|
[ Izvoljski @ 02.04.2010. 13:23 ] @
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2010. 13:52 ] @
Ne mozes nikako izgubiti prava na "adresu u Srbiji".
Nekretnine mozes imati i ako nisi Srbin, i ako nemas nikakvo prebivaliste na teritoriji Srbije. Ako si vlasnik nekretnine posta ce te sigurno imati u registru.
Odjavljivanje je jako bitna stvar zbog poreskog sistema - jasno, sve ovo vreme Srbija jednostavno ignorise ljude koji vise ne zive na njenoj teritoriji a i dalje su prijavljeni - ali ko ti kaze da ce to trajati zauvek, mozda jednog dana krenu da hapse i da tvrde da si duzan da platis porez jer si za njih sve vreme ziveo na teritoriji Srbije.
Socijalisticka birokataija je to - do the deed, sto bi se reklo - i odjavi se, cisto da ne bi razmisljao posle.
[ Miroslav Jeftić @ 02.04.2010. 13:56 ] @
Ako se dobro sećam, ako si npr. iz Bga i odeš na dve nedelje kod tetke u Niš, morao bi prijaviti privremeno boravište kod tetke i sl. U praksi verovatno se masa ljudi vodi na jednoj adresi, a živi na drugoj (bilo u zemlji ili inostranstvu). Mada što kaže Ivan, nikad se ne zna kada će neko to početi ozbiljnije da tretira.
[ Izvoljski @ 02.04.2010. 15:15 ] @
Citat: Srbija jednostavno ignorise ljude koji vise ne zive na njenoj teritoriji a i dalje su prijavljeni - ali ko ti kaze da ce to trajati zauvek, mozda jednog dana krenu da hapse i da tvrde da si duzan da platis porez jer si za njih sve vreme ziveo na teritoriji Srbije.
Da, upravo to. Zakoni se polako doteruju Srbiji. Da li si ti odjavio boravak ?
[ Odin D. @ 02.04.2010. 15:45 ] @
Ja pretpostavljam da ce neko ozbiljnije poceti da tretira te slucajeve kad se broj tih slucajeva smanji ispod 70% od ukupnog stanovnistva.
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2010. 15:52 ] @
@Izvoljski - yep...
Propisi su propisi :-)
[ Izvoljski @ 02.04.2010. 17:25 ] @
a sta ti pise u LK i pasosu kao adresa ? Adresa u inostranstvu ili poslednja u Srbiji ? Kako bi mogao obnoviti boiravak u Srbiji ponovo ako zatreba ?
[ Odin D. @ 02.04.2010. 17:44 ] @
Uz 200 grama kafe i cokoladicu mos' obnoviti sta god hoces.
A za 100 Evra mogao bi obnoviti i proizvodnju u Ei-Nis. Bar na papiru.
[ Miroslav Jeftić @ 02.04.2010. 17:56 ] @
Piše na onom linku što je ostavljen u prvom postu:
Citat: Građani su dužni da prijave i privremeni dolazak ili povratak u zemlju najkasnije u roku od tri dana od dana dolaska, odnosno povratka u mesto prebivališta.
Koliko ja razumem, odeš u stanicu (gde ti je prebivalište) i prijaviš da si se vratio, bilo privremeno, bilo trajno.
[ Odin D. @ 02.04.2010. 18:17 ] @
Koliko se ja sjecam, po zakonu imas samo pravo od nekoliko dana (npr. 3) da budes bez prijave adrese. To znaci ako odjavis prebivaliste u Srbiji, sledeci put kad dodjes da se prijavis, po zakonu mogu da ti traze da dokazes gdje si bio prijavljen u medjuvremenu. I onda ces morati da donosis potvrdu o prijavi prebivalista iz inostranstva za taj period, pa ces morati da je prevodis kod ovlascenog prevodioca. I ko zna sta se sve onda moze desavati ako ti predje u naviku da se svaki put uredno odjavljujes po odlasku i prijavljujes po dolasku.
I ako ti nekad iskrsne neki pravni problem pa budes morao nositi naramak papira o svojim prebivalistima....
Ako te niko ne bije po usima da se prijavljujes/odjavljujes ili nemas nikakav drugi razlog osim dosade da to radis, ja se na tvom mjestu ne bih time bavio.
Vise puta me legitimisala policija u vozu prilikom povratka nakon visemjesecnog odsustva i nikad me nisu pitali za prijavu/odjavu prebivalista.
A kad sam vadio licnu kartu nisam imao gdje da se prijavim posto moj tadasnji stanodavac nije bio raspolozen da prijavljuje ikoga na adresu stana koga je izdavao, sluzbenica u policiji mi je rekla: "Pa prijavi se bilo gdje, nek ti samo neko da neki "papir od stana" (to je vlasnicki list ili kupoprodajni ugovor), nama je svejedno..."
[ Ivan Dimkovic @ 02.04.2010. 18:24 ] @
@Izvoljski,
Stoji poslednja adresa u Srbiji.
@Odin D. - boravkom u drugoj zemlji bez odjavljivanja u Srbiji krsis zakon. Trenutno niko ne pravi nikakav problem oko toga, ali znas kako je na Balkanu - jednog dana mozda neka pogana politicka njuska skuzi da moze da namakne $$$ pisanjem kazni ili "legalizacijom" boravka...
[ Odin D. @ 02.04.2010. 18:32 ] @
I to je tacno.
[ Skandy @ 02.04.2010. 18:32 ] @
Evo i ja sam jedan od onih koji se nisu odjavili. Zanima me, posto ne dolazim cesto u Srbiju, da li mogu da obavim odjavu prebivalista u Srbiji iz inostranstva?
[ Izvoljski @ 02.04.2010. 18:35 ] @
nadam se da ta neka politicka njuska ne cita ES. Skandy, ti si se pre javljao iz Holandije ?
[ Miroslav Jeftić @ 02.04.2010. 18:51 ] @
Citat: Skandy: Evo i ja sam jedan od onih koji se nisu odjavili. Zanima me, posto ne dolazim cesto u Srbiju, da li mogu da obavim odjavu prebivalista u Srbiji iz inostranstva?
Nemoj me držati za reč, ali mislim da se sve "radnje" oko boravišta (prijava, odjava itd) obavljaju isključivo lično.
[ žutokljunac @ 02.04.2010. 18:55 ] @
Pozdravljam g-dina BorisaTadića, jer znam da me rado čita i ceni moje mišljenje i savete.
[ Isak666 @ 02.04.2010. 20:34 ] @
Meni je mesto prebivalista ostalo stara adresa u Srbiji, a mesto boravista mi stoji isto adresa u Srbiji u NS.
U DE mi je mesto boravista u Stuttgartu. Prijavio se uredno u Burgeramtu.
Kad dodjem u Srbiju, prijavljujem familiju kao strane drzavljane na moju adresu u Srbiji sa srpskom LK ;)
[ Skandy @ 02.04.2010. 23:52 ] @
Citat: Izvoljski:Skandy, ti si se pre javljao iz Holandije ?
U medjuvremenu sam se preselio u Kanadu, pa sam samim tim i smanjio posete Srbiji. Zbog lenjosti ili ko zna cega, nikada se nisam odjavio sa adrese u Srbiji, a i da bih izbegao cimanja oko prijavljivanja boravka svaki put kada dodjem. Duplo oporezivanje je svakako nesto sto ne bih voleo da me snadje. Videcu da pozovem nasu ambasadu i pitam kakva je procedura kada nisam odjavljen u Srbiji ali nisam fizicki tamo, jer ovde imam regularno prijavljenu adresu.
[ Odin D. @ 03.04.2010. 00:10 ] @
A sta vam je to "duplo oporezivanje"?
[ Skandy @ 03.04.2010. 01:39 ] @
To ti je kada budes oporezovan u zemlji u kojoj radis, pa te onda oporezuju i u zemlji u kojoj imas prijavljenu adresu (zemlja iz koje potices). Sa pojedinim drzavama Srbija ima potpisane ugovore o (ne) duplom oporezivanju, medju njima je siguran sam Nemacka, od pre dve godine Grcka i sada bi trebalo da bude potpisan sporazum sa Libijom. Sto se tice Kanade, to ce se tesko dogoditi, jer mislim da Kanada nema takav sporazum ni sa jednom drzavom i zato bih se rado odjavio iz Srbije.
[ Odin D. @ 03.04.2010. 01:46 ] @
A kako funkcionise taj mehanizam?
Jel' to kao dobijes platu u Kanadi i vidis da nije onolika kolika bi trebala biti, i onda uzmes listing iz banke i vidis stavku "18% otislo za Srbiju...." ili kako?
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2010. 01:55 ] @
Ne, ne postoji "tax witholding" za medjunarodne potrebe kada su plate u pitanju. Tvoj poslodavac u nekoj stranoj zemlji pojma nema niti ima bilo kakve obaveze da zadrzava porez za neku drugu zemlju.
To si ti duzan da prijavis svojoj zemlji u kojoj imas prebivaliste.
Ako to ne uradis - moze da se nista ne desi, a moze biti i drugacije.
Recimo jednog dana odlucis da kupis, recimo, kucu - u toj staroj zemlji gde se nisi odjavio. Dodjes, pljusnes nekoliko stotina hiljada EUR - a onda ti dodje taxman na vrata i pita "a, odakle?" - i trazi dokazivanje porekla novca...
E, sad, tu na snagu stupa ono sto govorim - za sada je sve OK i ocigledno im je bitnije da se te pare unose nego da prave frku... ali sta znas, jednog dana nekome moze pasti na pamet da napravi zvrcku i da kaze, "aha, pa mi nemamo sporazum o oporezivanju... hajde ti sada lepo i nama da platis porez"...
[ Skandy @ 03.04.2010. 02:52 ] @
Da kao sto Ivan rece, nekada bi neko mogao da ti trazi poreklo kapitala.
Kada bi se 100% pridrzavali zakona onda bi to izgledalo ovako: Radnik sa prijavljenim prebivalistem u Srbiji koji je na privremenom (stalnom) radu u drzavi X, koja nema sporazum sa drzavom Srbijom o dvostrukom oporezivanju, trebao bi na kraju svake godine da poreskim organima Srbije prijavi svoj dohodak i na njega plati odredjeni porez.
[ zoran_lovric @ 23.07.2014. 19:21 ] @
Izvinjavam se za vaskrsenje ove stare teme, ali mislim da sadrži dosta korisnih informacija koje mogu dodatno da se prošire novih informacijama.
Čitajući zakon i forume, nije mi jasno da li neko ko živi u inostranstvu sa stalnim boravkom u stranoj zemlji treba da uradi odjavu boravišta ili prebivališta?
Koje su implikacije obe opcije sa aspekta duplog oporezivanja?
Da li odjava prebivališta komplikuje posete u Srbiji na par nedelja godišnje?
[ Miroslav Jeftić @ 23.07.2014. 20:28 ] @
Citat: zoran_lovric: Izvinjavam se za vaskrsenje ove stare teme, ali mislim da sadrži dosta korisnih informacija koje mogu dodatno da se prošire novih informacijama.
Čitajući zakon i forume, nije mi jasno da li neko ko živi u inostranstvu sa stalnim boravkom u stranoj zemlji treba da uradi odjavu boravišta ili prebivališta?
Ja bih rekao odjavu prebivališta, pošto je to mesto gde si stalno nastanjen, a boravište je kada npr. iz Beograda odeš u Niš na mesec dana i slično. Ne verujem da nešto specijalno komplikuje posete, osim što se svaki put moraš prijavljivati po dolasku i odjavljati kad odlaziš.
