[ Srđan Pavlović @ 21.03.2011. 11:16 ] @
Citat:
Na Novom Zelandu je počelo snimanje dvodelnog filma "Hobit", posle višegodišnjeg odlaganja i različitih problema koji su ometali početak produkcije


http://www.b92.net/kultura/ves...11&mm=03&nav_id=500648

[ Stefan Markic @ 21.03.2011. 13:13 ] @
Nadam se da će se držati knjige kao što su se držali knjige i za Gospodara Prstenova. Dobro, za Gospodara su iz epizode u epizodu sve više stvari izostavljali iz knjige, ali ništa drastično nisu menjali u odnosu na nju. U suprotnom, da nisu preskakali neke stvari, nikada ne bi ni završili film, a da bude onako kvalitetan.

Ista ekipa je radila The Golden Compass, po knjizi Northern Lights (prva knjiga odlične trilogije His Dark Materials), ali su menjali neke stvari u odnosu na knjigu i film nije prošao baš najradosnije. U stvari, film je generalno dobro prošao kod onih koji nisu čitali knjigu, ali su razočarali mnoge koji je jesu čitali.

Nadam se da su naučili lekciju i da će pratiti knjigu kao što su i za Gospodara (koliko su mogli). :)
[ madcama @ 21.03.2011. 13:27 ] @
Ako me secanje ne vara Tolkinova porodica je zahtevala da film sto vernije prikaze knjigu, pa se zato nadam da ce isto traziti i za Hobita. Inace Hobit je po meni za nijansu bolje knjizevno delo od Gospodara, pa se nadam bar za toliko boljem filmu.
Jos kad bi se odlucili za ekranizaciju Silmariona...
[ barakuda111 @ 21.03.2011. 19:48 ] @
Citao sam knjigu Hobit i veoma mi se dopala, nadam se da ce film biti dobar kao sto je i LOTR.
[ Stefan Markic @ 22.12.2011. 03:15 ] @
:)

[ Len0 @ 22.12.2011. 21:41 ] @
@madcama - Teško da će Silmarilion doživjeti ekranizaciju. Preveliki je vremenski razmak i previše je likova da bi se stavio fokus na nekog određenog.
[ madcama @ 22.12.2011. 21:52 ] @
Pa dobro, videcemo kako ce proci Hobit. A ako on prodje kako treba realno je ocekivati da ce probati sa jos nekim Tolkinovim delom.
[ 3way @ 22.12.2011. 22:24 ] @
Radujem se Hobitu. Knjiga mi je oduvek bila potpunija nego Gospodar, mozda samo zato sto sam prvo to citao.
U svakom slucaju, film mi se dopao, ako Hobit bude bas takav, ja cu biti zadovoljan.
[ aladaar @ 24.12.2011. 10:09 ] @
Samo jedna mala opaska:

Ne snimaju se "Hobiti" (množina), nego se snima "Hobit" (jednina).
[ Shadowed @ 24.12.2011. 11:12 ] @
Ispravljeno.
[ Stefan Markic @ 17.12.2012. 01:42 ] @


Trčite u bioskop, 3D projekciju. :)

Idem ponovo da gledam.
[ Stefan Markic @ 17.12.2012. 01:44 ] @
Letos je najavljeno da će i Hobbit biti trilogija.

Prvi deo: "An Unexpected Journey"
Drugi deo: "The Desolation of Smaug"
Treći deo: "There and Back Again"
[ Bata @ 25.12.2012. 20:43 ] @
ja bih da napišem nešto o ovom filmu sad kad sam ga pogledao, pa odmah upozoravam na spoiler-e !
(takođe dodajem da nisam čitao Tolkina , govorim samo kao konzument filmova LOTR i sada Hobit.
Tokom poslednjih 10+ godina sam naučio da je ova napomena jako važna kada se krene u diskusiju filma LOTR xD )


PAŽNJA SPOILERI !!!! SPOILER ALERT !!!


