Beograd -- Sledeće nedelje poskupljuju gorivo, cigarete i alkohol, jer će ministarstvo finansija povećati akcize na ove proizvode, pišu Novosti.
Vlada Srbije u četvrtak odlučuje o povećanju akciza na gorivo, cigarete, alkoholna pića i pivo, a primena te odluke očekuje se već od naredne nedelje, potvrđeno je u Ministarstvu finansija. Takođe se očekuje poskupljenje cigareta, cigarilosa, kao i tečnog naftnog gasa za motorna vozila.
U ministarstvu kažu da je reč o redovnom povećanju iznosa akciza, odnosno njenom usklađivanju sa prošlogodišnjim rastom cena na malo.
“Dinarski iznosi akciza za žestoka alkoholna pića, niskoalkoholna pića i pivo biće, tako, uvećani za 10,37 odsto, dok se akcize na dizel i motorni benzin, cigarete, cigare i cigarilose povećavaju za 1,58 odsto”, ističu u Ministarstvu finansija.
Tako će, recimo, akciza za pivo umesto dosadašnjih 15 dinara od naredne nedelje iznositi 16,6 dinara. Za benzin se akciza menja relativno simbolično, odnosno umesto dosadašnjih 44 dinara biće nešto manja od 45 dinara, a za dizel umesto dosadašnjih 30 dinara biće 30,5.
Naravno, na ove iznose do "poslednje" cene dolazi se tako što se na ovaj iznos računa i porez na dodatu vrednost od 18 odsto.
Vrednost akcize za tečni naftni gas za pogon motornih vozila, takođe, menja se sa dosadašnjih 13 dinara po kilogramu na 16,2 dinara.
Od svih prevara kojima se sluze "ovi" na vlasti ova mi je jedna od najperfidnijih.
Povecanje akciza dovodi do povecanja cene goriva - logicno. Povecanje cene goriva dovodi do povecanja svih cena (citaj inflacije) sto znaci da udeo u povecanju cena na malo ima i povecanje akciza. I oni sad ladno bez blama uskladjuju akcize sa povecanjem cena na malo, a to povecanje cena na malo je izmedju ostalog prouzrokovalo i povecanje akciza i tako u krug, a narod trpi u stilu one fore: Round, round baby Round, round...
[ fanfon @ 20.01.2010. 12:27 ] @
Iznenadjenjima nikad kraja...
Citat:
Benzin 110 dinara, biće još skuplji
20. januar 2010. | 00:24 | Izvor: Blic
Beograd -- Građane u narednim nedeljama čekaju poskupljenja energenata, a to se na prvom mestu odnosi na poskupljenje naftnih derivata.
Gorivo je već poskupelo ove godine, a sledeći rast cena treba očekivati krajem naredne nedelje, pa će se cena benzina popeti na 110 dinara. Još jedno poskupljenje uslediće u februaru ako bude usklađivanja akcize sa inflacijom iz 2009. godine. Takođe, Udruženje vlasnika benzinskih pumpi se sprema da od Vlade zatraži podizanje marži, za koje kažu da se nisu menjale pet godina.
Kada je gorivo u pitanju, redovnom korekcijom cena vozače je protekle nedelje dočekalo prvo poskupljenje u 2010. godini. Ovaj trend će se nastaviti, s obzirom na to da stručnjaci predviđaju da će cena nafte u svetu rasti, a taj rast bi već mogao da dovede do novog poskupljenja.
Od poslednje promene kod nas nafta je poskupela osam odsto, pa bi maloprodajne cene od narednog vikenda mogle da budu više za još tri dinara. U februaru bi trebalo da dođe i do usklađivanja akcize na goriva sa prošlogodišnjom inflacijom, pa bi derivati mogli još da poskupe.
O promeni akcize kao i o visini njenog poskupljenja poslednju reč daće Ministarstvo finansija. Ako se budu držali postignute inflacije u 2009, prema rečima Nebojše Atanackovića iz kompanije Nafta, derivati bi mogli da poskupe za još tri dinara. „Inflacija u 2009. godini je iznosila sedam odsto, pa tako treba očekivati rast maloprodajnih cena od oko tri dinara po litru“, ističe Atanacković.