[ Aleksandar Đokić @ 23.07.2014. 20:53 ] @
Sa novom licnom kartom su nesto menjali oko toga. Znam da sada ne mora da se menja boraviste ali nisam siguran.
[ djordjeno @ 24.07.2014. 10:44 ] @
Zar ne mogu na osnovu pecata u pasosu da vide da dosta vremena provodis van zemlje?
[ mmix @ 24.07.2014. 12:02 ] @
Nemoj mnogo da se opterecujete time, ako se odjavite odjavite, ako ne nije strasno, najgore sto moze da se desi je par hiljada kazne za neprijavljivanje promene prebivalista. Ta prica sa poreskim kod nas jos uvek ne funkcionise, niti ce skoro, a cak i ako bude ako imas dokaze da si rezident negde drugde, a imas jer ako nista drugo placao si porez tamo kao rezident, onda nemaju ni osnova a ni po cemu da ti rezrezu porez. Srbija nema implicitne obaveze koje proizilaze iz drzavljanstva/rezidentnosti (kao Madjari npr koji moraju da plate zdravstveno ili Ameri koji moraju da plate porez gde god da su).
U principu korisno je odjaviti se u vojnom odseku ako si vojni obveznik da te ne bi smarali pozivima na vezbe.
[ mr. ako @ 24.07.2014. 21:50 ] @
Citat: mmix: Srbija nema implicitne obaveze koje proizilaze iz drzavljanstva/rezidentnosti (kao Madjari npr koji moraju da plate zdravstveno ili Ameri koji moraju da plate porez gde god da su).
Sorry na offtopicarenju, da li to znaci da svi ovi sto su uzeli HU pasose moraju da placaju zdravstveno Madjarskoj iako zive u Srbiji ili npr. Nemackoj??
[ Hank @ 27.07.2014. 13:57 ] @
Citat: djordjeno:
Zar ne mogu na osnovu pecata u pasosu da vide da dosta vremena provodis van zemlje?
Ne moraju da ti lupe pečat kada ulaziš u zemlju, moraju da ti lupe pečat kada izlaziš. U Srbiji (na aerodromu "Nikola Tesla") možeš ući kroz e-gate, provučeš pasoš i lacpa i prođeš. Ukoliko se odlučiš za opciju, obično mega nadrkanog, police officer-a (jer e-gate ne radi ili ga se patološki plašiš) - treba da zamoliš lepo tog, obično mega nadrkanog, police officer-a da ti ne lupi pečat da ti ne bi trošili prostor u pasošu bez potrebe i oni, iako mega nadrkani, najčešće (97% šanse) i ne lupe pečat (ukoliko nemaš bosanski ili hrvatski pasoš, naravno - mada može da zavisi i od imena i prezimena, ne znam kako je za ostale ex YU pasoše, to su sve odluke koje se najčešće donose u sekundi, ali ne savetujem ovu foru* ne-srpskim pasošima, jer onda obično dobiješ 3 pečata uz komentar "moram ja da radim svoj posao"). Nije tu bitan pečat, bitno je "provlačenje" pasoša i evidentiranje prolaska granice u oba slučaja. Što se izlaska iz zemlje tiče, mora pečat svima i tu nema pregovora.
* Mnogim Srbima, a i raznoraznim pripadnicima raznoraznih nacija u svim mogućim kombinacijama je vrlo bitno da ne dobiju pečat u pasoš baš po svakom prelasku bilo koje granice, jer im se ne menja pasoš 4-7 godina pre isteka važnosti postojećeg pasoša, samo iz razloga što na stranicama nema više mesta za pečate u postojećem pasošu, a to nije razlog za ljubomoru i mržnju. Zamislite stanovnika Kopenhagena koji šljaka u Malmeu ili stanovnika Bratislave koji šljaka u Beču ili rezidenta Dubaija koji voli da fotka prirodu Omana svakog dana ili Rusa vezanog za Estoniju/Letoniju/Litvaniju ili bilo koju drugu kombinaciju od 1000 očigledno prisutnih u ovom trenutku - da na svakih par dana/svakodnevno dobijaš pečat u pasoš... ukoliko su vam pečati u pasošu drage uspomene, što se i dešava u većini situacija - zahtevajte od police officera jasan pečat, neka okrenu krug na pečatu, nemoj da ti lupe budalaštinu koja se posle 2 dana neće ni nazirati samo okupirajući mesto za sledeće lupanje pečata, nema svrhe.
Koja je razlika između boravišta i prebivališta?: http://www.mup.gov.rs/cms_cir/...zlika-boraviste-prebivaliste.h
Kada je potrebno prijaviti "odlazak u inostranstvo" i da li je potrebno prijaviti "povratak iz inostranstva" i koji je postupak?: www.mup.gov.rs/cms_cir/sadrzaj...dlazak-povratak-inostranstvo.h
Bajati članak (kraj 2011.) koji najavljuje velike kazne za lažno prebivalište: http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=555321
Veći je ovo problem što se tiče rentanja gajbi u Srbiji, nego što se tiče popisivanja Srba koji žive van Srbije. Po mom mišljenju ne treba prijavljivati boravak u inostranstvu - sve što ti se u najgorem slučaju može dogoditi je kazna za lažno prebivalište kao ishod nekog procesa ispitivanja porekla novca i imovine, prekršajne ili krivične prijave (kolike su šanse da se ovo ikada dogodi u realnosti?), što je rizik koji je mnogo bolje preuzeti nego da se u "sistemu" u Srbiji vodiš sa prebivalištem u inostranstvu - ko zna šta im može pasti na pamet ili šta im je već palo na pamet, pogotovo prilikom dizajniranja cenovnika birokratskih usluga, na primer.
Zanimljiva je i tehnologija provere prebivališta - slanje patrole na vrata :-) i ako te ne nađu 2-3 puta dok im ne dosadi, proglase ti prebivalište lažnim - eventualno se u ozbiljnijim slučajevima (krivično delo) iscimaju da vide da li si prešao granicu, da li si zvanično zaposlen u Srbiji - ali čak ni to ne uvek, zavisi kakve je prirode krivično delo koje "dužiš" itd. Što se svih ostalih nesklonih kriminalu tiče - patrola na kućnom pragu ocenjuje da li ti je prebivalište pravo ili lažno, pa se postavljaju tu pitanja: šta ako tih 2-3 puta kada su dolazili ti nisi bio u stanu, ne zato što je prebivalište lažno, već zato što si bio kod komšije na kafi/na poslu/na odmoru, a živiš sam i da li mogu da ti proglase lažno prebivalište u stanu čiji si vlasnik itd. itd. Ima i varijanta da ti ne proglase prebivalište lažnim, ali policija uporno ne uspeva da te pronađe na adresi na kojoj stvarno živiš (tu su ti žena i deca...), a jure te zbog nekog ne tako strašnog saobraćajnog prekršaja - onda lokalna policijska stanica može da te proglasi "traženim", a da to nema veze već sa susednom opštinom itd. itd.
U principu - sve je to veći ili manji javašluk koji zapošljava nenormalne armije ljudi, a za čiji opstanak ponestaje novca. Kao da je neki veliki problem ustanoviti kaznu uši da otpadaju, pa i zatvor, za upotrebu drugog pasoša/lične karte u Srbiji u slučaju da pored srpskog imaš još neko državljanstvo, a onda utvrditi kada si, koliko puta i u kom smeru upotrebio pasoš na granici u skladu sa čim se zaključak da li živiš u Srbiji ili navraćaš povremeno nameće sam po sebi pritiskom dva Entera na tastaturi. U ovom slučaju bih i razumeo da potrčiš da prijaviš stvarno gde živiš i šta radiš, ali pošto "sistem" hoće da se igramo žmurke i glumimo budale...
i meni je postojeći "sistem" savršen u Srbiji, da se razumemo, veliki sam fan, mislim da nije dobar za samu Srbiju, ali ako ga ona sama postavlja, propagira, održava, kešira... ja mogu samo reći da je savršen.
I Milomir Marić i Metallica su moji dobri drugovi.
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao Hank dana 27.07.2014. u 16:11 GMT+1]
[ jorganwd @ 28.07.2014. 11:41 ] @
Citat: Hank: Nije tu bitan pečat, bitno je "provlačenje" pasoša i evidentiranje prolaska granice u oba slučaja.
Možda idem u offtopic ali interesuje me ovdje jedna stvar. Da li to znači da Srbija ima centralizovani registar u kome se može eventualno vidjeti kada je neki pojedinac ušao/izašao iz zemlje? Koliko si siguran (argument očekujem naravno) da se "evidentira" a ne samo provjerava (interpol check i sl.)? Ako je odgovor pozitivan, da li se i koliko čuvaju ti podaci, da li zna neko?
[ deedee6 @ 28.07.2014. 12:01 ] @
Citat: mr. ako:
Citat: mmix: Srbija nema implicitne obaveze koje proizilaze iz drzavljanstva/rezidentnosti (kao Madjari npr koji moraju da plate zdravstveno ili Ameri koji moraju da plate porez gde god da su).
Sorry na offtopicarenju, da li to znaci da svi ovi sto su uzeli HU pasose moraju da placaju zdravstveno Madjarskoj iako zive u Srbiji ili npr. Nemackoj??
Gde god da se nalaziš treba da imaš neko zdravstveno osiguranje a to zavisi od države do države. U EU možeš da imaš samo jedno zdravstveno osiguranje. Poljaci žive i rade u Nemačkoj a plaćaju Poljsko osiguranje, ako hoćeš da imaš Špansko osiguranje moraš da doneseš papir na kojem piše da više nemaš Madjarsko...
[ mr. ako @ 28.07.2014. 19:06 ] @
OK, interesovalo me je ovo sto je rekao mmix da implicitne obaveze proizilaze iz drzavljanstva recimo, pa u slucaju ovih ljudi sto su uzeli HU pasose a zive u Srbiji i imaju srpsko zdravstveno, da li moraju da placaju kao i ostali drzavljani Madjarske kao sto je mmix naveo.
[ SunnyBoy @ 30.07.2014. 10:58 ] @
I sta sad, Imam madjarski pasos sa adresom u Vojvodini, svajcarsku vizu sa adresom u CH, svajcarsku vozacku (nasu mi oduzeli pri polaganju), vlasnik sam kuce gde sam prijavljen,...
Nasu granicu prelazim sa nasim pasosem (da ne trosim HU pasos), EU granicu sa HU pasosem (da ne cekm red). Mislim da bi se nasi salterasi izgubili.
Tako me je jednom zaustavila patrola kod B Topole: vozilo sa austrijskim tablicama, papiri nemacke firme, moja vozacka srbijanska, pasos madjarski, a viza i odrediste CH. Nije im bilo dobro.
A kad sam isao u vojni odsek da se odjavim, dali su mi olovku i papir da napisem izjavu, kao dokaz da sam bio, jer sam im bio prvi slucaj...
[ deedee6 @ 30.07.2014. 11:05 ] @
Citat: SunnyBoy:
A kad sam isao u vojni odsek da se odjavim, dali su mi olovku i papir da napisem izjavu, kao dokaz da sam bio, jer sam im bio prvi slucaj...
Odjavljivanje je bilo interesantno 1999 g.
[ Hank @ 30.07.2014. 22:51 ] @
Citat: jorganwd:
Da li to znači da Srbija ima centralizovani registar u kome se može eventualno vidjeti kada je neki pojedinac ušao/izašao iz zemlje?
