[ bosko1 @ 13.07.2010. 09:18 ] @
Postovani, zeleo bih da vas pitam da li je moguce postavljanje spoljasnje jedinice klima uredjeja u podrum, bez gubitka perfomansi u radu?Postavio bih spoljasnju jedinicu u podrum koji ima prirodnu ventilaciju (leti otvoren prozor) dok zimi prozor bi bio zatvoren.Prostorija je 25m2.Unutrasnja jedinica bi bila na spratu kuce,tj. rastojanje od spoljasnje do unutrasnje bi bilo oko 6.5m (mislim na duzinu bakarnih cevi), s'tim da bi cevi isle potpuno vertikalno.Spoljasnju jedinicu mogu da postavim bilo gde na kuci ali razmisljam o ovom potezu jer mi deluje logicno da bih na ovaj nacin ustedeo dosta energije potrebne za hladjenje i grejanje samim tim sto temperatura leti u toj prostoriji ne prelazi 20 a zimi ne pada ispod 5 stepeni.Pitao sam jednu ekipu klimatizera i prvo su mi rekli da moze bez problema, a zatim da ipak nece biti dobro jer klimi je za nesmetan rad potreban svez vazduh i da nikako ne bi radila u zatvorenom prostoru (tipa podruma).Po mom misljenju vazduh je vazduh, ali mi je vazno i vase misljenje na ovu temu!U pitanju je LG klima, model ES-H126LLAO
[ Java Beograd @ 13.07.2010. 09:49 ] @
Poenta rada klima uređaja je:

- Leti odizima toplotu iz prostorije (hladi je) i predaje je okolini (tj. greje okolinu).
Koliko toplote može da apsorbuje podrum ? Malo. Iako ima ventilaciju, kako kažeš, veoma brzo će spoljna jedinica da zagreje podrum na +45 !

- Zimi oduzima toplotu okolini (hladi je) i predaje toplotu unutrašnjosti (greje je).
Koliko toplote podrum može da pruži da bi se zagrejao stan ? Malo. Ako je napolju hladno, (na primer oko nule), ti zatvoriš prozore na podrumu, ohladićeš ga na -10 za kratko vreme !

Ne znam odakle ti ideja da spoljašnu jedinicu smestiš u zatvoren prostor, ali svejedno, to je potpuna nebuloza. Spoljašna jedinica mora da ima mnooooogo vazduha na raspolaganju da bi funkcionisala. Ekipu klimatizera koja ti je rekla da to tako može, najbolje zaboravi, jer je to očigledno grupa diletanata.

Ako si 'teo da spoljnu jedinicu zaštitiš od uticaja sunca, kiše, hladnoće i slično - nema potrebe. Ona je pravljena da bude upravo tamo gde treba da bude - napolju, na suncu, vetru, kiši i snegu.

[ bosko1 @ 13.07.2010. 10:15 ] @
OK!Hvala na ovako konkretnom i krajnje pojasnjenom odgovoru!!!Dileme vise nema.Znam da je spoljasnja jedinica predvidjena da izdrzava kisu i sneg ali ideja za stavljanje unutra je iz razloga sto bi na taj nacin, recimo, leti hladila sa 20 stepeni umesto sa 40, a leti grejala sa 5 umesto sa -5 ali lepo si mi objasnio da to "nidje veze"!Hvala i pozdrav!
[ Java Beograd @ 13.07.2010. 10:47 ] @
Zapravo, činjenica jeste da je leti u podrumu 20o C (na primer), što je mnogo zgodnije za klimu od onih 35o C (na primer) koliko je napolju. Ali, nemojmo zaboraviti činjenicu da će temperatura u podrumu drastično i brzo da poraste kad spoljna jedinica počne da duva vrelinu! I tako, u podrumu će vrlo brzo umesto početnih 20o C ili 35o C (koliko je napolju) da poraste na 45o C a možda i više ! Posle prvih dan-dva rada klime, podrum će toliko da se zagreje (pod, zidovi i ostalo) da se posle neće ni spuštati temperatura. Za razliku od podruma, klima ne može da zagreje "vetar".

Jednako tako važi i za zimski režim rada, kad će podrum da se hladi.


Setih se Muje i vica sa termosom. Sad bi on pitao "A otkud klima zna da l' je zima ili ljeto ?!"

