[ petkons @ 08.01.2011. 13:03 ] @
Pozdrav svima

Imam pitanje, pa ako neko ima neko naučno ili nenaučno objašnjenje, samo napred.

Kada se peku palačinke, uglavnom se lepe za tiganj po obodu, a ne po sredini tiganja. Kada ih prilikom pečenja lagano odvojim po ivici od tiganja, dalje je sve ok. Dakle, zašto se uopšte palačinke lepe za teflon tiganj, u kome se npr. jaje na oko ne lepi? I zašto po obodu, a ne po sredini...



[ Odin D. @ 08.01.2011. 13:18 ] @
Po obodu je niza temperatura. Skoro pa mlako. I onda se tijesto ne peče nego vise suši.
To ako govoris o onom uspravljenom dijelu oboda, gdje se stranice tiganja odvajaju od podloge.
A ako ti se lijepe na donjoj horizontalnoj povrsini onda ti je otišo kataklinger od cincilatora.
[ Horvat I @ 08.01.2011. 14:51 ] @
Po obodu je najviša temperatira jer ga ne ladi isparavanje vode iz testa i karamelizovani šećer iz istog se zalepi
[ Shadowed @ 08.01.2011. 17:02 ] @
U testo za palacinke obicno ne ide secer :)
[ llux @ 08.01.2011. 17:36 ] @
Taman posla da ne ide secer. I u krofne isto. Ne treba se drzati recepta kao pijan plota vec praviti onako kako je ukusnije
[ Count Zero @ 08.01.2011. 17:37 ] @
Po obodu se lepe (i) one bez šećera.
[ tahuti @ 08.01.2011. 17:56 ] @
Karmelizacija radi i na mesu. Pitanje glasi koliko secara ima u samom brasnu?
[ X Files @ 08.01.2011. 19:00 ] @
Na obodu je sloj najtanji (jer se ono kao okrece u krug), pa se valjda zato lepe, da ne ulazimo u to kakav je sastav tog najpokretljivijeg dela smese. Inace, meni se ne lepe ni tada nesto narocito.

Mislim da je vaznije kako se smesa napravi. Primetio sam da vise mleka utice na bolje lepljenje. Ni ja ne stavljam secer, ali so obavezno stavljam.


Konacno, najvaznije je da kompletna smesa bude "sobne temperature" ili jace, sto nije slucaj kada se sipa mleko iz frizidera. Ovo je ujedno i odgovor na pitanje zasto se cesto prvih nekoliko palacinki raspadne. Kada je smesa topla, nema raspadanja ni lepljenja nijedne palacinke.
[ geniuxx @ 08.01.2011. 19:28 ] @
Bolje je da se lepe za teflon nego za plafon... ;)
[ deki77 @ 08.01.2011. 20:01 ] @
Lepe se ako u smesu stavljas dosta mleka...
Ja npr. pravim bez mleka..
[ Pirossi @ 08.01.2011. 20:18 ] @
Citat:
Shadowed: U testo za palacinke obicno ne ide secer :)

u mom receptu ide prstohvat šećera i malo soli.
[ Horvat I @ 08.01.2011. 20:41 ] @
Mleko isto sadrži šećer.
Pre 1.palačinke kapni par kapi ulja,ugrej (do prženja) pokreći tavu da se celo dno zamasti i neće se kidat ni 1.
[ morihei ueshiba @ 08.01.2011. 20:54 ] @
Citat:
PTFE is a thermoplastic polymer, which is a white solid at room temperature, with a density of about 2.2 g/cm3. According to DuPont, its melting point is 327 °C (621 °F), but its mechanical properties degrade above 260 °C (500 °F).[8] PTFE gains its properties from the aggregate effect of carbon-fluorine bonds, as do all fluorocarbons.

The coefficient of friction of plastics is usually measured against polished steel.[9] PTFE's coefficient of friction is 0.05 to 0.10,[8] which is the third-lowest of any known solid material (BAM being the first, with a coefficient of friction of 0.02; diamond-like carbon being second-lowest at 0.05). PTFE's resistance to van der Waals forces means that it is the only known surface to which a gecko cannot stick.