Svakako da postoji centralni registar izlazaka/ulazaka u zemlju, problem je što postoji masa ovakvih baza podataka - država ne može na "jednom mestu" efikasno da ustanovi ime i prezime, gde radi, gde je prijavljen da živi, kada je izašao iz zemlje/ušao u zemlju poslednji put itd. Dalje je pitanje da li je ovo dobro ili loše, ne znam. U normalnoj zemlji je normalno da policija ima sve ove podatke na kliktaj miša.
Ukoliko si osumnjičen da si ubio nekoga u Srbiji ili se nisi bavio bilo kakvim kriminalom, ali si interesantan političkim partijama/bezbednosnim službama iz nekog razloga - skupiće se ovi podaci "ručno" na jednom mestu brzo, ali to nije rešenje problema: suštinsko rešenje problema jeste da se otpusti 50% državne administracije koja je apsolutno nepotrebna, a da preostala polovina bude motivisana i osposobljena da rešava ove stvari - ne možeš ići u Grčku na more, a mesecima glumiš budalu da ne živiš gde si samog sebe prijavio da živiš zbog ambicije da ne platiš dve kazne za nevezivanje pojasa. Ili plati šta duguješ ili letuj na Adi Ciganliji, pa da vidimo dalje šta ćemo.
Citat: SunnyBoy:
Tako me je jednom zaustavila patrola kod B Topole: vozilo sa austrijskim tablicama, papiri nemacke firme, moja vozacka srbijanska, pasos madjarski, a viza i odrediste CH. Nije im bilo dobro.
Naravno da im nije dobro pod ovakvim okolnostima. U Srbiji nikoga ne bi trebalo da zanima da li ti imaš 258 pasoša, 478 vozačkih dozvola i 875 viza/dozvola boravaka. Ukoliko imaš srpski pasoš - nemaš pravo po Srbijici da vitlaš stranim dokumentima: to bi trebalo da je (teško) krivično delo koje se može uporediti sa krivičnim delom falsifikovanja.
Ukoliko imaš srpsku vozačku dozvolu, a glupiraš se po srpskim putevima, trebalo bi da ti se seku jaja (po meni) što zblanutim saobraćajcima vadiš nemačku dozvolu sa "Guten Abend" pričom - plaše se ljudi po Srbiji svega i svačega, ali moraju da znaju da ni nemačka ambasada neće imati ništa protiv da ti se seku jaja u ovoj situaciji. Možda će se nemačka ambasada umešati ukoliko je Tajland u pitanju, pa zbog pola grama marihuane treba da robijaš 500 godina pod najnehumanijim uslovima i platiš svaki dan boravka u zatvoru, ali što se tiče ovakvih stvari u Srbiji - koje rade naši ljudi sa stranim pasošima - ne verujem da bi se nakanili i mejl da pošalju.
Ukoliko imaš drugo državljanstvo, a ne sviđa ti se ovaj (ultralogičan) fazon - odrekni se srpskog državljanstva, to se bar da završiti u danu, pa pokušavaj ludila po Srbiji, ako nemaš pametnija posla.
Ima ta fraza, i meni XXX puta izrečena, kao "ako ti se ne sviđa u Srbiji, idi iz Srbije" - to je OK, samo razni ljudi na razne načine shvataju poentu ove fraze... zato je tu država.
Srpski pasoš više nije bezvredan - naprotiv, vrlo vrlo vrlo je vredan. Sa istim se šunjaš po EU kako hoćeš + po mnogim drugim zemljama u kojima postoje restrikcije za EU pasoše, postoje pogodnosti za srpski pasoš. Ne znam koji nam je k*rac da se ove stvari ne reše u danu.
Pozdrav.
[ jorganwd @ 31.07.2014. 13:18 ] @
Citat: Hank: Svakako da postoji centralni registar izlazaka/ulazaka u zemlju, problem je što postoji masa ovakvih baza podataka - država ne može na "jednom mestu" efikasno da ustanovi ime i prezime, gde radi, gde je prijavljen da živi, kada je izašao iz zemlje/ušao u zemlju poslednji put itd.
Pitanje je sljedece: Sud ima potrebu da zna kada i koliko puta je neka osoba u poslednjih par godina izlazila i ulazila u zemlju. Da li se ove informacije mogu dobiti ili ne (ima li neko iskustvo sa tim, da li postoji nesto pisano da ta baza postoji ili ne, sam odgovor "postoji" me ne uvjerava, citaj dalje), s obzirom da nisam nasao odgovor na ovo pitanje. Na drugim forumima/internet stranicama sam uspio da saznam da baza postoji od skoro dok na trecim mjestima pise da je u pitanju samo uporedjivanje licnih podataka sa bazom u kojoj postoje podaci o osobama koje se potrazuju od strane sudova, interpola itd. te da se takvi podaci NE skladiste i da je to u suprotnosti sa zakonima EU pa se ne primjenjuje.
[ Hank @ 05.08.2014. 10:36 ] @
Kao što već rekoh - baza podataka postoji, sud, policija i BIA u Srbiji mogu bez većih problema dobiti informacije kada si, kako, gde i koliko puta u kom smeru prelazio granicu sa novim biometrijskim pasošem, a verovatno da mogu da iskopaju iste podatke i iz ere pre biometrijskih pasoša: zavisno kako i koga si motivisao da traga za podacima - da li imaš prekršajnu prijavu/krivičnu prijavu iz klase beznačajnijih prijava ili si ubio nekog/pretio bombom Ani Bekuti/Dušanu Bajatoviću. Sve situacije su otvorene usled postojanja XY nesinhronizovanih baza podataka - možeš da pređeš granicu na "Nikoli Tesli" bez većih problema sa važećom poternicom, a onda da te uhapsi patrola u rutinskoj kontroli automobila na isključenju sa aerodroma na autoput. Mogu da ti ponudim iskustva, argumenti ne važe na Balkanu.
Ukoliko te zanimaju detalji i "zahtevaš" precizan odgovor, izloži situaciju, pa da diskutujemo - ovako nema smisla da trabunjamo šta EU traži i ne traži, niti je Srbija deo EU, niti je posao EU da primorava Srbiju da amnestira prekršioce zakona pod firmom zaštite podataka, niti ima čemu da se nadaš ukoliko UAE i Srbija potpišu očekivani bilateralni sporazum koji podrazumeva razmenu podataka sa ciljem ukidanja turističkih viza i tralalala olakšica.
U UAE će svi aerodromi dobiti informaciju da si ludovao za volanom u roku od sat vremena po okončanju ludovanja, ukoliko si napravio s*anje nikako ne idi na aerodrom, pretrčavaj u Oman, pa vidi šta ćeš, dok u Srbiji možeš da se provlačiš sa krivičnom prijavom i na aerodromu i van njega.
Ukoliko si nešto zgrešio u Srbiji, a ne želiš javno da pišeš o tome - to je OK, konsultuj se sa advokatom u Srbiji, "sve se može završiti", plati - može čovek da te zastupa u odsustvu, jeftinije ćeš tako okončati priču nego da tragaš za "argumentima" u ovoj oblasti po Internetu... ispresavijaće te na nekom aerodromu i išutirati za Beograd u kom će te *ebati i za to što (ni)si uradio i za to što si glumio neobaveštenu budalu, a i iz sportskih razloga - vole razgibavanja na bulji dijaspore i lečenje frustracija zbog svih onih kolona naših ljudi u inostranstvu koji su ih "uspešno pozdravili" i poželeli "uspehe na profesionalnom i ličnom planu".
Pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2014. 11:24 ] @
Citat: jorganwd
te da se takvi podaci NE skladiste i da je to u suprotnosti sa zakonima EU pa se ne primjenjuje.
Srbija nije u EU, tako da nije obavezna da sprovodi zakone EU.
Nemam pojma sta se konkretno skladisti, ali mogu da primetim da pri ulasku u Srbiju (vazdusnim saobracajem) >uvek< ukucaju moj broj pasosa u neki terminal. To samo po sebi ne znaci da se skladiste informacije o datumu ulaska/izlaska ali im bar daje teorijsku mogucnost da to rade.
Sta taj terminal salje i sta se belezi u bazi ne znam, ali mislim da ako te tako nesto zanima najbolje je da posaljes pitanje MUP-u, a ako ne dobijes odgovor postoji procedura sa kojom mozes zahtevati da ti drzava da pristup generalnim informacijama kao sto je propis sta se skladisti ili ne skladisti (ne znam koliko je taj proces uspesan, ali svakako postoji).
Ne znam kakva su iskustva drugih koji, recimo, u Srbiju ulaze autom na primer. Za aerodrom mi se jos nije desilo da ne ukucaju broj pasosa u Beogradu.
To je ostra razlika u odnosu na, recimo, EU - gde npr. u Nemackoj u 9 od 10 slucajeva mi samo pogledaju pasos i sta pise u njemu i vrate ga bez ikakvih ukucavanja u terminal / pecatiranja. Medjutim ljudima koji imaju turisticke vize uvek proveravaju na terminalu informacije tipa da li je pasos prijavljen kao ukraden, da li ima neki sudski nalog za privodjenje i sl...
[ Hank @ 05.08.2014. 11:25 ] @
Jesi li koristio e-gate prilikom ulaska u Srbiju na aerodromu?
[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2014. 13:23 ] @
Nisam zato sto poslednji put kada sam bio u Srbiji, nisam jos imao "novi novi" pasos vec "prvu verziju" "novog" pasosa koja nije bila kompatibilna (no comment...) sa e-gate sistemom.
Sledeci put kad budem isao do Srbije probacu taj e-gate.
Mada, u vezi sa pitanjem korisnika jorganwd, sa e-gate sistemom postoji ista teorijska mogucnost logovanja podataka. Opet, nemam pojma sta tacno cuvaju / loguju u Srbiji, ali tehnicki to mogu da urade jos lakse sa e-gateom posto tu pasos mora biti iscitan od strane racunara.
Sa EU je prakticno omoguceno da se podaci ne loguju, bar za ljude koji su EU drzavljani ili imaju dozvolu boravka, zato sto tu granicni policajci cesto uopste ne unose broj pasosa vec samo vrse kratku vizuelnu inspekciju dokumenta. Ako podatke unose, postoji ista teorijska mogucnost da se loguju ali, koliko mi je poznato, to se ne radi bar ne za drzavljane EU.
Opet, kako Srbija nije u EU, pravila su drugacija. Ne znam da li u Srbiji loguju podatke EU drzavljana koji ulaze, pretpostavljam da rade isto sto i sa domacim pasosima, ali nisam nikada proveravao niti me je to nesto specijalno zanimalo. Ljudi koji prate ovu temu i imaju EU pasose mogu da kazu svoja iskustva na granicnim prelazima u Srbiji. Naravno, ostaje isti komentar: cinjenica da se podaci unose u terminal ne znaci nuzno da se ti podaci loguju u neku bazu. Kao sto rekoh, to treba proveriti sa MUP-om za one koje to zanima.
[ Otto23 @ 06.08.2014. 01:07 ] @
Citat: cinjenica da se podaci unose u terminal ne znaci nuzno da se ti podaci loguju u neku bazu.
LOL, nada umire poslednja :). Ljudi prosto vole da unose podatke na lokalni HDD, cisto onako - da izgledaju napredno, Europski... umesto da recimo samo udare pecat u na to predvidjeno mesto kao pre 50 godina.
Naravno da unose, upravo da bi se evidentiralo ko, kada i gde (i sa kojim pasosem) je usao u zemlju - kako bi se ta baza upravo mogla lako procesljati u slucaju da se neko trazi ili da kasnije treba proveriti kretanje neke osobe u odredjenom periodu. Da podsetim, ovo je ipak 2014 - gde pojedini likovi (svi znamo ko je najsvetliji primer u toj prici), npr. prisluskuju i snimaju sve, bukvalno sve, razgovore neke zemlje i prepoznaju glasove, utvrdjuju ko je koga zvao i prave mreze kontakata... onako, sve iz te neke baze. Valjda je za ocekivati, sa 99.9% izvesnosti, da ovi u kamenom dobu, sto jos uvek ne prisluskuju 2/3 zemaljske kugle, imaju barem bazu sa ulascima i izlascima iz sopstvene zemlje.
