacim u susilici na potpuno susenje.

Pitam ovo,nemojte zameriti, jer ako je susenje u fazonu tri-cetiri sata, onda nema vajde da uzimam susilicu.
[ rewqrewq @ 16.12.2009. 14:18 ] @
U senzorskoj, kondezacionoj susilici uz masinu od 500 obrtaja je pitanje da li ce u opste da ti osusi ves. Mozda ce da ga mulja 3 sata i...??? Nekoliko kupaca mi se zalilo na senzorsku (mada smatram da nisu bas umeli da je podese za potpuno suv ves), a posle smo zakljucili da je problem jer je kondenzacijska. Sve govori u prilog da su odvodne bolje za susenje.

Sto se senzora tice, nekako mi se cini sa su bolje one druge, vremenske. Malo je vece zezanje oko masine, ali mozes neograniceno sa joj nabijas vreme susenja (max. 140min x ......koliko zelis).


[ baraka @ 16.12.2009. 14:44 ] @
Gde si ti video senzorsku mašinu koja nema i opcije vremenskog sušenja? Obično imaš opcije nivoa "suvoće" veša, gde onda senzori odrađuju posao, a uz to imaš nekoliko vremenskoih opcija. To nije ili-ili.

Mašina će svakako raditi duže ako je veš manje oceđen ali će ga u svakom slučaju osušiti. Puna mašina veša koji je prethodno izcentrifugiran na 400 obrataja radiće minimum 2 sata.
[ Java Beograd @ 16.12.2009. 15:05 ] @
Citat:
rewqrewq: Sto se senzora tice, nekako mi se cini sa su bolje one druge, vremenske. Malo je vece zezanje oko masine, ali mozes neograniceno sa joj nabijas vreme susenja (max. 140min x ......koliko zelis).

Čekaj, jel to hoćeš da kažeš da senzori nisu u stanju da detektuju nivo vlage ? Jesi li ovo prokomentarisao kao korisnik mašine ili kao prodavac ?
[ rewqrewq @ 16.12.2009. 17:13 ] @
Ja koristim masinu sa vremenskim podesavanjem. Masina mi je 900 obrtaja pa zavrsi susenje za manje vremena nego sto mi je max opcija, od 140 min. Senzorsku, imam UTISAK, da korisnici ne nasteluju kako treba pa nekada ne budu zadovoljni susenjem?! Desavalo se da pozovem ljude koji su kod mene kupili da vidim da li su otklonili problem, a oni mi kazu da je problem bio:

1. zagrejana prostorija (nece masina da pocne da radi ako je preko 30C u prostoriji). A kako kondenzacijska sama stvara toplotu, tj. vise se greje nego odvodna, cesto ce da zagreje manju prostoriju na tu temperaturu.

2. ne podese nivo susenja na pravi nivo (nije mi jasno kako to uspeju)?!

Necu da kazem da senzori ne odrade posao kako valja, ali na njih, pretpostavljam, moze da utice X faktora. Vlaga i temperatura prostorije.... otkud znam sa jos. Vremensku mozes da namestis da ti ispece ves ako hoces. Moj je ovo utisak, i malo iskustvo, ne presudjujem nista.
[ baraka @ 16.12.2009. 19:04 ] @
1. Ne postoji senzorska mašina koja nema i opcije za vremensko sušenje. Tačnije, možda postoji ali je ja nisam video, a video sam ih mnogo u živoutu i jednu imam. Za Kragujevac nisam siguran, možda ih tamo ima.

2. Senzor nije idealan ali je tome kriva struktura veša. Ako je različit po strukturi (vrsta tkanine, debljina tkanine, veličina komada. na primer: debeli peškiri i tanke maramice, tanka majica i donji deo trenerke sa ranflom itd itd.)

U svakom slučaju je verovatnoća a omaneš mnogo manja kod senzorskog nego kod vremenskom sušenja.

Moj savet je - ako imate dilemu stavite na niži nivo suvoće (manje suvo tj, vlažnije). Kad program završi, ako vidite da nije dovoljno suvo povećate na sledeći nivo i tako redom. Vremenom ćete se ispraksovati ali problem sa vešom nehomogene strukture ne može potpuno da se izbegne.
[ rewqrewq @ 17.12.2009. 15:41 ] @
To si lepo rekao, mozdaih u KG-u nema. Niko i nece znati da objasni kupcu kako rade, a i serviseri ce da se vade da je prvi put vide pa ne znaju da je poprave.

Zato sam i vise puta pisao da ne kupujete neke Š marke.... jbg. kad smo selo.


[ Leyla77 @ 13.08.2010. 12:48 ] @
Da li neko ima ovu masinu i da li ste zadovoljni njome? Mi imamo 6 godina staru wirpoolovu ves masinu sa 500 obrtaja...malo sam citala ovde na fourmu i cini mi se da bi to mogao biti problem...a da li mogu da ga otklonim tako sto cu jos jednom iscentrifugirati ves...? Takodje cini mi se da ima vise pobornika ovih ventilacionih i onih sa senzorima za vlaznost...ova candy ima sve to...jedino sto je energetksa klasa C, ali ima odlozen start pa mogu da susim po noci :)
Evo sprcifikacije masine:
* Candy mašina za sušenje veša GO DV 38
* Tip: ventilaciona
* Način rada: odvodna
* Energetski razred: C
* Kapacitet sušenja: 8 kg
* Ojačan bubanj od nerđajućeg čelika
* 115 litarski bubanj
* Ventilacioni sistem sušenja sa elektronskim senzorom
* Dvosmerno okretanje bubnja
* Dvosmerni elektronski programator
* LED prikaz odloženog starta (6-9 h)
* LED prikaz preostalog vremena trajanja programa
* Broj programa: 4
* Lako peglanje
* Poseban program za vunu
* Program za osvežavanje
* Tempirano sušenje - za manje količine
* Taster Uključivanje
* Taster Start
* Taster Odloženi start
* Taster Osetljive tkanine
* Indikator za uključivanje/isključivanje
* Indikator za začepljen filter
* Sigurnosni sistem: sigurnosno zatvaranje vrata
* Potrošnja električne energije: 4.5 kWh
* Godišnja potrošnja: 272 kWh
* Napon: 230V
* Maksimalna potrošnja: 2300 kW
* Snaga osigurača: 10A
* Dimenzije (ŠxVxD): 60 x 85 x 60 cm
* Garancija: 2 godine
* Zemlja porekla: GB

Cena mi se cini ok 25990...
[ anon157690 @ 14.08.2010. 22:24 ] @
Svima koji planiraju kupovinu mašine za sušenje veša a imaju veš mašinu sa manje od 800 obrtaja centrifuge NE preporučujem nabavku tog aparata jer neće biti zadovoljni reuzltatima saušenja, vremenska sušilica će predugo raditi, možda će morati i dva puta da se uključuje a isto tako i senzorska mašina će raditi dugo ali barem nećete morati ručno da je ponovo puštate :)
Moja preporuka bi bila da investirate u bolju veš mašinu, sa 1200-1300 ili čak 1400 obrtaja centrifuge koja će odlično iscediti veš, taj veš sušite na onoj klasičnoj sušalici sa žicama što se rasklopi pa samo nabacate veš dok ne sakupite novca za pravu sušilicu, tako ćete dobiti znatno bolje rezultate sušenja, kraće sušenje i znatno manju potrošnju struje.

P.S. Pamučni veš naročito peškiri osušeni u sušilici će biti znatno mekši, mirišljaviji i prijatniji na dodir nego kada se isti suše klasićno/napolju na štriku...

poz.
[ rewqrewq @ 15.08.2010. 15:46 ] @
U pravu si, 800 je dovoljno.
[ Leyla77 @ 28.08.2010. 14:33 ] @
Meni treba susilica zato sto sam alergicna na polen ambrozije, a ne zato sto me mrzi da vesam ves :D
[ tdjokic @ 28.08.2010. 20:23 ] @
Ventilaciona susilica izbacuje vazduh napolje kroz crevo ali taj vazduh mora od negde da se nadoknadi pa ce kroz neke rupe i proreze na prozorima, vratima i kojekuda uvlaciti vazduh, najverovatnije opet spolja. A ako si alergicna, onda se moze desiti da ti taj spoljni vazduh smeta?
[ Leyla77 @ 29.08.2010. 10:55 ] @
Necu otvrati prozor u kupaoni, a to malo sto se uvuce nije strasno :) Videla sam da imaju i neke kombinovane, zajdeno ves masina i susilica...jel to vredi sta? Zvuci zgodno...
[ majamegi @ 09.09.2010. 22:44 ] @
Pozdrav svima,

ja imam Gorenje kondenzacionu masinu za susenje vesa i zadovoljna sam njenim radom.
To je inace i prva masina za susenje koju sam koristila. Jedino sto mi se ne svidja je to sto se prostorija u kojoj se nalazi (kupatilo,) jako mnogo greje dok ista radi pa aspirator mora non-stop da bude ukljucen i pozeljno je da i vrata od kupatila budu stalno otvorena.
Pritom, iako redovno čistim filtere (posle svakog susenja), kupatilo bude puno prasine, odnosno dlacica koje se prave od odece koja se susi u masini.

Interesuje me, da li neko ima slicna iskustva sa kondenzacionim masinama drugih proizvodjaca i da li je to takodje slucaj i sa ventilacionim Gorenje ili masinama drugih proizvodjaca?
Ukoliko je to samo slucaj sa kondenzacionim a ne i sa ventilacionim, rado bih je promenila.

Hvala
[ tdjokic @ 10.09.2010. 01:02 ] @
Kondenzaciona vrti vazduh u krug, ventilaciona ga izbacuje napolje, sto znaci da moras nekako da dovodis novi vazduh. Da li iz hodnika, kroz prozor, nekako mora. Ako dovodis hladniji vazduh, onda ti se kupatilo sigurno nece toliko grejati. Ventilaciona ce ti resiti i problem dlacica, jer ce one biti izbacene napolje.
[ Leyla77 @ 10.09.2010. 18:10 ] @
Ako bi ja to kondenzacionu stavila u podrum gde ima prasine, a i budji da li bi mi onda sve to islo u ves kada susi? Pokusavam da izbegnem to pregrejavanje kupaone. Takodje da li se kupaona samo ugreje ili je vazduh vlazan i topao kao u tropskoj prasumi? :) Ako samo greje sa tim nemam problem, volim tople kupaonice:)
[ Leyla77 @ 11.09.2010. 17:01 ] @
Kupila sam evo danas Indesit mašinu za sušenje veša IDCA 735, 28 900 din. Kondenzatorska. Montirali smo je u kupaonici koja je bas velika i otisla sam nesto da obavim 20ak minuta i kada sam se vratila unutra je bilo 1000 stepeni...muz se vodi mislju da je montiramo u dnevni boravak pa je koristimo za grejanje zimi:)
Jos nesto, krenuli mi nju da punimo (oprala sam zajedno ves moj, muzev i deciji, pamucni) i ??? koliko je to vesa 7 kg....nemam vagu da merim...kad vidim u uputstvima ima tabela tipa zenska kosulja 150g (uputstvo je idiot proof tako da iznad pise i da je 1kg=1000g:)))) i mi opet zbunj...kazem ja muzu idi po papir olovku i digitron, ja cu da vadim ovu robu, a ti zapisuj pa cemo posle sve lepo da izracunamo:))) Zavrsilo se tako sto smo sve sto smo imali ubacili u masinu i stavili na maximalno i molimo se bogu da nismo preterali:)
Takodje dosta je bucnija nego masina za ves, najvise se cuju dugmici i patenti koji mlate po ovom metalnom bubnju unutra.
Javljam sutra kako je ispao ves nakon 150 minuta (nema senzorsko nego vremensko)...
[ gti2 @ 11.09.2010. 17:35 ] @
Trebalo bi da ima senzor vlaznosti kao i sve kondenzatorske masine,a i na Tehnomanijinom sajtu pise:
Citat:
Automatsko sušenje: 3 nivoa


Sto se tice preopterecenja,ono je prakticno nemoguce jer se u komercijalnoj upotrebi koriste ves masine do 7kg kapaciteta mada su i one jako retke.Uglavnom su sa 5 ili 6kg.
[ anon157690 @ 11.09.2010. 19:36 ] @
Mislio sam da ne komentarišem nekoliko Vaših izjava ovde ali ipam moram:

Citat:
Leyla77: Kupila sam evo danas Indesit mašinu za sušenje veša IDCA 735, 28 900 din. Kondenzatorska. Montirali smo je u kupaonici koja je bas velika i otisla sam nesto da obavim 20ak minuta i kada sam se vratila unutra je bilo 1000 stepeni...muz se vodi mislju da je montiramo u dnevni boravak pa je koristimo za grejanje zimi
Jos nesto, krenuli mi nju da punimo (oprala sam zajedno ves moj, muzev i deciji, pamucni) i ??? koliko je to vesa 7 kg....nemam vagu da merim...kad vidim u uputstvima ima tabela tipa zenska kosulja 150g (uputstvo je idiot proof tako da iznad pise i da je 1kg=1000g))) i mi opet zbunj...kazem ja muzu idi po papir olovku i digitron, ja cu da vadim ovu robu, a ti zapisuj pa cemo posle sve lepo da izracunamo)) Zavrsilo se tako sto smo
Takodje dosta je bucnija nego masina za ves, najvise se cuju dugmici i patenti koji mlate po ovom metalnom bubnju unutra.
Javljam sutra kako je ispao ves nakon 150 minuta (nema senzorsko nego vremensko)...


1. INDESIT - velika greška po meni, odlični aparati ali kad dođete u situaciju da mašinu treba servisirati onda se čeka minimum mesec dana, servisna mreža je katastrofa a svi delovi se čekaju iz inostranstva.
2. s obzirom da mašina za sušenje troši MINIMUM 3kW struje na svakih sat vremena rada, upotreba iste za grejanje bi bila vrlo neekonomično rešenje sem ako ne nameravate da kupite veš po komšiluku i uslužno/za novac ga sušite što bi već bila ok ideja ali onda rizikujete da dođete na tačku 1 tj. servisiranje i dugotrajno čekanje na rezervne delove,
3. O količini veša: mašina za sušenje i mašina za pranje veša su "kompatibilni" aparati, ako se pri kupovini sušare niste vodili idejom: "moja veš mašina pere 7 kg veša dakle treba mi sušara koja suši 7 kg veša" znači da ste opet pogrešili ili se jednostavno niste ni informisali nego izabrali aparat po lepoti!!! (vrlo je malo prodavnica u kojim možete očekivati da će prodavac izdvojiti 10-15 ili čak 60 minuta- koliko neki ljudi umeju da biraju, da bi Vas edukovao i uputio u pravom smeru.) Ako Vaša veš mašina pere max 7 kg veša onda celokupnu količinu veša prebacite u sušaru i dobićete 7 kilograma o-sušenog veša. Jednostavno, zar ne!
4. "sve sto smo imali ubacili u masinu i stavili na maximalno i molimo se bogu da nismo preterali" Nemojte mi zameriti, izgleda da ovo uputstvo ipak nije "idiot proof", od svih grešaka koje ste mogli da učinite u upotrebi mašine za sušenje Vi ste napravili onu najveću, tako da, šta da Vam kažem, čestitam. To je tipična odluka kada ljudi misle da su pametniji od uputstva pa ga ni ne pročitaju, u stilu: "ma šta tu može da bude teško, namestiš minute stisneš start i zdravo, pičnućemo na max. vreme i nadaćemo se najboljem" iako su, kada logično razmislite dobri rezultati sušenja najmanje verovatni u takvom slučaju...

Evo i nekih predviđanja:
- ako Vaša veš mašina ima 1000 rpm (obrtaja centrifuge) ili više a oprali ste (u veš mašini) 5 kg veša i sav taj veš prebacili u sušaru: veš je presušen, 150 minuta je bilo mnogo, potrošili ste previše struje tj. niste morali a ipak ste potrošili, ako je bio pamučni veš verovatno ga niste uništili ali ste mu skratili životni vek.
- ako Vaša veš mašina ima 600 rpm centrifuge ili još manje (ako je veš mašina kupljena pre recimo 5 godina i ako ste pri kupovini gledali povoljniji (jeftiniji) model najverovatnije ima max 500 obrtaja centrifuge) a stavili ste 5 ili više kilograma veša na pranje: veš neće biti dovoljno osušem, 150 minuta je malo za njegovo sušenje, potrošili ste mnogo struje a što je još gore morate da potrošite još tj. ponovo uključite mašinu da do-suši taj isti veš i recimo da ste došli do ukupnog vremena od 180 minuta za sušenje, to je 3 sata x min 3 kilowata po satu = 9 kilovata struje + ako je mašina za pranje radila 2 sata na programu od ~60°C/pamuk to je pride 2 x min 1kW tj. ukupno 11 kilovata struje (9kW za sušenje i 2kW za pranje) koje ste potrošili za pranje i sušenje jedne veš mašine veša??? Prosečno se veš mašina u tročlanoj poroditi uključuje 2 puta nedeljno (pošto ste vi naveli da imate decu ako ih je dvoje i ako su manji pa se češće prljaju Vi verovatno uključujete i 3 puta nedeljno)

još malo predpostavki:
- vreme je već loše i sušare se češće koriste, uzmimo da ćete je koristiti za svako sušenje veša od septembra pa sve do aprila sledeće godine (nakon toga recimo da će vreme biti lepše pa ćete veš sušiti napolju! ovo samo poboljšava našu računicu...) to je znači 8 meseci godišnje veš mašina + sušara i 4 meseca godišnje samo veš mašina (sušenje prirodno, ne mašinski),
----------------------------
8 meseci godišnje x (4 nedelje u svakom mesecu x 2 pranja/sušenje nedeljno) = 64 sušenja + 64 pranja
+
4 meseca godišnje x (4 nedelje u svakom mesecu x 2 pranja nedeljno) = 64 pranja
=
64 sušenja x min. 9kW struje (u Vašem konkretnom slučaju, inače može da bude i dosta manje) + 128 pranja x 2kW
=
576kW(sušenje) + 256kW(pranje)
Priblišno Ukupno =
832kW na godišnjem nivou...

!!!

Evo, malo sam prelistao prethodne poruke, video da Vaša veš mašina ima 500 obrtaja centrifuge, to je onda ono drugo predviđanje (manje od 600rpm.) javite koliko sam pogrešio


[Ovu poruku je menjao Fliz dana 11.09.2010. u 20:46 GMT+1]
[ Leyla77 @ 17.09.2010. 10:21 ] @
@Fliz sve je proslo ok:)
masina ima 600 obrtaja, ves se odlicno osusio (nije se presusio) i nije uopste bio izguzvan nego mirisljav i mekan:)
masina ima odlozen start tako da je koristim po noci kada je jeftinija struja, a i ako potrosim malo vise nije vazno jer inace jako brinem o ustedi energije i stedim gde god mogu, sve u svemu potrosnja energije mi se isplati u usporedbi sa masom mokrog vesa (koji mi se ponekad kada nije grejna sezona usmrdi koliko se dugo susi:()

jedino mi je zao sto prodavac nije bio strucan i za masinu IDCA 835 koja je bila samo 1000 din skuplja rekao da je jedina razlika sto susi pola kile vise vesa. Kada sam posle otisla da pogledam po netu ispostavilo se da to nije jedina razlika nego ima 15 programa umesto 10 i energetska kategorija B, a ne C kao 735, ali sta da se radi sada je gotovo.

Sto se tice cinjenice da sam uzela Indesit, a ne recimo Bosh stvar je u tome da nisam mogla da je priustim posto kosta 39 000 din, a i inace nemam vise poverenja u te razvikane marke. Imam recimo wirpool masinu za ves i totalno je s....., nakon godinu dana se pokvario onaj feder koji pomera kuda treba voda da ulazi tamo u kutiju za prasak, nekoliko puta samo to do sada popravljali, ali ne vredi svaki put se nakon mesec dva opet pokvari tako da smo sada i odustali i ja uspem prasak i onda na njega sipam vodu u kutiji. Svakako ne koristim omeksivace tako da mi to nije problem. Tetka je isto kupila wirpool masinu za ves i uopste nije zadovoljna kvalitetom pranja u odnosu na staru Bosh masinu koju je bila kupila polovnu, ali je savrseno prala ves. A opet imamo Beko masinu za sudje i ja sam bas zadovoljna sa njom...

Nista nadajmo se da se nece kvariti:)

Ono o grejanju dnevnog je bila sala naravno (zato sam i stavila smajlije na tom mestu) ;) Ali definitivno ce mi doprinositi grejanju sprata po zimi posto bas jako zagreje prostoriju...

Inace sve nase stvari su uglavnom pamucne posto muz i ja imamo takav posao u kojem nemamo dress code:) tako da nemam potrebe da koristim neke druge programe, a ono malo delikatnijih stvari i dalje susim na susilici.