Akciza na benzin sada iznosi 44, a na dizel goriva 30 dinara. Loša vest za vozače jeste i da se Udruženje vlasnika benzinskih pumpi sprema da od Ministarstva energetike zatraži povećanje marže koja sada iznosi pet dinara po litru. Kako saznajemo, njihov zahtev je da marža ne bude fiksna već da se određuje procentualno.
Što se cena ostalih energenata tiče, nema sumnje da nas kroz koju nedelju očekuje poskupljenje struje za deset odsto, jer je postupak u proceduri. Iako je kao datum poskupljenja najčešće pominjan 1. februar, Vlada se još koleba jer nije socijalni momenat za tako nepopularnu meru. Kako su iz Elektroprivrede Srbije ranije najavili, planira se još jedno poskupljenje od deset odsto u julu. Međutim, Vlada je juče procenila da je ukupno godišnje povećanje od 20 odsto previsoko.
Građane koji se greju na daljinsko grejanje čeka neprijatno iznenađenje, s obzirom na to da toplane već najavljuju poskupljenja u okviru dozvoljenog rasta od šest odsto. Kada je gas u pitanju, ohrabruje podatak da Agencija za energetiku razmatra uslove za pojeftinjenje. U Vladi su se pojavili predlozi da se cena gasa ubuduće menja na tri meseca.
gde mogu da se kupe dobri gasni uredjaji za auto? necu da pustam da mi retardi cackaju po kolima, sam bih instalirao "plin". do sada sam odolevao, brinuo za ventile, kako sad stoje stvari, jevtiniji su ventili i dihtunzi od benzina.
e, da javite na pm, da ne bude reklamirate ziku, a mi se nismo ugradili.
[ karadima @ 21.01.2010. 07:39 ] @
Ja srecom vozim na plin... koji je takodje poskupeo u zadnjih mesec dana i to sa 47 na 54... nije ni malo , ali opet se vozim jeftinije nego neko na dizel ili benzin.
Proslog leta sam bio u Moskvi... verujte mi kad sam stao na prvoj pumpi hteo sam da zaplacem . Benzin oko 50 dinara , kukavna im majka ... koliko li se ogradjuju na gorivo to sam bog zna ...
[ Java Beograd @ 21.01.2010. 07:47 ] @
Pumpadžije - najgori lopoovi. Kad je padala cena nafte kukali su da marža ne sme da bude procentualna. Sada kada raste, onda opet kuku-lele, daj da bude procentualno.
[ fanfon @ 21.01.2010. 12:50 ] @
Nisu najgori. Ne mogu biti gori od drzave koja svake godine ima "redovno povecanje akciza".
Citat:
Beograd -- Prvo povećanje goriva od oko dinar biće zbog akciza, a redovnim usklađivanjem cena gorivo će poskupeti za još tri dinara.
Ovim poskupljenjima se cena benzina praktično penje na 110 dinara po litru i približava najvišoj vrednosti od 112 i po dinara koliko je litar goriva košatao sredinom 2008. godine kada je cena nafte na svetskom tržištu dostigla maskimalne vrednsoti.
Nebojša Atanacković iz AD Nafta kaže da je ovo redovno sređivanje akcize, koje se obavlja jednom godišnje, i to početkom godine. On kaže da nam iduće nedelje dolazi redovna analiza inputa koji utiču na cenu derivata, ta o je odnos kursa dolara i berzanske cene nafte."U ovom momentu, pošto je taj input osam puta veći, treba očekivati poskupljenje od tri dinara na poskupljnje koje je posledica povećanja akcize", objašnjava Atanacković.
"Za očekivati je da povećanje bude za onoliko procenata kolika je procena da je bio nivo inflacije od jula meseca 2008. godine, kada je bilo prethodno povećanja akciza, pa do kraja ove godine. To je nešto ispod dva odsto i za očekivati je da će po tom osnovu derivati da poskupe za nešto manje od jednog dinara", rekao je Atanacković.
