[ stil @ 13.05.2011. 09:56 ] @
Na koncertu u Zaječaru
Jelena Karleuša izvređala publiku Video
Blic | 13. 05. 2011. - 00:06h | Foto: You Tube | Komentara: 0

ZAJEČAR - Folk pevačica Jelena Karleuša izvređala je publiku na koncertu u Zaječaru, a osim što se poslužila psovkama pokazala je i srednji prst i poručila kako je ona "žena sa mudima".

Kako je to izgledalo, pogledajte sami, a kako se navodi na snimku postavljenom na "Jutjub", publiku su činili i srednjoškolci:




http://www.blic.rs/Zabava/Vest...na-Karleusa-izvredjala-publiku
[ .sasa. @ 13.05.2011. 10:17 ] @
Doduse, njena publika ni ne zasluzuje nista drugo ;)
[ deerbeer @ 13.05.2011. 10:26 ] @
Upali su joj na koncert oni zajecarski gatarijadisti pa su skandirali nesto tip "krava na bini telci u publici ,zajecar je grad rock'n' roll-a " itd ...
pa je ova uzvratila paljbu . A novine kao i uvek prenesu zadnji korak nekog od aktera .
[ Kovacevic Vladimir @ 13.05.2011. 11:51 ] @
Citat:
deerbeer:  A novine kao i uvek prenesu zadnji korak nekog od aktera .


A prvi korak niko nije hteo ozbiljno ni da shvati, a kamoli spreči.
Na tom talasu novokomponovanog nam milozvučja jašu već 2 decenije svi: od medija, tabloida, TV-e...do prateće publike takvih Mega zvezda.
I tako nam i treba!
Sve je to naše i bolje nismo ni zaslužili.

Nije to zadnji korak.
Sledeći korak će biti (predviđam) obračun navijača/obožavalaca i protivnika...copy fudbalskih sukoba navijača.
Od lošeg "koncerta" se ne može ništa dobrog ni pristojnog očekivati, nego samo još veći prostakluk i razbijenih glava.

Pozdrav
[ triac @ 13.05.2011. 11:55 ] @
Pa kada je neko brend ko J.K moze joj se
Ko sto se Mercedesu moglo da bude optuzen za korupciju i nikom nista...

Trebalo bi se malo popricati o tome kuda ide nasa drzava i sta su nam resenja, ipak je evidentno sve vise i vise pad kulture i vaspitanja
[ Isak666 @ 13.05.2011. 12:13 ] @
Citat:
triac: sto se Mercedesu moglo da bude optuzen za korupciju i nikom nista...


Nikom nista, samo 200 miliona dolara izrecene kazne pred sudom nakon priznanja ;)
[ jablan @ 13.05.2011. 12:29 ] @
Strašno, srednjoškolci kažeš!
[ Kovacevic Vladimir @ 13.05.2011. 12:33 ] @
Citat:
triac: Pa kada je neko brend ko J.K moze joj se


Brand!
Kako to moćno, stranski, prosto svetski zvuči!
Ima ih i po kućnim studijima, sa narukvicom.
A naše, pa se ponosimo do neba. I može joj se, ali samo kod nas, jer smo mi takvav ambijent svesno uspostavili.

A kako to tamo neki A. Bocelli u skromnom zvanju - artist, asocira ( u širokom narodnim masama) na cirkus, a nije ni Mega...skoro pa lokalni anonimus.

Pozdrav

[ kandorus @ 13.05.2011. 14:09 ] @
Jel to slika srednješkolca?
Šta srednješkolci traže u ponoć na ulci?
Kakvi su ono transparenti?
Zašto nisu na spavanju?
Zašto ne uče?
Zašto ne pripremaju maturski?
Zašto ne pripremaju prijemni?
Jel to srednješkolska kultura onih koji svako malo prošaketaju neku nastavnicu?
Šta rade roditelji tih "srednješkolaca"?

Što su tražili to im je "mala od skandala" i priuštila.
[ kaćunčica @ 13.05.2011. 14:14 ] @
Kovacevic Vladimir:"Na tom talasu novokomponovanog nam milozvučja jašu već 2 decenije svi: od medija, tabloida, TV-e...do prateće publike takvih Mega zvezda".

E, ovo "novokomponovano milozvučje" ću da usvojim, jako mi se sviđa, a ne bih se sama setila da to tako formulišem.
[ Isak666 @ 13.05.2011. 14:21 ] @
@kandorus
odkud znas da se to desilo posle ponoci i da je srednjeskolac tada bio na ulici?

Btw bilo bi prijatnije da im je pokazala sisu.

edit:

Dobri su klinci :D
Citat:
Kada je Karleuša, u stilu dive, glamurozno zakoračila na binu pred nekoliko hiljada fanova, sa drugog kraja začule su se gitare, praćene skandiranjem srednjoškolaca “lomača, lomača”. Međutim, Karleuša nije obraćala pažnju na njih, već je iz sve snage pevala svoje pesme. Ali, što je ona duže pevala, srednjoškolaci su bili sve revoltiraniji i glasniji.
Pevačice vole žestoke momke!
JK na jesen trudna s blizancima!?
Troipogodišnja ćerka JK - našminkana! (FOTO)

- Vratite nam Zaječar! Ovo je grad rokenrola. Nećemo šund i kič - čulo se kad god bi Karleuša pravila pauzu između dve pesme, dok je pažnju privukao i transparent na kome je pisalo “Volovi na ražnju, krava na bini, telci u publici”.


http://www.smedia.rs/zabava/ve...-sabotirali-srednjoskolci.html

Lepo skontali klinci situaciju :))
[ stex @ 13.05.2011. 14:30 ] @
Nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi imaju nesto protiv novokomponovane muzike/muzicara. Jednostavno drugi oblik muzike, narod je to prihvatio i to je to. Ja slusam rock/pop ali to mi nije razlog ni opravdanje da vredjam (kao ovi majmuni na ovom koncertu) druge. Nikad jos nisam cuo da je neki narodnjak vredjao rock, dok ima brdo primera gde su rock muzicari vredjali narodnjake.

A to sto je pokazala srednji prst, pa to je logican odgovor na takve majmune. Sta da je to uradio neki rock muzicar? Bio bi faca, pravi rocker, macho man itd. Koliko puta je Cane vredjao publiku pa je kao ispao faca. A da ne pricam o Muminu koji je skidao gace i pokazivao onu stvar publici.

Citat:
Kovacevic VladimirBrand!
Kako to moćno, stranski, prosto svetski zvuči!
Ima ih i po kućnim studijima, sa narukvicom.


Iako nisam ljubitelj pesama pevacice sa tom narukvicom, jednom sam se zatekao na njenom koncertu (dani grozdja u Vrscu pre par godina) i mogu reci da je odradila odlican posao. Pokazala je kakav koncert treba da bude i zasto je ona profi. Dok sa druge strane jedan rock band koji je svirao po najgorim rupama, kad je postao samo malo poznatiji, nije tamo hteo da svira ispod par hiljada evra jer su eto sad mnogo fini.
[ kandorus @ 13.05.2011. 14:57 ] @
^Isak666: "odkud znas da se to desilo posle ponoci"

Na youtube snimku je pod reflektorima i vidi se (ne vidi se) tamno nebo. Sad, moguće je da je u 3 ujutro ko ga zna.

A na ono drugo pitanje sam si odgovorio citiranjem boldovanog teksta.

Nema šta srednješkolci da zevaju po ulcama noću. U 9 na spavanje i šlus! Ovako samo umorni i pospani dolaze u školu. Pa šta ako su i studenti. Urlanjem na koncertima se razvija nerad i javašluk. Ako hoće koncert nek pevaju popodne be.

Sve to da se poapsi i roditelji da privedu u policiju na razgovor.
[ Isak666 @ 13.05.2011. 15:02 ] @
E ako su upaljeni reflektori...


[ ArsenLupen @ 13.05.2011. 15:11 ] @
Fascinirao me vrisak maloletnica na svaki njen odgovor partibrejkerima!
Jes da je Karleuša i da je ne varim onakvu plastičnu(a tek što ponosan sam da ne znam nijednu pesmu :D ) ali nije lepo uletati na koncert i vređati nikoga. Pa i nju takva kakva je. A i oni krelci prave još veći hajp oko nje. Pa i ja što pišem ovo :)
[ .sasa. @ 13.05.2011. 15:14 ] @
@kandorus: Lesli? Jel si to ti?
[ Onaj @ 13.05.2011. 15:20 ] @
Citat:
stex: Nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi imaju nesto protiv novokomponovane muzike/muzicara. Jednostavno drugi oblik muzike, narod je to prihvatio i to je to. Ja slusam rock/pop ali to mi nije razlog ni opravdanje da vredjam (kao ovi majmuni na ovom koncertu) druge. Nikad jos nisam cuo da je neki narodnjak vredjao rock, dok ima brdo primera gde su rock muzicari vredjali narodnjake.


Jbg: manja zarada => ljubomora=> mrznja :(
[ misko81 @ 13.05.2011. 15:23 ] @
Ne budite naivni, Džej Kej je ovo sama organizovala da bi se svuda o tome pričalo, u suprotnom joj koncert ne bi bio adekvatno medijski pokriven. :-)
[ Java Beograd @ 13.05.2011. 15:26 ] @
Citat:
stex: Nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi imaju nesto protiv novokomponovane muzike/muzicara.

U principu se slažem sa tobom. Puno puta sam ponovio da svim tim ljudima sa estrade skidam kapu, u smislu da su to ljudi koji su svaki svoj dinar teško i pošteno zaradili. Ko god misli da je to lako: "Izvoli zemljače, estrada je svima otvorena, počni da pevaš pa zaradi svoj dinar pevanjem !"

Ali ...

Šta ljudi imaju protiv ? Imaju protiv to što su komercijalne televizije, pa i ove koje su dobile nacionalnu frekvencu preterale sa forsiranjem narodnjaka. "Imaš daljinski" reći će neko. - Imam, ali ne želim da nacionalnu frekvencu zagađuju šund muzikom.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 16:34 ] @
Sto je sasvim validan stav i naravno svako ima pravo na stav.

Ali ako je neko dosao na koncert i krenuo da vredja/sabotira isti zaista ne vidim na koju foru je moguce okriviti izvodjaca... IMHO, odgovorila im je bas recnikom koji oni razumeju - prilicno sam siguran na njihovoj strani nije bilo stednje na "epitetima".

Citat:
deerbeer
A novine kao i uvek prenesu zadnji korak nekog od aktera .


Novine prenesu ono sto im povecava tiraz :-) U ovom konkretnom slucaju je vise nego jasno zasto su se fokusirali na Karleusu, a ne na neke anonimne srednjeskolce sa visokom alkohola u krvi. Ono, pubertetlije dosle negde i napravile njesra... vrlo vrlo "newsworthy" negde u rangu "Bears s*it in woods", "Pope is a catholic" i sl... :-)

Ali blic citat...

Citat:

Da je ipak reč o srenjoškolcima a ne huliganima, svedoči i sledeća fotografija s lica mesta:


Uvek sam se pitao ko cita ovo djubre od novina, posto je procenat nebuloza prosto neverovatan... Hej, ako imas kulturnu fotku ti nikako ne mozes biti huligan vec srednjeskolac!!! Sumrak logike...
[ Count Zero @ 13.05.2011. 16:50 ] @
Citat:
Šta ljudi imaju protiv ?

Ništa efikasno
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 16:59 ] @
Cuo sam da je ova sprava neverovatno efikasna:



Stavise, neko mi je takodje rekao da se ova sprava moze naci u vecini domacinstava!
[ Slobodan Milivojevic @ 13.05.2011. 17:02 ] @
Iako lično ne volim Karleušu, pa sam na neki način na istoj strani kao i ti srednjoškolci iz Zaječara, ali kad ovo što neki zovu novine prenesu ovako, samo jedan deo priče, i to skroz naštimovano, to već ...

Ivane, ko čita to? Pa znaš kako kažu: Kupuju se na trafici, ali nisu novine!
[ SStudio @ 13.05.2011. 17:10 ] @
Citat:
Jel to slika srednješkolca?
Šta srednješkolci traže u ponoć na ulci?
Kakvi su ono transparenti?


I šta sad sa ovim?
Šta si ti neki policajac pa ćeš drugima pričati kada da izlaze iz kuće?

Koncert nije bio posle ponoći, već je počeo u 22h, povodom dana grada.
I ti srednjoškolci nisu izašli na ulicu da lome izloge i kradu patike kao neki drugi srednjoškolci.
Već su sa svojim gitarama izašli da iskažu svoj bunt protiv kiča, šunda i sveopšte bede u gradu gde dobar deo mladih ne radi nigde, ali im se zato serviraju pevaljke i trandže da u njima "uživaju".

Iz te grupe se čuo jako dobar refren " Volovi na ražnju, krava na bini telci u publici " refren koji u samo par reči opisuje njenu publiku i zemlju u kojoj živimo.


Od hleba i igara ostala je samo igra....
[ Isak666 @ 13.05.2011. 17:14 ] @
Ne bih ja bio bas tako puritanac kod tog sta se sme ili treba na koncertu - interakcija je normalna stvar, kao i iznosenje sudova o estetici nastupa.

Evo jedan interaktivni odnos publike i umetnika (starijoj ekipi koja je volela tvrdji zvuk je znan)




[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 13.05.2011. u 19:23 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 17:21 ] @
Citat:
SStudio
Već su sa svojim gitarama izašli da iskažu svoj bunt protiv kiča, šunda i sveopšte bede u gradu gde dobar deo mladih ne radi nigde, ali im se zato serviraju pevaljke i trandže da u njima "uživaju".


Nope, to nije nikakav "bunt protiv kica" vec najobicniji pokusaj sabotiranja koncerta, dakle klasicno huliganstvo.

Mozda neko ne vidi razliku, ali je ona vrlo vrlo fundamentalna i doticne "buntovnike" svrstava u najobicnije barabe a ne u nekakve borce za suzbijanje kica.

Nikakvo filovanje toga emotivom tipa price o "opstoj bedi u gradu", "nemanju posla za mlade" ne moze uciniti najobicniji akt varvarstva necim drugim. Zapravo, upravo su sebe spustili na nivo koji pripisuju svom "objektu bunta".

Njihova "borba protiv kica" je nista drugo nego najobicnije olaksavanje na javnom mestu, i nazivanje produkta tog olaksavanja (fekalija, dakle) nekakvim buntom, stavom, stagod.... Ako to doprinosi smanjenju kica onda sam ja crvenkapa.

Citat:

Iz te grupe se čuo jako dobar refren " Volovi na ražnju, krava na bini telci u publici " refren koji u samo par reči opisuje njenu publiku i zemlju u kojoj živimo.


Sofisticirana ekipa, nema sta... :-)

@Isak666 - Henry R. rula :) Tako treba sa nevaspitanom publikom :)
[ tdjokic @ 13.05.2011. 17:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cuo sam da je ova sprava neverovatno efikasna:
Ali pazi sad: u mojoj kuci postoji ponuda od samo jednog kablovskog operatera / provajdera kako li se vec kaze i sta sad da radim? Vrtim onom spravom kanale kao blesav i nigde nista bar priblizno "gledljivo". Narocito mrzim sto mi svakih 10 minuta prekidaju gledanje reklama sa 5 minta programa . Nemam tehnickih mogucnosti da negde postavim satelitsku antenu i to mi je sto mi je.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 17:26 ] @
Pa ono, ako odes u Azerbejdzan gledaces ono sto je popularno u Azerbejdzanu... Prasetinu ne mozes naruciti u Saudi Arabiji, i imas vrlo slabe sanse da gledas mongolski TV program u Svazilendu.

Ne mozes ti kao pojedinac da zahtevas da neko menja TV program zbog tebe. Ako vas ima dovoljno, i ako TV stanica smatra da od pustanja programa koji vi zelite ima neku korist onda ce to i da pusta... Ako ne... sta da se radi, i ja bih promenio svakakve TV programe da mogu, ali znam da ne mogu i da je besmisleno uopste zahtevati tako nesto samo zato sto se meni ne svidja.
[ Isak666 @ 13.05.2011. 17:34 ] @
Ali kakva prsotina je tek taj tip iz publike :D
Sve u svemu, imao je srece da se ovo nije desilo par godina posle, kad je Henri poceo da se pretvara u testosteron mighty biftek.
[ Devanagari @ 13.05.2011. 17:42 ] @
Citat:


LOL!!

