[ Natasa 20 @ 06.09.2010. 23:05 ] @
Zna li neko kako se zove program pomocu kojeg se moze sve videti satelitskim snimkom (Google earth moze samo do krova da zumira tj. ograniceno je zumiranje, a i ko zna kolko su ti snimci stari). Cula sam da se moze pomocu satelitskih snimaka posmatrati sta se radi u nekoj kuci (npr. enterijer moje kuce), ljudi, sa dobrim kvalitetom slike,... Cula sam da se tesko dolazi do tog programa i da je mnogo skup i da je tesko dostupan obicnim korisnicima, ali znam da to ima (cula sam od mojih prijateljica). Koristi se uglavnom za nadzor.
Interesuje me samo zna li neko slucajno kako glasi pun Naziv tog programa da mi napise (za te jace frekvencije)?

Hvala!
[ Stranger2 @ 06.09.2010. 23:59 ] @
Ja sam prilicno siguran da takav program ne postoji. To sto si cula je verovatno urbana legenda (nesto sto je neko cuo od onoga ko je cuo od nekoga).

Prvi problem je taj sto kameree sa satelita ne mogu da snime bila sta na zemlji. Izmedju su oblaci, prasina, magla, i razne cesice koej smetaju Pa bi takva kamera i pored optike sa velikim uvecanjem snimila ipak "prljavu" i nejasnu sliku i to opet mozda samo kada nema oblaka.

Drugi problem je sto sateliti praticno stoje u odnosu na zemlju. Ne moze da se tek tako pomeri iznad necije kuce samo zato sto je neko kliknuo u nekom programu. Mogla bi kamera da menja ugao ali opet bi mogla da snmi samo odredjeno podrucje.

Daklei da to postoji ti snimci opet ne bi nikako mogli biti boljeg kvaliteta od onoga koji moze da se dobije snimanjem iz aviona. Bilo bi skupo a neprakticno.

I za google earth mnogi su mislili da su to sve snimci iz satelita. Oni koji prikazuju veca podrucja i jesu snimljeni iz satelita ali slike sa detaljima su iz aviona snimane.

Citat:
sta se radi u nekoj kuci (npr. enterijer moje kuce), ljudi, sa dobrim kvalitetom slike,... Cula sam da se tesko dolazi do tog programa i da je mnogo skup i da je tesko dostupan obicnim korisnicima, ali znam da to ima (cula sam od mojih prijateljica). Koristi se uglavnom za nadzor.
postoji mogucnost da su tvoje prijateljice cule nesto u vezi google "street viewa"
http://www.google.com/intl/en_us/help/maps/streetview/
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View

To su snimci uzivo sa nadzornih kamera sa raznih mesta u svetu. U vezi toga bilo je i dosta kritike na racun spijuniranja i zadiranja u privatnost. Ta funkcija je povezana sa google maps (koje takodje koriste satelistke snimke iz goole eartha)... Bilo je i svakakvih glasina pa je moguce da su otuda potekle te price koje si cula.

Ima i jedna domaci sajt sa tim kamerama: http://open.eye.rs/camera/




[ Ljubiša Begović @ 07.09.2010. 00:34 ] @
Samo nam još to nedostaje.
Meni nikad nisu jasni ljudi koji hoće da vire u tuđe živote, kuće, dvorišta itd...
To što su prijateljice čule je verovatno Google street view. A svaki veći grad u svetu je pokriven kamerama na svakom koraku, navodno iz bezbednosnih razloga, ali to nisu statelitski snimci. Postoje i kamere postavljene na određenim interesantnim tačkama, internet je pun toga, kao i 3d prikaza...

Citat:
Cula sam da se moze pomocu satelitskih snimaka posmatrati sta se radi u nekoj kuci (npr. enterijer moje kuce), ljudi, sa dobrim kvalitetom slike

Ja za tako nešto nisam čuo. Jedino onaj Veliki Brat (ako to neko voli da gleda)
[ Horvat I @ 07.09.2010. 06:48 ] @
Citat:
Stranger2:
Drugi problem je sto sateliti praticno stoje u odnosu na zemlju.

