[ alxns @ 17.03.2010. 00:23 ] @
| Pozdrav, probio mi je primar na aparatu za zavarivanje pa sam ga skinuo radi premotavanja, medjutim privuklo mi je paznju jos jedno pitanje - pakovanje jezgra. Aparat je rucno radjen, jezgro je dvostubno, mada izgleda da nije od "UI" limova nego neka kombinacija kracih i duzih "I" limova sa umetnutim kvadratnim limcicima izmedju duzih "I" limova u stubovima - nije mi ovo bas jasno, dali zbog one pojave magnetnog zasicenja jezgra da bi se to sprecilo ili je nesto drugo u pitanju ne znam. Uglavnom ja sam samo skinuo gornju stranu (precku) sa jezgra da bih mogao da svucem namotaje primara. Vidim da su limovi izolovani lakom sa jedne strane, i bili su tako okrenuti da je svaki lim bio izolovan od drugog (limovi "precke" su bili izolovani od limova stubova). Ovo mi nije najjasnije, zar nebi bilo logicno da svaki od "listova" jezgra ima galvanski spoj, odnosno da je svaka lamela (kvadrat) galvanski jedna celina (bez medjusobne izolacije) a da su onda sve lamele izolovane jedna od druge? Kad kazem "lamela" mislim na jedan list jezgra sastavljen od po jednog "U i I" ili od cetiri "I" lima koji cine kvadrat.
Ili ja gresim i treba bukvalno svaki lim da bude izolovan od drugog, u svakom pravcu, kao sto je i ovde po svoj prilici bio slucaj?
Voleo bih ovo da utvrdim pa da onda, kada premotam primar, pravilno prepakujem i jezgro ako treba.
Hvala, Aco. |
[ rsinisa @ 17.03.2010. 12:52 ] @
Moj otac je nekada davno pravio aparate za zavarivanje i radio ih je baš tako, doduše sa 3 stuba, ali sa tim limčićima umetnutim izmedju stubova. Slaganje je bilo naizmenično i onda su se pojavljivale te rupe u koje je trebalo ubaciti kratke limove. Razlog je više nego očigledan - u to vreme nije bilo gotovih EI limova tih dimenzija (ili su bili preskupi?) pa je moj otac sam isecao sve limove u oblik pravougaonika stonim makazama pa jednostavno mora da dodje do pojave tih praznina pri pakovanju jezgra.
Očigledno da je i taj aparat pravljen na isti način.
Pozdrav.
Sinisha
[ alxns @ 17.03.2010. 16:18 ] @
Hvala na odgovoru, ali jos samo jedna stvar - sta sa izolacijom limova tj. dali svi (bukvalno) treba da budu izolovani jedan od drugog ili treba praviti kvadratne konture kao jednu galvansku celinu (bez izolacije) pa ih onda izolovati jedan segment od drugog? Hvala, Aco
[ Black_eyed @ 18.03.2010. 13:13 ] @
Koliko se secam sa fax-a galvanska izolacija limova se radi zbog smanjenja vrtloznih struja u limovima jezgra i nepotrebnog dodatnog zagrevanja trafoa kao posledice toga. Doduse, davno je bilo pa uzmi ovo sa rezervom.
[ alxns @ 18.03.2010. 13:45 ] @
Znaci treba bas svaki pojedinacni lim izolovati od svakog drugog?
[ SStudio @ 02.04.2010. 01:30 ] @
Ajd da odgovorim ako nisi vec resio, izolacija treba da postoji izmedju limova ali tesko da se kvalitetno moze odraditi u kucnoj verziji ( Nedostatak odgovarajucih hemikalija tjs izolacije ) mozes probati lakom ali se neces usreciti mnogo, ako su limovi oksidirali ( da ne kazem zardjali) nemoj ih smirglati ostavi ih tako to ce mu biti dobra izolacija.
[ alxns @ 03.04.2010. 12:01 ] @
Nisam jos uradio, hvala na odgovoru! Izolovan je svaki lim sa jedne strane, tako da kada se okrene svaki jednako (izolacija na istu stranu) onda su svi medjusobno izolovani. Uradicu onda tako.
Pozdrav, Aco.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.