[ djoka_l @ 12.05.2010. 22:28 ] @
Juče smo kupili u Delata sitiju u MAXI samoposluzi kikiriki sa nalepnicom da 1 dinar ide na humanitarnu akciju, ne gledajući da je rok trajanja do 1.6.2010. godine.
Ono što smo dobili je "i ukus i miris" - odvratan užegao kikiriki.

Odličan način da se proda pokvarena roba, a pritom da se predstaviš kao veliki humanitarac. Kao da su učili istu školu sa Katarinom Rebračom.

Evo i dve slikice da se i vi ne navučete.

[ vujo032 @ 12.05.2010. 22:39 ] @
Pa to još važi, sad je peti mesec?
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 22:39 ] @
Back to the future - Maxi moze sve :)
[ djoka_l @ 12.05.2010. 22:44 ] @
Citat:
vujo032: Pa to još važi, sad je peti mesec?


Pa jeste, važi još 19 dana. To znači da je upakovan pre 6 meseci (ili godinu dana). Kad ti nešto ne ide, samo proglasi humanitarnu akciju i ima da plane...
Nego, da li si zainteresovan za degustaciju humanitarnog kikirikija?
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 22:46 ] @
A cekaj,

U cemu je problem sa snizenjem pred istek roka trajanja?

OK, uzegao kikiriki je ocigledno problem - ali to se moglo desiti i daleko pre isteka "roka trajanja" jer je ocigledno zakazala kontrola kvaliteta. Ista stvar se moze desiti i sa "obicnim" kikirikijem, van ponude.

Roba traje i posle isteka "roka trajanja" samo nije dozvoljeno prodavati je. Pre isteka je sasvim logicno da ce prodavac da se potrudi da isprazni zalihe takve robe.
[ Miroslav Jeftić @ 12.05.2010. 22:47 ] @
Može se sigurno jesti i posle isteka roka, verovatno se neće niko otrovai, ali ukus...

Citat:
Ivan Dimkovic: A cekaj,

U cemu je problem sa snizenjem pred istek roka trajanja?

OK, uzegao kikiriki je ocigledno problem - ali to se moglo desiti i daleko pre isteka "roka trajanja" jer je ocigledno zakazala kontrola kvaliteta. Ista stvar se moze desiti i sa "obicnim" kikirikijem, van ponude.

Roba traje i posle isteka "roka trajanja" samo nije dozvoljeno prodavati je. Pre isteka je sasvim logicno da ce prodavac da se potrudi da isprazni zalihe takve robe.


Nije problem sniženje već navodna humanitarna akcija. Ko fol humanitarni, a zapravo čiste zalihe. Nije zabranjeno, ali je bljak
[ combuster @ 12.05.2010. 22:51 ] @
Mislite o deci :D
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 22:51 ] @
Pa sta?

Mogli su da bace taj kikiriki isto tako - to sto ga nude po snizenoj ceni je samo plus za one koji ga inace ne mogu priustiti.

Sta je tu tacno bljak? Da li je jeftiniji? Jeste.

A uzegao kikiriki je stvar koja se moze desiti uvek - ono, mogu da se kladim da cele ove price ne bi ni bilo da je kupac kupio kikiriki po normalnoj ceni i zavrsio sa uzeglim... Ono, vratis se u prodavnicu i uzmes drugi ili novac nazad.

Ono, sve OK bez ubacivanja Katarine Rebrace i mega prevara u pricu...
[ mLAN @ 12.05.2010. 22:57 ] @
Pa mogli su ostaviti regularnu cenu i ono sto ne prodaju baciti. Ako ima 5000 kesica Delta bi izgubila 50 evra da nije ove akcije, i siguran sam da ne bi propali zbog toga

Ovako narod dobije džaba nešto da gricka a oni malo dobiju na marketingu.

Win-win situacija , sem kada kikiriki užegne
[ anakin14 @ 12.05.2010. 23:00 ] @
ne bi propali ali bi izgubili njima dragocenih 50e. Ovako ostaju bez zalih + zaradjuju. Mission acomplshed. Ne vidim gde je problem?
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:02 ] @
Pa problem je sto se nekad desi da kikiriki uzegne, pa se od toga napravi velika frka :-)))

Ispada da su oni kupili vagone uzeglog kikirikija i odlucili da prevare siromasan sloj srpskog naroda - BASTARDS! :-))
[ djoka_l @ 12.05.2010. 23:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa sta?

Mogli su da bace taj kikiriki isto tako - to sto ga nude po snizenoj ceni je samo plus za one koji ga inace ne mogu priustiti.

Sta je tu tacno bljak? Da li je jeftiniji? Jeste.

A uzegao kikiriki je stvar koja se moze desiti uvek - ono, mogu da se kladim da cele ove price ne bi ni bilo da je kupac kupio kikiriki po normalnoj ceni i zavrsio sa uzeglim... Ono, vratis se u prodavnicu i uzmes drugi ili novac nazad.

Ono, sve OK bez ubacivanja Katarine Rebrace i mega prevara u pricu...


Kada sam ga kupovao uopšte nisam gledao na cenu, niti sam tu vrstu kikirikija ikada do sada kupovao. A taj proizvod nije bio obeležen da je na sniženju niti da mu uskoro ističe rok trajanja.

Cela poenta je upravo u tome da takvom akcijom, ja sigurno nemam nameru više ikada da kupim bilo koji proizvod koji nosi nalepnicu sa humanitarnom akcijom.
Ovako, umesto da zaista ta narodna kuhinja dobije neke pare celu stvar su izvrgli ruglu.

Sve ovo pišem sam zato što sam grozno besan kada se pod maskom humanitaraca pokušava prevara.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:05 ] @
Problem je u tome sto tu nema nikakve prevare.

Da kupis uzegao kikiriki moze da se desi uvek - meni se desilo vise puta.

To nema nikakve veze sa "humanitarnom akcijom" i taj kikiriki je vrlo verovatno uzegao neko vreme vec i to ne krivicom prodavca vec proizvodjaca. Kikiriki bi morao da bude savrseno jestiv i sa normalnim ukusom i neko vreme posle isteka roka trajanja.

PREVARA bi bila da je kikiriki "uvaljen" sa isteklim rokom trajanja recimo... Ako rok nije istekao, nista tu loseg nema, i prodavac sigurno nema u listi zaposlenih profesionalna pseta njuskala koja mogu da nanjuse uzegli kikiriki :-)

Umesto da budes besan, trebao si lepo da zamenis to za drugi ili da trazis pare nazad. Sigurno niko nije planirao da ti uvali uzegli kikiriki, posto uzegao kikiriki NE MOZE da se "uvali" jer se jesti ne moze zato sto je odvratnog ukusa...

Ono... takva "brilijantna" akcija da je namerna bi izazvala samo gubitak za tu firmu.
[ anakin14 @ 12.05.2010. 23:06 ] @
Citat:
Kada sam ga kupovao uopšte nisam gledao na cenu, niti sam tu vrstu kikirikija ikada do sada kupovao. A taj proizvod nije bio obeležen da je na sniženju niti da mu uskoro ističe rok trajanja.

Cela poenta je upravo u tome da takvom akcijom, ja sigurno nemam nameru više ikada da kupim bilo koji proizvod koji nosi nalepnicu sa humanitarnom akcijom.
Ovako, umesto da zaista ta narodna kuhinja dobije neke pare celu stvar su izvrgli ruglu.

Sve ovo pišem sam zato što sam grozno besan kada se pod maskom humanitaraca pokušava prevara. .


koja konkretno prevara u ovom slucaju? jedino ako taj dinar ne ide tamo gde treba a ne verujem da je to slucaj.

Ako ja hocu sebe da reklamiram humanitarnom akcijom a u stvari me boli dube za tu sirotinju i u stvari zaradim mnogo vise nego sto im dam - ipak sam im dao i gde je tu prevara onda?
[ Horvat @ 12.05.2010. 23:09 ] @
"prevara" je sto prodaju uzegli kikiriki (sto znaci da su ga drzali na neprimerenim mestima najverovatnije)
[ mmix @ 12.05.2010. 23:10 ] @
Ma kakav crna firma, to je store brand kikiriki.
Store brand se kupuje samo i iskljucivo kad ne mogu ni po kom osnovu da te zeznu. Gde god je kvalitet zavistan od procesa proizvodnje i odabira sirovina store brendove izbegavam u sirokom luku, jer tu prave razliku u ceni i podvlace se ispod kvalitetnije konkurencije (koja im cak cesto i pravi te low quality proizvode). Poljoprivredni proizvodi se klasifikuju po kvalitetu, kikiriki sigurno nije van te price, store branderi su hteli jeftini kikiriki to su i dobili a ti platio.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:11 ] @
@Horvat, nije tacno.

PREVARA bi bila AKO I SAMO AKO su oni ZNALI da je taj kikiriki uzegao sto je NEMOGUCE.

Ako mu rok nije istekao - i ambalaza je nedirnuta, nema tu nikakve prevare niti je prodavac mogao da zna da nesto nije OK sa tim kikirikijem. Uzgred, kikiriki ne zahteva da se drzi u frizideru, tako da ne znam gde bi to pa mogli da ga drze da propadne, u bazenu?

Ovde se rec "prevara" tako lako koristi iako je izuzetno teska.
[ anakin14 @ 12.05.2010. 23:12 ] @
ma kod nas svi varaju jadan narod
[ combuster @ 12.05.2010. 23:12 ] @
Ma dobro ljudi - da se ne pravimo blesavi. Kikiriki je uzegao, sta da rade, prodaju ga sa nalepnicom humanitarne akcije - ako si humanista - kupices ga i da je kesica prazna... Inace sta ste ocekivali od tih velikih kompanija ? PREMIA, PAMETNO, od tih custom OEM ulja i prehrambrenih proizvoda se jezim, to ono rinfuz fazon, prosulo se, ajde da uzmemo sundjer da pokupimo i da iscedimo i da prepakujemo. Nema nista da se baci ;-)
[ vladd @ 12.05.2010. 23:14 ] @
Taj uzegli kikiriki je prava stvar za sarane..kao dodatak za bojlu..

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:15 ] @
@combuster, oni ne prodaju kikiriki po snizenoj ceni "zato sto je uzegao" vec zato sto je pri kraju roka upotrebe.

PRI KRAJU ROKA UPOTREBE = SAVRSENO LEGALAN ZA PRODAJU i SAVRSENO ISPRAVAN ZA KONZUMACIJU
UZEGAO PRE ISTEKA ROKA = DEFEKT U KONTROLI KVALITETA PROIZVODNJE

I, ne, osim ako ne upotrebite nekog psa njuskala ili da unajmite kleopatru tesko da mozete da znate da je kikiriki uzegao.

Tako da tu nema apsolutno nikakve prevare.

Osim ako ne mislite da je Miskovic na crnoj berzi kupio uzegao kikiriki u 1/10 cene, i odlucio da se dodatno obogati prodajom istog kao humanitarne robe...
[ anakin14 @ 12.05.2010. 23:18 ] @
Citat:
Kikiriki je uzegao, sta da rade, prodaju ga sa nalepnicom humanitarne akcije


NE. kikiriki prodaju sa nalepnicom humanitarne akcije da bi prodali vise. NEKI JE UZEGAO, i za to niko nije mogao da zna.

Nas narod je i najzadovoljniji ako dobije los proizvod, samo da bi mazao surove kapitaliste. Jadan narod.
[ Horvat @ 12.05.2010. 23:20 ] @
ivane,naravno da ne treba da se drzi u frizideru (cak ni ne treba),medjutim,ne treba ni pored izvora toplote
[ mmix @ 12.05.2010. 23:21 ] @
Ja sam na granici da prestanem da idem u maksi zbog tih store brendova, preterali su ga maksimalno. Sto je najgore, proizvodjaci koji ionako prave neke lose proizvode su usli u tu pricu da bi delili rafove sa white brenderima za koje rade. Situacija je postala potpuno debilna, na rafu stoji sir proizvodjaca ABC (los) i sir store branda XYZ (koji je za XYZ napravio ABC), dok sira firme PQR (koji je kvalitetniji ali zato i skuplji) vise nema. Nije cak ni u pitanju da su rafovi mali, ta dva sira su raspecili na metar rafa. Pogledajte slobodno sve te store brendove na svima pise ko ih pravi i vdecete da odmah pored njih stoje proizvodi te firme, naravno skuplji. Store brendovi su po meni veliko zlo narocito kad je sam store vlasnik tih white brendova i ima direktni interes da preferira trgovanje tom robom na ustrb moguscnosti izbora.

Ne radi se o tome da je maxi kupio namerno uzeglo, ali je namerno kupio jeftino i dobio jeftino po cenu kvaliteta, pa je popust (a i kvalitet) preneo na kupca. A to vec sucks big time.
[ combuster @ 12.05.2010. 23:25 ] @
Ma znam ja Ivane da oni ne znaju da je kikiriki uzegao, da ga kupuju u rinfuzu onda bi znali da je uzegao ali bi znao valjda i kupac (mozda i ne bi, neko ne zeli da njuska, sramota ga). Ali eto, ja sam onjusio suvu kosku na sred familije ko dzukac zato sto usmrdi ceo pasulj ako ne valja. Onda ode i zaprska i brasno i ulje i pasulj i struja i vreme i sve u klinac zbog ne dovoljno susene koske koja smrdi na vlagu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:27 ] @
@mmix,

Ne znam kako je tacno sada u Srbiji, ali van nje store-brandovi cesto znaju da budu kvaliteta i iznad mnogih "brendiranih". Aldi u DE je poznat po tome, i njihovi store brandovi su prilicno dobri. To je moguce zato sto oni imaju enorman volumen, i proizvodjaci sa njima rade i fakticki "white-labeluju" ono sto oni sami prodaju kao premium brend. To im se isplati zbog ogromnog volumena koji porucuje takav prodavac. Margina jeste manja po komadu, ali je broj znacajno veci.

A kako ne verujem da pravila trzista nesto preterano odudaraju kada su ovi proizvodi u pitanju, cisto sumnjam da je Maxi-jev store-brand nesto gori od vecine ne "white-label" brendova u cenovnom rangu van najskupljeg. Jedino u najskupljem segmentu tipa "bio, organic, premium ovo ono" mozes MOZDA ocekivati neprikosnoven kvalitet, a sve ispod toga je... ono, kako ti se posreci.

Citat:
Horvat
ivane,naravno da ne treba da se drzi u frizideru (cak ni ne treba),medjutim,ne treba ni pored izvora toplote


Pa da, mora da su taj uzegli kikiriki izbacili iz magacina i drzali pored izvora toplote eto cisto zato... da bi mogli da prevare napaceni narod :)
[ Miroslav Jeftić @ 12.05.2010. 23:31 ] @
Heh, pa naravno da je užegao kad mu rok ističe za 10 dana, teško da neće biti svež kao ljubičica. I za to ne treba biti ne znam kako promoćuran, kad je nešto pred istekom roka trajanja, obično baš nema strava ukus. Ali naravno nije zabranjeno tako nešto raditi, mada bi bolji dojam ostavili da su svežiju robu stavili.
[ djoka_l @ 12.05.2010. 23:35 ] @
Stvarno ne razumem ni Ivanove ni Anakinove komentare.