Netacno.
Posmatraj u predvecerja zapadno nebo i imatces priliku na ~ 450 videti svetleci objekat koji prevelikom brzinom za avion leti ka severu i nestaje.
Za tacna vremena se obrati radio amaterima posto se reflexija od satelita koristi za uspostavljanje veze.
Ovo o cemu pises je tacno SAMO za telekomunikacione satelite.
Fokusiranje kamera ide do te mere da se moze videti sta covek radi,kad je na otvorenom i cisto nebo.
Snimci na Google su stari preko 6g posto krupne poomene u mojoj okolini jos nisu vidljive na snimcima.
[ 3way @ 07.09.2010. 07:23 ] @
Citat:
Horvat I:
Posmatraj u predvecerja zapadno nebo i imatces priliku na ~ 450 videti svetleci objekat koji prevelikom brzinom za avion leti ka severu i nestaje.


Nebo se moze posmatrati bilo kad i na bilo kojoj visini i pravcu. Mogu se videti i u zenitu.
[ component @ 07.09.2010. 08:23 ] @
Ne možeš videti satelit golim okom bilo predvečerje ili ne. U stvari ako možeš iz Beograda videti automobil u recimo Zaječaru ili Subotici onda možeš možda videti i satelit.
[ 3way @ 07.09.2010. 08:33 ] @
????
Naravno da mozes. S obzirom da odbijaju svetlo sunca, prividna velicina im je bitno veca, a na crnom nebu se to jos lepse vidi.
Neki sateliti, kao sto su oni iz Iridijum porodice mogu imati sjaj i preko -8, sto ih cini najsjanijim objektima na nebu, ne racunajuci Mesec.
Poredjenja radi, Jupiter ima sjaj oko -1.6 do -3 , a Venera do -4.6

edit:
I da dodam, jedan od najzanimljivijih objekata koje mozes da vidis je ISS, a ranije MIR.
[ Horvat I @ 07.09.2010. 08:36 ] @
Sateliti su razlicitih povrsina i kruze na razlicitim orbitama.zbog velike povrsine solarnih panela lako je uocljiv golim okom odsjaj na tamnijoj pozadini neba.
[ Stranger2 @ 07.09.2010. 14:48 ] @
Citat:
Netacno.
Posmatraj u predvecerja zapadno nebo i imatces priliku na ~ 450 videti svetleci objekat koji prevelikom brzinom za avion leti ka severu i nestaje.
Za tacna vremena se obrati radio amaterima posto se reflexija od satelita koristi za uspostavljanje veze.
Ovo o cemu pises je tacno SAMO za telekomunikacione satelite.

Napisao sam "prakticno" stoje.
Narvno kretanje postoji. Ali je to tesko upotrebljivo. Ne moze se satelit kretati kako neko klikce misem. Ima jeftinijih i prakticnijih nacina za gledanje necije kuce od pomeranja satelita.

Citat:
Fokusiranje kamera ide do te mere da se moze videti sta covek radi,kad je na otvorenom i cisto nebo.

Ali kad su zadovoljneni ti uslovi. Ako si nekad leteo avionom i gledao kroz prozor mogao si videti da slika zemlje nestaje i kad nema oblaka. Vazduh je pun raznih neprovidnih cestica i gasova. Sto je veca ualjenost to je svetlost vise zamucena jer je vea kolicina ovih cestica izmedju.
Kamera moze da ima toliko jak zum ali svetlost ne moze od zemlje direktno da dodje do objektiva kamere vec biva lomljena kroz masu cestica. Tu prestaje prakticna prednost upotrebe kamere sa satelita za posmatranje tako malogg objekta na zemlji kao sto je covek ili obicna kuca. Jednostavnije i jeftinije je poslati avion nego pomerati satelit i cekati dan kad nema prasine i oblaka.

Takodje ako ste leteli avionom, mogli ste videti nekada da osim oblaka koji su vidljivi sa zemlje iz aviona mozete videti jos raznih vrsta oblaka u slojevima. Svi oni su smetnja diretnom snimanju sa satelia.

Citat:
Snimci na Google su stari preko 6g posto krupne poomene u mojoj okolini jos nisu vidljive na snimcima.

Pa starost snimaka i pise u podnozju ekrana na Googlu earthu. ....bar je pre pisalo.