Ako se ostvari ova prognoza, nova cena benzina na srpskim pumpama za nekoliko dana biće oko 110,5 dinara dok će evrodizel koštati oko 109 dinara. Inače, Atanacković očekuje da se ovaj rast cene benzina ubrzo odrazi na ostale cene kao i na potrošnju goriva.
"Svako povećanje cena, a posebo tako značajnog i strateškog artikla, bez koga se ne može, će sigurno uticati na potrošnju goriva. Ona se uvek smanji u nekom procentu kada dođe do poskupljenja, ali jednostavno, to nam je sudbina dok ne prođe ova godina i ukoliko naša Vlada ispoštuje ono što je dogovoreno i ako nam CEFTA ne dozvoli nešto drugo. Znači, u 2011. očekujemo slobodno tržište i onda se možemo nadati i nižim cenama derivata, ukoliko tada država ne posegne za dizanjem tih akciza“, rekao je on.
Atanacković je objasnio da akcize za naftne derivate trenutno iznose 44 dinara po litru za motorne benzine i 30 dinara po litru za dizel goriva, a najviše maloprodajne cene derivata dobijaju se kada se na najviše cene osnovnih derivata nafte, bez fiskalnih dažbina, doda iznos akcize i poreza na dodatu vrednost. Podsetimo, beznin je u Srbiji poslednji put poskupelo 13. januara u proseku za 84 pare po litru.
Ivan Nikolić: Povećanje akciza utiče na standard
Pored akciza na benzin, vlada će razmatrati i povećanje akciza na alkoholna pića i duvanske prerađevine. Ekonomista Ivan Nikolić kaže da će najnovije povećanje akciza na gorivo, alkohol i duvan, veoma nepovoljno uticati na rast cena ostalih proizvoda, ako i na naš standard.
"Kao i svake godine vlada povećava akcize početkom godine, pa je normalno da se to događa i ove", rekao je Nikolić i dodao da je ovogodišnje povećanje izuzetak zbog promene strukture povećanja akciza. On objašnjava da će formiranje akcize na naftne derivate ove godine biti malo blaže, nego što je bila inflacija. Ionako su cene goriva kod nas više nego bilo gde u regionu.
"Inače, akciza je samo jedna od komponenti maloprodajne cene naftnih derivata. Cena se konstruiše prema promeni cene sirove nafte i odnosa dolar - dinar, a mi sada imamo tendenciju jačanja dolara i slabljenja dinara, tako da je mnogo faktora koji nam trenutno ne idu na ruku", objašnjava Nikolić i dodaje da Srbija već ima veće cene benzina i dizel goriva i da će sada ako povećamo akcizu a druge zemlje to ne urade kod nas se cena opet povećava a kod njih ostaje ista. Nikolić je naglasio da će to uticati na naš standard.
"Ako pogledate parametre koji formiraju indeks potrošačkih cena tu su naftni derivati, cena struje, duvan, i sve to poskupljuje", rekao je Nikolić i zaključio da ćemo ovim poskupljenjem imati slučaj da država opredeljejuje inflaciju.
Gorivo je nerealno jeftino i što pre poskupi, pre ćemo krenuti da se pametno ponašamo.
Nafta je jedna od najjeftinijih tečnosti poznatih čoveku. Jedan litar benzina može da obavi rad za koji bi prosečnom čoveku trebalo 150 radnih sati. Pozivam vas da nađete neku osobu na planeti koja bi radila 150 sati za 110 dinara.
Da ne pominjem da je vrlo izgledno da je proizvodnja nafte u nepovratnom padu od 2008. godine i da su postojeće rezerve opasno precenjene. Za one koji bi da se malo informišu, pogledajte šta o tome ima da kaže Matt Simmons, Bušov savetnik za energiju, i zašto je vrlo važno za našu budućnost da nafta i naftni derivati poskupe
Svestan sam da boli, ali dugoročno, za budućnost ove zemlje je bolje da gorivo bude skuplje nego jeftino, makar razlog tome bila i neefikasna država.
[ fanfon @ 21.01.2010. 16:10 ] @
E da je to samo gorivo. Ne bi bio problem. Problem je sto je to i sve ostalo, pa ispada da ljudi rade samo za hranu.