Sve u svemu ja sam vrlo zadovoljna za sada, ako bude kakvih promena javljam ovde da se ne bi zaletili i drugi.
[ Leyla77 @ 17.09.2010. 10:36 ] @
@gti2 otkrila sam posle da imaju i programi za susenje, a ne samo temperature tako da verovatno ima i to senzorsko...nadam se..mada svaki put je ves suv pa kontam da ima:)
[ tdjokic @ 17.09.2010. 14:45 ] @
Sto se tice Boscha i verovatno jos nekih slicnih marki, to se sada pravi i po raznim drugim zemljama, nije vise iskljucivo Made in Germany. Mi smo imali malu sudomasinu Bosch, sklopljena u Grckoj, pokvario se ventil za dovod vode - komadic plastike se odvojio od tela ventila i zaglavio ventil, pa nije mogao da zatvori dovod i kad je vode vec bilo dovoljno, jeste sitnica ali nas je posteno izmucila. Imam busilicu Bosch, napravljena u Madjarskoj, "vodenica" za meso, Slovenija, i slicno.
[ goxgi @ 16.11.2010. 13:41 ] @
Hocu samo da kazem da Fliz u potpunosti nije u pravu. Ja imam Candy masinu za pranje vesa koja ima 500 obrtaja, i masinu za susenje Bauknect TRKK 6850... I moja iskustva su sledeca. 5kg vesa opranog i iscedjenog na 500 obrtaja, ukljucim na program - Suvo za orman, posto masina ima senzor, stoji par sekundi, i upali vreme susenja 1:35, bude sve potpuno suvo. Napominjem da ukljucim opciju i peglanja, ako nju iskljucim smanji za 7-8 minuta vreme. To je kada stavim farmerice, dukseve, trenerice, carape i plavi zimski ves...
Beli ves kada sam stavio, peskire, krpe za sudove, i ostalo, znaci to sto se iskuvavalo, upalila je na istom programu 1:20...

Stavljam maramice iz DM-a, i redovno cistim filtere...

Nista skoro ne peglam,extra je...

Tako da ona prica, mora imati 800 i vise ne pije vodu. Kontam da bi manje susila, i da bi bila usteda u struji, ali i ovako je OK....

PS: obe masine su mi donete iz Nemacke, i sve na njima je na nemackom, e sada ne znam da li to ima neke veze...

Uglavnom, poenta je da se ne mora kupovati masina za ves nova, nego samo za susenje, ali uzeti za susenje od 7kg (kao sto je moja), i onda kada stavis 5kg iz masine za ves, bude sve OK...

Toliko, pozzzzzzzzzzzzzzzz
[ anon157690 @ 16.11.2010. 14:13 ] @
Idite na stranicu Gorenje (www.gorenje.rs) potražite tu broj telefona nekog od njihovih prodajnih salona i pozovite ih.
Postavite im sledeće hipotetičko pitanje: Htela bi da kupim mašinu za pranje veša, koji model mi vi preporučujete, planiram
kasnije da uzmem i mašinu za sušenje veša. Naravno pitajte koliko obrtaja centrifuge ima ta mašina koju vam preporuče i
pitajte da li je to mnogo ili malo i eventualno koliko znači ta centrifuga...

@goxgi
vi možete da stavite i potpuno mokar veš bez centrifuge u sušilicu i ona će osušiti, stvar je u tome da ćete tim godišnju
potrošnju struje toliko da povećate da na kraju kad stavite sve na papir i podvučete crtu, shvatićete da ste za taj extra
novac koji ste dali državi/elektroprivredi mogli sebi lepo da kupite novu mašinu za pranje sa boljom centrifugom ...
Naravno, u slučaju da su energetski resursi kod vas neograničeni ili da na ovaj ili onaj način ne plaćate struju onda
cela priča pada u vodu. Većina ljudi koje ja znam sama plaća svoje račune za struju.

[ goxgi @ 16.11.2010. 14:33 ] @
Placam i ja racune za struju normalno, i masina za susenje mi je povecala racun za 500 dinara... Obrni okreni, na istom si kako god uzmes, ili ces davati elektroprivredi, ili ces kupiti novu masinu. S obzirom da je moja masina stara 3 godine, tako reci nova, odlucio sam se za prvu verziju... A 500 dinara iskreno ni ne osetim na racunu.

Hteo sam samo da kazem, da nije neophodno kupovati novu masinu sa ves, jer si ti naglasio da oni koji nemaju masinu sa minimum 800 obrtaja, ne treba da razmisljaju o kupovini masine za susenje, i da im ves nece biti osusen nego da ce morati da dodaju vreme susenja i ostalo. Sto kao, sto vidis, nije tacno... Procitaj tvoje ranije postove, pa sam zakljuci...

A Gorenje ne bi preporucio nikome, jer sam kupio sporet sa ravnom plocom, i kvario se jedno 10 puta za godinu dana....Naravno kod mene na sporetu pise Made in EU, jer je kupljen ovde, dok u Nemackoj npr. kada otvorite bilo koji Gorenje proizvod, pise Made in Slovenia....Toliko o tome....
[ Java Beograd @ 16.11.2010. 14:45 ] @
Citat:
Fliz: Postavite im sledeće hipotetičko pitanje: Htela bi da kupim mašinu za pranje veša, koji model mi vi preporučujete, planiram
kasnije da uzmem i mašinu za sušenje veša. Naravno pitajte koliko obrtaja centrifuge ima ta mašina koju vam preporuče i
pitajte da li je to mnogo ili malo i eventualno koliko znači ta centrifuga...

Evo ja ću da ti odgovorim: pojma oni nemaju oko tih obrtaja i prevrtaja. Ma kakvi. Preporučiće najnoviju i istovremeno naskuplju mašinu.
[ Leyla77 @ 17.11.2010. 07:28 ] @
ja sam se citav prosli mesec 12 sati dnevno grejala sa klimom i svaki dan sam ukljucivala masinu za susenje (masina za ves prastara 600 obrtaja) i racun za struju mi je bio veci 3000 din nego inace. Inace prezadovoljna sam s masinom, sve osusi jedino unistava gumirane stvari jer ja uvek koristim najjaci program tako da nam sada svima spadaju gace:))), ali i to je mala cena kada se seti mase vesa po radijatorima. Finije stvari i dalje stavljam na radijator, ali takvih imamo malo:)
Inace ne znam da li sam umislila, ali cini mi se da imam manje prasine u kuci od kada koristim ovu masinu...da li je to moguce? Na onom filteru se nakupi masa prasine i mrvica materijala mozda je u tome stvar....
[ Leyla77 @ 17.11.2010. 07:32 ] @
da dodam ja sam isto razocarana u Gorenje sporet:( Ja doduse imam onaj sa ringlama, ali jako su slabe, a i rerna mi slabo pece:( Doduse donela sam je sa neke akcije u Metrou u Madjarkoj pa ko zna koja je to klasa robe bila...
Imam puno stvari u kuci koje nisu neke jake marke i bas sam zadovoljna (pazi sad kad se ureknem pa sve pocne da se kvari:D). Imam Beko masinu za sudje, neki no name blender sa buvljaka koji radi vec 5 godina. I Wirpool masinu za ves koja je sr..e:)
[ rewqrewq @ 17.11.2010. 09:44 ] @
Citat:
Leyla77: da dodam ja sam isto razocarana u Gorenje sporet:( Ja doduse imam onaj sa ringlama, ali jako su slabe, a i rerna mi slabo pece:( Doduse donela sam je sa neke akcije u Metrou u Madjarkoj pa ko zna koja je to klasa robe bila...


Ne možeš da budeš nezadovoljna, zovi servis da pogledaju to. Rerna radi do 270 ili sl. stepeni... nije to slabo. Može da bude problem u struji, vezivanju kabla... ili je aparat neki sa one kineske pijace u Budimpešti.

Što se obrataja tiče, sve ispod 800 je pod znakom pitanja! Niko se nikad nije žalio na kvalitet sušenja kad je veš iscentrifugiran na min. 800 obrtaja. Ima kupaca koji imaju mašinu od 400-500 obrt. pa me ne cimaju da im sušara slabo radi. Ali je činjenica da ako se neko na taj problem žali, sigurno mu je mašina za pranje tankoza.

Preporuka: Kakva god da je mašina za pranje, kupita sušaru i probajte. 2-3 ciklusa sušenja, a ako vidite da ne obavlja pos'o kako treba Vi onda kupite nowu za pranje, obavezno od 800 obrt. pa na više.

Ovu magičnu cifru je sigurno izmislio neko sa dobrim marketingom, ali u praksi je pokazano da je to najdonja granica ispod koje nema žalbi 100%.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 17.11.2010. u 12:23 GMT+1]
[ anon157690 @ 17.11.2010. 13:57 ] @
Citat:
rewqrewq: Ovu magičnu cifru je sigurno izmislio neko sa dobrim marketingom, ali u praksi je pokazano da je to najdonja granica ispod koje nema žalbi 100%.

Zapravo nije marketing već fizika: mašina sa 600rpm ostavi u vešu 83% vlage, mašina sa 800rpm ostavi 21% manje, znači to je 62%... razlika između 800 i 1000 rpm je daleko manja dok mašina sa 1400rpm ostavlja 51% vlage tj. polu-suv veš...
[ Leyla77 @ 17.11.2010. 14:39 ] @
hm...treba cekati da naprave masinu sa 3000 obrtaja, po logici iz nje ce ves izaci suv:)))
[ anon157690 @ 17.11.2010. 16:03 ] @
Paaaaaa, zapravo ni to nije baš tako, priroda je i tu umešala svoje prstiće, opet malo fizike:
naime, mašina sa 3000 rpm bi smanjila vlažnost najverovatnije tek na nekih 35-37%, mašina sa 4000 rpm
bi po slobodnoj proceni jedva uspela da svede vlažnost ispod 30% itd. tako da suv veš nikad ne bi dobili
iz mašine za pranje bez obzira koliko bila centrifuka jer je potrebno uložiti mnogo snage da bi se vlažnost
smanjila za neki mali %.
ako povećaš centrifugu sa 600 na 800 znači dodaješ +200 obrtaja izbacila si iz veša čak 21% vlage dodatno
a ako povećaš centrifugu sa 1400 na 2000, tj, dodaš +600 obrtaja izbacuješ iz veša tek dodatnih 9% vlage.

Isti princip je i kod automobila, ako recimo imaš auto koji može maksimalno da ide 150 km/h i ima motor od
recimo 35 konja a ti hoćeš da ideš 200 km/h dovoljno je da povećaš snagu motora na nekih 43-45 konja,
znači za 10tak konja laički gledano
ali
ako imaš auto sa 150 konja koji može maximalno da ide 250 km/h a ti bi htela da ideš 300 km/h, moraćeš
da tom motoru dodaš barem 100 dodatnih konja...
Nadam se da shvataš šta pokušavam da objasnim, u oba slučaja si povećala brzinu za 50km/h ali si za prvo
povećanje "platila" 10 konja a za ono drugo bar 10 puta više tj. 100 konja...


600 -> 800 / +200 / 83 -> 62 / -21%
800 -> 1100 / +200 / 62 -> 53 / -11%
1100 -> 1400/ +300/ 53 -> 51 /-2%
1400->2000/ +600/ 51 -> 42 /-9%

2000 rpm - 42%
1400 rpm - 51%
1100 rpm - 53%
800 rpm - 62%
600 rpm - 83%

Ah, udavih...

P.S. Čisto da napomenem da ja nisam stručnjak za motore, automehaničar ili inžinjer, ono što sam naveo za automobile naučio sam gledajući TopGear :) tako da pravi stručnjaci koji bi sad najradije osuli paljbu po meni zbog netačnosti konkretnih brojki mogu slobodno da olade, možda brojevi i nisu sasvim tačni ali je princip potpuno tačan i tu greške nije bilo (a ni crva) LOL :D. Sad sam se setio još jedno primera, ako hoćeš da napraviš avion koji će visoko da leti za svaki dodatni kilometar u vis moraćeš da potrošiš sve više i više dodatnog goriva i sve više da pojačavaš snagu motora... ;)

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 17.11.2010. u 17:17 GMT+1]
[ Leyla77 @ 18.11.2010. 07:22 ] @
kapiram ono je bila mala sala:)
[ rewqrewq @ 18.11.2010. 09:34 ] @
Citat:
Leyla77: hm...treba cekati da naprave masinu sa 3000 obrtaja, po logici iz nje ce ves izaci suv:)))


Veš bi bio baš baš suv, ali u fronclama.
[ Java Beograd @ 18.11.2010. 09:48 ] @
Bio bi čitav, ali presovan. Jaka centrifuga nabija veš na zidove bubnja, ne cepa ga.
[ goxgi @ 26.11.2010. 12:35 ] @
Da li neko moze da mi pomogne, treba mi uputstvo za upotrebu za masinu za susenje Bauknect TRKK 6850, na bilo kom jeziku, uopste ne mogu da nadjem...

pomagajte please...

Masina mi super radi, ali sve susim na jednom programu, napamet, jer nemam uputstvo...

[ Leyla77 @ 26.11.2010. 12:54 ] @
ne mogu da verujem sto god sam nasla nude da kupis...kakva je to firma?!
Jedino sam nasla ovo gde mozda mozes da im pises i trazis pomoc: http://rs.diplofix.com/post-BAUKNECHT/TRKK-6850

Ili mozda ovde...ne znam ne znam nemacki, a nema engleskog:) http://www.bauknecht.com/cws-bauknecht-com/index.htm

To si kupio od ovih sto dovoze polovno iz Nemacke?
[ goxgi @ 26.11.2010. 14:42 ] @
Masina je super, jako sam zadovoljan, od njih sam kupio, a veruj mi marka je super, to je cuvena marka na zapadu....
[ Leyla77 @ 26.11.2010. 15:00 ] @
ja sam isto htela od tih da kupim sto donose iz Nemacke, ali s obzirom da se ne razumum nista u belu tehniku bojala sam se da mi ne uvale nesto :D
Ja bi na tvom mestu poslala mail toj firmi na engleskom i zamolila ih da mi posalju mailom uputstva...mozes da izlazes nesto tipa poklonili ti prijatelji iz Nemacke, a ti izgubio negde upustva ;)
[ goxgi @ 26.11.2010. 15:18 ] @
Ma ja sam znao ovog lika sto mi je doneo, to je sve OK...

Poslao sam im, e sada cemo videti, hoce mi odgovoriti....

[ Leyla77 @ 26.11.2010. 15:25 ] @
sigurno hoce to su ipak nemci, ja sam pisala Karcheru pre par godina i odgovorili su mi, tamo su ljudi profesionalni :)
[ gti2 @ 26.11.2010. 19:25 ] @
http://www.bauknecht.de/app.cnt/bk/de_DE/pageid/pgsrvifuhome001 Ukucaj model i klikni na suche.Zatim od ponudjenih tipova izaberi onaj sa odgovarajucim serijskim brojem.Bauknecht je inace Whirlpool-ov brend i isti model susare proizvode oba proizvodjaca.
[ goxgi @ 01.12.2010. 11:32 ] @
Leyla 77 poslao sam ti poruku, si dobila...
[ Leyla77 @ 01.12.2010. 12:40 ] @
odgovorila:) jesi li dobio odgovor od nemaca?
[ 1212p @ 11.01.2011. 20:58 ] @
Pozdrav svima:)

kupili bi polovnu masinu za susenje vesa mislimo se izmedju gorenje wt941, i miele novotronic t440c, t494c, ono sto me zanima je cena rezervnih delova koju je isplativije kupiti zbog eventualnog kvara. I sta znaci 5-6-7kg, ako mi masina pere 5kg da li ja sav taj ves mokar mogu da prebacim u susilicu koja je za 5kg?

Hvala puno na odgovoru
[ gti2 @ 11.01.2011. 22:07 ] @
Moze da se prebaci sav ves iz masine.Gorenje je mnogo jeftinije za popravku.
[ 1212p @ 12.01.2011. 07:03 ] @
@ gti hvala puno na odgovoru:)
[ goxgi @ 12.01.2011. 14:36 ] @
Po meni je bolja opcija Miele,mada i Gorenje je ok, ali ako je radjen za Evropsko trziste...

Mainu uzmi od 6kg minimum, da ti ne bi guzvala ves... Znaci 5kg peres, a u masinu od 6 ili jos bolje 7kg susis, i samo slazes, nema peglanja...

[ gti2 @ 12.01.2011. 16:40 ] @
Grejac za Miele kosta skoro 200€,a tastatura koja se dosta cesto kvari,oko 60€.Ja tu ne vidim zbog cega je Miele bolji izbor.Rec je o susari koja mulja levo-desno tj ne vrsi neku komplikovanu radnju.Da je u pitanju ves masina,to bi bila druga stvar.Ovaj model Gorenja je za nemacko trziste i koristi iste komponente kao Privileg.Ima jedan vrlo prost elektronski modul umesto silnih elektronskih ploca,senzor vlaznosti,kondenzator...Miele je dobra susara dok radi,a da se kvari,kvari se kao i svaka druga.Da nije tako,ne bi Srbija bila preplavljena Miele uredjajima donetim iz inostranstva.
[ rewqrewq @ 12.01.2011. 19:15 ] @
Citat:
goxgi: Po meni je bolja opcija Miele,mada i Gorenje je ok, ali ako je radjen za Evropsko trziste...

Mainu uzmi od 6kg minimum, da ti ne bi guzvala ves... Znaci 5kg peres, a u masinu od 6 ili jos bolje 7kg susis, i samo slazes, nema peglanja...


Nema za evropsko tržište, sve su iste.

Miele jeste marka bez diskusije. Mada je problem za održavanje, verovatno su preskupi delovi ako ih i ima.

Ako ti je Gorenje mašina sa punjenjem odozgore, nemoj da se razmišljaš, sigurno je full.
[ 1212p @ 12.01.2011. 20:01 ] @
@gti2 sta se najcesce kvari na gorenje wt941 i koliko odprilike kosta zamena, susara je polovna uvezena iz nemacke ali covek "ne zna" koliko je stara, trenutno nismo pri parama za novu a ne bih volela da popravkama dodjemo do cene nove.

@rewqrewq kako mislis masina sa punjenjem odozgo, mislis na susaru ili za pranje vesa?
[ anon157690 @ 12.01.2011. 20:22 ] @
Citat:
1212p:ne bih volela da popravkama dodjemo do cene nove.

u tom slučaju najsigurnija varijanta je ipak kupovina nove. nova aparat više košta ali ima garanciju pa ste
sigurni u slučaju kvara, polovan/korišten aparat manje košta ali nema garanciju tako da je to to...
Citat:
1212p:@rewqrewq kako mislis masina sa punjenjem odozgo, mislis na susaru ili za pranje vesa?

gorenje ne pravi sušare sa punjenjem odozgo...

P.S. a koliko bi vas koštala ta mašina koju razmišljate da kupite?
[ 1212p @ 12.01.2011. 20:26 ] @
120e
[ gti2 @ 12.01.2011. 20:29 ] @
U najvecem broju slucajeva dolazi do zaprljanja senzora za vlagu pa je potrebno samo rastavljanje i ciscenje.Delovi koji se periodicno menjaju (zavisno od upotrebe,ali uglavnom posle vise od 5 godina) su prednji i zadnji filc (dihtunzi bubnja) i teflonski klizaci bubnja,znaci nista strasno.Ako nadjete Whirlpool ili Bauknecht (iste su masine i mehanicki i elektricno),mozete je uzeti slobodno jer su dosta pouzdane i skoro da je jedino sto se kod njih trosi,spaner kaisa.Nemaju lezaj bubnja vec bubanj "trci" na cetiri gumirana tockica.
[ anon157690 @ 12.01.2011. 21:06 ] @
Citat:
1212p: 120e

Po meni je izbor jednostavan, nove kondenzacione mašine od gorenja su minimum 3x skuplje od ove cifre
+ vi niste pri parama (a ko jeste u ovo vreme osim političara-lopurda i sličnih) = kupite ono što vam se nudi jeftino.
Drua varijanta bi bilo novo na kredit!
[ 1212p @ 13.01.2011. 16:18 ] @
Hvala vam puno.
Bauknecht niko nema sve su prodate, a whirpool sam nasla jednu oko 2god staru. Koliko bi mogla da bude stara gorenje wt941 kopam po google ali nista ne nalazim.

[ anon157690 @ 13.01.2011. 16:49 ] @
Citat:
1212p:Koliko bi mogla da bude stara gorenje wt941 kopam po google ali nista ne nalazim.

minimum 4 godine ako gledamo model (ako je stajala upakovana u magacinu negde do prošle godine to je druga stvar)...
[ 1212p @ 13.01.2011. 17:20 ] @
@ fliz

Super hvala:)
[ peetar @ 10.02.2012. 13:54 ] @
I ja kupih novu whirpool mašinu za sušenje. Ali bre niko od vas da pomene koliko su ta sr... od sušara bučne.
Svi pričaju koliko i kako suši koliko struje troši i td. pa nebih je kupio da sam znao da je tako bučna pa makar ne prao veš. Još jednu zamerku imam a opet je vezano za buku, ona ima odloženi start ali kada je startujete odloženo ona se upali na svakih sat vremna uključi ventilator okrene bubanj i ugasi se normalno pri tom pravi buku koju ja ne volim, pa koja je svrha odloženog starta da bi se palila na svakih sat vremena i nešto proveravla verovatno proračunava nešto.
Sve u svemu ja sam jako razočaran.
Jeste dobro što u zimksim uslovima kao što su ovih dana ne moraš da sušiš po stanu veš, samo ubaciš u nju i stisneš dugme inače ta kolličina buke užas. Kao da živim u nekoj radionici.