Nema ovo veze ni sa prljavim kapitalistima ni sa popustom.
OVAJ KIKIRIKI NIJE BIO NA POPUSTU. On nije ni MAXI brand, u pitanju je FEDELA. Na njega je NALEPLJENO obaveštenje o humanitarnoj akciji (nije print na pakovanju). Znači, ovde je smišljeno, na proizvod lošeg kvaliteta koji je pred kraj svog roka upotrebe, stavljena nalepnica da bi se naivčine kao ja navukle da isprazne zalihe robe koja bi se inače bacila (ili još gore prepakovala) za nekoliko dana.

Moja firma je u prošloj godini dala u humanitarne svrhe oko 40,000 evra. Najveća pojedinačna donacija nam je bila 20,000 EUR i tada su nas zvali da snime za televiziju prilog. Verovatno bismo išli u drugom dnevniku, ali smo mi to odbili jer nismo želeli da od toga pravimo cirkus.

Stvar je u moralu, ako hoćeš da budeš humanirac uradi to bez zadnje namere, bez pretvaranja takve akcije u marketing ili u način da se rešiš robe koja inače ne ide.

Da sam ja kod maxija zadužen da sprovedem neku takvu humanitarnu akciju, ja bih takve nalepnice stavio na robu koja se najbolje prodaje i digao bih cenu za taj iznos koji je na nalepnici.

Ja bih takvu robu uvek kupio, ovako se osećam kao da sam izdžeparen u busu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:36 ] @
Apsolutno netacno.

Kikiriki NE SME biti uzegao ni POSLE isteka roka trajanja neko vreme.

Tome rok trajanja i sluzi - da pre isteka hrana bude u normalnom jestivom stanju.

Inace se ne bi ni zvao rok trajanja, kada ne bi imao smisla.

Svasta.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:39 ] @
@djoka_l

Citat:

Na njega je NALEPLJENO obaveštenje o humanitarnoj akciji (nije print na pakovanju). Znači, ovde je smišljeno na proizvod lošeg kvaliteta koji je pred kraj svog roka upotrebe nalepnica stavljena da bi se naivčine kao ja navukle da isprazne zalihe robe koja bi se inače bacila (ili još gore prepakovala) za nekoliko dana.


Da, i sta je tu problem?

Gde je tu prevara?

Kako je proizvod "loseg kvaliteta" ? Proizvod je kvaliteta koji je za normalnu prodaju (jer mu NIJE istekao rok).

To sto je uzegao je visa sila van kontrole prodavca.

Citat:

Stvar je u moralu, ako hoćeš da budeš humanirac uradi to bez zadnje namere, bez pretvaranja takve akcije u marketing ili u način da se rešiš robe koja inače ne ide.


Gde to pise?

Ne pise nigde. Firma treba da pravi profit. To je jedini njen cilj.

A u humanitarne svrhe moze da daje sta god hoce i kako hoce.

Medjutim tu nema nikakve "prevare".
[ djoka_l @ 12.05.2010. 23:43 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @djoka_l



Gde to pise?

Ne pise nigde. Firma treba da pravi profit. To je jedini njen cilj.

A u humanitarne svrhe moze da daje sta god hoce i kako hoce.

Medjutim tu nema nikakve "prevare".


Firma treba da pravi profit - da li si čuo za socijalnu odgovornost? Zašto misliš da je sve dozvoljeno ako to maksimizira profit. Znam da ti imaš svoju firmu (znatno kraće nego ja svoju), pa ne može da prođe da se ne razumeš.
[ mmix @ 12.05.2010. 23:48 ] @
Iznenadio bi se. Necu da gresim dusu nije sve ocajno, mada je tesko zamisliti da mozes da upropastis cveklu, ali ja sam recimo cheese person i sirevi su bar katastrofa, ionako su katastrofa a kamoli jos ovi brendovani, bukvalno mozes da osetis razliku u ukusu (a isti proizvodjac). To su sitnice, ono "do 35%" moze da bude i 34.5 a moze da bude i 32, moze da bude od ovog dobavljaca mleko a moze i od onog, razumes, ne moze da bude premium white-label brend isti i jeftiniji ako brenderska firma nema mogucnost da proveri kvalitet onoga sto kupuje, onda od proizvodjaca dobije losiju robu da bi gurao svoj brand. Ne bih ja to bas poredio sa aldo, vise recimo sa shoprite. Za to se tamo gde sam ja ziveo znalo ko kupuje, low income porodice i kvalitet te smrznute i poluprocesirane hrane je bio veoma diskutabilan sem tamo gde ne moze da se sprzi (co2 voda je co2 voda, da ga 'bes), ali shoprite je bio dva rafa od 10 rafova, ako si hteo kvalitetnije mogao si da ga uzmes i platis, nisi bio ogranicen izmedju store branda i firme koja ga pravi.

Nasi ljudi kupuju najjeftinije i store brandovi pokrivaju taj isti segment koji pokrivaja shoprite i ja neam nista protiv toga, ali hocu izbor koji ne da se nije popravio nego je otisao u tri lepe.

@djoka_l, fedela je maxijev store brand, jedan od.
http://www.maxi.rs/code/navigate.php?Id=62
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:48 ] @
@djoka_l, tzv. "socijalna odgovornost" je moderni tehno-menadzerski BULL SH*T koji sluzi da neki likovi pisu knjige i naplacuju svoje MBA kurseve desetine hiljada $. Eto sada smo u kao "post-industrijskom" dobu, sa "organskim" a ne "mehanickim" organizacijama, firme su "socijalno odgovorne" i cvetaju cvetici, zelene se sume itd... kao u Shell reklami... :)))

Firma je "socijalno odgovorna" onoliko koliko je NEOPHODNO da bi bila profitabilna. Firma nema apsolutno nikakvu "socijalnu odgovornost" per-se, vec norme njoj namece drzava kroz zakone, kao i trziste (radne snage, ponudjaca, kupaca) kroz njihove norme i ocekivanja - kompromis (tj. balans izmedju pritisaka) izmedju tih aktera cini minimalni nivo prihvatljive "socijalne odgovornosti" za sve.

Ako si negde procitao drugacije, znaj da su te lagali.

Svako for-profit preduzece ce uvek ici na minimum te tzv. "socijalne odgovornosti" koliko je neophodno za maksimalni profit.

Ko tvrdi drugacije je:

a) MBA profesor neke od tih "post-modernih" skola
b) Pisac knjiga koje pokrivaju "moderni menadzment"
c) PR droid neke korporacije
[ Horvat @ 12.05.2010. 23:52 ] @
nisam ni rekao da su "namerno" to uradili,samo kazem kakva je mogucnost DIREKTNE odgovorosnosti prodavnice u konkretnom slucaju

@mmix, probaj pivnicki sir, doduse,ne znam kakve sireve volis

sto deblji obraz, manje brige za moral i ljude i "socijalna pitanja" ...
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:53 ] @
Citat:
Horvat
sto deblji obraz, manje brige za moral i ljude i "socijalna pitanja" .


O socijalnim pitanjima treba da brinu socijalne ustanove i organizacije.

A moral je subjektivna kategorija.

Firme ne brinu ni o jednom ni o drugom.
[ anakin14 @ 12.05.2010. 23:53 ] @
Firma je onoliko socijalno odgovora koliko joj to dize rejting i ide direktno u korist. Inace da "socijalna odgovornost" ne dize rejting firmu apsolutno ne interesuje da li njenom indirektnom ulogom u etiopiji crkavaju gladni.
Profit iznad svega - samo tako je moguc i ekonomski i civilizacijski razvoj.

Moral je RELATIVNA kategorija.
[ Horvat @ 12.05.2010. 23:56 ] @
ajd definisi civilizaciju i civilizacijski razvoj

naravno, subjektivna stvar je moral, tu se svi slazemo
nekom je ok da bicuje ljude i tera ih na razne stvari,nekom nije
nekom je ok da plati 1$ radniku za nedelju dana svakodnevnog rada od po 20 sati,nekom drugom nije...

to opet ne znaci da je jedan ili drugi "covek" bolji poslovni covek (popularno, biznismen),odnosno da ima unosnije preduzece
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:59 ] @
@Horvat,

Nisu profitne organizacije "nosioci socijalnog razvoja" vec drustvo.

Cilj firme je da generise profit, i samim tim omogucava primanja zaposlenima i investitorima. I to je njena "socijalna odgovornost" i tu se prica zavrsava.

Na drustvu uopste je da formira svoje norme, i kodifikuje ih kroz zakone ako je neophodno ili da ih zahteva implicitno od prodavca, poslodavca, itd.... Tako se postize razvoj socijalne svesti.

Firme ce uvek poslovati u skladu sa tim normama, naravno sa minimumom neophodnih ulaganja koji su potrebni da bi mogle da vrse svoju primarnu funkciju koja je: generisanje profita investitorima.

U pitanju je odnos izmedju vise aktera, i balans njihovih ocekivanja (drzave, pojedinaca, firmi, ...) - samo sto je interes firme uvek jedan jedini, i ona ce ici na minimum kompromisa po pitanju tudjih interesa kako bi mogla da obavlja svoju primarnu funkciju na najbolji moguci nacin.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:03 ] @
Civilizacijski razvoj se desio iskljucivo zbog pohlepe pojedinaca. Cilj te pohlepe je bio vlast ili profit. Da nije tih pojedinaca mi bismo bili danas na stupnju africkih crnaca.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:03 ] @
Citat:

Firme ce uvek poslovati u skladu sa tim normama,


ili u prevodu "preduzeca ce postovati sve zakone i drustvene norme drustva u kojem posluje" - prc je tako (ne uvek i ne svugde)

@anakin,hahha :D
dobra ti je "definicija" :D...

a po cemu su ta africka plemena koja pominjes manje "vredna" od evropske (ne)civilizacije?
[ Miroslav Jeftić @ 13.05.2010. 00:03 ] @
Bome, nisam radio neki reprezentativni uzorak, ali par dana pred istek teško da nećeš baš nikakvu razliku primetiti, ali dobro, kako ko voli.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:07 ] @
Citat:
Horvat: ili u prevodu "preduzeca ce postovati sve zakone i drustvene norme drustva u kojem posluje" - prc je tako (ne uvek i ne svugde)

@anakin,hahha :D
dobra ti je "definicija" :D...

a po cemu su ta africka plemena koja pominjes manje "vredna" od evropske (ne)civilizacije?


nisu ona manje vredna, samo se nisu toliko razvili upravo zbog svog kolektivizma. Amerika recimo 1500 godine je bila pustara. Sve ovo sto je u americi napravljeno napravljeno je iz necije pohlepe a ne iz opsteg socijalnog drustvenog dobra.

Svaki progres pa cak i nacni je posledica ljudske pohlepe, nije tocak ili parna masina izmisljena zarad opsteg dobra, vec zarad licne koristi.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:10 ] @
kako mislis "razvili"?

znaci ti si "razvijeniji" od nekog lika iz bantu plemena?

znaci osnovne skole su u stvari odraz pohlepe ljudi? vau..
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:10 ] @
Citat:
Horvat
ili u prevodu "preduzeca ce postovati sve zakone i drustvene norme drustva u kojem posluje" - prc je tako (ne uvek i ne svugde)


Za to postoje instrumenti prisile - svaki zakon sadrzi i sankciju, koja je takva da obicno nepostovanje tog zakona cini neisplativim.

A pojedinci (kupci, partneri) takodje imaju odredjenu moc - "glasanje novcanikom" se kaze.

Citat:
Horvat
znaci ti si "razvijeniji" od nekog lika iz bantu plemena?


Razvijeniji = obrazovaniji, sa naprednijim drustvenim normama i ponasanjem, itd...

Razvijenost ne pada sa neba, vec se postize.

I nema veze sa genima, svako moze biti razvijen, ako se potrudi.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:12 ] @
ivane, to sve stoji u nekoj uredjen(ij)oj drzavi, medjutim u ovoj bas i ne bih rekao (a na zalost, ova "drzava" nije jedini primer istog)

pametan si,znas na sta ciljam


Citat:
sa naprednijim drustvenim normama i ponasanjem

je l su drustvene norme i pohlepa koju neki cesto pominju?
otimacina?
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:14 ] @
Pohlepa nije nikakva drustvena norma, vec jedna od osnovnih karakternih osobina ljudske vrste.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:16 ] @
Citat:
Horvat: kako mislis "razvili"?

znaci ti si "razvijeniji" od nekog lika iz bantu plemena?

znaci osnovne skole su u stvari odraz pohlepe ljudi? vau..


ne mora da znaci da je jedinka razvijenija, veurujem da i u plemenu ima pametnih ali drustvo nam je razvijenije.
Eto ga primer, osnovna skola, oni je nemaju, mi je imaju.
Da, jesu odraz pohlepe ljudi, inace niko je nebi ni pohadjao, niko u nju svesvno ne ide da bi bio obrazovan covek bez razloga. Zasto se ide na fakultete? Da bi bio obrazovan zarad opsteg dobra?
Poenta je sto se iz pohlepe stvaraju velika dela a iz opsteg dobra ne. Da se sve radi iz osteg dobra (kao u komunizmu) sve bi manje ljudi radilo, islo na fakultete pa cak i u osnovne skole, jer eto njima nista nece faliti da ne rade nista a vec ce se neko brinuti o razvoju. Ovako scaka jedinka svojom pohlepom postaje vredna u drustvu i tako postaju i doktori i naucnici i sudije i profesori unevirziteta a i brojna dobra koja su coveku olaksala zivot.

Sve se nadam da bi kompjuteri postojali da su firme poslovale zarad opsteg dobra a ne zbog licne pohlepe


>>> je l su drustvene norme i pohlepa koju neki cesto pominju?
otimacina?

nemoj mesati pohlepu i otimacinu. to nema veze jendo sa drugim. Jedno je zelja za vise/vecim a drugo je kradja. Neko moze da krade iz pohlepe ali to neznaci da svako krade iz pohlepe i da pohlepa nije dobra za civilizaciju. Ona je OSNOVNI pokretac razvoja.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:16 ] @
moja greska,nisam se dobro izrazio

pohlepa u smislu drustveno prihvacene osobine i smatranje iste vrlinom


---
pa dobro zasto se ide u osnovnu skolu?
sumnjam da sa 6-7 godina imas zacrtan neki cilj u zivotu

pohlepa je kada uzmes u mlevenu papriku stavljas udrobljeni crep i to prodajes kao redovnu robu
pohlepa nije kada cistu mlevenu papriku prodajes radi sticanja neke dobiti
[ djoka_l @ 13.05.2010. 00:17 ] @
Ivane, Anakin, evo vam slogana za danas Ferengi rule of aquisition 239:Never be afraid to mislabel a product.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:19 ] @
Ma pohlepa nije ni vrlina ni mana, bas kao ni zelja za seksom.

To sto neki smatraju "naprednim" da se pohlepa uzima za manu je samo njihov problem. Pohlepa je jednostavno neophodna komponenta za bilo kakav drustveni razvoj - ne mora to da bude novcana pohlepa, neko bi takodje da bude slavan, da se dokopa druge jedinke za svog partnera, itd...

Sve je to pohlepa - pa, opet, nema apsolutno nicega loseg u tome.

