[ bmirayu @ 16.06.2010. 14:06 ] @
Da li neko ima iskustva sa ovom klimom?
Citakla sam ono sto je vec napisano na ovu temu,i zanima me:
1. Ako je napolju 33 stepena da li moja klima moze da spusti temp ispod 29 stepeni?Pokusavala sam i da je podesim na 17 stepeni ali je isto kao i kad je namesteno na 25. ( Duzina izduvnog creva je minimalna i ide u odzak koji je ok i funkcionise)
2. Klima radi neprekidno u Cool modu na 2 ili 3, posuda za vodu se napuni za nekih 10-12 sati, naravno pritom temp nije spustena ispod 29 stepeni.

Ajmo drugari, pomogajte.
[ tdjokic @ 16.06.2010. 18:02 ] @
Uz rizik da me proglasite sarlatanom, reci cu ovoga puta kategoricki "Ne, sa 1 crevom". Kako vreme prolazi, sticem sve jaci utisak da je to sa 1 crevom mala prevara. "Prevara" jer to nije pravo funkcionisanje klime, "mala" jer ipak u jednom delu prostorije koju hladis imas ohladjenu zonu. Inace, imam takvu klimu, a pre nje sam imao jos jednu, koja se "istrosila", druge marke ali mehanicki identicna, i jos jednu, trece marke, a opet mehanicki identicna.

(Malo sam razocaran i otsustvom saglasnosti po ovom pitanju od sireg auditorijuma i do sada sam dobio samo jednu reakciju, koja je bila prilicno negativna i ostra, u stilu "Mozes ti to da preradjujes koliko hoces, pokretne klime su slabije od pravih i gotovo." I za ovo cu kategoricki reci da nije tacno, jer je 9.000 BTU to sto jeste, bez obzira koja klima to postize ali je istina da ima razlike u polozaju i konstrukciji pokretne klime u odnosu na klasicne, pa zbog toga ona slabije koristi tih 9.000 BTU za hladnje prostorije, to jeste tacno.)

Moras shvatiti da sav vazduh koji izadje u odzak mora da se nekako nadoknadi u prostoriji. U hipotetickom slucaju, da ti je soba hermeticki zaptivena, nakon nekog vremena klima bi prestala da radi jer ne bi imala vise sta da izduvava. Posto su takve prostorije u obicnom zivotu retkost (ipak nase kuce nisu podmornice 0nda spoljasnji vazduh ulazi u njih kroz razne pukotine ili kroz otskrinut prozor / vrata da bi nadoknadio ono sto klima izbacuje kao vruc vazduh. Taj novi vazduh koji ulazi kroz te neke otvore je retko kad hladan, izuzev ako imas srece da ti je hodnik hladan ili nesto slicno, i onda se soba na jednom kraju hladi (klimom) a na drugoj greje dolaznim vazduhom.

Kao sto sam vec rekao negde, ja sam jednu sezonu svoju pokretnu klimu od 9.000 BTU koristio sa 1 crevom i video da je to veliko s....e, pa sam posle pljunuo u sake i preradio klimu, na vratima ka terasi napravio jos jedan otvor i od tada je sve to OK. Nazalost, ta prerada je preveliki posao za vecinu ljudi (nije da se ja nesto pravim vazan, ali meni je to i profesija i hobi, imam "2 tone" alata i meni je to skoro sitnica). Moze to da se odradi i jednostavnije* ali i dalje ostaje cesto nesavladiv problem drugog otvora, jer ljudi jedva nadju mesto i za jedan.

* Ne mora sve da se preradjuje, kao sto sam ja radio. Ako ima sansi za dodatni otvor u prozoru / zidu / vratima, onda se samo kupi crevo za kuhinjske aspiratore, ono rastegljivo i posle se od kartona napravi jedna kao kutija, koja stoji na zemlji, a oblikom je blizu obliku klime i malo se lepljivom trakom zalepi za nju i u tu kutiju se stavi cev br.2 i to bi trebalo da radi. To moze tako jer se radi o hladnom vazduhu, nema neke opasnosti.
[ bmirayu @ 17.06.2010. 07:15 ] @
Nisam bas razumela ovo sa drugim crevom.
Pojasni mi koja je funkcija tog drugog creva i kako je ono povezano sa postojecom klimom, sa koje strane se stavlja ta kutija? ( sa suprotne strane od filtera, usisa..?)

Inace od sinoc klima ne radi a imam je tri dana, motor prestane da radi a temp je i dalje 28-29 stepeni, i nastavi da duva samo ventilator.

