[ turok @ 23.06.2010. 15:32 ] @
Pozdrav cenjenim forumasima .Zelim da cujem misljenje o ovoj klimi,koju nameravam sutra da kupim,pa bi mi brz odgovor puno znacio:http://www.steelsoft.rs/v3/pro...;tip=Portable%20%28Pingvini%29 Odlucio sam se za model 9(hladi/greje) i ima 1 crevo fi 14 cm,duzine 1.5m. Za odvod kondenzata ima samo crevce od 20ak cm kojim se istace voda u maleni i plitak sud(direktan prevod "tiganj"),koji je zaseban. Generalni zastupnik,tj. serviser kaze da je neizvodljivo nastavljanje creva za kontinirano otakanje vode,jer klima koristi tu vodu za hladjenje kondenzatora. Takodje,kaze da je praznjenje vode potrebno jednom nedeljno i redje. Imam zgodan odzak, fi 12cm, na visini od 2,3m,pa me interesuje da li cev za topao vazduh sme da se nastavi odgovarajcim precnikom uz redukciju sa 14 na 12cm na samom otvoru odzaka, uz neki adapter? Genaralni zastupnik misli da je to moguce,dok ovlasceni serviser u gradu kaze:"Redukcija i odzak ni pod razno,izvod samo napolje! Cev se moze produziti max. za 1m." Interesuje me sta mislite o tom uredjaju i o ovim suceljenim stavovima.
Hvala!
[ ArsicS @ 23.06.2010. 16:12 ] @
Ožak nije problem, ali razmisli ponovo o kupovini, moji imaju pokretnu klimu i to ne može prići klasičnoj klimi po efikasnosti. Dok radi hladi nekako, kada se isključi tad greje okolinu (crevo se poprilično ugreje).
[ turok @ 23.06.2010. 17:12 ] @
Hvala, svaka sugestija mi je dobro dosla. Vec sam za te stvari cuo, ali s obzirom da nije velika povrsina koju nameravam da ohladim (25kvm), nadam se da to nece biti problem, a i cena je izuzetno povoljna.
[ tdjokic @ 23.06.2010. 17:36 ] @
Citat:
turok: Odlucio sam se za model 9(hladi/greje)
Ovaj oblik prodaje nekoliko proizvodjaca i prepostavljam da su identicne mehanicki i elektricno. Imao sam 3 takve, od raznih proizvodjaca, prva je bila za nijansu razlicita elektricno (nije imala memoriju - nestane struja, pa ponovo dodje, a klima se ne pali sama od sebe), ostale dve identicne i jos rade.

Zasto toliko insistiram na identicnosti? Ako je to tako, onda tvoja klima ne greje kao klima, nego ima obicne grejace, kao kalorifer, nije to onaj inverter, sto hladi spoljnu sredinu a tebi daje toplotu.

Citat:
i ima 1 crevo fi 14 cm,duzine 1.5m.
Generalno, 1 crevo je Ahilova peta prenosnih klima. Imaj u vidu da vazduh koji izduvas mora nekako da se nadoknadi u toj prostoriji pa ce ti uvlaciti spolja, najcesce ugrejani vazduh. Jedino klime sa dva creva rade identicno klasicnim klimama i postoje cak i kod nas, ali, naravno, trebaju ti dve rupe u prozoru / vratima / dimnjak + jos negde itd. Ja sam jednu sezonu sa onom prvom klimom preziveo pre 5 godina sa 1 crevom i za drugu sezonu dodao jos jedno crevo, sto je naravno budzevina, ali poslovica kaze "Krpez kucu drzi" pa se tako sada i ja lepo hladim, pomocu stapa i kanapa.

Crevo se strasno greje. Ako ga produzavas obavezno trazi neku izolaciju - sundjer, mineralnu vunu, sta ga znam, da to izolujes oko njega. Produzavanje je nepozeljno jer onaj ventilator unutra nije svemocan, narocito ako mu jos smanjis rupu na ulazu u odzak.