Potreban mi je savet koja od svih sušara koje postoje proizvodi najmenju buku (mora da bude kondenzacijska).? i koja kada uključiš odloženi start ne pali se na svaka 2 sata da kao nešto odradi.

hvala.
[ anon157690 @ 10.02.2012. 14:17 ] @
Pa s obzirom na sistem rada moraju da proizvode buku, doduše ne znam za whirpool koliko su bučne ali znam za gorenje jer sam s njima radio i ovako odokativno (pošto nisam merio buku) bi rekao da su tiše od veš mašina (isto gorenjovih) pa jedno 20% ili recimo da su u rangu sa bukom koju prave topload mašine za pranje dok peru (centrifuga je malo bučnija). Što će reći nikako ne bi rekao da je buka takva da se čuje u 3ću sobu ili čak nepodnošljiva...
Odloženi start nisam koristio ali mislim da se ne pali na svakih sat vremena... Mislim da su to namerno ubacili da se veš ne bi, da kažem, slegao-nabijao predugo u bubnju...
[ test1234 @ 10.02.2012. 21:23 ] @
http://www.tehnomanija.rs/kata...a-susenje-vesa-wtw86563by.html

Evo ova ne pravi skoro nikakvu buku, ima svud okolo izolaciju od 25mm. Kupljena bez kompresora, polovna, za 7000 din, sad gledamo sta cemo.
[ anon157690 @ 10.02.2012. 22:23 ] @
Kupio si mašinu koja kod nas košta skoro 100k din za 7k??? zar ti to nije bilo čudno!!!
[ test1234 @ 11.02.2012. 12:29 ] @
To joj je cena, znao sam, postavi se nov komresor i verovatno ide za 30k.
[ zokij @ 13.03.2012. 19:39 ] @
Kupili smo ventilacionu masinu za susenje vesa i planiramo da je stavimo u ostavu (u stanu) u kojoj postoji ventilacioni otvor. Sta mislite da li je to pametno?
Brine me grejanje masine u toku rada i da li ce vent.otvor dobro "vuci" paru...
[ anon157690 @ 13.03.2012. 20:45 ] @
Ventilaciona mašina radi tako što usisa vazduh iz okruženja, provuče ga kroz grejač i zagreje i takvog ubaci u bubanja kroz veš pa u odvod, tako da ne razumem onaj deo "Brine me grejanje masine u toku rada" možda misliš koliko se sama mašina/lim greje dok radi??? ali to je nemoguće reći baz informacije o modelu mašine koji si kupio a ti to nisi napisao!!!
Dalje, ti imaš ventilacioni otvor u ostavi, šta tu reći? čestitam što imaš otvor!!! A da si malo opisao kakav otvor??? Uglavnom, ako je otvor horizontalan i kraći od 30 cm = može, u suprotnom = nemože (u prevodu zahebo si se...).
[ zokij @ 13.03.2012. 21:36 ] @
Masina je Gorenje D61110. Otvor je vertikalan, plasticna cev fi120. Stan je na prvom spratu, od ukupno 4 sprata.
U upustvu za upotrebu nije naglaseno da otvor bude horizontalan i kraci od 30cm. Cak je kao primer za preporuceni nacin ugradnje prikazana masina gde je crevo izvedeno vertikalno na gore (doduse neka 2m pa nakon toga kroz prozor). Ali ja nemam prozor pa sam planirao da crevo odvedem u ventilacioni otvor...
[ gti2 @ 13.03.2012. 21:45 ] @
Moze tako da radi bez problema.
[ anon157690 @ 13.03.2012. 22:06 ] @
Citat:
gti2: Moze tako da radi bez problema.

Može mašina tako da radi ali će zato u ventilaciji napraviti sra**e žestoko!

Citat:
zokij: Cak je kao primer za preporuceni nacin ugradnje prikazana masina gde je crevo izvedeno vertikalno na gore (doduse neka 2m pa nakon toga kroz prozor).


E ovo u zagradi je jako-jako bitna stvar. Razlog zašto se uz mašinu ne dobija 5 metara tog rebrastog creva je upravo taj što crevo ne sme da bude predugačko. Kroz to crevo ide vruć-vlažan vazduh iz mašine, pošto je on veće temperature nego što je okolni vazduh u prostoriji neminovno će doći do kondenzacije vode na unutrašnjem zidu creva te je zato bitno da crevo bude što kraće. Ako ti staviš crevo u vertikalni odvod koji uz to ide skoro 4 sprata iznad tebe para iz mašine će stići do otvora na krovu jedino pod uslovom da je cev kroz koju prolazi veće ili jednake temperature kao i sama para u suprotnom, ako je cev hladnija od pare neminovno će doći do kondenzacije vode na zidovima odvodne cevi, ta voda će se spuštati naravno niz cev i napraviće sra**e u onom stanu gde cev počinje (verovatno u stanu ispod tebe a ako si ti prvi onda kod tebe), neće doći do poplave naravno ali konstantno stvaranje vlage u zatvorenom prostoru koji nije predviđen za vlagu nikad nije dobro (s obzirom da je to odvod u ostavi znači da nije predviđen čak ni za aspirator već za prirodnu cirkulaciju vazduha).

Koliko će vlage mašina za sušenje da izbaci zavisi od tvoje mašine za pranje. Predpostavka je da imaš mašinu za pranje sa 800 obrtaja centrifuge što znači da u vešu ostane poprilična količina vlage, (pošto su mašine sa 800 rpm minimum koji se preporučuje za kombinaciju sa mašinom za sušenje) što znači da će sušara duže raditi i više vlage izbacivati...

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 13.03.2012. u 23:16 GMT+1]
[ zokij @ 13.03.2012. 22:09 ] @
Ja sam pretpostavljao da moze jer sama razlika u pritiscima na izlazu iz masine i u atmosferi uzrokuje strujanje vlaznog vazduha. Ali sam se zabrinuo da li ce mozda doci do kondenzacije ili mirisa u stanovima (ostavama) iznad?

Citat:
gti2: Moze tako da radi bez problema.

Da li si ti vidjao ovaj tip izvodjenja ranije, posto vidim da radis u servisu?
[ gti2 @ 14.03.2012. 18:44 ] @
Ne secam se da sam u stanu video ventilacionu susaru,ali sam video u kuci sa crevom provucenim kroz plafon do tavanskog prostora.Napisao sam da masina moze tako da radi sto je tacno.Problem kondenzacije u cevi bi mogao da postoji,zavisi gde je pocetak te ventilacione cevi.Na kraju krajeva,ne treba zaboraviti da se ista ta cev koristi za izduve kuhinjskih aspiratora koji izbacuju i vlagu i masnocu pa sve to funkcionise,plus je plasticna tako da kondenzat u njoj ne moze da natopi neciji zid.Bitno je samo da je njen pocetak negde gde eventualno kapanje vode ne moze da prouzrokuje stetu (podrum npr).



[Ovu poruku je menjao gti2 dana 14.03.2012. u 20:21 GMT+1]
[ cozmo_im @ 18.03.2012. 13:30 ] @
Citat:
Fliz:Koliko će vlage mašina za sušenje da izbaci zavisi od tvoje mašine za pranje. Predpostavka je da imaš mašinu za pranje sa 800 obrtaja centrifuge što znači da u vešu ostane poprilična količina vlage, (pošto su mašine sa 800 rpm minimum koji se preporučuje za kombinaciju sa mašinom za sušenje) što znači da će sušara duže raditi i više vlage izbacivati...


Ovo je nebitno. Prijatelji imaju neku obicnu Gorenje ves masinu sa 500 obrtaja i susilicu gorenje ventilacionu u kuci i brate ne da susi nego rastura i nikakve vlage nema. Ako masina ISPRAVNO CEDI ves. Centrifuga je nebitna.
[ goxgi @ 18.03.2012. 14:01 ] @
Ima veze, ja sam imao Candy masinu za ves sa 500 obrtaja i tako ocedjen ves je susila 2,5 sata, peskire nekada i 3. Sada imam novu masinu sa mogucnoscu da menjam brzine centrifuge, pri tom je najveca 1400 obrtaja. Tako ocedjen ves susi manje od sat vremena. Zanci razlike ima u potrosnji struije. I masina za susenje mi je bila crkla neki deo, nemam pojma koji, i majstor mi je rekao da je od previse vlaznog vesa, jer nije mogla da ga osusi pa je produzavala vreme, pa istopila neke kontakte, i da mora minimum 800 obrtaja cedjenja, sto ti stoji i u uputstvu za upotrebu masine za susenje.

Uglavnom, radice i susice, ali pitanje do kad, i koliko ce struje da potrosi...
[ anon157690 @ 18.03.2012. 14:08 ] @
Citat:
cozmo_im: Ovo je nebitno.


Nebitno!!! Hajde ovako da postavimo stvar:

Mašina A, 500 obrtaja centrifuge / 6kg veša
Mašina B, 1000 obrtaja centrifuge / 6kg veša

logično je da će mašina sa većom centrifugom bolje iscediti veš tj. u njemu će ostati manje vode nego u vešu koji je centrifugiran na 500rpm iz čega proizilazi da je za sušenje bolje isceđenog veša potrebno manje vremena što opet znači i manju potrošnju struje i manju količinu vlage koju sušara treba da izbaci, zar to nije logično?

Ako uzmeš dva identična lonca, u jedan sipaš 1 litar vode a u drugi 1,5 litara vode i staviš ih na dve iste ploče uključene na istu temperaturu, iz kojeg lonca će voda pre da ispari??? Ili podpitanje, za potpuno isparivanje KOJE količine vode će se potrošiti više struje ???

Drugar verovatno nije obraćao pažnju na potrošnju struje kad je kupovao sušaru, inače gorenje zvanično ne preporučuje kupovinu sušare ako imaš veš mašinu sa manje od 800 rpm centrifuge, 800 je minimum koji preporučuje, možda ne piše na njihovom sajtu ali kad odeš u neki od salona da kupiš sušaru 99% će te pitati kakvu veš mašinu imaš...
[ cozmo_im @ 18.03.2012. 14:17 ] @
To sto pise je ograda proizvodjaca ako crkne nesto (a nece).

Prijatelji imaju tu masinu skoro 5 godina i dosad nijedan problem a potrosnja struje je mizerno povecana zimi na mesecnom nivou. Tutnu sve unutra, ukljuce, vozi misko. Nijedan problem.

Pa jel to prave da susi jaja ili ves?

Pri tom KAKO ZAMISLJAS da mora minimum obrtaja da bude 800 kad postoje SPECIJALNI programi mixovane sintetike i pamuka koje NE SMEJU preko 600 obrtaja da se centrifugiraju (svaka digitalna masina ima to ogranicenje, ova moja recimo kao i neke koje sam jos video tipa Samsung, Gorenje, LG, Ardo...).

Sta sad ne sme susim takav ves?

Smesno.

Ionako planiram da kupim susaru i dokazacu da nije potrebno minimum 800 obrtaja. Kao sto su me dosad ubedjivali, tako me ni sad niko ne moze ubediti a iz iskustva drugih vidim da niko ama bas nijedan problem nema godinama iako su im masine uglavnom 600 obrtaja.
[ anon157690 @ 18.03.2012. 14:34 ] @
Sintetika isto tako ne upija toliko vode u sebe, zapravo upije znatno manje od pamuka tako da ako imaš pola-pola varijantu (sintetika-pamuk) i centrifugu od 600rpm u vešu ćeš imati manje vlage nego 100% pamuka na 800rpm...
Pazi, što se mene tiče ti možeš i ručno da iscediš veš pa ga suši u sušari ako hoćeš :) ja samo pokušavam da prenesem ljudima moje iskustvo u radu sa gorenjem i iskustva kupaca (pošto sam radio u gorenju, išao na obuke i bla-bla) a pošto više tamo ne radim nemam ni interesa niti mi pada na pamet da nekome preporučujem gorenje...

Potrošnja struje može da se gleda i kao smešna i kao velika sve zavisi od tebe tj. tvojih prihoda i rashoda i tvog stava o rashodima, ono što je meni smešno je recimo kad ljudi gledaju da zamene sve sijalice u kući sa štedljivima kako bi uštedeli struje a onda kupe tako neku kombinaciju najjeftinije mašine za pranje i sušenje koja u potpunosti obesmisli bilo kakvu ideju uštede... Ne govorim ovde konkretno o nikom već samo navodim svoje iskustvo, sa čime sam se ja sretao u praksi...
[ zokij @ 26.03.2012. 14:53 ] @
E samo da javim šta sam uradio. Zvao sam u Gorenje i zamenili su mi ventilacionu za kondenzacionu (iako je bila raspakovana). U kupatilu imam Beko masinu za pranje tako da ću, ipak, sušilicu staviti na nju (uz mašinu sam dobio i vakuumske nogice) a ne u ostavu.
[ anon157690 @ 26.03.2012. 15:23 ] @
Eeeee, pa što si to uradio, a ja sam taman čekao reuzltate primene odvodne mašine u tvojim uslovima da vidim koliko sam bio u pravu (ili možda nisam...) :/
[ dusko_m @ 01.04.2012. 22:17 ] @
da li ventilacione masine mogu da se instaliraju u negrejanim prostorima (zastakljena terasa)?
[ test1234 @ 02.04.2012. 06:18 ] @
Ako ima mehanicki programator, moze bez problema, ako je sa elektronikom, zimi moze biti problema zbog niske temperature I kondenza.
[ zokij @ 07.04.2012. 21:41 ] @
Samo da kazem da bih grdno pogresio da sam masinu za susenje stavio u ostavu... Dosta se greje u toku rada, u kupatilu je bilo 60 stepeni dok je masina radila, na pločicama se kondenzovala vlaga. Ali to je kupatilo gde se vlaga i ocekuje a u ostavi bi se sigurno pojavila budj na zidovima a krompir i luk bi u sred zime proklijali za 2 dana :)
[ anon157690 @ 07.04.2012. 22:12 ] @
Ventilaciona mašina: uzima vazduh iz prostorije, zagreva ga, prosvira kroz veš (gde pokupi vlagu) i izbacuje napolje
Kondenzaciona mašina: uzima vazduh iz prostorije (ovaj "hladan" vazduh prolazi kroz kondenzator), zagreva ga, prosvira kroz veš (gde pokupi vlagu), zatim provlači ponovo kroz kondenzator (ali ne kroz iste "vodove" kroz koje se uzima hladan vazduh iz prostorije) tu dolazi do kondenzacije vlage, voda se skuplja i transportuje do posude za kondenzat u mašini ili izbacuje u odvod (ako si tako namestio ono crevo nazad na mašini) i na kraju se vazduh vraća u prostoriju a pošto on ne može da se ohladi dovoljno brzo dolazi do zagrevanja prostorije.

Što je vazduh u prostoriji topliji to je kondenzaciona mašina manje efikasna i duže vremena joj treba da odradi posao...

Čista fizika :P
[ gti2 @ 08.04.2012. 20:44 ] @
Citat:
Fliz:
Kondenzaciona mašina: uzima vazduh iz prostorije (ovaj "hladan" vazduh prolazi kroz kondenzator), zagreva ga, prosvira kroz veš (gde pokupi vlagu), zatim provlači ponovo kroz kondenzator (ali ne kroz iste "vodove" kroz koje se uzima hladan vazduh iz prostorije) tu dolazi do kondenzacije vlage, voda se skuplja i transportuje do posude za kondenzat u mašini ili izbacuje u odvod (ako si tako namestio ono crevo nazad na mašini) i na kraju se vazduh vraća u prostoriju a pošto on ne može da se ohladi dovoljno brzo dolazi do zagrevanja prostorije.

Što je vazduh u prostoriji topliji to je kondenzaciona mašina manje efikasna i duže vremena joj treba da odradi posao...

Čista fizika :P


Plavo je tacno,crveno je netacno.
Kondenzacione susare imaju dve turbine.Jedna turbina provlaci vazduh iz prostorije kroz kondenzator kako bi se on odrzao sto hladnijim (zbog izdvajanja sto vece kolicine kondenza) i odmah ga izbacuje napolje.Druga turbina vrti "topli" vazduh tj onaj koji non stop cirkulise putanjom grejac > bubanj (ves) > kondenzator (izmenjivac toplote).Taj topli vazduh ne izlazi iz masine.Temperatura koja se podigla u prostoriji je nastala preuzimanjem toplote sa kondenzatora.

Kod ventilacionih nema tog problema tj nije izrazen u tolikoj meri jer ventilaciona sav topao vazduh i vlagu izbaci kroz crevo.Problem je sto tokom rada stvara potpritisak sto znaci da vrata ili prozor u toj prostoriji moraju biti odskrinuti kako bi uvek imala obezbedjenu dovoljnu kolicinu vazduha za cirkulaciju.

Evo i slika (desna) koja objasnjava ovo sto sam napisao za kondenzacionu masinu
Turbina pod brojem 5 provlaci vazduh iz prostorije kroz kondenzator,a turbina br 1 vrti topao vazduh u masini.Ta dva kanala nikako nisu povezana tako da se ta dva vazduha nikada ne mesaju...

[ anon157690 @ 08.04.2012. 20:50 ] @
A jel imaš neku sliku konkretno iz gorenje kondenzacione sušare?
[ gti2 @ 08.04.2012. 20:51 ] @
Nemam sliku,ali sam ih rastavio prilicno...Svaka koju sam video je imala dve turbine.
[ gti2 @ 08.04.2012. 21:14 ] @
Nasao sam jednu na brzinu i to jos uvek aktuelan model D61212


Na slici se lepo vidi da osovina rotora motora ulazi u dva kucista ventilatora (levo i desno od statora)

[ anon157690 @ 08.04.2012. 21:46 ] @
Pa ne znam, teško je zaključiti sa slike, morao bi da otvorim mašinu i zaviri sa različitih uglova.
Ovo je skinuta desna strana mašine (gledano s vrata) ono dole levo je kućište za kondenzator
itd... Ako je tako kao što ti kažeš onda ispada da se zapravo vazduh vrti od zadnjeg dela bubnja
ka prednjem pa prolazi kroz filter na vratima pa u kondenzator (ima smisla).
Uglavnom ako je tako to znači da ovi što su mi držali obuku nemaju blage veze šta pričaju,
sreća pa meni nije bilo teško da zavirim u pojedine aparate sa serviserima :P
[ gti2 @ 08.04.2012. 21:54 ] @
Citat:
Ako je tako kao što ti kažeš onda ispada da se zapravo vazduh vrti od zadnjeg dela bubnja
ka prednjem pa prolazi kroz filter na vratima pa u kondenzator (ima smisla).


Naravno da je tako,grejac je uvek pozadi i vazduh prvo prelazi preko njega,ulazi u bubanj i ide na kondenzator pa opet u krug.
Razmisli malo,da postoji jedna turbina i da to radi kao sto si opisao,pola vode bi zavrsilo u prostoriji,a pola u rezervoaru (fioci) jer
kondenzator ne moze u jednom naletu vazduha da izdvoji sav kondenzat.Cak i susare sa toplotnom pumpom kod kojih je temperatura izmenjivaca veoma niska rade sa dve turbine.
[ anon157690 @ 08.04.2012. 21:59 ] @
Dakle otkrili smo još jednu istinu o gorenju, njihovi "edukatori" nemaju blage veze sa životom.
Video svojim očima, ima i takvih koji ne znaju blender ili usisivač da rasklope!!!
[ baggio @ 27.09.2012. 10:57 ] @
Pozdrav,
potrebna mi je pomoc oko izbora masine za susenje vesa.
Posto sam nadavno dobio dete i ves se u kuci pere maltene svaki dan, odlucio sam se da je kupim.
Zivim u prizemnoj kuci. Masina bi bila instalirana na zatvorenoj terasi ~20m2. Terasa se ne greje i ne hladi, ali su klimatizovane sporedne prostorije tako da je tu temperatura od 20-25 leti i recimo 15-20C zimi. Imam mogucnost direktnog odvoda za crevo, horizontalno 30cm (ukoliko se odlucim za ventilacionu).
Zivim u dvojnoj kuci sa roditeljima i imamo dve ves masine, Beko-5kg-1000obrtaja i Gorenje-6kg-600obrtaja (susilicu bi koristili za ves iz obe masine s tim da bi beko prao ipak vise).

E sad, pitanje je da li mi je pametnije da uzmem ventilacionu, za koju mislim da postoje idealni uslovi. Ili ipak da izdvojim u startu vise novca za kondenzacionu, posto ce susilica ipak raditi skoro svaki dan. Kolika je realna usteda izmedju C klase ventilacione i B klase kondenzacione u mojim uslovima, posto za A klasu verovatno ne bih imao da izdvojim...mozda bih se nategao ako je usteda bas prilicna.
Takodje moze i neka preporuka za konkretan model koji trenutno moze da se nadje na trzistu...(kakva je recimo Candy GOV 780C?)

hvala.