[ tihi2 @ 14.07.2010. 19:16 ] @
Treba znati kubikažu podruma. I može li on da promeni, recimo, 100m3 vazduha na sat? A toliko treba jednoj klimi zimi.
Hteo sam da pravim toplotnu pumpu, pa kad sam sračunao... ništa od posla.
A nisi se pitao kako se toga niko do sada nije setio? I zašto se prodaju invertorske klime.
[ podrizvan @ 04.12.2013. 09:05 ] @
da malo osvjezim temu. itekako moze da se stavi vanjska jedinica u podrum samo zavisi koliki je podrum i kolika je klima. u svijetu se odavno koristi taj sistem za zagrijavanje vode. ko zna njemacki evo i stranice http://www.waerme-plus.de/pres.../warmwasser-aus-der-kellerluft . isto tako ste mogli primjetiti da u nekim podzemnim garazama trznih centara postoje klime u garazama. stvar je u tome dali zemlja moze da primi toliku toplotu tj hladnocu. ako je podrum dovoljno velik i ukopan u zemlju a klima dovoljno mala komotno se moze staviti u podrum.
[ rovaccccc @ 05.12.2013. 07:54 ] @
Samo da napomenem.Moj prijatelj je kupio LG inveter,vanjska je ugradjena na terasi,terasa je ogradjena zidovima sa tri strane samo je prednja strana otvorena.I on je ne razmisljajuci o klimi tendom zatvorio prednju stranu radi sunca.
Klima je crkla drugi dan.
Toliko o zatvaranju vanjske jedinice.
A u podrumu moze biti hladnije preko ljeta nego vani ali samo dok ne upalite klimu,cim je upalite odma ce postat puno toplije nego vani,covjek je lijepo objasnio.Isto preko zime,podrum je topliji nego vani,ali klima cim pocne radit ohladice ga na gore nego vani i onda nema od cega vise radit.
[ deki111 @ 05.12.2013. 09:52 ] @
Citat:
podrizvan:
da malo osvjezim temu. itekako moze da se stavi vanjska jedinica u podrum samo zavisi koliki je podrum i kolika je klima. u svijetu se odavno koristi taj sistem za zagrijavanje vode. ko zna njemacki evo i stranice http://www.waerme-plus.de/pres.../warmwasser-aus-der-kellerluft .

Na linku koji si ostavio nema reči o spoljnoj jedinici klima uređaja, već je prikazana toplotna pumpa postavljena u podrumskoj prostoriji. Nemci u svojim podrumima drže mašine za pranje i sušenje veša, zamrzivače i kotlove za grejanje koji pri radu predaju određenu količinu toplote okolnom vazduhu. Dalje kažu da su postavili toplotnu pumpu koja navodno može da isporuči 300 litara vode zagrejane na 55°C, nisu naveli za koji vremenski period se ovo odnosi, nema podataka o snazi toplotne pumpe i veličini podruma (zapremini vazduha). Kao što se vidi po adresi stranice u pitanju je novinski članak čisto informativnog karaktera.

[ Pajapatak @ 05.12.2013. 12:21 ] @
Obzirom da ima samo jedan prozor tj. nema promaje leti bi doslo do pregrejavanja i problema. Ako bi napravili još jedan otvor i na taj način promaju onda bi to moglo .
[ rovaccccc @ 05.12.2013. 12:53 ] @
Znaci pravio bi otvor da bi mogao ulazit onaj vanjski zrak :-)
Zasto ne staviti klimu ondje gdje vanjskog zraka ima u izobilju :-)
[ Pajapatak @ 05.12.2013. 13:38 ] @
Zato što u režimu grejanja kda je napolju minus bi radila 5 puta bolje.
[ Java Beograd @ 05.12.2013. 13:49 ] @
Neki ljudi ne mogu da skapiraju da spoljnoj jedinici klima uređaja treba mnogo, mnogo vazduha, kojem značajno menjaju temperaturu. Samo, pošto je spoljni, to se ne primeti.

Leti je spoljna jedinica zagrejana na preko 60 oC, a onaj ventilator izduva kubik vazduha za par sekundi. Zatvori to u mali podrum, pa ćeš da se čudiš šta te je snašlo.
Zimi, nešto slično, samo obrnuto, tj. u minus.
[ deki111 @ 05.12.2013. 14:08 ] @
Citat:
Pajapatak:
Obzirom da ima samo jedan prozor tj. nema promaje leti bi doslo do pregrejavanja i problema. Ako bi napravili još jedan otvor i na taj način promaju onda bi to moglo .

Može da ostavi otvorena ulazna vrata.
[ Pajapatak @ 05.12.2013. 18:40 ] @
Može , što da ne.
[ rovaccccc @ 05.12.2013. 22:29 ] @
Citat:
Pajapatak:
Zato što u režimu grejanja kda je napolju minus bi radila 5 puta bolje.

probaj pa nam javi sta se desilo :-):-):-)