|
[ Java Beograd @ 26.10.2010. 16:00 ] @
| Dakle, vidim da se na ovom forumu već duže vremena u više odvojenih tema provlači jedna zabluda: da neka električna grejna tela "suše" vazduh a druga ne.
Kao, jelte, ako je grejna površina mala, onda se vazduh suši, a ako je, jelte, grejna površina veeeelika, vazduh se ne suši. (WTF ?!) Ili, ako je grejno telo jeftino, onda suuuuši, a ako je to skupo plaćen Norveški, onda je vazduh ko na Zlatiboru. LOL !!
Elem, dragi moji zaverenici, moram da vam kažem da ukupna apsolutna količina vodene pare u vazduhu, u zatvorenoj prostoriji, nikako ne može da se promeni grejali vi ili ne. Relativna vlažnost vazduha se menja u zavisnosti od temperature. Pri istoj apsolutnoj količini vodene pare u vazduhu, kod više temperature relativna vlažnost vazduha je manja. Pri tome, taj isti vazduh pojma nema da li je zagrejan daljinskim grejanjem, jeftinim kineskim uljnim radijatorom ili skupim Norveškim odnosno mermernim.
|
[ tdjokic @ 26.10.2010. 16:25 ] @
Ti si o ovome vec jednom pricao, sto sam ja tu i tamo spominjao. NISAM strucnjak za vlaznost vazduha ali ostajem pri tome da je OSECAJ u prostoriji koju greje mala, usijana povrsina necega, jacine 1000 vati, mnogo losiji od osecaja ako je tih 1000 vati rasporedjeno na mnogo vecu povrsinu. Nekad ranije sam nesto malo citao o tome, ali nisam dobro razumeo, pa ni zapamtio, ali ovo sto kazem JESTE tako.
Da dodatno objasnim. Verovatno znas sta je fen, odnosno sta se podrazumeva pod tim nazivom - ona omanja elektricna sprava za susenje kose a moze da posluzi i u neke druge svrhe. Sta se tamo dogadja - jedan deo vazduha u prostoriji se zagreje daleko iznad temperature prostorije i oduzima vlagu kosi. Ako zrak iz fena usmeris u nos nece ti biti prijatno. Znaci, ne govorim ja o ukupnom vazduhu u sobi, ni o ukupnoj kolicini vlage u sobi, nego o nekoj pojavi koju ne znam da objasnim ali sam imao vise razlicitih tipova grejalica i uglavnom je osecaj sa tim malim jako los.
Nisam se ranije setio a trenutno nemam mogucnosti da uradim sledeci eksperiment: da ukljucim naizmenicno jednu "losu" i jednu "dobru" grejalicu da pa uporedim vrednosti koje pokazuje higrometar koji imam. Dalje, na nekim ovlazivacima vazduha postoje higrostati. STA oni mere ako je istina ovo sto ti tvrdis da je vlaznost vazduha stalno ista? Kad se vazduh "osusi", sta god to znacilo, higrostat ukljucuje ovlazivac. Kad se vazduh opet dovoljno "ovlazi", higrostat iskljucuje spravu.
Ponavljam, nisam strucnjak, mozda je to sto covek oseca ta relativna vlaznost o kojoj pricas, ali je ona primetna, merljiva i utice na coveka.
[ edo_ze @ 27.10.2010. 11:28 ] @
Obojica ste u pravu.
Količina vlage u prostoru je ista, no osjećaj je drugačiji zavisno od vrste grijanja i položaja grejnih tijela.
Ako je jedan dio prostora podhlađen vlaga se kondenzuje na zidove (ili staklo, svejedno) pa je manje u vazduhu.
Ako se opet dovoljni podigne temperatura prostora, pa se i sami zidovi ugriju vlaga isparava i nestaje sa zida, ali je eto opet u vazduhu.
Znači ako grijete prostor kvarcnom grijalicom sva je radijacija usmjerena prema unutrašnjosti prostora, dok zid iza grijalice se ne grije. Ali ako koristite nešto tipa radijatora ili konvektora nema takve radijacije već zrak struji prema gore, odnosno drugačije se odnosi prema zidovima ili drugim površinama koje se podhlađuju i kondenzuju vlagu.
Svojevremeno sam uveo grijanje inverterom i baš zbog priča o isušivanju vazduha (a malo dijete je tu) nabavio sam i higrometar i nekakav švapski ovlaživač.
Međutim tokom cijele sezone grijanja meni se vlažnost kretala oko 60%. Jest da je kineski, ali tokom ljeta bogami je hoda od 35 do 70% zavisno od doba dana i noći, tako da ne sumnjam u njegovu ispravnost.
Elem, ovlaživač je obuđavio i eno ga u garaži, nisam ga nikako ni upotrijebio.
Trenutno imam jednu prostoriju koja je iseljena i spremna za renoviranje. Između nje i dnevnog boravka kao i hodnika imaju po jedna vrata, od kojih jedna nisu solidno zatvorena. Tu prostoriju trenutno ne grijem ali u nju ipak dolazi malo topline a naravno i vlage. Po ćoškovima se već pohvatala buđ, staklo na prozoru je potpuno mokro, a nije toliko hladnija od ostatka kuće.
Hoću samo da kažem kako i malo niža temperatura nekog dijela prostora može da povuče vlagu iz vazduha i da promijeni osjećaj. A količina vlage je ista, samo je pitanje koliko mala količina toplotne energije je potrebna da je prevede iz jednog agregatnog stanja u drugo.
[ Horvat I @ 27.10.2010. 16:17 ] @
edo ne povlači hladnoća vlagu, već se tamo kondenzije - pretvara u vidljivu rosu.
Svojstvo vazduha je da se prilikom grejanja molekuli vazduha udaljuju ti prazninu popunjavaju molekuli vode.
Hlađenjem molekuli vazduha se priblizavaju i istiskuju nolekule vode,ako nema nekog hladnijeg tela na čemu da se kondenzuje pretvori se u maglu i padne na tlo.
Đokiću fen suši kosu i ako se uključi na hladno duvanje, ali tada je neprijatno što voda kada izparava oduzima toplotu od svoje okoline, i dame bi se prehladile da sušilica ne zagreva vazduh.
To što osećamo vrelo grejno telo je u stvari paljenje prašine i drugih primesa iz vazduha
[ tdjokic @ 27.10.2010. 18:09 ] @
Citat: Horvat I: To što osećamo vrelo grejno telo je u stvari paljenje prašine i drugih primesa iz vazduha Slazem se ja sa time. Kao sto rekoh, nisam strucnjak za vlagu, ali je OSECAJ drugaciji, bilo sta da ga izaziva.
Ovo sto kazes za grejno telo je istina prvih nekoliko sati grejanja, a posle toga ima sve manje prasine i drugih primesa da gore, pa osecas suvocu vazduha na neki drugi, neprijatan nacin. Kazu da se sluznica u nosu pregreva, nesto tako.
Blago onima koji to ne osecaju, jer su jaci i izdrzljiviji, ali nismo svi jednaki rodjeni, sta da se radi.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|