[Ovu poruku je menjao baggio dana 27.09.2012. u 12:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao baggio dana 27.09.2012. u 12:15 GMT+1]
[ anon157690 @ 27.09.2012. 11:37 ] @
S obzirom na uslove koje imaš (zatvorena terasa, mogućnost vrlo kratkog odvoda) ja bi ti preporučio odvodnu mašinu.
U startu ćeš uštedeti 10tak hiljada pošto su one dosta jeftinije a ušteda struje između C energetskog razreda odvodne
mašine i B energetskog razreda kondenzacione je vrlo mala (manje od 0,1kWh), kondenzacione mašine u A, A+ i A++ razredu
već umeju lepo da uštede alu su u startu mnogo skuplje, sa cenom od preko 55.000 rsd a u zavisnosti od modela i preko 70.000 rsd
tako da ta ušteda maltene gubi smisao.
Dakle slobodno uzmi odvodnu, bićeš zadovoljan.
Konkretan model ne mogu da ti preporučim zato što ja imam iskustvo samo sa jednom robnom markom tako da ne mogu da uporedim
sa ponudom drugih proizvođača...


poz
[ baggio @ 27.09.2012. 14:05 ] @
Jos samo jedno pitanje.
Da li mi je pametnije da uzmem masinu deklarisanu za 6 ili 8kg? (Masine za pranje su mi 5 i 6kg).
Ova od 6kg je deklarisana kao 3,9KWh, a ova od 8kg kao 4,5KWh (pretpostavljam da je to za pun bubanj). Tacnije da li masini od 8kg proporcionalno opada i potrosnja ako susim 6kg vesa?
U pitanju su ventilacione odvodne susilice. Ista je cena (Candy i Gorenje).

Hvala.
[ anon157690 @ 27.09.2012. 15:02 ] @
Citat:
baggio:
Ova od 6kg je deklarisana kao 3,9KWh, a ova od 8kg kao 4,5KWh (pretpostavljam da je to za pun bubanj).
Tacnije da li masini od 8kg proporcionalno opada i potrosnja ako susim 6kg vesa?

U pitanju je zapravo deklarisana snaga grejača koji uvek isto radi sušio ti 3kg ili 8kg veša, ono što se
menja je vreme sušenja veša, za manju količinu treba podesiti kraće vreme i obrnuto za veću količinu.
Preporuka je da uzmeš 6kg mašinu ali ako se desi da relativno često obe veš mašine rade u kratkom
intervalu pa se desi da na sušenje čeka više od 6kg veša onda bi bilo praktično uzeti veću sušaru, u
suprotnom 6kg je OK...
Ono što još može da bude element pri izboru je crevo za odvod, da li se ono dobija uz mašinu ili ne,
(Gorenje recimo nije davalo ovo crevo uz najjeftinije modele), dalje pogledaj da li je bubanj od inoxa,
kod nekih majjeftinijih modela Gorenja bubanj je bio od lima posebno "zaštićenog od rđanja" ali ne od
inoxa...
Dalje, pitaj šta se desi ako u toku sušenja nestane struja, da li mašina nastavi i završi ciklus ili moraš
da je pustiš ponovo sa kraćim vremenom jer je ona "zaboravila šta je radila" :)
Naravno, koliko iznosi garancija i na šta se ona odnosi.... itd.

poz
[ baggio @ 27.09.2012. 23:35 ] @
Hvala Fliz na odgovoru i pomoci.
Ako nije problem bio bih dosadan jos malo..:)

Naime posle celodnevnog trazenja vidim da ove jeftinije masine imaju tacno one "probleme" koje ste naveli. Losiji bubanj, ne dobija se crevo kod nekih, kod drugih opet potrosnja od 4,5KW, sto je po meni ipak previse (narocito posto ce se susilica intenzivno koristiti)..
E sad, zbog ovog nabrojanog razmisljam se da ipak investiram u A-class masinu, koja bi vremenom sebe otplatila (cena struje ce ici samo na gore nazalost). Posto ce i roditelji da koriste masinu, uspeo sam da "dupliram budzet" tako sto ce oni ucestvovovati u kupovini:) Tako da sada gledam masine u rangu 60-70.000din.
Ono sto mi je zanimljivo su modeli sa toplotnom pumpom (ovi jeftiniji doduse). Kako to radi u praksi? Imam Fujitsu inverter klimu vec trecu sezonu i izuzetno sam zadovoljan njenim radom. Ali kako je to izvedeno kod susilica?

Pretpostavljam da imate iskustva sa Gorenje masinama pa ako imate neki savet u vezi sa modelima ovog tipa.
Ono sto sam nasao a da mi se uklapa u budzet su ovih par modela:
-gorenje D7462J (60k din)
-gorenje D8664N (68k din)
-beko DPU 8360 (56k din)
svi su sa 5god garancije

..naginjem ka gorenju, ali recimo moja ves masina je bas Beko i radi manje vise ok proteklih 4-5god. Isla je na servis par puta (jednom u garanciji) ali su bili sitniji kvarovi, servis izvrsen relativno brzo i korektno.

Hvala unapred.


[Ovu poruku je menjao baggio dana 28.09.2012. u 01:03 GMT+1]
[ anon157690 @ 28.09.2012. 01:37 ] @
Citat:
baggio
Ono sto mi je zanimljivo su modeli sa toplotnom pumpom (ovi jeftiniji doduse). Kako to radi u praksi? Imam Fujitsu inverter klimu vec trecu sezonu i izuzetno sam zadovoljan njenim radom. Ali kako je to izvedeno kod susilica?
Pretpostavljam da imate iskustva sa Gorenje masinama pa ako imate neki savet u vezi sa modelima ovog tipa.


Ono o čemu eventualno mogu da pričam je gorenje pošto sam sa njima saradjivao doduše ta saradnja se prekinula pre nešto više od godinu dana
a pošto su ovo novi modeli ne znam koliko ću moći da pomognem.
Ono što važi za ovu robnu marku jeste da vrlo često menjaju kompletne linije proizvoda, na 2 godine odprilike, i taman kad pomislite "e ova mašina se
dobro pokazala" oni promene celu liniju. Uvođenje mašina za sušenje je očigledno iznuđen korak pošto su one za naše tržište papreno skupe i siguran
sam da prodaja neće ići sjajno ali tamo negde na zapadu gde je konkurencija daleko oštrija nego ovde a i plate su daleko bolje ovo je bio korak u smislu
ili ćemo to uraditi ili će nas pregaziti kao zastarele...
Uglavnom sam sistem toplotne pumpe je da kažem jednostavan, one imaju mini kompresor u sebi i maltene se taj sistem može posmatrati kao frižider,
znaš da frižider ima deo koji hladi (unutrašnji) i deo koji se greje (spoljašnji) e pa isto je sad urađeno i sa sušarama a zbog samog sistema rada ovo je
primenljivo samo na kondenzacione sušare tako da su svi modeli sa t.pumpom kondenzacionog tipa.

Kompresori koji se koriste u frižiderima su prilično efikasni i mali potrošači struje što ne bi moglo da se kaže za klasične grejače koji su ranije korišteni u
sušarama.

Znači, sistem funkcioniše ovako: topli vazduh koji cirkuliše u mašini najpre prolazi kroz kondenzator, to je hladni deo sistema, izdvaja se vlaga pokupljna
iz veša i mlak vazduh se prebacuje u toplu fazu sistema gde se dogreva, znači ne usisava se iz prostorije i onda gura kroz jak grejač da bi se zagrejao
nego se samo dogreva i vraća u mašinu i krug se zatvara. Pošto su hladna i topla faza zapravo deo jednog sistema nema posebnog utroška za grejanje
a posebnog za hlađenje već i jedno i drugo nastaje u isto vreme...
E sad, pošto su to nove mašine kod nas bukvalno nedavno izbačene a sezona još nije počela s njima niko nema iskustva, niko ne može da kaže
kako ima recimo D8664N i kako je ekstra zadovoljan ili nije...
Jedino moje iskustvo sa starijim modelima bi odprilike moglo da se izrazi ovako: izbegavati najjeftinije mašine u kategoriji (gorenje ima više kategorija u svakoj
liniji proizvoda, recimo veš mašine su podeljene na one najjednostavnije sa najmanje funkcija, one sa više funkcija ali bez displeja, one sa displejom i "manje" funkcija
i one sa velikim displejem i gomilom funkcija, slično kod šporete, kod frižidera itd) sušara nema mnogo pa ne mogu baš da se dele u puno kategorija ali ih je opet
lako prepoznati, ranije su bile jeftinije odvodne (bez creva, običan bubanj, glup dizaj) i skuplje odvodne odnosno jeftinije kondenzacione i one skuplje naravno.
Sve je to imalo svoj naziv i podela je išla po funkcijama a ne po ceni ali je ovako jednostavnije rauzmeti, prepoznati kad se nađeš u prodavnici a i kraće je za pisanje
pošto su sve te funkcije koje mašina ima ili nema direktno uticale na cenu pa je ista prilično dobar pokazatel...

Elem, hteo sam da kažem, najbolje su se ranije pokazale mašine u srednjem i skupljem nivou što bi na tvoju situaciju moglo da se primeni kao: uzmi najbolju koju
možeš da priuštiš za pare koje imaš...

Sistem rada ovih mašina je nov i niko nema iskustva sa takvim mašinama od gorenja sa u zavisnosti gde odeš da kupiš siguran sam da će ti prodavci ispričati
bajke i samo sve najbolje o njima toliko da češ se pitati kako si uopšte živeo bez tako nečeg, moraš ostati pribram, nikako žuriti sa kupovinom i prikupiti
što više informacija pre kupovine. Ako ti neko kaže da ima isto mašinu sa toplotnom pumpom recimo LG ili slično to zanemari pošto ono što važi za LG ili
BOSH ili nekog trećeg uopšte ne mora da važi za gorenje, oni su međusobno veliki konkurenti i uvek se trude da urade istu stvar na totalno drugaćiji način
što na kraju i rezultira u pozitivnom ili negativnom iskustvu korisnika.

Činjenica je da gorenje aparati nisu ni blizu onome što su nekad bili a većina se više ne ne pravi u sloveniji, nerealno je očekivati da će bilo koji aparat koji kupiš
tu raditi bez kvarova duže od 10 godina, ako budeš imao sreće izdržaće recimo 7-8 godina onda će krenuti muke, ovo kažem zato što su ove nove mašine sa
toplotnom pumpom relativno kompleksan sistem (iako jednostavan za shvatiti kako funkcioniše) garancija od 5 godina je lepa ali šta ćeš posle, i najmanji kvar
će koštati dosta a pitnje je da li će se mašina isplatiti za 5 godina... Jeste da su stare mašine veći potrošaći struje ali je njihov sistem daleko daleko jednostavniji
imaš motor koji okreće bubanj i ujedno obezbeđuje krušenje vazduha i grejač koju zagreva vazduh a kod kondenzacionih još je tu i kondenzator koji je u suštini
mehanički sistem i pumpu za transport vode iz kondenzatora u posudu, znači mnogo mnogo jednostavniji sistem, lakši za popravku definitivno...

Eto to je recimo to, mnogo filozofije i ništa konkretno, najiskrenije ja kad bi se sad našao u situaciji da moram da kupim sušaru najradije bi gledao starije modele
D62122 ili D63325 (koja je bila moj najomiljeniji model sušare, extra mašina).
Od veš mašina najradije bi uzeo WA62135 ili WA62115 (razlika samo u broju obrtaja, prva 1300 druga 1100) ili eventualno WA73120/WA73141 to su sve "stari" modeli,
zapravo bili aktuelni do pre par meseci!!! ... WA65205 je vrhunska mašina ali je to model od pre 6 ili 7 godina, do pre godinu i po dana je koštala 100.000 onda je polako
padala cena, ipak je to sad zastareli model...

P.S. Izvinjavam se zbog grešaka u kucanju, suviše je kasno da bi ispravljao iste
[ Shoyo LM @ 28.09.2012. 09:01 ] @
Nisam protivnik nove tehnologije, ali ne preporučujem nikome da da dva-tri puta veće pare za nešto što mu ne treba.
Uštedu struje na sušenju ne pravi sama sušara već veš mašina i njen broj obrtaja centrifuge. 800rpm skoro duplo skraćuje vreme sušenja u odnosu na 600rpm; 1000 30% u odnosu na 800 i tako sve do 1400 gde prestaje.
A klasa kondenzacione troši do 0,55KWh po Kg veša, a ventilaciona C klase do 0,67KWh/Kg. Tako da je razlika za jedno punjenje od 5kg =0,6KWh a to je 3 dinara po skupoj struji ili 0,8 dinara po jeftinoj tarifi. Znači 150 sušenja godišnje po 2 dinara =300 dinara :) Koliko godina treba da radi da bi se isplatila?
Drugo, ventilaciona ima samo jedan grejač i jedan motor koji okreće i bubanj i ventilatore tako da su minimalne šanse da se pokvari. pošto imaš uslove za nju, a tehnika se odavno ne kupuje za ceo život kupi ti neku do 30000 (iz ličnog iskustva preporučujem http://www.tehnomanija.rs/masi...a-za-susenje-vesa-dv-7110.html) A ostale pare -300 eura potroši na nešto pametnije.
[ baggio @ 28.09.2012. 16:48 ] @
Hvala Fliz na iscrpnom odgovoru i objasnjenju.
Hvala Shoyo LM na savetu takodje.
Iskreno sada sam u nedoumici i razmisljam da li da idem na najjeftinije ventilacione modele (i da ih posmatram kao potrosnu robu) ili da idem na toplotnu pumpu.
Ovi "izmedju" modeli su mi "ni tu ni tamo" :)

Shoyo LM, kakva je Beko DV 1160 u odnosu na ovu pomenutu? To je neki ultra jeftin ventilacioni model. Razmisljam se da kupim njega, a crevo za odvod usmerim na tavan (posto mi je spoljasnja jedinica klime montirana tako da zimi uzima vazduh sa tavana, kojji je topliji od spoljasnjeg vazduha. Tako bi imao bar neke koristi tj ne bih rasipao energiju u potpunosti :)
[ anon157690 @ 28.09.2012. 17:33 ] @
Citat:
baggioa crevo za odvod usmerim na tavan (posto mi je spoljasnja jedinica klime montirana tako da zimi uzima vazduh sa tavana, kojji je topliji od spoljasnjeg vazduha. Tako bi imao bar neke koristi tj ne bih rasipao energiju u potpunosti

Ne bi ovo preporučio, zbog razlike između toplote vazduha koji izlazi iz mašine i niže temperature odvodne cevi (uslovljene temperaturom prostorije) može doći do kondenzacije (najverovatnije i hoće) koja će se vraćati u mašinu ili curiti okolo... Takođe taj vazduh iz sušare će imati miris deterdženta/praška što nije problem, ako se i pumpa taj vazduh u druge prostorije barem će vam kuća mirisati na ariel, mer, merix i slično
[ Shoyo LM @ 28.09.2012. 17:44 ] @
Za crevo se slažem sa prethodnim postom -sigurno će cureti. A taj model je samo stariji pa je zato i jeftin, jedini kvarovi na njoj su bili pucanje kaiša i to u sportskim klubovima i restoranima i gde baš mnogo rade. A kaiš je oko 1000 din. Nisam znao da ih ima još u prodaji, preporučio bih ti nju jer je bolje poznajem, ova druga je njen naslednik.
[ wnjacke @ 13.10.2013. 20:45 ] @
Pazljivo sam iscitao temu, ali ne mogu se pohvaliti da sam mnogo blizi odluci koju masinu za susenje da kupim. Jedan od problema je prostor. Imam zastakljenu terasu na kojoj bi mogla da stoji masina, ali sam procitao da prevelika hladnoca moze da predstavlja problem. U kupatilu za nju nema mesta. Ostaje mi potkrovlje kao opcija, koje se ne koristi, ali je uredjeno, jedino sto moze da bude cim nositi ves gore-dole, ali recimo da bi to bilo resenje. Drugi problem je sto ne mogu da skontam sta je bolje - uloziti pare u bolju masinu, stedljiviju, sa duzom garancijom i drhtati posle isteka iste ili uzeti neku jednostavniju, gde se i kvarovi redje ocekuju, zbog same konstrukcije masine.

Elem, voleo bih da mi neko preporuci neke pouzdanije modele, iz sopstvenog iskustva, koje su i dalje u prodaji, a recimo da je cena nebitna, barem u nivou od 25000 do 50000din. Mogu biti i odvodne i kondenzacijske, nebitno.
[ goxgi @ 14.10.2013. 07:41 ] @
Ja sam kupio polovnu za 130 evra Bauchneht, iz Nemacke mi doneli. Digitalna, radi kao avion. Imas na oglasima koliko hoces. To ti je moj savet, stavis je na terasu, i kad crkne bacis i kupis novu. Ja sam moju kupio pre 3 godine, evo je i dan danas radi non stop. Struja je 500 dinara jaca na racunu zimi, a peremo i susimo oko 5,6 masina nedeljno. Naravno uvek ima rizika, ali ja sam isao ovom logikom. Nije mi se davalo 350 evra za Gorenje ili neku kod nas na trzistu napravljenu u Kini ili Turskoj. Ova moja je matora ali radi kao sat, ima i svetlo u bubnju, raznorazne opcije. Ja sam jako zadovoljan...

Sve je stvar izbora, a ti odluci...

I da ves masina ti mora imati 1000 obrtaja, sve ostalo jako produzava susenje i potrosnju struje...

[Ovu poruku je menjao goxgi dana 14.10.2013. u 08:51 GMT+1]
[ antiteista @ 26.10.2013. 17:15 ] @
Postovanje svima! Izneo bih zapazanje koje moze biti mnogima zanimljivo; ovako, 18 godina sam koristio najobicniju ventilacionu masinu za susenje vesa, i to EI Nis. Bila je bucna, trosila je struju, ali ves je bio mirisljav i svez. Nije se cak ni kvarila. Poklonio sam je, i kupim bosov top model sa toplotnom pumpum za 1150 evra. Malo trosi, lep je ves, ali SMRDI. Sve sam probao, tako da se vracam na ventilacionu. Tek da se zna. Pozdrav.
[ test1234 @ 27.10.2013. 06:00 ] @
Probaj sa maramicama za susenje vesa, one su namenjene bas za to.
[ zokij @ 27.11.2013. 20:43 ] @
Mi već 2 godine koristimo Gorenje kondenzacionu mašinu D61212 i prezadovoljni smo, super suši, ne troši mnogo struje iako je baš intenzivno koristimo!
[ veljkoE @ 25.01.2014. 17:41 ] @
Upravo kupih masinu za susenje vesa:
CANDY. GCV 570 NC.

to je najjeftiniji model u rodiću /~26000/ trosi 520kw godisnje, 7 kg, 125 min /ciklus, 68 db. Sa crevom za izduvavanje.

Interesuju me ovi programi, kako to sto jednostavnije. uputstvo, naravno na engleskom, sto i nije problem...

Kod masine za sudje koristim eco program i ne razmisljam. Ovde jbg, nemam pojma, ima vremenski deo programatora i onaj sa izborom za :
Bone dry
Extra dry
Cupboard dry
Iron dry
Wool finish
No crease
Rapid 40

Kontao sam u kuhinju da je stavim, al kontam da je bocna, samo ne znam dal je bucnija od ove za sudje. Verovatno ce u hodnik

Ves masina je od 6 kg, ova je od 7 kg. Jel moze to da se samo prebaci iz jedne u drugu
Jel sme napolju da bude ona klapna kao sto bude na kuhinjskim aspiratorima
Pise da crevo mora biti max 50 cm iznad poda, ok, a posto ce crevo biti skoro pa maksimalno rastegnuto, koliko ce to praviti neki problem. Kliko ima kondezata u tom crevu.

U biti, sta da radims tim cudom, ukratko, a da ne komplikujem zeni zivot
[ Lavlja_Jazbina @ 25.01.2014. 18:00 ] @
Pa na tih 6 kila zavisi od kog su materijala.Beli ves bi trebao da izdvoji vode oko 4l,kada stavim kod mene na program
prevedeno sa nemackog,za orman.
Susenje i odabir programa isto zavisi i od obrtaja centrifuge.
[ veljkoE @ 25.01.2014. 18:20 ] @
Centrifuga je 600 obrtaja

zivim u kuci, ovo mi treba samo zato sto me nervira Ovih 2 meseca ves po celoj kuci, zena deca, haos... Najvise me interesuje koji je najprakticniji program, jel ona uvek greje istom snagom i tome slicno. Jbg, ne ni sta da pitam
[ Lavlja_Jazbina @ 25.01.2014. 18:23 ] @
Uxx,premalo. 800 i vise.Jedino ako je samo deciji ves,mali komadi tkanine.Recimo kada se ubaci posteljina u kombinaciji sa vesom,ves
se zavuce u onaj otvor i susenje traje i do pola sata vise.Bolje selektovati i manje ako vec moras na 600 o/min.

Da dodam,jeste da si uzeo ventilacionu ali pazi prostoriju gde ces je staviti posto onaj vazuh i nije naivan po pitanju vlage.
[ goxgi @ 25.01.2014. 18:36 ] @
izaberes Iron dry, to ti suvo za peglanje... predpostavljam da peglate ves, i to je to... i meni je ves masina 6kg, a za susenje 7, i samo prebacim iz jedne u drugu i gotovo... Spremi se na malo veci racun za struju...
[ anon157690 @ 25.01.2014. 18:51 ] @
Ovakve teme postoje da bi se PRE kupovine aparata došlo i pogledalo šta ide sa čim i šta je najbolje u odnosu na raspoložive uslove u kojima bi aparat radio, u suprotnom se napravi tako greška do greška kao u ovom slučaju a posle ispadne da je "mašina đubre", da proizvođač "nevalja 5%", da je prodavac "uvalio" bofl robu isl...
[ Lavlja_Jazbina @ 25.01.2014. 18:54 ] @
Daj obrazlozi.Kako treba?
[ veljkoE @ 25.01.2014. 20:53 ] @
Ja sam danas oko podneva poludeo kad sam skontao da nemam gde da sednem od vesa( ne bas bukvlano) jedno je mokro, jedno je na zici, jedno je za peglanje, jedno skoro pa suvo. I skontam da mi treba ovakva masina, najjeftinija je bila candy i ta je kupljena. Verujem da je iskustvo pokazalo da je potrebno preko 800 obrtaja centrifuge za ovo, al jbg, sigurno necu dati 800 € za susaru koja savrseno ispunjava uslove. Nigde , jbg, ne pisu preduslovi za upotrebu svake masine, bar ne u uputstvu.