[ NicholasMetropolis @ 21.01.2010. 16:18 ] @
Citat:
fanfon: E da je to samo gorivo. Ne bi bio problem. Problem je sto je to i sve ostalo, pa ispada da ljudi rade samo za hranu.
Sve to stoji, ali mislim da smo u srednjeročno bezizlaznoj situaciji. Ukoliko bi se javni sektor u ovoj zemlji sveo na razumnu meru da bi privatni sektor mogao malo da diše, imali bismo ozbiljnu recesiju nekoliko godina, kao posledicu velikog otpuštanja. Političke posledice da i ne pominjem.
Inače, što se akciza na gorivo tiče, ja podržavam i više akcize, ali samo pod uslovom, da se te pare prelivaju železnici i generalno, razvoju, masovnog transporta.
[ 101010 @ 21.01.2010. 16:48 ] @
Citat:
NicholasMetropolis: Gorivo je nerealno jeftino i što pre poskupi, pre ćemo krenuti da se pametno ponašamo.
Svestan sam da boli, ali dugoročno, za budućnost ove zemlje je bolje da gorivo bude skuplje nego jeftino, makar razlog tome bila i neefikasna država.
To sa Srbijom slabo ima veze. Mi smo samo jedna mala cestica bez ijednog stepena slobode u globalnom sistemu... Negde drugo treba da poskupe derivati cetri puta da bi doslo do materijalizovanja alternativnih energetskih tehnologija, vidova transporta, itd.
A, do tada resenje obicnog coveka bice plin, bicikl i tabani, sem ako u medjuvremenu neki Pera u svojoj garazi ne smisli jugo 45 na portabl fuzioni reaktor.
[ karadima @ 25.01.2010. 10:42 ] @
Citat:
NicholasMetropolis: Gorivo je nerealno jeftino i što pre poskupi, pre ćemo krenuti da se pametno ponašamo.
Nafta je jedna od najjeftinijih tečnosti poznatih čoveku. Jedan litar benzina može da obavi rad za koji bi prosečnom čoveku trebalo 150 radnih sati. Pozivam vas da nađete neku osobu na planeti koja bi radila 150 sati za 110 dinara.
Nemoj da mesas babe i zabe :)
Jedan litar benzina NE MOZE da obavi nikakav rad sem da sagori i to u zavisnosti od masine koja ga trosi. E sad , to sta moze ta masina da uradi i za koliko radnih sati i ciji sve posao moze da zavrsi to je druga prica.
To ti je kao da kazes da je cena vode veoma niska jer litar vode moze da odradi 4 sata kopanja kanala ako je ulijes u nekog crnca koji ce isti da kopa :)
Nafta je samo jedno od sredstva globalne moci. Ako imas naftu ti diktiras pravila. Ako nemas onda cutis i trpis i placas koliko ti traze. Istina je da nafta nije nepresusna , i sto je manje bude cene ce da budu vece. Zato se i radi na otkrivanju drugih oblika pogonskih goriva.
Najjeftiniji izvor energije je vetar i voda. I ako se usavrsi vec postojeci nacin ekspoatacije istih , na naftu mozemo da zaboravimo jer cemo svi da vozimo kola koja idu na struju , vodonik ili kao u Back to the Future - na djubre! :)
[ AstralPro @ 25.01.2010. 21:28 ] @
propala drzava, sta vas cudi.
zar nismo uvek bili u top3 po ceni goriva u ovom delu evrope? i u top3 najsiromasnijih.
Benzin sledeće nedelje 115 dinara?
12. mart 2010. | 08:47 | Izvor: Blic, Novosti
Beograd -- Krajem naredne nedelje čeka nas novo poskupljenje goriva, a prema kretanju cena nafte i kursa dolara, poskupljenje bi moglo da iznosi oko četiri dinara po litru
To znači da bi motorni benzin mogao da košta 115 dinara, a evrodizel 114 dinara za litar, piše Blic i navodi da bi Ministarstvo rudarstva i energetike narednog četvrtka trebalo da napravi korekciju cena, pa se novi cenovnici na pumpama očekuju između petka i subote.
