[ Mordred @ 17.10.2010. 13:59 ] @
Potreban mi je usisivač za pepeo ili metalna kutija na koju se povezuje usisivač, da sam pepeo ne bi dolazio u kontakt sa usisvačem.
Pepeo koji usisvam je potpuno hladan i nema žiške, ali se procesom usisvanja toliko usitni da prolazi kroz filter na usisvaču koji trenutno koristim.

Da ne ostavljam fotke, ko je koristio ovakve uređaje, zna o čemu govorim :)

Vidim da Einhell ima neke modele (našao sam preko Hrvatskog Nekermana), ali na sajtovima naših distributera ih nema. Pozvaću ih telefonom u ponedeljak.
[ Predrag Supurovic @ 18.10.2010. 08:55 ] @
Trebalo bi da ti stvar resi bilo koji vodeni usisivac.
[ gari021 @ 18.10.2010. 10:17 ] @
Vidjao sam prosle godine u wobby housu ili u uradi sam radnjama.
[ Mordred @ 18.10.2010. 16:33 ] @
Pedja, usisivač sa vodenim filterom mi ne radi posao, jer u kotlarnici nemam gde da prospem tu vodu/blato posle usisavanja, a hladan pepo mogu da stavim u kese od peleta i odmah nosim napolje. Svoj Zeppter ne bih koristio za to (čak ni da probam :)), a da kupim neki jeftin usisvač, sigurno bi se filteri vrlo brzo zagušili mikroprašinom.

Gari, nisam danas stigao, sutra ću da odem do Wobby-ja i Uradi Sam, pa javljam kakva je situacija.

Našao sam preko http://www.merkant.co.rs/oprema.html i sprava košta 4613 dinara, ali ima samo metalni filter, a mikročestice (bar u prvih nekoliko usisavanja) prolaze u usisivač i samim tim u prostoriju, jer retko koji filter na usisvaču može to da zadrži. Nije problem da prođe neka količina, i ovako je kotlarnica puna prašine, ali trenutno, čim usisam pepeo, moram da bežim iz kotlarnice, dok se ne slegne dimna zavesa.
[ merkant @ 20.10.2010. 17:13 ] @
Evo kako izgleda taj separator za usisavanje pepela





Uploaded with ImageShack.us


Ispod poklopca mozete videti metalnu resetkicu koja svakako zadrzava krupnije delove pepela. Licno sam testirao separator na novom filteru i posle jednog usisavanja kaminskog pepela, filter je poprilicno pocrneo i navukao se sitne prasine ali nije prasio iza sebe. Kod Pedje je verovatno problem i u usisivacu.

Sve u svemu, kao sto sam i Pedji napisao, ako resite da usisavate pepeo, separator donekle moze da posluzi ali se spremite na cesce ciscenje ili zamenu filtera u usisivacu.
[ Mordred @ 20.10.2010. 17:28 ] @
Kolika je cena filtera?

Ja imam usisvač star 10+ godina, sa ogromnim metalnim kanisterom i nekim platnenim filterom između motora i rezervoara, ali pošto je filter star, počeo je da pušta sa strane. Pored toga, pepeo prolazi i kroz filter, pa ulaze u motor usisivača, a onda počne da praši i sa druge strane.
Usisivač je suviše star (Sloboda 4000), pa nigde nisam uspeo da nađem taj filter.

Našao sam u komšiluku dve prodavnice koje tokom sledeće sedmcie očekuju Einhell kanistere za pepeo, poslednja cena je bila oko 2000 dinara, ali u obe prodavnice sam dobio isti odgovor u vezi sa filterom:"Nem' pojma".
[ merkant @ 21.10.2010. 17:30 ] @
Da, za tu dimnu zavesu je upravo krivac neispravan filter na usisivacu a ne separator. Medjutim, to upravo potvrdjuje moj test i zalosnu cinjenicu da sitan pepeo ipak prolazi kroz resetkicu na separatoru