Ova je ventilaciona, pa sad ne kontam na koju vlagu mislis ... Jel ona izbacuje jos nesto, ali da ja nju smestim lepo u hodnik i resim se bede. Nemoj sad da ispadne da moram prozor da drzim otvoren

sto se tice programa, "iron dry" dakle radi posao, al ostavi malkice vlazno zbog peglanja, ako sam dobro skontao programe. Da li onda ovi gore programi jos vise suše veš, tj. da bude suvlji... Sto je nizi program, to je ves vlazniji... Sad sam i zakomplikovao jbg.
nego, da li se skuplja voda u onom crevu, posto ce biti maksimalno razvuceno (ide ispod stepenica do spoljnog zida jbg) i onda ce se panjeti jedno pola metra zbog rupe.
Meni je bitno samo da zena ne poludi od masine pre nego sto ja poludim od nje

U svakom slucaju ne letim na mesec sa masinom
[ Lavlja_Jazbina @ 25.01.2014. 20:59 ] @
Pa moja ima kao neki hladnjak u donjem delu i tu prolazi topao vazduh preko mrezice u koju se skupljaju sitni delovi tkanine.
Taj deo mprezice je izmedju bubnja i tunela koji izbacuje dole topao vazduh.Taj vaduh lepo zagreje kupatilo ali i oteza vazduh.
Na to sam mislio,a voleo bih da cujem i misljenje FLIZa pa da se vidi ako se nesto pogresno radi.
[ veljkoE @ 25.01.2014. 21:07 ] @
Video sam, a i izvadio mrezicu da vidim sta je u pitanju, gledacu da je ugradim sutra, al ovaj sneg...
[ anon157690 @ 25.01.2014. 22:36 ] @
Nije reč o neispunjavanju uslova sušare već veš mašine, koliko dobro će sušara raditi u velikoj meri zavisi od toga koliko dobro veš mašina obavi svoje konkretno centrifugu. Kad veš mašina ima 600 obrtaja centrifuge nijedna sušara neće imati "dobre" rezultate rada, ni ona od 800 ni ona od 1600€. Kada neko kupuje i veš mašinu i sušaru onda mnogo više dobija investicijom u što bolju veš mašinu i osnovnu sušaru nego obrnuto, osnovnu veš mašinu i neku nadrndanu sušaru. Preporučuje se da veš mašina imam minimum 800 rpm a investicija u mašinu sa 1200 ili 1400 rpm u situaciji bebe i kad ima puno veša može da se isplati i pre isteka garancije za mašinu tj. za 2-3 godine.

Objašnjeno je kako radi ventilaciona mašina, usisa vazduh, zagreje, proturi kroz veš i izbacije kroz crevo napolje (ne, nemože da se spoji na dimnjak a nemoža da se spoji ni na onaj odvod gde ide aspirator, mora biti poseban odvod za sušaru). Uputstvo kaže da crevo ne sme puno da se razvlači na gore (ili uopšte) kako ne bi došlo do kondenzacije vlage u samom crevu jer će ta vlaga onda da se sliva dole, u mašinu, ispod mašine što će logično biti problem, koliko veliki zavisi od okolne temperature prostorije u kojoj se mašina nalazi. Fizika 1-o-1: što je razlika u temperaturi vazduha u crevu i oko/izvan creva veća to su i šanse da dođe do kondenzacije unutar creva veće (logično, smatramćemo da će vazduh u crevu u većini slučajeva biti topliji od vazduha oko/izvan creva).
Zbog toga je bitno da crevo ne bude previše rastegnuto i da nejde previše u visinu. U slučaju da crevo mora puno da se razvljači ili da ide visoko ili jednostavno nema uslova za bušenje rupe u zidu, preporučuje se kondenzaciona mašina...

Mrežica koju pominjete služi upravo da bi uhvatila te sitne dlačice i delove od tkanine i treba je čistiti po potrebi ili na svaka 3-4 sušenja.

Šta uraditi kad je mašina za pranje slaba = posle završenog ciklusa pranje i centrifuge staviti da odradi još jednu centrifugu.
Ako sušara i dalje ne može lepo da osuši veš (treba joj jako dugo vremena ili po isteku punog vremenskog ciklusa veš i dalje nije zadovoljavajuće suv) = staviti pola punjnja (npr ako je oprato 6kg veša staviti 3kg na sušenje pa posle ponovo ona druga 3kg).

Najjeftinija (kod dotičnog brenda) mašina za pranje veša od 800 rpm je A++ energetski razred, dok je najbolja sušara tek B energetski razred a košta ~40K din, one jeftinije su C energetski razred...

U suštini novac je već otišao tako da si tu gde jesi, isprobaš pa vidiš šta će dati najbolje rezultate u dotičnoj situaciji.
Upravljanje je kombinovano, imaš mogućnost vremenskog (podesiš koliko minuta će raditi) ili senzorskog (svaki program ima isprogramiran određeni nivo vlage/(kao i način rada) koji treba da ostane u vešu, upoređivaće to sa podacima sa senzora vlage i radiće dok ne poklopi te dve vrednosti ili dok ne sitekne neko maximalno vreme rada ako je isto podešeno sigurnosti radi)...

Bone dry - ovo je odprilike suvo za okačiti na vešalicu/čiviluk ali nisam siguran!!!
Extra dry - extra suvo, izvadiš iz mašine i obučeš
Cupboard dry - suvo za stavljanje u ormar
Iron dry - suvo za peglanje (ne moraš koristiti peglu na paru jer u vešu već ima dovoljno vlage)
Wool finish - za vunu
No crease - za košulje i veš koji se lako gužva
Rapid 40 - brzi program 40 minuta (obično bude nešto veća temperatura sušenja kod brzih programa pa pazi na to)...

Za početak isprobaj iron dry i meri koliko dugo će mašina raditi, ako ne radi preterano dugo onda idi na coupboard dry (sličica ormara) i opet meri koliko vremena će raditi čisto reference radi...
Posle nekoliko upotreba, kad budeš imao podatke o tome koliko vremena radi u kom programu i šta ti se najviše sviđa moći ćeš da je staviš na vremenski program, da radi zadato vreme i onda znaš kad treba da dođeš po veš :)

Jazbina, koju mašinu ti imaš?

P.S. pod veš mašinom mislim na mašinu za pranje veš jer u suštini obe su mašine za tretiranje veša.

[ veljkoE @ 25.01.2014. 23:25 ] @
Sad vec nesto i kontam

Svi znate gde zivimo, nista nam ne treba od tog trulog zapada, pa sad ne mozemo ni bez mikrotalasne, ni bez masine za sudje a izgleda niti bez sušare. Krajem 80ih su moji kupili ves masinu koja je imala regulator za broj obrtaja centrifuge do 1200 (tako nesto), a ovu novu nisam ni pogledao dok nisam skontao, al zena se ne buni da je neiscedjen ves posle pranja, tako da i nemam taj problem.

Dok sam gledao, pogledao sam i bosch, ljudi, mnogo skupo, 2 ove jbg. Pa ne mogu toliko vise struje potrositi ni da zelim.
Na srecu, ova masina ce mi trebati samo 2-3 meseca godisnje, kad je vani sneg i kisa preko zime, ostalo vreme u godini ide napolje.

Kad malo oprobam iznecu utiske...
[ Lavlja_Jazbina @ 26.01.2014. 10:29 ] @
Citat:
Jazbina, koju mašinu ti imaš?

Candy Co 106,2 F
Whirpool AWZ 863
[ veljkoE @ 26.01.2014. 21:44 ] @
Ugradjeno i probano, sva sreca pa sam stavio u hodnik posto je buka relativno velika, za drzanje u kuhinji, i nesto jako bitno, za one buduce korisnike, masina je hladna tokom rada, na par mesta je samo toplija, uopste ne greje okolinu. Sva toplina izleti napolje. Preciznije, necete se sa njom ogrejati.
Ugredjena je tako sto sam kroz rupu ubacio kanalizacionu cev 125mm i u nju ubacio fleksibilno crevo od masine. Jos samo neka klapna napolju protiv kise il snega i kraj...

Masina radi, radila na rezimu za Vesalicu . Oko 2 sata. Posle toga pokupili ostatak sa zice, prebacili na brzi program od 40 min i gotovo.
Nabacao sam svasta u masinu, i skontao da ne moze i peskir i tanja majica u isto vreme, peskir ostane mestimicno malko vlazan, nista strasno al ono...

Skontao sam zasto u uputstvu ne pise vreme trajanja, pa zbog centrifuge ves masine verovatno a radi pomocu senzora nekog. Negde sam procitao da klasu o potrosnji rade sa vešom srednje debljine, iscedjen na 1200 obrtaja.

U svakom slucaju jos je rano za negativne komentare, posto vise nema vlaznog vesa u kuci
[ Lavlja_Jazbina @ 26.01.2014. 22:45 ] @
Super..Ma nece biti problema.A sada kad razmislim,a da sam malo bolje skapirao FLITZa video bi da imamo razlicite sisteme.

Moja je kondezaciona a tvoja ventilaciona.Ja imam posudu za vodu dok ti luftiras pa zato i nema topline .Bitno da je tebi toplo oko srca jer nema vesa okolo..
[ veljkoE @ 27.01.2014. 07:03 ] @
Vala, baš
[ Sauriann @ 10.02.2014. 13:36 ] @
Pozdrav,
potreban mi je savet u vezi kupovine sušare sa toplotnom pumpom.
Da li je to rešenje ok (koja je razlika) i odgovara li kombinacija koju sam zamislio (pošto sam novu veš mašinu kupio pre tri godine)...

Upario bih:

WA 60105

Energetski razred: A+
Učinak pranja: A
Učinak ceđenja: C
Broj obrtaja centrifuge: 1000 obrt/min
Kapacitet: 6,2 kg


sa

D7462J

Energetski razred: A-20%, 20% niža potrošnja električne energije od A energetskog razreda
Kapacitet: 7 kg

hvala.
[ Dexic @ 10.02.2014. 14:39 ] @
Pitanje je: koliko kosta alternativa za masinu za susenje koja nije podjednako energetski efikasna.

Cini mi se da su Gorenje dosta jeftinije, ali recimo u slucaju Bosch-a, trebalo bi preko 10 godina da se ozbiljno koristi masina da bi bila isplativija ona sa vecom energetskom klasom.
A posto se masina za susenje realno ne koristi za sav ves, vec samo za ono sto treba brze/bolje osusiti (prijatniji je ves nego kad se susi na zici/susilici), tipicna primena je mnogo manja od 200 koriscenja godisnje. To je ispod 400kWh razlike. Sto je pak ispod 3200RSD razlike.
[ boree @ 10.02.2014. 16:44 ] @
i ja sam tek nedavno saznao za mašine za sušenje da ima sa toplotnom pumpom i odmah sam predložio ženi da menjamo al nije baš htela pa sam ostavio za drugi put , trenutno imamo bosch maxx 5kg (wtl6400) a mašina za pranje je 6,5 kg pa uvek iz dva puta sušimo , sušilica troši oko 2-2,5kwh za jednu turu a ove sa toplotnom pumpom nešto smešno (sad gledam prodate su) al jednog dana ...
[ Dexic @ 10.02.2014. 16:53 ] @
To sto oni stave na specifikacijama je skoro uvek na nekom njihovom Eco programu, i pod nekim njihovim uslovima. Sto znaci da ne mozes cak ni od istog proizvodjaca da poredis specifikacije.

Ali pogledaj to ovako - koliko stvarno susis godisnje? 200 puta? (tesko ali ajde)
200*2=400kWh. 200*2.5=500kWh. To je ispod 5000RSD.
Razlike kod Bosch-a su bile preko 50.000 za neke jeftine, koje odlicno rade, i te skupe sa toplotnom pumpom. Znaci da 10 godina ne bi bile otplacene.
To je pod uslovom da ona nista ne trosi, jer racunica gore je da je 2-2.5kWh razlike po susenju, koliko trosi tvoja masina :)
Realna razlika je manja.
[ boree @ 10.02.2014. 17:04 ] @
zaboravio sam da napomenem da sam hteo polovno da kupim , obične kondenzacione (ružne i matore) su oko 110-140e a sa TP oko 250e što i nije neka razlika da se dugo otplaćuje , a ono o sušenju ... ne znaš ti moju ženu ...
[ Dexic @ 10.02.2014. 17:52 ] @
Ne znam je, ali razumem je :)

To je vec solidno mala razlika da ne brines zbog toga. E sad, koliko je to polovna je vec na tebi da odlucis da li je bitno :)
[ boree @ 10.02.2014. 19:06 ] @
ma da , jedino me plaši koliko su naši upoznati sa tom tehnologijom , da ne bude evo radi a kroz mesec dana crkne (nedajbože) pa kažu "pa mi smo popravili što smo mogli" ...
inače sam hteo ovu http://www.siemens-home.at/arc...3%A4schetrockner/WT46W561.html

@saurian : dobra kombinacija , u rodi na recku ?
[ Dexic @ 10.02.2014. 19:29 ] @
Vec neko vreme i u svetu vlada "dok traje, traje, posle toga kupuj novu". Kod nas to vazi cak i tokom garancije :)
Jedina stvar koju prihvatam da menjam na masinama danas, van garancije, je grejac. Posto je to prilicno jeftino i retko potrebno. Ostalo... dizem ruke ako je van garancije.

Inace, mislim da se vise ustedi time da se odradi sto jaca centrifuga (ako moze i 1600, pod uslovom da je ves koji to moze da prihvati) u masini za pranje, i dodatni spin ciklus (naravno ako nije vuna/svila), koji vrlo malo trose. (skoro sve masine danas imaju Spin ciklus)

Ja imam neku skoro najjeftiniju Bosch, i po spec. kazu da trosi po 4-5kWh - nikad ni 2kWh mi nije potrosila, ali posle sam primetio da skoro sve sto stavimo je barem na 1200 obrtaja prano.
[ Sauriann @ 11.02.2014. 08:30 ] @
Slažem se da je godišnja ušteda maksimalno 5000 din zbog energetskog razreda niska ali to je za vreme garancije (5 godina) oko 25k din što je i razlika u ceni. Naravno govorimo o mašinama sa istim ostalim karkteristikama jer nije samo potrošnja ono što gledamo. Od čega je "doboš", da li i koliko je mašina bučna (meni npr. jako bitno) kao i koliko zagreva prostoriju, gužva li veš da li je dupla rotacija itd.
Nadam se da će izdržatei preko 5 godina :)
[ cozmo_im @ 15.02.2014. 08:06 ] @
Citat:
Fliz: Preporučuje se da veš mašina imam minimum 800 rpm a investicija u mašinu sa 1200 ili 1400 rpm u situaciji bebe i kad ima puno veša može da se isplati i pre isteka garancije za mašinu tj. za 2-3 godine.


Moju masinu, kada pere kombinovano sintetika-pamuk, ne mozes da ukljucis da centrifugira na vise od 600 obrtaja (iako masina moze vise na ostalim programima).

Takav je program. Kako onda susiti taj ves u susari? Inace, 99% masina na tom programu vrti na samo 600 obrtaja da ne bi unistilo ves.
[ test1234 @ 15.02.2014. 08:40 ] @
Kada zavrsi taj program, ukljucis dodatno samo centrifugu, na koliko hoćeš obrtaja. Jedini način.
[ Dexic @ 15.02.2014. 11:39 ] @
Taj mombinovani program ne opere pamuk kako treba, tako da je bolje da zasebno ukljucis. Ako je neka novija masina, nece trositi duplo struje, vec na manjem load-u ce trositi skoro srazmerno manje.
Za sintetiku i nije bitno da se pusti na 1200 naspram 600, ne upija nimalo - za pamuk je bolje da se bar dobro opere.
[ cozmo_im @ 16.02.2014. 08:03 ] @
Pere odlicno, ali me nervira da nesto ukljucujem rucno, pogotovo kad pere nocu pri jeftinoj struji (inace je class AA masina), ali ajd, to moze da bude resenje.

Kakva je ova susara, to je Candy GCC 580 NB:



[ test1234 @ 16.02.2014. 08:45 ] @
U svakom slucaju, sto veća to bolje za sam ves, a kvalitet, koliko para toliko muzike.
[ sava84 @ 19.02.2014. 10:46 ] @
Pozdrav, planiram kupovinu susilice za ves, pregledom ove teme sam vidio da nemam potrebu ici na a klasu pumpe, jer ce se koristiti cca 150 puta godisnje, pa sam grubom racunicom vidio da ce mi za tu razliku u cijeni b klasa moci da radi sigurno 10 godina a vjerovatno i duze. Do sad su mi svi uredjaji u kuci A ili A+ klasa, ali ovaj put bi vjerovatno isao na B. E sada, vidim da ste generalno zadovoljni sa beko uredjajima. Ja do sada nemam nista od njih u kuci, pa me zanima misljenje o ovoj susilici:


http://www.beko.hr/urun_detay....96&urn=8202&lang=hr-HR

Znaci nisam definitivno odlucio nista, a ova mi je ok sa cijenom (u bih oko 330 E). Zanima me generalno ima li kvarova na njima ako se neko susretao i koliko otprilike da ocekujem kW godisnje na 150-200 ciklusa sa susenjem vesa prethodno opranog u LG masini sa centrifugom 1000 obrtaja i kapacitetom 7 kg. Ako imate neki pametniji prijedlog od ovog mog bio bi vam zahvalan. Ovdje mi se svidja sto je senzorska, znaci ne moramo mi pametovati na koliko da je stavimo da traje program, pa bi otprilike to bio jedini uslov. Korisno je i sto sam vidio da postoji mogucnost spajanja posude za kondenz direktno na odvod, a stajace u pomocnoj prostoriji kuce pored umivaonika.
[ anon157690 @ 19.02.2014. 13:46 ] @
@cozmo_im
Kao što Dexic reče, kombinovani programi nisu najbolje rešenje. Mašina ne može da centrifugira na više od 600 zato što program to ograničava, to je zbog sintetike, i klasičan samo sintetika program ima samo slabije centrifuge a kad izabereš pranje pamuka videćeš da su ti dostupne sve brzine centrifuge.
Isto kod sušenja, kod senzorskih mašina postoji poseban program za sintetiku jer ona ne sme da se suši na onoj temperaturi na kojoj se suši pamuk ali ujedno i ne upija ni približno onoliko koliko vode upije pamuk...

@sava84
Samo par napomena, nemoj da očekuješ da će ti bilo koji aparat danas trajati 10 godina jer neće a onda ti cela kalkulacija pada u vodu, Simens ili Miele bi možda i potrajao ali ostali samo ako imaš sreće...
Kada je beko u pitanju tu stvarno nemam iskustva pa ne bi da komentarišem.
Očekivanu godišnju potrošnju je jako teško predpostaviti, tj. nemoguće jer zavisi od mnogih faktora: % vlage u vešu koji ćeš sušiti, efikasnosti mašine, vremena supenja u svakom konkretnom ciklusu, količine veša itd itd... Verovatno je proizvođač negde naveo neku prosečnu potrošnju po ciklusu suženja za neke uobičajne tipove veša (pamuk, vunu, sintetiku...) ali uzmi u obzir da proizvođači to "mere" u nekim savršenim uslovima koji se nikad u realnosti ne ostvaruju pa je najbolje lepo tu njihovu cifru pomnožiti sa 2 ili ako neko ima baš tu mašinu koju hoćeš i ima mogućnost da izmeri potrošnju ili ima digitalno strujno merilo pa isključi sve ostalo po kući i pusti samo sušaru da radi i na kraju zabeleži potrošnju...

[ sava84 @ 19.02.2014. 14:49 ] @
Upravo tom logikom se i sluzim pa ne zelim da dajem 800-1000 E za Bosch A++, koja ce se vjerovatno pokvariti dok se ne otplati cijenom, vec Beko B klasu, koja ima 5 god garancije i kosta malo preko 300 E. Nasao sam samo pise potrosnja 3,92 Kwh, ne pise na kojem je programu. Imam mjerac, sad je na klima uredjaju dok traje sezona grijanja, ali ne mogu je bas u prodavnici nakaciti na njega :) zato se raspitujem prije kupovine. Kontam neka potrosi i 3kW po ciklusu vise od A++ klase (mada sumnjam da je tolika razlika), to je godisnje najvise 600 kW sa 200 ciklusa susenja, znaci 35-40 E struje (zavisi od zimske i ljetnje tarife), znaci treba 15 god skoro da radi da bi cijenom nadmasila A++ klasu. Mislim da mi je racunica ok?

Edit: Nasao sam tablicu potrosnje

Prvi br je kapacitet u kg, drugi br obrt centrifuge, onda procenat vlage pa kWh struje

Cottons cupboard dry* 7 1000 % 60 4.17
Cottons iron dry 7 1000 % 60 3.25
Synthetics cupboard dry 3.5 800 % 40 1.42

E sad ko se malo bolje razumije u tematiku da ih pregleda samo.