Izmedju dna tiganja i mase za palacinke je prostor u kome se odigrava slicna stvar kao i u ekspres loncu - povecana temperatura dovodi do formiranja vodene pare(iz smese za palacinke)koja se tu zadrzava i taj sloj vodene pare ne dopusta smesi da prianja za teflon. Na obodima je situacija drugacija posto vodena para ima izlaz, smesa je u direktnom kontaktu sa tiganjem i posto je tu temperatura mnogo veca karbonizuje se(ugljenise)i delimicno prione na tiganj. Zato su tiganji za palacinke sa veoma malim obodima,da bi sto veca povrsina bila ravna.

Teflon nije svemocan,posto ima osobine koje se od njega ocekuju do 260°C,ali preko toga pocinju da ga napustaju. S obzirom da je temperatura tiganja tu negde,ne treba ocekivati da tiganj od teflona pravi cudo. Jedino sto je dobro kod njega je da,kad se ohladi lakse je skinuti zagorele delove hrane,posto mu se osobine vracaju u normalu kad se ohladi. Ovo govorim iz iskustva na drugom polju,posto dosta radim sa delovima presvucenim teflonom koji su izlozeni temperaturama do 250-60°C i imaju zadatak da lepe foliju za pakovanje i svasta kojesta,pa mu znam ponasanje- itekako zna da brljavi na tim temperaturama

A za palacinke je najbolje da smesa odstoji neko vreme,da cestice brasna upiju vodu - posle se bolje vezuju i palacinka se ne raspada. Najbolji tiganji su naravno stari dobri tučani,ali se tesko nalaze
[ Shadowed @ 08.01.2011. 21:33 ] @
@llux i Pirossi, rekao sam obicno ne ide :)

@X Files, da, so obavezno. Ne mnogo, ali to malo je vrlo bitno.
[ milance_kg @ 08.01.2011. 21:48 ] @
Blago tebi :) Sta tebe muci...
[ Exodusbgd @ 08.01.2011. 23:18 ] @
Citat:
milance_kg: Blago tebi :) Sta tebe muci...


Hmmmm, bilo je ovde na MZ i zanimljivijih pitanja... Npr, šta da doručkujem ujutru? :)
[ Count Zero @ 08.01.2011. 23:25 ] @
Haha, da, kad je onaj vojnik-civil pitao...
Što reče Kosuth: "Nisi ti gladan"
[ mmix @ 09.01.2011. 10:11 ] @
Smesa treba da odstoji, ali ne da bi voda usla u brasno vec da bi voda iz brasna izvukla skrob i oslobodila gluten Iz istog razloga se i za kisela i ostala testa ceka (nije samo narastanje u pitanju, mada je narasanje posledica formiranja glutena inace bi co2 pbegao). Gluten se vremenom vezuje za ostale molekule glutena i stvara labavu mrezu unutar smese koja omogucava kompaktniju smesu koja se teze kida i lakse manipulise.
Koga mrzi da ceka duze moze i direktno da doda gluten u smesu ali i tad treba pusstiti bar desetak minuta (ja inace nisam ni video da u Srbiji ima da se kupi samo gluten).
[ petkons @ 09.01.2011. 13:49 ] @
Pošto izgleda da svako ima drugačiju recepturu za palačinke, ajde napišite ukratko šta i koliko stavljate u masu za palačinke, i kako se vaša smesa ponaša u tiganju (lepi se vs. ne lepi se), pa da zaključimo diskusiju.

[ morihei ueshiba @ 09.01.2011. 14:52 ] @
Pa neophodni sastojci su kao sto je svima vec poznato su polytetrafluoroethylene i gluten

Slazem se za gluten,samo sta vezuje cestice ako pravis palacinke od kukuruznog brasna (koje ga ne sadrzi).Ja sam uspesno pravio palacinke od toga i nije mi se kidalo.
[ cozmo_im @ 09.01.2011. 15:53 ] @
Ja stavim malo mleka i vise vode i narendam koru limuna, prstohvat soli i brasna po potrebi, jedno jaje... (naravno, zavisi od kolicine koju pravim). Bolje je sa vise vode i manje mleka a narendana kora limuna daje fin smek. Ne mutim mikserom, rucno izmesam smesu.