Koliko će poskupljenje precizno da iznosi biće poznato kroz nedelju dana, ali je sasvim izvesno da će ga biti, pošto je nafta od poslednje korekcije poskupela za oko osam odsto.
Sirova nafta se tako proteklih dana na svetskim berzama prodavala za 82 dolara za barel, da bi juče neznatno pojeftinila na 81,95 dolara.
U svakom slučaju, kada bude došlo do poskupljenja, ma koliko ono iznosilo, cene derivata kod nas preći će cenu iz leta 2008. godine kada je benzin koštao 112 dinara, ali i barel nafte rekordnih 147 dolara za barel.
Gorivo je inače kod nas već četiri puta poskupelo od početka godine, pa bi ovo bilo već peto poskupljenje za manje od tri meseca.
Niže cene samo kod NIS-a
Marža dodatno poskupljuje benzin
Zahtev Udruženja privatnih benzinskih stanica da se trgovačka marža poveća sa pet na 10 dinara po litru i dalje stoji u Ministarstvu energetike. Ako bi država izašla u susret trgovcima, prema sadašnjem cenovniku, gorivo bi moglo da poskupi za šest dinara. Tako bi maksimalna cena motornog benzina od 95 oktana dostigla 117 dinara, a evrodizel bi smeo da se prodaje po ceni od 116 dinara za litar.
Ono što može minimalno da uteši vozače jeste trend sniženja cena derivata na pumpama pojedinih naftnih kompanija, koje su i pored prethodnog poskupljenja nastavile s akcijom prodaje pojedinih vrsta goriva po cenama nižim od maksimalno dozvoljene.
Tako je, pišu Novosti posle nedavnog sniženja evrodizela za dinar, na 474 pumpe Naftne industrije Srbije ovaj derivat od četvrtka jeftiniji za još dva dinara i košta 102,9 dinara. To je za sedam dinara povoljnije u odnosu na cenu koju određuje država, a glavni razlog je zarada od 15 do 18 dinara koliko trgovci mogu da “ućare” na evrodizelu.
Ostali veći trgovci poput Mola, OMV i Lukoila i dalje prodaju evrodizel po ceni od 105,9 dinara. To je za četiri dinara jeftinije od maksimalno dozvoljene cene. I drugi privatnici spuštaju cenovnike i na nekim pumpama, kao što je “Centar Boban”, evrodizel košta 99 dinara.
[ barakuda111 @ 12.03.2010. 18:11 ] @
^ ako, ako
Ima se moze se
[ Kovacevic Vladimir @ 13.03.2010. 08:14 ] @
Kako to zvuči moćno, istovremeno visoko stručno/umno, tajanstveno, a ubedljivo za široke narodne mase - akcize!
I niko se ne buni. Ljudi ćute, plaćaju i voze...i preračunavaju cenu svog proizvoda, usluge...i sve funkcioniše i dalje.
Naviklo to i na gore.
Off
Da li se neko seća benzina sa Ina (Cro) pumpe?
Plavičasto-zelene boje, pravi oktani, auto mirno radi i "živahan", mala potrošnja...
Danas nam ova braća uvaljuju najlošiji benzin na europskom (a i širem) području, propadaju izduvni sistemi, a o eko zagađenju ne vredi ni počinjati priču
Bon voyage!
Pozdrav
[ tdusko @ 13.03.2010. 13:45 ] @
Gde se nalaze pumpe Centar Boban i kakav je taj euro dizel sto ga oni prodaju?
Skuplje gorivo, kola samo za imućne
7. april 2010. | 01:02 | Izvor: Blic, Politika Beograd -- Nakon što je Ministarstvo energetike predložilo osmo povećanje cene derivata u 2010, benzin bi na pumpama u Srbiji uskoro mogao da dostigne novu rekordnu cenu.
Novo, osmo poskupljenje goriva od početka godine, posle kog bi od vikenda litar motornog benzina mogao da košta 115, a dizela 104 dinara po litru, mogao bi biti dovoljan razlog da se preispitaju svi sporazumi koji su potpisani sa proizvođačima akcizne robe u Srbiji, kaže Jurij Bajec, savetnik premijera Mirka Cvetkovića.