S' druge strane: cinjenica da neko stalno sipa gorivo u auto, ne znaci nuzno da je taj auto u voznom stanju...
[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 02:45 GMT+1]
[ Hank @ 06.08.2014. 02:00 ] @
Ne može u Srbijici ni "dobar dan" da prođe bez teorije zavere.
:-)
Po meni je savršeno normalno da zemlja u poziciji u kojoj je Srbija evidentira prelazak granice (i "administrativne linije" :-)) svojih i građana drugih zemalja. Da li ovo može biti zloupotrebljeno? Naravno da može. I antibiotik može biti zloupotrebljen, ali sve to ne znači da sud i policija ne treba da traže i momentalno dobiju podatak da li je građanin X za koga se osnovano sumnja da je silovao i ubio - u zemlji ili nije, a ukoliko nije kada je i koju granicu prešao.
Pretpostavljam da će se situacija promeniti ako Srbija postane članica EU: mada i tada sumnjam da srpski sud i policija neće po istom principu dobiti podatak da li je građanin X za koga se osnovano sumnja da je silovao i ubio - na teritoriji EU ili nije, a ukoliko nije kada je i koju granicu EU prešao + mogućnost razmene podataka sa svim drugim policijama država članica EU i drugih država koje sa EU imaju određene sporazume koji regulišu ovu materiju. Treba imati u vidu i da nisu sve članice EU u Šengenskom sporazumu, niti su sve potpisnice Šengenskog sporazuma članice EU, a ima tu još nekoliko podvarijanti...
Što se pajsera po Srbiji tiče koji se kreću samo na relaciji dragstor - roditeljski stan, onanišu na Miroslava Lazanskog i tripuju se da su iz nekog slobodarskog razloga vrlo interesantni NATO paktu i CIA-i... to je najverovatnije više tema za psihologe i psihijatre. Svi ostali koji veze nemaju sa kriminalom, a prelaze razne granice svakodnevno ili više puta mesečno uglavnom nemaju problem ni da preko foursquare-a, fejsbuka, tvitera ili bilo čega drugog čitavoj planeti obznane svoju trenutnu lokaciju. Vrlo su NATO, SAD, EU, Rusija i Kina zainteresovani za podatak da li je Milisav iz Mladenovca stavio rebarca u pasulj ili cepa klot...
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 03:29 GMT+1]
[ Otto23 @ 06.08.2014. 02:36 ] @
Nazalost, neki vrte istu pricu o "teorijama zavere" - cak i kad im se nacrta i iznesu direktni dokazi (na svetskom nivou, od strane nekog tamo Snoudena npr. izmedju ostalih), kako to zaista funkcionise ispod Diznilend fasade - "garantovanih" ljudskih prava i sloboda.
Da li je to neobavestenost, ogranicenost ili prosto ignorisanje istine, uz ponavljanje stare "mantre" - na kraju nije ni bitno. Zalosno je sto pojedinci jednostavno ne shvataju znacaj informacija... i moc onog koji raspolaze sa njima, kao i njegov direktan uticaj na oblikovanje buducnosti. Na njihovu zalost, NSA ih demantuje svakodnevno, novim ulaganjem neverovatnih kolicina para upravo za skladistenje, prikupljanje i obradjivanje takvih (ne)bitnih informacija. Bice, na kraju, da ne znaju ljudi sta rade - da im to ustvari ni ne treba :)
...
Za pojedine je verovatno i prica o Deda Mrazu dakako verovatna i logicna - tj. postoji realna sansa da je istinita (molim lepo, je l' imate dokaza da nije?)... isto kao sto je logicno da racunar u koji se unose podaci na granicnom prelazu nije umrezen, tj. da ne postoji centralna baza u 2014, vec to tako stoji tamo slucajno... eto... da se unese - zlu ne trebalo, pu, pu. Pa ako ga pozovu, iz "centrale" na telefon, Djura ce da pogleda, rucno...
:-)
[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 03:55 GMT+1]
[ Hank @ 06.08.2014. 04:10 ] @
Pajseri su, po pravilu, toliko izgubljeni u pričama u kojima vladaju beskonačno ogromna prostorna i vremenska prostranstva i zavere najrazličitijih vrsta da jednostavno nisu u stanju da pojme osnovne stvari vezane za objektivnu realnost "ovde" i "sada" - zato i kažem da je to više tema za psihologe i psihijatre da pokušaju da reše taj u Srbiji toliko prisutan sindrom "lupetaj globalno, skapavaj u bedi lokalno".
NATO pakt, CIA, EU, Indija i Kina su, na čelu sa Edvardom Snoudenom, Džulijanom Asanžom, Paolom Koeljom i potomcima Agate Kristi, po prirodi stvari, apsolutno nezainteresovani za to da li je Milisav iz Mladenovca u utorak stavio rebarca u pasulj ili je cepao klot, da li baca prvu vodu i šta je pametno zaključio na zasedanju lokalnog odbora SNSa - besciljno je, a skupo prikupljati i skladištiti "podatke" ove vrste - dok je srpska policija upravo zainteresovana za sve podatke koji mogu brzo rešiti problem donošenja odluke da li da "češlja" Mladenovac i Novi Sad po obradi informacije da je Milisav izvadio pasoš, ali ga je koristio samo jednom kada je išao u Segedin na 5 sati pre 3 godine ili da se fokusira na komunikaciju sa policijom Islanda po obradi informacije da je Milisav iz Budimpešte uhvatio avion za Rejkjavik nekoliko sati pošto su na lešu čoveka u Novom Sadu kome je Milisav dugovao silne pare pronađeni njegovi otisci pristiju...
Eto zašto je od presudnog značaja za dalju istragu srpske policije podatak da li je Milisav i kada prelazio koju granicu bez obzira da li i ako da na koje sve načine prikupljanje ovakvih podataka može biti zloupotrebljeno od strane (ne)zvaničnih vlasti u banana Beogradu, Vašingtonu ili na Madagaskaru - kada ovaj podatak ne postoji, a nema čak ni indicije koju granicu je tražena osoba mogla preći (ne)legalno, nastaju veliki problemi, vidimo to i sada na slučaju nestale Tijane Jurić, ali smo imali i bezbroj slučajeva raznoraznih degenerika koji su se po izvršenju najtežih zločina u Srbiji uz pomoć drugih degenerika sklanjali na Kosovo ili BiH u kojima nikada ranije nisu bili, pa onda slučajevi ljudi optuženih za ratne zločine koje su godinama viđali po Južnoj Americi i Australiji, a ovi sve vreme bili na Novom Beogradu ili Vojvodini... ako nemaš informaciju da li je tražena osoba na teritoriji Srbije ili je u inostranstvu, a nemaš mogućnost ni da izvadiš listing prelazaka granice u skladu sa kojim možeš doći do nekih saznanja - onda zapravo nemaš ništa i ta osoba može biti bilo gde.
Ja ne živim u Srbiji, niti bilo koja institucija i "institucija" u Srbiji ima informaciju u kojoj zemlji živim, ali kada bi srpska policija bila zainteresovana za moju malenkost - pronašli bi me vrlo lako baš metodom vađenja listinga prelaska granice i donošenja zaključka gde sam, kada i kako ulazio u Srbiju i izlazio iz iste (samo spisak letova preko kojih sam dolazio u Srbiju i izlazio iz Srbije u kombinaciji sa informacijama o konektovanim letovima bi rešio ovu "misteriju"), dalje je sve tehnička stvar da me proglase traženim na teritorijama države u kojoj živim, Srbije i čitave EU: postoji promil šanse da bih uspeo da pobegnem u neku petu zemlju, ali sve bi to bilo toliko komplikovano, skupo i neizvesno da se graniči sa nemogućim. U EU je situacija drugačija, vrlo ih zanima bezbednost spoljašnjih granica Unije i aerodroma, zaštita unutrašnjih granica im nije od značaja, jer postoji mnogo mehanizama da pokupe informaciju gde je "iskočila" tražena osoba, bez obzira o kojoj članici da se radi.
U situaciji kada se Srbija graniči sa 8 drugih država (neke članice EU, neke ne) i ima velike probleme sa azilantima u oba smera, ekonomijom, definisanjem vlastite teritorije i čime sve nema probleme - onemogućiti policiji da uz odobrenje suda dobije podatke ovog tipa je praktično direktno omogućavanje masi slučajeva status nerešivosti.
Ukoliko već pričamo o negativnim uticajima velikih država u ovoj sferi - što da ne proćaskamo i o tome zašto i kako Rusija svom velikom savezniku i viševekovnom prijatelju Srbiji godinama i ne pomišlja da izruči tražene Mirjanu Marković i Marka Miloševića, na primer? Čestite države na mestu Srbije bi u ovom slučaju razmatrale sve opcije uključujući i mogućnost prekida diplomatskih odnosa... a da, zaboravio sam... Rusi su naša braća i njima je sve dozvoljeno u ime bratske ljubavi, i NIS da "kupe" i gasovode da prave kako im se digne i da ne izručuju državljane Srbije tražene od strane srpskih sudova... :-) To je sve OK, nego daj mi Vikiliks i Snoudena da razmotrimo dok čekamo da se SAD i EU raspadnu... "Vladimire Putine, raširi nam butine".
Jadni mi s nama: ovo je isto kao onaj protest protiv ličnih karti sa čipom na kom je bilo više mobilnih telefona nego demonstranata obzirom da je baš svako imao mobilni telefon, a neko i dva komada.
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 06:11 GMT+1]
[ Otto23 @ 06.08.2014. 06:11 ] @
Realno, od silne papazjanije i price o nekakvim pajserima, Miri i Marku, Milosevicu, Rusima (?!) ... ^ceo memory dump od posta moze da se svede na mozda 3 recenice. Ako nisi u stanju da se skoncentrises 2 poruke i pises koncizno, realno nema smisla odgovarati na ovo - tesko je za citanje, tako da cu te verovatno preskakati u buducnosti... tj. dodje mi ko mucenje - ekstrahovati nesto smisleno.
...
Ono sto je valjda jasno, je da je 99.99% izvesno da se izlaci iz Srbije loguju u centralnu bazu koja - gle cuda - sluzi za pretrazivanje. S' kim i da li tu bazu delimo - to je vec drugo pitanje.
Ono sto ja pokusavam da kazem je sledece: to ce se raditi nevezano za "zakone", "slobode" ili "prava"... kao sto ce npr. USA/NSA sakupljati sve sto moze da sakupi, bez limita, bez obzira na zakone/ustav/prava, o svakome o kome moze - do maksimuma tehnickih mogucnosti, koje iz godine u godinu rastu. Isto tako, u Srbiji se u skladu sa mogucnostima, sakuplja sve ono sto moze da se sakupi - a u to gotovo sigurno spadaju prelasci preko grane. (hteli su pre par godina internet provajderima da nakaleme trosak cuvanja celokupnog saobracanja njihovih korisnika do godinu dana unazad - pa su na kraju odustali od toga -> jbg. nemaju para ko ameri da dizu citave komplekse sa serverima za tu namenu).
...