Na tiganj (teflonski) obavezno koju kap ulja i razlijem bas po obodu tiganja. Uopste se ne lepe, a od prve do zadnje su sve tanke fino i ravnomerno pecene.

Tiganje je bitno da bude RAVAN kao i ringla. Ako je iole malo kriv, onda ce biti problema.

Takodje pre razlivanja smese uvek kapnem malko ulja s kasicice.
[ mrkii @ 09.01.2011. 16:30 ] @
Puno mleka, 4-5 jaja (za 25-30 veeeelikih palacinki), dosta ulja u testo i malo u tiganj za prvu palacinku (kasnije bez ulja) i gooomila secera (tako su slatke da ih jedemo i bez icega, deca tako najvise vole, cepkaju parce po parce).
Tiganj zepter, poludubok, tezak pet kila i nikada se ne lepe :)
[ mmix @ 09.01.2011. 19:28 ] @
Solja mleka, 4-5 jaja (sto vise to bolje ali i holesterolicnije ;)), malo ulja, prstohvat secera i soli (u principu secera moze koliko ko hoce ali mi volimo i slane palacinke pa ne secerimo smesu). Mixerom se muti i dodaje brasno dok se ne dobije gusta smesa a da ne bude previse gusta kao testo (da mikser jos moze da vrti bez vecih problema). Onda se dodaje voda i razvodnjava smesa dok se ne dobije konzistencija za pecenje.

Tefal tiganj za palacinke (plitak da mogu iz zgloba da se okrecu palacinke u vazduhu), dok se greje nauljim ga malo jace, onda tuferom od kuhinjskog papira pokupim sve kapljice sa teflona i izmedju svake dve palacinke jednom ovlas premazem tuferom povrsinu. Nijedna se ne lepi nikad. Pece se iskljucivo na elektricnoj ringli (plinski plamen deformise tiganj) ili preko one metalne ploce iznad plina (ko ima).
[ Pirossi @ 09.01.2011. 19:45 ] @
vi ne pečete palačinke, vi pečete holesterolske udare
šta će vam ta silna jaja, veze nemam.

evo najboljeg recepta iz kuvara Vokija Kostića:

Citat:
Palačinke na moj način

2jajeta - 1/2l mleka - 200g brašna - prstohvat soli - prstohvat šećera - 1 kašičica ulja

Umutite jaja, mleko, so, šećer, ulje, i polako dodajte brašno stalno mešajući. Kada je testo dobro umućeno, ostavite ga da odstoji 15 minuta.
Pecite palačinke na ulju.
Nadevajte ih pekmezom od kajsija ili orasima i šećerom, a ima i mnogih koji vole prazme palačinke.
[ mrkii @ 09.01.2011. 21:17 ] @
Citat:
vi ne pečete palačinke, vi pečete holesterolske udare
šta će vam ta silna jaja, veze nemam.

evo najboljeg recepta iz kuvara Vokija Kostića:


Pa to se ne razlikuje u jajima od mog recepta jer ja na 4-5 jaja stavim bar pola kilograma brasna. A i jaja se veoma razlikuju po velicini pa je i to relativna stvar.
Ja volim da su palacinke zute od jaja i mirisu malo na njih, a ne kao u kafanama od brasna i vode.
[ Pirossi @ 09.01.2011. 21:54 ] @
količina jaja ne raste tom proporcijom.
bar ne kod onih koje nisu žilave.
[ alex14 @ 09.03.2022. 19:55 ] @
Teflon je izuzetno otrovan. Udahnut ili progutan izaziva rak u skoro svim slučajevima !!! Pazite se ! Ako ste koristili to posuđe, podhitno kod lekara !
[ bakara @ 09.03.2022. 20:36 ] @
Trebao si ranije da nam javis.
[ TheSpiridon @ 10.03.2022. 16:00 ] @
Da, već smo umrli.