[Ovu poruku je menjao sava84 dana 19.02.2014. u 16:10 GMT+1]
[ Dexic @ 19.02.2014. 15:12 ] @
Citat:
sava84: Upravo tom logikom se i sluzim pa ne zelim da dajem 800-1000 E za Bosch A++, koja ce se vjerovatno pokvariti dok se ne otplati cijenom, vec Beko B klasu, koja ima 5 god garancije i kosta malo preko 300 E.

Upravo ;)

Citat:
Kontam neka potrosi i 3kW po ciklusu vise od A++ klase

Nema sanse. Mozda na maximalnom opterecenju, ali u proseku nikako.
Mi smo ove godine bas dosta koristili masinu za susenje, i isprobavali dosta varijanti (nemam prikacen merac potrosnje, ali mogu preko nocne potrosnje da odredim).
B klasa je Bosch masina za susenje. Najbolje je samo da se ves dodatno izvrti u Spin ciklusu (vec pomenuh gore, to skoro svaka masina ima - to je ciklus BEZ uzimanja vode, dakle samo centrifuga i izbacivanje viska vode).
U slucaju moje masine (Bosch, A klasa), prilicno izbaci vode cak i iz pamuka koji je vec bio na programu od 1200 (peskiri recimo), pa dosta smanji trajanje i potrebu za susenjem, bez negativnih efekata (barem koliko smo mogli da primetimo).

Max. potrosnja masine za susenje koju sam primetio je nekih 4+kWh, a to je bila puna sa dve runde pranja (dakle dve pune masine za pranje).

Posto ce kod nas sigurno jos primetno vreme ostati jeftinija nocna tarifa (mozda poskupi, ali opet ce biti varijanta da postoji jeftinija tarifa nocu), najbolje je imati efikasnu masinu za pranje, koja moze i danju da radi, a onda se susenje isprogramira nocu.
Uz Eco programe za pranje (koji nisu identicni kao obicni, ali prosecan ves odlicno operu, svejedno) nije problem da pranje bude danju toliko (ko moze da oba radi nocu, jos bolje).

U tom slucaju je racunica jos nepovoljnija za kupovinu vise energetske klase.
[ sava84 @ 19.02.2014. 17:20 ] @
Po tvojoj potrosnji ispadne ok ovo iz tabele sto sam okacio gore. Jos ako mi se neko od servisera sa teme javi i potvrdi da je model ok, nemam sta dalje traziti.
[ Dexic @ 19.02.2014. 17:28 ] @
Primeti da ja imam masinu za pranje od 1200 obrtaja i da se uvek koristi 1200 (ono sto nije pamuk ili ne sme na 1200 obrtaja se uopste i ne susi u masini) plus dry Spin ciklus.
Potrosnja je bila za maximalno suv ves. (Extra Dry kako ga zove Bosch).

Ostali programu za susenje su bacanje struje, po meni (Cupboard Dry ili Iron Dry za pamuk je kao da si drzao ves da se polovicno osusi!)

Takodje, primeti da je ovo Bosch masina koja kosta duplo vise od te Beko :)
Avantixx Steam Perfect Maxx8 ili tako nesto se zove ;)


Inace, ako neko zna kako se uopste pokrece onaj Steam program, znacilo bi mi da isprobam! Nigde nisam nasao :(
[ boree @ 19.02.2014. 17:37 ] @
na bosch-u ? nemaš uputstvo ? ja sam skinuo sa bosch.hausegerate tako nešto ...
[ anon157690 @ 19.02.2014. 17:40 ] @
Citat:
Dexic:
Inace, ako neko zna kako se uopste pokrece onaj Steam program, znacilo bi mi da isprobam! Nigde nisam nasao :(


Slikaj komandnu tablu mašine i okači sliku ovde (ali slikaj tako da se vidi šta piše, mrzim kad neko nabije fotoaparat na 30 santima i ne uključi makro režim slikanja...).
Ili barem napiši oznaku modela.

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 19.02.2014. u 18:59 GMT+1]
[ Dexic @ 19.02.2014. 18:46 ] @
U uputstvu nema kako se koristi, samo "Sta je", u jednom redu i to je to.
Mislim da je bas ova, po oznaci:
http://www.bosch-home.rs/proiz.../WTB86210BY.html?source=browse

Funkcije koje me zanimaju su Steam Refresh i Steam Dry.
[ sava84 @ 24.02.2014. 15:25 ] @
Zanima me neko generalno misljenje, da li mi je bolja opcija Gorenje ili Beko sto se kondenzacionih susilica b klase tice? Naime, Gorenje ima dosta povoljan model D 744 BJ koji dodje kod nas 300 Evra i model D 724 BL koji je za gotovinu oko 270 Evra, e sada, da li mi je bolja varijanta neki od ova 2 modela i koji usput, ili model od Beka koji sam pronasao po slicnoj cijeni DCU 7430, malo preko 300 Evra? Nemam do sada ni jedan uredjaj u kuci od ova 2 proizvodjaca pa i nisam previse upucen u kvalitet. Masina za ves je LG 1000 o/min centrifuga.
[ bakara @ 23.03.2014. 19:34 ] @
Nabavio sam kondezacionu susaru

Danas sam je prvi put ukljucio i ona je redovno zavrsila program i naravno ne radi.

Na kraju je izbacila Error 60.

Ovde sam nasao tabelu kodova gresaka:
http://bastlman.wz.cz/2010/08/AEG-Lavamat-error-codes.html

Koliko sam skontao to je masina sa toplotnom pumpom, posto vidim da u donjem delu ima kompresor.

Elektronika se lepo ponasa, jedino sto masina ne greje, a ja ne poznajem princip rada i ne znam gde da gledam.

Ima li neki savet sta da pogledam?

[Ovu poruku je menjao bakara dana 07.04.2014. u 12:39 GMT+1]
[ anon157690 @ 23.03.2014. 19:45 ] @
Probaj ovo:
http://www.fixya.com/support/t...800_dryer_not_drying_runs_full
[ bakara @ 23.03.2014. 20:27 ] @
Ne mogu bas najbolje da skontam sta se kaze u tom tekstu.

Ono sto sam ja prvo uradio je da masinu dobro ocistim (a bila je puna paperja), mada je u onom sacu dole prilicno navuceno paperja koje mi je jako tesko sve iscistiti.

Ne razumem sta treba u raditi na zadnjoj strani masine?
Kako da proverim da li kompresor radi?
[ boree @ 24.03.2014. 13:22 ] @
Kako je uopšte mogla da završi program kad ne greje ? Mora da ima senzore za toplotu i ako ne radi neće ni završiti tj pokrenuti program .
[ bakara @ 24.03.2014. 14:11 ] @
Pa ona radi "nesto" (bubanj vrti, skida minute), i na kraju izbaci E60.

Danas sam zvao drugara koji popravlja masine i on pominje neki grejac i crveno dugme na zadnjoj strani masine...ali kad sam mu rekao da je toplotna pumpa, rece da to nije posao za njega.

Ko ovo popravlja?


btw, idem da rasturam pa mozda ovde postavim neke slike.
[ anon157690 @ 24.03.2014. 14:37 ] @
Po onom uputstvu predlaže se čišćenje odvoda/dovoda vazduha i nekih filtera, pozadi mašine bi trebao da bude neki 4" otvor koji bi trebalo da se proveri da nije zapušen dlačicama isl!!! Ali u globalu, za tako te komplikovane mašine najbolje je ništa da ne diraš već da odmah zoveš servis tj. prodavnicu gde si je kupio, garancija mora to da pokrije a ako ništa drugo barem će ovlašćeni serviser moći da ti kaže u čemu je stvar.
[ bakara @ 24.03.2014. 17:04 ] @
Mislim da nije nista zapuseno, sve sam to vec ocistio...a masina je polovna pa je ne mogu vratiti u prodavnicu.

Rasturio sam je i dosao pozadi do neke turbine, ona se jako tesko okrece, a pojma nemam kako se otvara:



Ona se nalazi iza ovog saca, koje je perfektno cisto:



Motor sam skinuo, jako se tesko okrece, ali nisam imao alat da skinem osigurac pa ga nisam mogao rasklopiti, tako da sam ga samo natopio uljem i poceo je fino da se okrece, ali uz puno buke.




Sad sam opet sve montirao i ukljucio da probam.


[ gti2 @ 24.03.2014. 18:03 ] @
Rastavi taj motor i zameni mu lezajeve dok jos nije kasno.Nov nije jeftin.
[ bakara @ 24.03.2014. 18:33 ] @
Izgleda da masina sada radi (mada ne zelim prerano da donosim zakljucak)

Htedoh da ga rastavim ali osim onog osiguraca koji nisam uspeo da skinem jer nisam imao klesta ne vidim kako se rastura? Motor nema ni jedan sraf.
Sada bruji (ali okrece) ko mlazni avion, lezajevi su ocigledno za zamenu.
[ gti2 @ 24.03.2014. 19:19 ] @
Kad skines taj osigurac i izvuces osovinu sve ce ti biti jasno.Na istoj takvoj sam imao takav kvar prosle godine.
[ bakara @ 25.03.2014. 14:50 ] @
Da, masina sad definitivno radi, a lezajevi se moraju zameniti.

Sinoc je susila oko 4 sata punu masinu pamucnog vesa (valjda 7kg) ocedjenog na 800rpm, ova masina je sertifikovana na 6Kg pa kontam da sam je verovatno pretovario pa je zato toliko dugo susila.

Za to vreme je dupke napunila kondenzatom onu posudu od valjda 4L.

Posto nemam nikakvog iskustva sa susarama interesuje me kako ova masina sa toplotnom pumpom radi, posto sam se naslusao prica da ves mora da bude vreo?

Iz ove masine izlazi topao, ali ves nije vreo....da li je to OK?

Kako jos da istestiram dal masina radi kako treba?

Kako vizulenim pregledom ustanoviti dal je susara sa grejacem ili TP?

[Ovu poruku je menjao bakara dana 25.03.2014. u 17:20 GMT+1]
[ gti2 @ 25.03.2014. 20:18 ] @
U susarama sa toplotnom pumpom ves nikad ne moze da bude vreo iz prostog razloga sto freon ne moze da stvori istu temperaturu kao elektricni grejac.U principu,iz susare ves nikad ne izlazi vreo pa cak ni topao (vise mlak) jer svaka susara na kraju programa ima "cooldown" odnosno rashladjivanje.
Obicna susara susi toplijim vazduhom,ali izmenjivac hladi sa sobnom temperaturom vazduha (jer isti vuce iz prostorije u kojoj se susara nalazi).
Susara sa toplotnom pumpom susi nesto hladnijim vazduhom (gore sam objasnio zbog cega),ali izmenjivac hladi znatno hladnijim vazduhom jer je sam vazdusni kondenzator kod nje zapravo (freonski) isparivac.
Kako ustanoviti koja je koja..?
1.Po tezini same masine (sa TP su znatno teze)
2.Kod obicnih,izmenjivac moze da se izvadi i da se opere,a kod ovih sa TP se ne moze izvaditi jer cini sklop rashladnog sistema.
Veliki plus osim ustede el.energije je i sto je ves tretiran nizom temperaturom pa ne moze da dodje do skupljanja (ili ostecenja) materijala.
3.Pogledas max nazivnu snagu uredjaja na nalepnici sa podacima

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 25.03.2014. u 21:30 GMT+1]
[ bakara @ 25.03.2014. 20:30 ] @
Ceo dan nestrpljivo cekam odgovor

Dobro si ovo objasnio za toplotu posto me zena udavi da ves mora da bude vreo, pa sam mislio da opet nesto nije kako treba

Jel imas neki savet kako efikasno ocistiti izmenjivac od paperja?
Cistio sam usisivacem i cetkicom ali je dosta toga slepljeno, kontam da bi najbolje bilo voda pod pritiskom ali to u stanu bas i ne mogu da koristim.
[ gti2 @ 25.03.2014. 20:45 ] @
Nazalost,to je jedino efikasno resenje ako hoces zadovoljavajuce rezultate (pranje pod visokim pritiskom).
[ bakara @ 25.03.2014. 20:54 ] @
Da nece da smeta voda ostatku masine?
[ gti2 @ 25.03.2014. 21:03 ] @
Samo pazljivo i umereno.Ne bi smelo da bude problema jer su i motor i kompresor odvojeni od tog dela,ali je ipak ostavi neko vreme da se osusi.
[ bakara @ 26.03.2014. 20:15 ] @
@gti2

Znas li oznake lezaja koje treba promeniti i da li ima problema prilikom skidanja?

Masina sad radi, pa sam mislio da je ne rasturam dok ne nadjem lezajeve.
[ gti2 @ 27.03.2014. 07:28 ] @
Treba da pise na tom "Z" prstenu lezaja.Ne secam se koji je bio,ali je bio neki od standardnih tipa 608,609 ili 6000.Uglavnom,naci ces ga bez problema.Kupi 2RS verziju umesto ZZ i obavezno da bude neka poznata marka (SKF,FAG...).
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2014. 07:58 ] @
Da li se ove resetke otvaraju?

[ gti2 @ 27.03.2014. 09:50 ] @
Otvara se leva strana,otvori vrata i stisni ono dugme u dnu otvora.
@bakara Iz kucista se izbija.Daj sliku.
[ Žika 11 @ 19.09.2014. 22:25 ] @
Da ponovo probudim temu.
Iskustvo za Beko uređajima za sušenje veša ?
Planiram da kupim Beko DPU 7630 X kondenzaciona sa toplotnom pumpom.
Koliko sam do sad pročitao ispravite me ako grešim trebalo bi da daleko manje zagrevaju prostoriju u kojoj je uređaj kao i da su nežnije prema vešu.
Saveti i iskustva za i protiv.
Hvala
[ Žika 11 @ 20.09.2014. 21:34 ] @
[ dobri nikola @ 22.09.2014. 18:13 ] @
Drugari, potrebna mi je vasa pomoc, kupio bih masinu za susenje vesa. Ves masina mi je candy B 4.04 , nemogu da se odlucim za kog proizvodjaca i koji model da uzmem.
Da li neko ima iskustva sa:

Bosch wtc 84102by 47.000,00 din.

Gorenje D 7465 J 50.000,00 din.

Bosch wtb 84200by 50.000,00 din.

Electrolux EDC 2086 PDW 55.490,00 din.

Ovo su cene u Tehnomaniji, po vama koja je bolja od ponudjenih modela. Ili za iste pare, preporucujete drugi model drugog proizvidjaca ( whirlpool, indesid i ...). Hvala na pomoci.
[ dobri nikola @ 22.09.2014. 18:14 ] @
Zaboravio sam da dodam, da sam spreman da platim do 60.000,00 din., a da pri tom opravdava ulozeno/dobiveno.
[ dobri nikola @ 25.09.2014. 12:51 ] @
Hvala gti2 na savetu, da li neko koristi masinu za susene vesa koja ima jonizator? I kakva su iskustva sa tako osusenim vesom?
[ Dexic @ 25.09.2014. 17:50 ] @
Nisam znao da postoje, ali jonizator je dobar nacin da se sve dipkice, koje se uglavnom nakupe u masini na jednom mestu, zakace na ves :)
[ Žika 11 @ 25.09.2014. 22:48 ] @
Citat:
Žika 11:
Da ponovo probudim temu.
Iskustvo za Beko uređajima za sušenje veša ?
Planiram da kupim Beko DPU 7630 X kondenzaciona sa toplotnom pumpom.
Koliko sam do sad pročitao ispravite me ako grešim trebalo bi da daleko manje zagrevaju prostoriju u kojoj je uređaj kao i da su nežnije prema vešu.
Saveti i iskustva za i protiv.
Hvala


Danas plaćena u Home Centru i za par dana kad stigne kreće probni rad.
Cena sa Vip karticom sitnica 43 349 din ili oko 364 evra. http://www.homecenter.rs/Proiz...INA-ZA-SUSENJE-DPU-7360-X-BEKO http://www.beko.hr/urun_detay....01&kat=2495&lang=hr-HR







pictures upload
[ Dexic @ 26.09.2014. 01:24 ] @
Ajde javi bash koliko je potrosnja kada se jedna cela masina za pranje (pamuk) stavi na najvece susenje i koliko je utisak suvosti vesa, da uporedimo koliko moze.

Mene je zaintrigiralo sa prethodne strane, neko je pomenuo da masine za susenje sa toplotnom pumpom vise cuvaju ves. Peskiri nakon godinu dana mi vec pokazuju zelju za zamenom u sadasnjoj masini, a Extra Dry program (Bosch) korisim, jer sve ispod toga ostavi ves vlaznim toliko da osetim na dodir, sto znaci ako se tako stave u ormar, bice "Dobar dan, g. Budjo" ;)
Ako bi ovako neka masina mogla skroz da isusi peskire, razmisljam o zameni, jer bi mogao i da smanjim zagrevanje prostorije (imam neku osnovnu Bosch konedzacionu bez odvoda, znaci sa posudom, i prokuva kupatili i hodnik pri svakom susenju, muka mi je :D)
[ test1234 @ 26.09.2014. 09:42 ] @
Da bi imalo svrhe i rezona za masinu za susenje je potrebna centrifuga od minimum 1600 obrtaja (plus ono da se po zavrsetku zadnje centrifuge povremeno ukljucuje levo desno, ima ime, mislim nesto kao "izi logic") , lično iskustvo, ostalo je mucenje i naravno mnogo potrosenog vremena i energije.
[ Dexic @ 26.09.2014. 12:16 ] @
Ja radim ponekad i dva dodatna "vrtenja" na 1200 (toliko moze masina za pranje, a iskreno mislim da je i to previse, jer unisti ves), znaci bez vode/pranja, samo vrtenje, koje izbaci primetno vode iz vesa ipak. Ali i posle toga se pregreje masina za susenje, i takodje ne osusi ako nije na Extra Dry.
[ dobri nikola @ 26.09.2014. 13:33 ] @
Gorenje D 7465 J , ovo je masina sa toplotnom pumpom. U A++ energetskoj klasi, negreje puno prostoriju u kojoj je, jer nerade sa visokim temperaturama ( koliko sam upucen u njihov rad ). Nemaju klasican grejac, vec kompresor, rade kao klime. U bubanj sa vesom ubacuju topao vazduh od izmenjivaca toplote ( isparivaca ). Nisam nasao podatak na koliko obrtaja se najvise vrti bubanj.

Da li neko od clanova ima masinu za susenje vesa marke MIELE. Gledao sam po internetu, skupe su ko suvo zlato, ali koliko sam upoznat, vrede svaku paru koja je data za nju.
[ Žika 11 @ 26.09.2014. 17:21 ] @
Kondenzator je deo koji zagreva vazduh a kroz isparivač se izdvaja vlaga (isto kao kod klasične klime). Zanimljivo da nigde ne nalazim na koliko se obrtaja vrti bubanj.
Dexic, čim stigne pišem iskustva.
[ anon157690 @ 26.09.2014. 17:47 ] @
Grejač je deo koji zagreva vazduh a kondenzator je deo koji pretvara vlažan vruć vazduh koji je upravo prošao kroz veš u vodu tj. kondenzat a ostatak vazduha se vraća u cirkulaciju...
[ Žika 11 @ 26.09.2014. 17:59 ] @
Pričamo o ovim tzv sa toplotnom pumpom. To je OK za ove klasične.
[ anon157690 @ 26.09.2014. 18:05 ] @
ah da, kod njih prvo prolazi kroz haldan element radi izvlačenja vlage a zatim kroz topao element radi zagrevanja vazduha:

[ Žika 11 @ 26.09.2014. 18:37 ] @
Jači model, generalno jako slični.

[ G_M @ 29.09.2014. 14:00 ] @
U kuhinji imam veliki ugradni orman i imam ideju da unutra ubacim kondenzacionu masinu za susenje vesa. Da li je to uopste izvodljivo da se masina nalazi u tako skucenom i zatvorenom prostoru? Ako ne, da li je resenje da vrata ormana budu otvorena ili da ih jednostavno skinem. Takodje me zanimaju iskustva sa masinom Gorenje D624BL.

Hvala!
[ Dexic @ 29.09.2014. 15:27 ] @
Nikako, barem iz mog iskustva, ne da ne sme biti zatvorena, nego nikako i ne stavljaj oko bilo cega od drveta. Mozda se nece pregrejati da napravi problem pozara (koliko se moja zagreje na Extra Dry nikako ne bi smeo da proverim da li bi izdrzalo drvo neko pored:P), ali ipak ce ispariti dovoljno iz nje da moze da se uvuce u drvo! (nema veze sto je kondenzaciona, nesto malo pare moze da ispari, a to je dovoljno da se nakupi u drvetu i da ono vremenom ode u out.

Mislim da nema nista bolje, ni priblizno, od veseraja sa plocicama za susare.
[ G_M @ 29.09.2014. 16:49 ] @
Hvala na brzom odgovoru i na savetima. Sve ja to kao znam, ali sam mozda i trazio argument vise da i pored buke koja bi mi smetala jednostavno odustanem od te ideje...
[ Žika 11 @ 01.10.2014. 23:13 ] @
Prvo sušenje i prvi utisci sa Beko DPU7360X.
Veš je pran u Whirpool mašini sa centrifugom od 1000 o/min. Odmah prebačen u sušaru i na program Sport i uključena opcija za peglanje. Program je trajao oko 1 h 45 min.
Veš je bio blago topao i potpuno suv / spreman za nošenje, čak je i debela dukserica bila suva. Dakle , stvari su prijatno mirisale na omekšivač.
Što se tiče toplote koju odaje mašina bio sam prijatno iznenađen. U malom kupatilu 1,8 x 2,0 m (sa prozorom na kip) prostor je bio malo zagrejan i bez vlage (naravno vrata kupatila zatvorena). Ni govora o velikoj temperaturi , vlagi i zamagljenim ogledalima. Daleko ga više zagrejem tuširanjem.