Gde nađe Rolinsa majke ti… Stara dobra vremena. Tu i tada se znalo kako se postupa s brezobraznom publikom, sećam se i onoga kada je Lou iz SOIA gađao tipa mikrofonom po sred njuške i malog Semija iz Side by Side kada je odšrafio činelu, odvalio lika po glavi i opušteno se vratio, zašrafio je i nastaviše sa svirkom

A bilo je i kod nas svačega…
[ Isak666 @ 13.05.2011. 17:48 ] @
E ne znam za Sick of it All - je l' ima neki video za to?
(Btw odlican bend i sad ih cujem prilicno cesce nego ostale iz mlados'i )
[ Vole Domu @ 13.05.2011. 17:58 ] @
zato ja ne gledam TV.
nego sta oni imaju protiv volova na raznju??

[ acaradio @ 13.05.2011. 18:17 ] @
Je*es taj (nepostojeci) srpski rokenrol koji se brani upadanjem na koncerte turbofolkerke.
Detinjarija, znak mentalne impotencije i totalni pucanj u prazno.
Vide tamo neku Karleusu kao problem, ali ne vide problem u svojim redovima - to da je srpska rock scena katastrofalna, autorski bezidejna, zaostala...jadna u svakom pogledu.

Jos smesniji su mi oni koji tu balavurdiju tapsu po ramenima - "toooo, decoooo, vi ste buducnost Srbije".

Ali, bez brige....sve ce se smiriti kada krajem avgusta, na Gitarijadi, stogodisnji Vlada Dzet po jubilarni hiljaditi put izadje na scenu i najavi "kultni bend" Kraljevski apartman...a publika pocne sa kulturnim performansom - medjusobnim polivanjem pivom iz dvolitarki.
A kada se zavrsi jos jedan "festival dobrog zvuka", srpski rokeri se vracaju svom svakodnevnom poslu - javnom ili prikrivenom tezgarenju sa narodnjacima (kao studijski muzicari, autori, a i na nastupima raznih folk zvezda).


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 13.05.2011. u 19:30 GMT+1]
[ ventura @ 13.05.2011. 18:19 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir:
Na tom talasu novokomponovanog nam milozvučja jašu već 2 decenije svi: od medija, tabloida, TV-e...do prateće publike takvih Mega zvezda.

Ti si poslednja osoba na ovom forumu koja treba ovako da piše o muzici.

Šta misliš kako su srednjevekovni trubaduri gledali na novokomponovane barokne pomodare poput Baha ili Vivaldija ... A kako li su se samo oblačili.. Čist kič i šund.. Kako li bi taj isti Bah gledao kojekakvog Mocarta sa nekom tamo klasičnom muzikom, mali slinavac se tu kao nešto gura sa svojim katastrofalnim muzičim ukusom.. A tek na šta mu liči publika, da povratiš... A svi zajedno bi se zgrozili Betovena...

Ali ne moramo da zamišljamo tako daleko.. Mnogi od nas imaju babe i dede koji su živeli u doba kada je Jazz bio čista vulgarnost.. Roditelji su nam živeli u vreme primitivno rock&roll-a... A kakvo je danas generalno mišljenje o Jazz-u? Skoro pa da ga svrstavaju rame uz rame sa klasičnom muzikom..

I tako dalje, i tako dalje... Zato se i kaže muzički ukus, i svako ima pravo da sluša ono što mu se sviđa bez da iko ima bilo kakav razlog da ga proziva zbog toga.. Oni koji to rade su izuzetno veliki primitivci, pa i oni koji prozivaju dotičnu Karleušu... Možda njena muzika nema bog zna kakvu umetničku vrednost... Ali sa druge strane, kakvu umetničku vrednost ima Azra? Ili čak jedan Betoven? Šta je umetnost, i šta je kome vredno i lepo, to su individualne stvari o kojima je besmisleno raspravljati.
[ Vole Domu @ 13.05.2011. 18:20 ] @
ako je tako, onda je i ova balavurdija sa transparentima trebalo da bude kuci, a ne da vandalizuje muzicki dogadjaj...

kako niko od vas nece da prizna da ste na njihovoj strani samo zato sto ne volite karleushu...

pa sta sad treba sutra ja da dodjem na koncert nekih metalaca i da se derem "STOKO SOTONSKA, SIDJITE SA BINE, OVO JE PRISTOJAN GRAD, MAJMUNCINE KOSMATE"

?


edit:
sad vidim da se moja poruka odnosi na kandorusovu koja je obrisana iz meni nepoznatih razloga...
[ vlada131 @ 13.05.2011. 18:23 ] @
Citat:
Isak666
Evo jedan interaktivni odnos publike i umetnika



Obojica su naduvani, ništa čudno.

[ Isak666 @ 13.05.2011. 18:23 ] @
Citat:
acaradio: ...


ahahahaha Vlada Jet i Kraljevski Apartman lol

@vlada131
Hoces da kazes da su drogiranti?
[ vlada131 @ 13.05.2011. 18:28 ] @
Možda nisu, al' su onda mortus pijani. U svakom slučaju ne deluju baš pri čistoj svesti, Rolins pogotovu.

[ Isak666 @ 13.05.2011. 18:31 ] @
Mozda je umoran.
[ Pirossi @ 13.05.2011. 19:10 ] @
Citat:
Isak666: Mozda je umoran.

"umarao" se u bekstejdžu pre nastupa.

ajd da je ono bio neki koncert nego nešto na trgu.
svako ima pravo na tako javnom mestu da se popiša po divi. opština platila.
[ Isak666 @ 13.05.2011. 19:32 ] @
Citat:
Pirossi: "umarao" se u bekstejdžu pre nastupa.



Moguce, ipak je sportski tip - trbusnjaci, sklekovi, zgibovi i to, pa se omamio.
Ovaj iz publike je vise neki fitness tip.
[ HeYoo @ 13.05.2011. 19:55 ] @
Samo kulturno :D

[ Kovacevic Vladimir @ 13.05.2011. 20:05 ] @
Citat:
ventura: Ti si poslednja osoba na ovom forumu koja treba ovako da piše o muzici.


Imaš apsolutno pravo.
Ja i nisam pisao o muzici, nego o jednoj pojavi, koja se samo izražajno služi tonovima, izvodi se na muz. instrumentima, pa je najčešće poistovećuju sa muzikom.

I na kraju, ponovo si u pravu:
Citat:
Šta je umetnost, i šta je kome vredno i lepo, to su individualne stvari o kojima je besmisleno raspravljati.


Nažalost, takva su došla vremena.
Nekada se znalo šta je umetnička vrednost, a šta vašarska i uličarska svirka, ko može da snimi singl/LP, nastupa na Radio stanici/TV...a onda su došli volovi na scenu: prodaš vola i snimiš Album/CD i dobiješ poster-plakatu, nastupaš i postaješ medijska ličnost sa razvojem u buduću Zvezdu Estrade...i onda si Car!

Car po pravu na individualni pojam ukusa i po besmislu rasprave uopšte.

Pozdrav
[ Luccio @ 13.05.2011. 20:17 ] @
Vidim da ovde ima puno ljubitelja ''lika i dela'' dotične gospođe . Strašno.

Podrška buntovnicima iz Zaječara . Ne dajte im da gradskim parama truju vaše vršnjake ! Bolje da su ih uložili u neku sportsku manifestaciju !
[ ventura @ 13.05.2011. 20:31 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir
Ja i nisam pisao o muzici, nego o jednoj pojavi, koja se samo izražajno služi tonovima, izvodi se na muz. instrumentima, pa je najčešće poistovećuju sa muzikom.

Pošto ja nisam muzički obrazovana osoba, da li bi bio ljubazan da mi ukažeš na razlike između pesama Jelene Karleuše i Azre.
[ triac @ 13.05.2011. 20:35 ] @
Lele al se ispisase strane ni ne secam se kome da repliciram....

Elem, to sto je Mecka platila je buranija...ja bih od bruke zatvorio kompaniju.

A po pitanju brenda, mislio sam na ime, definitivno se vise pominje njeno ime nego nase...mi da izcrkamo svi sem po racunima za struju gde nam pise ime ne bi se ni znalo da smo postojali.

Iza one suge mozda i ostane nesto negde, mada i njoj daleka lepa kuca...ali eto ipak je brendiranija od nas
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 20:42 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir
ko može da snimi singl/LP, nastupa na Radio stanici/TV.


Garantovano su kriterijumi bili strogo umetnicki...

Mislim da mnogi ljudi imaju problem sa razlikom izmedju koncepta zabave (entertainment) i umetnosti (art).
[ kandorus @ 13.05.2011. 20:52 ] @
Citat:
SStudio:

Koncert nije bio posle ponoći, već je počeo u 22h

A kad je završio? U ponoć ili kasnije? Reklo bi se posle ponoći, zar ne?

Balavci ima da se nacrtaju u krevet u 21:00h. Šolja mleka i povečerje. Nema tu šta da se priča. Zna se šta je vaspitanje, ko kada ide na spavanje i tako to. Vala da ta balavurdija radi šta, ne bi ni zevali noću već bi sami išli na vreme na spavanje. Ovako se samo stvaraju neradničke navike. To da su neki roditelji sami bi očitali bukvicu svojoj deci. A ako roditelji neće onda policija ima da radi svoj posao.

I zasto neko ne bi da skače i vrišti ako je koncert uredno prijavljen i odobren ima da se održi. Nema ometanja be. Da neće patriotski zlikovci opet da pale kao ambasade. Šta da je došla Ursula Anders? Ili da je bio koncert Bah, Rahmanjinov i tako to? I tamo neki poremećeni tipovi dodju i kakom gadjaju dirigenta. Budale odmah spakovati u ludnicu a ova balavurdija na spavanje.
[ ventura @ 13.05.2011. 20:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Garantovano su kriterijumi bili strogo umetnicki...

Pogotovo u umetničkim bastionima tipa PGP Radio Beograda...


Pršti umetnost na sve strane..
[ Kovacevic Vladimir @ 13.05.2011. 21:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Mislim da mnogi ljudi imaju problem sa razlikom izmedju koncepta zabave (entertainment) i umetnosti (art).


I u okviru vrsta, žanrova, formi, namene...muzike, ima kriterijuma, za koji neko daje ocenu vrednosti, kategorizaciju.
Primer je očit u jednom opštem muzičkom vokalnom obliku, po formi i sadržaju, tematici...gde se razlikuju Opera, Opereta i Musical.

Ni zabava nije svaštara u koju se može strpati sve što nije umetničko-programsko.
I tu postoje granice, poređenja i vrednovanje ideje, izraza...samo je pitanje KO to radi: masa ili znalci.

@Ventura

Ne mogu Ti odgovoriti, jer ne slušam J.K.

Pozdrav
[ ventura @ 13.05.2011. 21:27 ] @
@Kovacevic Vladimir:
Ne možeš da odgovoriš jer je sve to jedan veliki bullshiit. Karleuša/Azra sve je to isti q. razbibriga za mase.
[ Kovacevic Vladimir @ 13.05.2011. 21:33 ] @
Pa...složili smo se.

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2011. 21:52 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir
I tu postoje granice, poređenja i vrednovanje ideje, izraza...samo je pitanje KO to radi: masa ili znalci.


Elem, Vladimire, evo sta ja mislim o tome, bice poduze malo - ti znalci iz PGP ere sto su proizveli ovu dlakavu gore sto je Ventura okacio su zapravo isti q kao i danasnji "pohlepni" executivez iz muzicke industrije. Isti - jedino je to danas privatni biznis, a ranije je to bio cenzurisani drzavni monopol. I tada je postojala muzika za mase istih "kvaliteta" kao i ova danas.

Razlika je samo sto su se vremena malo promenila, pa i muzicki trendovi sa njima - kao sto se uvek i menjaju i nikad nisu stojali zamrznuti u vremenu. Ah da, promenila se i ekipa pa je verovatno nekadasnjim "glavnim" krivo sto danas nisu glavni jerbo vise ne mogu da budu "glavni" uz pomoc dekreta, i to je to.

Postoji samo jedna konstantna - svakoj osobi na ovom svetu je bar jedno 2/3 svega (literature, muzike, cega god...) djubre. To je jednostavno tako.

I sad neko treba ovde da drzi predavanje o tome sta je dobra a sta je losa !!!!ZABAVNA!!!! muzika. Cekaj malo... mi ovde pricamo o zabavi bre, zabavi... ono "da se raja veseli" a ne o nekom umetnickom izrazaju... Raja je raja, ono, puk, masa, prosek... Prilicno sam siguran da pucina pre 30 godina NIJE slusala Baha. Slusala je nesto sladunjavo, ne suvise komplikovano (da ne kazem nesto drugo), i naravno zabavno jer prosek mora da rmba, a treba malo da se ventilera - dakle, prosek slusa upravo adekvatno njihovom ukusu, prihvatljivo njihovom sistemu vrednosti, intelektu, socijalnom statusu i blablabla... kapiras?

I sta je problem sa tim? Ne svidja ti se prosek? Ne svidja ti se neka "subkultura"? Mozda se i ti njima ne svidjas? Sto mislis da si ti bitniji i da mislis da je OK da se njihovo misljenje ignorise i zatre? Ne svidjaju se i meni mnogi... samo mi ne pada na pamet da se zalazem da se njihovo misljenje cenzurise i kastrira uz pomoc dekreta i strucnih grupa.

Molim te da ne shvatis ovo kao nesto licno protiv tebe, ali meni se cini da ti nama pokusavas da objasnis jednu jednostavnu stvar koja bar meni licno vrlo vrlo smeta...

A ta stvar je... ideja da je zapravo dobro da nekakav drzavni komitet moze da propisuje kako puk treba da se zabavlja.

Izvini, ali meni je to zastrasujuce... VRLO zastrasujuce.

Koliko zastrasujuce? Evo da ti predstavim graficki, recimo 1000000x vise zastrasujuce od 1080p Full HD video klipa nabildovane Karleuse sa dvostrukim dildom oko koga se vrte rastimovane harmonike i drombulje povezane na pojacalo sa distorzijom sa nekim acid Roland 303 loop-ovima, sa sve Dolby Digital 7.1 zvukom...

A znas zasto?

Zato sto se ta Karleusa ne zeli mesati u moj zivot i propisivati sta ja zelim da slusam... zena radi za sebe i zivi od onih koji je slusaju, kupuju CD-ove, karte za koncerte, dr*aju na njene slike online ako su Ad-supported i sta god.... A ljudi koji misle kao ti bi upravo to, da drugima propisete i ogranicite i kontrolisete sta treba da slusaju.... sta je dobro a sta je lose... da ljudima UZMETE pravo izbora...

Jednostavno, ne zelim 1984-tu i ekipu plemenitih "ovlascenih" mudokrata koji ce da imaju monopol na to sta moze da se slusa uz pomoc nekakvih dekreta, komiteta, "ekspertskih grupa" i ostalih eufemizama za istu stvar (politicki podobnu drzavnu cenzuru "odabranih", "uvezanih" i kako god...). Ne radi se tu o njihovom muzickom obrazovanju, ne radi se tu o njihovoj "ekspertizi", "strucnom misljenju" itd... vec o prostoj stvari da neko bude ovlascen da mi naredi i propise, regulise, sta mogu i sta smem da slusam.

Yep... to mi je milion puta gore od meni najodvratnije muzike (u koju spada i taj turbo-folk, inace... samo sto mi ne pada na pamet da nekom drugom uskratim pravo da ga slusa ako ga voli)... jer meni licno najodvratniju muziku NE MORAM DA SLUSAM, a u tvom "idealnom svetu" bih morao da slusam sta mi neki mudokrat propise.

Btw... ako vec kritikujete neku muziku koju ne volite onda radite to bre kompletno...









[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.05.2011. u 23:04 GMT+1]
[ Vole Domu @ 13.05.2011. 22:21 ] @
amin.
[ HeYoo @ 13.05.2011. 22:46 ] @
@dimkovic
Ako sam razumeo doticna nije samostalno organizovala koncert vec je od iste te opljuvane drzave/opstine dobila tezgu za neku manifestaciju. Tu nastaje problem. Neka selekcija i kriterijumi moraju postojati, a kad vec ne postoje valjda je legitmno pravo da oni zbog kojih je to sve organizovano protestvuju.
[ Count Zero @ 13.05.2011. 22:48 ] @
Jeste to sve tako.., ali ja razumem i Vladimira.
Kao kad bi meni neki 6PackJoe rekao da koristi šta-znam - IE6.0.. To njemu verovatno i jeste dovoljno, ali je profesionalna deformacija da se želi u nekoj oblasti "sugerisati", bude to jače od tebe.
Mislim da je ona slika što je HeYoo postavio više nego ilustrativna i upravo i govori o kulturi.
[ a1200 @ 14.05.2011. 00:09 ] @
Citat:
Ako sam razumeo doticna nije samostalno organizovala koncert vec je od iste te opljuvane drzave/opstine dobila tezgu za neku manifestaciju. Tu nastaje problem.

Upravo. Po meni, "drzava" je dala jasan smer koju vrstu muzike smatra dostojnim "Kulturnog leta u Zajecaru"... postavljena slika sa "guzovima" na ovoj temi govori vishe od 1000 reci.

