[ madcama @ 03.10.2010. 11:41 ] @
Za pocetak me zanima ima li gde da se kupi filter za kucni dimnjak. Jos bih voleo da znam koliko ga je puta potrebno cistiti u toku sezone?

Ili mozda imate neko drugo (mirnodopsko) resenje kako da smirim komsiju koji mi po celu zimu prigovara da mu dim ide u kucu. Meni je dimnjak bar 1m isnad krova.
[ tihi2 @ 03.10.2010. 13:54 ] @
Bojim se da to može da podosta košta.
Prijateljica mi je imala (i još ima) takav problem. Komšijin dimnjak se nalazi na 4m od njene terase (to su one NS varijante da investitor kupi staru kuću, sruši je i izgradi 3 sprata sa 6 stanova). Posle ubeđivanja, gde je komšija rekao da on nema ništa protiv filtera ali da oni to finansiraju jer on nema para, potegnu inspekcije (3 ili 4 različite) i ispostavi se da mu ne mogu ništa osim da ga mrze.
I sada žive tako (od 2005.) i čekaju da se pojavi investiror koji će otkupiti tu kuću pa izgraditi zgradu i preći na grejanje iz Toplane.

Pošto živim u kraju gde su kuće, a većina kao i ja prešla na loženje od kako je gas otišao u ... , pojavljuje je problem sušenja veša. Da ne bi sveže opran i osušen veš smrdeo na dim, ljudi kupuju mašine za sušenje... pa tako ušdediš na loženju, a potrošiš za sušenje veša.
[ zasun @ 03.10.2010. 18:54 ] @
Citat:
madcama: Za pocetak me zanima ima li gde da se kupi filter za kucni dimnjak. Jos bih voleo da znam koliko ga je puta potrebno cistiti u toku sezone?

Ili mozda imate neko drugo (mirnodopsko) resenje kako da smirim komsiju koji mi po celu zimu prigovara da mu dim ide u kucu. Meni je dimnjak bar 1m isnad krova.


Ako ložite peć na drva, postoji rešenje da se eliminiše dim naknadnim sagorevanjem dimnih gasova tako da iz dimnjaka faktički ne izlazi nikakav dim. Potražite na internetu pod nazivom "Wood gas stove", "Wood gas furnace", "Rocket stove", "Avan stove".....
[ madcama @ 03.10.2010. 22:30 ] @
Citat:
zasun: Ako ložite peć na drva, postoji rešenje da se eliminiše dim naknadnim sagorevanjem dimnih gasova tako da iz dimnjaka faktički ne izlazi nikakav dim. Potražite na internetu pod nazivom "Wood gas stove", "Wood gas furnace", "Rocket stove", "Avan stove".....


Da li se pod ovo podrazumeva i kombinacija drva u uglja? Predpostavljam ne.
[ zasun @ 04.10.2010. 04:03 ] @
Citat:
tihi2: Bojim se da to može da podosta košta......


Tu ste u pravu.

http://www.mfkv.kg.ac.rs/index...view&gid=195&Itemid=57

http://www.irma-ps.com/srpski%20WEB/srpski%20proizvodi.htm

http://www.vin.bg.ac.rs/040/download/Komplet%20ELFI%20sajt.pdf

http://inovacija.org/index.php...innovation&idinovation=129

[Ovu poruku je menjao zasun dana 04.10.2010. u 05:33 GMT+1]
[ evropea 2 @ 30.06.2019. 10:32 ] @
Dali je neko nasao resenje za preciscavanje dima .??
[ mali genije @ 30.06.2019. 11:19 ] @
Citat:
evropea 2: Dali je neko nasao resenje za preciscavanje dima .??

Ima resenja....daj opis sta ti treba.
[ evropea 2 @ 30.06.2019. 16:01 ] @
Pa trba mi vodeni filter za preciscavanje dima iz kotla .Radi se o gradskoj zoni gje nema toplane ni gasa pa se lozi na kruta goriva zbog cijene.A dim smeta komsijama zbog vesa i smrada od dima.
[ mali genije @ 02.07.2019. 17:36 ] @
Citat:
evropea 2: Pa trba mi vodeni filter za preciscavanje dima iz kotla .Radi se o gradskoj zoni gje nema toplane ni gasa pa se lozi na kruta goriva zbog cijene.A dim smeta komsijama zbog vesa i smrada od dima.