Bez pohlepe bi bili isto kao i bez strasti... siva, bezivotna i ne-ljudska bica bez motivacija u zivotu.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:20 ] @
nego sta je pohlepa?

prirodni nagon po tebi?

znaci kako imas "zelju" (da ne kazem potrebu) da se kefas, tako imas zelju ili sta i da nekog zjbes i profitiras na njegovoj nevolji ili sta?
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:22 ] @
Naravno da je prirodni nagon. I to vrlo kompleksan i duboko ukorenjen prirodni nagon.

Citat:

tako imas zelju ili sta i da nekog zjbes i profitiras na njegovoj nevolji ili sta?


Ne. To dokle mozes da ides da bi zadovoljio svoje nagone diktiraju drustvene norme (zakoni, obicaji, ...).

U drustvima gde je OK za*ebati drugog i gde mozes da prodjes bez stetnih posledica (koje su vece od potencijalnog "profita") ti ces to uraditi. Ako ti se ne isplati, jer ce te drustvo kazniti na neki nacin, ti to neces uraditi. Zato sto si i racionalno bice, nisi apsolutni rob svojih nagona - ali ne mozes te nagone totalno ugasiti nikako.

Medjutim ne podrazumeva pohlepa stetu na neciji tudji racun. Pitanje stete na tudji racun je samo pitanje prihvacenih drustvenih normi.

[ Horvat @ 13.05.2010. 00:24 ] @
moram priznati da za ovo prvi put cujem...

posto ljudi (koliko sam ja skontao po vama dvojima) sve rade iz ciste pohlepe - kakva se pohlepa nalazi u tome sto neki ljudi snime seriju, ripuju je i uploaduju BEZ IKAKVE koristi?

---

primera radi sam dao to da profitiras na tudjoj nesreci

a sta ako odlucis da NE profitiras na tudjoj nesreci,a to je "drustveno prihvatljivo"?
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:26 ] @
Ko je rekao da ljudi sve rade iz pohlepe?

To je apsolutno netacno.

Covek je racionalno bice, i njegove zelje i radnje su rezultat kompleksnog miksa nagona i produkata racionalnog razmisljanja.

Taj tvoj primer - neko uploaduje iz CISTE pohlepe, a pohlepa je da bude "slavan" kao "release artist" recimo.

Neko drugi radi to ne zbog pohlepe, nego zbog zadovoljenja svojih normi neke "pravde" - to nije pohlepa, ali je opet rezultat zadovoljenja nekih licnih zelja, recimo zelje da gurnes onu stvar MPAA-i. Kada to uradis, ti imas neku satisfakciju - a satisfakcija je hemijska nagrada, ono - osecas se ispunjeno, bolje, zadovljan sta god.

Okreni, obrni.. ti to ipak radis zbog neke vrste nagrade u svojoj glavi. Ne radis to zato sto je to "drustveno bla bla bla".

Citat:

a sta ako odlucis da NE profitiras na tudjoj nesreci,a to je "drustveno prihvatljivo"?


Nista. I to je isto normalna stvar - svaki covek ima drugaciji redosled prioriteta i zelja.

Medjutim, to uopste ne eliminise pohlepu - svako je pohlepan na drugi nacin.

Osoba bez apsolutno bilo kakvih pohlepa ne postoji. Ili se zove Gandi :)
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:29 ] @
nisi ti rekao, rekao je anakin
Citat:

Svaki progres pa cak i nacni je posledica ljudske pohlepe


s cime se ja apsolutno ne slazem

Citat:

Taj tvoj primer - neko uploaduje iz CISTE pohlepe, a pohlepa je da bude "slavan" kao "release artist" recimo.

to jedino moze biti sujeta, ne pohlepa

Citat:

Osoba bez apsolutno bilo kakvih pohlepa ne postoji. Ili se zove Gandi :)

sta znas,mozda je covek samo hteo da dospe u udzbenike ;)
pohlepa, bato
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:32 ] @
To moze znati samo Gandi... a posto je mrtav, to ce ostati nereseno pitanje :)

Ni Anakin nije rekao da ljudi sve rade iz pohlepe, vec da je ljudski progres rezultat pohlepe.

Sto jeste tacno u jako velikom procentu.

Bez pohlepe bi bili drustvo nezainteresovanih apaticnih monaha... ono, mantrali bi ceo dan, molili se nekom bozanstvu, i ziveli u kamenom dobu jer niko ne bi nalazio za shodno da sagradi nesto jer se sasvim lepo zivi bez toga - a sve vise od toga je pohlepa.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:32 ] @
Citat:
Horvat: nego sta je pohlepa?

prirodni nagon po tebi?

znaci kako imas "zelju" (da ne kazem potrebu) da se kefas, tako imas zelju ili sta i da nekog zjbes i profitiras na njegovoj nevolji ili sta?


zasto opet pogresno tumacenje pohlepe? nije pohlepa zjebati i profitirati na tudjoj nevolji. U svakom slucaju svaki profit je na tudjoj nevolji kada smo vec kod toga, sto bi rekli nikom ne svane dok nekome ne smrkne.
Ti bi da zivis u svetu gde je svima dobro, a to je nemoguce. Neki moraju da pate da bi neki ziveli ekstra ali to je vec druga prica i opet nema veze sa pohlepom.


>>>Ni Anakin nije rekao da ljudi sve rade iz pohlepe, vec da je ljudski progres rezultat pohlepe.


upravo tako.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:36 ] @
Citat:
U svakom slucaju svaki profit je na tudjoj nevolji kada smo vec kod toga, sto bi rekli nikom ne svane dok nekome ne smrkne.

u velikom slucaju ovo jeste tacno,ali ne u apsolutno svakom


Citat:


Ni Anakin nije rekao da ljudi sve rade iz pohlepe, vec da je ljudski progres rezultat pohlepe.


ajd da se vratimo na crnce
mali crnjo uci da lovi od velikog crnje - znaci mali crnjo je pohlepan?

ili ne moramo ni na pleme da odlazimo
dete uci da koristi nosu - dete je pohlepno? (napredak,odnosno progres, je i preci sa pelene na nosu,ne ;) )

Citat:
Ti bi da zivis u svetu gde je svima dobro, a to je nemoguce.

tacno,uvek ce nekom nesto biti protiv volje, samo pitanje je sta je to
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:38 ] @
inace horvat, nekada sam imao apsolutno ista misljenja kao i ti, cak sam bio i socijalista kao student, imao svoje teorije o socijalnoj pravdi... imao sam i sve desetke na faxu ekonomskom i cinilo mi se da dosta dobro znam ekonomiju... sve dok nisam izasao na trziste.

Tada sam video kako stvari stvarno funkcionisu.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:38 ] @
Citat:
Horvat
ajd da se vratimo na crnce
mali crnjo uci da lovi od velikog crnje - znaci mali crnjo je pohlepan?

ili ne moramo ni na pleme da odlazimo
dete uci da koristi nosu - dete je pohlepno? (napredak,odnosno progres, je i preci sa pelene na nosu,ne ;) )


Ne, ali kada bi mali crnjo smislio mrezu npr... to bi bilo NO NO, zato sto bi time uhvatio VISE ribe.

I, recimo, omogucio svojoj familiji da se umnoze jos vise, ili da cak prodaju visak te ribe drugima.

Cista pohlepa, sta ce im to ako mogu da budu siti bez toga - i tako bi kao drustvo i dalje ostali na nivou pecanja ribe sa batinom.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:42 ] @
pa s obzirom da je ucenje da lovi tog plemenca isto sto je i obrazovanje civilizovanog
ne vidim onda kako je ucenje u osnovnoj/srednjoj/na faxu pohlepa

Citat:

Tada sam video kako stvari stvarno funkcionisu.

je l'? a kako funkcionisu? po principu "jebi ili budi jeban"?
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:42 ] @
prelazak iz plemenske zajednice je i obelezilo stvaranje viska. Onda je nastupila pohlepa i razvoj.
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:44 ] @
cisto onako, i za vreme plemena je bilo medjuplemenske trgovine - dakle postojao je visak ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 00:44 ] @
@Horvat,

Ne ucis srednju skolu (osnovna je obavezna) zbog mira u svetu i dobrobiti za covecanstvo, vec zato sto ti povecava prihode u zivotu

Cista definicija pohlepe. Sta ce ti vise prihoda u zivotu? Zar nije vise OK da svi primamo socijalnu pomoc i radimo ono sto nam tata drzava kaze i budemo JEDNAKI i BEZ POHLEPE?

Onaj ko smatra da uci srednju skolu ili faks zbog dobrobiti za drustvo treba da poseti psihijatra, ili je vec na putu da postane politicar.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:47 ] @


Citat:
pa s obzirom da je ucenje da lovi tog plemenca isto sto je i obrazovanje civilizovanog
ne vidim onda kako je ucenje u osnovnoj/srednjoj/na faxu pohlepa


je l'? a kako funkcionisu? po principu "hebi ili budi heban"?


da, pod maskom ljudksosti, morala i kulture sve se svodi na maksimiziranje licnih ciljeva. Znaci u pitanju je jedna velika borba i jedan mehanizam koji samostalno stvari cini najboljim za sve ucesnike bez ikakve regulacije. A ti regulatori i borci za socijalnu pravu upravo KORISTE masu naroda i svoju borbu za njih zarad licnog interesa, a sami dobro znaju koliko rade protiv njih i kojim mehanizmima ih drze na stupnju na kojim i jesu.

Neznam kako se to zove i nemogu da nadjem na netu - Kako se zove onaj koji stiti nekoga od opasnosti koju je on napravio?


A kako se po tebi desio razvoj ako nije iz pohlepe?
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:49 ] @
pa ko je rekao "ili si pohlepan ili se boris za dobrobit drustva i bla bla"?

pa eto negde je i srednja obavezna, i?

osnovnu uporno pominjem jer nikako da dobijem odgovor kako se ona uklapa u pohlepu

Citat:


A kako se po tebi desio razvoj ako nije iz pohlepe?

daleko od toga da razvoj nije uopste imao veze sa pohlepom
ali postoje ljudi koji su iz ciste radoznalosti nesto radili i izucavali/proucavali i svojim radom direktno doprineli "razvoju"
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:51 ] @
pa sada se ne uklapa jel je posle x vekova ona standardna, znaci svi idu, a pre 10 vekova verovatno je i ona bila deo pohlepe kada je ucilo samo 5 posto poulacije. Ovima kojima je bilo dovoljno da zive na selu i obradjuju zemlju, nisu hteli vise od toga nisu ni isli u skolu. Da niko nije isao u skolu ostali bi na tome.

>>>ali postoje ljudi koji su iz ciste radoznalosti nesto radili i izucavali/proucavali i svojim radom direktno doprineli "razvoju"

pa iz radoznalosti - sta je to nego pohlepa za znanjem
[ Horvat @ 13.05.2010. 00:53 ] @
znaci po vama je svaka zelja (bilo koje kolicine) = pohlepa?

odnosno ja bih rekao ZELJA za znanjem
a ti kazes POHLEPA za znanjem

Citat:
pre 10 vekova verovatno je i ona bila deo pohlepe kada je ucilo samo 5 posto poulacije

deca sigurno nisu birala "hocu u skolu/necu u skolu", nego je to bila privilegija bogatih ljudi u 99,9%
[ Challenger @ 13.05.2010. 00:57 ] @
Pohlepa je samo drugo ime za ambiciju...tj. obrnuto. Btw. Horvat, posto vidim da pominjes decu i skole, nose, pelene - to nije njihova vec pohlepa roditelja/staratelja
Sto se tice plemenskih zajednica i sl, i tamo je bila prisutna pohlepa - oduvek je neko hteo vise da ulovi, da se bolje obuce, vise da trguje, je*e itd.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 00:57 ] @
Citat:
Horvat: znaci po vama je svaka zelja (bilo koje kolicine) = pohlepa?

odnosno ja bih rekao ZELJA za znanjem
a ti kazes POHLEPA za znanjem


deca sigurno nisu birala "hocu u skolu/necu u skolu", nego je to bila privilegija bogatih ljudi u 99,9%


As a secular psychological concept, greed is an inordinate desire to acquire or possess more than one needs or deserves

znaci pohlepa je zelja za posedovanjem vise u ovom slucaju znanja nego sto pojedincu treba.
ako neko hoce da izucava astronomiju to je ocigledno vise nego sto mu treba.
[ Horvat @ 13.05.2010. 01:01 ] @
Citat:
Challenger: Btw. Horvat, posto vidim da pominjes decu i skole, nose, pelene - to nije njihova vec pohlepa roditelja/staratelja

upravo na to sam ciljao - to nema veze sa osobom nad kojom se "vrsi" rad i ta osoba ne moze biti pohlepna

Citat:

ako neko hoce da izucava astronomiju to je ocigledno vise nego sto mu treba.

zbog cega je ocigledno?

odakle ti (ili ja ili bilo ko) zna sta je coveku neophodno da bi preziveo (da ne bi crkao od gladi i zedji), kakvo znanje?

a da ne pominjem onaj deo oko "zasluzuje"

Citat:
Pohlepa je samo drugo ime za ambiciju...tj. obrnuto

e ako je to tacno,ondak nemam vise pitanja ;)
[ Challenger @ 13.05.2010. 01:06 ] @
Citat:
Horvat: upravo na to sam ciljao - to nema veze sa osobom nad kojom se "vrsi" rad i ta osoba ne moze biti pohlepna

Nema veze dok ta osoba ne postane svesna - tada itekako ima veze i pohlepa se javlja

Citat:
Horvat: odakle ti (ili ja ili bilo ko) zna sta je coveku neophodno da bi preziveo (da ne bi crkao od gladi i zedji), kakvo znanje?


Evo znam ja: neophodno je da znas da uberes plod/biljku/koren i/ili ulovis zivotinju, nadjes neko skloniste i vodu za pice. Sve preko toga je rezultat pohlepe.
[ Horvat @ 13.05.2010. 01:07 ] @
a da raspoznas koja je otrovna biljka/zivuljka?

da ako zivis u pustinji,da znas da se orjentises pomocu zvezda da se ne vrtis u krug u potrazi za vodom/hranom?

mislio sam na tacno konkretna znanja - odnosno nekom je neka vrsta astronomije potrebna da bi znao kako da prezivi, da malo karikiram
[ Challenger @ 13.05.2010. 01:10 ] @
Ne. To dodje samo. Kad neko umre od otrovne, ostali nauce da ne diraju. Zvezde su orijentir kao i putevi, i potrebni su samo onima koji se krecu kroz pustinju. Ostalima ne znace nista.
I pohlepa, sem u plemenskim zajednicama, postoji i kod zivotinja. Samo sto tamo nema socijalnih slucajeva vec je "malo" suroviji sistem - vazi zakon jaceg.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 01:12 ] @
Citat:
e ako je to tacno,ondak nemam vise pitanja ;)


tu je i problem. Ocigledno si ambiciju shvatio kao zelju za uspehom a pohlepu kao zelju za posedovanjem vise necega na ustrb nekog drugog.