Citat:
Za odvod kondenzata ima samo crevce od 20ak cm kojim se istace voda u maleni i plitak sud(direktan prevod "tiganj"),koji je zaseban.
Ovo je izgleda drugacije nego kod moje 2 zive i jedne mrtve klime. Moje su sve imale veliku, duboku posudu, kapaciteta nekoliko litara, sa signalizacijom kad se prepune, koja je istovremeno i iskljucivala kompresor, prekidala dalje hladjenje / odvlazivanje. Pored posude, unutra, je bilo sakriveno i dodatno crevo, za koje je pisalo da se moze koristiti za odvod vode napolje. Ja sam to sada napravio za obe klime i vodu odvodim na terasu. Do pre nekoliko dana sam kondenzat ispustao u spoljne kofe, koje je lakse prazniti nego vaditi onu relativno nezgodnu posudu iz klime, i kod klime koja je na dodir bila toplija sam cak bio podesio izalzno crevo da je i ona unutrasnja tepsija bila puna - cevi su i dalje bile potopljene u vodu i ja sam je ispustao sa najvisljeg moguceg nivoa.

Sa vlagom je vrlo raznoliko. Jeste, u tom tiganju, koji ja zovem "tepsija" i koja se kod mene ne vadi, se nalaze vruce cevi i cesto iz klime tece posteno vruc kondenzat. Ako u vazduhu nema previse vlage, onda ventilator izduva vodu koja isparava na tim vrucim cevima i tacno je, da moze danima da nista ne kaplje. Sa druge strane, kad ima bas puno vlage, moze se cak desiti kao meni pre par dana, da izlazno crevce nije bilo dovoljno, pa je voda prepunila tepsiju i pocela da kaplje u onu posudu koju korisnik povremeno prazni.

Inace, to posebno izlazno crevo po fabrickoj konstrukciji uzima vodu sa dna tepsije, zato su one vruce cevi prepustene samo vazduhu ako vodu odvodis napolje a nista nisi dodatno podesavao.
[ tdjokic @ 23.06.2010. 17:40 ] @
U jednoj prodavnici je bila ispod 11.000 dinara i rasprodala se. Sledeceg dana je u ostalim prodavnicama cena bila preko 20.000. Nadam se, da ti se nece desiti da sutra odes tamo a ono - nestalo.
[ turok @ 23.06.2010. 17:52 ] @
Uvazeni gospodine tdjokic, u temi "vivax pokretna klima'' sam se bas vama, kao strucnjaku za ovu oblast i obratio, jer sam citao vase ranije postove.Ne znam jos uvek sve tehnicke detalje,jer mnoge stvari se nauce o uredjaju u toku koriscenja.Mozda ipak izbegnem tu instalaciju preko odzaka i resim stvar preko odskrinutih balkonskih vrata.Nadam se da ce onda zbog minimalne duzine cevi klima efikasnije raditi.Da li imate jos neku sugestiju oko odvoda toplog vazduha i upotrebe prilozene lajsne?
[ turok @ 23.06.2010. 17:54 ] @
To se bas i desilo danas, ali rekose da ce ih biti sutra
[ tdjokic @ 23.06.2010. 23:29 ] @
Citat:
turok: Uvazeni gospodine tdjokic
Ovde smo svi kolege i koleginice, molim mani "uvazenu gospodu" za neka druga druzenja

Citat:
u temi "vivax pokretna klima'' sam se bas vama, kao strucnjaku za ovu oblast
Primetio sam post i tamo. Ma nisam ja nikakav strucnjak, da ne dajem sebi neke titule koje nisu moje. Ja celog zivota nesto srafim, seckam, struzem itd., malo sam bio i inzenjer (I. stepen masinskog, radio u struci oko 20 godina, posle se razboleo i penzionisao) pa oko pleha, plastike, srafova znam po nesto, ali me to ne cini strucnjakom za klime. Istina je, da sam medju prvima kupio onu prvu i polako poceo da vezbam upotrebu, pa sam svoje iskustvo napisao i ovde a gledao sam prilicno i na Internetu sta sve postoji i to bi bilo u principu to.

Zaboravih reci ranije - ako cena bude prihvatljiva kupi obavezno. Jeste da mozda nece hladiti odmah bas idealno, ali ces u svakom slucaju imati jednu zonu u prostoriji gde mozes da se opustis. A kasnije i sam eksperimentisi sa razlicitim nacinima odvodjenja vruceg vazduha i ostalim. Ako se ispostavi da klima ne mora stalno da radi punom snagom da bi imao prijatan osecaj u sobi, onda bi mozda i produzavanje creva i odzak ostali u igri, samo neizbezno crevo moras da izolujes da ne greje sobu. Ako je kuca tvoja, mozda bi sebi priustio i busenje rupe u odzaku mnogo nize pa tako drasticno skratio crevo? Pozoves neke ljude sa Hilti busilicama i oni to cas posla iseckaju.