A to sta ce Karleusa da radi sa svojim parama i investitorima nije moj problem... problem nastaje kad se bahato trose zajednicke pare na "ovo" - i po kom to kriterijumu? Ko je to odabrao? Neki opstinski odbor? ... samim tim prisustvo onih koji javno negoduju protiv takve odluke je sasvim OK - jer to nije privatni koncert, vec drzavno sponzorisana "kulturna" manifestacija.

A onda posle, zbog takvih "kulturnih manifestacija" nema para za socijalni program, i dogadja se recimo ovo: Deca gladna dolaze na nastavu
Ali nema veze bitna je "kultura" na "kulturnom letu" u Zajecaru... sve za kulturu™

[ Kovacevic Vladimir @ 14.05.2011. 00:10 ] @
Lako je pisati, komentarisati i uvek se zaklanjati iza univerzalnog prava na pravo slobodnog izbora (pa i muzike).
To nije sporno, ako si neutralan, slobodni korisnik muzičke produkcije, sa ovim ili onim izgrađenim ukusom.

Ali, @Ivane, ja ne mogu biti neutralan.
Meni profesionalna etika nalaže da vaspitavam.
Da li, kada sam predavao klavir, nastupao kao OneManBand, ili pianista, uvek sam imao zadatak da vaspitno delujem na slušaoca dobrom i kvalitetnom muzikom i prvenstveno dobrom interpretacijom.

Nikakve iluzije nisam imao, niti ih sada imam - da Vam držim predavanje ili da menjam svet.
Već je poraz, što subkultura postaje značajniji deo svakodnevnog života novijeg sveta, ali barem ja mogu ostati dosledan svom pozivu i ukazivati na razliku između krmećaka i kvalitetne muzike i nastojati da ukažem na (muzička) dela, koja nisu deo MOG "idealnog sveta", nego minimum opšte kulture.

Pozdrav

[ Odin D. @ 14.05.2011. 00:18 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimirminimum opšte kulture

... je iluzorni pojam iz nekog drugog svijeta i vremena.
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 00:40 ] @
@a1200, @HeYoo,

Err... drzava je skup svih gradjana. Mogu da se opkladim da za koncerte Karleuse opstine imaju solidnu podrsku u birackom telu.

Drugim recima... ako vam se muzicki izbor razlikuje od mainstream-a... paaaa, imate problem ako ocekujete da vam drzava ispunjava muzicke zelje (ovog puta bukvalno :-). Mislim, moje poreske pare se mozda nekim delom trose na Evroviziju koja je apsolutno van mog ukusa... ali sta da se radi, to je ono sto raja voli, jbga...

Citat:
Kovacevic Vladimir
Ali, @Ivane, ja ne mogu biti neutralan.
Meni profesionalna etika nalaže da vaspitavam.
Da li, kada sam predavao klavir, nastupao kao OneManBand, ili pianista, uvek sam imao zadatak da vaspitno delujem na slušaoca dobrom i kvalitetnom muzikom i prvenstveno dobrom interpretacijom.


Ne vidim apsolutno nikakav problem sa tvojom etikom koja nalaze da vaspitavas. Nikakav problem! Ako nadjes one koji bi da budu vaspitavani, samo napred!

Problem vidim samo u ideji da stav kompatibilan sa BILO cijim postane obavezujuci. Znas kako se kaze, put do pakla je poplocan dobrim namerama.

Vidis, kada nekome das takvu vrstu monopola - ne pricamo o tome "da li ce biti zloupotrebljen" nego samo KADA ce biti zloupotrebljen.

Zasto bih ja ili bilo ko drugi morao biti ogranicen na to sta bilo ko smatra za... podobno?

Na kraju krajeva, to isto i tebe moze da doceka - nije uopste nemoguce da tvoj "trust muzickih mozgova" jednog dana ne postane izuzetno naklonjen turbo folku iz ovih ili onih razloga... Sta mislis da li bi bilo isto? NE BI, jer tada ne bi imao ni izbora.

A ljudi obicno slobodu prepoznaju samo kada je izgube.
[ HeYoo @ 14.05.2011. 01:42 ] @
Ne nego je drzava skup marsovaca.. opet se hvatas za rec sa sve definicijom :)

Mozda bi vecina zdravstvenih osiguranika muskog pola zelela da njihove pare odu na nadorednju alatke umesto primarne zdravstvene zastite ali jbg postoji neka linija koja se zove zdrav razum. Isto tako mozda vecina Britanaca zeli porn program na bbc ali to tesko da ce se ikad desiti. Sloboda na izbor naravno treba uvek da postoji ali ako neki drzavni organ odvoji pare za kulturu nije normalno da se trose na striptizete.

Postoje neki ne tako tesko merljivi okviri koji razdvajaju opste dobro od bahanlija svidjalo se to tebi ili ne.
Sasvim je normalno sto su ovi klinci protestvovali. O njima se na kraju krajeva i radi iako su to uradili na malo naivan nacin. Nekima su ovde ocigledno draze ovce.
Sto se slobode tice.. postoji trziste zabave po svacijem ukusu pa ko voli nek' izvoli. Tako lakoj zabavi nije mesto na drzavnoj sisi.
[ kandorus @ 14.05.2011. 07:48 ] @
Ludara koja ne zna svoje granice nije nešto više nego "kvazi-država".
Ludara koja prepoznaje samo jednu naciju u svojoj politici nije država.
Ludara koja se pravi "luda" prema medjunarodnim obavezama nije država.

A baš bi da čujem kad je Barack Obama organizovao koncert neke "estradne zvezde" jer mu se to "isplati na izborima".

Pražnjenje novčanika poreskih obveznika je sigurno nešto za šta treba tražiti ispostavljenje računa. Ali u ovom protestu se ne vidi takva namera.

Sasvim drugo pitanje je ponašanje balavurdije koje se sastoji od vredjanja i omalovažavanja učesnika javne manifestacije. Oni su mogli recimo da organizuju paralelan koncert i da mase dohrle u njihovo okruženje. Na taj način bi najefektnije postigli svoj cilj. Umesto toga balavurdija je vulgarnim natpisima vredjala i omalovažavala neistomišljenike.

Mešavina sabkulture i nekulture e to je Ludara.
[ Vole Domu @ 14.05.2011. 08:40 ] @
granice izmedju kulture, subkulture i nekulture nisu uopste toliko jasne koliko biste vi (na celu sa Vladimirom) voleli da budu...
[ stil @ 14.05.2011. 09:16 ] @
Treba postaviti neka pitanja da bi bilo jasnije šta se to ovde kod nas dešava.

Prvo. Pitanje izbora. Svako treba da ima pravo na izbor kakvu će muziku da sluša. Međutim potrebno je utvrditi šta to sve utiče na muzički ukus jedne osobe. Šta je slušao u kući, šta su slušali roditelji, da li čita knjige, šta slušaju njegovi prijatelji, šta se pušta na radiju i televiziji, šta na časovima muzičke kulture može da čuje itd.


Recimo kada je u pitanju moda. Svake godine se sastanu par najuticajnijih dizajnera da utvrde šta je to što će biti in sledeće sezone. Koje boje dezeni kombinacije itd. Tako da nije baš sve stvar slobodnog izbora. I naravno to što je sada in je nekoliko puta skuplje od onog od prošla godine.

E sad pošto se skoro sve vrti oko novca ako uložiš dovoljno para u nešto što praviš i to dobro izreklamiraš sigurno ćeš ga prodati ma kakvo s***e bilo.

Na taj način ti vršiš uticaj na muzički ukus.

Nije sve tako jednostavno, a sa druge strane ipak je to samo zabava za običnog čoveka a roba za muzičke industrijalce.

[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 10:21 ] @
Citat:
stil
Recimo kada je u pitanju moda. Svake godine se sastanu par najuticajnijih dizajnera da utvrde šta je to što će biti in sledeće sezone. Koje boje dezeni kombinacije itd. Tako da nije baš sve stvar slobodnog izbora. I naravno to što je sada in je nekoliko puta skuplje od onog od prošla godine.


Kako nije stvar slobodnog izbora?

Evo meni licno puca ona stvar sta je dizajner N smislio za ovu godinu - ako mi se ne svidja ima ohoho prodavnica koje valjaju stvari od prosle godine i sl....

Problem nastaje ako zivis u ogranicenom trzistu, i tu je tvoja sloboda izbora suzena - ali jbg, to je visa sila i realnost okruzenja koje nikako ne mozes da promenis. Ali cak i tu imas savrsenu mogucnost da odes kod krojaca i kazes mu da ti sasije sta god hoces.

@HeYoo,

Iznenadio bi se kada bi se malo vise udubio i ukapirao da je moderna drzava zapravo "diktatura srednje klase" (srednja klasa = onaj najveci deo ispod "kape" u raspodeli) - od tog zdravstvenog osiguranja i sta ono placa, pa do toga kakvu zabavu placa drzava.

Znas sta je problem? Sto se tebi, Vladimiru i slicnima vasa "srednja klasa", sa kojom delite drzavu, ne svidja. E jbg... to vam je tako kako jeste ;-).
[ kandorus @ 14.05.2011. 10:22 ] @
Citat:
Vole Domu:

granice izmedju kulture, subkulture i nekulture nisu uopste toliko jasne

O granicama se može diskutovati. Ali ekstremi su zaista problem. U ovom "slučaju Zaječar" prisutni su ekstremni elemeti i nekulture i sabkulture.

Možda bi najbolje bilo da se koncert održao u zatvorenom prostoru. Jer, možda su ljude ometali u prolazu. Ti koncerti sabkulture se obično održavaju na gradskim trgovima (ne znam gde je bilo u Zaječaru ali vidjao sam po glavnim trgovima u drugim gradovima). Dakle, organizovanje koncerta nije samo "izum" Zaječarskih guzonja već je to modni trend. U tom smislu bi protest bio opravdana (ali ne i način protesta, najpre zbog natpisa). Praviti buku, od bilo koje strane, u po noći kad je pošten svet na spavanju je neprihvatljivo.

Da su natpisi bili nešto poput

"Noć je - hoćemo da spavamo!"
"Hoćemo tišinu - spremamo maturu (prijemni)!"

ili nešto slično što priliči srednješkolcima - protest bi bio za pohvalu.

Ovako, jedna nekultura treba da zameni drugu nekulturu... Pa to već imamo. Bio je Milošević, sad došli ovi još gori.


Off side topic:
Još one scene u kojima maturanti proslavljaju kraj školske godina kaljajući Beogradsku fontanu. Nekultura do nekulture. Nikako ne mogu da razlučim ko je od koga gori.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 10:39 ] @
@kovacevic vladimir

Ili bolje ovako...

http://rateyourmusic.com/label/pgp_rtb/
http://rateyourmusic.com/label/pgp_rts/

Nadji jednu ploču klasične muzike, ako možeš, za više od 50 godina rada PGP... Od 1959... Pazi, i ja volim klasiku, ali ona na ovim prostorima nikada nije imala prodju. Tužno ali istinito, a recimo madjarski Hungaroton izdaje klasiku (i izdavao ju je i u vreme komunizma), jednostavno, niko nije želeo da ispuni tu nišu ovde, dakle, ti koji su odredjivali šta je "kvalitetno" i može da se izdaje i napravili su, manje više ovakvo stanje, jer muzički ukus se stvara, i srpska "muzika" i muzički ukus su stvarani generacijama. Hajde da vidimo šta 90% od ljudi voli od klasike, od Betovena njegovu bagatelu "za elizu" i od mocarta zadnji deo klavirske sonate KV 331 tj. "Turski marš". ;))) A muzički ukus mora da se izgradi, da npr. Berlioz sa 25 nije otišao na koncert neke od Betovenovih simfonija, bio bi lekar, i za njega se ne bi ni znalo, jer tek je tada, sa 25, nakon koncerta, odlučio da se bavi muzikom!

Poz.
[ stil @ 14.05.2011. 10:51 ] @
Ivane na osnovu čega se odlučiš šta je lepo a šta ne ? Kakvu će frizuru da imaš, kakvu odeću da nosiš, šta ćeš da slušaš od muzike? Da li si sto posto siguran da ne radiš to pod uticajem reklama kojima si bombardovan svakog dana.

Recimo da se odlučiš da kupiš nešto od prošle godine, pa i to je neko dizajnirao i neko se odlučio da po nečijem nalogu to pusti u prodaju. Na osnovu čega se taj neko odlučio da te pantalone budu baš takve. Izašao na ulicu pa te pitao - nije. :) Sa druge strane ako odeš kod šnajdera on će ti napraviti nešto što se sada nosi inače ćeš biti kao bela vrana ili crna ovca kakogod.

Da bi bolje shvatio poentu:

http://www.ted.com/talks/derek...s_how_to_start_a_movement.html


:)))
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 11:31 ] @
Naravno da je moja odluka bazirana na osnovu nekog mog sistema vrednosti, kulture, uticaja sredine blah blah blah...

To je fundamentalna odluka ljudskog razmisljanja... mislim traziti "slobodu" koja ne ukljucuje to je besmisleno, jer vrlo verovatno ne bi ni mogli da razmisljamo uopste (proces razmisljanja ukljucuje ispitivanje proslih epizoda koje su takodje i emotivno kodirane, dakle MORAS imati uticaj spolja koji je ukodiran u tvom mozgu i cega se ti zapravo secas). Ljudski mozak je autoasocijativna memorija i samim tim njegovi "izlazi" i te kako zavise kakve je "ulaze" koristio za ucenje.

Dakle, takva "savrsena sloboda" ne postoji. Nemojmo otkrivati rupu na saksiji.

ALI! Ogranicavanje dekretima sta sme da se slusa samo jos dodatno smanjuje stepene slobode koji su moguci.

To sto ti sad pricas je cisto filozofiranje o sposobnosti ljudskog uma za "slobodu izbora" u nekoj idealnoj formi kao nekom argumentu da nemas slobodu. To je slepa ulica, jer su mogucnosti nase slobode razmisljanja ogranicene fiziologijom naseg mozga i to je besmisleno dovoditi u pitanje.

Ali svakako mi ne pada na pamet da podrzavam dodatno smanjivanje tih stepena slobode uz pomoc dekreta i "odabranih" koji bi da propisuju sta sme da se slusa.

Meni to ne donosi apsolutno nista dobro, jer, kao sto rekoh, to samo poziva na formiranje jos jedne interensne grupe i neminovnih zloupotreba zbog moci koja im je data. Daleko mi je draze da interakcija izmedju prodavaca i kupaca muzike to formira, nego neko "vece nepogresivih staraca" sa svojim nedodirljivim i zakonom zasticenim agendama.
[ Kovacevic Vladimir @ 14.05.2011. 11:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Znas sta je problem? Sto se tebi, Vladimiru i slicnima vasa "srednja klasa", sa kojom delite drzavu, ne svidja. E jbg... to vam je tako kako jeste ;-).


Da izbacim uvodni deo o svim (za nas) karakterističnim, a nadaleko poznatim osobinama Srboida, koje niko nema, niti ih želi, pa da prihvatim stanje...to vam je tako kako jeste.

Sva sreća, da postoje još uvek ljudi, sa stavovima koji proizvode praktične i pozitivne posledice i koji ne dozvoljavaju kompromis sa primitivističkom i uprosečenom ruljom, masom, jer bi prihvatanje stanja kako jeste, život učinio besmislenim.

Citat:
bojan_bozovic: Tužno ali istinito, a recimo madjarski Hungaroton izdaje klasiku (i izdavao ju je i u vreme komunizma), jednostavno, niko nije želeo da ispuni tu nišu ovde, dakle, ti koji su odredjivali šta je "kvalitetno" i može da se izdaje i napravili su, manje više ovakvo stanje, jer muzički ukus se stvara, i srpska "muzika" i muzički ukus su stvarani generacijama.


Znam za te podatke već davno.
Tu ima pravo i @Ivan, glede RTB PGP.
Žalosno, ali istinito, što nam nije na ponos, ali to me ne obeshrabruje da i dalje promovišem World, classic, jazz, evergreen music...ko razume - slušaće.
Ko ne razume - nećemo bacati bisere pred svinje.

Pozdrav
[ stil @ 14.05.2011. 11:55 ] @
Ivane ovde imamo status kvo. Zbog toga i dolazi do rasprave. Već sam rekao da svako treba da ima pravo da odluči koju će muziku da sluša. Tu nema priče. Jedino treba reagovati ako se u toj muzici propagira nasilje i bilo koja vrsta netrpeljivosti u bilo kojem smeru. Eto već jedna zabrana koju pretpostavljam da odobravaš.

