[ mjeftic @ 12.08.2010. 13:34 ] @
Razmišljam o INVERTOR KLIMI i već sam se informisao i lično i na forumu,a razlog za to je manja potrošnja struje odnosno plaćanja računa za gas koji su ogromni. Po rasporedu prostorija dovoljne bi mi bile dve klime koje bi trebale da zagreju oko 60 m2. Video sam nedavno ponudu pokretnih klima i odlučio se za Vivax klima pokretna ACP 09PT25GN Cena: 20999 din, za koju kaže da može i da greje od 1 -24 stepena. šta mislite o tome da se opredelim za tri takve prenosne ili za dve invertorske npr SAMSUNG AQV-12MWA cena : 36 999.00 ili PANASONIC CS/CU-UE9HKE cena: 33 999.00? Da li bi se to isplatilo u odnosu na grejanje plinskim pećima jer sam trošio prosečno oko 400 m3 plina?

[Ovu poruku je menjao mjeftic dana 12.08.2010. u 14:47 GMT+1]
[ Galenika @ 12.08.2010. 14:29 ] @
Cini mi se da svaka pokretna klima greje kao i najobicnija grejalica, tj nema efekat toplotne pumpe 1:3
Sto se tice split sistema, inverter, one su pogodnije za grejanje jer kad dostignu zadatu temperaturu onda je samo odrzavaju i koriste jako malo elektricne energije za odrzavanje temperature, neke trose i oko 300 vati za pomenuti rezim rada.
U obzir treba uzeti stolariju i izolaciju. Ako je kuca/stan izolovana kako treba i ako imas dobre PVC prozore sa roletnama, a mogu i drveni prozori koji dobro dihtuju sa roletnama takodje, onda se moze govoriti o ustedi i ucinkovitosti grejanja na struju.
Ako ti objekat ne ispunjava gore zadate kriterijume, trosices struje nenormalno.
Mada ti je za 60 kvadrata najbolje da se grejes na TA peci i jos kupis mermerni radijator za dogrevanje.
Da bi jeftinije prosao, kupis i klimu dvanaesticu za dnevnu sobu da se preko leta hladis a u prelaznom periodu kad su temperature oko 5-10-15 stepeni, dogrevas se na klimu. Tad one postizu sve sto im se zada i rade u najboljem mogucem rezimu, tj koriste svoj maksimalni kapacitet.
Sto se tice grejanja na klimu, ok ti je to, ali desavaju se cesti kvarovi, te ne greje kako treba a napolju minus deset, onda ukljucis najobicniju grejalicu da ti nadomesti kvar klime dok majstori ne ustanove i ne otklone kvar, pa prodje 3 dana za to a ona grejalica posisa recimo 80 kilovata za 3 dana.
Sa dve TA peci od 3,5 kilovata prikljucene na trofazni prikljucak ( brze i bolje je napuni ) i potrosnjom od 500 kilovata za kuvanje, komp, rasvetu, bojler i tv, provukao bi se za 6 meseci sa oko 55 000 dinara. To je okvirno.

[Ovu poruku je menjao Galenika dana 12.08.2010. u 15:40 GMT+1]
[ mali genije @ 12.08.2010. 15:41 ] @
ako si na 60m2 trosio 400m3 gasa ni klime ti nece ublaziti racun
bolje ulozi pare na dihtovanje i izolaciju
[ mjeftic @ 13.08.2010. 07:20 ] @
S obzirom da sam upravo to uradio, poradio na izolaciji i nameravam ovo da uradim, U grejanu površinu nisam uračunao dva kupatila koja su isto grejana plinom (otvaranjem vrata) i hodnik. Imam klimu (split) i njome sam dogrevao tri zime u nazad i radila je savršeno, pa me je ona i potakla da razmišljam o navedenom načinu grejanja.
[ mjeftic @ 13.08.2010. 07:44 ] @
[quote]Galenika: Cini mi se da svaka pokretna klima greje kao i najobicnija grejalica, tj nema efekat toplotne pumpe 1:3



[Ovu poruku je menjao mjeftic dana 13.08.2010. u 09:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mjeftic dana 13.08.2010. u 09:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mjeftic dana 13.08.2010. u 09:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mjeftic dana 13.08.2010. u 09:48 GMT+1]
[ mjeftic @ 13.08.2010. 08:51 ] @
Kapacitet hlađenja: 2630 W | Kapacitet grijanja: 2930 W | Rashladni medij: R410A | Klasa energetske učinkovitosti (hlađenje/grejanje): A/A | Energetska učinkovitost (EER/COP): 2.61/3.02 |Ulazna snaga hlađenja: 1010 W | Ulazna snaga grijanja: 970 W |Iz ovoga ispada da je ova VIVAX klima prava i da ima karakteristike invertera jer s obzirom da se nalazi u prostoriji temperatura ne pada ispod nule pa može da greje non stop.
[ tdjokic @ 13.08.2010. 14:31 ] @
Citat:
mjeftic: jer s obzirom da se nalazi u prostoriji temperatura ne pada ispod nule pa može da greje non stop.
Ovo mi malo mirise na perpetuum mobile, dobijanje energije ni iz cega. Ne znam precizno kako rade klime koje greju pomocu toplotne pumpe ali mi se cini da one u tom rezimu hlade spoljnu okolinu umesto sobe, a onda onaj vruci vazduh duvaju u sobu umesto napolje, nesto u tom smislu.

Odgovorio sam ti detaljnije u temi Prenosni klima uredjaji i bojim se, da ce biti problema. Podaci koje navodis su mozda tacni ali su i nepotpuni.