Uh ti vodeni nisu bas jeftini, potrazi eko dim pa pitaj cenu
[ evropea 2 @ 03.07.2019. 09:23 ] @
Cena je 3200 evra .Taj eko dim mi nije pouzdano resenje.Od nekog mog prototipa sto sam pravio .Dalo se zakljucit da se na vodi stvori sloj prasine od pepela i pocne da propusta dalje tako da mi pod tim uglom neodgovara.Drugo su mlaznice sto ce se da zacepe povremeno .I TRECE KAD TAJ DIM OHLADIMO ON NECE ILI CE MANJE DA IDE PREMA VRHU DIMNJAKA I NARAVNO DA STVARA PROBLEME KOTLU U RADU.Mislm da cena nije realna a ni proizvod od nerdjajuceg celika je bespotreban .Nije uradjen da moze raditi samostalno.A toliko vode i struje i jos problemi nije bas to sto trazim .

Cudi me da nema zainteresovanih za takvo resenje a toliko smoga izlazi iz malih kotlovnica i na tome se bas nista neradi.Pelet lijepo mirise kad sagoreva ali izbacuje cestice pepela .
[ pzec @ 03.07.2019. 12:42 ] @
Svako gorivo ima svoju nečistoću koju treba spriječiti da zagađuje okoliš.
Preporuka da se pepeo od peći na pelete ne koristi na biljkama namijenjenim za ljudsku i životinjsku hranu.
Za dobro sagorijevanje bio energije je više bitna temperatura u kojoj izgara gorivo sa što manje učešća zraka. Kod korištenja ventilatora za bolje izgaranje stvara se veća mogućnost onečišćenja okoliša. Taj filter koji spominješ je jako jeftin koliko štiti okoliš. Zakonom nije propisan za male potrošače kao kuće. Učešće bio energije za zagrijavanje prostora je razvijenim zemljama do 20%, to samo po sebi ukazuje na štetnost koja proizlazi iz istog.
[ evropea 2 @ 03.07.2019. 14:09 ] @
Imas li ti idejno resenje da ljudima nedimim pod balkon ili da ih tuzim sto su mi napravili zgradu iz kucu. Da vidimo kako se cestice i smrad mogu da uklone.Katalizator na autima je dobra stvar a zar ne moze i na kotao nesto tako.
[ mali genije @ 03.07.2019. 16:57 ] @
Citat:
evropea 2:
Cena je 3200 evra .Taj eko dim mi nije pouzdano resenje.Od nekog mog prototipa sto sam pravio .Dalo se zakljucit da se na vodi stvori sloj prasine od pepela i pocne da propusta dalje tako da mi pod tim uglom neodgovara.Drugo su mlaznice sto ce se da zacepe povremeno .I TRECE KAD TAJ DIM OHLADIMO ON NECE ILI CE MANJE DA IDE PREMA VRHU DIMNJAKA I NARAVNO DA STVARA PROBLEME KOTLU U RADU.Mislm da cena nije realna a ni proizvod od nerdjajuceg celika je bespotreban .Nije uradjen da moze raditi samostalno.A toliko vode i struje i jos problemi nije bas to sto trazim .

Cudi me da nema zainteresovanih za takvo resenje a toliko smoga izlazi iz malih kotlovnica i na tome se bas nista neradi.Pelet lijepo mirise kad sagoreva ali izbacuje cestice pepela .