Citat:
postoji mogucnost da su tvoje prijateljice cule nesto u vezi google "street viewa"
http://www.google.com/intl/en_us/help/maps/streetview/
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View

To su snimci uzivo sa nadzornih kamera sa raznih mesta u svetu.

Ispravka. Napisao sam sa nadzornih kamera ali google street view nije uzivo vec se bazira na snimcima koji su snimljeni iz googleovih vozila koja su prolazila kroz ta mesta i snimala.

Citat:
posmatrati sta se radi u nekoj kuci (npr. enterijer moje kuce), ljudi, sa dobrim kvalitetom slike,...

Neki ljudi su se zalili da su ima kamere google street viewa snimile unutrasnjost kuce jer su im bila otvorena vrata od kuce i garaze. Pa su ubrzo nakon toga imali provalu. Sad se u nemackoj sudovi bave tim pitanjem. Sigurno je odatle potekla ta prica tvojih prijateljica.
[ 3way @ 07.09.2010. 18:51 ] @
Citat:
Stranger2: Napisao sam "prakticno" stoje.
Narvno kretanje postoji


Sa brzinom od oko par kilometara u sekundi, tesko da stoje i prakticno i teorijski.
[ Zoran Milovanovic @ 07.09.2010. 19:48 ] @
Citat:
Natasa 20: Interesuje me samo zna li neko slucajno kako glasi pun Naziv tog programa da mi napise (za te jace frekvencije)?


Najbolje da pitas svoje Sex & City drugarice. ;-)

[ tomos85 @ 08.09.2010. 00:23 ] @
U USA za dvadesetak dolara možeš da dobiješ satelitski snimak sebe , recimo ispred svoje kuće.
Špijunski sateliti imaju kamere koje mogu da (ako vremenski uslovi dozvoljavaju) naprave snimak na kome se razlikuje muškarac od žene.
Tako su snimani kampovi za obuku terorista u Sahari i kasnije vršena hapšenja na osnovu snimaka (jedna devojka je imala baš poveće grudi i lepo se vidi na snimku).
Međutim ni teroristi nisu baš mutavi. Provalili su vreme nailaska satelita i tada jednostavno uđu u šatore ili se nečim pokriju.
Sateliti su opremljeni i nizom kamera druge vrste ( IC, termalne...) tako da su u stanju da snime i objekte noću ili objekte u zemlji.
Zapanjio me snimak naftovoda kroz Srbiju. Vidi se svaka cevčica , iako je u zemlji na minimum par metara dubine...
Još je drastičniji primer iz skorašnjeg rata na ovim prostorima gde je hrvatska vojska raspolagala snimcima sa satelita na kojima je mogao da se vidi i čin na ramenu vojnika (metalne zvezdice)...
Ono što se vidi na google je razvodnjeno...
Nema više tajni...
[ Stranger2 @ 08.09.2010. 01:39 ] @
Citat:
Još je drastičniji primer iz skorašnjeg rata na ovim prostorima gde je hrvatska vojska raspolagala snimcima sa satelita na kojima je mogao da se vidi i čin na ramenu vojnika (metalne zvezdice)...
Ono što se vidi na google je razvodnjeno...

Pa za takve snimke niko ne može da doakze da su snimljeni iz satelita. Nikad u ovoj drzavi nije bilo bez letova aviona pa niko ne moze reci da neko od njih nije to snimio.

Citat:
kasnije vršena hapšenja na osnovu snimaka (jedna devojka je imala baš poveće grudi i lepo se vidi na snimku).

mogli su da uhapse pamelu anderson na osnovu tog snimka :)

Citat:
Sateliti su opremljeni i nizom kamera druge vrste ( IC, termalne...) tako da su u stanju da snime i objekte noću ili objekte u zemlji.
Zapanjio me snimak naftovoda kroz Srbiju. Vidi se svaka cevčica , iako je u zemlji na minimum par metara dubine...

pa ok. sve su to veliki objekti, npr. tenkovi, kasarne, fabrike, aerodromi. Za takve stvari ima smisla koristiti satelit i cekati odgovarajuce uslove ali za snimanje pojedinca je malo preskupo resenje.
[ Horvat I @ 08.09.2010. 13:47 ] @
kamere snimaju svo vreme, (osim kad je satelit u senci pa nema struje) i po pregledi snimaka odlucuje koliko ce se cuvati i gde upucivati segmenti snimaka, a sto se tice cene kako se izplati od pada tornjeva cuvati sav mobilan i internet saobracaj godinu dana?
[ 3way @ 08.09.2010. 13:51 ] @
Citat:
Horvat I: kamere snimaju svo vreme, (osim kad je satelit u senci pa nema struje)


