[ pisac @ 29.01.2010. 18:47 ] @
Koliko znam, iz galvanskih razloga prilikom spajanja vodovodnih (i grejnih) cevi ne smeju se mešati bakarni i pocinkovani fitinzi i cevi ukoliko nisu odvojeni nekim izolatorom. U suprotnom nastaje galvanska reakcija, struja, i valjda korozija pocinkovanih elemenata.

Da li neko zna nešto više o tome?

Pitanje je u stvari:

1) Da li je eventualno nepoželjno mešanje bilo kakvih različitih metala međusobno?

2) Ili je možda generalno zabranjeno mešanje svih belih i žutih metala međusobno, ili to važi samo za određene bele sa određenim žutim?
Npr: Da li je zabranjeno mešanje bakra i mesinga sa cinkom i hromom, ili recimo može da se meša mesing sa cinkom ili hromom ali ne sme bakar sa cinkom?

3) Da li je u toj priči negde stoje i crne cevi? Tj. kojoj strani (ako uopšte postoje strane) one pripadaju?

4) I sve drugo što neko zna o ovoj temi, a ja se nisam setio da pitam...

Mesing je inače (žuta) legura bakra i cinka, pa mi nešto nije logično da bakar i cink u leguri ne smeju da se mešaju sa cinkom van legure . Ali, opet, hemija je čudo, pa možda to nije toliko netačno.



Na wikipediji sam našao nešto što se dotiče te teme: http://sr.wikipedia.org/sr-el/galvanski_element, ali mene zanima i vrlo konkretno oko vodovodnih i grejnih cevi: šta tačno sme a šta nikako ne sme...




[Ovu poruku je menjao pisac dana 29.01.2010. u 20:00 GMT+1]
[ sonus70 @ 30.01.2010. 13:43 ] @
A nešto sam pobrkao, al kakve veze ima boja metala?
[ pisac @ 30.01.2010. 23:32 ] @
Pa pitanje je da li ima ili nema veze , pošto se jelte negde čuje priča da ima veze (što je u stvari možda samo pogrešno shvaćena priča sa bakrom i cinkom).

Mada, mnogi generalno uopšte nemaju pojma (ili ih baš briga) da se bakar i cink ne smeju mešati, tako da čak rade i direktne prelaze sa bakarnih na pocinkovane fitinge. Tako da je moje pitanje za percepciju većine priučenih i samozvanih majstora u domenu teškog (i po njihovom shvatanju nepotrebnog) teoretisanja
[ pisac @ 01.02.2010. 21:50 ] @
Evo na slici su 2 izolacijska fitinga koja imam, a čija je jedina namena da razdvajaju instalacije od različitih metala. Ne znam od čega su sastavljeni, ali ono žuto nije bakar (verovatno je mesing) a onoj belo verovatno nije pocinkovano (pojma nemam šta je).

Izgleda da ipak postoji neka veza između boja, s obzirom da je ovde očigledno reč o različitim bojama, a pri tome nisu u pitanju ni bakar ni cink.

Vidi se da su pomoću crne gume i bele plastike ova dva metala potpuno galvanski odvojena. Znači, ne dodiruju se.

Dakle, zna li neko nešto više o ovome?

[ Horvat @ 03.02.2010. 21:57 ] @
znam da se bakar "mesa" sa mesingom,da ne moze sa drugim metalima bas zbog pomenute elektrolize

na taj mesing posle mozes da stavis gvozdje slobodno

ako te je to zanimalo

[p.s. ne znam koji sve metali ne smeju da se kombinuju]

edit: na ovo samm mislio


bakar - mesing prelaz,
znaci ide npr bakrna cev,zalemis ovaj ms komad i onda na ovo lepo zavrtis gvozdeni [npr.] holander za [npr.] pumpu
[ pisac @ 04.02.2010. 11:28 ] @
Dobro, to je klasični mesingani fiting za spajanje bakarnih cevi. Na njega bi znači trebalo da može da se stavi pocinkovana cev i da ne bude nikakve korozije? Mada me buni to što navedeni fiting nije galvanski izolovan, pa možda postoji mogućnost da se između bakra i cinka (a preko mesinga) i dalje javlja nekakva elektrohemijska reakcija.

Onaj gore fiting (raccord diélectrique) koji sam slikao se uglavnom postavlja pred sam ulaz u bojler i potiče iz francuske gde vode dosta više računa o bojlerima. Verovatno ima jakog razloga zašto je potpuno galvanski izolovan. E, sad je novo pitanje da li (verovatno) treba da se stavlja tako nešto i ispred električne peći za grejanje, pošto je to u suštini isto bojler i povezuje se sličnim cevima. To znači da ovaj drugi (neizolovan) fiting ne treba koristiti pri spajanju na električne kotlove.

Ako je to tačno (a verovatno jeste) onda imamo jedan mogući razlog preranog propadanja električnih kotlova.
[ Horvat @ 04.02.2010. 15:11 ] @
ali i tu imas "izolaciju" izmedju ovog mesinganog fitunga i pocinkovanog,preko kudelje i teflona,ali pitanje je da li je to dovoljno ili treba ovako neka plastika kao na tvom primeru

i mene bas zanima koji se metali ne smeju mesati,ali nigde ne nalazim :S
[ Yoba @ 07.02.2010. 11:12 ] @
Nije preporucljivo mesanje bilo kojih metala, SS, Crni, Cu...
[ Marko Enter @ 16.02.2010. 23:07 ] @
mesing na pocinkovano moze, bar sam mnogo slucaja vido i sve je ok

pozdrav