Instant turbo folk je zanimljiv zbog toga što je lako dostupan, možeš preko noći da postaneš zvezda. Nisu ti potrebni sati vežbe na gitari ili klaviru da bi postao priznat niti da budeš talentovan za pisanje tekstova, da imaš glas. Kineska roba slabog kvaliteta jeftina, znam znam Kinezi mogu da prave i kvalitetnu skupu robu. E ista takva nam je i muzika. Toliko.


Recimo:



Citat:
Joshua Winslow "Josh" Groban (born February 27, 1981) is an American singer-songwriter, musician, actor, and record producer. His four solo albums have been certified at least multi-platinum, and in 2007, he was charted as the number one best selling artist in the United States with over 21 million records in this country. To date, he has sold over 24 million albums worldwide.


http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_Groban
[ geniuxx @ 14.05.2011. 12:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Naravno da je moja odluka bazirana na osnovu nekog mog sistema vrednosti, kulture, uticaja sredine blah blah blah...

To je fundamentalna odluka ljudskog razmisljanja... mislim traziti "slobodu" koja ne ukljucuje to je besmisleno, jer vrlo verovatno ne bi ni mogli da razmisljamo uopste (proces razmisljanja ukljucuje ispitivanje proslih epizoda koje su takodje i emotivno kodirane, dakle MORAS imati uticaj spolja koji je ukodiran u tvom mozgu i cega se ti zapravo secas). Ljudski mozak je autoasocijativna memorija i samim tim njegovi "izlazi" i te kako zavise kakve je "ulaze" koristio za ucenje.

Dakle, takva "savrsena sloboda" ne postoji. Nemojmo otkrivati rupu na saksiji.

ALI! Ogranicavanje dekretima sta sme da se slusa samo jos dodatno smanjuje stepene slobode koji su moguci.

To sto ti sad pricas je cisto filozofiranje o sposobnosti ljudskog uma za "slobodu izbora" u nekoj idealnoj formi kao nekom argumentu da nemas slobodu. To je slepa ulica, jer su mogucnosti nase slobode razmisljanja ogranicene fiziologijom naseg mozga i to je besmisleno dovoditi u pitanje.

Ali svakako mi ne pada na pamet da podrzavam dodatno smanjivanje tih stepena slobode uz pomoc dekreta i "odabranih" koji bi da propisuju sta sme da se slusa.

Meni to ne donosi apsolutno nista dobro, jer, kao sto rekoh, to samo poziva na formiranje jos jedne interensne grupe i neminovnih zloupotreba zbog moci koja im je data. Daleko mi je draze da interakcija izmedju prodavaca i kupaca muzike to formira, nego neko "vece nepogresivih staraca" sa svojim nedodirljivim i zakonom zasticenim agendama.

^ Da li se to odnosi i na pravo izbora kada nešto (bilo šta) sme da se sluša? I da li ta "sloboda izbora" isključuje nečije pravo na kritiku?

Btw., i u najcrnjoj diktaturi imaš mogućnost izbora. Uvek možeš da izabereš da:
- legalno ili ilegalno odeš u drugu zemlju koja ti više odgovara;
- digneš revoluciju;
- postavljaš auto-bombe;
- ...
Sloboda i pravo izbora su ti ograničeni samo ako poštuješ ta ograničenja, znači ako sam izabereš da prihvatiš ta ograničenja.
[ Isak666 @ 14.05.2011. 12:06 ] @
Citat:
geniuxx: I da li ta "sloboda izbora" isključuje nečije pravo na kritiku?



Pa, ako u tome postoji nesto sto je od zajednickog interesa (u ovom slucaju organizacija koncerta opstinskim parama) - trebalo bi da svaki stakeholder ima pravo na kritiku.

[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 12:13 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir
Da izbacim uvodni deo o svim (za nas) karakterističnim, a nadaleko poznatim osobinama Srboida, koje niko nema, niti ih želi, pa da prihvatim stanje...to vam je tako kako jeste.

Sva sreća, da postoje još uvek ljudi, sa stavovima koji proizvode praktične i pozitivne posledice i koji ne dozvoljavaju kompromis sa primitivističkom i uprosečenom ruljom, masom, jer bi prihvatanje stanja kako jeste, život učinio besmislenim.


Daleko od toga da ja mislim da ne treba pokusati promeniti sredinu... Svako od nas zaprvo menja svet na neki nacin, neko se trudi vise a neko manje.

Medjutim i te kako imam problem sa idejom da neko sebe ili slicne sebi smatra toliko upucenim, toliko pozvanim, da citavoj toj "rulji" (proseku stanovnistva) ogranici sta mogu da slusaju uz pomoc nekakvih dekreta i ekspertskih grupa.

To je klasicna definicija diktature, i kao takva ide protiv nekih mojih licnih ubedjenja i principa. Znam da ima puno ljudi koji smatraju da postoje korisne diktature - ali samo zato sto se neka konkretna diktatura njima licno svidja. Ali zez je u tome da... kada jednom uspostavis nekakvu diktaturu - ona vrlo lako moze da se pretvori u nesto sto ne volis. Da ne pricamo o tome da drugi mozda ne dele to misljenje sa tobom o tome sta je dobra diktatura.

Citat:
geniuxx
Sloboda i pravo izbora su ti ograničeni samo ako poštuješ ta ograničenja, znači ako sam izabereš da prihvatiš ta ograničenja.


Ako imas pendrek tj. drzavnu silu koja propisuje ogranicenja onda ti je izbor prilicno ogranicen osim ako ne zelis da budes kaznjen.

Jasno je zasto je socijalno prihvatljivo da se kriminalno ponasanje ograniciva. Zato nema puno ljudi koji smatraju da je ogranicenje slobode lomljenja tudjih kostiju losa stvar.

Medjutim ja vidim problem da se to popne do muzike, pisane reci, itd.... Ne vidim nikakvu korist od toga, osim za grupicu koja ce to da propisuje.

Citat:

I da li ta "sloboda izbora" isključuje nečije pravo na kritiku?


Apsolutno. Nemam nista protiv toga da neko nesto kritikuje, kritika je jedno od osnovnih prava u civilizovanom drustvu. Hej, ako hoce i da gadja Karleusu flasom piva, hej... njegova stvar, samo sto ce za to snositi posledice, posto to nije ni zakonski a ni drustveni prihvatljivo. I, da, u tom slucaju to treba nazvati pravim imenom (vandalizmom, varvarstvom) a ne kritikom.

Imam problem samo sa tim da neko planira da upotrebom drzavnog aparata i stvaranjem "odabranih cenzora misljenja" (eksperata, je li) meni suzi mogucnost biranja sta zelim da slusam.

Citat:
stil
Jedino treba reagovati ako se u toj muzici propagira nasilje i bilo koja vrsta netrpeljivosti u bilo kojem smeru. Eto već jedna zabrana koju pretpostavljam da odobravaš.


Ne odobravam. Zato sto filmovi Kventina Tarantina vec upadaju u tu tvoju definiciju. Ne moze se biti malo trudan, cenzura je cenzura. Kada jednom udjes u to, krug se samo povecava - nikad ne smanjuje.

Nasilje u filmu nije nasilje. Nije ni propagiranje nasilja, zato sto je film fikcija a ne realnost.

Ista stvar i za muziku.

Nemam problem da se muzika i filmovi sa nasiljem ogranicavaju na javno emitovanom TV-u* u doba dana kada deca to mogu da gledaju cisto kako bi se puritanci ucutkali... Ali na privatnim stanicama sa zastitom, kasnim nocnim satima, na internetu, u mojoj kuci ako ja tako hocu... smatram da takvim merama mesta nema.



* Zapravo pravi i fundamentalni razlog zasto ovo podrzavam je zato sto mislim da ce ta cenzura samo ubrzati smrt javnih TV stanica :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.05.2011. u 13:47 GMT+1]
[ Kovacevic Vladimir @ 14.05.2011. 12:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Imam problem samo sa tim da neko planira da upotrebom drzavnog aparata i stvaranjem "odabranih cenzora misljenja" (eksperata, je li) meni suzi mogucnost biranja sta zelim da slusam.


Citat:
Ivan Dimkovic: Medjutim i te kako imam problem sa idejom da neko sebe ili slicne sebi smatra toliko upucenim, toliko pozvanim, da citavoj toj "rulji" (proseku stanovnistva) ogranici sta mogu da slusaju uz pomoc nekakvih dekreta i ekspertskih grupa.


Ne radi se o ograničavanju.
Ne radi se o cenzurisanju.

Radi se kategorisanju i selekciji dobrog od lošeg, isticanju priznatih, overenih vrednosti i markiranje svega što ne dostiže neki ustanovljeni kriterijum, nivo.

To neko treba da radi: Umetnički saveti, RRA, kritičari, stručne Komisije, Zakon, Pravilnici, Administratori, Moderatori...

Off
Iz Istočnih zemalja, svojevremeno nisu mogli izaći van zemlje muzičari/orkestri, koji nisu imali završenu Muzičku akademiju, ili bar overeno priznanje od Udruženja muzičara (pod veoma strogim kriterijumima).
Šta bi se postiglo da je mogla sva muzikantska bagra da putuje i svira za male pare, da spava pod šatorima ili šankovima?!
U ime slobode izbora i prava na rad.

Pa, valjda postoji neki normativ kvaliteta, kao uostalom i za svu robu...od krastavaca do automobila.


[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 14.05.2011. u 14:01 GMT+1]
[ geniuxx @ 14.05.2011. 12:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako imas pendrek tj. drzavnu silu koja propisuje ogranicenja onda ti je izbor prilicno ogranicen osim ako ne zelis da budes kaznjen.

Već sam napisao:
Citat:
Sloboda i pravo izbora su ti ograničeni samo ako poštuješ ta ograničenja, znači ako sam izabereš da prihvatiš ta ograničenja.

Zakone uvek treba vrednovati pre donošenja, pre usvajanja, pre primene i pre poštovanja. Ne treba ih prihvatati nekritički. To ne može na dobro da izađe.

Citat:
Ivan Dimkovic: Nasilje u filmu nije nasilje. Nije ni propagiranje nasilja, zato sto je film fikcija a ne realnost.

Ali deluju poprilično realno, i lako mogu da upale nekoga sa nižim IQ, koji poželi da to uradi i praktično. Osim toga, ima dosta filmova snimljenim po maštovitim scenarijima koji mogu dati ideju i mogu se primeniti u praksi. Npr., neke od likvidacija koje je izveo zemunski klan su prethodno viđene na filmu.
[ Isak666 @ 14.05.2011. 12:54 ] @
Pa koliko sam upoznat - televizijski program je kategorisan po uzrastima.
Postoji valjda i neka licna odgovornost roditelja, posto sumnjam da bi bilo drugacije da je zemunski klan gledao npr "Oficir sa ruzom" i da film izaziva nekog da uradi nesto u realnom zivotu.

Pre ce biti da ce to uraditi njihova psiha.
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 12:55 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir

Ne radi se o ograničavanju.
Ne radi se o cenzorisanju.

Radi se kategorisanju i selekciji dobrog od lošeg, isticanju priznatih, overenih vrednosti i markiranje svega što ne dostiže neki ustanovljeni kriterijum, nivo.


Cenzura? I da i ne...

NE - ako ti tvoji saveti, moderatori, i sl... kreiraju te kategorizacije kvaliteta koje nisu obavezujuce za sve koji emituju i stvaraju muziku na nekoj teritoriji.
DA - ako to dolazi sa ogranicenjima.

Iskreno, izuzeo bih tzv. "javni servis" iz svega toga, posto je javni servis nista drugo nego drzavno kontrolisana stvar (malo umivena u moderno vreme, ali se svodi na isto, iz prostog razloga sto selekcija jeste pod indirektnim uticajem drzave).... Cenzura je jednostavno deo rada javnog servisa...

Ne zelim da to aplicira na druge.

Cak i za te cuvene "nacionalne frekvencije", jer su emiteri platili za koriscenje tih frekvencija - nisu im poklonjene.

Citat:

Off
Iz Istočnih zemalja, svojevremeno nisu mogli izaći van zemlje muzičari/orkestri, koji nisu imali završenu Muzičku akademiju, ili bar overeno priznanje od Udruženja muzičara (pod veoma strogim kriterijumima).


Oho, pa sad imamo i zabranu izlazenja iz zemlje zato sto nisi clan esnafa. Pa ovo je sve bolje od boljeg... prvo cenzura, a sada i ovo. Do totalitarizma se brzo stize ;-)

Citat:

Šta bi se postiglo da je mogla sva muzikantska bagra da putuje i svira za male pare, da spava pod šatorima ili šankovima?!
U ime slobode izbora i prava na rad.


Sta bi bilo? Pa nista specijalno, bas to sto ti kazes: sloboda izbora i prava na rad.

Neki to slave, jer je logicno, racionalno, u skladu sa modernim percepcijama drustva i prava jedinke na slobodan zivot i rad. Nekima to smeta. Ja spadam u ove prve.

Citat:

Pa, valjda postoji neki normativ kvaliteta, kao uostalom i za svu robu...od krastavaca do automobila.


Postoji verovatno bezbroj normativa kvaliteta... Privatnih, for-profit, NGO, drzavnih... Fora je samo sto ja smatram da nikome ne treba biti oduzeto pravo da stvara zato sto se ne uklapa u necije "normative kvaliteta" - ostavimo ljudima koji konzumiraju muziku da odluce sta je za njih kvalitetno a sta nije.

Zar je to toliko tesko?
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 13:00 ] @
Citat:
geniuxx
Ali deluju poprilično realno, i lako mogu da upale nekoga sa nižim IQ, koji poželi da to uradi i praktično. Osim toga, ima dosta filmova snimljenim po maštovitim scenarijima koji mogu dati ideju i mogu se primeniti u praksi. Npr., neke od likvidacija koje je izveo zemunski klan su prethodno viđene na filmu.


Deluju realno, zato sto im je to i cilj. Mnogi ljudi cene realnost u filmovima, sta ces.

To sto psihicki poremecena osoba moze nesto lose da uradi "zato sto je to video u filmu" je vrlo jalov argument u korist cenzure... Mentalno nestabilne osobe i sociopati (u koje spadaju ti iz tvog posta) ce UVEK naci nesto sto ce ih "gurnuti" u sociopatsko ponasanje. Mozak im je pogresno povezan, i to je tako. Eventualno im treba pomoci sa nekim lekovima itd...

Ne zelim da svet postane stakleno zvono zbog toga, iz prostog razloga sto sociopata radi te radnje bas zato sto je bolestan, a ne zato sto je nesto video.

Taj sociopata mozda dobije ideju da zakolje nekog zato sto je video kako u restoranu neko sece krvavi biftek. Hmm... a da zabranimo... :)
[ Kovacevic Vladimir @ 14.05.2011. 13:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovicho, pa sad imamo i zabranu izlazenja iz zemlje zato sto nisi clan esnafa. Pa ovo je sve bolje od boljeg... prvo cenzura, a sada i ovo. Do totalitarizma se brzo stize ;-)


Kamo sreće da je ta zabrana izlaska iz zemlje uvedena kod nas.
Predstavili bi najbolje što naš folklor ima, a ne silikonske pevaljke i nacional-patriotski repertoar, koji se odvija po najgorim (ino) privatnim kafanama...uz obaveznu ikonografiju i asistenciju lokalne policije.

Off
Za professionalni angažman na međunarodnom tržištu od Manager-a dobijem spisak obaveznih numera/kompozicija, koje moram svirati. To je standard, koji već ukazuje i na ostali deo repertoara.
Ne pridržavanje Pravila, nepoštovanje stavki Ugovora, koji propisuje svaki detalj nastupa...povlači posledice, a krajnji rezultat je "Šut-karta".

Totalitarizam?
Da, ali u pozitivnom smislu i za onoga, ko ga propisuje i za onoga ko se tog ("totalitarizma") pridržava.
I uopšte nije teško živeti/raditi u redu.
Teže je prihvatiti stihiju rulje, pod zaštitom prava na slobodan izbor, po pravilu: uvek odabir lošeg i sve lošijeg.

Zašto ne bi išlo sve (to pravo) u suprotnom smeru: od lošeg ka boljem?!

Pozdrav
[ vilil1 @ 14.05.2011. 14:27 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Kamo sreće da je ta zabrana izlaska iz zemlje uvedena kod nas...

Totalitarizam?
Da, ali u pozitivnom smislu i za onoga, ko ga propisuje i za onoga ko se tog ("totalitarizma") pridržava.
I uopšte nije teško živeti/raditi u redu.
Teže je prihvatiti stihiju rulje, pod zaštitom prava na slobodan izbor, po pravilu: uvek odabir lošeg i sve lošijeg.


Propagiras neku najzescu komunisticku diktaturu...dajes sebi pravo da odredjujes sta je dobro a sta lose...

Ama ko si bre ti da to pravo prisvajas?