Sa informacijama koje recimo NSA skuplja, moze da se bukvalno kontrolishe, uceni, bankrotira, unisti bilo koji politicki pokret u zacetku, firma, biznis, novinar, finasijer politicke opcije/grupe ili pojedinac. Tako se u korenu saseca ono sto se naziva "demokratija i sloboda govora", "mogucnost izbora" od strane naroda, i uvodi apsolutna kontrola (diktatura) - tj. apsolutno kontrolisu svi tokovi drustva. Uopste nije bitno da li im te prikupljene informacije trenutno trebaju, bitno je da imaju sve o svakome... da ako im zatreba, tj. kad im zatreba, oni koji su prava vlast i kontrolisu informacije, mogu brzo da reaguju - i tu je kraj dalje price o slobodama, demokratiji i sl. -> ali "pajseri" to ne shvataju.
Tj. pravi "pajseri" se prave ludi i pricaju o "teorijama zavere" posle dokumentovanog nacina rada (Snowden), i javne objave o kojoj kolicini nasiroko prikupljenih podataka se radi (dakle, ne specificnih slucajeva), kao i o stepenu uvida u neciji zivot, koji moze da se ostvari po potrebi. Ignorisanje toga je pravo guranje glave u pesak. To se dogadja danas, a ne sutra. Sutra ce baza biti samo veca, potpunija.
[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 07:22 GMT+1]
[ Hank @ 06.08.2014. 07:38 ] @
NSA se okomila na Otto23a prikupljajući i skladišteći sve podatke o njegovim prelascima u Segedin i kupovinama majoneza, sira i kiselih krastavaca i fotkanjem obnaženog slobodarskog tela na plaži u Ulcinju kako bi ga sutra time ucenjivala i zaustavila na njegovom putu donošenja slobode i prosperiteta naciji kojoj pripada.
:-D :-D :-D
Za*ebana priča...
[ Braksi @ 06.08.2014. 07:58 ] @
ne razumem kakav je to novi i novi novi pasos ? Nisam u toku.
http://www.mup.gov.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h
[ Odin D. @ 06.08.2014. 08:22 ] @
Za novi pasoš bilo je obavezno donjeti fotografiju, iako ničemu ne služi,
dok za novi novi pasoš donošenje fotografije nije obavezno, ali se ipak
može priložiti "po želji" donosioca:
http://www.mup.gov.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/putne-isprave.h
Ostaje doduše nejasno zašto se može priližiti samo fotografija dimenzija
50 sati 50 miliminuta "an fas", na jednobojnoj sivoj pozadini, a ne npr. fotografija
sa ljetovanja ili selfi iz kupatila, ali se nadam da će i ta nelogičnost
biti razrešena na nekom od sledećih zasjedanja skupštine.
[ Hank @ 06.08.2014. 08:38 ] @
Citat: Braksi:
ne razumem kakav je to novi i novi novi pasos ? Nisam u toku.
E-gate na beogradskom aerodromu iz nekog razloga ne radi sa prvom generacijom biometrijskih pasoša (izdatih do nekog datuma 2009. godine ukoliko se dobro sećam), već samo sa pasošima izdatim posle tog datuma. :-) :-)
Ono što je meni lično bilo poražavajuće jeste to da smo nas dvoje ili max troje koristili e-gate dok su svi ostali strpljivo čekali u podužem redu pred "kioskom" streljajući nas pogledom ili čak otvoreno komentarišući nebuloze tipa "ovi su kao mnogo pametni, pa neće da čekaju sa ostalima", "sigurno su neke VIP mudonje", "sve mi to plaćamo" itd. Valjda se e-gate u međuvremenu malo popularizovao u Srbiji, pošto je reč o vrlo jednostavnoj "spravi" koja je mnogoprisutna na većini aerodroma u svetu i to ne samo za državljane date države - u Emiratima e-gate mogu koristiti državljani mnogih država, u Australiji e-gate (smartgate) mogu da koriste Novozelanđani i obrnuto, u mnogim zemljama možeš da prođeš upotrebom biometrijske lične karte ili drugog dokumenta, ne nužno pasoša itd. itd.
Pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 08:46 ] @
Citat: Otto23
LOL, nada umire poslednja :).
Kao sto rekoh, za Srbiju ne znam, a teorijama zavere se ne bavim. Nit se nesto nadam pa da nesto treba da "umre", u Srbiji sam max. jednom godisnje i puca mi ona stvar da li ce to negde da registruju ili ne (sto se mene licno tice mogu te podatke i u Politici da objave). Ako neko sa registracijom ima problem, moze da se obrati MUP-u.
Citat:
Ljudi prosto vole da unose podatke na lokalni HDD, cisto onako - da izgledaju napredno, Europski... umesto da recimo samo udare pecat u na to predvidjeno mesto kao pre 50 godina.
Btw, postoji savrseno smislen razlog za ukucavanje podataka koji nije nekakvo logovanje, a to je provera da li je pasos proglasen za nevazeci ili da li je osoba trazena. Pojma nemam da li te podatke posle loguju ili ne, ali svakako postoje smisleni razlozi cak i ako se ne loguje nista.
Ali sam za EU prilicno siguran, iz prostog razloga zato sto kad ulazim/izlazim u EU u 9 od 10 slucajeva mi samo pogledaju pasos i vrate ga u roku od 5 sekundi. Taj deseti put eventualno ukucaju broj pasosa, ali kako onih 9 puta nisu ukucali ne znam kakvu korist imaju od logovanja.
Osim ako im senzor povezan za nekom bazom nije ugradjen u oko, tesko da mogu da registruju bilo sta.
Ko ima turisticku vizu, njemu unose broj pasosa uvek. Zato je cesto spor red na "all nationals" granicnom prolazu, zato sto svakom Kinezu i sl.. moraju da unesu sve i provere.
Sasvim druga stvar je kada se putuje u USA, gde je opste poznata stvar (javno) da avion uopste ne moze da udje u vazdusni prostor USA bez da je kompletan manifest putnika odobren od strane USA. Takodje je javna stvar da se loguju ne samo brojevi pasosa, imena i adrese - vec i informacije o sredstvu placanja i prijavljena adresa u USA.
Svi ti podaci moraju biti poslati u USA pre nego sto avion uopste dobije dozvolu za poletanje. Na ulazu u USA se uzimaju i otisci prstiju koji se, vrlo verovatno, skladiste tamo gde i ostale informacije.
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.08.2014. u 10:00 GMT+1]
[ Braksi @ 06.08.2014. 09:20 ] @
ne trkeljišu te za pasoš zato što imaš trajno boravak, a inače ko nema dobro je da uzme pečat !
[ Hank @ 06.08.2014. 09:26 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
Ali sam za EU prilicno siguran, iz prostog razloga zato sto kad ulazim/izlazim u EU u 9 od 10 slucajeva mi samo pogledaju pasos i vrate ga u roku od 5 sekundi. Taj deseti put eventualno ukucaju broj pasosa, ali kako onih 9 puta nisu ukucali ne znam kakvu korist imaju od logovanja.
Da li pod svim ovim slučajevima podrazumevaš samo prelaske granica na aerodromima? Ukoliko imaš dozvolu boravka za određenu EU zemlju i granicu prelaziš na aerodromu, nema potrebe da posebno evidentiraju prelazak granice obzirom da si već evidentiran na listi putnika na datom letu.
Negde mora da postoji informacija da li si na teritoriji EU ili ne u datom trenutku i gde si putovao avionom - šta ukoliko npr. danas učiniš neko teško krivično delo u Nemačkoj: gde će te tražiti nemački sud i policija pošto zaključe da si napustio stan u kom si živeo? Sasvim sam siguran da neće reći "*ebi ga, ode on" i ništa - nego će u skladu sa zakonom dobiti informacije čiji pasoš imaš, gde radiš, kuda si, odakle sa teritorije EU i kada leteo uključujući i prelaske granice EU kopnenim i vodenim putem - ukoliko si posle počinjenog dela legalno otišao u SAD, kontaktiraće SAD, ukoliko si nestao, kontaktiraće ostale članice EU i druge države u koje si najviše putovao i zemlju porekla u skladu sa verovatnoćom da ćeš tamo pre pokušati da se sakriješ nego u nekoj zemlji u kojoj nikada nisi boravio.
Nemačka d*ka Hrvatsku zbog nekih ubistava učinjenih pre 30 godina koji sa Nemačkom, osim činjenice da su izvršeni na njenoj teritoriji, nemaju bilo kakve veze (niti ubice, niti ubijeni nisu nemački državljani) - ne verujem da im puca ona stvar ko im i kako ulazi u zemlju i šta tamo radi. Nije tu poenta da li podaci postoje, nego kako su zaštićeni i ko i pod kakvim okolnostima može da ih čita/menja.
Pozdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 09:53 ] @
Citat: Hank
Da li pod svim ovim slučajevima podrazumevaš samo prelaske granica na aerodromima? Ukoliko imaš dozvolu boravka za određenu EU zemlju i granicu prelaziš na aerodromu, nema potrebe da posebno evidentiraju prelazak granice obzirom da si već evidentiran na listi putnika na datom letu.
Nije samo aerodrom u pitanju. U vreme kada je Svajcarska bila van Sengena sam cesto prelazio granicu vozom (gde nije potrebno ostaviti bilo kakve podatke) i u vecini slucajeva su granicni policajci slucajno trkeljisali samo neke osobe (pretpostavljam po nekom svom principu profilinga).
A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.
Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.
Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.
USA je to drugacije resila tako sto je neophodno da svi podaci budu pristupni pre nego sto se avionu uopste dopusti da udje u severno-americki vazdusni prostor.
[ Braksi @ 06.08.2014. 09:59 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: Nije samo aerodrom u pitanju. U vreme kada je Svajcarska bila van Sengena sam cesto prelazio granicu vozom (gde nije potrebno ostaviti bilo kakve podatke) i u vecini slucajeva su granicni policajci slucajno trkeljisali samo neke osobe (pretpostavljam po nekom svom principu profilinga).
A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.
Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.
Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.
USA je to drugacije resila tako sto je neophodno da svi podaci budu pristupni pre nego sto se avionu uopste dopusti da udje u severno-americki vazdusni prostor.
pa ako si putovo pre ulaska CH u Sengen onda je to bilo i pre ukidanja viza pa si nosio sa sobom i nemacke dokumente. A drugo, CH su itada (to licno znam) uvek kontrolisali sporadicno i pre sengena, a i sad jer nisu u carinskoj uniji. Znam jer sam putovao 2008 cesto na relaciji Milano - Lausanne vozom.
Sto se tice Amerikanaca, oni najpre gledaju iz koje zemlje uopste mogu da im dolete avioni i te zemlje su odgovorne da ne udje neki terorista pa makar se zvao i Hans Hansen. A oni uvek mogu da ga vrate sa Atlante i JFK.
To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 10:02 ] @
@Braksi,
Citat:
pa ako si putovo pre ulaska CH u Sengen onda je to bilo i pre ukidanja viza pa si nosio sa sobom i nemacke dokumente
To nije sporno uopste.
Medjutim poenta je da ni Svajcarci a ni Nemci nisu >uvek< kontrolisali >sve< putnike u vozu.
Stavise, iz mog iskustva, u jednom vagonu su 2-3 osobe pitali da pokazu pasos (i njihove podatke proverili preko terminala), ostale su zaobisli. A i te 2-3 osobe su izgledale ne-tipicno za putnike na toj relaciji (tipa trese ili osisani na celavo ili u nekoj poderanoj odeci) sto je verovatno "upalilo lampicu" kod policajaca. Sto dosta govori o sigurnosti, tipa - operi se i ocesljaj, obuci lepo odelce i nema zime :-)
To znaci da postoji, bar teoretska, mogucnost da neko udje/izadje bez logovanja - a o tome se upravo prica.
