[ klimi @ 13.06.2010. 19:19 ] @
dobro veche svima

imam pokretnu akai klimu, dvanaesticu, sa njom hladim jednu sobu i zadovoljna sam. kupljena je pre dve godine, ali nije uopste koriscena, tek sada je koristim par dana.

evo mog problemcica. odlicno radi, hladi, nemam zamerki ali malopre je iz cista mira iako je zadata temperatura vec par dana 21, odjednom uradila "klik" i prebacila na temperaturu 15, prestao je da radi fen i swing mode samim tim.nastavila je da izbacuje hladan vazduh kao i do tada.

uspela sam nekako da je vratim na prethodno ali me zanima - zasto se ovo desilo, ako neko moze da mi objasni i dal to moze da bude signal za (nadam se ne) neki veci problem u najavi.

sve najbolje onome ko ume da odgovori i hvala unapred!

[Ovu poruku je menjao klimi dana 14.06.2010. u 11:15 GMT+1]
[ klimi @ 14.06.2010. 08:37 ] @
jos nesto da dodam od cudnih dogadjaja sa akai klimom, nocas kad je grmelo ukljucila se sama u jednom trenutku.znam da je trebalo da iskljucimo kad grmi, ali eto i to me zanima, zasto se to desilo?

nadam se da ce neko imati ideju sto se tice odgovora na ova dva pitanja.hvala unapred.
[ klimi @ 14.06.2010. 10:17 ] @
jedan divan i strucan covek mi je objasnio da se to desava zbog pada napona struje.a ovo sa grmljavinom, naravno uvek je dobro iskljucivati uredjaje.

eto za slucaj da neko postavi isto pitanje.
[ tdjokic @ 14.06.2010. 19:30 ] @
Imaj u vidu da su savremene klime pune elektrotehnickih i elektronskih elemenata i stvari koje si navela su prakticno u domenu elektronike, ne same klimatizacije kao takve. Nazalost, ja sam za elektroniku prakticno laik, pa ti ne mogu pomoci. Da sam ja na tvom mestu, raspitao bih se u servisu oko tih problema.

Mozda bi za pocetak bilo dobro da je u struju ukljucujes preko onih produzivaca / razdeljivaca koji imaju zastitu od skokova napona i slicnih stvari. Tu u principu postoje 3 nivoa zastite - osnovni, srednji i ono sto je za klimu verovatno preskupo, jer je ona u poredjenju sa racunarima mnogo veci potrosac. Evo ti neki primeri http://www.pcberza.rs/komponen...otector-suppressor/325-21-0-0/ gde ces vec po cenama videti sta je sta, MADA IMA I RAZLIKA U CENAMA ZA KOJE SU "ZASLUZNI" iskljucivo prodavci, pa kod njih osnovni uredjaj kosta kao srednji kod nekog razumnijeg.
[ klimi @ 14.06.2010. 22:00 ] @
mnogo hvala na odgovoru.

procitala sam vase pisanje i na drugim temama u vezi sa pokretnim klimama, svaka cast na detaljnim odgovorima.

znam da je ovaj problem bio u domenu elektronike, takvo sam objasnjenje dobila, jer sam upravo i zvala neki servis za klime.

mislim da je ovaj problem nastao ipak izuzetno juce, jer u beogradu je ovih dana nestajalo struje i padao napon vise nego sto je uobicajeno.kako god, lepo je znati da postoji opcija sa ovim produzivacima.

ima jos jedna stvar koja me zanima-

kako da je koristim na duzi period u smislu gasenja/paljenja i izabiranja opcije na njoj da bi mogla dugo i lepo da radi.mozda pitanje zvuci sasavo, ali ipak to nigde ne pise a znam da ima dosta ljudi koji se zale na pokretne klime i ne zelim da budem jedna od njih. od pocetka sam bila za pokretnu jer mi daje osecaj slobode zbog prenosivosti, a buka koju pravi mi ne smeta.

najcesce je drzim u COOL mode-u, zadajem temperaturu od 21 do 24 dok mi fen radi na SWING ili low ili high. trudim se da je ne palim i ne gasim cesto, mozda na par sati.

lep pozdrav, hvala unapred na odgovoru.
[ Pajapatak @ 14.06.2010. 23:14 ] @
Optereceni ste sa vasim klima uredjajem bespotrebno.