Ti si se sad zadovoljio da smo mi ustvari pricali o ambiciji a ne pohlepi a u stvari je drugacije, mi smo pricali o pohlepi a ti si ambiciju shvatao lose. Ambicija i jeste isto sto i pohlepa, - zelja za posedovanjem vise necega ali cesto i na ustrb drugog. Tu se sada kosi nas ravoj zbog pohlepe sa tvojim jer nije bas socijalan, a u pravo do toga i zelim da dodjem. Nijedan razvoj drustva nije socijalan niti je bio zbog opseg dobra vec je iskljucivo produkt pohlepe pojedinaca.
[ Horvat @ 13.05.2010. 01:14 ] @
pa da, zvezde dodju kao orjentir, a u potrazi za hranom (hrana moze da se "preseli") kao i u nedostatku vode moze biti od velikog znacaja to znanje

a odakle znaju od cega je umro?

sve u svemu,laku noc ljudi
[ Challenger @ 13.05.2010. 01:14 ] @
^^ Tacno tako. I zbog pojedinca i zahvaljujuci pojedincu. Ostala, ogromna vecina, se samo "slepa"
[ websurfer @ 13.05.2010. 01:57 ] @
Ne mogu da verujem u sta se pretvorila tema o kesici kikirikija.
[ HeYoo @ 13.05.2010. 03:36 ] @
anakin i ivan posecuju istog popa :D

Pohlepa i ambicija nisu isto. Za nezdravu ambiciju moze cesto da se veze i pohlepa.

Ima africkih drzava koje su usvojile kulturne norme i tako izasle iz cuvenog plemena. Jedino sto se desilo je da su puskama zamenili pracke. Za napredak su potrebni resursi a posto ih tamo ocigledno nema dzaba im nazovi demokratija i slobodno trziste. Ostace tu gde jesu narednih milion godina osim ako neko ne smisli nesto jako pametno.

@tema
Ako znaju da bi im taj proizvod zbog "kvaliteta" lose isao pa su odlucili da stave nalepnicu na njega to je neposteno ali ne i nelegalno. Ako su oni pakovali taj kikiriki onda moze biti i nelegalno.
U svakom slucaju jadno ako znaju za problem s kvalitetom i zasluzuju prezir ako vec ne mogu trpeti nikakve druge sankcije.
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 08:36 ] @
Citat:
anakin14: znaci pohlepa je zelja za posedovanjem vise u ovom slucaju znanja nego sto pojedincu treba.

Pohlepa se ni pod razno ne moze dovesti u relaciju sa znanjem/obrazovanjem. Covjek moze imati potrebu, zelju i sl. za znanjem, al' pohlepu ne razumijem kako bi mogao da ima.

Pohlepa se primarno odnosi na materijalne stvari. U modernom svijetu, po meni, pohlepa nije posjedovanje firme koja proizvodi xy proizvod i zeli da zaradi na tome. Vec je pohlepa, ako ta ista firma, pored trenutnog vrlo pozitivnog poslovanja, hoce da zaradi dodatna sredstva tako sto ce da ode u Banglades i "zaposli" djecu koja ce da gule 12 sati dnevno, mimo svakog zakona i kontrole.

Il' kad se koriste nekim drugim "prljavim" trikovima, tipa. razblazuj xy proizvod sa vodom, zakidaj na vremenu u vremenski zavisnim aktivnostima i sl. Odnosno, kada se osoba/kompanija odluci na vrlo jadan nacin poslovanja zarad nekog "extra" profita.
[ Java Beograd @ 13.05.2010. 08:50 ] @
Citat:
websurfer: Ne mogu da verujem u sta se pretvorila tema o kesici kikirikija.

A onda mi koji ne postujemo noću, dođemo ujutro i zinemo od čuda ? Kad ste stigli da spucate 4 strane na ovoj temi ? I još toliko u vezi onih fuckin GSP kazni !?
[ mmix @ 13.05.2010. 09:18 ] @
Da bre, i kad vi spavate ljudi

Mislim da ste debelo zastranili u ovoj temi. Ambroz je jos u 19 veku napisao:
“Corporation: An ingenious device for obtaining profit without individual responsibility.”

Nista se tu fundamentalno nije promenilo za poslednjih 150 godina, promenila se samo naivna ocekivanja ljudi da firme treba da budu socijalno odgovorne i altruisticke, sto je u krajnjoj liniji rezultovalo samo pojacanjem uloge marketinga koji ce ljudima da zamaze oci praznim pricama i pojacanjem interne sigurnosti da se sprece leakovi o realnom stanju stvari. Bez zakona ni ljudi nisu altruisti, sasvim sigurno nece biti ni korporacije koje nemaju fizicko smrtno telo koje mozes kazniti.
[ Dusan Marjanovic @ 13.05.2010. 09:26 ] @
Jedan fenomenalan opis reči pohlepa iz filma "Wall street"

"The point is, ladies and gentleman, that greed -- for lack of a better word -- is good.

Greed is right.

Greed works.

Greed clarifies, cuts through, and captures the essence of the evolutionary spirit.

Greed, in all of its forms -- greed for life, for money, for love, knowledge -- has marked the upward surge of mankind."
[ Horvat @ 13.05.2010. 09:48 ] @
@jericho tako nekako je i moje shvatanje pohlepe

no nebitno,dosta smo off-ovali
[ websurfer @ 13.05.2010. 10:02 ] @
Citat:
websurfer: Ne mogu da verujem u sta se pretvorila tema o kesici kikirikija.


Citat:
Java Beograd: A onda mi koji ne postujemo noću, dođemo ujutro i zinemo od čuda ? Kad ste stigli da spucate 4 strane na ovoj temi ? I još toliko u vezi onih fuckin GSP kazni !?


Nemam ja veze sa GSP-om ni sa tom temom - ne koristim usluge GSP-a
[ Count Zero @ 13.05.2010. 10:10 ] @
Ajmo redom
1. Taj dinar humanitarne pomoći (konkretno za Narodnu kuhinju u Vranju - tako bar piše na prospektu ) je odlična stvar - da se pomogne kol'ko tol'ko
2. Dinar pomoći je vezan za sve proizvode date marke: generalno neki su dobri, mnogi su "loćikavi", ali to je i za očekivati. Inače, store brandovi umeju da iznedre ooodlične proizvode! Neću sad da reklamiram, ali ih itekako ima!
3. Kikiriki je u roku. Ako je ipak užegao, vrati ga, reklamiraj itd, ako te ne mrzi, naravno. Dobro je što si napisao ovde kakav je - nisu neke pare, ali je bedak kad zasedneš za film ili tekmu uz kikiriki i pivo, a on užegao. Doduše, ako je pivo 'ladno, da se ispraviti
[ djoka_l @ 13.05.2010. 10:40 ] @
Citat:
Count Zero: Ajmo redom
Dobro je što si napisao ovde kakav je - nisu neke pare, ali je bedak kad zasedneš za film ili tekmu uz kikiriki i pivo, a on užegao. Doduše, ako je pivo 'ladno, da se ispraviti


Pogodio si u centar!!! Za prvu pomoć, imao sam kesicu indijskog oraha, al to nije to
[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:14 ] @
Citat:
Pohlepa se ni pod razno ne moze dovesti u relaciju sa znanjem/obrazovanjem. Covjek moze imati potrebu, zelju i sl. za znanjem, al' pohlepu ne razumijem kako bi mogao da ima.

Pohlepa se primarno odnosi na materijalne stvari. U modernom svijetu, po meni, pohlepa nije posjedovanje firme koja proizvodi xy proizvod i zeli da zaradi na tome. Vec je pohlepa, ako ta ista firma, pored trenutnog vrlo pozitivnog poslovanja, hoce da zaradi dodatna sredstva tako sto ce da ode u Banglades i "zaposli" djecu koja ce da gule 12 sati dnevno, mimo svakog zakona i kontrole.

Il' kad se koriste nekim drugim "prljavim" trikovima, tipa. razblazuj xy proizvod sa vodom, zakidaj na vremenu u vremenski zavisnim aktivnostima i sl. Odnosno, kada se osoba/kompanija odluci na vrlo jadan nacin poslovanja zarad nekog "extra" profita.


vi ste optereceni radom van zakona (po vama izrabljivanjem) , zakidanjem , prevarama...
[ 3way @ 13.05.2010. 13:16 ] @
Citat:
anakin14: vi ste optereceni radom van zakona (po vama izrabljivanjem)


Rad van zakona? Nije izrabljivanje?
[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:19 ] @
izrabljivanje je kada te neko PRISILJAVA na rad. (Rob nema izbor, mora da bude rob)

to nema nigde u svetu trenutno a vi uporno pricate o izrabljivanju.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:22 ] @
znaci pohlepa po vama je iskljucivo kada neko hoce vise ali do tog vise dolazi nekim nemoralnim putem.

inace pohlepa nema veze sa sredstvima za postizanje cilja, vec samo sa zeljom za ciljem.

tako da kako god je firma pravila ekstra profit, pomocu moralnih ili nemoralnih nacina u oba slucaja je posledica pohlepe.
Da nema pohlepe, firma ne bi ni htela vise profita nego onoliko koliko zadovoljava njihove osnovne potrebe ostanka na trzistu.
[ 3way @ 13.05.2010. 13:22 ] @
A vid prisile je pretpostavljam samo lanac?
Nije npr, strah od gladi?
[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:24 ] @
Citat:
3way: A vid prisile je pretpostavljam samo lanac?
Nije npr, strah od gladi?


opet se vracamo na isto. Zasto je strah po gladi po tebi vid prisile? Gde ti tu vidis prisilu od strane nekoga?

Naravno da nije prisila strah od gladi. Poslodavac ga apsolutno ne tera ni na koji nacin da radi. To sto je on gladan to je njegov problem.
[ Hadžihalef @ 13.05.2010. 13:26 ] @
Ima, ima, samo što se robovlasnički sistem danas u svetu sprovodi mnooogo suptilnijim metodama...

...koje ostavljaju jako,jako malo mogućnosti za izbor po volji...

...a trend je da se bilo kakav izbor u potpunosti isključi.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:31 ] @
znaci ako ja odem na trziste gde radnici vrede malo jer su gladni, a gladni su jer njihova drzava nema resurse ili je na ovaj ili onaj nacin unistila privredu, i sada sam ja robovlasnik jer mog radnika jedino muka tera da radi kod mene, da nije gladan ni u snu ne bi radio kod mene, a pritom mene ne interesuje nista drugo osim da imam radnu snagu po ceni na koju oni SAMI pristaju. To sto oni crkavaju gladni to je njihov problem i ne vidim nikakvu korelaciju sa robovlasnistvom i izrabljivanjem.

Morate konacno shvatiti, sve sto neko radi svojom voljom nema veze za izrbljivanjem.
A cisto sumnjam da IGDE na svetu neko nekog prisiljava da radi

Citat:
...koje ostavljaju jako,jako malo mogućnosti za izbor po volji...


izbor po volji? aha, ako nema za more,kola,mobilni... onda je izrabljivanje. Bitno je da izbor postoji. Znaci taj radnik u svakom trenutku moze da prestane da radi i da ode u beli svet.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 13:31 ] @
Citat:
Hadžihalef
...koje ostavljaju jako,jako malo mogućnosti za izbor po volji...


Leminzima ostavljaju mali izbor - to je apsolutno tacno. Leminzi i ne zele izbor, da budemo precizniji.

A onima koji zagreju stolicu umesto da bleje iza skole ili pored dragstora niko i ne treba da "ostavlja" mogucnosti, vec ih sami nalaze i imaju ih koliko hoce.

Citat:

a trend je da se bilo kakav izbor u potpunosti isključi.


Jos nisam cuo da nekome brane da ide u skolu i uradi nesto u zivotu. Ali znam i te kako da su kojekakvim luzerima uvek bili drugi krivi za ono sto su sami sebi zakuvali.

A luzeri ce izmisliti kojekakve zavere - samo da ne bi pogledali sami sebe u ogledalo i rekli da su za*rali. CIA, masoni, jevrejski lobi, zapadni centri moci, KGB, losi roditelji, drustvo, dnevnik II, TV pink, banke koje te teraju puskom da uzmes kredit koji ti ne treba itd.., kmeeeee kmeeeeee... svi su oni malog Pericu leminga sprecili da se dohvati knjige i omoguci sebi mobilnost i slobode.
[ 3way @ 13.05.2010. 13:37 ] @
Citat:
anakin14: opet se vracamo na isto. Zasto je strah po gladi po tebi vid prisile? Gde ti tu vidis prisilu od strane nekoga?
Naravno da nije prisila strah od gladi. Poslodavac ga apsolutno ne tera ni na koji nacin da radi. To sto je on gladan to je njegov problem.


HAHAH :):)
Pa ti si skroz odlepio.

Dakle jedan radno sposoban ima izbor - da bude gladan ili da rmba za 100e. E sad, ako se pozali na tih 100e, onda dobije otkaz, pa opet bude gladan i ne treba mu pomagati jer je sam tako trazio...
[ 3way @ 13.05.2010. 13:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jos nisam cuo da nekome brane da ide u skolu i uradi nesto u zivotu. Ali znam i te kako da su kojekakvim luzerima uvek bili drugi krivi za ono sto su sami sebi zakuvali.


U Srbiji imas gomile sposobnih ljudi koji ne rade nista upravo zbog drugih. Da li su to jadna radna mesta na kojima su se zadesili, pa kopaju umesto da rade u struci ili su u pitanju jadni poslodavci svejedno je.
Ta prica mozda vredi za neku drugu zemlju, ali za Srbiju ne vredi.
[ mmix @ 13.05.2010. 13:44 ] @
A sta vredi za srbiju? Vi vecito furate pricu da su poslodavci obavezni da vam pruzaju odredjeni stil zivota iz nekih altruistickih razloga a na stetu sopstvenih interesa. TO je bajka, to ne postoji apsolutno nigde, plata nikad nigde sem u uravnilovci nije bila predmet zasluge vec ponude i potrazenje odredjenog profila radne snage. U onim strukama u kojima je visak radne snage plata pocinje od minimalca pa ko se prvi prihvati lopate, ako je minimalac nedovoljan da zadovolji glad, to nije problem poslodavca sve i da na trudu tog radnika pribavlja ekstra profit (sto inace i nije tako kako vi zamisljate, kad postoji profitni disbalans te vrste trziste vrlo brzo vidi gomilu novih firmi tog tipa koje konkurisu prvom po ceni).
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 13:46 ] @
Citat:
anakin14: To sto oni crkavaju gladni to je njihov problem i ne vidim nikakvu korelaciju sa robovlasnistvom i izrabljivanjem.

Jeste, to je njihov problem. I zbog toga ti nisi izrabljivac i eksploatator? Bez obzira sto si dosao u desetu zemlju, u kojoj koristis ocajnu situaciju i jadan standard gradjana, kako bi iste "tjerao" da rade 12+ sati dnevno, placajuci ih 1$ mjesecno? Fino, fino... Ne znam sta onda za tebe predstavljaju termini izrabljivanje i eksploatisanje?
[ 3way @ 13.05.2010. 13:47 ] @
Citat:
mmix: A sta vredi za srbiju?


Uopste ne govorim o tome.
Govorim o stepenu strucnosti i sansi da se nadje (i zadrzi) takav posao.
Normalno, svako moze da kopa...
A i ne znam o kojima "vi" govoris, al to nema veze.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 13:53 ] @
I u Srbiji vazi isto - ako imas vecu strucnu spremu, zivis bolje od drugih i imas daleko vece sanse da nadjes posao. Broj nezaposlenih sa visokom strucnom spremom je vise puta manji procentualno od onih sa osnovnom skolom.

Imas i daleko bolje sanse da emigriras ako ti mogucnosti u Srbiji ne odgovaraju.