-nisam odavno ponovo gledao LOTR , ali bih rekao da je ovaj film Hobit namenjen mlađoj publici
(ovim ne kažem da je loša produkcija, ni da je loše urađeno, već samo da je dramatika nešto pojednostavljena - kao za dečiji film)
-generalno sva aktivnost na sceni (koreografija pokreta, mimike, dijaloga...) je na nivou dečijeg filma
-film je pun nekih, što humorističkih što dramskih momenata, koji su naprosto naivni, na primer:
-družina patuljaka pravi gegove kakvi definitivno spadaju u reon dečijeg filma. i pevaju (!)
-postoje scene slatkih malih životinja, ptičica, zeka... koji se ponašaju kao u Diznijevim animiranim filmovima
-negativci su takođe kao zloće iz crtaća
-dramatika borbi je takva da se previše često ponavlja momenat "sateranosti u škripac" a zatim momenat "ne-očekivane intervencije"
nekog junaka ili slučajnosti koja spašava družinu
-u filmu postoji scena "nadmetanja zagonetkama" koja je na nivou pred/školskog programa
-u nekim momentima junaci direktno u kadar kratkim monolozima objašnjavaju svoje/tuđe motive , govoreći o dobroti, snazi malog čoveka, domu...



Možda će neko reći da je u pitanju samo doslovna reprodukcija knjige (ne znam da li je tako), ali meni pada na pamet nešto drugo.

Ove filmske "franšize" , kako na zapadnim medijima nazivaju filmske serijale koji su obeležili poslednjih 12-13 godina,
imaju ambiciju da se vežu za generaciju koja raste u nekih 3, 5 ili 10 godina dok se filmovi prave i prikazuju.
Najočigledniji primer je Harry Potter , ali sam ja prvi put primetio u Star Wars novijem serijalu (1999-2005) da je prvi film dečiji, a sledeća dva više za stariju omladinu.
Ako je i ovde u pitanju ta strategija, ostaje nada da će sledeća dva filma biti sa manje naive koja odraslom/ciničnom čoveku prevrće želudac.


i još neki momenti koji su mi "zaškripali" , ali spadaju u teško cepidlačenje, pa ako imate pametnija posla preskočite:
-radnja se dešava 60 godina pre radnje u LOTR , a glumci su naravno stariji 10 godina, pa su nekima tako uvoskirali lica da jedva da naprave
neku grimasu osim što trepću
-scena padanja prstena na prst je previše slična onoj iz prvog filma lotr
-spašavanje putem "avijacije" je repriza onoga iz lotr , možda je tako u knjigama, ali je i dalje bezvezno ponavljanje
[ djoka_l @ 26.12.2012. 08:07 ] @
@Bata

Velika je greška što nisi čitao knjigu, jer onda ne bi imao zamerke koje imaš.

Pošto sam ja čitao Tolkina, moram priznati da mi se ovaj Hobit mnogo više sviđa od LOTR. Film se dosta dobro drži knjige (što je po meni veliki plus). Onde gde se ne drži knjige, u stvari, razrađuje neke delove koji su samo napomenuti u knjizi i odlično se uklapa sa pričom. Dosta scena je urađeno da bi se Hobit povezao sa kasnijim događajima u LOTR (što u knjizi nije slučaj, jer je knjiga pisana pre LOTR). Recimo, dosta je pažnje posvećeno uzdizanju Saurona u Mrkoj šumi, kao i Belom savetu koji je samo napomenut u knjizi.
Neki likovi su bolje razrađeni nego u knjizi, na primer Radagast - što je i deo koji bi trebalo da pruži malo humora.
Meni je malo smetalo što je film manje duhovit od knjige. Zato je ubačen Radagast (mojoj kćerci je on bio najsimpatičniji, sa gnezdom vrabaca u kosi i sa tragom od ptičije kake na kosi i bradi). Još jedna scena je trebalo da doprinese duhu humora knjige - kada na kraju filma orlovi spuštaju družinu na Karastenu, i družina po prvi put vidi u daljini Samotnu planinu, Bilbo kaže "Dobro je, najgore je prošlo".

A, da - obavezno pogledati u 3D ako ste u mogućnosti.