Ko si ti da odredjujes sta ce neko drugi da stvara, izvodi, slusa...


Citat:
Kovacevic Vladimir: Meni profesionalna etika nalaže da vaspitavam.


Ako ti ovako vaspitavas...

Pozitivni totalitarizam???

Uzas!
[ Hans_D @ 14.05.2011. 14:48 ] @
Ne da su u pravu sto su skandirali nego su trebali da je gadjaju gitarama.Ja jos nemam decu ali devojcicama od 13 god pa navise je ta silikonska

spodoba idol, oblace minjake i izbacuju sise izgledaju ko kurve samo zato sto to radi neka karleusa i mina,ina, kako li se vec zove.Jel bi ti Dimkovicu

voleo da vidis cerku sa 13 godina u minjaku zato sto se lozi na karleusu i slicne?? A sve to potice od ovih skotova sa "estrade", doduse imaju i

roditelji udela.



IJU!

http://www.youtube.com/watch?v=GKw2x1LS8ds
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 15:08 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Kamo sreće da je ta zabrana izlaska iz zemlje uvedena kod nas.
Predstavili bi najbolje što naš folklor ima, a ne silikonske pevaljke i nacional-patriotski repertoar, koji se odvija po najgorim (ino) privatnim kafanama...uz obaveznu ikonografiju i asistenciju lokalne policije.


A ko je "vama" branio da predstavljate "najbolje sto vas folklor ima" ??? Da li stvarno mislis da je ciljna grupa koja slusa kafanski folk uopste ima interes i zelju da slusa to sto vi imate da im ponudite? Cisto sumnjam.

I da... Ko ste zapravo vi da vi branite nekom da izadje iz zemlje i da svira sta god hoce? Zasto mislis da si ti i ljudi koji sa tobom misljenje bogom dani da mozete da sprecite nekog drugog da se slobodno izrazava? Odakle vam to pravo? Zasto mislite uopste da treba da imate to pravo? Zato sto mislite da ste bolji, obrazovaniji ili sta? Zasto uopste mislite da je to sto imate specifican muzicki ukus dovoljno da nekom drugom krojite kape? Ja ne vidim apsolutno nikakav validan razlog zasto bi to trebalo da bude dozvoljeno tebi ili bilo kome drugom.

Vidi, ne postoji "pozitivna diktatura" - postoji samo diktatura. Ne zelim da mi nesto diktira bilo ko, bez obzira kakvo muzicko ili bilo kakvo drugo obrazovanje ima. Da svet funkcionise tako, sto Ventura rece, nikad ne bi ni mogli da imamo jazz zato sto bi ekipa dzangrizavih eksperata zaustavila isti u pokusaju jer je njima bio vulgarna stvar. Sad ces ti da kazes da je jazz druga stvar - a ko to kaze? To sad ti kazes, ali ljudi koji su bili samo-pozvani da se bave moralom/kvalitetom muzike u vreme zacetka jazz-a to definitivno nisu smatrali.

Diktatura jednostavno blokira sve drugacije. U silnom blokiranju "loseg" se blokira i bilo sta dobro sto je drugacije. Hvala, ali ne hvala.

Podrzavam svaki oblik podizanja nivoa obrazovanja, kulture u koju naravno spada i muzicka ali ne diktatorskim metodama, jer ti metodi jednostavno imaju suvise losih posledica da bi uopste bili prihvatljivi.

Citat:

Off
Za professionalni angažman na međunarodnom tržištu od Manager-a dobijem spisak obaveznih numera/kompozicija, koje moram svirati. To je standard, koji već ukazuje i na ostali deo repertoara.
Ne pridržavanje Pravila, nepoštovanje stavki Ugovora, koji propisuje svaki detalj nastupa...povlači posledice, a krajnji rezultat je "Šut-karta".


Tako je. To je stvar izmedju tebe i tog menadzera i vaseg ugovora koji ste slobodnom voljom sklopili izmedju vas, i to je sasvim u redu.

Medjutim, ima ohoho menadzera, pa i onih koji bi da pustaju turbo folk. Sta cemo onda?

Ah da, brzo - pozovimo Dr. Cenzuru da silom nametnemo svoje misljenje, posto njihova slobodna volja nije isto sto i moja slobodna volja.

Citat:

Totalitarizam?
Da, ali u pozitivnom smislu i za onoga, ko ga propisuje i za onoga ko se tog ("totalitarizma") pridržava.
I uopšte nije teško živeti/raditi u redu.


Pozitivan totalitarizam je najobicniji oksimoron. Apsolutna besmislica kao i slicni termini tipa "pozitivna diskriminacija" i sl... Totalitarizam ne moze biti pozitivan bilo kome osim onima koji trenutno imaju korist od tog totalitarizma - svi ostali su zakinuti, i svi ostali bi taj totalitarizam i te kako nazvali negativnim.

Citat:

Teže je prihvatiti stihiju rulje, pod zaštitom prava na slobodan izbor, po pravilu: uvek odabir lošeg i sve lošijeg.


A ko to tebe tera da prihvatis stihiju rulje? Daljinski upravljac postoji... izbor muzike postoji...

Bojim se da se ovde ne radi o tome sto ti ne zelis da "pihvatis stihiju rulje" vec zelis da ih silom ucutkas zato sto smatras da je tvoje misljenje vaznije/bitnije/merodavnije od njihovog i da je to dovoljan razlog da se njihovo misljenje zatre.

Citat:

Zašto ne bi išlo sve (to pravo) u suprotnom smeru: od lošeg ka boljem?! :D


Ne vidim ni jedan razlog zasto ne bi islo - u glavama onih koji dele taj vrednosni sistem sa tobom. Problem je sto to ovde nije slucaj, vec pricamo o nametanju "idenja" nekome.
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 15:12 ] @
Citat:
Hans_D
Jel bi ti Dimkovicu voleo da vidis cerku sa 13 godina u minjaku zato sto se lozi na karleusu i slicne?? A sve to potice od ovih skotova sa "estrade", doduse imaju i roditelji udela.


Ne bih voleo da vidim, ali sasvim sigurno ne bih trazio da se uvodi cenzura zato sto ja nisam uspeo da uradim svoj posao kao roditelj.

Kada bi se islo ovom linijom, ovaj svet bi bio nepodnosljiv za zivot jer sve u silnoj zelji da se "misli na decu" moze da se uvede apsolutna diktatura. Od "pedofilije koja vreba na svakom koraku" preko "automobila ubica dece" pa sve do "losih uticaja muzike/filmova"... uzmi bilo sta od toga, i time opravdaj neki zakon i doci ces do bizarnog drustvenog uredjenja gde je sve zabranjeno zato sto se "misli na decu".

Evo kako bi izgledalo da poslusamo mnoge "zabrinute roditelje"... Kamere na svakom koraku, obavezna baza podataka za svakog i obavezno skeniranje iste za svaki posao kako bi se pronasli pedofili, strogo kontrolisan internet i TV kako bi se sprecila pornjava, losa muzika, losa beletristika, losi filmovi, maksimalna brzina 20 km/h bilo gde kako bi uvek mogli da se zaustavimo ako dete slucajno iseta na auto put, kavezi oko skola kako bi deca bila bezbedna, i tako dalje i tako blize :)

Svi ti "zabrinuti roditelji" koji traze da im svet oko njih postane stakleno zvono zapravo isto smatraju da je sve to OK i pozeljno - i upitace one koji se ne slazu "A DA LI BI VI VOLELI DA VASE DETE.... " kao trijumfalni argument za njihovu "stvar" :-)

Eno na drugoj temi ljudi se ubise od kritike USA child-protection-services zato sto gomila ljudi biva optuzena za pedofiliju (sa ili bez razloga, ne tako retko bez sto stvara enormne traume i katastrofalne posledice po decu i roditelje)... Klasicna "dobra namera" koja se pretvara u interesnu grupu birokratskog tipa koja pocinje svoj polozaj da zloupotrebljava pre ili kasnije. I to nije kraj, moze to jos mnogo gore da postane - ne treba ici previse daleko u istoriju da se nadju primeri.

Ne zvuci dobro.

Bar meni... znam da ima dosta onih kojima nesto od ovoga zvuci sasvim u redu. I to me vise plasi od Karleuse.
[ Hans_D @ 14.05.2011. 15:31 ] @
Cenzura batice ne vredi drugacije nisu ameri glupi, samo treba pratiti njih i na konju smo..


Takodje cujem da je i ovo popularno,vidi na sta to lici...

http://www.youtube.com/watch?v=IO5-m7ZCTjw


Da nema ovih k*rava ne bi mogla ni deca da se ugledaju na njih...
[ vilil1 @ 14.05.2011. 15:31 ] @
Citat:
Hans_D:  A sve to potice od ovih skotova sa "estrade"...

Ajde...

Ama o cemu vi gospodo pricate? Zaista. Smeta vam nasa "estrada"!?

Pa gde su ti vasi komentari kada je Maradona krljnula jezik onoj na dodeli nagrada, ili kada je Dzenetka takodje na dodeli izbacila sisu, ili kada je Britni pokazala cavku fotoreporteru, ili kada je hiltonka pustila pornjavu...

Jbt. pa svaki rep, hiphop...spot, vrvi od golih guzica i sisa, a ovde se kao neko zgrazava nad Kalasturom i njenim igracicama u Zajecaru...

A ne, ono je sa zapada, ono je cool, "nisu Ameri glupi", nego ova nasa estrada je krs...uh, mamicu im njihovu, estradnu. :D

[ Miroslav Jeftić @ 14.05.2011. 15:39 ] @


[ Hans_D @ 14.05.2011. 15:39 ] @
Pa mi smo oduvek kupili od svih samo ono najgore,zato se i nalazimo u poziciji u kojoj se nalazimo trenutno,bez nagovestaja da ce nesto krenuti na bolje...
[ Isak666 @ 14.05.2011. 15:55 ] @
Citat:
Hans_D
Takodje cujem da je i ovo popularno,vidi na sta to lici...

http://www.youtube.com/watch?v=IO5-m7ZCTjw



Kakvi atributi, sunce ti ...
[ Zoran Rodic @ 14.05.2011. 16:49 ] @
Citat:
vilil1: Ako ti ovako vaspitavas...


Neko mora.

Švedska vlada je još davno počela sa stipendiranjem jazz, klasične, folk i rok muzike.
Bez direktnih zabrana i ograničenja, danas Švedska ima jednako kvalitetnu jazz scenu kao što je ima i kolevka jazz muzike.

Problem JK i kulturnog nasleđa koje njena ''muzika'' nosi sa sobom, se rešava kao i problem pasa lutalica ... dugotrajnim procesom sterilizacije, što bi u prenesenom značenju vodilo ka rešenju koje je primenila Švedska ... edukacijom i brigom države kroz stipendiranje.

A to za početak znači da makar ljudi kao Kovačević Vladimir ne prolaze ovako u javnim diskusijama.

Kako smo uopšte došli do toga da je Vlada negativac u temi koja govori od JK?
[ serbolicious @ 14.05.2011. 17:05 ] @
Citat:
A to za početak znači da makar ljudi kao Kovačević Vladimir ne prolaze ovako u javnim diskusijama, i to još na ovu temu.

Kako smo uopšte došli do toga da je Vlada negativac u temi koja govori od JK?


Vecina nas ovde ne slusa JK (nadam se) i ne bismo imali nista protiv da takva muzika nikada nije ni nastala!

Ivan se uzda u zdrav razum vecine roditelja i da ce samo prave vrednosti da im prenesu, a Vladimir (verovatno poucen iskustvom) zna da je vecina glupa i da ce uvek da izabere goru opciju te se stoga zalaze za neku vrstu kontrole.

Ali sta je ovde tacno problem? Klinci se pale na JK, kao sto se pale i na Metallicu ili Nirvanu. Posle, sa godinama, svi shvate da su bili u zabludi i onda pocnu da cene kvalitetnije stvari. I svima je jasna razlika izmedju JK i Betovena, cak i onima koji slusaju JK.
[ ventura @ 14.05.2011. 17:13 ] @
Citat:
serbolicious: Vecina nas ovde ne slusa JK (nadam se) i ne bismo imali nista protiv da takva muzika nikada nije ni nastala!

Odakle ti to da većina na ovom forumu ne sluša JK?!?

A i šta je tačno loše u tome? Da li je neko lošija osoba ako voli da sluša muziku tog tipa, ili šta je tačno u pitanju?
[ vilil1 @ 14.05.2011. 17:18 ] @
Citat:
Zoran Rodic
Švedska vlada je još davno počela sa stipendiranjem jazz, klasične, folk i rok muzike.

Molim te pojasni ovo. Na koji nacin njihova vlada stipendira?

Ako mislis na "Rikskonserter", to nije stipendija, vec fondacija koja se bavila organizacijom koncerata, turneja...Tu je bilo i kojekakvih zloupotreba, i od maja prosle godine, vlada je odlucila da nema vise. Closed. Finito...

Ako mislis na pojedinacne donacije raznim muzicarima, podseticu te da to nije nista novo ni specijalno vezano za njih. Npr. opstina Stari Grad je donirala neke novce za turneju Balkanike.

Zato, hajde molim te napisi kako Svedi stipendiraju.


Citat:
Zoran Rodic:
A to za početak znači da makar ljudi kao Kovačević Vladimir ne prolaze ovako u javnim diskusijama.

Kako smo uopšte došli do toga da je Vlada negativac u temi koja govori od JK?

Upravo zbog toga sto propagira totalitarizam! Pitam se kako bi on pisao, a i ti i ostali koji mislite kao Kovacevic, kada bi Kalastura ili neko slican sa estrade, uzeo, dobio...pravo da odlucuje sta ce da se stvara, sta ce da se pusta u etar, sta ce da se slusa...kada bi neko od njih nametao svoja merila vrednosti...

Lep je totalitarizam kada ti ili neko tvoj odlucuje, ali kada bi to radili neki drugi i kada bi proganjali, zabranjivali, ono sto ti volis, kako bi se tada osecao!?
[ Zoran Rodic @ 14.05.2011. 17:44 ] @
Citat:
serbolicious: Ivan se uzda u zdrav razum vecine roditelja i da ce samo prave vrednosti da im prenesu, a Vladimir (verovatno poucen iskustvom) zna da je vecina glupa i da ce uvek da izabere goru opciju te se stoga zalaze za neku vrstu kontrole.


U Srbiji je zdrav razum deficitarna kategorija, a današnja mladež upravo od svojih roditelja i nauči da sluša JK i majku Tzetzu nacionale, jer je država ta koja je zakazala pre 2 decenije, pa danas imamo to što imamo.

Ono što priča Aca, i jeste posledica činjenice da je država ta koja je sponzorisala primitivizam.

Zapravo, mi nismo imali pravo izbora, i ovde se ne radi u uvodjenu diktature već o odbrani od iste ... pa se pitam odakle toliko pozivanje na demokratiju kada je JK u pitanju.
Tako su i nastala ova spadala u Zaječaru.
[ ventura @ 14.05.2011. 18:02 ] @
Citat:
Zoran Rodic: U Srbiji je zdrav razum deficitarna kategorija, a današnja mladež upravo od svojih roditelja i nauči da sluša JK i majku Tzetzu nacionale, jer je država ta koja je zakazala pre 2 decenije, pa danas imamo to što imamo.

Pa?

Hoće li već neko ovde objasniti zbog čega je muzika Jelene Karleuše, Cece itd loša? A posebno da pojasni šta je tu loše u slušanju takve muzike?
[ Isak666 @ 14.05.2011. 18:05 ] @
^^
Na konto R'n'R - mislim da je i on sam odumro prirodnom smrcu.
Mislim da ga nigde nema kao sto ga je bilo do -najkasnije- pocetkom devedesetih.

Jednostavno, klinci vole sad vise elektro i hip hop.
I to je ok.

Mislim da je veci problem sto nema vise izdavaca i medija koji se bave tim muzickim pravcima.
Setim se uvek necijeg intervjua na temu novog vala u SFRJ i slicnoj mistifikaciji kako je on propao -ne secam se ko- je lepo objasnio - nije bilo novina, fanzina, izdavaca i ostalog koji su kao u ostatku sveta ispratili slicne trendove i to je to.

