[ atomium_ @ 15.12.2010. 01:37 ] @
Svedoci smo da se na trzistu mogu naci razne inverter klime, koje imaju radni opseg grejanja od -5 do -20'C. Pojedine klime i ako su modeli od pre dve-tri godine u primeni ne mogu ostvariti ni pola od fabricke specifikacije (greje do 60 kvadrata) a ne moze ni 25kvm Posto je skoro u celoj Srbiji potrebno dogrevanje prostorija sest do sedam meseci od toga tri meseca su temperature ispod nule i oko dvadesetak dana su ekstremno niske temperature vecina korisnika ima problema oko grejanja. Mozda bi ugradnja grejaca mogla da resi problem.

Da li je moguce ugraditi grejace u bilo koji klima uredjaj ?
Kolika im je cena? Koliki su potrosaci struje? Koja im je funkcija grejanje kondezatora i tacne ili grejanje kompresora?
Koliko je bezbedna ugradnja improvizovanih grejaca?
[ gti2 @ 15.12.2010. 06:53 ] @
Citat:
Da li je moguce ugraditi grejace u bilo koji klima uredjaj ?


Da

Citat:
Kolika im je cena? Koliki su potrosaci struje? Koja im je funkcija grejanje kondezatora i tacne ili grejanje kompresora?


Cena zavisi od duzine/snage,od 20e pa navise,snaga od 60W do 300W.Ugradjuje se i termostat da bi grejac radio samo ispod nule.Ugradjuju se uglavnom za grejanje tacne mada mogu da se koriste i za kompresor.

Citat:
Koliko je bezbedna ugradnja improvizovanih grejaca?


Nisu to improvizovani grejaci nego standardni grejni kabel isti kao oni koje fabrike ugradjuju u pojedine modele.Primer Vivax serije GEI ima grejac tacne i grejac kompresora.
[ gti2 @ 15.12.2010. 21:54 ] @
Danas smo "spasili" ovu Mideu
[ Pajapatak @ 15.12.2010. 23:50 ] @
Pa još staviš malo kabal grejača i po saću i da vidiš kako greje i na minusu.
[ atomium_ @ 17.12.2010. 19:17 ] @
OK! Pod ovim "improvizovanim" sam mislio jer ideja o ugradnji grejaca postoji vec duzi niz godina i domisljati korisnici su ugradjivali sijalice, povezane kondezatore i tome slicno u spoljasnje jedinice. Za razliku od proizvodjaca koji tek sada ugradjuju u pojedine modele ili su u saradnji sa Kinezima pravili jeftinije modele za odredjena trzista. S' obzirom da je unutar spoljasnje jedinice prisutna voda i da ventilator moze centrifugalnom silom naneti kapljice vode na navodni grejac postojala je mogucnost da se izazove strujni udar i osteti uredjaj.

[ gti2 @ 17.12.2010. 20:21 ] @
Ako mu je izolacija neostecena,grejac ne moze doci u dodir sa vlagom ili vodom sve i da ga ubacis u bazen
[ edo_ze @ 18.12.2010. 13:42 ] @
Ja sam na vanjsku jedinicu s donje strane montirao dva grijača od vešmašine. Oni su pogodni jer su užine ok 25 cm i širine oko 8 cm, snage po 2,5 kw.
Spojene paralelno (desetak oma) priključio sam ih na stari adapter laptopa tako da pri naponu 19 volti vuku oko 2 ampera što znači da im je snaga nekih 38W. Rade posao, ne daju da tacna i odvod zalede. Čak i ne izgleda ružno, ali ću zatvoriti ih s donje strane nečim tako da se ne gubi toplina. Prije pet dana nisu bili uključeni pa su i tacna i grijači bili okovani ledom, tako da mi ni tih 38W nije pomoglo, ali kad sam pustio 60V (360W) sa ispravljača istopi se sve ko Grendland. Ponovo sam vratio 19V da održava temperaturu.
[ edo_ze @ 18.12.2010. 14:45 ] @
Ali ovo je samo da se zaštitiš od zaleđivanja tacne i odvoda kondezata. Međutim treba ti i grijač kućišta kompresora, a to je već malo klomplikovanije.
Prvo mora ti to uraditi neko ovlašten da ne izgubiš garanciju ako šta krene naopako. A to je u stvari fleksibilan grijač koji se omota oko kompresora u donjem dijelu i priključuje se na 220V ali tako da je pod napajanjem kad kompresor ne radi. Kad kompresor radi grijač je isključen. Naravno, sve to kad je niska temperatura.
[ TanyaS @ 19.01.2017. 16:02 ] @
Na Hitemu montiranu 2004. sam 2009. godine ugradila grejac, sto je kostalo 50 evra sa ugradnjom. Pod uslovom da se klima u toku zimskog perioda nikad ne gasi, sto postujem, do sada je grejac odradjivao posao kako treba. Rekose mi da fabricki drzi do -13, ali to u slucaju da je stalno tako niska temperatura, sto znaci da je resenje trajno. Do sada nisam imala nikakvih ni problema ni primedaba...