Za filter i cenu bi verovatno trebalo da se obratis u nekom Slobodinom servisu
[ Mordred @ 21.10.2010. 18:32 ] @
Filter sam tražio po prodavnicama koje se bave takvim stvarima i na buvljaku na NBGD. Gde da nađem servis Slobodnih usisvača? :)
[ Mimaks @ 21.10.2010. 19:09 ] @
usisivac za usisavanje pepela probaj da nadjes u uradi sam ... prosle zime su ga reklamirali za nekih 4-4,5k din
[ dullence @ 22.10.2010. 13:55 ] @
Servis za Slobodu je u Bulevaru 100-tinak metara iznad Batutove ulice sa leve strane u novoj zgradi . Čini mi se da je u prvom prolazu pa samo pravo. Pozz
[ Mordred @ 04.11.2010. 11:49 ] @
Nisam našao servis Sloboda usisivača, ali mi ljudi iz komšiluka rekoše da je on ipak ispod Batutove tj. bliže centru.

Anyway, servis mi izgleda neće ni biti neophodan, jer sam dobro izduvao motor usisvača, usisao filter drugim usisvačem i kupio Einhell kanister za pepeo. Kupio sam ga pre desetak dana, a juče vidim da se nalazi u katalogu Einhell-a za novembar. Kanister me je koštao 3000 dinara. Pored metalnog filtera, ima i jedan papirni, za koji nisam siguran koliko će da traje, ali za sada je OK.

Sa usisvačem mi je potrebno 15-20 sekundi da usisam kotao, a sa ovim kanisterom (i istim usisvačem) mi je potrebno preko minut. Ipak kroz kanister mnogo slabije vuče. U svakom slučaju, usisvač sada ne praši, jer se pepeo zadržava u posudi ispred usisvača i na filteru te posude, tako da ne dolazi do filtera usisvača koji je oštećen i koji mi je pravio problem.
[ d02 @ 01.12.2010. 04:31 ] @
Interesantna tema jer i mene muči sličan problem. Prilikom čišćenja pepela, kad ga vadim lopatom iz kotla, diže se oblak supersitnog pepela i ja se gušim u njemu. Koristim one maske koje se stavljaju na lice ali ipak se dobar deo i udahne. Ukoliko bi se taj pepeo usisavao, mnogo manje bi se dizao u vazduh i samim tim bi bilo mnogo lakše odraditi taj posao.

Grejem se na baliranu sojinu slamu a tu ostaje puno finog sitnog pepela. U hladnim danima se troši 8-9 bala i tu bude otprilike jedan džak (od veštačkog đubriva) pepela dnevno, tako da mi ovi kanisteri iz pređašnjih postova ne vrede mnogo.

Jednom prilikom sam bio u jednom manjem pogonu za proizvodnju nameštaja od iverice i tamo video da pored mašina za sečenje iverice stoje džakovi sa piljevinom. Pored svake te mašine je iznad cirkulara (ili već kako se to zove) bilo jedno debelo fleksibilno crevo koje je usisavalo piljevinu prilikom sečenja iverice i transportovalo tu piljevinu direktno u neki beli džak iza koga nije bilo ništa. Gde je tu usisivač i na koji to način uopšte radi, nije mi jasno. Da sam tad znao da će me mučiti ovaj problem pogledao bih to detaljnije.