Tako ni sad nije problem sto ima neka Karleusa, nego je problem sto nema kako da se umnoze oni drugi.
A to nije problem drzave, nego preduzetnistva.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 18:09 ] @
1. Kako se ta Karleuša razlikuje od Beyonce ili neke druge pevačice popularne muzike iz inostranstva?
2. Deca se ugledaju na Karleušu? A recimo 50 cent je robijao zbog droge! Medjutim, radi se o sledećem, niko ne sme Karleuši da zabrani da se bavi muzikom! I isto tako, 50 centu, jer je pošteno odrobijao koliko je zaradio.
3. Da je dobro da komitet odredjuje šta se sme a šta ne, i ko sme da svira, i gde, i šta, i dalje bi postojao SSSR. Malo pitanje, koliko je muzičara pobeglo iz SSSR a koliko u SSSR? ;)
[ triac @ 14.05.2011. 18:17 ] @
I kako sada zena nije faca kada se vec 5 strana pise o njoj

Ne znam da li je to neko od nas doziveo u bilo cemu, pa makar i u pljuvanju u dalj.
Tako da mogu samo reci:

Krkaj mala dokle god ima love


p.s

A mi ovde samo siljimo na suvo...a ni za kriv nam ne koristi...
[ ventura @ 14.05.2011. 18:17 ] @
Citat:
Isak666
Tako ni sad nije problem sto ima neka Karleusa, nego je problem sto nema kako da se umnoze oni drugi.

WOW.

Danas je problem distribuirati svoju muziku?!??!?! Pa nikada u istoriji čovečanstva nije bilo lakše da neko svoje kreacije podeli sa svetom nego danas..

U dobu YouToube-a, MySpace, Twitter-a, Facebooka, iTunes, P2P mreža, ti izjaviš da ljudi nemaju načina kako da distribuiraju svoju muziku širokim masama?!?
[ milanche @ 14.05.2011. 18:20 ] @
http://www.elitemadzone.org/t318926-0#1918449

Citat:
Medju raznim pokusajima da se definise muzika, mnogi teoreticari se slazu da je
najbolja Leibnitz-ova po kojoj je muzika zapravo 'podsvesna aritmetika' a nije losa ni
Shoppenhauer-ova po kojoj je muzika 'podsvesna metafizika'. Covekova sposobnost
uma za putovanjem po sferi smisla i smislenosti, kao i sposobnost sublimiranja (downsamplovanja)
finih koncepcija u konretnu svakodnevicu je u korenu kako muzickog talenta tako i talenta
za matematicko razmisljanje.

Urusavanje smisla za muziku (pa i za ostale vestine lepog) je od davnih vremena i u raznim
kulturama uzimano kao siguran predznak opadanja smislenosti i promucurnosti za doticnu
socijalnu grupu. Tamo gde se u muzici nivo spusta do tacke da svaki neukus moze da prodje,
um prosecne individue postane otupeo i tolerantan na stvari koje ne bi trebalo da mu promicu,
sito kroz koje sortira zivot oko sebe postaje sve sire i sire, pa se vrlo predvidljivo desava da se
trend prosiri i na ostale sfere zivota, pa kao rezultat umesto skupa jakih individua dobijemo krdo
u haosu.

Uopste nije cudo da su mnogi sistemi kontrole duha i tela, pocevsi od samuraja (kaligrafija, haiku)
pa sve do NBA igraca Dirka Novickog (koga je trener terao da cita knjige i svira neki muzicki
instrument kako bi dobio na intelektualnim kvalitetima) insistirali na obaveznoj obuci u vestinama
umetnosti.


To je sto se principa tice.

Muzika, ni umetnost uopste nije ni priblizno 'arbitrary' ('kako ko hoce') nemerljiva. Naprotiv,
postoje vrlo jasni kriterijumi sta je to sto u muzickom zadrzaju predstavlja vrednost. Te discipline
se uce svugde u svetu pa i kod nas na fakultetima umetnosti.

Postulati toga sto se uci se mogu cuti u svetskim metropolama umetnosti (Paris, St.Petersburg, NYC,
San Francisco, Sidney...), gde imaju i svoje neprikosnoveno mesto, za razliku od Beograda gde jos
uvek vrhunska kultura i umetnost mora da se lakta sa smdrljivim derivatima.

Osnova vrednovanja se bazira na teoriji tenzije (objektivni zivot je zapravo niz, sekvenca, ili cak
matematicki - polje tenzija - objektivnih sila i reakcija na njih), a umetnost je u prilicnoj meri
oponasanje tenzija koje smo uocili, doziveli, nas subjektivni komentar izrazen sredstvima artikulisanog
umetnickog jezika (kao sto postoji programski jezik, tako postoji i jezik muzike, jezik slike, boje, itd),
bez obzira da li je tenzija sto smo morali da rano ustanemo, sto nas je ostavila voljena osoba, sto
nas tisti ovo ili ono, ili sto je prosla zima a doslo prolece.

Rudimentaran, primitivan jezik je lako zapatiti (sto je Zoran Rodic jasno primetio). Kao i kod svakog
drugog jezika - ako ne evoluira u finije varijante (sto je sasvim definitivno slucaj sa turbo-folk-om koji
od kad ga ja pratim evoluira u sve prostije i primitivnije), polako ali sigurno unistava i ogranicava svest.

To sto ce neko da peva kao krava je mala steta.

Znatno veca steta je sto ce kasnije, kako vrlo jasno i nemilosrdno pokazuju zivotne statistike takvog
jednog drustva (recimo srpskog), i taj koji peva i onaj koji slusa da u svemu ostalome rezonuje kao
obican vo vezan za vrljiku - da gleda a ne primecuje, da primecuje a ne razume, da razume a nesposoban
da promeni bilo sta.

E, tu je steta.

Inace - slobodan je da radi sta god hoce, to uopste nije problem.
[ Isak666 @ 14.05.2011. 18:22 ] @
Citat:
ventura: WOW.

Danas je problem distribuirati svoju muziku?!??!?! Pa nikada u istoriji čovečanstva nije bilo lakše da neko svoje kreacije podeli sa svetom nego danas..

U dobu YouToube-a, MySpace, Twitter-a, Facebooka, iTunes, P2P mreža, ti izjaviš da ljudi nemaju načina kako da distribuiraju svoju muziku širokim masama?!?



To dogadjanje naroda na internetu u Srbiji je prilicno sveza stvar i promenice dosta toga, ali za sad ne postoje jake izdavacke kuce koje se bave hip hopom ili elektrom, kao sto je Grand & co, koji su koristili prednost tv-a.

Mi pricamo o zemlji, gde je pre cetiri godine tek cetrtina koristila net uopste :D
[ Kovacevic Vladimir @ 14.05.2011. 18:22 ] @
Citat:
Totalitarizam?
Da, ali u pozitivnom smislu i za onoga, ko ga propisuje i za onoga ko se tog ("totalitarizma") pridržava.
I uopšte nije teško živeti/raditi u redu.
Teže je prihvatiti stihiju rulje, pod zaštitom prava na slobodan izbor, po pravilu: uvek odabir lošeg i sve lošijeg.

Zašto ne bi išlo sve (to pravo) u suprotnom smeru: od lošeg ka boljem?!
ao!?


Molim, pročitaj ponovo.
Ja ovde ništa ne propagiram! Samo sam pojam (čak pod znacima navoda!) upotrebio da bih ga suprostavio pojmu stihije rulje, odnosno negativnom i pogubnom uticaju haosa, nekontrolisanoj muzičkoj produkciji, bez ikakve umetničke vrednosti.
---------------------------------------------

Kako je krenula rasprava, smatram da mi više nije mesto u njoj.
Hvala @Ivanu Dimkoviću za nekoliko dobrih schlagworth-a, kojima mi je pomogao da napišem svoj stav o pojavi, koja u samom naslovu Teme kreće konstatacijom dno dna, sa pravom.

I jedna informacija:
ja nisam izučio Muzičke Nauke i usavršavao veštinu sviračkog zanata da bih delio oduzimao prava jednima, davao prednost drugima, ali morate mi verovati na reč: znam da ocenim šta je umetnička vrednost, a šta nije to.

Fade Out.

Pozdrav
[ ventura @ 14.05.2011. 18:27 ] @
Citat:
milanche
Muzika, ni umetnost uopste nije ni priblizno 'arbitrary' ('kako ko hoce') nemerljiva.

Umetnost nije arbitrary kategorija?

Ajde da uzmemo za primer jednog umetničkog giganta današnjice, verovatno i najskupljeg živog autora - Damiana Hersta.

U čemu je tačno umetnost u ovome (što ga je inače i proslavilo):


Ukratko: Imam toliko para na raspolaganju da mogu da izvedem i najbizarniji poduhvat ma koliko novca koštao. I to je umetnost.

Isto koliko bi bila umetnost da neko uzme 100 miliona dolara u kešu, i od te količine papirnog novca napravi statuu Uncle Sam-a i to sve zalije krvlju devica. To je totalno Damien Hirst-like, ali opet to masa ljudi naziva umetnošću, a njega za jednog od najboljih umetnika današnjice.

Ujedno je upravo to i dokaz da je umetnost živi bullshiit, i da je sve u oku (uhu) posmatrača.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 18:29 ] @
@milanche

Grešiš mnogo, ja ne mogu da slušam mnogo onoga čemu možda ne mogu osporiti kvalitet. Ne svidja mi se atonalna muzika, i recima Berga ne volim da slušam. Ne svidja mi se džez i ne slušam ga, kao i ono što je inspirisano džezom (recimo Geršvin), ali i džez ima kvalitet. A nije da ne slušam klasičnu muziku iz dvadesetog veka!

@ventura

Postoje akademske norme za kvalitet. Mogu i ja da naslikam nešto, ali to nije Pikaso, iako ja mogu da verujem i da pričam da je tako. Isto tako, neka pesmica nije isto što i simfonija od Sibelijusa.
[ Zoran Rodic @ 14.05.2011. 18:32 ] @
Citat:
ventura:Hoće li već neko ovde objasniti zbog čega je muzika Jelene Karleuše, Cece itd loša? A posebno da pojasni šta je tu loše u slušanju takve muzike?


Muzika ko muzika, o ukusima ne vredi raspravljati … ali mi ne pričamo uopšte o tome.

Poruka koju ta muzika nosi sa sobom već jeste podložna raspravi.

Uostalom, pogledaj video sa početka teme … da li želiš da tvoja ćerka poseduje ovakav vokabular, pamet, moć rasuđivanja i da ovako maše rukama?


Pa čak, ni to nije problem ... ukoliko postoji kontrateg koji će dovesti do balansa u kreiranju kulture jedne nacije.

Ovde govorimo o elijenu, koji je zaposeo organizam već 2 decenije i izjeo zdravo tkivo.

JK je samo ... poslednja u nizu.

[ ventura @ 14.05.2011. 18:38 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Postoje akademske norme za kvalitet. Mogu i ja da naslikam nešto, ali to nije Pikaso, iako ja mogu da verujem i da pričam da je tako.

Misliš, postoji komitet koji određuje šta je umetnost a šta ne? :)

Citat:
Zoran Rodic:
Poruka koju ta muzika nosi sa sobom već jeste podložna raspravi.

Uostalom, pogledaj video sa početka teme … da li želiš da tvoja ćerka poseduje ovakav vokabular, pamet, moć rasuđivanja i da ovako maše rukama?

A koju poruku nosi turbo folk muzika?

Ponašanje sa video snimka je stvar kućnog vaspitanja a ne tipa muzike.. Te stoga moja ćerka verovatno neće ovako da se ponaša.
[ milanche @ 14.05.2011. 18:39 ] @
@ventura

Procena umetnosti na osnovu toga ko je najskuplji je prilicno promasen kriterijum.

To sto navodis kao primer je nesto na sta nasedaju samo neobavesteni - industrija
podilazenja snobizmu kojoj je glavni cilj da se globe oni sa previse para a premalo
ukusa.

Takve i slicne pojave (i oni koji stvaraju takvu umetnost, a narocito oni koji je konzumiraju)
osim najosnovnije svrhe (da se maznu pare od budala) cesto posluze i za dobru za*ebanciju:

Evo jedne gospodje koja je u Philadelphiji nasledila milione 30-tih godina proslog veka,
koja je uobrazila da je velika umetnica, i niko nije hteo da je ubedjuje u suprotno:
https://www.youtube.com/watch?v=qtf2Q4yyuJ0

@Bojan Bozovic

Citat:

Grešiš mnogo, ja ne mogu da slušam mnogo onoga čemu možda ne mogu osporiti kvalitet. Ne svidja mi se atonalna muzika, i recima Berga ne volim da slušam. Ne svidja mi se džez i ne slušam ga, kao i ono što je inspirisano džezom (recimo Geršvin), ali i džez ima kvalitet. A nije da ne slušam klasičnu muziku iz dvadesetog veka!


Zasto ja gresim ako ti nesto ne mozes da slusas / svaris ?


[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 18:44 ] @
Zato što ne postoji kvalitet umetnosti, već samo njena akademska vrednost.
[ milanche @ 14.05.2011. 18:49 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Zato što ne postoji kvalitet umetnosti, već samo njena akademska vrednost.


Itekako postoji.

Bez problema se procena kvaliteta muzickog dela uci u skolama (cak i u obicnim srednjim
skolama, recimo u USA sve do pre 10-15 godina). U Londonu se (sasvim pouzdano znam,
jer taj predmet predaje moj drug iz mladosti, kolega iz benda) u okviru katedre za psihologiju
uci i vrednovanje muzickog dela.

Sve se tacno i jasno zna, nemoj nista da brines.

Na neka mesta neki ljudi nekih kvaliteta ne mogu ni da prismrde, bez obzira koliko imali
para na racunu.

Problem je samo ste predugo uronjeni u diktaturu naopakosti, u kojoj se dugotrajno i
smisleno sve relativizuje, kvalitet ili isteruje ili potiskuje, a u prvi plan vec dve decenije
gura prostakluk i primitivizam.

I sto je to planetarni trend...

...jer je neko mnogo lukav odavno ukapirao da se lakse cuva i manipulise stado ovaca nego
skup pametnih i promucurnih.
[ vilil1 @ 14.05.2011. 18:53 ] @
Zaboravlja se ona najbitnija stvar. Novac!!! Svi stvaraoci bilo kakve muzike su to radili i rade zbog para. Nekada su imali bogate sponzore, mecene, koji su da bi doprineli svom drustvenom statusu finansirali razne muzikante, danas je to drukcije pa svoju muziku prodaju sirim narodnim masama, oni koji to ne mogu da urade, da sami prodaju svoju muziku, svirkaju po nekim Kolarcima, raznim klubovima, ali obavezno sa dodatkom Umetnost. ;)

Pa da li 2-3% od prodatih nosaca zvuka bilo gde u svetu ima "umetnicka" - ozbiljna muzika? Ma nikakvi Mocarti, Betoveni, ne bi doprli (malkice) do sire publike da ih neko nije protezirao, da neko, opet iz "elite", nije tu muziku proglasio za umetnost. Ili mislite da bi oni stvorili svoja dela da nisu imali neku novcanu nadoknadu!?

Kakva umetnost, pare su im oduvek bile najvaznije. Svima.

Citat:
milanche: ...jer je neko mnogo lukav odavno ukapirao da se lakse cuva i manipulise stado ovaca nego
skup pametnih i promucurnih.

Verovatno sebe svrstavas u te "pametne i promucurne", jer volis dzez, a one koji slusaju Kalasturu ili Maradonu u ovce... Je l' se to ELITA javlja!? :D
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 18:53 ] @
@milanche
Kvalitet može za tebe biti akademska vrednost nekog dela, to razumem, ali za većinu nije tako, i za većinu je kvalitetno ono što se njima svidja, što subjektivno vole, a ne što je po objektivnim merilima vredno. Inače se razumemo.

@vilil1

Nije tako, koliko je bio Sibelijus poznat za svog života? Nije li sam zapalio sopstvene kompozicije za koje je smatrao da nisu dovoljno dobre? ("Ako moja osma simfonija ne biude bolja od sedme, neću je ni napisati!")
[ Count Zero @ 14.05.2011. 18:58 ] @
Citat:
Verovatno sebe svrstavas u te "pametne i promucurne", jer volis dzez, a one koji slusaju Kalasturu ili Maradonu u ovce...

A u šta ti svrstavaš ljude koji aktivno slušaju nekoga koga krstiš sa "Kalaštura"??
[ vilil1 @ 14.05.2011. 19:07 ] @
Citat:
bojan_bozovic
@vilil1

Nije tako, koliko je bio Sibelijus poznat za svog života? Nije li sam zapalio sopstvene kompozicije za koje je smatrao da nisu dovoljno dobre? ("Ako moja osma simfonija ne biude bolja od sedme, neću je ni napisati!")

Tako je. Svi oni imaju sebicne razloge. Novac, moc, slava...

Citat:
Count Zero: A u šta ti svrstavaš ljude koji aktivno slušaju nekoga koga krstiš sa "Kalaštura"??