Pozdrav i hvala.
[ Sylvester @ 17.06.2010. 09:31 ] @
U pravu je cika Toma, drugo crevo sluzi za uzimanje vazduha spolja, tako da se ohladjen vazduh iz prostorije ne "baca" za hladjenje kondenzatora :)
E sad, moze da bude problem to sto te klime imaju mali kondenzator koji je mozda predvidjen da se hladi bas tim *hladnim* vazduhom iz prostorije... To vec nisam siguran

A sto se tebe Miro tice, ako se gasi kompresor na temp visoj od zadate... imas garanciju pa reklamiraj :)
[ tdjokic @ 17.06.2010. 10:41 ] @
Pokusacu nesto kasnije da nacrtam sta sam mislio. Inace ne znam tacno nazive - valjda je isparivac ono hladno sace a kondenzator ono vruce? Ako je tako, na ove 3 klime koje su kod mene (prva je vec rashodovana) kondenzator je impozantnih razmera, prostire se duz dve stranice klime - cevi su lepo savijene i ukupna duzina je od oka vise od 60 cm, visina saca oko 30 cm, cevi su u vise redova, tako da verujem da mogu da se hlade i toplijim vazduhom. Meni ove preradjen dobro rade a desavalo se svasta - i da je prilicno dugo pustim na maksimumu, i da zaboravim da sklonim zimski poklopac na usisnom otvoru pa je neko vreme radila samo sa vazduhom koji je izvukla kroz razne pukotine i sitnije otvore i slicno.

Tu postoji jos jedan trik - deo vrucih cevi je tako postavljen da ih obliva voda (kondenzat), pod uslovom da se voda ispusta kroz otvor ka fijokici a postoji i dodatno plasticno crevo, sakriveno pored fijokice, koje se moze prikljuciti na neko spoljno crevo za odvod vode - e tad voda izlazi odmah, cevi su suve. U prvom slucaju voda pomaze hladjenje i delimicno isparava i odlazi napolje kroz izlaznu cev, ne skuplja se u klimi.

Ovo zadnje sto sam spomenuo, da su mi uvek dobro radile, prelazi u drugu oblast - sta se dogadja sa klimom zbog koje je tema pokrenuta? I ja bih rekao da tu nesto nije u redu. Jeste, moze ona da te ne ohladi koliko ti treba ili koliko zelis, ali bi trebala da radi svoj optimum ili maksimum, pa sta ti bog da, a ne da se gasi. Ne znam, i ja glasam za konsultaciju sa servisom.
[ tdjokic @ 17.06.2010. 11:12 ] @
Evo slika otvorene klime, slucajno nadjoh:
https://static.elitesecurity.o...oads/1/9/1982679/klima%201.JPG
https://static.elitesecurity.o...oads/1/9/1982679/klima%202.jpg

tu se prilicno dobro vidi da je vruce sace bas onako bogato dimenzionisano, skoro bih rekao ogromno. Uostalom, proizvodjaci klima koje dolaze fabricki sa dva creva pisu u uputstva da se moze raditi i sa jednim crevom ali da sa dva daje bolje rezultate.

Evo kako sam ja to uradio http://www.elitemadzone.org/p1230388 Ovo sto sam napisao za pojednostavljenu preradu bi bilo da se umesto ovih "lavora", koji su fiksno pricvrsceni na klimu, napravi nesto slicno od kartona, sto bi stajalo na zemlji i samo pratilo klimu, eventualno malo zalepljeno lepljivom trakom.
[ turok @ 23.06.2010. 13:13 ] @
Pozdrav cenjenim forumasima i posebno ekspertu gospodinu tdjokicu,cije postove pratim od pre 5 godina i zahvaljujuci kojima sam se odlucio za mobilnu klimu. Zelim da cujem misljenje o ovoj klimi,koju nameravam sutra da kupim,pa bi mi brz odgovor puno znacio:http://www.steelsoft.rs/v3/pro...;tip=Portable%20%28Pingvini%29 Odlucio sam se za model 9(hladi/greje) i ima 1 crevo fi 14 cm,duzine 1.5m. Za odvod kondenzata ima samo crevce od 20ak cm kojim se istace voda u maleni i plitak sud(direktan prevod "tiganj"),koji je zaseban. Generalni zastupnik,tj. serviser kaze da nema nastavljanja za kontinirano otakanje vode,jer klima koristi tu vodu za hladjenje kondenzatora,kao sto ste i Vi pomenuli u prethodnom postu. Takodje,kazu da je praznjenje vode potrebno jednom nedeljno i redje. Imam zgodan odzak, fi 12cm,na visini od 2,3m,pa me interesuje da li cev za topao vazduh sme da se nastavi odgovarajcim precnikom uz redukciju sa 14 na 12cm na samom otvoru odzaka uz neki adapter? Genaralni zastupnik misli da je to moguce,dok ovlasceni serviser u gradu kaze:"Redukcija i odzak ni pod razno,izvod samo napolje! Cev se moze produziti max. za 1m." Interesuje me sta mislite o tom uredjaju i o ovim suceljenim stavovima.
Hvala!