Tako da - izbora uvek imas, osim ako nisi nacepao nekoliko dece i uvukao se u kredite koje ne mozes da platis. Opet, to si ti SAM svesno radio - nije te neka nevidljiva ruka navela na to.

Citat:

Normalno, svako moze da kopa.


Ima jos ohoho poslova pored kopanja... eto recimo u IT-u uvek nedostatak. Ako si zavrsio neki tehnicki faks - uvek mozes da naucis da programiras i da nesto radis za dodatne pare.
[ mmix @ 13.05.2010. 13:58 ] @
Vi, kao zastupnici teze da drzava treba ljudima da obezbedjuje nivo zivota kroz prisilu nad poslodavcima.

Stepen strucne spreme nema veze asa time, ako jedno drustvo iskoluje milion elektro inzenjera a treba joj 10 hiljada oni ce moci da biraju izmedju minimalca i emigracije. To je neminovno stanje stvari koje ne mozes resiti prinudom nad poslodavcima.

[ anakin14 @ 13.05.2010. 13:59 ] @
Citat:
jericho1405:

Jeste, to je njihov problem. I zbog toga ti nisi izrabljivac i eksploatator? Bez obzira sto si dosao u desetu zemlju, u kojoj koristis ocajnu situaciju i jadan standard gradjana, kako bi iste "tjerao" da rade 12+ sati dnevno, placajuci ih 1$ mjesecno? Fino, fino... Ne znam sta onda za tebe predstavljaju termini izrabljivanje i eksploatisanje?


za termin izrabljivanje znaci kada neko radi silom. eksploatisanje je svako koriscenje radne snage kao resrsa - znaci ubotreba radnika.

u svakom slucaju mmix vam je detaljno odgovorio, al dzabe vam kada vam je komunizam oprao mozak.

Citat:
3way: U Srbiji imas gomile sposobnih ljudi koji ne rade nista upravo zbog drugih. Da li su to jadna radna mesta na kojima su se zadesili, pa kopaju umesto da rade u struci ili su u pitanju jadni poslodavci svejedno je.
Ta prica mozda vredi za neku drugu zemlju, ali za Srbiju ne vredi.


ne rade nista zbog drugih? onda nije sposoban.

Citat:
3way: HAHAH :):)
Pa ti si skroz odlepio.

Dakle jedan radno sposoban ima izbor - da bude gladan ili da rmba za 100e. E sad, ako se pozali na tih 100e, onda dobije otkaz, pa opet bude gladan i ne treba mu pomagati jer je sam tako trazio...


da, da bude gladan ili da rmba za 100e, cenu je odredilo trziste i niko za to nije kriv. Zasto bi mu iko pomagao? Jel pomaze neko bogatom da se obogati? zasto ocekujete od sveta da vam pomaze?

[ 3way @ 13.05.2010. 13:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Ima jos ohoho poslova pored kopanja... eto recimo u IT-u uvek nedostatak. Ako si zavrsio neki tehnicki faks - uvek mozes da naucis da programiras i da nesto radis za dodatne pare.


Na svu srecu ovde je ipak u IT bolja situacija nego u ostalim delatnostima..

Citat:
I u Srbiji vazi isto - ako imas vecu strucnu spremu, zivis bolje od drugih i imas daleko vece sanse da nadjes posao. Broj nezaposlenih sa visokom strucnom spremom je vise puta manji procentualno od onih sa osnovnom skolom.


To je sve tacno, samo sto je ovdasnjima bitnije da za mesec dana uzmu 10k evra, nego mesecno po 1k za 10 meseci - pa tako biraju i radnike...otprilike jedan radnik za mesec dana. Znaci radnik mu vise dodje ko neki alat, umesto kao roba koja se takodje placa...
[ 3way @ 13.05.2010. 14:01 ] @
Citat:
anakin14: ne rade nista zbog drugih? onda nije sposoban.


Meni se cini da se ti nisi bas nagledao zivota u Srbiji...

Citat:
al dzabe vam kada vam je komunizam oprao mozak.


Hihi :):)
Sad smo poceli i sa parolama...
[ anakin14 @ 13.05.2010. 14:03 ] @
Citat:
3way: Meni se cini da se ti nisi bas nagledao zivota u Srbiji...


i sta sad? ako dodje inostrana firma i ponudi 5000 radnih mesta za 100$ mesecno jer to ona pokusava da nas izrabljuje?
Boli me bre za zivot u srbiji, za sebe se borim ja a ostali i ako crkavaju gladni sami su krivi za to.
[ 3way @ 13.05.2010. 14:04 ] @
Citat:
anakin14: i sta sad? ako dodje inostrana firma i ponudi 5000 radnih mesta za 100$ mesecno jer to ona pokusava da nas izrabljuje?
Boli me bre za zivot u srbiji, za sebe se borim ja a ostali i ako crkavaju gladni sami su krivi za to.


Ako je to ispod minimalne cene rada - da to je izrabljivanje.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 14:06 ] @
Citat:
3way: Ako je to ispod minimalne cene rada - da to je izrabljivanje.


ne vredi. kao da stvarno pricas lemminzima.
[ mrkii @ 13.05.2010. 14:09 ] @
Samo jedno pitanje, izvinite sto prekidam offtopic od 12000000 strana.
Zasto se svi offtopici na ovom forumu ne tretiraju isto? Stvarno nema smisla!
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 14:19 ] @
Citat:
anakin14: za termin izrabljivanje znaci kada neko radi silom. eksploatisanje je svako koriscenje radne snage kao resrsa - znaci ubotreba radnika.

Aha, klinci iz Kine, Bangladesa, Tajlanda itd jedva cekaju da rade 12+ sati za saku rize dnevno...

Pojam "sila" i "morati" nije samo u slucaju direktne prijetnje smrcu, vec i indirektne.

Ta djeca moraju da pristanu da rade u takvim uslovima. U takvoj situaciji braniti stranu kompaniji koja ostvaruje multimilionski profit je krajnje infantilno i debilno. I da, u pitanju su lesinari najgore vrste, ekstremni eksploatatori i izrabljivaci ljudi.

Hajde sad napravi se pametan pa napisi kako ta djeca, zapravo, imaju izbora. Ne ocekujem nista vise.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 14:22 ] @
Citat:
jericho1405: Aha, klinci iz Kine, Bangladesa, Tajlanda itd jedva cekaju da rade 12+ sati za saku rize dnevno...

Pojam "sila" i "morati" nije samo u slucaju direktne prijetnje smrcu, vec i indirektne.

Ta djeca moraju da pristanu da rade u takvim uslovima. U takvoj situaciji braniti stranu kompaniji koja ostvaruje multimilionski profit je krajnje infantilno i debilno. I da, u pitanju su lesinari najgore vrste, ekstremni eksploatatori i izrabljivaci ljudi.

Hajde sad napravi se pametan pa napisi kako ta djeca, zapravo, imaju izbora. Ne ocekujem nista vise.


naravno da imaju. imaju 3 izbora.

1) da rade
2) da rade nesto drugo
3) da ne rade
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:25 ] @
Citat:
jericho1405
U takvoj situaciji braniti stranu kompaniji koja ostvaruje multimilionski profit je krajnje infantilno i debilno. I da, u pitanju su lesinari najgore vrste, ekstremni eksploatatori i izrabljivaci ljudi.


Koliko netacnih stvari na jednom mestu.

a) U vecini slucajeva su u pitanju lokalni ponudjaci posla koji rade po narudzbini stranih firmi, kao onaj KYE ili kako se zove, sto sklapa miseve za Microsoft,i itd...

b) Cak i ako su direktno prisutne, strane firme samo posluju po zakonima i obicajima lokalne zemlje. Te obicaje i zakone ne propisuju oni, nego lokalno drustvo.

c) Nije na stranim firmama da se bave zakonskim i obicajnim reformama, vec na lokalnim drzavama i njihovim gradjanima

I nema tu nikakvog izrabljivanja vec se radi isto kao i za domace firme, nema razlike. Nije strana firma duzna da radi nesto sto nije neophodno na nekom trzistu. Nije na njima da izigravaju Majke Tereze uopste.

Dakle, na pogresnu adresu se laje.
[ mmix @ 13.05.2010. 14:26 ] @
Bolje objasnjenje je zapravo ovako: DA, prisiljeni su da rade, ali ih nije prisilio poslodavac. Prisilio ih je zivot i njihova bioloska potreba za zadovoljenjem odredjenih bioloskih i egzistencijalnih funkcija. Ocekivati od poslodavca da ti da vise nego sto mora zakonski i trzisno je isto kao ocekivati od njega da ti obezbedi i nesto da poje*es uvece kad dodjes kuci. Isti princip.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:29 ] @
@mmix,

Mislim da ljudi ovde profitno pravno lice brkaju sa nekom fizickom osobom - pa zamisljaju da to pravno lice treba da ima ljudske osobine.

Ne, nema ih - firma kao firma ima samo jedan cilj, a sve ostalo ce potciniti tom cilju. Granice dokle moze da se ide ne propisuje ta firma, vec zakoni, obicaji i pritisci drugih aktera na nekom odredjenom trzistu.

Tako je potpuno besmisleno pricati o tome da "firma izrabljuje" - firma samo nudi radno mesto koje ima minimalan zakonski nivo uslova na nekoj lokaciji + eventualno nesto vise od toga kao rezultat kompromisa izmedju raznih pritisaka. Ni vise ni manje od toga.

I firma svakako nikoga ne tera da radi za nju.

Dakle, u Kini rade deca - to se tolerise i smatra za normalno. Svaka firma tamo ce zaposljavati i decu ako joj se to isplati onda.

Adresa za promenu toga je na drugom mestu.
[ mrkii @ 13.05.2010. 14:35 ] @
Citat:
naravno da imaju. imaju 3 izbora.

1) da rade
2) da rade nesto drugo
3) da ne rade


Odgovoricu ti argumentima ala anakin :)

bla bla bla bla
[ Horvat @ 13.05.2010. 14:41 ] @
^^hahaha


@anakin, apropo onog "danas vise ne postoje robovi u pravom smislu" cu ti jos jednom ponoviti - na zalost,jako gresis (nema veze sa offom ovde)

@ivan, "firma" (firma je samo natpis,al nema veze) nije racunar koji automatski obavlja neke poslove,nego iza preduzeca stoje ljudi od krvi i mesa i donose odluke "u ime" preduzeca

ali kao sto rekoh jos na pocetku off-a
nekom je moralno prihvatljivo da izrabljuje radnika za 1$ nedeljno,nekom nije
isto tako i za decu

---

da rasirimo off, nisam siguran da li je ovde bilo ili negde drugde,u vezi onog klinca od 12ak godina sto je pisao neke politicke tekstove - ljudi su se bili u fazonu "jadan mali, proce mu mladost bla bla"... a sta je s onom decicom sto sklapaju razne pizdarije u kini? oni nemaju pravo na detinjstvo?

--
a kad vec pominjemo kinu
svi su u fazonu "uaaa kina" kad je u pitanju cenzura google-a
a kako nisu u istom fazonu kad je u pitanju izrabljivanje dece (i odraslih) na korist raznih preduzeca iz evrope i amerike?
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 14:48 ] @
Citat:
mmix: Prisilio ih je zivot i njihova bioloska potreba za zadovoljenjem odredjenih bioloskih i egzistencijalnih funkcija.

Tacno. Al' to opet ne mijenja fakat da je jedan Nike lesinar najgore vrste koji koristi takvu situaciju zarad bezobraznog bogacenja, ekstremne eksploatacije i izrabljivanja radnika(djece).

U toj drzavi se mozda radi 12+ sati, al' Nike moze sebi dopustiti taj "luksuz" da klinci rade "normalnih 8 sati". Mozda primaju 1$ mjesecno, al' Nike moze dopustiti sebi taj luksuz da ih plati 10$ itd itd. Drzava ne moze tu da reaguje jer je situacija ocajna. I sve sto moze je da "zazmiri" na sve to i pusti da korporacijski lesinari izrabljuju narod.

Znam sta pise u "menadzmentskim" udzbenicima i da je profit na prvom mjestu - zaboga. Al' nema potrebe da se zbog toga svi ovdje pravimo blesavi i izigravamo pametnjakovice pricajuci kako imaju izbora i kako je sve to odnos ponude i potraznje. Te kako je sve to savrseno i dobro.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:54 ] @
Nike "ne koristi situaciju" vec posluje u skladu sa pravilima i obicajima zemlje domacina. Nema tu nicega lesinarskog, jer firma kao firma nije nikakav lesinar vec institucija kojoj je cilj da generise profit.

Ako je neko tu los, a to je onda zemlja domacin koja dozvoljava deci da rade... A ako se takvim zemljama udare sankcije kako bi se promenile onda krene kuka i motika o "suverenitetu i teritorijalnom integritetu" - pa eto im suverenitet, oni kazu da je OK da deca rade i sta sad?

Ljutiti se na firmu zato sto to radi je kao da se ljutis na TV. @Horvat, firmu vode ljudi od krvi i mesa, ali su odgovorni investitorima od kvri i mesa koje ZABOLE ona stvar za bilo sta drugo osim za profit. I tako treba da bude.

Citat:

Znam sta pise u "menadzmentskim" udzbenicima i da je profit na prvom mjestu - zaboga


Ne, u danasnjim menadzerskim udzbenicima nije politicki korektno da ovo gore kazes. Nego se sve umotava u bajkice i pricice o socijalnoj odgovornosti, fokusiranju na ne-profitne ciljeve i mere i sl... Medjutim, svako ko je ikada imao posla sa odgovaranjem investitorima zna jako dobro sta je i dalje A-Z poslovanja firme.

Zove se: $$$
[ djoka_l @ 13.05.2010. 14:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @mmix,
Mislim da ljudi ovde profitno pravno lice brkaju sa nekom fizickom osobom - pa zamisljaju da to pravno lice treba da ima ljudske osobine.


Citat:
Horvat
@ivan, "firma" (firma je samo natpis,al nema veze) nije racunar koji automatski obavlja neke poslove,nego iza preduzeca stoje ljudi od krvi i mesa i donose odluke "u ime" preduzeca


Horvate, baš si me za malo pretekao. Ivan i Anakin u stilu novopečenih preduzimača potpuno mehanicistički doživljavaju kompanije, kao nešto što se upravlja po nekim svojim zakonitostima, a ne kao da iza politike i odluka firmi stoje pojedinci.

Ja moju firmu vodim po zakonima zemlje u kojoj radim, ali i prema svojim sopstvenim životnim vrednostima (nazovimo ih moralna načela, bon ton ili naučeni obrasci ponašanja, svejedno). Nije mi svejedno kakav uticaj moje odluke imaju ako ne na celo društvo, a ono na moje zaposlene i njihove porodice, kao i na klijente i poslovne parnere.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:57 ] @
Ne dozvivljavam ja kompanije nikako - vec samo kazem kako jeste.

Svaka iluzija o tome prestaje kada se vidi sta investitori traze od firmi i kako vrednost firme zavisi direktno od mera stednje i rasta profita. Tvoj posao kao generalnog direktora je da investitorima donosis profit. Ako to ne radis, vec hoces da budes altruista upravni odbor te obicno smeni i dovuce neku drugu njusku kojoj su cifre najbitnija stvar.

Sve bajke tada padaju u vodu. Pogotovu kada su u pitanju firme na berzi gde investitori ne zele da imaju nista sa poslovanjem firme, vec ih samo interesuju dividende ili rast vrednosti akcija.