Ne svrstavam ih nigde. Ne delim ljude na osnovu toga koju vrstu muzike slusaju. A ti ako si se nasao uvredjen zbog onog Kalastura, zao mi je. Ali Fuksa koja se kresne sa vozacem posle par dana braka je upravo to, Kalastura.
[ milanche @ 14.05.2011. 19:07 ] @
Citat:
Verovatno sebe svrstavas u te "pametne i promucurne", jer volis dzez, a one koji slusaju Kalasturu ili Maradonu u ovce... Je l' se to ELITA javlja!? :D


Na nivou pojedinca, sasvim je bezpredmetno raspravljati, jer ziv covek nije lako
premerljiva kategorija. I potpuno gluv covek, ili onaj potpuno nemuzikalan moze
da bude ultrakvalitetan u svakom drugom pogledu.

Na nivou sireg statistickog uzorka, mislim da je korelacija sasvim jasna.

Cak su i Kinezi jos pre xx vekova govorili 'ako hoces da saznas kako je stanje u nekom carstvu,
najbolje je da slusas kakva se muzika tu izvodi'.

Citat:
@milanche
Kvalitet može za tebe biti akademska vrednost nekog dela, to razumem, ali za većinu nije tako,
i za većinu je kvalitetno ono što se njima svidja, što subjektivno vole, a ne što je po objektivnim
merilima vredno. Inače se razumemo.


Cela prica oko muzike je prilicno nelinearna.

Prvo, apsolutno sam ubedjen da se muzicki ukus gaji i stice. Taj proces traje godinama, i slican je
gajenju biljke.

Drugo, muzika u zivotu ne prisustvuje u samo jednoj ulozi - nije jedino i samo umetnicka disciplina,
nego i bitan detalj drustvenosti (gde mora da se gleda najmanji zajednicki sadrzitelj). Volim onu Odin-ovu
definiciju mase po kojoj masa ljudi nema zbir pameti individualnih cinilaca, nego je vise nalik potpuno
novom organizmu koji ima neku svoju pamet, nevezanu sa pamecu pojedinaca koji je cine.

Cak i ako licno znam sta je vredno i zbog cega, cinjenica je da cu u kolima dok vozim da slusam nesto
'lakse' i da necu ekipi uz rostilj i pivo da serviram Shoenberg-a.

Sta ce ko da vrednuje, voli, koju kolekciju zvukova ce da poveze sa necim lepim, jako je 'sarena
kategorija'. Da na silu teras nekoga da nesto voli i vrednuje, da mu branis da slusa, da ga prezires
ako to nesto ne radi je teska greska.

Ali, sve to jos uvek ne znaci da je 'sve relativno'.

Naprotiv.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 19:16 ] @
@vilil1

Citat:
vilil1: Tako je. Svi oni imaju sebicne razloge. Novac, moc, slava...


Ma kakva moć, kakva slava... Nisu svima (hvala bogu!) te stvari najvažnije! I otkud da je Sibelijusu to bilo bitno? Da jeste, verovatno bi pisao muziku za holivudske filmove.

@milanche

Slažem se sa tobom da se muzički ukus izgradjuje. Isto tako smatram da država mora da radi na izgradjivanju tog ukusa, recimo preko medija koji su javno dobro i u njenom vlasništvu (ali bez diskriminacije). Medjutim, recimo PGP-RTS nije izdala nijedan album klasične muzike od 1959! Kako sa time?

@ventura

Sad sam primetio, ne, ono što je akademski vredno ne odredjuje komitet. Ili i ja i ti ventura, bolje slikamo od Pikasa, ili sam ipak u pravu. Izmedju ostalog i zato što se mišljenja podudaraju na konzervatorijumu u Parizu i onom u Moskvi i na koledžima u USA gde se muzika izučava? ;)
[ Count Zero @ 14.05.2011. 19:19 ] @
Citat:
A ti ako si se nasao uvredjen zbog onog Kalastura, zao mi je.

E baš sam se uvredio.. Buhuu

Ne delim ni ja ljude prema muzici baš striktno, ali je muzika solidan parametar za procenu.
[ Isak666 @ 14.05.2011. 19:22 ] @
@milanche

Ovo
Citat:
Cak su i Kinezi jos pre xx vekova govorili 'ako hoces da saznas kako je stanje u nekom carstvu, najbolje je da slusas kakva se muzika tu izvodi

ima prica koji njihov vladar je hteo da sazna kakvo je stanje medju rajom, pa je ili posao sam ili su mu skupljali pesme koje se izvode - je l' znas to kako ide?

Ne mogu da se setim gde sam to citao, dobro da si pomenuo ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 20:46 ] @
@milanche,

Mislim da nema potrebe voditi raspravu o tome da li postoji nekakav objektivni kriterijum za kvalitet muzike - to je promasena tema, iz prostog razloga sto zabavna ("entertainment") muzika uopste ne pretenduje da zadovoljava akademske norme za kvalitet muzickog dela, vec da:

a) Uzivaocima iste pruzi zabavu
b) Proizvodjacima iste pruzi novac

Ni jedno ni drugo nisu u direktnoj vezi sa bilo kakvim akademskim merama kvaliteta. Ista prica vazi i za filmove, pa je potpuno besmisleno traziti od Holivuda da proizvodi umetnicka dela, posto im to nije cilj, eventualno nekad moze da se "zalomi", ali ne zato sto su oni to specijalno zeleli.

Niko nije obavezan da slusa kvalitetnu muziku (po bilo kakvom kriterijumu) kao sto niko nije obavezan da slusa i muziku koja ne zadovoljava te kriterijume.

Problem je sto neki smatraju drugacije ovde - da treba koristiti instrumente cenzure i prisile kako bi se sprecilo nesto sto se njima ne svidja, a sto je nista drugo nego sloboda izrazavanja.

Kao sto si i sam rekao, vise je nego izvesno da se muzicki ukus stvara godinama, i moguce je da tu ulogu do neke mere igra genetika a mnogo vise samo odrastanje i okruzenje (roditelji, sredina, ...) Opet, to ne moze biti argument za cenzuru kako bi se "poboljsao prosecni ukus nacije' jer i u okruzenju bez ogranicenog izbora postoje velike varijacije u tome sta neko zeli da slusa, u primeru Srbije recimo - ne slusaju svi turbo folk... cenzura tu ne bi bitno promenila stvari osim sto bi samo dovela do dodatnih problema i sasvim izvesnih zloupotreba.

Uzgred, i za vreme takve cenzure u SFRJ je i te kako bilo totalnog djubreta po tim istim kriterijuma koje neki zahtevaju danas. Dakle, cenzura ni ne resava problem - vec samo pravi nove.

Citat:
bojan_bozovic
Sad sam primetio, ne, ono što je akademski vredno ne odredjuje komitet. Ili i ja i ti ventura, bolje slikamo od Pikasa, ili sam ipak u pravu. Izmedju ostalog i zato što se mišljenja podudaraju na konzervatorijumu u Parizu i onom u Moskvi i na koledžima u USA gde se muzika izučava? ;)


Ta korelacija moze biti izazvana raznim stvarima, ne nuzno time da postoji nekakva univerzalna "formula" za umetnost.

Poznato je da visok % umetnika imaju sinesteziju ("pomesana" cula - tipa vidjenje boja u slovima, ili u zvucima itd...) - nase razumevanje ovog mentalnog fenomena je vrlo ograniceno, ali postoje indicije da je sinestezija izazvana aktivacijom odredjenih gena na pogresnom mestu sto izaziva formiranje veza izmedju kortikalnih neurona u delovima sive mase koji kod normalnih ljudi nisu povezani . Zanimljiva stvar je sto se ti geni aktiviraju u drugim regionima, i da posotoje indicije da je to specificno uvezivanje zaduzeno za proces generacije metafora, analogija i sl... Sasvim je moguce da ti umetnici zapravo "prave metafore" izmedju stvari koje prosecan svet (ostatak) ne pravi, jer nemaju taj sindrom.

Sta hocu da kazem - moguce je da postoje neke stvari koje neki bitan % umetnika cine slicnim zbog nacina na koji njihov mozak funkcionise, i oni stvaraju stvari koje se najvise svidjaju - bas takvima... cudo :)

To moze biti samo jedan od mnogih razloga - i tu dolazimo do onoga sto hocu da kazem, moguce je da umetnost o kojoj pricas biva razumljiva/dopadljiva/... ljudima sa specificnim mozgovima - a ne drugima.

Zasto bi, onda, ostatak sveta morao da deli njihovo misljenje? Ako zaista nacin na koji mozgovi funkcionisu ima veze sa tim, zdrav razum kaze da bi to bilo totalno kontraintuitivno i ne bi ni moglo da funkcionise, osim ako se ljudi prisile da se pretvaraju da im se to svidja (ili da razumeju, itd...)

Pravo cudo, onda, da postoji dosta ljudi koji slusaju stvari iz sasvim drugih razloga, a ne zato sto ih vole... Kako se cenjenje "visoke umetnosti" smatra bitnom vrlinom u mnogim socijalnim krugovima, ne cudi uopste fakat da ima dosta faker-a :-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 14.05.2011. u 21:58 GMT+1]
[ stil @ 14.05.2011. 20:56 ] @
Ivane postoji neposredna cenzura ona o kojoj ti svo vreme govoriš i ona posredna. Koja se u prvi mah ne primećuje ali je prisutna a ona se manifestuje tako što neki neafirmisani umetnik ne može da dobije prostor u medijima. E sad ne pominjite internet jer koji procenat ljudi u Srbiji danas ima pristup internetu. Još uvek je to mala cifra. Televizija i radio su još uvek glavni. I opet ti koji se pojave moraju da prođu neku proveru da bi se pojavili u javnom nastupu, tako da nije baš tako jednostavno kako ti to predstavljaš.
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 21:03 ] @
@stil,

Ne moramo zavlaciti stvari - naravno da postoje provere pre pojave na TV-u... smatra se drustveno neprihvatljivim da se skines go i pokazes svoje genitalije na koncertu koji se prenosi na otvorenim TV kanalima. Isto tako, ne mozes propagirati rasnu netrpeljivost itd... Na javnim TV stanicama ne smes ni koristiti psovke i sl... u vremenu kada se to smatra nepodobnim.

Ali to nije ovo o cemu pricamo. Tzv. "turbo folk" kao nekakav zanr ne krsi te norme, i ne postoje nikakve prepreke da se to pusta na TV-u ako se zadrzimo na normama koje obicno vaze u civilizovanim drustvima.

E sad, neki bi da se te norme prosire - i da ukljucuju elemente koji spadaju u subjektivne ili prilicno diskutabilne i sa striktno naucnog stanovista. Neki bi cak i da zabrane specificni nacin aranziranja nota koji njih asocira na "Tursku", "Teheran" itd...

Mislim da je vise nego ocigledno zasto je to pogresno, i kuda moze da odvede. Jasno mi je i da mnogi to ne primecuju, ili ne zele da primecuju, zato sto su emotivno investirani u pricu i zele da uklone sa TV-a nesto sto im se ne svidja.

Citat:

ali je prisutna a ona se manifestuje tako što neki neafirmisani umetnik ne može da dobije prostor u medijima


Zasto bi TV stanice morale da pruzaju vreme nekom "neafirmisanom umetniku" osim ako to ne zele? Uzgred, bar dok sam ja ziveo u Srbiji ovo nije bio slucaj - bilo je vise TV emisija koje su se bavile promovisanjem "alternativne muzike" i novih i eksperimentalnih stvari, recimo...

Naravno da je njihova zastupljenost u korelaciji sa tim sta se trenutno trazi i prodaje, zato sto su televizije profitne ustanove kojima je cilj da zaradjuju novac.

Ako te zanima muzika koja nije komercijalna - ne mozes je naci na komarcijalnim TV stanicama.. ono, na pogresnom si mestu, kao kada bi trazio da ti u pekari serviraju biftek.
[ Odin D. @ 14.05.2011. 21:07 ] @
Citat:
stil: a ona se manifestuje tako što neki neafirmisani umetnik ne može da dobije prostor u medijima.

Zasto bi neki neafirmisani uopste trebalo da dobija prostor u medijima?

Evo i ja mogu za sebe reci da sam neafirmisani voditelj TV-dnevnika, neafirmisani fudbaler ili neafirmisani vozac Formule 1...
Jel' to treba da znaci da drzava treba nekako da me ugura u reprezentaciju ili u bolid?!

Zasto bismo se zaustavili samo na muzicarima?
Ima tu slikara, vajara, filmskih reditelja, modnih kreatora, arhitekata, stripadzija, pisaca.... treba li malo cenzurisati ove "uspjesne" da bi ovi neafirmisani dobili vise prostora?
[ stil @ 14.05.2011. 21:15 ] @
Ne znam kako vi ali ja volim da probam nešto novo. Pa ako mi se ne sviđa nikom ništa a ako mi se sviđa :))) Bilo da je u pitanju hrana bilo da je u pitanju muzika... Ako neka televizija ili radio recimo ima nacionalnu frekfenciju koja pripada svim građanima a pušta samo jednu vrstu muzike jer "narod to voli" na osnovu kojeg "metra" je to izmerila da baš to narod voli. Reci mi kako. Daj ljudima izbor. Nemam ja ništa lično protiv instant turbo folka, neka njih ali daj ljudima pravo na izbor. Neka dokažu. Eto dali smo prostor za neke nove klince a njih nema pa da vidimo šta će biti.


Toliko.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 21:23 ] @
@Ivan

Sinestezija je retka pojava! Koliko ja znam, samo su Mesjen (Messiaen) i Skrjabin od kompozitora 20. veka imali sinesteziju. Možda grešim!

http://en.wikipedia.org/wiki/Olivier_Messiaen
http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Scriabin

I ne, ne smatram da su Mesjen i Skrjabin imali baš poseban mozak, baš kao i npr. Fermi i Ajnštajn. Inteligentniji od proseka, svakako, i sposobniji, ali ne ništa toliko specijalno i mistično. Siguran sam da svako ko ima želju može naučiti matematiku i fiziku dovoljno da razume Fermija i Ajnštajna, a slično je i sa muzikom, u toj muzici može uživati svako, i može je razumeti svako.



Ne razumeš? ;))))
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 21:36 ] @
Citat:
bojan_bozovic
@Ivan

Sinestezija je retka pojava! Koliko ja znam, samo su Mesjen (Messiaen) i Skjabin od kompozitora 20. veka imali sinesteziju. Možda grešim!


Zanimljivo je sto si to pomenuo - skoro sam citao "Synesthesia: What Does It Tell Us about the Emergence of Qualia, Metaphor, Abstract Thought, and Language" sto je jedan od delova knjige "23 Problems in Systems Neuroscience" (vrlo dobra knjiga, inace - toplo preporucujem svakome ko se zanima za otvorena pitanja oko funkcionisanja mozga).

Elem, tu pise nesto interesantno:

Citat:

According to one recent survey (Domino 1989), as many as a third of all art-ists claim to have had synesthetic experiences of one sort or another.


Nisam citao izvor, ali ne bi me zacudilo da je to tako.

Citat:

I ne, ne smatram da su Mesjen i Skrjabin imali baš poseban mozak, baš kao i npr. Fermi i Ajnštajn. Inteligentniji od proseka, svakako, i sposobniji, ali ne ništa toliko specijalno i mistično. Siguran sam da svako ko ima želju može naučiti matematiku i fiziku dovoljno da razume Fermija i Ajnštajna, a slično je i sa muzikom, u toj muzici može uživati svako, i može je razumeti svako.


Ne bih sad ulazio u polemiku oko "posebnosti mozga" posto se sve te teorije o tome da su mozgovi genija i obicnih ljudi "isti" svode na merenje kilaze i obima ;-) Nemojmo se zavaravati, mi smo danas vrlo daleko od stadijuma da mozemo da kazemo sa bilo kakvim stepenom sigurnosti da razumemo kako svest i svi procesi koje pripisujemo ljudskom inteligentnom ponasanju funkcionisu u mozgu. Bez tog znanja je totalno neosnovano tvrditi da je Ajnstajnov mozak recimo "nista posebno"....

Drugi deo u tvom citatu je mnogo zanimljiviji... Kazes da muziku moze uciti svako i razumeti svako, i tu pravis analogiju sa fizikom.

Hajde da uzmemo to za tacno (iako bih imao par nekih nezgodnih pitanja oko toga... ali da ne OT-ujemo previse) ali proces ucenja i razumevanja necega nije isto sto i uzivanje u necemu uvek. Osoba koja, recimo, ne voli matematiku je moze nauciti ako ima dovoljno mentalnih sposobnosti za apstraktno razmisljanje, ali zasto bi morali da forsiramo da se bavi matematikom, recimo?

Ili zasto bi pretpostavili da bi tim ucenjem i razumevanjem matematike on magicno poceo da voli istu te da svoje slobodno vreme pocne da trosi na resavanje matematickih problema? :-)

Ista stvar i za naseg ljubitelja turbo folka... cak i da se slozimo da on ima nesto da nauci oko razumevanja muzike, ne vidim uopste vezu sa njegovom zeljom da slusa folk radi zabave.