Sa improvizovanim resenjima, kao otskrinut prozor i slicno, je problem zbog naglih promena vremena, oluja i slicno, sto je naravno slucaj bas u vreme kad nam klima treba. Napustis sobu za 10-tak minuta, kad se vratis - nesto osteceno, zalupljen prozor, svasta.
[ turok @ 24.06.2010. 00:37 ] @
- Cena je vrlo povoljna i ja mislim da ce mi pasti na pamet razna resenja,kad je budem doneo kuci. Verujem da nece morati da radi ceo dan punom parom,nego samo nekoliko sati u najtoplijem delu dana. Nisam neki fanatik sto se tice forsiranja klime za postizanje niskih temperatura,a nije ni zdravo. Svi pominju odvod cevi u odzak i onda me je iznenadilo sto je serviser kategoricno protiv toga. Cak kaze da ce klima tako da se "zagusi".
- Pokusacu da fiksiram vrata ili prozor, da do toga ne dodje-pogodno je to sto se vrata i prozori kipuju.
- Klima bi sutra trebalo da stigne u radnju,a do moje kuce nece da predje neki narocit put. Svejedno,koliko bi trebalo da miruje, pre pustanja u rad?
[ tdjokic @ 24.06.2010. 03:55 ] @
Citat:
turok
- Klima bi sutra trebalo da stigne u radnju,a do moje kuce nece da predje neki narocit put. Svejedno,koliko bi trebalo da miruje, pre pustanja u rad?
To nisam nigde primetio u uputstvima za klimu ali sam ja sacekao nekoliko sati, pogotovu sto je ljudi zbog oblika najcesce poloze na bok, ne ostave je u toku transporta da stoji uspravno.
[ turok @ 24.06.2010. 10:36 ] @
Citat:
tdjokic: To nisam nigde primetio u uputstvima za klimu ali sam ja sacekao nekoliko sati, pogotovu sto je ljudi zbog oblika najcesce poloze na bok, ne ostave je u toku transporta da stoji uspravno.

I ja znam da to nekako vazi za sve rashladne uredjaje. Sacekacu,nije hitno i onako nije vrucina. Smrzosmo se ovih dana,pa mi trenutno izgleda da mi klima i ne treba. Ne znam kakve ce biti temperature kasnije.
[ tdjokic @ 24.06.2010. 19:39 ] @
Mozes da probas kako greje Ja izbegavam da koristim moje klime za grejanje, da ih ne trosim za nesto za sta ima i jeftinije resenje (nov kalorifer 1 - 2 hiljade) ali lepo greje, lepse od kalorifera - ventilator je veci, mirnije radi, ima rucno podesavanje smera vazduha gore - dole i motorizovano pokretanje usmerivackih krilaca levo - desno (swing, koji se moze i iskljuciti, pa ti duva samo tamo gde ti odgovara; doduse i neki noviji kaloriferi imaju swing) i termostat je precizniji od mehanickih na vecini kalorifera.
[ turok @ 24.06.2010. 22:39 ] @
Hocu,probacu je,samo da je docekam. Ni danas ih nisu dobili.
[ dusan2503 @ 04.10.2010. 01:01 ] @
Podrav svima, ja imam ovakvu klimu, preziveh nekako leto sa njom... kazem nekako, zato sto sam imao nekih problema, prvo, podigao sam je na stiropor u koji je bila upakovana da bih dobio na visini i stavio jednu flasu od 6 l za odvod, posto mi je onaj ,,tiganj'' kako ga zovete bio isuvise mali... dobro poplavio sam nekoliko puta sobu jer nisam gledao koliko ima vodu u flasi, ali to je druga prica... imam prozor kao i vecina populacije ovde, normalan uslovno receno, moze da se otvori na kip i normalno na stranu, da tako kazem... ova klima je pravljena prvenstveno za klizni prozor i ona plastika je predvidjena da se stavi u taj deo koliko je otvoren taj isti klizni prozor, ja sam to resio, tako sto spustim roletnu do te plastike i kako tako zatvorim dotok toplog vazduha u sobu, ali opet bio je otvoren prozor i klima nije mogla da spusti temperaturu ispod 24 stepena, sto je sasvim dovoljno, ali sam ipak rasipao svoju hladnocu... :) e sada, kako je malo zahladenlo i jos uvek nije pocela grejna sezona, pokusao sam da grejem sa njom sto i ne radi tako lose, ali imam problem opet sa otvorenim prozorom pa izlazi sada toplota napolje, eh sada sasvim slucajno sam skinuo ono crevo od 14 cm u precniku tj rebrasto koje se pominje das e greje, i shvatio da ne izlazi nikakav vazduh iz jedinice... Apsolutni sam opersan od takvih stvari pa nemam pojma ni da li je to normalno... molim za neki savet... :) Hvala unapred
[ tdjokic @ 04.10.2010. 05:00 ] @
Citat:
dusan2503: sasvim slucajno sam skinuo ono crevo od 14 cm u precniku tj rebrasto koje se pominje das e greje, i shvatio da ne izlazi nikakav vazduh iz jedinice... Apsolutni sam opersan od takvih stvari pa nemam pojma ni da li je to normalno... molim za neki savet... :) Hvala unapred
Ako prilikom grejanja NE RADI kompresor, onda je grejanje kod tvoje klime tipa obican kalorifer. U tom slucaju treba izduvno crevo skloniti sa prozora i okrenuti ga u sobu, da ti zagrejan vazduh ne izlazi bez potrebe napolje. Mislim da to pise negde u uputstvu.