„Činjenica je da se cena goriva menja u skladu s Uredbom“, kaže on i dodaje da „bi toliko poskupljenje benzina i dizela moglo da dovede do lančanih poskupljenja druge robe i usluga, pre svega transporta, a to nikako nije dobro“.
Bajec dodaje, da bi Ministarstvo finansija verovatno već smanjilo te akcize da ima načina da na nekoj drugoj, strani nadoknadi taj minus, budući da je ovde reč o najizdašnijem prihodu u budžetu, pored PDV-a.
„S druge strane ako gorivo nastavi da poskupljuje, a padne tražnja derivata to će se takođe odraziti na priliv para u budžet, pa može biti više štete od visoke akcize nego da je blagovremeno smanjena, a time skočila potrošnja goriva“, objašnjava on.
Evrodizel skuplji od bezolovnog
Interesantno je da je s poslednjom korekcijom evro dizel postao skuplji od bezolovnog benzina „devedesetpetice”, s kojim je do sada uvek imao istu cenu. Skok cene evro dizela od prethodne korekcije za 1,31 dinar nelogičan je i zbog toga što se ovaj derivat slobodno uvozi, a u okruženju je jeftiniji za čak 20 dinara nego kod nas. Trgovci objašnjavaju da je to samo još jedan dokaz da Uredba o cenama derivata pod hitno mora da se menja.
Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, međutim, ne veruje da će se država odreći akciza u ceni goriva i da će derivati u Srbiji nastaviti da poskupljuju.
Prema tome, kaže, voziće se oni koji imaju para, a s obzirom na to da se tražnja za naftom na svetskoj berzi povećava, što je jedan od pokazatelja izlaska iz svetske ekonomske krize, vozači treba da računaju s tim da će i narednih meseci cena goriva u Srbiji rasti.
Upitan šta je lek da se cene obuzdaju i približe okruženju gde je gorivo jeftinije i do 20 dinara, Nikolić kaže da ne treba računati ni na kakvu subvenciju države, jer je reč o luksuznoj robi, već da treba promeniti odnos prema politici cena energenata.
To znači, pojašnjava on, da ukoliko već nemamo načina da utičemo na cenu sirove nafte na svetskoj berzi, jer je Srbija uvozno zavisna, onda ne treba stalno pominjati kako je cena struje u Srbiji najjeftinija. „Tačno je da imamo najjeftiniju električnu energiju u Evropi, ali struju sami proizvodimo, a sirovu naftu skupo plaćamo“, kategoričan je on.
Država bi mogla da preispita visinu akciza i u drugoj akciznoj robi i pokuša da ih dovede u srazmeru s svojim zahvatanjima u ceni goriva, kaže Nikolić. Jer, ako je država pod izgovorom svetske krize i punjenja budžeta mogla da poveća porez na mobilne telefone, zašto bi bio problem da se revidiraju sporazumi s duvandžijama ili proizvođačima alkohola, pita on.
Goran Nikolić, saradnik Instituta za evropske studije ne misli da bi najnovije poskupljenje goriva moglo da se odrazi na rast inflacije, jer sve korekcije od početka godine tek u jednom procentu učestvuju u rastu cena na malo. On odbija tvrdnje da se rast cena goriva lančano odražava na cene osnovne robe i usluga ističući da gorivo ni kod taksi usluga nije dominantna stavka.
Ono što je realno očekivati je da će cena sirove nafte nastaviti da raste i da ćemo za dve nedelje ponovo imati poskupljenje, ali ako je za utehu ovakva situacija potvrđuje da se približava izlazak iz svetske ekonomske krize, jer ponovo raste tražnja za crnim zlatom. Nikolić je skeptičan da će novo poskupljenje goriva uticati na odluku vlade da smanji svoja zahvatanja u ceni goriva.