E svasta...
Pa sateliti nose i baterije sa sobom...
[ boxxter @ 08.09.2010. 14:00 ] @
Citat:
tomos85: U USA za dvadesetak dolara možeš da dobiješ satelitski snimak sebe , recimo ispred svoje kuće.


A zasto je onda francuski predsednik Nikola Sarkozi, zamolio americkog predsednika da mu da najnovije snimke iz satelita, kad se srusio francuski avion u atlantik pre nekoliko meseci, da uz pomoc njih traze prezivele? Zasto ih nije kupio za dvadesetak dolara? Verovatno je francuska vlada ostala bez kesa u tom trenutku. Ili Nikola Sarkozi nije imao kod sebe u dzepu da plati.
[ 3way @ 08.09.2010. 14:01 ] @
Verovatno je bio mrak, pa je satelit bio ugasen.
[ Srđan Pavlović @ 08.09.2010. 14:12 ] @
Ovo je za MZ, otkud ovo u Windows aplikacijama?
[ Horvat I @ 08.09.2010. 14:53 ] @
Citat:
3way: E svasta...
Pa sateliti nose i baterije sa sobom...
Da ali samo za odrzavanje vitalnih funkcija.
[ djoka_l @ 08.09.2010. 14:54 ] @
Citat:
tomos85: U USA za dvadesetak dolara možeš da dobiješ satelitski snimak sebe , recimo ispred svoje kuće.
Špijunski sateliti imaju kamere koje mogu da (ako vremenski uslovi dozvoljavaju) naprave snimak na kome se razlikuje muškarac od žene.
Tako su snimani kampovi za obuku terorista u Sahari i kasnije vršena hapšenja na osnovu snimaka (jedna devojka je imala baš poveće grudi i lepo se vidi na snimku).
Međutim ni teroristi nisu baš mutavi. Provalili su vreme nailaska satelita i tada jednostavno uđu u šatore ili se nečim pokriju.
Sateliti su opremljeni i nizom kamera druge vrste ( IC, termalne...) tako da su u stanju da snime i objekte noću ili objekte u zemlji.
Zapanjio me snimak naftovoda kroz Srbiju. Vidi se svaka cevčica , iako je u zemlji na minimum par metara dubine...
Još je drastičniji primer iz skorašnjeg rata na ovim prostorima gde je hrvatska vojska raspolagala snimcima sa satelita na kojima je mogao da se vidi i čin na ramenu vojnika (metalne zvezdice)...
Ono što se vidi na google je razvodnjeno...
Nema više tajni...


I ja sam gledao taj film - Patriot Games - sa Harisonom Fordom. Problem je što je verodostojnost takvog satelitskog nadzora slična sa krimainalističkim tehnikama iz serija CSI Majami i slične...
[ Stranger2 @ 08.09.2010. 16:04 ] @
Citat:
I ja sam gledao taj film - Patriot Games - sa Harisonom Fordom.