Isti princip vazi i za rezim oDvlazivanja prostorije - ti tada kao ne hladis sobu, samo smanjujes vlagu u njoj, ali je problem sto tada kompresor radi (jer drugacije ne bi bilo oDvlazivanja) pa se ceo sistem prilicno zagreje, sto nikako ne moze da bude u redu. Ali dobro, to ti nije ni vazno, samo sam spomenuo.
[ dusan2503 @ 04.10.2010. 14:16 ] @
Sto u sustini znaci da moze i bez creva... e imam jos jedno pitanje, da li je normalno da ne kaplje nista iz crevca? i jos nesto, u uputstvu pise da trosi nesto malo vise struje kada greje u odnosu na hladjenje, po meni je to onda mnogo jak kalorifer... ;) hvala u svakom slucaju na odgovoru... :)
[ tdjokic @ 04.10.2010. 17:25 ] @
Ako ne funkcionise kompresor, onda je normalno da ne kaplje nista napolje, jer ona hladna povrsina u tom slucaju nije hladna nego sobne temperature. Desava se medjutim da ne kaplje cak i za vreme normalnog rada - ako je vlaga u vazduhu nesto niza nego inace, ako si podesio ventilator na maksimum, ako je u funkciji onaj unutrasnji trik da su odredjene vruce cevi potopljene u kondenzovanu vodu. Potapanje cevi ima namenu da poveca isparavanje kondenzata koji onda izlazi napolje kroz veliku cev a mozda delimicno i poboljsava stepen korisnosti klime, ne znam.

Ovo sa potopljenim cevima prestaje ako se koristi onaj drugi izlaz za kondenzat koji imaju neke klime. Te klime imaju kao osnovni izlaz za vodu rupu koja vodu vodi direktno u posudu koja se moze vaditi i prazniti i tada su one cevi unutra zaista potopljene, jer je tako podeseno. Ali, unutra je sakriveno jedno kratko plasticno crevo, sa cepom. Ako ga izvusec napolje, skines cep i produzis na odgovarajuci nacin, onda kondenzat mozes odvoditi prolaznicima na glavu ili na neki slican prikladan nacin. E, tada su vruce cevi unutra suve jer ovo kratko crevo vodu uzima na drugom mestu.
[ dusan2503 @ 04.10.2010. 22:32 ] @
Aha, u redu, shvatio sam... to crevce nazalost ne mogu da pustim da kalplje po prolaznicima jer je nisko i nemam nikakav slivnik u sobi kao sto bi bilo na nekoje terasi na primer... ne nam kako, ali jacina ventilatora, ne moze da se pojacava ili smanjuje... stoji jedna i to je to... jedino je moguce da se temperatura menja... Hvala u svakom slucaju na odgovoru... :)