Citat:
To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.
Yep. Amerikanci su tu prilicno temeljni i kod njih se zna da moras biti logovan i odobren pre nego sto uopste i poletis ka USA.
Sasvim druga off-topic stvar je sto ni to ne garantuje nista, kao sto se videlo u slucaju onog pavijana sto je nakrljao eksploziv u gace. Putnike je spasao ne sistem logovanja vec cinjenica da wannabe-terorista nije menjao gace duze vreme pa je okvasio eksploziv.
[ Braksi @ 06.08.2014. 10:07 ] @
da da, to stoji, CH su uvek nasumice kontrolsali ili ako bas sam hoces nesto da prijavis.
Sada logovanje na relaciji Nemacka CH nema smisla jer je sve Sengen, ali ako neko leti iz ZH za BG, a ima nas pasos i turista je onda bolje da trazi pecat i da insistira jer je bilo nasih ljudi koji nisu ni pecatirani ni logovani pa su posle imali problema sa toboznjim prekoracenjem.
[ Braksi @ 06.08.2014. 10:17 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
Citat:
To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.
Yep. Amerikanci su tu prilicno temeljni i kod njih se zna da moras biti logovan i odobren pre nego sto uopste i poletis ka USA.
Sasvim druga off-topic stvar je sto ni to ne garantuje nista, kao sto se videlo u slucaju onog pavijana sto je nakrljao eksploziv u gace. Putnike je spasao ne sistem logovanja vec cinjenica da wannabe-terorista nije menjao gace duze vreme pa je okvasio eksploziv.
pretpostavljam da govoris o slusaju sa Shiphola. Da.
ESTA je uvedena posle napada na bus u Londona jer su Amerikanci shvatili da su izvodjaci bili svi Britanski drzavljani i da mnogo muslimana cak i veoma opasnih ima zapadnoevroppske pasose. Zato danas ako se zoves Muhamed ili Ibrahim neces proci ESTA 90% vec ces bit stavljen ESTA illegible i moraces u ambasadu na proveru za B1/B2 vizu.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 10:21 ] @
Pa da.
Mada da stvar bude ludja, doticni terorista sa boksericama je vec bio na nekoj CIA listi + njegov sopstveni otac je otisao u USA ambasadu nekoliko nedelja pre da prijavi da mu je sin potencijalni terorista.
I pored svega toga je lik prosao. To govori dosta o celom sistemu. Na kraju krajeva, u pitanju su drzavne sluzbe, sto gotovo sigurno garantuje da su u pitanju neefikasne birokratije.
Jedino sto izdvaja bezbednosne sluzbe je to da rade tajno i imaju manje-vise odresene ruke finansijski. Medjutim to samo po sebi ne garantuje nista - upravo cinjenica da im je smanjena odgovornost (zbog tajnosti sto sprecava neku siru proveru efikasnosti od strane drugih stubova vlasti kao i javnosti) garantuje da ce se tu zapatiti podoban kadar i da im je glavni cilj punjenje sopstvenih guzica i odrzanje statusa quo.
Zbog toga se samo moze ocekivati ulupavanje jos vise para u kojekakve skupe X-ray skalamerije, superracunare za analizu saobracaja i sl.. bez prakticnog povecanja bezbednosti. Pitanje je uopste da li je moguce eliminisati teroristicke napade posto su asimetricni i tesko predvidljivi. Ako je neko dovoljno istrajan i ima 2 grama mozga, tesko je garantovati da ce biti uhvacen pre nego sto izvrsi teroristicki cin.
--
Jedina ekipa kojoj skidam kapu su Izraelci. El Al je primer kako je moguce imati uspesne procedure koje sprecavaju terorizam (poslednje uspesno kidnapovanje El Al aviona je izvrseno pre 47 godina). Medjutim El Al to radi na vrlo drugaciji i vrlo temeljan nacin koji je verovatno tesko primenjiv kod drugih.
[ Hank @ 06.08.2014. 10:54 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.
Na stranu SAD, tu je situacija specifična, ali mislim da ovo što pričaš važi za letove unutar same EU. Što se tiče letova na relaciji EU - treća zemlja u oba smera, mora da postoji provera podataka iz pasoša u nekoj tački procesa koja će onemogućiti opciju da letiš pod lažnim imenom u Manifestu (odnosno PIL-u - Passenger Information List), a najčešće ima i više od jedne provere. Ukoliko letiš iz Srbije u Nemačku (ili bilo gde), na beogradskom aerodromu će ti (ili bi trebalo) na 3 mesta da provere da se ime i prezime u pasošu i na karti slažu, moraš da dobiješ pečat u pasoš, moraju da ti "provuku" pasoš preko čitača, a u međuvremenu te je snimilo bezbroj sigurnosnih kamera - ukoliko se stvarno zoveš Pera Perić, so be it, a ukoliko Nemačka zatraži informacije o Peri Periću koji je leteo u julu tekuće godine iz Beograda za Frankfurt, na primer, brzo će se skupiti informacije o svih 100 Peri Perića koji su u julu leteli u Frankfurt iz Beograda, pa je posao drugih službi da odbaci 99 i pronađe traženog Peru Perića... što i nije neki problem u Beogradu, ali jeste u Lagosu - zato Srbinu ne treba viza za Nemačku, ali Nigerijcu treba.
Citat: Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.
Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.
Slažem se, ne oslanjaju se oni isključivo na informacije sa graničnih prelaza i aerodroma i od aviokompanija - ali se oslanjaju i na ove informacije, sigurno je da ih ne ignorišu 100%... naprotiv, vrlo im je ovo zgodan teren za započinjanje istrage i lociranja.
Citat: Zbog toga se samo moze ocekivati ulupavanje jos vise para u kojekakve skupe X-ray skalamerije, superracunare za analizu saobracaja i sl.. bez prakticnog povecanja bezbednosti.
Praktično i ne treba povećavati nivo bezbednosti - za koliko si čuo (od 11. septembra 2001.) uspešnih otmica aviona i/ili uspešno postavljenih bombi (a svakodnevno se obavi nekoliko desetina hiljada letova širom planete)? Daleko je nivo bezbednosti od "lošeg", ne slažem se sa time da svako istrajan sa pola grama mozga u glavi može da obori avion - prosto ne može.
Ovde nije pitanje da li je nivo bezbednosti loš, jer uopšte nije loš, nego koliko se plaća (u novcu i smaranju običnih ljudi) taj nivo bezbednosti i da li može isto, a jeftinije.
Citat: Jedina ekipa kojoj skidam kapu su Izraelci. El Al je primer kako je moguce imati uspesne procedure koje sprecavaju terorizam (poslednje uspesno kidnapovanje El Al aviona je izvrseno pre 47 godina). Medjutim El Al to radi na vrlo drugaciji i vrlo temeljan nacin koji je verovatno tesko primenjiv kod drugih.
Od 2001. godine otmice aviona su "out" u terorističkim krugovima. :-) Sigurnosna vrata koja štite kokpit rezultuju time da čak i ukoliko si u toku leta preuzeo kontrolu nad kabinom aviona - ne možeš zakucati avion u zgradu. Potrebno je da si profurao vatreno oružje u kabinu da bi mogao da trguješ životima putnika - ali što bi ovo radio u avionu, a ne na kopnu? Obesmišljeni su pokušaji otmice aviona, pa to i nije merodavna kategorija po kojoj možemo upoređivati bilo šta.
Još bitnije, El Al ima 40ak aviona i radi 40ak destinacija - putem kog trika možeš to upoređivati po bilo kom osnovu sa jednom Lufthansom koja ima 280 aviona i radi 215 destinacija? :-) Po ovoj logici nepostojeći Air Hank je najbezbednija aviokompanija na svetu: 0 incidenata, 0 pokušaja, 0 povređenih, 0 nastradalih, 0 u bilo kom smislu oštećenih u proteklih 100 godina.
Dimkoviću, ne priliče ti ova "Dragi Vođa" poređenja - usluga u avionima Air Serbia će biti bolja nego u avionima Lufthanse. :-)
Pozdrav.
[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 12:20 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 11:20 ] @
@Hank,
Citat:
Na stranu SAD, tu je situacija specifična, ali mislim da ovo što pričaš važi za letove unutar same EU. Što se tiče letova na relaciji EU - treća zemlja u oba smera, mora da postoji provera podataka iz pasoša u nekoj tački procesa koja će onemogućiti opciju da letiš pod lažnim imenom u Manifestu (odnosno PIL-u - Passenger Information List), a najčešće ima i više od jedne provere. Ukoliko letiš iz Srbije u Nemačku (ili bilo gde), na beogradskom aerodromu će ti (ili bi trebalo) na 3 mesta da provere da se ime i prezime u pasošu i na karti slažu, moraš da dobiješ pečat u pasoš, moraju da ti "provuku" pasoš preko čitača
U Srbiji "povlace" pasos preko citaca, ali ako letis >za< Srbiju iz, recimo, Nemacke, mozes da prodjes bez ikakvog prevlacenja / unosenja pasosa. Mozda ce te na ulazu u avion pitati da pokazes pasos, ali sa tim mogu samo da uporede da li se ime/prezime slaze sa API informacijama. U tom momentu samo mogu da potvrde da li se ime/prezime slaze, ali tu ne mogu da pohrane vise podataka posto samo pogledaju pasos. Ti ljudi niti su trenirani da detektuju falsifikat niti tako nesto uopste i rade posto su samo fokusirani na proveru imena/prezimena da li se slaze sa boarding kartom i to traje 2-3 sekunde.
Verovatno u pozadini policija moze na osnovu API informacija da "fleguje" nekog i da ga zaustave na boardingu, ali poenta je da nije garantovano da ces imati sve informacije. Primer sa vozom i Svajcarskom (pre ulaska u Sengen) je jos jedan primer gde si mogao da udjes/izadjes iz Sengen zone bez logovanja. Ne znam da li danas imas takvu mogucnost na drugim prelazima.
Sa UK znam da ne mozes, zato sto se dokumenti proveravaju obavezno pre ulaska u Eurostar voz, sto znaci da u UK ne mozes da udjes iz Sengena bez da bar UK vlasti ne provere dokumente.
Pretpostavljam da su u Srbiji daleko revnosniji sto se provera pasosa tice zato sto avio kompanija snosi stetu za eventualno nelegalno ulazenje u Sengen teritoriju.
[ Hank @ 06.08.2014. 11:26 ] @
Ključno pitanje: da li možeš iz Nemačke da poletiš u bilo koju zemlju, a da se ime i prezime u Manifestu (PILu) razlikuju od imena i prezimena u ispravi sa kojom putuješ?
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 11:32 ] @
@Hank,
Mislim da to nije poenta.
Ti ne mozes poleteti van EU a da ti se ime i prezime u licnoj ispravi razlikuje od API-ja.
Medjutim, radnici avio kompanije nisu trenirani da prepoznaju falsifikate, ili da li je to tvoj pasos ili ne. Zbog toga moze da se desi sledeca situacija:
a) Tvoj pasos nije unesen pri granicnoj proveri (ako imas EU pasos, to je manje-vise garantovano, ako imas, recimo, stalnu boravisnu dozvolu, bar iz Nemacke je dobra sansa da ti nece unositi broj)
b) Radniku avio kompanije pokazes drugi dokument, koji se slaze sa API-jem. Radnik avio kompanije u DE ce samo brzo proveriti da li se ime i prezime slazu i to je sve sto moze da uradi. Zato sto granicni radnik u EU >ne trazi< tvoju boarding kartu (za razliku od, recimo, Srbije, gde granicni policajac proverava i pasos i boarding kartu i pecatira obe) i zato sto radnik avio kompanije ne zna sta si ti pokazao granicnom policajcu.