Sta reci,jeftino i dobro resenje ne postoji.Sto se tice tvog prototipa nesto ti ne valja jer sam i sam licno iskopirao jedan:-),sam filter zahteva povremeno odrzavanje i zamenu vode,dizne ti verovatno nisu dobre ako je dolazilo do zapusenja..tebi je naj jeftinije resenje da zakacis montazni dimnjak na njihov objekat i tako resis problem.
[ evropea 2 @ 03.07.2019. 17:24 ] @
Ma nisa naletio na neku interesantnu ideju jer malo ko se bavi tom temom .Od dizna sam odustao .Nije problem ponekad ocistiti filter ali da radi.Jeftino resenje postoji samo treba vremena i da se odklone nedostatci ako vec nepostoje orginali. Moram malo poljake da prelistam oni imaju ideja .Filter se nemora praviti od prohroma kao sto je eko dim pravio .Plastika dobro trpi dim i sve sto nagriza metal .Razmisljam o razslojavanju vode tako da bi koristio istu vodu duze vremena .Razmisljam o turbini sto prepira i tjera dim sa potisom u dimnjak .

Resenje postoji samo treba ekspermetisati .Pola kante od jupola skupim kad ocistim dimnjak jednom godisnje .Nek bude za duplo toliko to na 50 litara vode u rezervaru nije tragicno.Koje posledice nosi taj eksperiment ne znam .Ali sam siguran da se moze rijesit kad se sagledaju sve okolnosti .

Ma ne moze na njihov objekat daleko je jer kazu da pada pepeo nemogu da suse ves na balkonu mada ga i nesuse u zimu.Greju se na struju vise se mrznu ali da se nesvadjam pokusacu nesto da kombinujem.
[ pzec @ 03.07.2019. 19:15 ] @
Smatram da ideš u pogrešnom pravcu, čekaš nekog tko će proći putem pored tebe a ne znaš gdje će to biti. Ako kontroliraš samo jedan mogući prolaz a to je izgaranje u tvom slučaju onda nemaš što čekati negdje na putu do krajnjeg odredišta. Za početak treba znati vrstu goriva kojim misliš grijati prostor i načina izgaranja istog, opis kotla i načina loženja. U prethodnom upisu sam napisao što je važno za dobro izgaranje goriva. Da bi se odvijao takav proces trebaš višak energije spremiti u spremnik, opet dolazimo do toga da jedno riješenje bez sveukupnog rješenja neće dati dobar rezultat. Ako radiš samo na tome da smanjiš vidljivu komponentu dima onda radi u pravcu kojim si krenuo.
[ evropea 2 @ 03.07.2019. 20:05 ] @
Da smanjim miris i cestice pepela sto ventilator podigne.
[ pzec @ 03.07.2019. 20:40 ] @
Vrsta, dimenzija i vlažnost goriva, dimnjak za vrstu goriva i kotla, regulator propuha na dimnjaku. To je osnovno od kuda treba krenuti.
[ evropea 2 @ 04.07.2019. 06:02 ] @
Vrsta goriva i vlazbost je uvijek ista ili slicna .Propuh isto tako regulise ventilator a zug regler sam demontiro .Donio mi je vise stete nego koristi..Jedan dio izmenjivaca sam riesio mehanickim ciscenjem i dobrim dijelom se pepeo odvaja u pepeljaru .Ali ventilator povuce praha od pepela,Za spremnik toplote ja nemam bas neko pozitivno misljenje jer nekako imam misljenje da je lakse grejati i odrzavati 300 litara nego 1800 l. Naravno sa kontrolisanim energentima .Rad sa automatskim gorionikom sto moze da odrzava temperaturu kotla na 70-75 .Histerza je 5 c .Isprobano da trosi manje energije ma da se krsi necija teorija ali meni se tako pokazalo.

Postoje nacini odrzavanja temperature vode u kotlu bez vecih oscilacija.Tako da skladistenje energije nije bas produktivno.Napominjem da imam spremnik toplote 1500 l cas centometalov izolovan propisno.Ali mislim da je zderac energije bezpotrebno.
Zbog velike mediske propagande proizvodjaca moja teorija je suluda ali tacna.Prica da kotao namijenjen za izgaranje cvrstog goriva nekih zastarelih proizvodjaca .Po nekoj njihovoj formuli i iskoristivosti od recimo 90 % meni je vise nego nemoguca.

Za izradu vodenog filtera nemislim na forumu sresti nekoga slucajno nego mislim naci neki link gdje mogu doci do nekih vjerodostojnih podataka.Za sad je ostala opcija prepiranje dima kroz vodenu zavjesu bez visokog pritiska i mlaznica.