Slicne fore imaju i u filmu: Enemy of the State http://www.imdb.com/title/tt0120660/
[ Wi-Fi @ 08.09.2010. 17:11 ] @
Jbt, koliko gluposti na jednom mestu...
[ mmix @ 08.09.2010. 18:32 ] @
Ovo je kanda u rangu sa vanzemaljcima, UMZ?
[ Natasa 20 @ 08.09.2010. 20:16 ] @
Nije tacno da se u nasoj zemlji nije snimalo pomocu satelitskih snimaka, cula sam pricao je jedan profesor da je jedan covek radio u telenoru i otisao u penziju. Ziveo je negde blizu Ub-a i imao je vezu, jer je radio u telenoru, pa mu je dato pravo na koriscenje satelita. Trebalo je kod njega u dvoristu da se radi u basti, on je platio nekome da mu bere paprike, a sam je negde otisao, a taj sto je morao da bere paprike je ukrao jednu papriku i stavio u dzep videvsi da je gazda otisao, nije ni slutio da ga snima satelit. Kada se gazda vratio, a on zavrsio sa berbom, on mu je pokazao snimak na kome se vidi film kako on krade papriku i stavlja u dzep i pita ga "ko je ovo" (a toje on), on je onda poceo da se izvinjava kaze da je bio gladan pa je morao da uzme malo. Taj profesor kaze da je to bilo stvarno, a i nije jedini slucaj. Ali kaze daje to skupo i da to ne moze bilo ko. Neznam zasto bi jedan profesor lagao? A ja licno takve filmove, kao sto je napisano gore ne gledam, ja za taj film i ne znam, ne znam ni o cemu se radi u njemu uopste i da li ima neko da to jos gleda.
[ pajaja @ 08.09.2010. 20:18 ] @
Djoko, jesi li to ti?
[ fanfon @ 08.09.2010. 21:44 ] @
Citat:
Natasa 20:  Neznam zasto bi jedan profesor lagao?

Pitaj one na pravnom u Kragujevcu...
[ Onaj @ 08.09.2010. 21:56 ] @
Sunce ti kalaisano!
[ maliradojca @ 08.09.2010. 23:20 ] @
Citat:
ukrao jednu papriku i stavio u dzep videvsi da je gazda otisao, nije ni slutio da ga snima satelit

Citat:
on je onda poceo da se izvinjava kaze da je bio gladan pa je morao da uzme malo

hahahaha, svakih mesec dana neki zahebant pokrece ovakve teme.
Pre ove teme je bio onaj sto je uzeo telefon u VIP-u, pa onaj sto je hteo da se smanji(ovaj je vrh) http://www.elitemadzone.org/t384482-0-smanjenje-visine, pa onaj deprimirani student sto nema pare...... Ovo je do yaya!
KEEP ON !

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 09.09.2010. u 00:33 GMT+1]
[ Isak666 @ 08.09.2010. 23:48 ] @
Koji deprimirani student?

Btw ovo sa paprikom mi je najjaci deo
[ dukanizi @ 09.09.2010. 00:03 ] @
Ovo sa paprikom je do jaja! Smejao sam se pet minuta
Na cemu je taj profa?!
[ maliradojca @ 09.09.2010. 00:47 ] @
Citat:
Isak666: Koji deprimirani student?

Ne znam kako se tacno zove tema, bilo je pre par meseci. Isto pocinje relativno normalno, kao i ova tema, a onda lik pocne da ken*a

Citat:
Uf brate onda necu da se zezam.
Ima da kradem ako treba da bih platio racune,samo da me panduri ne privode

Evo je tema sa VIP-om http://www.elitemadzone.org/t4...anje-racuna-za-mobilni-telefon
[ mmix @ 09.09.2010. 07:45 ] @
rofl, u 'ebem ti kad se sad nisam slogirao nikad necu

"ukrao jednu papriku i stavio u dzep videvsi da je gazda otisao, nije ni slutio da ga snima satelit"

ajoj, boli me stomak od smeja
[ boxxter @ 09.09.2010. 08:07 ] @
Najludje provale su kada objasnjavas kako radi satelitska navigacija, nekom ko ima dijagnozu paranoje. Bilo je tu dobrih komentara.
[ djordje1979 @ 09.09.2010. 08:21 ] @
Citat:
maliradojca: pa onaj sto je hteo da se smanji(ovaj je vrh) http://www.elitemadzone.org/t384482-0-smanjenje-visine
KEEP ON !

Tema je vrh, samo nastavite:)
A tebi hvala za link dosta dugo sam ga trazio i na kraju odustao.
[ Pirossi @ 09.09.2010. 11:12 ] @
Citat:
nataša20:
Interesuje me samo zna li neko slucajno kako glasi pun Naziv tog programa da mi napise (za te jace frekvencije)?

to su opasne frekvencije.
[ jablan @ 09.09.2010. 11:28 ] @
[ jnk @ 10.09.2010. 08:11 ] @
[ Bojan Basic @ 16.09.2010. 00:55 ] @
Citat:
maliradojca:
Citat:
Isak666:Koji deprimirani student?