Veće akcize na TNG nisu rešenje
Jedna od opcija je da se akciza na benzin spusti 10 odsto, dok bi na konto toga akciza na tečni naftni gas (TNG) bila podignuta za isti procenat. To je ujedno i predlog Udruženja vlasnika privatnih pumpi. U Ministarstvu energetike kažu da su već ovakvu mogućnost predložili Ministarstvu finansija.
S druge strane, stav Ministarstva finansija jeste da su prihodi koje država ostvaruje od akciza na TNG neuporedivo manji od prihoda od akciza na benzin i na dizel gorivo, a osnovni razlog je razlika u veličini prometa. „Takva odluka bi morala da bude praćena drugim dodatnim merama, jer Vlada Republike Srbije i Ministarstvo finansija ne smeju da dozvole da država dođe u situaciju da ne može da ispuni deo svojih obaveza“, navode u Ministarstvu finansija.
Oni dodaju da ne treba zaboraviti ni činjenicu da odgovarajućom poreskom politikom država želi da pospeši potrošnju ekološki prihvatljivijih vrsta goriva. „Dakle, predlog Udruženja vlasnika privatnih pumpi treba detaljno razmotriti u okviru Radne grupe da ne bismo rešavanjem jednog problema otvorili druge. Takav pristup važi i za druge predloge koji se tiču smanjenja akciza na gorivo“, ističu u Ministarstvu finansija.
[ Roker23 @ 07.04.2010. 11:57 ] @
tako i treba. narod ako je glup pa nece da izadje na ulice i silom skine ove lopove sa vlasti i treba da crkne da placa "taksu na luksuzni - vazduh, benzin, automobile, hranu itd"
sad ce neko da kaze "kao ovi tvoji opozicija su bolji" . nijedni nisu moji. moji su samo oni koji rade u mom interesu
a ovi rade na moju stetu vise nego okupatori.
[ component @ 07.04.2010. 12:31 ] @
Ja smatram da je benzin i dalje suviše jeftin. 5 EUR za litar ili više bi bila razumna cena. Ovo sad je bagatela...
[ Kovacevic Vladimir @ 07.04.2010. 13:20 ] @
Citat:
Roker23: moji su samo oni koji rade u mom interesu
Takvi ne postoje...da su tvoji i da rade u Tvom interesu!
Jedino Ti to možeš...da radiš... i to u svom interesu. Veruj mi.
Carevi..pokazali su se kao guske na bunjistu u sred magle..
Sva seprtljanja mogu da razumem, ocigledno je panika pomutila mozak, ali da se pride caste nazivima "eksperti"...profesori i sl...to je vrhunski bezobrazluk..
Tu ekonomiju treba zaista ukinuti, mislim kao "nauku", i edukovati se prema potrebama, uz neku ozbiljniju oblast.
I glavnu rec u ekonomiji treba da vode ozbiljni(stvarno ozbiljni a ne ova menazerija) politicari koji kroje drzavu, i ucesnici u proizvodnji(ne mislim na mahere i tajkune), ozbiljni privrednici, koji se bave razvojem trzista i planskom proizvodnjom.
Ali, kakvi "privrednici"(maheri koji naprave stetu milijardu, da bi klepili desetak miliona), jos im bolji "politicari"(bolje receno strankarosi), takva su im i resenja...
A epilog ove genuozne ideje da ce se u vecem procentu smanjiti promet nego sto ce uvecati akcize, i to vecom brzinom(a vole da se igraju "ekonomiranja u preticanju") nego sto ce im pristizati novac od akciza..
Poz
[ fanfon @ 25.05.2010. 16:01 ] @
Nafta potonula na 67,9 $ za barel
25. maj 2010. | 15:20 | Izvor: SEEbiz
London -- Cena barela sirove nafte na Njujorškoj berzi potonula je za 2,31 dolar, na 67,9$ po barelu, dok je na tržištu u Londonu pad iznosio 2,22 dolara, na 68,95$.
Cene sirove nafte strmoglavile su pritisnute strahovanjima da će dužnička kriza u evrozoni nepovoljno uticati na privredu.
To je podstaklo trgovce da potraže utočište za kapital u snažnijem dolaru.