U takvom poretku stvari svaka "humanitarna" prica je dozvoljena ako i samo ako:

a) Je neophodna kako bi firma pravila profit, tj. predstavlja TROSAK POSLOVANJA
b) Ako predstavlja MARKETINSKI TROSAK koji povecava profit indirektno (Starbucks, fair trade npr... ili ona organska sr*nja)
[ mmix @ 13.05.2010. 14:57 ] @
Nisu to menadzment udzbenici, radi se o sluzbenoj odgovornosti menadzmenta koja lezi prema investitorima firme. Direktor Nike takodje nema izbora sem da zaposli tu decu jer to maksimizuje profit. AKo to ne uradi moze da bude licno sudski odgovoran shareholderima. Nije to nikakvo pametovanje, dok god postoji materijalna zavisnost nase egzistencije postojace i ponuda i potraznja. Kad nas jednog dana zamene AI roboti ili postanemo etericna bica onda mozemo da se pravimo tose i da biramo "higher road", do tad radis i gradis, niko ti nista pokloniti nece.
[ Count Zero @ 13.05.2010. 15:02 ] @
Hajde da uprostimo: koliko bi radnika sektora X neke firme pristalo da dobija upola manju platu, a da se umesto dece iz Kine u sektoru proizvodnje angažuju radnici iz npr. Italije (čime naravno rastu troškovi)??
[ mmix @ 13.05.2010. 15:06 ] @
U, nemoj to, to je skakljivo pitanje


@djoka_l, ti to mozes da radis sa svojom firmom slobodno i niko ti nista nece reci, ako imas profitni luft da preneses na radnike ti slobodno to uradi, tvoj kapital, tvoja odluka. Zaboravljas da menadmzent velike vecine korporacije koje su mass-employeri nisu vlasnici te firme, oni su zaposleni da zastupaju interese vlasnika kroz maksimizaciju profita. Jedan CEO nema opcija da bude altruista sem ako to ne sluzi u svrhe koje je Ivan izneo.
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 15:06 ] @
Zaboga, pise u udzbeniku: "sve je $$$" i sad je to zlatno pravilo koje treba da odrijesi svima nama ruke da tlacimo slabije i ugrozene, tj. da je to cilj koji moze da bude opravdan bez obzira na sredstva koja se koriste.

I kakve veze ima ako drzava dozvoljava da djeca rade? Neko je natjerao Nike da zaposli djecu il' su to uradili udarajuci se nogom u guzicu sto su dobili priliku da izrabljuju bica koja jos nisu ni "svjesna" svog postojanja? Treba da branimo i pravdamo postupke takvih olosa, jos da im klicemo sto obezbjedjuju "hranu" toj djeci(nema veze sto zauzvrat ostvaruju milionski profit i oduzimaju istoj toj djeci djetinjstvo i zivot).

Alavo, i bez trunke ljudskosti u sebi. Svi mi imamo "priliku" da zaposlimo kinesku djecu da rade za nas, pa opet niko od nas, bar se nadam, to ne bi uradio.

PS. Ah, da. Necemo valjda staviti probleme eksploatacije i izrabljivanja djece ispred shareholdera. Ima da rade dok ne zavrse na infuziji od umora. Svaki dolar je bitan. Dosli smo do tog drustvenog stadija da je usranim kompanijskim direktorima i ulagacima bitniji/veci jedan dolar nego sve i jednom klincu u Kini. Manje se oni bune. Bravo za kapitalizam i "civilizaciju".
[ mmix @ 13.05.2010. 15:12 ] @
Pa ja se slazem sa tobom, Kina/Malezija i slicni treba da zabrane deci da rade (na to su cak i obavezni poveljom unicefa), isto tako su i odgovorni da toj deci obezbede egzistenciju do punoletstva. Ako zabrane i ako uvedu sankcije za te prekrsaje, to omogucava i korporativnom CEOu da ispolji svoju cevecnost i da odje*e shareholdere i upravni odbor. Al iz nekog razloga zabrane nema, mozda zato sto te drzave nemaju kinte da prehrane to decu do punoletstva? I prazan stomak je gadan trip u detinjstvu.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:20 ] @
Citat:
Zaboga, pise u udzbeniku: "sve je $$$" i sad je to zlatno pravilo koje treba da odrijesi svima nama ruke da tlacimo slabije i ugrozene, tj. da je to cilj koji moze da bude opravdan bez obzira na sredstva koja se koriste.


nije sve u $$$ zato sto pise u udzbeniku vec pise u udzbeniku jer jeste tako. Pa svet se i zasniva na tlacenju slabijih i ugrozenh, da nije tako svi bi imali isto, ne bi bile klasne razlike, ali gle cuda da je tako bili bi na nivou bantu plemena. To sto rade svetske korporacije moze samo da koristi razvoju, i to sto negde tamo postoje gladni i siromasni opet moze samo da koristi razvoju a koletaralna steta uvek mora da postoji.

Sve se ovo svodi kod vas na sledece:

nas deset pocnemo trku. Dvoje najboljih ostave ostale za kilometar. E sad ovi ostali se zale jer nemogu da pobede i traze da ova dvojica se vrate. To tako nekad i biva u praksi, samo ova dvojica uvek pobegnu jer su sposobniji. Vama se jednostavno ne svidja sto postoje nesposobni ljudi a samim tim jedva prezivljaaju a neko tamo se kupa u parama. E pa vidite to je dobro, jer nas je dugorocno dovelo do razvoja, jer da niko nije gledao samo svoje pedu ne bi smo bili ovde gde jesmo.
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 15:21 ] @
Ljudi, pricamo o dvjema krajnostima. O ljudima koji zele novac kako bi kupili najnoviji model Mercedesa, i djeci koja uz sva odricanja ovoga svijeta zele samo da imaju najskromniji moguci obrok i najobicnije moguce djetinjstvo. Sve i jednog "shareholder-a" koji ima nesto protiv toga, a koji ce takvim potezom kompanije "izgubiti" jedan otirac za noge u svom "novom ljubimcu", treba "na vjesala" bez pardona.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:22 ] @
Citat:
PS. Ah, da. Necemo valjda staviti probleme eksploatacije i izrabljivanja djece ispred shareholdera. Ima da rade dok ne zavrse na infuziji od umora. Svaki dolar je bitan. Dosli smo do tog drustvenog stadija da je usranim kompanijskim direktorima i ulagacima bitniji/veci jedan dolar nego sve i jednom klincu u Kini. Manje se oni bune. Bravo za kapitalizam i "civilizaciju".


a zaboravljas da milioni radnika upravo od njih zavisi a ne obrnuto.
[ Horvat @ 13.05.2010. 15:22 ] @
a pazi ovu kombinaciju, "firma" plati neke placenike,baci ih u somaliju da malo napravi ciske u jednom podrucju, nakon mesec dana dovedu neke robove, pardon radnike (decu i odrasle), podignu neki pogon i ne placaju radnike (daju im tek toliko klope i vode da ne crknu i da mogu da se micu i da rade)
potpuno se iz racunice izbacuju plate radnicima (nekoliko hiljada njih), jedino se placaju "zastitari" (njih par stotina)

tek tu bi razni "shareholderi" imali veci prihod,juju

sve po p.s.-u, je l?

:S


@miljane,a kako ta preduzeca ne postuju medjunarodna prava dece?
kao sto si i sam pomenuo, i kina i malezija su potpisnici iste
samo se "zmuri" na izrabljivanje te decice

kineza ima skoro 2 milijarde,cak i da otpuste tu decicu (da makar malo se igraju i "uzivaju" u detinjstvu) nasli bi druge radnike (punoletne)

Citat:
I prazan stomak je gadan trip u detinjstvu.

i prazan stomak i "prinudni" rad

a verujem da bi i ti shareholderi vrlo lako pristali na 900 000$ prihoda po jedinici vremena umesto na 1,2 milje$
[ nkrgovic @ 13.05.2010. 15:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nike "ne koristi situaciju" vec posluje u skladu sa pravilima i obicajima zemlje domacina. Nema tu nicega lesinarskog, jer firma kao firma nije nikakav lesinar vec institucija kojoj je cilj da generise profit.

Ako je neko tu los, a to je onda zemlja domacin koja dozvoljava deci da rade... A ako se takvim zemljama udare sankcije kako bi se promenile onda krene kuka i motika o "suverenitetu i teritorijalnom integritetu" - pa eto im suverenitet, oni kazu da je OK da deca rade i sta sad?

Ljutiti se na firmu zato sto to radi je kao da se ljutis na TV. @Horvat, firmu vode ljudi od krvi i mesa, ali su odgovorni investitorima od kvri i mesa koje ZABOLE ona stvar za bilo sta drugo osim za profit. I tako treba da bude.

Nije treba. MORA.

Bitna razlika.

Preduzece nije bice, preduzece je vestacka tvorevina. Svako preduzece stvaraju njegovi vlasnici samo da bi ono stvorilo profit. Ne postoji ni jedan drugi razlog. Ajde jos jednom:

PREDUZECA POSTOJE SAMO ZBOG PROFITA.

Kad se to shvatio postane logicno da je jedino sto je eticki ispravno za preduzece, pa samim tim i za njegovo rukovodstvo da ide ka sto vecem profitu. Ako neko od rukovodilaca ima licni eticki problem sa time, ili nacinom na koji se ka tome ide, prava stvar da uradi je - da da ostavku/otkaz. NE da vodi preduzece kao humanitarnu organizaciju.

Da li je nekome u interesu da plati 20 puta vise od minimalca zavisi od toga koliko taj zaposleni donese preduzecu. To je savrseno normalno za neke poslove, naravno - ali to nije zato sto je to "dobro" ili "ispravno" - vec zato sto je ISPLATIVO.

Da li mu je u interesu da pravi "public image" kuce kao nekoga "ko se brine" - zavisi od trzista na koje cilja. Neko ima takvo trziste da moze da izgubi kupce ako nije "zelen", "human" ili sta vec.... Neko time opravdava vise cene. Ako to donosi profit i ako je to njegova strategija KOJU SU VLASNICI ODOBRILI, molim lepo.

Ali generalno, brigu o ljudima, gradjanima, vodi DRZAVA. Ne privatna preduzeca. Ako sa minimalcem ne moze da se zivi za to nije kriv onaj ko placa minimalac - vec onaj ko je rekao da je to minimalac.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:23 ] @
Citat:
jericho1405: Ljudi, pricamo o dvjema krajnostima. O ljudima koji zele novac kako bi kupili najnoviji model Mercedesa, i djeci koja uz sva odricanja ovoga svijeta zele samo da imaju najskromniji moguci obrok i najobicnije moguce djetinjstvo. Sve i jednog "shareholder-a" koji ima nesto protiv toga, a koji ce takvim potezom kompanije "izgubiti" jedan otirac za noge u svom "novom ljubimcu", treba "na vjesala" bez pardona.


zasto na vesala?zato sto neko drugi nema da jede? evo daj im ti celu svoju platu a ako ne das onda na vesala...
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 15:24 ] @
Citat:
anakin14: nas deset pocnemo trku. Dvoje najboljih ostave ostale za kilometar. E sad ovi ostali se zale jer nemogu da pobede i traze da ova dvojica se vrate.

Eno ga mali Kinez u porodiljskom prica kako nema frke, kako ce on kad poraste j*bati kevu Nike-u sa svojom kompanijom. Bitno da je "start" posten.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:26 ] @
kada bi preduzeca sveta brinula o socijali ubrzo bi se desio takav haos da bi svi bili gladni a ne samo ovi sto su bili. Maksimizacija profiat je kicma svetske privrede i bez toga ode sve u kuvac.
[ jericho1405 @ 13.05.2010. 15:27 ] @
Citat:
anakin14: kada bi preduzeca sveta brinula o socijali ubrzo bi se desio takav haos da bi svi bili gladni a ne samo ovi sto su bili. Maksimizacija profiat je kicma svetske privrede i bez toga ode sve u kuvac.

Nemas ti pojma o zivotu.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 15:27 ] @
@jericho1405,

Mani se patetike. Nike placa plate toj deci za njihov rad, a zaposljava ih ZATO STO JE TO TAMO NORMALNO, I DOZVOLJENO.

Dakle, ako imas problem sa tim - udri po Kini, po njenim drustvenim normama i ostavi se firmi ciji je jedini cilj profit i koje posluju po pravilima zemalja gde posluju.

Sto se vesala tice, lepo kaze anakin14 - a sto ti ne odvojis od svoje plate i das toj deci, a ako ne uradis da te bacimo na vesala?

A ne... tudjim q je lako gloginje mlatiti zar ne?

Sto je lako deliti tudju lovu... to je ujedno i problem svih tih tzv. "humanista".
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:28 ] @
Citat:
jericho1405: Eno ga mali Kinez u porodiljskom prica kako nema frke, kako ce on kad poraste j*bati kevu Nike-u sa svojom kompanijom. Bitno da je "start" posten.


start je bio posten pre par stotina godina. Neke porodice vekovima generisu profit, i sta sad bi neko to da im uzme cije generacije su vekovima ladile muda? pa ne moze... Sto vise ja imam, to ce teze tebi biti da imas i malo, a za to ste sami krivi, jer rotsildi su poceli biznis u 16tom veku a mi smo ladili muda i sad smo se setili da pricamo o pravdi. I treba da imaju ceo svet.
[ Horvat @ 13.05.2010. 15:28 ] @
cek,ako je u nekim drzavama normalno da se kefa dete od 10ak godina od strane nekog magarca od 40 godina, da li je za to kriva samo drzava ili i onaj koji siluje to dete?
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:29 ] @
Citat:
jericho1405: Nemas ti pojma o zivotu.


aj da pitamo nekog ekonomskog strucnjaka ko nema pojma o zivotu? dal ja ili ti.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:30 ] @
Citat:
Horvat: cek,ako je u nekim drzavama normalno da se kefa dete od 10ak godina od strane nekog magarca od 40 godina, da li je za to kriva samo drzava ili i onaj koji siluje to dete?


pa ako je to normalno zasto bi iko bio kriv? jel kriv neko sto ti kefas svoju zenu?
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 15:31 ] @
Citat:
Horvat
cek,ako je u nekim drzavama normalno da se kefa dete od 10ak godina od strane nekog magarca od 40 godina, da li je za to kriva samo drzava ili i onaj koji siluje to dete?


O cemu bre pricas?

Ako je negde legalno da se stupa u odnos sa 9 godina, to je tamo legalno i sta tu ima vise da se prica?

Ako ti odes negde i radis nesto sto je LEGALNO na toj teritoriji, nisi ti nikome nista kriv - jer rasis legalnu stvar.

E sad, ako je to pogresno sa stanovista da je svuda drugde nelegalno i treba da bude nelegalno svuda, onda je adresa za zalbe - drzava. Zato i postoje medjunarodne organizacjie koje drzave kako-tako prisiljavaju da podignu svoje drustvene norme na nivo bar 20-tog veka ako je moguce.
[ Horvat @ 13.05.2010. 15:31 ] @
@anakin znaci tebi je potpuno ok da neko ode (npr odavde) u "neku" drzavu i poebe dete?
makar to tamo i bilo "drustveno prihvaceno"???


ja stvarno nemam reci...