Ne znam kako se tacno zove tema, bilo je pre par meseci. Isto pocinje relativno normalno, kao i ova tema, a onda lik pocne da ken*a

Ima malo više, evo baš za koji dan će godišnjica.

http://www.elitesecurity.org/t376197
[ Nikola 23 @ 19.09.2010. 20:35 ] @
A u pa sta je ovo, ko ovo sve pise, odakle ovoliko gluposti na jednom mestu (sada mi je jasno sta Wi-Fi kaze). Devojka (ko god da je) je lepo i jasno pitala/o ime tog programa, a ne filozofije, onaj ko nezna kako se zove pun naziv ili nije ljubazan da kaze, bolje bi bilo da ne pisu nista, uvek ima ko to zna, nego da omalovazavaju i sebe i kvalitet ovog sajta. Kakvi filmovi, kakvi vanzemaljci, ... Onaj ko zna, a nece da svi vide odgovor, neka joj lepo posalje pun naziv tog programa za te satelite u pp i gotovo, nece niko znati, zna ce samo ona! To zasto njoj to treba to je njena privatnost! Ima pravo da zna.
[ abyss @ 19.09.2010. 23:43 ] @
Citat:
Nikola 23: Ima pravo da zna.


Stvarno ljudi kakvi ste! Pa kazite joj :D
[ barakuda111 @ 20.09.2010. 10:28 ] @
Citat:
abyss: Stvarno ljudi kakvi ste! Pa kazite joj :D


Cak i ako nepostoji ;)
[ Maksa12 @ 26.09.2010. 18:46 ] @
Citat:
Zna li neko kako se zove program pomocu kojeg se moze sve videti satelitskim snimkom (Google earth moze samo do krova da zumira tj. ograniceno je zumiranje, a i ko zna kolko su ti snimci stari). Cula sam da se moze pomocu satelitskih snimaka posmatrati sta se radi u nekoj kuci (npr. enterijer moje kuce), ljudi, sa dobrim kvalitetom slike,... Cula sam da se tesko dolazi do tog programa i da je mnogo skup i da je tesko dostupan obicnim korisnicima, ali znam da to ima (cula sam od mojih prijateljica). Koristi se uglavnom za nadzor.
Interesuje me samo zna li neko slucajno kako glasi pun Naziv tog programa da mi napise (za te jace frekvencije)?

Hvala!


Ili joj kazite barem ko bi to mogao da zna, ako niko nezna sam da kaze.
[ Miodrag 56 @ 04.11.2010. 09:52 ] @
Natasa, pa pazi ovako, ja mislim da to tesko da ces naci, po pravilo civili nemaju pravo na to, ali ja ne znam (i ja bi to voleo) hakeri uspevaju da provaljuju sisteme i da udju u sistem, pa verovatno i da moze nekako nelegalno pristupiti (hakerski) i satelitima, ali to je u ovom forumu zabranjeno pisati, raspitaj se ti, malo i pogooglaj, potrazi,...