Sansa nije 100%, ali je prilicno veca od 0% da ti tako nesto uspe.
U Srbiji su sanse daleko slabije zato sto:
1. Ce ti biti trazen pasos prilikom check-ina i, koliko znam, jos ne funkcionise automatski check-in gde mozes da imas boarding kartu bez da te ljudska osoba ne vidi i ne unese tvoje informacije
2. Granicni policajac ce ti traziti i pasos i boarding kartu, i time utvrditi da koristis ispravu za izlaz iz zemlje sa istim imenom kao na boarding karti
3. Pre ukrcavanja u avion ce ti radnik aerodroma proveriti ime i prezime ponovo i uporediti sa pasosem.
[ Braksi @ 06.08.2014. 11:43 ] @
eh sad Hank. Uvek ima aljkavih i nesavesnih carinika i sve se može dok nas, jel, ne digitalizuju potpuno.
Ja se sećam kad smo bili na polaganju za mađarsku zakletvu i ajde da se slikamo grupno sa konzulom tek će on NE, zbog bezbednosti jer ljudi to kače na fejs, a Mađarska je garantovala diskreciju Mađarima iz Slovačke. I mi se tu zagledali i kažemo, ali nema niko iz Slovačke. I onda će on, ok ali pojedinačno sa mnom, a ne grupno takva je naredba iz Pešte.
Međutim sad se ja pitam, da li je moguće da neko poseduje mađarsko državljanstvo, a da Slovačka preko šengena i drugih sistema to ne vidi ? Jer kao što je poznato čak i Srbija mora da dostavi EU database sa građanima da bi bila na beloj listi, a nekmoli Mađarska Slovačkoj koje su obe već 10 godina u EU.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 11:51 ] @
@Braksi,
Sengen baza (SIS / SIS2) sluzi za oglasavanje potera / ukradenih dokumenata i vozila, a ne za dump svih imaoca pasosa neke zemlje.
To bi bilo neprakticno. Danas i dalje postoje situacije da cak neke drzavne sluzbe cak i razvijenih drzava nemaju sve informacije ko je drzavljanin nego mora specijalnom postom da salju dokumente jedni drugima, a kamo li sluzbe izmedju drzava.
Mozda Slovaci i Madjari mogu da imaju neke druge baze, ali znajuci kakve su birokratije cisto sumnjam da bi im podaci bili azurni.
Citat:
Jer kao što je poznato čak i Srbija mora da dostavi EU database sa građanima da bi bila na beloj listi,
Ne bi bilo nista cudno da EU zahteva mnogo vise od ne-EU zemalja nego sto izmedju sebe traze.
Ne zaboravi da EU zemlje imaju pravo glasa i mogucnost lobiranja / zastite od stvari koje ne zele. Cisto sumnjam da bi jedna Francuska ili Nemacka bile spremne da "na gotovo" daju listu svih imaoca pasosa Grckoj recimo :-)
Ali sasvim druga stvar su ne-EU zemlje, pogotovu ako su male i politicki nebitne. Njima mogu da traze i da posalju slike golih gradjana ako hoce :-)
[ Braksi @ 06.08.2014. 11:53 ] @
ali ako je to tako, kako onda Nemačka zna da je neko državljanin Italije ako je došao samo sa ličnom kartom ?
Mora da postoji baza građana jedinstvena.
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 11:55 ] @
Err, pa ne znaju.
Gradjanin Italije moze da ide po celom Sengenu gde hoce bez da ga iko pita i za licnu kartu.
Ako gradjanin Italije trazi neke drzavne usluge druge EU zemlje gde je neophodno potvrditi da se radi o EU drzavljaninu, onda ce ili on morati da dokaze da je gradjanin Italije ili ce ta druga drzava morati da se trazi od Italijana da potvrde da li je gradjanin ili ne.
To ne mogu Nemci ili Francuzi sami od sebe da potvrde, moraju da traze od Italije potvrdu zato sto samo Italijani znaju da li je neko njihov drzavljanin ili ne.
Samostalna potvrda uopste ne bi bila prakticna, niti bi bilo garantovano da su ti "lokalni" podaci tacni ili azurni. Mozes misliti koliko ima ljudi rodjenih u ratu, van teritorije drzave, itd.. itd...
Zamisli neku babu rodjenu u logoru ili na nekoj planini, ili nekog ko nikad na teritoriju Italije nije krocio vec je rodjen na nekom brodu boga pitaj gde ali od strane italijanskih roditelja i ko je svoje papire dobio u nekom konzulatu u 3 lepe. Ti ljudi su "negde" zavedeni i svoje IT dokumente su dobijali na osnovu svojih lokalnih papira i dokumentacije.
Mozes biti prilicno siguran da Nemci ili Francuzi nemaju te informacije.
Bilo je pre par godina skandal kako su ljudi kupili socijalnu pomoc od vise od jedne drzave. Sve je to cirkus opsti.
Mozda ce jednog dana svi podatke pohranjivati u neku centralnu EU bazu i uvek biti up-to-date, ali cenim da ce za to biti potrebno jako puno pregovora posto nisu svi podjednako raspolozeni da dele informacije sa drugima.
[ Braksi @ 06.08.2014. 12:02 ] @
ali mene je zaustavila nemačka leteća policija baš u onom kraku posle Salcburga, a ja sam se zapravo vraćao u Italiju preko Austrije. I tražili su dokumenta, dao sam im ličnu kartu dozvolu i saobraćajnu i posle 45 sekundi su mi vratili sve, ali je Švaba kucao sve u kompjuter.
Moguće je da su oni proveravali samo da li sam tražen npr.
Jesi ti baš siguran da nema razmene spiska državljana ili pretpostavljaš ?
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 12:08 ] @
Nema bar javne.
Mozda postoji neka tajna razmena ali tako nesto bi bilo prilicno zanimljivo posto bi zahtevalo da svih 28 zemalja to tajno prihvate. Ne znam, mnogo manje stvari u EU su teske za uvesti, a kamo li tako nesto ;-)
To sto se tebi desilo je sledece: broj dokumenta je unesen kako bi se utvrdilo da li si trazen.
Isto tako, pri ulasku u Sengen se radi query u SIS bazu, gde se pasosi / imena i registracije uporedjuju sa bazom ukradenih automobila, izgubljenih i ukinutih pasosa i lica za kojima postoji potera.
To je ono sto se javno zna o SIS sistemu.
Kao sto rekoh, mozda postoji neki tajni dodatak gde se u SIS pohranjuju sva imena, svi pasosi itd.. ali tako nesto bi bilo jako tesko drzati u tajnosti, uzevsi u obzir da imas 28 drzava i boga pitaj koliko sluzbi i pojedinaca koji imaju pristup tom sistemu. Sakriti da je baza mnogo veca od onoga sto je specificirano bi bio prilicno tezak zadatak.
Prakticno jedini nacin na koji bi nesto tako funkcionisalo van javnosti je da nekoliko tajnih sluzbi (recimo FR, DE, UK) imaju izmedju sebe tajni sporazum da implementiraju takvu bazu. Medjutim, onda bi takva baza morala biti dostupna samo tajnim sluzbama, posto onog momenta kada bi drugi dobili pristup tako nesto ne bi moglo da ostane u tajnosti.
Plus, dodatni problem je sto tajne sluzbe ne mogu same od sebe imati sve podatke, vec bi morale da te podatke dobijaju od drugih drzavnih sluzbi. Teorijski izvodljivo, ali ubaciti u to dvocifren broj drzava bi bilo ogromna prepreka za odrzavanje u tajnosti.
Prosto receno: ako obican drot na ulici ili drot za pultom na granici ima pristup tako necemu, sanse da to ne bude poznato su... bliske nuli.
[ Braksi @ 06.08.2014. 12:09 ] @
pitanje mi je važno jer imam rođaka koji bi da uzme norveško držljanstvo ali mora da se odrekne srpskog. Međutim on kaže da će posle opet uzeti srpsko, jedino što ima član zakona koji kaže da ti norveška oduzima drž ako lotkriju da imaš i neko drugo, pa mu je malo frka !
[ Ivan Dimkovic @ 06.08.2014. 12:13 ] @
Imas dosta tih slucajeva ovde i po Nemackoj.
Nemci ne znaju sasvim sigurno ko se odrekao srpskog "na foru" (ne stvarno) ili posle ponovo uzeo srpsko.
Medjutim imas tu sasvim drugi problem: zakon ide Norvezanima na ruku, ako kaze da je imanje dvojnog drzavljanstva nelegalno.
To prakticno znaci da bilo kad za vreme celog zivota tvog rodjaka, ako neko Norvezanima drukne da je tvoj rodjak u posestvu jos jednog drzavljanstva, Norvezani mogu da ga ispisu.
Zato bi tvoj rodjak trebao vrlo dobro da razmisli o tako necemu. Velike su sanse da mu nikad niko nece praviti problem, ali uvek postoji ta mogucnost da mu neko ko to zna s*ebe zivot.
Meni su tako pre nekoliko godina neki nasi pametni pricali kako moze "na foru" da se lazira odbijanje ispisa iz srpskog drzavljanstva pa onda sa tom laznom potvrdom od DE trazis da ti odobre pasos na osnovu izuzetka (slucaj da druga drzava odbija da te ispise).
Jeste, sve je to super, samo sto celog zivota moze bilo kada neko ko to zna (recimo ko je dobio pare da te "ne ispise") da informise da si lagao i da onda izgubis pasos. Ne znam kome tako nesto treba, mislim ajde nekada je to imalo nekog smisla zbog vlasnistva nekretnina - ali danas kada EU drzavljani mogu skoro sve sto i Srbi u Srbiji (osim da budu birani za politicare eventualno ili da kupju prirodna dobra), ne vidim zasto bi neko rizikovao tako nesto.
Ako je covek patriotski vezan za Srbiju, onda ne bi trebalo uopste da uzima neko drugo drzavljanstvo.
[ Braksi @ 06.08.2014. 12:29 ] @
pa rekao bih da se lomi. Ja sam mu savetovao da ipak uzme norveško jer tamo mora da živi i radi, a srpsko će uvek moći povratiti i da zato ništa ne forsira. Ne znam, šta je njemu u glavi, mislim meni je lako da ga savetujem kad nemam taj problem.
Zar Nemačka ne da dvojno ??
[ Hank @ 06.08.2014. 12:36 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
Mislim da to nije poenta.
Ti ne mozes poleteti van EU a da ti se ime i prezime u licnoj ispravi razlikuje od API-ja.
Ovo upravo jeste poenta: ne možeš poleteti van EU pod imenom i prezimenom svog ortaka Pere Perića u spisku putnika, a u pasošu ti piše Ivan Dimković, samo zato što si se na sajtu aviokompanije prijavio kao Pera Perić i kartu kupio njegovom karticom. To je sve što ja želim da ti kažem.
1. Ime i prezime na karti moraju da se slažu sa imenom i prezimenom u pasošu (ili drugoj ispravi sa kojom putuješ).
2. Na putu od ulaska u aerodrom do aviona moraš biti snimljen kamerom i to na X mesta u visokoj rezoluciji, snimci se moraju skladištiti.
Što dalje rezultuje činjenicom da je spisak putnika (Manifest, PIL...) verodostojan i da se kasnije po određenoj proceduri ovi spiskovi mogu u slučaju potrebe pretraživati od strane policije/bezbednosne službe po imenu i prezimenu/vremenskom periodu/nekom trećem kriterijumu.