"Iza današnjeg pada cena krije se nesklonost riziku, pad tržišta deonica i jači dolar. Strahuje se da će se kriza u evrozoni proširiti i zakočiti oporavak svjetskog gospodarstva", tumači Karsten Frič iz Commercbanke.
Cena nafte ipak je pala manje nego što su pali indeksi na većini evropskih berzi na kojima je zabeležen pad od 2,5 do četiri odsto.
Evro je u ponedjeljak pao na 1,2414 dolara budući da je dužnička kriza u evrozoni pomutila izglede za zajedničku evropsku valutu. Europska jedinstvena valuta potonula je prošle sedmice na najniži nivo prema dolaru u četiri godine zbog pojačanog straha od velikog duga i visokog javnog deficita u evrozoni.
Snažniji američki dolar čini robu čije su cene iskazane u dolarima skupljom za kupce koji drže druge valute, što prigušuje potražnju i time dovodi do pada cena.
Analitičari tržišta nafte ističu pak da ponuda još uvijek nadmašuje potražnju, i da je evropska dužnička kriza i dalje od ključne važnosti za investitore.
"Globalno još uvek imamo vrlo visoke zalihe naftnih proizvoda i sirove nafte i, ako se izuzme Kina, tek malobrojne znakove o stvarnoj jakoj potražnji", rekao je Jason Feer, potpredsjednik kompanije Argus Media.
Cene nafte dodatno je pritisnuo pad tržišta akcija, koja trese strah od eskalacije dužničke krize u evrozoni, potpiren vešću da je centralna banka Španije toekom vikenda preuzela regionalnu štedionicu "KajaSur" nakon njenog neuspelog spajanja s drugom regionalnom bankom.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC), čije je sedište u Beču, objavila je na svojim internet stranicama da je referentna cena barela korpe njene nafte u ponedeljak iznosila 68,59 dolara, što je 12 centi više nego krajem prošle sedmice.
Cena nafte u svetu je od početka meseca pala za 22 odsto, sa 87,15 dolara.
Izgubljeno pojeftinjenje benzina
31. maj 2010. | 01:55 | Izvor: Blic
Beograd -- Gorivo u Srbiji je zbog "potonuća" cena nafte na svetskim berzama ispod 70 dolara za barel, moglo da pojeftini u proseku oko tri i po dinara za litar.
To se međutim, zbog uredbe o cenama derivata, koja se kod nas primenjuje, neće desiti bar do polovine juna, a možda ni tada jer je cena nafte počela da raste.
Kada bi do pojeftinjenja danas došlo, benzin bi koštao 116 dinara, umesto 119,40, dok bi najviša propisana cena dizela D2 bila 105,1 umesto 108,6 dinara.
To bi nakon osam uzastopnih poskupljenja ove godine, bilo prvo pojeftinjenje, ali novi presek cena ministarstvo energetike napraviće tek 14. juna, s obzirom na to da se prema novoj uredbi cena menja na mesec dana.
Kako do tada ima skoro dve nedelje, a cena nafte je poslednja dva dana protekle sedmice zanatno skočila, stiče se utisak da će građani Srbije potpuno "promašiti" moguće pojeftinjenje jednog od jabitnijih energenata.
Naime cena sirove nafte je u roku od dva dana proteke nedelje porasla za više od šest dolara po barelu. Taj energent je ranije ovog meseca ugovaran čak po 69 dolara za barel, nakon što je je nakon ohrabrujućih ekonomskih pokazatelja i kineskog uverenja u evropski oporavak iz dužničke krize znatno skočila.
Da bi derivati u Srbiji uskoro trebalo da pojeftine, potvrdio je pre dva dana i ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić koji je ocenio da su se stekli uslovi za pojeftinjenje od „nekoliko procenata“.
Ističući da cene nafte padaju na svetskom tržištu, on je najavio „određenu korekciju cena naftinih derivata u Srbiji naniže, sa izgledom da se zadrži duže, pod pretpostavkom da vrednost dolara naglo ne skoči“.
Ta korekcija očigledno se neće ostvariti, jer je period promene cene derivata isuviše dug da bi efektivno moglo na cenu da se odradi prethodno pojeftinjenje nafe na svetskim berzama.