Ali ja mislim, ali nisam siguran da ti za to sto ti hoces, nije potrebno to skupo satelitsko snimanje, to ces tesko pronaci (legalno neces sigurno), to moze kada bi negde uspela da kupis ili da sklopis od delova (jeftinije) neki teleskop (treba da je sto bolji).
Ti teleskopi imaju, gledao sam jednom po televiziji, stakala za mikroskope, pa moze da se po potrebi kako se podese da uvelicavaju i priblizavaju (zumiraju), pa ako mogu nebeska tela da priblize, pa cak i zvezde, za njega nije tesko da priblizi prema necemu sto ti treba(sta je to za njega). Ja predpostavljam da ti jaki teleskopi pomocu kojih se moze odrediti i udaljenost neke zvezde i od cega se sastoji (u nauci) su dosta skupi ako hoces da ih kupis gotove, zato bi ti preporucio da ti nadjes negde servis za te mikroskope i teleskope,... pa da probas da se dogovoris sa nekim serviserom koji ima iskustva sa tim da ako imas neki durbin, dvogled ili kupis neki jeftiniji teleskop, pa da ga raskomadas, da zamenis stakla zamenis boljim , dodas jos nesto za podesavanje daljine, bilo bi bolje da nadjes semu kako se prave ti teleskopi pa kupis te delove ili razvalis nesto sto kupis, a gde ima takvo staklo pa da ga sastavis, ne mora da bude toliko veliko kao pravi teleskop, ali da moze da funkcionise kao teleskop (potrudise da sklopis teleskope po ugledu na one jake teleskope namenjene nauci, odnosno koji mogu dugo i daleko i jasno da zumiraju). Pa ako sve uspes, onda bilo bi pozeljno da se popnes na neko brdo, planinu, npr. na Avalu,... ili sa Beogradjanke (nebi ti preporucio), ili u Malu Mostanicu, Drazevac, tamo imas dobar vidik, pa da uperis taj teleskop prema podnozju i da zumiras sve dok ne pocne dobro da se vidi, pa da tajno nadgledas sta te interesuje, a narocito ako je lepo vreme i nema magle, mozes skoro sve da vidis bez satelita i da pratis koga hoces s visine, ako odaberes dobar ugao, a bilo bi pozeljno ako zivis negde u nekom naselju okruzenom brdima i gde ima dobar vidik ka tvom kraju, onaj koga budes trazila da ga pratis, nema sanse da te provali, ako ga ti pratis oko 1-2km iz daleka i s visine. Sa teleskopom tim
mozes jasno da vidis kada dovoljno zumiras i ono u podnozju sta nemozes golim okom da vidis ili vidis kao tackicu iz daleka. A kada padne mrak, mozes da vidis i sta se u kucama radi kroz prozor kao sto si trazila, ako zumiras i podesis sa vrha prema nekom prozoru koji je osvetljen i slabo zavesen (da vidis jasno tvoju kucu) mozda cak i kroz rupice (jer ima u sebi stakla za mikroskope, pa bi trebalo da moze). Ali ako ti vec nesto da vidis bolje ti to teleskopom,... A ja mislim da se to moze i pomocu one opreme za gradjevinu sto zumira (znas ono sto stoji kao kamera pored gradilista i zumira), pa mozda mozes i na to nesto da nadogradis neki deo za dodatno zumiranje, ali pazljivo, ali nemoras. Kamere za snimanje i nemogu bas nesto mnogo da zumiraju. Ti probaj, nisam siguran da sve to moze, ali trebalo bi. Zelim ti srecu.

I ja cu to da pokusam. Ako neko ima neko iskustvo sa tim, neka mi da ideju i gde ima u Beogradu tih servisa,... I koliko kostaju stakla
(delovi).

Hvala! Pozdrav svima!



[Ovu poruku je menjao Miodrag 56 dana 04.11.2010. u 11:04 GMT+1]
[ tomos85 @ 02.04.2021. 17:58 ] @
Možda je gospođa ciljala na neki program za obradu snimaka. Postoje takvi super-programi (nisu komercijalni) koji od sasvim mutne slike "izvuku" HD rezoluciju. Naravno to ne može da radi na običnom PC računaru. Već dugo se to koristi u mnogim vojskama i policijama...Poznat je slučaj u USA kad je neki ludak sa snajperom sa neke visoke zgrade , nasumično ubijao prolaznike...Poređenjem sateliskih snimaka plus snimaka nadzornih kamera i njihovom daljom obradom na super računaru, prvo su identifikovali auto koji je koristio (tablice), a onda i njega...
Te tehnologije i softver strahovito brzo napreduju, tako da iole kvalitetnu diskusiju na ovu temu može da da samo neko ko se time bavi u kontinuitetu. Ne spadam u takve.
[ mjanjic @ 02.04.2021. 18:24 ] @
Koriste se AI algoritmi za rekonstrukciju, ali daleko je to od one priče iz CSI (šala na tu temu, ali mislim da je taj niz sličica urađen prema stvarnoj sceni) gde zumiraju šraf koji drži tablicu, na kome se u odrazu vidi lice osobe...

Nešto slično se sada koristi i na telefonima, tj. AI algoritmi "ulepšavaju" sliku, jer bez obzira na silne megapiskele u telefonskim kamerama, realna kvalitet koje daju te kamere je đubre u odnosu na fotoaparate koji koštaju kao najskuplji telefon, da ne pričamo o fotoaparatima za koje najjeftiniji kvalitetan objektiv košta kao taj najskuplji telefon.