--
@ivan,znaci nema veze sto je ta osoba ebala dete, to je sve pet,samo ako nije u tvom dvoristu,odnosno ako je u dvoristu u kojem je to "drustveno prihvaceno" :S
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 15:32 ] @
Meni licno nije normalno jer me ne privlace deca.

Medjutim ovde ne pricamo o normalnosti vec o legalnosti. Ako je negde to legalno, i neko tamo ode i to radi - nema apsolutno nikakve krivice onda - sve dok je to tamo legalno.

Ne mozes nikako okriviti nekog ako radi legalnu stvar. Mozes eventualno okriviti drzavu ako je ta stvar u suprotnosti sa nekim medjunarodnim normama.

Citat:

odnosno ako je u dvoristu u kojem je to "drustveno prihvaceno" :S


Ma netacno bre. Meni su drustveno neprihvatljive stvari koje se rade u Avganistanu i Kini i sl... Ali >NIJE NA FIRMAMA< da se bave time, vec na diplomatiji i medjunarodnim institucijama i slicnim instrumentima prisile.

Tu se onda sudaramo sa pricom o "suverenitetu" itd...

Ali, svejedno, nije posao profitnog pravnog lica da se bavi tim stvarima.
[ Horvat @ 13.05.2010. 15:33 ] @
ako neko parce na papiru u drzavnoj arhivi kaze "to nije zlocin" sve 5,nema sta da se brines sto to nikako nije ok...
---
ivane,da te direktno pitam
da li bi,kada bi sirio svoje preduzece i sta ja znam, otvorio pogon u kini i zaposljavao i decu ?

to sto ti neces da zaposlis dete nikako ne "udara suverenitet drzave"
[ Challenger @ 13.05.2010. 15:33 ] @
@ Horvat: Etika, moral, pravda i pravo su 4 (cetiri) razl. stvari koje uopste ne moraju biti (najcesce i nisu) povezane
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 15:37 ] @
Citat:
Horvat
ivane,da te direktno pitam
da li bi,kada bi sirio svoje preduzece i sta ja znam, otvorio pogon u kini i zaposljavao i decu ?


Ja licno ne bih, ako je ikako moguce ja licno ne bih imao nista sa Kinom.

Opet, da sam menadzer firme koja odgovara investitorima, poslovao bih sa partnerima iz Kine koji posluju po njihovim pravilima, jer nije moj posao da se bavim humanitarnim radom ili agit-propom za nekakva prava. Sve dok ti partneri posluju u skladu sa zakonskim normama te zemlje, mene je apsolutno briga za bilo sta ostalo.

Vi konstantno smatrate da POGRESNA pravna lica treba da se bave tim stvarima koja su vama bitna.

Shvatite da FIRME nemaju APSOLUTNO nikakve veze sa tim.




[ jericho1405 @ 13.05.2010. 15:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mani se patetike. Nike placa plate toj deci za njihov rad, a zaposljava ih ZATO STO JE TO TAMO NORMALNO, I DOZVOLJENO.

Pa jeste to dozvoljeno u toj xy zemlji, al' to svejedno ne znaci da korporacije koje imaju milionske profite, i koje koriste takvu situaciju na najjadniji moguci nacin, nisu posljednji sljam ovog drustva i civilizacije.

Citat:
Ivan Dimkovic:Sto se vesala tice, lepo kaze anakin14 - a sto ti ne odvojis od svoje plate i das toj deci, a ako ne uradis da te bacimo na vesala?

Ja ne izrabljujem tu djecu, a sem toga, daleko sam "voljniji" pomoci finansijski tim klincima, nego neka multimilionska kompanija, iako astronomski zanemarljiv dio finansijskih izdataka takve kompanije predstavlja ceo jedan novi svijet za tu djecu. Al' to je, ipak, previse za njih...

Citat:
anakin14: start je bio posten pre par stotina godina.

Totalno izgubljen...
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 15:39 ] @
Ma kakav bre sljam?

Firme nisu lica pa da ih zoves "sljamom" - firme su organizacije za generisanje profita. Ono, nemaju "dusu", nemaju "moral" vec imaju ZAKONSKU odgovornost investitorima da prave profit.

Nista vise, nista manje.

To sto ti njima dodeljujes ljudske osobine samo pokazuje da ne razumes osnovni koncept PRIVREDJIVANJA, i da konstantno trazis nesto sto te zanima na POGRESNOJ adresi.

Sto se nekakvih "miliona tice" - NJIHOVI su i iskljucivo je njihovo pravo da se pitaju kako ce da ih trose.

Svoje pare mozes da udelis kome god zelis - tudje pare su tudje pare, i njih deliti ne mozes.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:39 ] @
Citat:
Horvat: ako neko parce na papiru u drzavnoj arhivi kaze "to nije zlocin" sve 5,nema sta da se brines sto to nikako nije ok...
---
ivane,da te direktno pitam
da li bi,kada bi sirio svoje preduzece i sta ja znam, otvorio pogon u kini i zaposljavao i decu ?

to sto ti neces da zaposlis dete nikako ne "udara suverenitet drzave"


ma ne samo sto nije zlocin nego im je to svakodnevna praksa. I sada si ti nasao da izmisljas sa druge strane sveta kako to ne valja? Ako je njima normalno da jebu decu nek jebu, njihova drzava njihova stvar.

>>>@anakin znaci tebi je potpuno ok da neko ode (npr odavde) u "neku" drzavu i poebe dete?
makar to tamo i bilo "drustveno prihvaceno"???

ja da ih jebhbem necu sigurno ali ako pedofil ode u zemlju gde je DRUSTVENO PRIHVACENO i gde svi to rade, sta je on lose uradio? On lose radi u zemljama gde je to van legalnosti i moralnih normi, a tamo gde im je to praksa on ne radi nista lose.

>>>vane,da te direktno pitam
da li bi,kada bi sirio svoje preduzece i sta ja znam, otvorio pogon u kini i zaposljavao i decu ?

evo ja cu da ti odgovorim. Naravno da bih. Sve dok je legalno zaposlio bih. Nije na meni da brinem o njihovoj drzavi.

>>>
Pa jeste to dozvoljeno u toj xy zemlji, al' to svejedno ne znaci da korporacije koje imaju milionske profite, i koje koriste takvu situaciju na najjadniji moguci nacin, nisu posljednji sljam ovog drustva i civilizacije.

ne sto nisu sljam vlasnici tih firmi vec su elita koja vise znaci ovomo svetu nego hiljade gladnih radnika.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:42 ] @
Citat:
Sto se nekakvih "miliona tice" - NJIHOVI su i iskljucivo je njihovo pravo da se pitaju kako ce da ih trose.

Svoje pare mozes da udelis kome god zelis - tudje pare su tudje pare, i njih deliti ne mozes.


da ali oni smatraju da je neposteno sto je neko bolji igrac zivota od nekog drugog, pa samim tim treba ono sto je on zaradio da poklanja ovima sto su losi igraci. Mislim smesno.
[ Horvat @ 13.05.2010. 15:44 ] @
Citat:
Sve dok ti partneri posluju u skladu sa zakonskim normama te zemlje, mene je apsolutno briga za bilo sta ostalo.

a kako ti mozes znati da li posluju po normama drzave?

evo,kad kupis bilo koju robu,da li na njoj stoji deklaracija "roba je proizvedena po svim zakonskim aktama drzave iz koje je potekla"? ne stoji

pa tako ti ne znas da li on po zakonu ili zaobilazeci zakon zaposljava radnike koji nemaju ni 15 godina ili da li ih uopste i placa


@anakin, ja s tobom vise necu da komuniciram na ovu temu,hvala
[ anakin14 @ 13.05.2010. 15:49 ] @
Citat:
Horvat: a kako ti mozes znati da li posluju po normama drzave?

evo,kad kupis bilo koju robu,da li na njoj stoji deklaracija "roba je proizvedena po svim zakonskim aktama drzave iz koje je potekla"? ne stoji

pa tako ti ne znas da li on po zakonu ili zaobilazeci zakon zaposljava radnike koji nemaju ni 15 godina ili da li ih uopste i placa


@anakin, ja s tobom vise necu da komuniciram na ovu temu,hvala


Zato sto ako ne poslujes po normama drzava ti ne bi dala.

I nemoj, argumetni su ti na nivou veterana iz prvog svetskog rata.

Nego, idi u kinu i pomazi jadnim malim gladnim lemminzima.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 16:01 ] @
vidi jadna deca. Za sve su krivi google,microsoft,nike,coca cola...

[ djoka_l @ 13.05.2010. 16:13 ] @
@mmix Ja sam samo manjinski vlasnik u svojoj firmi. Ali kao menadžer u istoj imam veliku slobodu da radim po svome. Investitori su predstavljeni samo kroz skupštinu akcionara i nadzorni odbor. Kada mi jednom godišnje odobre budžet, dokle god moji mesečni rezultati pokazuju da sam u okviru budžeta, oni se ne mešaju u moje odluke.
Odnos je unekoliko kao između političara i izbornog tela - ja sprovodim svoju politiku, a oni povremeno odlučuju da li imam i dalje mandant da vodim firmu. S tim što je rad političara mnogo transparentniji nego rad firme...
[ anakin14 @ 13.05.2010. 16:15 ] @
Citat:
S tim što je rad političara mnogo transparentniji nego rad firme...


mislis rad firme mnogo transparentniji nego rad politicara?
[ djoka_l @ 13.05.2010. 16:21 ] @
Citat:
anakin14: mislis rad firme mnogo transparentniji nego rad politicara?


Nope, baš onako kako sam rekao... U firmi nema demokratije, nema potrebe da se svaki ugovor, svaka odluka i sve drugo što se radi otkriva "glasačima". Osim ako baš krene nizbrdo.
[ vladd @ 13.05.2010. 17:21 ] @
Auu zmajevi gde "odoste"..

Pocelo je tako naivno sa uzeglim kikirikijem...da ne postavi neko temu o ananasu..na sta ce to tek da ispadne

Poz
[ Dusan Marjanovic @ 13.05.2010. 17:31 ] @
Fascinantna je količina energije i strpljenja :) Ono...razumem i ovu drugu "humanu" stranu, nije baš lepo skapirati da svet nije baš tako divno mesto za život i da je ona Armstrongova "what a wonderful world" malo više pesnička sloboda nego realnost...a vi ste bezobraznici što im kvarite idealnu sliku sveta :D
[ Horvat @ 13.05.2010. 17:36 ] @
niko ne zivi u iluziji da zivimo u lepom svetu, cak kontra, ovaj svet je velika kaka u mnogo cemu

ali meni druga stvar nije jasna, kako je nekim ljudima SVE u novcu
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 17:39 ] @
Evo ga opet... FIRME NISU LJUDI BRE. Firmama je >sve u novcu< jer im je to jedini cilj postojanja. Firme ne postoje ni zbog cega drugog nego donosenja profita investitorima. To je glavni cilj firme, i sve ostale stvari MORAJU biti potcinjene tom cilju.

Ljudi imaju svoje ciljeve koji nisu nuzno novac - ali ne mozes brkati ljude i firme.
[ Horvat @ 13.05.2010. 17:42 ] @
ma u potpunosti se slazem da je preduzecima primarni cilj zarada

ali i iza tih preduzeca stoje ljudi (investitori)
i nije istina da svi zele po svaku cenu SAMO LOVU, ma koliko ta dobit "kostala"

na to sam mislio
[ Challenger @ 13.05.2010. 17:50 ] @
Pa nije po svaku cenu, vec po cenu postovanja propisa. A donosenje propisa nije posao firmi niti dezurnih moralista
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 17:53 ] @
Citat:
Horvat
ali i iza tih preduzeca stoje ljudi (investitori)
i nije istina da svi zele po svaku cenu SAMO LOVU, ma koliko ta dobit "kostala"


Brate gde ti zivis?

Ti kad kupujes akcije firme - ti gledas da kupis neku u klasi koja je najbolja.

Znas sta znaci najbolja? Da, znaci sa najvecim profitom.

A na firmi je da taj profit maksimizuje - unutar granica legalnog, prihvatljivog, itd...

Ako to ne urade, akcije ce im pasti jer niko nece hteti da ih drzi. Dakle, hteli ne hteli oni moraju da se ponasaju onako kako diktiraju investitori - a investitore DEFINITIVNO zanima SAMO JEDNA STVAR kada su akcije u pitanju.
[ anakin14 @ 13.05.2010. 17:54 ] @
>>>i nije istina da svi zele po svaku cenu SAMO LOVU, ma koliko ta dobit "kostala"

na srecu istina je, a da nije toga, jedini artikli koje bi mogao da kupis u prodavnici bi bili hleba i toalet papir.
[ Horvat @ 13.05.2010. 17:56 ] @
Citat:

A na firmi je da taj profit maksimizuje - unutar granica legalnog, prihvatljivog, itd...


prihvatljivog od strane koga?
[ Challenger @ 13.05.2010. 17:58 ] @
Pa valjda je*enih zakona
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 18:02 ] @
Citat:
Horvat
prihvatljivog od strane koga?


Prihvatljivo od strane:

1. Zakona - tj. apsolutnih pravila koji postavljaju drzave i medjunarodne organizacije
2. Okruzenja - rezultat kompromisa izmedju zahteva okruzenja i firme

Okruzenje = kupci, gradjani, dobavljaci, trziste radne snage, itd..

Svako od njih ima odredjenu snagu - i rezultat "sukoba" tih snaga i suprotnih interesa je kompromis koji predstavlja mogucu poslovnu klimu za firmu.
[ Horvat @ 13.05.2010. 18:12 ] @
a kako povelja o pravima dece ne vazi u doticnim slucajevima?
[ Challenger @ 13.05.2010. 18:21 ] @
Pa nisu firme duzne da sprovode zakone ni vode racuna o istim
[ anakin14 @ 13.05.2010. 18:21 ] @
to pitaj indiju i kinu, a ne doticnu korporaciju u kojoj ta deca rade.
[ Horvat @ 13.05.2010. 18:22 ] @
duzne su da rade po zakonima
isto tako je i zakon ta povelja
[ Challenger @ 13.05.2010. 18:23 ] @
Pa firme i rade po zakonima, ne vidim u cemu je problem.
[ Horvat @ 13.05.2010. 18:26 ] @
pa po peti put,problem je doticna povelja o pravima dece koje su potpisnici i doticna kina i indija
dakle to sto se radi u tim preduzecima je protivno clanovima povelje - dakle protivzakonito,ne?
[ mmix @ 13.05.2010. 18:28 ] @
Tu vec stupa na snagu beskrupuloznost odredjenih ljudi. Primer sa decom je malo tricky jer firme ionako izbegavaju taj oblik poslovanja zbog loseg PRa, i generalno americkim firmama ionako nije dozvoljeno da u inostranstvu zaposljavaju decu. To se desava u praksi zbog separacije pravnih lica u proizvodnom procesu, tj firma iz USA nije vlasnik proizvodnog pogona, vlasnici su beskrupulozni lokalci koji rade proizvodnju za americke firme koje se tu pojavljuju kao brenderi. Daleko od oka, daleko od uma, dok god mediji ne otkriju sta se desava u pogonima oni se prave ludi i imaju "plausible deniability". Kad press otkrije, onda operu ruke od toga i raskinu ugovor, sto u prevodu znaci firma preko se ugasi i isti ljudi otvore novu i ponovo sklope ugovor. Nije da oni ZNAJU (jer ako znaju onda su odgovorni), vec je to ta muljava "don't tell, don't ask" politika kompanija.