Buku sam merio aplikacijom za android telefone i koliko to može da bude merodavno.



Niža vrednost je ispred kupatila dok je viša u kupatilu sa sušarom u radu. Fabrika mislim da deklariše 66 dBA.
Nije da se ne čuje, čuje se iza vrata ali opet nije neka velika buka da bi se okolni stanari žalili.
Što se tiče potrošnje struje to je već malo nezgodno jer su strujomeri zaključani.
Ostaje da se dalje igram sa programima.
[ Dexic @ 02.10.2014. 05:07 ] @
Sta si to prao/susio? Ako je sportska oprema (od kog materijala), ne bi trebao toliko dugo da traje program susenja.

Ako je neki sportski materijal (mikrofiber, mada njega ne bi trebalo da susis u masini, i slicno), on ce vrlo lako da se osusi, bez vecih temperatura.


Inace, probao sam juce Extra Dry na Bosch masini, ali bez onog podesavanja za "manju temperaturu" (ima neki dugmence kao para valjda na njemu... ima 3 podesavanj - default, manje i najmanje). Na najmanje temp. (valjda je to to, a ne obratno) izbaci vlage previse, a na najvisoj skoro da i ne izbaci! Ali je ves prilicno topliji, i mnogo vise vode je u onoj kadici, morao sam cak da je praznim tokom susenja, sto mi se ne desava na Najnizoj temp.
Ako nekome znaci - ja cu se drzati kao ranije, jer mi se cini da manje unistava ves.
[ Žika 11 @ 02.10.2014. 08:08 ] @
Majce , dukseve. Čisto zbog nešto elastina sam bacio na Sport program i ništa se od stvari nije skupilo. Što me inače najviše plašilo i to je bio glavni razlog zbog čega sa išao na varijantu sa toplotnom pumpom.
Nešto više od 1,5 l vode je bilo u posudi.

Uputstvo na slovenačkom http://www.beko-si.com/resourc...es/doc/Navodila/DPU_7360_X.pdf

Šta kaže Gorenje

Mašine za sušenje veša poznate su kao veliki potrošači energije. Zbog toga je mašina za sušenje sa toplotnom pumpom napravila pravu revoluciju, jer je obezbedila ogromnu uštedu, do čak 50% energije.
Toplotna pumpa je izuzetno efikasan sistem koji sam greje vazduh, hladi ga i kondenzuje, pa nema potrebe za radom bilo kakvog električnog grejača. Osim što štede, ove mašine suše na konstantnoj temperaturi od 50°C, pa je veš tretiran veoma nežno. Zbog svega ovoga, mašine sa toplotnom pumpom su apsolutni hit već godinama unazad.


[Ovu poruku je menjao Žika 11 dana 02.10.2014. u 09:52 GMT+1]
[ dobri nikola @ 08.10.2014. 12:01 ] @
Gorenje mašina za sušenje veša D8664N sa toplatnom pumpom,stize sa sledecim karakteristikama:

Grejanje vazduha uz pomoc TOPLOTNE PUMPE cime se postize znacajna usteda elektricne energije
Kondenzaciona mašina za sušenje veša sa toplotnom pumpom
TwinAir - dvosmerno ubacivanje vazduha u bubanj mašine
Elektronsko upravljanje sa LCD ekranom
Servisna dijagnostika
Zaštita za decu - sigurnosno zaključavanje odabranog programa
Upravljanje
Regulisanje početka pranja: Odloženi start u koracima
Zvučni signal
Personalizovana podešavanja za sve programe
Programi
Senzorsko i vremensko
SensoCare tehnologija prilagođenim načinima sušenja
Mix
Osvežavanje (20 min)
Vuna
Sintetika: 2 nivoa vlažnosti
Pamuk: 4 nivoa vlažnosti
Osetljiv veš: 1 nivo vlažnosti
Funkcije
Sniženje temperature
AntiCrease - sistem protiv gužvanja
Opcije nivoa vlažnosti - pamuk: 4
IonTech - ispravljanje vlakana tkanine uz pomoć jonizatora
vazduha
Toplotna pumpa
TwinAir - dvosmerno ubacivanje vazduha u bubanj mašine
AutoDrain - mogućnost direktnog odvoda kondenzata
Prikaz preostalog vremena pranja na LCD-u
Karakteristike
Dizajn: Bela boja
Zapremina bubnja: 120 l
Rezervoar za vodu: 4,95 l
Prečnik vrata: 35 cm
Ugao otvaranja vrata: 180 °
Osvetljenje bubnja
Reverzibilno okretanje bubnja
Senzor vlažnosti
Vakumske nogice za postavljanje mašine za sušenje na mašinu za
pranje veša
Oprema
Lako čišćenje filtera
Sigurnosni sistemi
Automatski prekid rada kada su vrata otvorena
Upozorenje za punu posudu kondenzata
AntiCrease - sistem protiv gužvanja
Tehničke karakteristike/Dimenzije
Energetski razred: A-40%
Kapacitet 8 kg
Potrošnja energije kWh/god.: 132 kWh
Potrošnja energije: 2,31 kWh
Trajanje programa sušenja min: 180 min
Buka: 66 dB(A)
Dimenzije aparata (šxvxd): 60 × 85 × 60 cm
Težina aparata: 52 kg
Dimenzije spakovanog aparata (šxvxd): 64 × 91,5 × 68,5 cm
Bruto težina aparata: 54 kg
Vrsta montaže: Samostalni aparat
[ anon157690 @ 08.10.2014. 15:54 ] @
Nema potrebe da reklamiraš aparate, ljudi mogu i sami da pronađu specifikaciju ako im treba...
[ Žika 11 @ 08.10.2014. 22:36 ] @
Od Gorenja ni dugme a ne neki aparat.
Ta mašina Gorenje D8664N košta 69 990 din a ovu Bekovu DPU7360X sam platio u Home Centar-u sa popustom 15% (VIP kartica) za 43 349 din (može i na rate). Za 26 000 din može puno toga da se kupi.


Da prenesem dalje utiske sa Bekom.
Prali smo zimske jakne punjene paperjem i klasičnim punjenjem , dukseve, peškire itd itd ništa se od toga nije skupilo / oštetilo (možda je rano) i što je najbitnije sve suvo / spremno za nošenje i lepo miriše na omekšivač.
Imam praksu da posle svakog sušenja ostavim vrata širom otvorena kako bi vlaga zadržana u mašini isparila. Nema opciju kao kod kola da se jednostavno isparivač ventilatorom prosuši (kada je kompresor isključen) i speči ili smanji nastajanje bakterija i ostalog.
Oduševljava me što nema velikog zagrevanja i vlage u prostoriji.
Nervira me kada drikeri i rajsferšlusi lupaju po bubnju. Dođe mi da zalepim neku penastu gumu iznutra.
[ Dexic @ 09.10.2014. 08:23 ] @
Rajfesluzi i dugmici ne smeju da lupaju po bubnju, tj. moras nekako da napravis da budu sa unutrasnje strane, da ne bi udarali u bubanj.
U suprotnom ce vrlo bubanj biti ostecen i unistavati odecu sam od sebe. A u medjuvremenu ce i sami rajfesluzi (pogotovu oni) unistavati odecu.

A zimske jakne susiti u masini - po meni nema smisla. Lepo je znati da moze - ali nema smisla.


Nevezano za samo susenje, ali ja sam zadivljen koliko je bubanj ostao cist u masini za susenje nakon dve godine koriscenja. Cura stavlja svakakve omeksivace za njene stvari, koji se ne ispiraju, jel' te, prasak kod nas nijedan nije stvarno odlican (samo ima izbor manjeg zla), a bubanj alkoholom nema sta da se obrise:)
[ Žika 11 @ 11.10.2014. 09:47 ] @
Što se tiče zimskih jakni, ništa im ne fali a opet znači da ih zimi što pre osušim. Izluđeje sušenje po radijatorima.
Jutros mi ostane zatvoren prozor u kupatilu i očekivao sam veliku kondenzaciju kad ono ništa. Samo veća temp kao da radi grejanje. Tj koliko je hladno u stanu u kupatilu je bilo baš prijatno.
Generalno za ovih petnest dana sam eksperimentisao i sve živo sam stavljao u mašinu (bez obzira na to što je naznačeno da se ne sme sušiti u sušilicama) i ništa se nije oštetilo , skupilo. Čak su i novi jastuci od mem. pene prošli odlično tretman i iz njih isteran čudan miris.
Tako da ova sušilica ima veliki plus od mene.
[ mr. ako @ 12.10.2014. 02:00 ] @
Citat:
Dexic: A zimske jakne susiti u masini - po meni nema smisla. Lepo je znati da moze - ali nema smisla.

Zasto kazes da nema smisla?
[ Dexic @ 12.10.2014. 11:42 ] @
Previse su debele, nepotrebno se muci masina i unistava ih.
A mogu lagano da se osuse na prostirci.
[ bakara @ 12.10.2014. 17:28 ] @
Ne vidim kako ih unistava masina?
A i jakni ima raznih, recimo perjanu moras susiti samo u masini.
[ Dexic @ 12.10.2014. 18:39 ] @
Masine i za susenje i za pranje unsitavaju ves vremenom, samo je pitanje u kojoj meri.

Ako je to jednom godisnje, verovatno neces primetiti. Ali evo, ja nakon godinu dana vise nemam farmerice od susenja na dve nedelje ;)
[ anon157690 @ 12.10.2014. 19:35 ] @
Uzmi farmerice iz Arilja i da vidiš kako će trajati :P
[ Žika 11 @ 12.10.2014. 20:59 ] @
Videćemo kakvo će biti iskustvo sa zimskom koju nosim na posao i min. jednom nedeljno pranje.
Danas sam jednu turu sušio na terasi a drugu kroz sušaru i jedna neobična stvar, omeksivač se daleko jače osećao na vešu koji je osušen u mašini.
[ anon157690 @ 12.10.2014. 21:18 ] @
Citat:
Žika 11: Danas sam jednu turu sušio na terasi a drugu kroz sušaru i jedna neobična stvar, omeksivač se daleko jače osećao na vešu koji je osušen u mašini.

Ništa neobično, vazduh je pun svakakvih sra*ja, dima, smoga, čestica prašine, izduv automobila... sve to uđe u jaknu neutrališući miris omekšivača dok u sušari nema gde da ispari miris i nema šta da ga neutrališe zato se jače oseća ali to će trajati samo dok par dana ne budeš koristio jaknu, posle toga sve po starom kad upije sve smradove iz okoline...
[ Žika 11 @ 01.11.2014. 22:14 ] @
Za ovih mesec dana i bar 20 sušenja sušarom / uglavno skupa struja , potrošnja struje manja za 50 kW skuplje i oko 30 kW jeftinije struje. Razlog isključen stari sandučar. Da neverujem koliko je to čudo trošilo struju.

[ Dexic @ 02.11.2014. 08:55 ] @
Pojasni malo :)
Sta je sanducare, kakve veze ima 20 susenja sa toliko manjom strujom onda?
[ Žika 11 @ 02.11.2014. 17:05 ] @
Manje troši od starog sandučara.
Malo me brinula potrošnja ali i to je ispalo daleko bolje nego što sam očekivao.
[ tihi2 @ 02.11.2014. 17:35 ] @
Sandučar je zamrzivač od 200-350l.
Nego, piše li negde kolika je potrošnja sušilice? Po ciklusu ili maksimalna potrošnja? Ta je sa topotnom pumpom?
[ Žika 11 @ 03.11.2014. 09:00 ] @
Da sa toplotnom i fabrička potrošnja 2,15 kWh po ciklusu ili godišnje 268 kWh. Pretpostavljam da je to max.
Ovo je stari 410 l sandučar.
[ Dexic @ 03.11.2014. 14:54 ] @
Ne, to je "nominalna" potrosnja u nekom njihovom testu i na odredjenom programu (obicno na nekom Economic ako ga ima masina, ili neko najnize susenje), koji ima negde opisan preciznije, ali to se nikad u praksi nece desiti.

Max. potrosnja moze biti radno_vreme * max_input :D Sto za 3h moze biti i citavih 10kWh cak i za bolje masine, ali opet, to se nece desiti u praksi.


Iz mog iskustva, Bosch, neka B razred, nista extra znaci, bila je i jeftina, za susenje jedne masine vesa (sto ne popuni ni pola bubnja susilice) ne potrosi 2-3kWh za Extra Dry susenje. Nemam merac na njoj da izmerim nekad, ali znam po strujomeru, uz neke sitne potrosace koji uvek rade da nikad nije otkucao 3kWh, a mislim da je i to puno.
4kWh je otkucao na prilicno punim bubnjem, sto je skoro dve pune masine za pranje vesa.
[ Žika 11 @ 03.11.2014. 21:05 ] @
http://www.beko-si.com/PRALNI-...oj-s-toplotno-crpalko-DPU7360X

Ovde koliko vidim piše potrošnja 2,15 kWh sa ciklusom sušenja od 156 minuta.
Program koji koristim traje oko 110 minuta.
[ Žika 11 @ 19.12.2014. 12:37 ] @
[ Heinz @ 05.01.2015. 11:01 ] @
Citat:
Dexic:
Masine i za susenje i za pranje unsitavaju ves vremenom, samo je pitanje u kojoj meri.

Ako je to jednom godisnje, verovatno neces primetiti. Ali evo, ja nakon godinu dana vise nemam farmerice od susenja na dve nedelje ;)


Ovo nisam shvatio, šta se desi farmerkama kad se operu i osuše u istoj mašini?

Imamo ovu http://www.bosch-home.com/za/p...y/washer-dryer/WVH28421EU.html i zadovoljni smo za sada.
[ Dexic @ 05.01.2015. 12:36 ] @
Nisam pricao o single uredjaju, vec zasebno o masinama za pranje i zasebno za susenje (mada za ovo sto sam rekao spadaju i te kombinovane).
Sigurno se ves unistava vremenom - ali je pitanje u kojoj meri. Sto je kvalitetniji bubanj, manje se unistava. Sto je gora voda, vise, itd.

Ja sam dosta cesto prao farmerice i susio ih u masini (dve zasebne u mom slucaju). I nakon godinu dana ni farmerice nisu izdrzale, skroz su bile rascepane na jednom delu (naravno, to je bio deo izmeju nogu, koji ionako ima najvse trenja)
[ Dexic @ 07.01.2015. 12:22 ] @
Probajte ovo za sledece susenje, ukoliko koristite podesavanje Iron Dry ili Cupboard Dry za pamuk: umesto pamuka, izaberite Synthetics, Extra Dry.

Meni se cini da je ista kolicina preostale vode na Synthetics Extra Dry kao i za pamuk Cupboard dry, a mnogo nizu temperaturu koristi, kupatilo/veseraj nema onu zagusenost od pare/toplote kada zavrsi sa radom (plus je mnogo kraci program).

U sva tri slucaja, ja ni pod razno ne bih takav pamuk stavio u ormar, primeti se da nije suv, ali moze se peglati, ima manje paperja onog u filteru, ostaviti da se osusi malo samo na zici, i spremno je za ormar.
[ bakara @ 19.04.2015. 15:50 ] @
Da li ventilaciona masina moze stajati na terasi (zasticena od padavina ali pak napolju)

Isto pitanje bi bilo i za kondenzacionu...
Zapravo me tacno zanima koja bi bila zgodnija za stajanje na terasi, posto zena nece kombinovanu.

Postoje li i odvodne pa da taj odvod sprovedem negde u kofu na terasi?
[ gti2 @ 19.04.2015. 20:04 ] @
Mogu da stoje na terasi i jedna i druga.Obe ce trositi vise struje u zimskom periodu jer ce ledeni zimski vazduh rashladiti grejac vise nego da je masina u kupatilu pa ce ciklus trajati duze (na ventilacionoj je ovo vise izrazeno jer kondenzaciona vrti "unutrasnji" vazduh kroz grejac).Sto se tice odvoda vode,sa svake kondenzacione susare crevo moze da se otkaci sa posude,produzi i odvede u kanalizaciju ili gde god hoces.
E sad ono najbitnije.U kondenzacionoj uvek ostane nesto vode u pumpi za izbacivanje pa kad udari minus ta voda se zaledi i moze da osteti tj da led razgura kuciste iz kojeg pumpa crpi vodu.
[ anon157690 @ 19.04.2015. 20:13 ] @
Ventilaciona mašina se još naziva i odvodna zato što vlagu odvodi napolje kroz crevo (ono veliko, fi10-12, koliko je već). Mislim da se pod "odvodna mašina" ne misli na crevo kojim kondenzaciona mašina pumpa vodu iz kondenzatora u rezervoar (koji treba prazniti periodično)...
[ gti2 @ 19.04.2015. 20:42 ] @
Zanimljivo.Ja citam poslednju recenicu Bakarinog posta i vidim (opet) da misli na odvod kondenzata.
[ bakara @ 19.04.2015. 21:02 ] @
Dobro smo bar raspravili taj naziv "odvodna" posto i ja znam samo za kondenzacionu i ventilacionu a cesto pominju i neku odvodnu pa sam iskoristio da to pitam ovde.

Inace ono crevo sam vidjao na kondenzacionim i to mi se cini kao jako zgodna stvar.

U stvari mene bas najvise i brine mraz i spoljni minus pa bih uzeo neku bez displeja ali to sa mrznjenjem vode me najvise brine.
Jel na ventilacionom crevu izlazi i voda ili samo vodena para?
Moglo bi to crevo prakticno da mi stoji odmah pored masine posto bi stajala na terasi?

ventilacione su mi interesantne samo zato sto su nesto malo jeftinije, a ne bih da dajem neke vece pare za masinu koja ce da stoji prakticno napolju.
[ anon157690 @ 19.04.2015. 21:10 ] @
Citat:
gti2:
Zanimljivo.Ja citam poslednju recenicu Bakarinog posta i vidim (opet) da misli na odvod kondenzata.

On i jeste mislio na to crevo ali se mašina ne zove odvodna jer ima odvod vode koji on pominje.
Ventilaciona = odvodna
Kondenzaciona = kondenzaciona
onako kako je on napisao i dalja rasprava tekla ispalo je da je kondenzaciona mašina = odvodna što nije tačno.

Ventilaciona (odvodn) mašina izbcuje paru ali u slučaju da je okolni vazduh hladan ili da je crevo predugačko (zato i postoji ograničenje koliko odvodno crevo može biti dugačko i kako ga treba tj. ne treba montiari) može doći do kondenzacije vode u crevu i njenog vraćanja ili sakupljanja u crevu u zavisnosti od toga kako je crevo montirano. Ako će crevo biti vrlo kratko (tipa 30cm) ne bi trebalo da bude problema sa kondenzacijom.
[ bakara @ 19.04.2015. 21:22 ] @
Zahvaljujem na objasnjenju...

Ali se ne slazem sa tim da kondenzaciona nije odvodna, po nekoj logici je bas ona odvodna jer direktno izbacuje vodu.

Glupo pitanje, ali i ventilaciona ima pumpu za vodu ili mozda nema?
Sto su one jeftinije?
[ gti2 @ 19.04.2015. 21:44 ] @
Nema pumpu,ima jednu turbinu umesto dve,nema kondenzator.Zbog toga je jeftinija.
[ bakara @ 19.04.2015. 21:53 ] @
Onda nema smrzavanja zaostale vode?
Mada neka vlaga sigurno zaostane u njoj...

Cini se da je mozda bolji izbor ventilaciona?
[ anon157690 @ 19.04.2015. 22:05 ] @
Citat:
bakara:
Zahvaljujem na objasnjenju...

Ali se ne slazem sa tim da kondenzaciona nije odvodna, po nekoj logici je bas ona odvodna jer direktno izbacuje vodu.

Glupo pitanje, ali i ventilaciona ima pumpu za vodu ili mozda nema?
Sto su one jeftinije?