Nema tu neke velike nauke. Po potrebi operete filtere i dezinfikujete izmenjivac i to je to.
[ tdjokic @ 15.06.2010. 06:24 ] @
Citat:
klimi: kako da je koristim na duzi period u smislu gasenja/paljenja i izabiranja opcije na njoj da bi mogla dugo i lepo da radi
Vidi, ako se ti naoruzas daljinskim pa sednes ispred klime i pocnes da je palis i gasis svakih pola minuta ili u jos kracim intervalima, verovatno ces uspeti da je ubijes za dva, tri sata, pa i to nije sigurno. Slicne stvari se rade prilikom testiranja uredjaja po laboratorijama i to izdrzi bas mnogo.

Sve ostalo sto spada u normalno rukovanje je normalno. Ceo taj uredjaj je toliko komplikovan da korisnik malo sta tu moze da poboljsa ili pogorsa samo svojim koriscenjem normalnih komandi. Jeste, treba obezbediti kvalitetnu struju, gde smo opet najcesce nemocni, treba obezbediti dobru ventilaciju i te osnovne stvari, drugo nema sta da poboljsavas. Koristi je kako ti je najugodnije i to je sve. Savremene tehnicke stvari su skoro namerno napravljene tako da ne traju vecno, kao sto je to mozda bilo pre 50, 100 godina. Stalno se pojavljuju novi modeli, veoma cesto zaista bolji od starih i onda je steta praviti stvari preterano dobro.

Da li se secas mozda kakva je situacija bila sa samim PC racunarima - u pocetku je to bilo skupo kao zlato i imalo odgovarajuci status. Ubrzo su pocele da se pojavljuju jeftinije kopije i noviji modeli i ljudi nisu znali sta da rade sa starim racunarima, koji su bili napravljeni mehanicki ekstra solidno a zastarevali su brzinom kojom se hleb ubajati . Dobro, klime se ne menjaju bas tako brzo, ali je slicno do neke mere.
[ klimi @ 15.06.2010. 07:41 ] @
slazem se da sam se opteretila potpuno bezveze.ovi odgovori su me malo obuzdali :) cinjenica je da sam citala kako se neki ljudi zale na te pokretne a i mnogi su me osporavali zasto uopste hocu tu kad imam mogucnost za obicnu.

uglavnom, sad cu se zahvaljujuci vasim odgovorima konacno opustiti i ohladiti :) uz klimu.

[ klimi @ 15.08.2010. 10:20 ] @
dobar dan svima, ponovo.
nazalost, opet imam problem sa klimom.
super je radila i fantasticno hladila do juce kad je odjednom pocela da se gasi posle nekog vremena rada(recimo sat vremena) i da pokazuje "E3" na monitoru.kad se iskljuci, imam utisak da se malo oseca iz nje neki gas.
ta greska prema upustvu znaci - cooling system malfunction caused by the lack of refrigerant ( lose funkcionisanje rashladnog sistema prouzrokovano nedostatkom rashladjivaca (pretpostavljam freona))
kada radi, i dalje hladi, izlazi hladan vazduh, mozda ne toliko kao inace - ovo nisam sigurna dal umisljamo.
u medjuvremenu sam oprala filter, i probacu ponovo da je pustim.
dal ovo znaci da hitno moram kod servisera, ili ipak nesto mogu sama da uradim?
unapred hvala PUNO svima na odgovoru.
[ tdjokic @ 15.08.2010. 13:22 ] @
Citat:
klimi: dal ovo znaci da hitno moram kod servisera, ili ipak nesto mogu sama da uradim?
Ja glasam za servisera, sumnjam da ti tu mozes nesto da uradis.
[ klimi @ 15.08.2010. 14:40 ] @
da,hvala, nazalost i meni je jasno to sada vec sigurno.pustala sam je ponovo, i opet se iskljucila sa E3 na displeju, i ponovo je izlazio taj neki gas.vise je necu paliti, nego od sutra ganjam servisera, samo se sad nadam da serviseri sa mesta gde sam je kupila nemaju pune ruke posla pa da moram da cekam eonima da je poprave.
javicu sta je bilo u svakom slucaju.