[ acatheking @ 14.05.2010. 17:00 ] @
Ovih dana majstori su mi na krovu, radim adaptaciju tavana.
Kada su skinuli gornju betonsku košuljicu i došli do same ploče, primetih da je ploča (tamo gde je bušena za uvođenje elektroinstalacija) većim delom popunjena stiroporom? Ukupna debljina ploče sa sve betonom je 22cm. Zanima me onako više iz radoznalosti kako se ovo pravi, ili su to već gotovi elementi koji su se samo slagali prilikom gradnje?
[ zorg @ 16.05.2010. 12:01 ] @
To su ti gredice od stiropora sa armaturom, slazu se jedna do druge, stim sto ostane mesta izmedju njih i tu se prilikom nalivanja betona formiraju rebra, koja ustvari nose svo opterecenje.
[ Azzrael @ 16.05.2010. 12:50 ] @
U pitanju su najverovatnije međuspratne konstrukcije poput stiroferta. Izvode se tako što se u fabrici pripreme gotovi segmenti po projektu i kao takvi poređaju na licu mesta jedan do drugog. Na slici je ilustrovan presek i jasno se vidi da je ispuna od stiropora (umesto monte), dok beton koji se izliva preko stiroferta formira roštiljno-kasetnu konstrukciju velike nosivosti. Ipak, kao najveću prednost ovog sistema gradnje (pored brzine i nosivosti) treba istaći uštedu energije jer su eliminisani tzv hladni mostovi (beton je potpuno izolovan). Ne znam iz kog perioda datira objekat, ove tehnologije su relativno novijeg datuma i njihova primena kod nas je od skoro. Možemo smatrati da još uvek ulazi "na mala vrata" na naša gradilišta, što zbog konzervativnog pristupa, što zbog neinformisanosti naših neimara koji misle da ispuna nosi objekat i da je to nemoguće očekivati od stiropora.
[ acatheking @ 16.05.2010. 14:24 ] @
Zgrada je pravljena pre 25 god. Kod ove granje, koja se vidi na slikama, vide se i fert gredice, za koje sumnjam da su koristili tada, jer kada se ploca pogleda sa donje strane, jer nije malterisano, vidi se cist beton, a ne fert gredice. Ako je ovaj sistem gradnje na slikama relativno nov, moguce da su u vreme poznog komunizma koristili neke druge metode :)