Pa ne moraš da se slažeš, odeš lepo u Sloveniju u Gorenje, završiš obuku kao što sam ja pa ćeš lako da izabereš mašinu za sušenje
[ gti2 @ 19.04.2015. 22:06 ] @
Da,bolji je tj sigurniji :)
[ Žika 11 @ 30.04.2015. 18:29 ] @
Evo i ja da kažem o izboru.
Evo posle 7 meseci korišćenja, oduševljenje ne jenjava. Suše se sve stvari čak one koje su osetljive i na kojima je jasno naznačeno da ne smeju u sušare. Nikakvih promena na stvarima, nikakvih oštećenja.
Zimsku jaknu koju nosim na posao i koja se bar jednom nedeljno pere preživela je torturu. Identična je kao i na početku sezone.
Odlična stvar je što je senzorska jer negde mašina lepo izvuče vlagu negde ne, pa shodno tome i koriguje vreme sušenja tj skraćuje ga.
Peškiri poprilično napune sud gde se kondenzuje vlaga kao i one filtere (napravi se filc od dlačica i tkanja) dok kod teksasa ima najmanje kondenza kao i ostataka u filterima.
Nezgodno je što sam se ulenjio i jednostavno prebacim stvari iz mašine u sušaru i ne pada mi napamet da širim na terasi.
Od mene sve preporuke.
[ Žika 11 @ 19.07.2015. 08:52 ] @
Pre par dana počelo sušenje na žici i mogu da primetim da je veš izuzetno grub i oštar u odnosu na sušenje u sušari. A najgore od svega je slaganje gomile sitnog veša koje oduzima poprilično vremena. Tako da će sitnarije ostati daleko od žice i nastaviti svoje sušenje u sušari.
[ drvlada75 @ 29.09.2015. 12:52 ] @
Koja bi bila preporuka za tip mašine za sušenje veša (ventilacioni ili kondenzacioni tip) za mašinu koja bi bila postavljena u podrumu gde je zimi temperatura izmedju 5-10c?
[ mugi junuzovic @ 30.09.2015. 16:10 ] @
Fliz ti je odgovorio u predhodnom postu...
[ drvlada75 @ 30.09.2015. 20:43 ] @
Znači, za postavku mašine na terasu ili u podrum pogodniji je ventilacioni tip ?
[ Žika 11 @ 04.10.2015. 17:38 ] @
Ako će da kisne , da bude izložena suncu i hladnoćama nijedan tip. Ipak su to aparati za unutrašnju upotrebu.
Juri neku sa toplotnom pumpom. Jeste da im je cena viša ali su izuzetno nežne prema svim vrstama veša (pisao sam ranije).
Pored Beka DPU7360X gledao bi prvo Whirlpool AZA799 (oko 55 000 din). Ili ova Bosch WTW 84162 kojoj je skinuta cena ta 18 000 i sada košta 64990 http://www.tehnomanija.rs/masi...za-susenje-vesa-wtw-84162.html
[ drvlada75 @ 04.10.2015. 19:55 ] @
Nece da kisne u podrumu, mislim da cak nece ni da se smrzne posto je temp. oko 5-10c.
[ Žika 11 @ 05.10.2015. 16:51 ] @
Na terasi hoće.
[ boree @ 06.11.2015. 18:16 ] @
Jel ima neko sušaru sa TP ? Želim da promenim moju bosch maxx wtl 6400 za neku sa TP pa me interesuje u praksi kako su se pokazale ,konkretno bi uzeo bosch (siemens)
[ bakara @ 06.11.2015. 22:40 ] @
Imam ja, al ne znam sta te konkretno zanima?
[ boree @ 07.11.2015. 08:18 ] @
Pa prvo jesi generalno zadovoljan njom , drugo npr koliku veš mašinu imaš i jel to sve odjednom staviš u sušaru ili dvared , znači stvarni kapaciteti vs gužvanje, i veš kakav je kad ga izvadiš tj jesi zadovoljan rezultatom, lepo se smota nema nekih štrafti od gužvanja , i tako to , nešto samo generalno, i da ...jel ima neka loša strana ? Npr za neku hoover sam pročitao da može da se pojavi problem kod sušenja manjih artikala da se zavuku kod filtera i prave problem protoka vazduha, al koliko sam video manje više su sve takve konstrukcije.
[ bakara @ 07.11.2015. 22:56 ] @
Ovako...

Imam indesit masinu sa TP, pise na njoj 7.5, sad da li je to 7.5kg ili sta vec mrzi me sad da proveravam ali ako je bitno provericu sutra.
Tovarimo je maksimalno, sve staje u jednu masinu, a imam masinu koja pere 9kg vesa sa centrifugom 1400rpm.

Ves iz nje nikad ne izlazi vreo, jer ima neku opciju da posle susenja hladi ves, a mislim i da ona u opste i ne greje ves na neku visoku temperaturu, vise je onako "solidno toplo"
Od gomile programa na kraju mi bukvalno sve susimo na programu za beli ves br.4 a to je valjda senzorski na maksimalnom susenju i on za dupke punu masinu ne bude duzi od tri i po sata.
Za manje vesa to naravno krace traje.
Senzorski program sam prekine susenje kada je gotovo, tako da stvarno ne kontam cemu toliki programi sluze, pa ih ne koristimo.

Ves nije izguzvan, bar se zena nije zalila, i vecinu vesa i ne peglamo nego samo slozimo u orman.
Omeksivac takodje vise skoro i ne koristimo, vec one maramice za masinu.
Susili smo i osetljive stvari kao na pr. biciklisticki dres, i krzno...
Jbga krzno nije prezivelo, mada to i nije za masinu :)

Sada nam u masinu za ves i za susenje bukvalno stane sav ves za nedelju dana, opere, osusi i mirni smo skoro cele nedelje

Najvise smeta buka masine, to je karakteristican zvuk koji bi mi mnogo smetao da mi masina nije na terasi, i sledeci put bi obratio vise paznje na to koliko buke stvara masina.
[ boree @ 07.11.2015. 23:15 ] @
Bučnije su od klasičnih? Meni je u odvojenoj prostoriji al može se čuti . Hvala za info.
[ bakara @ 07.11.2015. 23:32 ] @
Nisam mislio na zvuk motora vec na lupanje vesa po bubnju

A kako zvuci klasicna susara nemam pojma, ja sam i pre ove imao sa TP.
[ Dexic @ 15.11.2015. 10:32 ] @
Da li je neko isprobao najnovije/novije kombo masine za pranje i susenje vesa?
Hteo bih da iskoristim prostor koji trenutno koriste 2 masine, da zamenim jednom, a na njoj da mogu prostor za neke druge stvari iskoristiti, pa bi uzeo neku kombo, ako su se pokazale mnogo bolje od ranijih (kombo maisinu sto sam imao do pre nekih 5-6 godina je uzas za susenje, ves smrdi na gumu ako se ukljuci i da susi posle pranja).

Kakva je danas situacija, i da li neka od kombo masina ima TP ili ne postoji jos uvek ta varijanta?
[ anon157690 @ 15.11.2015. 13:12 ] @
Dva odvojena aparata su uvek bila mnogo bolje rešenje od kombinacije, ništa se nije značajno promenilo od pre 5 godina...
[ Dexic @ 15.11.2015. 15:45 ] @
Jasno, ali da li su sada ipak bolje nego sto su bile i koliko bolje?
Jer ono ranije nije bilo upotrebljivo, zbog mirisa gume, i przenja vesa cesto :)

Jer ipak bi mi znacilo da ustedim prostor time.
[ boree @ 03.12.2015. 18:05 ] @
Pala je hoover sušilica sa TP , morao sam malo da je doradim jer se negde u transportu dobro udarila baš kod ventilatora i lim se iskrivio i ventilator je duvao pored na rupi i pravio veeeeliku buku , sad sam to sanirao sa 10 vijaka i prede
[ bakara @ 03.12.2015. 18:07 ] @
Dobro izgleda, koliko si je platio?

Nova ili polovna?
[ boree @ 03.12.2015. 18:12 ] @
polovna , plaćena 280e , verovatno je zbog tog oštećenja škartirana , nikad nije upotrebljavana.
[ pedjoni1 @ 02.01.2016. 18:15 ] @
Treba mi savet.Pre 2 dana sam kupio polovnu mašinu za sušenje Privileg 80635CD kondenzacionu.
Stoji u kupatilu i na vise programa pusta vodu po sredini.I na najkraćem i na najdužem programa.Stan je sa centralnim grejanjem ali ne bih da je izbacujem na terasu jer bi verovatno propala.Interesuje me samo da li je normalno da curi,da li se to desava od veće temperature ili bi nešto drugo moglo da bude problem?Svi filteri su čisti,u posudu za vodu ulazi mala količina vode,ali više izlazi od ispod.Hvala unapred na odgovoru!
[ anon157690 @ 02.01.2016. 18:23 ] @
Citat:
pedjoni1: Treba mi savet.Pre 2 dana sam kupio polovnu mašinu za sušenje Privileg 80635CD kondenzacionu.
Stoji u kupatilu i na vise programa pusta vodu po sredini.I na najkraćem i na najdužem programa.Stan je sa centralnim grejanjem ali ne bih da je izbacujem na terasu jer bi verovatno propala.Interesuje me samo da li je normalno da curi,da li se to desava od veće temperature ili bi nešto drugo moglo da bude problem?Svi filteri su čisti,u posudu za vodu ulazi mala količina vode,ali više izlazi od ispod.Hvala unapred na odgovoru!


Jel ovo skrivena kamera?
Mora da je skrivena kamera...
Moj savet: kontaktiraj prodavca mašine i pitaj ga što to je prodao bušnu mašinu
[ pedjoni1 @ 02.01.2016. 22:31 ] @
Vec sam ga zvao i vraticu mu ovaj krs,nisam lud za svoje pare da patim!
[ test1234 @ 03.01.2016. 11:27 ] @
Možda je samo spalo ili je busno neko crevo koje odvodi vodu u gornju posudu.
[ pedjoni1 @ 03.01.2016. 14:27 ] @
Iza masine pusta na nekom otvorenom plastičnom delu koji liči kao na tanji odvod za vodu kod veš mašine.Na tom delu izlazi voda kao luda.Ali vec sam ga pozvao da mu vratim jer ne želim da se petljam sa tim
[ mitja99 @ 02.08.2016. 19:08 ] @
Želim da kupim mašinu za sušenje veša, ali jedino mesto u koje mogu da je stavim je ostava, 1.7 x 2m, bez prozora, ali ima ventilacioni otvor, doduše bez ventilatora, samo otvor za kanal (zgrada je u pitanju).

Znam da moram da kupim kondenzacionu, jer tamo nema mogućnosti za odvod vode, ali me brine zagrevanje prostorijice. Da li se prostorija greje previše i da li je to opasno? (u njoj je parket i ima neki plakar u kome su cipele i jakne)? Stajaće dakle na parketu, a ako želimo da ne bude previše bučna, držaćemo zatvorena vrata.

Da li je zagravanje toliko da moramo da brinemo o tome? Da li ima ispuštanja vodene pare u prostor? Da li ovi tipovi sa toplotnom pumpom još manje zagravaju prostor?
Kakva su vaša iskustva?
[ boree @ 02.08.2016. 19:23 ] @
Imao sam bosch klasičnu kondenzacionu sušaru i prostorija se dosta zagreje od tih mašina, sad imam sa TP i dosta manje se greje prostorija , al jedno je sigurno da u oba slučaja prostorija mora da se provetrava, parket ne znam koliko će izdržati. Ja bi preporučio sa TP i da na vrata probušiš rupu za ventilaciju a na onaj otvor neki najmanji aspirator da staviš.
[ mitja99 @ 02.08.2016. 19:35 ] @
Podstanar sam, tako da nikakvo bušenje vrata ne dolazi u obzir, kao ni bilo kakva intervencija...
Znači, ovako kako je sada, mala prostorija, sa kanalom za ventilaciju - nije pametno staviti mašinu za sušenje, čak ni sa TP?
[ boree @ 02.08.2016. 19:45 ] @
Sa tp bi i mogla , al klasičnu ne bih stavljao.
[ mitja99 @ 02.08.2016. 19:47 ] @
Druga varijanta je da je stavimo na nezastakljenu terasu.
Postavimo je na paletu (da bi bila odignuta od poda), a da stranicu koja je najizloženija atmosferi zaštitimo nekim zaklonom, recimo tablom leksana. I naravno pokrijemo onom plastičnom navlakom.
Kako se ponaša mašina na zimskim temperaturama?
[ boree @ 02.08.2016. 20:02 ] @
Smrzne se voda i napravi gomilu otpada na terasi, to ni slučajno ne bi uradio. I moja prostorija je 1,5x1,5x2m visine i kad radi mašina prostorija se zagreje malo al ni blizu onako kao klasične. Otvoriš vrata par puta i provetriš.
[ test1234 @ 03.08.2016. 13:25 ] @
Svaka nova kodezaciona će da ti zavši posao. Polovne ti ne preporučujem, za takvu prostoriju. Što veća to bolja, u Kg veša koji suši.
[ Žika 11 @ 14.08.2016. 22:22 ] @
Citat:
mitja99:
Želim da kupim mašinu za sušenje veša, ali jedino mesto u koje mogu da je stavim je ostava, 1.7 x 2m, bez prozora, ali ima ventilacioni otvor, doduše bez ventilatora, samo otvor za kanal (zgrada je u pitanju).

Znam da moram da kupim kondenzacionu, jer tamo nema mogućnosti za odvod vode, ali me brine zagrevanje prostorijice. Da li se prostorija greje previše i da li je to opasno? (u njoj je parket i ima neki plakar u kome su cipele i jakne)? Stajaće dakle na parketu, a ako želimo da ne bude previše bučna, držaćemo zatvorena vrata.

Da li je zagravanje toliko da moramo da brinemo o tome? Da li ima ispuštanja vodene pare u prostor? Da li ovi tipovi sa toplotnom pumpom još manje zagravaju prostor?
Kakva su vaša iskustva?


Moje kupatilo je za nijansu veće i sa zatvorenim vratima sušara sa TP digne temperaturu za 3-6 stepeni (imaš moja iskustva ne prethodnim stranama). Zavisno da li greju ili ne.
Nema kondenza / vlage samo povišena tempertura koja je zimi i prijatna. Po meni najbolja solucija je kondenzaciona sušara sa toplotnom pumpom.

[ samo_da_pitam @ 18.09.2016. 13:12 ] @
Da li postoji kombinovana mašina (za pranje i sušenje) ali da je sa toplotnom pumpom?
Dakle rešenje bi mi bilo da imam jednu mašinu za sve ali morala bi da ima toplotnu pumpu!
Da li ja ne uspevam da nađem, ili negde grešim?
[ anon157690 @ 18.09.2016. 15:58 ] @
MIslim da ne postoji, ako je i ima košta jedno 250,000 din...
[ gti2 @ 18.09.2016. 16:02 ] @
Postoji,ali cemu to kad kombinovana masina ne moze da osusi 100% opranog vesa odnosno 1 pranje=2 susenja
http://www.aeg.co.uk/laundry/l...anding-washer-dryer/l99695hwd/
[ bakara @ 18.09.2016. 21:08 ] @
^^^
pa za te pare moze da dozida jos jednu prostoriju i kupi masinu samo za susenje :)
[ gti2 @ 18.09.2016. 21:19 ] @
Otprilike...AEG je cenovno negde u sredini,malo skuplji od Bosch-a, a jeftiniji od Miele.
Za nas standard deluje zastrasujuce,za strance je to polovina plate (ili manje).
[ Java Beograd @ 19.09.2016. 08:10 ] @
Pa dobro, jeste skupo, ali nije to baš toliko "zastašujuće skupo". Leko je reći "da sagradi prostoriju", ali ako živi u zgradi, "malo teže" će je sagraditi.

Generalno, (iz mog friends & family) okruženja, kažu ljudi da je "i pranje i sušenje" jako nezgodna kobminacija, i da po nekom pravilu, posle nekog vremena te mašine ne rade ljudski ni jedno ni drugo. Ali, evo, možda je AEG rešio da napravi nešto baš kvalitetno i funkcionalno. I sad - mora da košta.

Mnogo je bolje rešenje sušilica za veš podignuta i postavljena na veš mašinu. Naravno, ako je to prostorno moguće i estetski prihvatljivo.
[ bakara @ 19.09.2016. 11:59 ] @
Citat:
Java Beograd: Pa dobro, jeste skupo, ali nije to baš toliko "zastašujuće skupo". Leko je reći "da sagradi prostoriju", ali ako živi u zgradi, "malo teže" će je sagraditi.

To je zapravo bila sala...

I svi mi zivimo u nekom "stanu", ali evo kako je to kod mene islo i kako smo resili.

Javila se potreba za masinom za susenje, ali gde staviti?

Meni se cini najbolje resenje staviti jednu na drugu, ali problem je sto i ako imamo veliko kupatilo nama je iznad masine bojler.
tako da sam isto razmisljao da kupim kombinovanu i jednim udarcem resimo dva problema.
Medjutim kada sam video te masine shvatio sam da to nije bas neko resenje za nekoga ko pere dosta, i trazimo velike masine.

na kraju sam uzeo masinu sa toplotnom pumpom i smestio je na terasu, i vrlo smo zadovoljni tim resenjem, jer nema buke, kad pocnu veliki mrazevi ubacim je u spavacu sobu a cim prodju opet napolje, mada je meni i terasa prilicno zaklonjena od mraza.

Ma super je njoj napolju, ne mogu da je zamislim u kupatilu
[ Žika 11 @ 17.11.2016. 19:05 ] @
Test sušara












[ zeljezara @ 10.02.2017. 10:36 ] @
Dali starija kondenzaciona masina koja ispusta topao zrak na vrata moze da napravi memlu u stanu.??
[ test1234 @ 10.02.2017. 22:06 ] @
Kolika je centrifuga na veš mašini iz koje vadiš veš?
[ Žika 11 @ 21.09.2017. 20:55 ] @
Zanimljivo rešenje

[ bordzija @ 28.12.2017. 21:03 ] @
Taj filter nikada u životu nisam prao na elektroluxu 4 godine mislim niti je bilo potrebe evo svako leto radi kao luda po 2 sušenja x8 kg svaki dan. Možda ima to rešenje?
[ bakara @ 28.12.2017. 21:27 ] @
Na snimku je samocisteci kondenzer a ne samocisteci filter...
Ako ga nisi cistio 4 godine taj se zabetonirao :)
[ bordzija @ 28.12.2017. 21:42 ] @
Pa na njega sam mislio, permutovao sam, na kondenzer. Letos sam ga izvukao prvi put i istuširao, sačekao da se osuši i vratio. Valjda se tako čisti? U njemu ničega. Ali zato onaj filter za vazduh uvek pun, svako pranje mogu za čarapu da ispredem :P
[ Žika 11 @ 01.01.2018. 21:27 ] @
Nešto si debelo pobrkao, ovo je sa sušara sa toplotnom pumpom. Taško da ga samo skineš i opereš jer kroz njega prolazi freon.


Inače ovako izgleda kada pranje kondenzatora zakaže.

[ bordzija @ 14.01.2018. 16:36 ] @
Moja elektroluks sušilica 8 kilograma kupljena pre par godina radi odlično ali je vrlo brzo krenula da truli sa svih strana. Čak se u displeju pojavljuje kondenzat tokom sušenja (ne vidi se u videu jer sam je samo kratko pustio).

Kada stvarno suši veš, vrlo brzo se pojavi kondenzat u displeju.

[ gti2 @ 14.01.2018. 17:49 ] @
Prljav kondenzator (izmenjivac) ili propali dihtunzi bubnja ili i jedno i drugo.
[ bordzija @ 14.01.2018. 21:12 ] @
Takva je od prvog dana tako da ne znam šta je tu propalo ili nije. Sve je uvek savršeno čisto. Možda je propao elektroluks kao firma ako na to misliš? Fino radi nismo imali nikakvih problema a i bila je stvarno jeftina u odnosu na konkurenciju pa su valjda štedeli na boji i truli.
[ Žika 11 @ 16.01.2018. 21:58 ] @
Izgleda da je u toj prostoriji velika vlaga, čak i Samsung rđa i predmeti na njoj.
[ bordzija @ 16.01.2018. 22:36 ] @
Samsung nema ni gram rđe i stariji je uređaj 3 godine od sušilice jedino je plastika filtera požutela jer je lošijeg kvaliteta. Ne razumem ljude koji po svaku cenu pričaju gluposti i nagađaju?
[ Žika 11 @ 17.01.2018. 21:46 ] @
Pa onda malo poradi na higijeni. A za gluposti si se već pokazao.
[ bordzija @ 17.01.2018. 23:26 ] @
A ti poseti okulistu ili kupi veći monitor, hvala na nepažnji i gubljenju vremena.
[ iculibrk @ 18.01.2020. 20:51 ] @
Trebam sledeće nedelje kupiti mašinu. Koliko sam video u ranijim komentarima prednost kondezacione sa toplotnom pumpom je u potrosnji struje prvenstveno ili sam lose zakljucio? Sad, neko je rekao da ta usteda i nije nesto velika pa me interesuje, sta je isplativije i bolje jer se dvoumim se izmedju kondezacione i te sa toplotnom pumpom?
[ test1234 @ 18.01.2020. 21:25 ] @
Suśenje nema smisla ukoliko centrifuga nije 1600 obrtaja ili veća. Toplotna pumpa je ozbiljna uśteda u struji ali duže suši jer je grejac slabiji. Ukoliko ti je centrifuga manja od 1600 obrtaja susara sa toplotnom pumpom će sušiti preko tri sata.
[ iculibrk @ 18.01.2020. 21:54 ] @
Hvala na odgovoru, da li moze neka preporuka, posto vise ne znam ni sam?
[ Milicapolo @ 25.12.2020. 21:47 ] @
Dobro veče.
Imala bih pitanje da li neko ima iskustvo ili je uspeo da reši problem...
Imam Gorenje mašinu za sušenje veša D744bj

Kondenzacionu.
Super je radila dok je trajala garancija.
Odnela sam je na servis, očišćena je ali kada suši veš sva vlaga nam ispari u vazduh, posuda za vodu ostaje prazna.
Kupatilo se natopi, sa pločica curi voda, a u posudi ništa.
Suši odlično. Veš suv.
Kupatilo je bez prozora. Ima ventilator i pločice od poda do plafona.
Od kada je u tom kupatilu ne puni kadicu.

Pumpa radi majstor je proveravao.

Hvala unapred.