Citat: Medjutim, radnici avio kompanije nisu trenirani da prepoznaju falsifikate, ili da li je to tvoj pasos ili ne.
Radnici aviokompanije jesu obučeni da prepoznaju falsifikate i rade profajling putnika - koliko su u ovome uspešni, a koliko komični je duga priča koja zavisi od aviokompanije do aviokompanije i od aerodroma do aerodroma, ali sve u svemu ovo uopšte nije ključna karika od koje zavisi čitav sistem bezbednosti.
Citat: Ne zaboravi da EU zemlje imaju pravo glasa i mogucnost lobiranja / zastite od stvari koje ne zele. Cisto sumnjam da bi jedna Francuska ili Nemacka bile spremne da "na gotovo" daju listu svih imaoca pasosa Grckoj recimo :-)
Ali zašto bi Nemačka davala Grčkoj ili bilo kojoj drugoj državi spisak svih svojih državljana? Nema potrebe, Nemačka mora samo da pretražuje svoje baze podataka po upitima iz Grčke uz obrazloženje upita (ili čak i bez obrazloženja) i pruža informacije/pokreće istragu i obrnuto. Ukoliko iz Atine u Berlin stigne zahtev "imamo informaciju da je sa ove IP adrese u Nemačkoj mesecima rasturana dečija pornografija" - šta će Nemci uraditi? Lobirati da im Grci više ne šalju ovakve gluposti, poslati im spisak svih državljana ili istražiti slučaj? Šta ukoliko policija Portugalije pošalje zahtev Grčkoj "osnovano sumnjamo da je X pregazio pešaka u Lisabonu na pešačkom prelazu prelazeći na crveno, a zatim pobegao u Madrid odakle je uhvatio let za Berlin, sumnjamo da je u pitanju državljanin Grčke i od ličnih informacija imamo samo fotografiju"? Sasvim je sigurno da će policije Grčke, Portugalije, Španije i Nemačke vrlo brzo razmenom informacija doći do identiteta i spiska lokacija koje treba pretražiti - bez potrebe da se razmenjuju spiskovi svih državljana ili potrebe da bilo koja država na*ušava drugu po bilo kom osnovu.
Da su stvari upola kakvim ih opisujete ovde mislim da bi kriminal u EU istog dana skočio minimalno 17 puta - samo pređeš u drugu članicu EU, radiš šta ti padne na pamet, pa se vratiš kući. Niko nikada neće provaliti tvoj identitet, a čak i da provale - tvoja država će lobirati za tebe.
Pozdrav.
[ satellite779 @ 07.05.2017. 20:25 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
@Izvoljski - yep...
Propisi su propisi :-)
Stara tema, ali zanima me da li si odjavio boraviste ili prebivaliste? Po mom tumačenju zakona, odjava boravista radi privremenog odlaska u inostranstvo nije dovoljna da bi se izbeglo duplo oporezivanje, posto sa prebivalistem u Srbiji si i dalje rezident Srbije i duzan sa placas porez na prihod.
[ Miroslav Jeftić @ 07.05.2017. 23:02 ] @
Citat: satellite779: Po mom tumačenju zakona, odjava boravista radi privremenog odlaska u inostranstvo nije dovoljna da bi se izbeglo duplo oporezivanje, posto sa prebivalistem u Srbiji si i dalje rezident Srbije i duzan sa placas porez na prihod.
Koliko se sećam, ako si odjavio prebivalište i ako si u Srbiji manje od 180 dana godišnje onda nisi rezident.
[ DusanSukovic @ 08.05.2017. 08:03 ] @
Sta to povlaci, ne placas porez u Srbiji? :-D Tesko da to mogu da poverujem, mozda neces imati zdravstvenu zastitu ali porez Vujovicu moras da platis :D
[ Miroslav Jeftić @ 08.05.2017. 09:20 ] @
Citat: DusanSukovic: Sta to povlaci, ne placas porez u Srbiji? :-D Tesko da to mogu da poverujem, mozda neces imati zdravstvenu zastitu ali porez Vujovicu moras da platis
Da vidim kako će naplatiti porez od Stivena Sigala onda, pošto i on ima srpski pasoš i živi u inostranstvu.
[ DusanSukovic @ 08.05.2017. 09:32 ] @
Da, ali Stevo nema kucu koliko znam na Gochu :D
[ DusanSukovic @ 08.05.2017. 09:34 ] @
Citat: Miroslav Jeftić:
Citat: DusanSukovic: Sta to povlaci, ne placas porez u Srbiji? :-D Tesko da to mogu da poverujem, mozda neces imati zdravstvenu zastitu ali porez Vujovicu moras da platis :D
Da vidim kako će naplatiti porez od Stivena Sigala onda, pošto i on ima srpski pasoš i živi u inostranstvu. :D
Po kom osnovu je on dobio pasos? Zvuci mi morbidno je su jedno vreme prcali Srbe izbeglice da ne mogu da dobiju drzavljanstvo, sad odose u krajnost, daje se svima ko hoce SRB drzavljanstvo :-)
[ Ivan Dimkovic @ 08.05.2017. 09:58 ] @
Citat: satellite779:
Citat: Ivan Dimkovic:
@Izvoljski - yep...
Propisi su propisi :-)
Stara tema, ali zanima me da li si odjavio boraviste ili prebivaliste? Po mom tumačenju zakona, odjava boravista radi privremenog odlaska u inostranstvo nije dovoljna da bi se izbeglo duplo oporezivanje, posto sa prebivalistem u Srbiji si i dalje rezident Srbije i duzan sa placas porez na prihod.
Ja sam odjavio sve nisam nesto hteo da razmisljam oko tih stvari iskreno.
Mada sve i da te kaci duplo oporezivanje ako se radi o zapadnim zemljama popularnim destinacijama za rad (DE, USA, CA, CH, itd.) sa kojima Srbija ima sporazum kolicina poreza koju ces platiti njima je verovatno veca od poreza koji bi placao Srbiji tako da verovatno ne bi ostao duzan Srbiji ili nesto malo... ali ako ti je centar zivota u inostranstvu, najlaksa opcija je da se komplet odjavis iz Srbije i manje stvari za brigu.
[ Miroslav Jeftić @ 08.05.2017. 10:53 ] @
Citat: DusanSukovic:
Citat: Miroslav Jeftić:
Citat: DusanSukovic: Sta to povlaci, ne placas porez u Srbiji? :-D Tesko da to mogu da poverujem, mozda neces imati zdravstvenu zastitu ali porez Vujovicu moras da platis
Da vidim kako će naplatiti porez od Stivena Sigala onda, pošto i on ima srpski pasoš i živi u inostranstvu.
Po kom osnovu je on dobio pasos? Zvuci mi morbidno je su jedno vreme prcali Srbe izbeglice da ne mogu da dobiju drzavljanstvo, sad odose u krajnost, daje se svima ko hoce SRB drzavljanstvo
Što je popularan valjda. Uostalom nije jedini, Adrijana Lima, kojekakvi fudbaleri za koje niko nikad nije čuo, ima tu još.
[ satellite779 @ 09.05.2017. 10:00 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: Ja sam odjavio sve nisam nesto hteo da razmisljam oko tih stvari iskreno.
Mada sve i da te kaci duplo oporezivanje ako se radi o zapadnim zemljama popularnim destinacijama za rad (DE, USA, CA, CH, itd.) sa kojima Srbija ima sporazum kolicina poreza koju ces platiti njima je verovatno veca od poreza koji bi placao Srbiji tako da verovatno ne bi ostao duzan Srbiji ili nesto malo... ali ako ti je centar zivota u inostranstvu, najlaksa opcija je da se komplet odjavis iz Srbije i manje stvari za brigu.
I onda svaki put kad dodjes u Srbiju se prijavljujes u MUP i odjavljujes pre nego sto odes?
Kako ide obnova pasosa ako nisi rezident u Srbiji: da li moze u bilo kom MUP-u da se radi ili mora u zemlji gde zivis?
Nisam razmisljao o sporazumu o duplom oporezivanju i kako to utice ako si zvanicno rezident dve zemlje (sto zapravo nije regularna situacija, ne mozes da zivis na dva mesta). Da li ti sporazumi stvarno stite od duplog oporezivanja i u ovoj situaciji?
[ Ivan Dimkovic @ 09.05.2017. 10:47 ] @
Citat: satellite779
I onda svaki put kad dodjes u Srbiju se prijavljujes u MUP i odjavljujes pre nego sto odes?
Moras izabrati sta hoces, da ti bude lako ili da postujes propise i ne razmisljas posle o pitanjima poput oporezivanja.
Sta ti je lakse / bolje, to moras sam da vidis.
Citat:
Kako ide obnova pasosa ako nisi rezident u Srbiji: da li moze u bilo kom MUP-u da se radi ili mora u zemlji gde zivis?
Proveri sa svojim lokalnim MUP-om, nekada davno je moglo da se privremeno prijavi na nekoj adresi u SR kako bi izdali pasos u, npr. Beogradu, nemam pojma da li to i dalje moze.
Citat:
Nisam razmisljao o sporazumu o duplom oporezivanju i kako to utice ako si zvanicno rezident dve zemlje (sto zapravo nije regularna situacija, ne mozes da zivis na dva mesta). Da li ti sporazumi stvarno stite od duplog oporezivanja i u ovoj situaciji?
Ako dodje do situacije da poreska sluzba misli da si im duzan pare, takve situacije se obicno zavrsavaju tako sto ti moras da dokazujes njima da im nisi duzan a te pare ce oni prvo potrazivati.
Da li bi te stitio sporazum o duplom oporezivanju?
Mozda, ali mislim da je bolje da uopste ne dolazis do te situacije osim ako ne moras.
Time sto si "rezident" na 2 mesta tj. nisi se odjavio kako treba si vec u prekrsaju, sto znaci da u principu imaju vec nesto sa cim mogu da te za*ebavaju.
[ satellite779 @ 09.05.2017. 17:23 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: Proveri sa svojim lokalnim MUP-om, nekada davno je moglo da se privremeno prijavi na nekoj adresi u SR kako bi izdali pasos u, npr. Beogradu, nemam pojma da li to i dalje moze.
Izgleda da ne moze da se obnavlja pasos u Srbiji ako nisi rezident ovde. Mozda moze ova varijanta koju si spomenuo. Ako ne moze, to je bas veliko cimanje posto sam ja u Americi a najblizi konzulat je na 4.5 sata avionom.
Razmisljam da obnovim pasos dok sam u Srbiji pa da sam bar miran 10 godina. Jedino sto moj trenutni pasos vazi jos 2 godine, ne znam koliko treba objasniti zasto ti treba novi pasos tako rano, da li je iseljenje iz zemlje dovoljan razlog.
[ DusanSukovic @ 10.05.2017. 07:43 ] @
Citat: satellite779: Izgleda da ne moze da se obnavlja pasos u Srbiji ako nisi rezident ovde. Mozda moze ova varijanta koju si spomenuo. Ako ne moze, to je bas veliko cimanje posto sam ja u Americi a najblizi konzulat je na 4.5 sata avionom.
Razmisljam da obnovim pasos dok sam u Srbiji pa da sam bar miran 10 godina. Jedino sto moj trenutni pasos vazi jos 2 godine, ne znam koliko treba objasniti zasto ti treba novi pasos tako rano, da li je iseljenje iz zemlje dovoljan razlog.
Zar ne mogu postom da ti posalju pasos? Ja sam video to 1993 da su slovenci radili svojim drzavljanima, u isto vreme ambasada SRJ ne bi ni odgovarala na pismo, ispod ponizenja im je to bilo :-)
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|