[ kodirani @ 26.06.2010. 11:43 ] @
Video sam na forumu neke postove o tome kako koristiti klime za grejanje, hladjenje.To mi je privuklo paznju, jer imam slican problem.Naime imam predsoblje velicine oko 7kvm, a iz njega ulazi u 4 sobe: jedna 14, jedna 16 i 2 od po 10.Vrata soba su dva po dva jedna naspram drugih.Radi se o spratu u kuci.Ono sto sam ja isplanirao, jeste da kupim 24(1000 metara kubnih vazduha na sat), to je NEO klima stojeca unutrasnja subjedinica R22 gas-klasican freon, postavim je u predsoblje i koristim za grejanje i hladjenje, ona je bez invertera, ali sa ogromnom spoljnom jedinicom, koju bih stavio ispod krova.Druga mogucnost je unutrasnja zidna jedinica SAMSUNG 24, inverter slicnih karakteriska, ali sa EKO gasom R410.
Naravno jasno mi je da se prostor lomi i da ne bi bila njena ucinkovitost u svim sobama podjednaka kao u predsoblju, zavisno od potrebe ja bih grrejao i hladio 1 do 3 prostorije.Interesuje me misljenje?
[ KrkaCiC @ 26.06.2010. 13:21 ] @
Nisam neki expert,pa ti iz svog iskustva govorim. Mislim da ces to tesko izvesti,jer ce ti u hodniku biti velika temperatura i verovatno ce ti se klima iskljuciti i nece grejati-hladiti (vrlo verovatno ako kupis klimu NEO).Druga stvar je izolacija kuce. Tvoja solucija bi mozda bila izvodljiva u nekoj extra zgradi-da se iz hodnika greju dve prostorije recimo,ali grejati 3 sobe iz hodnika u kuci mi je sumnjivo-jedino ako imas extra debeo zid i extra izolaciju. Ako klimu kupujes i za grejanje a ne samo za rashladjivanje leti kupi inverter,jer sem sto je stedljiviji moze da radi i na -15C recimo (Ima tema na forumu KOJA KLIMA-http://www.elitemadzone.org/t22368- i na njoj se godinama vode diskusije o klimama) Ne znam koliko si spreman da odresis kesu jer ako kupujes inverter 24000btu mislim da ce te kostati puno. Sve u svemu mislim da se neces ugrejati extra tako-ima ljudi na forumu KOJA KLIMA koji su za stan od 30-tak kvadrata kupili dve klime 12-tice (opet napominjem za STAN).Sad pogledah najjeftiniji inverter MIDEA 24HRI kosta oko 60k din a on je AC inverter i veliki potrosac (12-tica trosi oko 1,8kw a sta mislis koliko ce trositi 24-ka)-a inace dosta je dobar za grejanje ali jbg energetska klasa D. Mislim da ti je isplativije (ako si bas resio klimom da se grejes) da ugradis dve inverter 12-tice u sobama koje ces najvise koristiti (a recimo za spavacu ubacis TA koja ce raditi samo nocu da ti "umlaci" sobu). Moj savet-izbegavaj VOX,NEO,BEKO,KONCAR i slicne klime. Midea je najgora od najboljih (i najjeftinija)-ali opet ne svi modeli. Panasonic,Fujitsu su odlican izbor-naravno los izbor po dzep. Poz
[ Sylvester @ 26.06.2010. 13:49 ] @
To je najbolje sto moze da mu se desi ako kupi klimu NEO :)
Inace, inverter ne znaci da klima moze da radi na -15
[ kodirani @ 26.06.2010. 14:06 ] @
U prodavnici,u kojoj imaju inace sve ove navedene klime, 2-3 godine koriste ove NEO stojeci model za grejanje i hladjenje i bas su ih pohvalili, pa mi se zato ucinilo kao dobro resenje za grejanje.Da li mozda ima neku prednost stojeci, u odnosu na zidni sistem za grejanje, s obzirom da je daleko veca unutrasnja jedinica?
Video sam na forumu da su ljudi rekli da inverteri slabije greju od ovih bez?


[ KrkaCiC @ 26.06.2010. 14:32 ] @
Citat:
Sylvester
Inace, inverter ne znaci da klima moze da radi na -15
Slazem se da ne znaci,ali mislim da samo inverteri mogu da rade do tih -15,i da su za grejanje bolji od klasicnog.
@Kodirani Normalno je da ce u prodavnici u kojoj prodaju Neo da ti ih hvale,mislim sigurno ti nece reci nemoj njih da kupis i idi u drugu prodavnicu :)
[ kodirani @ 26.06.2010. 15:06 ] @
Nisam samo jednom bio kod njih, kada odem, leti je hladno, a zimi jako toplo na niskim temperaturama, a ne koriste nista drugo za grejanje osim klima, zato razmisljam o NEO klimi, vidjena na delu :)
[ KrkaCiC @ 26.06.2010. 15:21 ] @
Onda OK. Izbor je samo tvoj. ja Licno nisam za Neo,makar to bio i najobicniji DVD. (kad sam prvi put cuo ime Neo,pomislio sam da je neko napravio marku po junaku Matrixa zbog reklame) Poz
[ kodirani @ 26.06.2010. 15:27 ] @
Hvala i na savetu i na svim sugestijama, ako imam jos neke nedoumice, nakon prelistanih "koju klimu", vidimo se na forumu
[ KrkaCiC @ 26.06.2010. 15:43 ] @
Puno srece sa "KOJA KLIMA". Ja sam je citao dugo.Poz
[ bobiska @ 26.06.2010. 17:32 ] @
Ovo ti je kraće za čitanje, a ujedno je problem kao kod tebe. Izneo sam svoje iskustvo i predlog, pa da se ne ponavljam...dakle:
http://www.elitemadzone.org/t402746-0#2628334
[ kodirani @ 26.06.2010. 20:11 ] @
Hvala Bobiska, samo jos da te pitam,da nisam lose razumeo, tebi je spoljna jedinica ustvari u hodniku van stana, u zatvorenom prostoru?
Kao dobro resenje da izbegnem niske temperature, ja sam mislio da je stavim na tavan.Interesuje me da li bi mogla da bude u podrumu spoljna jedinica,jer je tamo zimi toplo, leti hladno 17-18 stepeni konstantno?
[ bobiska @ 27.06.2010. 17:59 ] @
Ne, spoljna je napolju, a za tvoj podrum ne znam, mislim da to nije baš rešenje...
[ Sylvester @ 28.06.2010. 13:00 ] @
Ne moze spoljna u zatvoren prostor nikako, zimi spoljna hladi pa ce da spusti temperaturu u prostoriji gde se nalazi :)
[ kodirani @ 28.06.2010. 13:26 ] @
Nece valjda da spusti temperaturu ispod 0 ,a i ja necu da se zadrzavam dole, to je ipak podrum, 70cm ispod nivoa zemlje:).Da li postoji neki drugi razlog da se ne stavlja u zatvoren prostor?
[ bobiska @ 28.06.2010. 21:55 ] @
Pa...recimo buka.