[ Challenger @ 13.05.2010. 18:29 ] @
^^A ko sprovodi zakon (vrsi kontrole i ostalo) u eto te 2 zemlje? Vlade tih zemalja ili vlada USA, EU ili menadzment Nike i Google-a?
[ Horvat @ 13.05.2010. 18:35 ] @
^^i to sto neke drzavni funkcioneri ne vrse svoj posao je opravdanje za "gazenje zakona"?

prvo je preduzece poslovalo sve po p.s.-u drzave,a kad se ispostavi da nije - onda je drzava kriva jer je to "dozvolila",ali preduzece i dalje nije krivo

@mmix, e ovo si bas lepo srocio :)


sve u svemu i jeste cilj profit bez obzira na sredstva
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 18:38 ] @
@Horvat,

Ocigledno pojma nemas kako se posluje u Kini.

Nema teoretske sanse da ne rade deca kod lokalnog proizvodjaca - cak i da ti to neces, ima da lazu i potkupljuju inspekciju i opet da zaposle decu. Mozes da se slikas.

A upravo vecina zapadnih firmi i radi preko lokalnih proizvodjaca, nemaju direktno svoje centre tamo. Tamo gde ih imaju, obicno NE RADE deca, zato sto to smeta imidzu na najvecem trzistu i sto je veliki "no no". U USA cak postoje i zakoni koji sankcionisu takvo ponasanje ako firma ima U.S. predstavnistvo.

Dakle, okreni - obrni, problem rada dece je ISKLJUCIVO na odgovornosti te drzave i njenih organa zakona.

Citat:

sve u svemu i jeste cilj profit bez obzira na sredstva


Bravo. Firmi jeste cilj profit bez obzira na sredstva, a zato normalne drzave imaju propise koji cine odredjenu vrstu ponasanja neprofitabilnim - pa se firmi ne isplati ni da pokusava da to praktikuje.
[ Horvat @ 13.05.2010. 18:42 ] @
^^i kako se to poklapa sa ovim
Citat:

A na firmi je da taj profit maksimizuje - unutar granica legalnog, prihvatljivog, itd...


jer kako ti koji NE POSLUJES u kini znas te "sitnice", oni koji direktno posluju s njima (za koje kinezi proizvode nesto) i te kako znaju, dakle znaju da rade van granica legalno (a i neprihvatljivog od raznih strana)
[ Challenger @ 13.05.2010. 18:42 ] @
Pa ne gaze oni zakon vec oni koji rade za njih... To je kao da si rekao da je npr. Google kriv posto za njih radi bivsi ubica...eto, krsio je zakon a radi za njih. A ko treba da vodi racuna o tome? Drzava ili?

To k'o kod nas sto traze od klubova da znaju ko je krimos a ko ne (od navijaca), pa da ih verovatno sami i uhapse i zatvore, samo da bi plavi i dalje sedeli i jeli/pili, ne radeci nista.

Ako npr. Nike angazuje firmu iz Kine da im pravi pertle (dakle registrovanu firmu koja postoji na trzistu) apsolutno ih ne zanima da li za tu firmu rade deca, bebe, da li su menadzeri te firme pedofili, lopovi, ubice, teroristi. To nije njihov posao vec onih koji su im dozvolili da rade.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 18:55 ] @
Citat:
Horvat
jer kako ti koji NE POSLUJES u kini znas te "sitnice", oni koji direktno posluju s njima (za koje kinezi proizvode nesto) i te kako znaju, dakle znaju da rade van granica legalno (a i neprihvatljivog od raznih strana)


Ma to radi nezavisni ponudjac. To je njegov problem a ne moj ako on krsi zakon neke leve zemlje.
[ Horvat @ 13.05.2010. 19:05 ] @
znaci sve se svodi na to koliko zazmuris
[ Challenger @ 13.05.2010. 19:07 ] @
Zmure oni koji bi trebali da gledaju. A posao ostalih nije da gledaju, niti imaju tu mogucnost
[ 3way @ 13.05.2010. 20:14 ] @
Citat:
Zato sto ako ne poslujes po normama drzava ti ne bi dala.


Par pitanja...
Da li ti kao kafandzija placas svojim radnicima sve sta treba? Da li su prijavljeni, socijalno, zdravstveno, ovo ono?
[ 3way @ 13.05.2010. 20:16 ] @
Citat:
@anakin znaci tebi je potpuno ok da neko ode (npr odavde) u "neku" drzavu i poebe dete?
makar to tamo i bilo "drustveno prihvaceno"???


anakin je istripovao da sto ima kafanu da je neki preduzetnik :):)
Bas me zanima kakvo je njegovo misljenje o poslodavcima...tj. o njihovom postovanju zakona.
Na primer, ne da ti platu 3 meseca il' ti daje pola plate, a ti ne mozes nikom da se zalis jer doticni ima veze po ministarstvima.
Usput si psiholog (znaci skolovo se mnogo godina) i ne mozes da nadjes drugi posao u struci...
[ llux @ 13.05.2010. 22:30 ] @
Znaci, ako ne postoji zakon, sve ti je dozvoljeno?
Nece biti. Ako ne postoji zakon, postoji osuda drustva. Pa nismo bas toliko skrenuli da svasta dozvoljavamo.
A sto se tice rasprave sa prvih stranica, dakle ja treba da opravdavam sve sto neki rade, samo zato sto je to u prirodi coveka? Smesno. A opste dobro jednako moj licni interes a takodje i vas licni interes
[ 3way @ 13.05.2010. 22:31 ] @
Citat:
llux: Znaci, ako ne postoji zakon, sve ti je dozvoljeno?


Trenutno stanje kod nas prilicno odgovara ovome...
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 22:33 ] @
Citat:
llux
Nece biti. Ako ne postoji zakon, postoji osuda drustva. Pa nismo bas toliko skrenuli da svasta dozvoljavamo.


Pa kinesko drustvo recimo ne osudjuje rad dece - stavise, to je njihov nacin zivota.

Stavise, ucinice bas sve da to tako ostane hteo ti to ili ne kao narucilac posla.

I sta onda? Da se firma koja radi sa tim ponudjacima samo-spali u znak revolta :)
[ 3way @ 13.05.2010. 22:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa kinesko drustvo recimo ne osudjuje rad dece - stavise, to je njihov nacin zivota.

Stavise, ucinice bas sve da to tako ostane hteo ti to ili ne kao narucilac posla.

I sta onda? Da se firma koja radi sa tim ponudjacima samo-spali u znak revolta :)


Jel kineski zakon odobrava to?
[ vladd @ 14.05.2010. 01:35 ] @
Naravno da postoje zakoni koji to ne odobravaju, samo u Kini imaju dozu "neprimenljivosti"...

Zaposljavanje dece je briljantna siva zona, gde se moze i progledati kroz prste zbog par efekata. Prvo vaspitnog, a drugo finansijskog..

Uostalom, razna maltretiranja dece postoje, od skole, preko drustvenih aktivnosti do tvrdog vaspitanja u porodici..

Prema tim stvarima, ovaj rad deluje benigno...vise korisno..

Poz
[ anakin14 @ 14.05.2010. 02:30 ] @
Citat:
3way: Par pitanja...
Da li ti kao kafandzija placas svojim radnicima sve sta treba? Da li su prijavljeni, socijalno, zdravstveno, ovo ono?


odgovoreno vec, necu da ponavljam 100 puta.
Citat:
3way: anakin je istripovao da sto ima kafanu da je neki preduzetnik :):)
Bas me zanima kakvo je njegovo misljenje o poslodavcima...tj. o njihovom postovanju zakona.
Na primer, ne da ti platu 3 meseca il' ti daje pola plate, a ti ne mozes nikom da se zalis jer doticni ima veze po ministarstvima.
Usput si psiholog (znaci skolovo se mnogo godina) i ne mozes da nadjes drugi posao u struci...


ako ti ne da platu 3 meseca il ti da pola plate, krsi dogovor i tuzis ga na osnovu ugovora. sta je tu sporno? Naravno da sam protiv krsenja dogovora. Medjutim kada je sve po ugovoru/dogovoru a po tamo nekoj komunjari se krse neka moralna prava ne vidim sta je tu sporno?
[ 3way @ 14.05.2010. 13:55 ] @
Citat:
anakin14: ako ti ne da platu 3 meseca il ti da pola plate, krsi dogovor i tuzis ga na osnovu ugovora. sta je tu sporno? Naravno da sam protiv krsenja dogovora. Medjutim kada je sve po ugovoru/dogovoru a po tamo nekoj komunjari se krse neka moralna prava ne vidim sta je tu sporno?


Sporno je to da ako ga tuzis, ta tuzba nestane, ko da je nije ni bilo.
Kada bi svi (u stvari bar vecina) radili po zakonu i kako treba, 'de bi nam bio kraj...
[ @ 29.05.2024. 22:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa sta?

Mogli su da bace taj kikiriki isto tako - to sto ga nude po snizenoj ceni je samo plus za one koji ga inace ne mogu priustiti.

Sta je tu tacno bljak? Da li je jeftiniji? Jeste.

A uzegao kikiriki je stvar koja se moze desiti uvek - ono, mogu da se kladim da cele ove price ne bi ni bilo da je kupac kupio kikiriki po normalnoj ceni i zavrsio sa uzeglim... Ono, vratis se u prodavnicu i uzmes drugi ili novac nazad.

Ono, sve OK bez ubacivanja Katarine Rebrace i mega prevara u pricu...



Ti si dečko ozbiljno skrenuo s puta... Uzeli kikiriki i bilo koji orasasti plod kao i ulja su toksična. Ta priča da su mogli da ga bace a ovako će ga kupiti neko ko ne može da ga priušti....au jbt gde si ti rastao i čega si se nagledao...
[ Nebojsa Milanovic @ 29.05.2024. 22:27 ] @
Ajde?
[ Luchino Visconti @ 01.08.2024. 12:47 ] @
Citat:
djoka_l:
Cela poenta je upravo u tome da takvom akcijom, ja sigurno nemam nameru više ikada da kupim bilo koji proizvod koji nosi nalepnicu sa humanitarnom akcijom.
Ovako, umesto da zaista ta narodna kuhinja dobije neke pare celu stvar su izvrgli ruglu.

Sve ovo pišem sam zato što sam grozno besan kada se pod maskom humanitaraca pokušava prevara.


Cela poenta je u tome da danas mnogi ljudi hoće i žele da budu humani, ali je to lažna humanost, uglavnom. Eto, tvoja lažna humanost je naišla na njihovu lažnu humanost, pa si sada besan. Grozno si besan? Zašto? Hteo si da prevariš samog sebe i da u sopstvenim očima budeš human, ali si naišao na iste takve ljude kao što si i sam.

Zašto lažna humanost? Lažna humanost daje novac, kako bi gladni imali šta da jedu. Neko će se zapitati, šta je tu sporno?

Za početak je sporno to što davanje novca ne povećava količinu hrane, ako govorimo o gladnima. Mi svi možemo dati u humanitarne svrhe milijarde i milijarde dinara ili evra, ali to ni za gram neće povećati količinu mesa u mesarama ili voća ili hleba na tezgama. Ovo za slučaj da hrane nema dovoljno.

Ako hrane ima dovoljno, a ipak ima i gladnih, onda se postavlja pitanje kako smo došli u takvu situaciju. Neverovaliilida, postoji i ovakva situacija. Odavno je poznato da se u USA baci toliko hrane da se normalnom čoveku zavrti u glavi od tih brojki, a opet tamo ima gladnih. Koga zanima neka gugla, mrzi me da tražim. Na žalost, pre nekih mesec dva je slična vest objavljena i kod nas, u Srbiji se baca hrana i to ne malo.

Ne znam da li danas u Srbiji ima gladnih, ali se hrana očigledno baca. Ako gladnih ima, postavlja se jedno logično pitanje. Zašto bacamo hranu?

Dakle, onaj ko je istinski human, osim što o tome ne trubi okolo, on se odriče nečega da bi to nešto pružio drugom koji to nema.

Ako kupim kiflu i jogurt za dvesta dinara ujutru kada krenem na posao, a zatim to dam prosjaku i tog dana ostanem gladan, odnosno bez doručka, onda sam human. Ako zadržim kiflu i jogurt za sebe, a prosjaku dam dvesta dinara, ničega se nisam odrekao, nisam ostao gladan. Moja humanost je lažna.

Kada danas vidite na tv-u, internetu ili gde već da se govori o nekakvoj humanosti, uglavnom se radi o ovom drugom slučaju.
[ mjanjic @ 01.08.2024. 14:17 ] @
Jeste li ovo probudili temu pošto je završila osnovnu školu :)))
[ scoolptor @ 01.08.2024. 14:17 ] @
Citat:
. Ako zadržim kiflu i jogurt za sebe, a prosjaku dam dvesta dinara, ničega se nisam odrekao, nisam ostao gladan. Moja humanost je lažna.


Majstore, odrekao si se dvesta dinara. Mozda sutra neces imati za kiflu i jogurt.

Prava humanost je da uradis ili prvo ili drugo, krisom, da niko ne vidi.
A lazna je da se hvalis time, ili da snimas YT video kako hranis prosjake. Jer tu humanost nije u prvom planu, vec nesto drugo.
[ Luchino Visconti @ 01.08.2024. 15:08 ] @
Sa drugim delom se slažem, ali on pokriva samo deo problema.

Sa ovim što sledi se ne slažem.

Citat:
scoolptor: Majstore, odrekao si se dvesta dinara. Mozda sutra neces imati za kiflu i jogurt.


Ključna stvar je u "možda" i u "sutra". Ni sam nisi siguran da ću sutra biti gladan. Takođe, problem je i u protoku vremena. Možda od sutra prelazim na novi, bolje plaćen posao, možda mi sutra leže uplata velikog nasledstva, pa ne moram da brinem. Nadam se da shvataš da smo na tankom ledu.

Da pređemo na ono što je suština, ali stvarno. Ako u zemlji Dembeliji živi deset stanovnika(ili deset miliona, svejedno), a ona proizvede hrane za devet stanovnika(ili devet miliona, svejedno), očigledno je da će deset posto stanovništva ostati gladno. Nikakvo davanje novca(iz ruke u ruku, sa računa na račun) i nikakve "humanitarne akcije" u kojima učestvuju pojedinci, društvene grupe ili kompanije neće promeniti društvenu stvarnost ni za milimetar. Preciznije, neće povećati količinu hrane koju posedujemo. Jedino što će se promeniti, to je osećaj ili misao kod onih koji učestvuju u "akciji" da su sada "humani". Deset posto stanovništva će ostati gladno. Ili to ili da napravimo preraspodelu, tako da se svako iz ovih devedeset posto sitih odrekne dela hrane(desetog dela) i to da gladnima. Ah da, pa to je već komunizam, to ne sme da se radi.
[ mjanjic @ 02.08.2024. 12:29 ] @

Izvor: https://steemit.com/life/@cicbar/sad-reality-nowadays


Ova ilustracija se može videti na još nekim mestima, a koga zanima, može da pogleda i 41 Shocking Pictures Illustrate The Sad Reality Of Everyday Life: https://themindsjournal.com/shocking-picture/