Da li neko možda zna kako rade ti industrijski skupljači piljevine i da li bi se to moglo primeniti za ovaj naš problem? Dakle nešto što će vući pepeo preko creva sa jednog kraja, onda to "nešto" u sredini, i na dugom kraju (preko drugog creva) izbaciti pepeo u najlonski džak (one crne vreće za smeće).
[ merkant @ 01.12.2010. 08:35 ] @
d02, to o čemu pričaš je nešto slično usisivačima koje ja prodajem. Medjutim, opet dolazimo do filtera.
"Ono nešto u sredini" je narodski rečeno, usisivač. On usisava prljavštinu, odlaže je kesu ili šta već, ali taj vazduh mora negde i da izadje. Filter je taj koji propušta vazduh a zadržava nečistoću. Kod centralnog usisavanja, taj vazduh odlazi napolje, tj "ono nešto u sredini" može da bude locirano van prostorije ili da ima izvedeno crevo za izduv napolje. To je odlično rešenje u pogledu samog čišćenja kotla, jer se ne prašiš i ne udišeš taj pepeo. Medjutim, nemoj da bacaš onu masku za lice jer će ti trebati prilikom čestog vadjenja i čišćenja filtera u usisivaču. Zamisli kako taj filter može da izgleda nakon samo jednog usisavanja kotla? Zato ti predlažem da ako se odlučiš za taj industrijski usisivač, obavezno obratiš pažnju na filter. Piljevina je mnogo krupnija od pepela i samim tim filter mora da bude drugačiji. Gorepomenuti kanisteri-separatori u ovom slučaju i imaju nekog smisla jer odstranjuju krupniji pepeo da ne dodje do usisivača i bar u nekoj meri produžavaju efikasno dejstvo filtera i samim tim odlažu njegovo čišćenje ili zamenu.
[ d02 @ 01.12.2010. 11:56 ] @
Zvučaću smešno jer se ne razumem u to, ali ću ipak rizikovati i pitati nešto.

Kod klasičnog usisivača motor uvlači vazduh kroz kesu u kojoj se zadržava prašina. Dakle, ta kesa je dovoljno "porozna" da kroz nju prođe vazduh a opet dovoljno gusta da ne prođe prašina. Za one baš sitne čestice koje prođu kroz kesu se postavlja filter ispred motora kako se ovaj ne bi zapušio i pregrevao. Nadam se da je ovo do sad tačno.

Sad me zanima da li postoji (da li je uopšte tako nešto moguće izvesti) takav sistem da vreća u kojoj se skuplja prašina nije prolazna već krajnja u tom celom sistemu, odnosno da ona ne mora biti od, za vazduh, propusnog materijala već npr. najlonski džak. Zapravo, meni bi najviše odgovarao najlonski džak jer kad se napuni da ga samo svežem i uklonim, odnosno da ga ne moram preručivati jer u tom slučaju ponovo imam oblak prašine kao i kad direkno ubacujem pepeo lopatom iz kotla u džak.
[ Mordred @ 03.12.2010. 10:16 ] @
d02, Možda bi mogao da napraviš neki nosač za džak (ali najlonski, teško tanki crni za đubre), pa na vrh tog nosača namontiraš poklopac kanistera za usisvanje ili ceo kanister, sa odsečenim dnom. Evo kako izgleda Einhell. Na drugoj fotografiji se vidi metalni filter, a ako se malo bolje pogleda, unutra se vidi i papirni filter, koji zapravo štiti usisivač od pepela.

Veoma je važno da usisvač bude što jači, jer usisavanje kroz filter drastično smanjuje snagu.

[ pecinjo @ 13.12.2010. 16:37 ] @
Ja kad skupljam prašinu prvo je malo pofajtam vodom da ne leti svuda, ne da se zalije da postane blato nego samo malo da se pokvasi gornji sloj.
[ Dominator08 @ 30.11.2013. 13:04 ] @
Da li neko koristi ovakve usisivače za usisavanje toplog/vrelog pepela u kotlu? Na uputstvu za usisivač piše da ne sme da se koristi za usisavanje toplog pepela i da bi trebalo sačekati barem 24 sata da se ohladi, što je teoretski nemoguće u bilo kom slučaju jer se svaki gorionik pali na po nekoliko sati, pa nikada neće ni moći da se pepeo toliko ohladi. A kupovao sam usisivač samo iz tog razloga..
Ne znam šta bi to moglo da se desi sa usisivačem ukoliko se desi da upadne neki užareni komadić pepela, da se zapali, eksplodira, šta?