Citat:

Ne razumeš? ;))))


:-)
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 21:52 ] @
Ni ja nemam ništa protiv toga da ljudi uživaju u turbo folku.

Problem je ovo, pošto Pera uživa u turbo folku, turbo folk (ili išta drugo, rok, pop, hip-hop, nebitno) ima istu vrednost kao i neka druga muzika (recimo klasična), po akademskim merilima, a ne po subjektivnim merilom kvaliteta toga Pere.

E to već nije tako, i ne može biti tako. Moguće je da turbo folk ima veću komercijalnu vrednost, više poklonika, itd. ali po akademskim kriterijumima, to nije vredna muzika.

Isto kao kad bi nekoga ko svira sintisajzer na svadbi uporedili sa pijanistom gore (Evgenij Kisin), i rekli, pa obojica sviraju, pa to je isto... I to je isto umetnost! Vidiš li apsurd?

Ono što ne kažem je da popularna muzika ne treba da postoji, ili da treba da se cenzuriše, ili da je loša.

Što se učenja muzike tiče, ili učenja fizike ili matematike, tu sam trebao da se ogradim, jer ima ljudi koji nisu sposobni da nauče da sviraju, kao i onih koji nemaju sposobnost da nauče matematiku/fiziku. To priznajem ;)

Poz.
[ llux @ 14.05.2011. 22:03 ] @
A sta je krajnji cilj? Da postanemo obrazovanija i inteligentnija nacija? Mislim da muzika ne bi imala uticaja. Postoji puno faktora koji uticu na to da li ce nam se neka muzika svideti. Ja sam samo za zabranu preterano vulgarnih pesama. Ali zato meksicke serije ne bi trebalo da se pustaju. To vec ima uticaja. Kada bi ljudi gledali kvalitetnije serije, poraslo bi znanje
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 22:07 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Problem je ovo, pošto Pera uživa u turbo folku, turbo folk (ili išta drugo, rok, pop, hip-hop, nebitno) ima istu vrednost kao i neka druga muzika (recimo klasična), po akademskim merilima, a ne po subjektivnim merilom kvaliteta toga Pere.


Hmm... da li imas neki izvor za pokusaj akademskog pimp-ovanja turbo folka? Ozbiljno, voleo bih to da vidim :-)

Citat:

E to već nije tako, i ne može biti tako. Moguće je da turbo folk ima veću komercijalnu vrednost, više poklonika, itd. ali po akademskim kriterijumima, to nije vredna muzika.


Iako nisam upoznat sa tim akademskim kriterijumima, ne sumnjam da je to sasvim moguce. Ne vidim da bilo ko ovde to dovodi u pitanje.

Citat:

Isto kao kad bi nekoga ko svira sintisajzer na svadbi uporedili sa pijanistom gore (Evgenij Kisin), i rekli, pa obojica sviraju, pa to je isto... I to je isto umetnost! Vidiš li apsurd?


Ja ne vidim nikakav apsurd, samo razlicite kriterijume razlicitih ljudi. Ne vidim kako to uopste ugrozava bilo koga ko slusa Kisina ili degradira njegov rad.

Citat:

Ono što ne kažem je da popularna muzika ne treba da postoji, ili da treba da se cenzuriše, ili da je loša.


Dakle, potpuno se slazemo... :-)

Citat:

Što se učenja muzike tiče, ili učenja fizike ili matematike, tu sam trebao da se ogradim, jer ima ljudi koji nisu sposobni da nauče da sviraju, kao i onih koji nemaju sposobnost da nauče matematiku/fiziku. To priznajem ;)


Apsolutno tacno - samo sve i da jesu u stanju to sto oni nesto razumeju ne implicira da oni uzivaju u razumevanju toga ;-)
[ vilil1 @ 14.05.2011. 22:26 ] @
Citat:
bojan_bozovic po akademskim merilima.

Sta su to akademska merila? Je l' to neki etalon za kvalitet? Ko i na osnovu cega je uspostavio neke kriterijume za vrednovanje muzike? Sta je ustvari cilj muzike? Da zabavi, da se slusalac (slusalica :D) dobro oseca kada slusa neku muziku, ili je nesto drugo?
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 22:29 ] @
Citat:
Hmm... da li imas neki izvor za pokusaj akademskog pimp-ovanja turbo folka? Ozbiljno, voleo bih to da vidim :-)


Ne baš, ali si ti replicirao na ono što je bilo upućeno venturi, koji je tvrdio da nema objektivnog standarda za vrednost muzike (i čak umetnosti uopšte) po stručnom mišljenju, jer je to nazvao, "komitetom". A mora ga biti.

Dalje, ti si me naterao da repliciram i zbog sledećeg, rekao si da kompozitori zbog specifičnosti svoga mozga i posebnog fenomena koji osećaju (sinestezija) pišu muziku koji oni vole i koja nije razumljiva masama. Nisi posebno naveo nerazumljiva masama, ali se dobija utisak da si to želeo reći.

Ali sinesteziju ne oseća čak 2/3 umetnika, pod uslovom da je valjana studija koju si koristio, a još je manji procenat onih koji je osećaju, a uživaju u slušanju Skrjabinove etide broj 12. Statistika može da se nadje, ali nebitna je, jer nije potrebno osećati sinesteziju da se uživa u klasičnoj muzici, čak Skrjabina koji je po sopstvenom kazivanju video boje kada bi čuo zvuk.

Eto toliko. I ja mislim da se u potpunosti slažemo.
[ morihei ueshiba @ 14.05.2011. 22:32 ] @
Citat:
Ja sam samo za zabranu preterano vulgarnih pesama


Slazem se. Za pocetak da krenemo od ovog starog perverznjaka
http://www.tvorac-grada.com/knjige/vukkaradzic/crvenban1.html
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 23:03 ] @
@vilil1

Nekome treba muzika samo da bi se opustio i odslušao, ali za muzičare može biti više od toga. Oni je izučavaju. Postoji i muzikologija, takodje, koja se muzikom teorijski bavi.
Sada, velika, suštinska razlika izmedju klasične i popularne muzike je odsustvo razvoja melodije u zadnjoj, i jednostavna forma koja se zove ostinato (tj. ponavljanje riffa, ili osnovne melodije). Sva popularna muzika se sastoji samo od toga, i ima vrlo nisku ako mogu reći "hranljivu vrednost" onome koji želi kompleksniju muziku u kojoj se mogu osetiti osećanja i težnje kompozitora i izvodjača. U klasičnoj muzici nekad i izvodjač može oduzeti ili dodati ponešto, da bi izrazio svoje vidjenje muzičkog dela, mimo onoga što striktno kompozitor nalaže.

Evo primer, "Herojska" poloneza Br.6 Op.53, Frederik Šopen. Različita izvodjenja, Rubinštajn i Argerič.





Rubinštajn i Argerič je vide drugačije, i izvode sasvim drugačije. Popularna muzika nema tu dubinu!
[ triac @ 14.05.2011. 23:07 ] @
Hahahaha nisam mogao verovati da ce J.K izazvati akademske rasprave o merilima u muzici i obavezno linkovanje "visoko" cenjenih umetnickih dela...

More bre motike u ruke


p.s

I na kraju ce opet biti svako na svoju stranu i docicemo do zakljucka (ko i mnooooogo puta do sada)...

[ vilil1 @ 14.05.2011. 23:09 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @vilil1

Nekome treba muzika samo da bi se opustio i odslušao, ali za muzičare može biti više od toga. Oni je izučavaju. Postoji i muzikologija, takodje, koja se muzikom teorijski bavi.

Fino, hvala, ali ja sam pitao nesto sasvim drugo. Da ponovim, skraceno... -

Sta su to akademska merila? Ko i na osnovu cega je uspostavio neke kriterijume za vrednovanje muzike? Sta je ustvari cilj muzike?
[ Keez-a @ 14.05.2011. 23:17 ] @
Citat:
vilil1: Fino, hvala, ali ja sam pitao nesto sasvim drugo. Da ponovim, skraceno... -

Sta su to akademska merila? Ko i na osnovu cega je uspostavio neke kriterijume za vrednovanje muzike? Sta je ustvari cilj muzike?


Upiši muzičku akademiju pa ćeš NAUČITI šta su to akademska merila. Glupo je da ti, ovde, bilo ko otvara glavu i uliva znanje u istu.
[ Ivan Dimkovic @ 14.05.2011. 23:19 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Ne baš, ali si ti replicirao na ono što je bilo upućeno venturi, koji je tvrdio da nema objektivnog standarda za vrednost muzike (i čak umetnosti uopšte) po stručnom mišljenju, jer je to nazvao, "komitetom". A mora ga biti.


Ventura jeste donekle u pravu, ako je pod "objektivnim standardom" mislio na nesto merljivo kao u prirodnim naukama. U tom slucaju definitivno ne postoji ekvivalent u merenju kvaliteta muzike.

U smislu nekog akademskog standarda, sa merilima koje propisuje neko udruzenje/ucenje/pravac unutar akademije - da, to je druga stvar.

Medjutim, onda mozemo uci u dugu raspravu koliko su te stvari zapravo objektivni pokazatelji bilo cega osim mere slaganja unutar neke akademske grupe, trenutnih trendova itd.... Ista stvar vazi za gomilu disciplina koje se bave ljudskim ponasanjem (u sta spada i stvaranje naravno) - psihologija, recimo...

Primera radi, neki idu dotle da psihologiju nazivaju "modernom narodnom medicinom" a ne naukom, zato sto se ne bazira na striktnom naucnom metodu vec na tumacenju ponasanja ljudi. Dakle, ako ocekujes isti takav standard i za "objektivno merenje kvaliteta muzike" - neces ga dobiti tj. imas isti problem kao i sa psihologijom kao naukom.

Razlog je vrlo prost - prilicno je nezgodno pozivati se na "objektivnost" u analizi necega sto pociva na ljudskom ponasanju i prirodi, sve dok ne budemo razumeli ljudsko ponasanje na striktno naucni nacin (ako to uopste bude i moguce ikad). Muzika je intimno vezana za fenomen ljudske inteligencije i svesti, i kao takva ima isti status kao i ti fenomeni... Striktni "objektivizam" je tu jos nemoguc, dok ne ukapiramo kako sve to zaista funkcionise - do tada je sve bazirano na nekim nasim interpretacijama, koje jednostavno nisu ekvivalent naucnom metodu.

Mislim da je razlog neslaganja ovde zato sto ljudi kao Ventura tvrde jednu stvar (koja jeste tacna), a kao odgovor dobijaju drugu stvar (koja, takodje jeste tacna ;-)

Citat:

Dalje, ti si me naterao da repliciram i zbog sledećeg, rekao si da kompozitori zbog specifičnosti svoga mozga i posebnog fenomena koji osećaju (sinestezija) pišu muziku koji oni vole i koja nije razumljiva masama. Nisi posebno naveo nerazumljiva masama, ali se dobija utisak da si to želeo reći.

Ali sinesteziju ne oseća čak 2/3 umetnika, pod uslovom da je valjana studija koju si koristio, a još je manji procenat onih koji je osećaju, a uživaju u slušanju Skrjabinove etide broj 12. Statistika može da se nadje, ali nebitna je, jer nije potrebno osećati sinesteziju da se uživa u klasičnoj muzici, čak Skrjabina koji je po sopstvenom kazivanju video boje kada bi čuo zvuk.


Nisam samo mislio na sinesteziju vec na mogucnost da su veze izmedju kognitivnih centara drugaicje, i dolazi do formiranja drugacijih analogija. Sinestezija je samo ekstrem.
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 23:23 ] @
@vilil1

Najbolje da se pozabaviš onda filozofijom umetnosti. Ali da kriterijumi postoje, postoje.

Ja sam već odgovorio šta je cilj muzike. Da se sluša, a za neke i više od toga. Isto i za neku drugu umetnost, recimo slikarstvo. Slika kao slika, ili neko u njoj može videti lični pečat stvaraoca? Njegovu tehniku? Njegov stil?

Ja sam filozofiju umetnosti učio malo i odavno, i moje je znanje o tome šturo. Ali ima u umetnosti mnogo čudnih stvari takodje, recimo u muzici Kejdžova čudnija dela.

http://en.wikipedia.org/wiki/Four_Minutes_Thirty_Three_Seconds
http://en.wikipedia.org/wiki/As_Slow_As_Possible

A ima toga i u drugimn umetničkim disciplinama, čuo sam.

Da li je to umetnost? Ne znam stvarno.
[ Pirossi @ 14.05.2011. 23:26 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Rubinštajn i Argerič je vide drugačije, i izvode sasvim drugačije. Popularna muzika nema tu dubinu!

da li sviraš neki instrument?
da sviraš, znao bi da ovo naprosto nije tačno i da na samom youtubu imaš na hiljade cover verzija pop-pesama gde muzičar daje svoj pečat muzičkom delu tj. svoju interpretaciju u svom aranžmanu.
[ Count Zero @ 14.05.2011. 23:31 ] @
Kao muzički laik, moram da pitam - kako se na klaviru npr. može napraviti drugačiji aranžman?
Znači, imaš note, tempo i resto, baš sam se to pitao - kako sad pijanisti to drugačije interpretiraju. Meni se čini da je tu reč o ono - jačini tona, nijansama nekih prelaza.. malo tananije stvari.
(E, ako ne pošaljem Karleuši link sa ovom temom, pa eto ti. Ima bre da osvanemo u njenoj kolumni. )
[ vilil1 @ 14.05.2011. 23:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U smislu nekog akademskog standarda, sa merilima koje propisuje neko udruzenje/ucenje/pravac unutar akademije - da, to je druga stvar.

Medjutim, onda mozemo uci u dugu raspravu koliko su te stvari zapravo objektivni pokazatelji bilo cega osim mere slaganja unutar neke akademske grupe, trenutnih trendova itd...

@bojan_bozovic

Upravo je poenta u ovome.

Da batalimo neke standarde koje su nekad negde neki ljudi postavili, da se vratimo na samu sustinu postojanja muzike.

Mislim da je cilj muzike uopste, da izazove neka osecanja kod slusaoca. I ona dva primera sto si postavio govore o tome da razlike postoje, i da je popularniji izvodjac koji je prihvaceniji u krugu ljudi koji slusa muziku koju on izvodi.

Ako klasicna muzika izaziva osecanja kod izrazito malog broja ljudi, a neka pop, turbo folk...izaziva takva osecanja kod ogromne vecine, koja je muzika kvalitetnija? Ona za koju je neko rekao, odredio, da je kvalitetnija, ili ona koja je opste prihvacena?
[ bojan_bozovic @ 14.05.2011. 23:52 ] @
@vilil1

Ne može umetnička vrednost da se poistoveti sa komercijalnom vrednošću, niti sa opšteprihvaćenošću, a to ti želiš. Ne mogu više da objašnjavam, jer iako primera imam i previše, dao sam ih dovoljno. Neki ne rade za pare. Većina slikara i kompozitora ne doživi slavu, dok ilustratori i crtači stripova i karikatura i pisci pesama popularne muzike zaradjuju više, i prihvaćeniji su, a mogu da postanu i slavni za života. Nema smisla da dalje ulažem napor, ako neko baš ne želi da shvati.

@count zero

Izvodjač (ili dirigent) ne mora da se drži tempa kako je napisan, dalje može da koristi rubato, tj. da namah promeni tempo zarad ekspresivnosti. Odslušaj Rubinštajna. Dalje, može malkice i da improvizuje.

@pirossi

Imao sam prilike to da slušam dok sam slušao popularnu muziku. Dobrih izuzetaka ima svuda, ali izvodjači popularne muzike često "live" pokvare ono što i nije tako loše.
[ Vole Domu @ 14.05.2011. 23:55 ] @
mislim da repetitivnost nije nikakav parametar kvaliteta muzike.
meni jako cesto smeta "tehnicko izdrkavanje" kom pribegavaju razni muzicari iz raznih sfera muzike.
cest primer su bubnjari, recimo jedan od nasih cenjenijih bubnjara Marko Djordjevic tako voli da sedne iza bubnja, zategne svoj biceps i kaze "ova sledeca kompozicija je u 23/8", onda raspali nesto sto ja u ni u snu ne bih umeo i zapanji me ali iskljucivo na cirkuskom nivou. meni je to kao da gledam nekoga kako radi 150 zgibova. vau svaka cast, ali tu cesto nema emocije, atmosfere, umetnosti...
vasil hadzimanov sa kojim doticni bubnjar svira povremeno takodje ume da upadne u takve akcije...
[ Count Zero @ 15.05.2011. 00:06 ] @
Kako su opisali Vlatka Stefanovskom u jednom broju Rok Ekspresa - često mu solaže pre potpadaju pod geometrijske, nego muzičke zakone.
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 00:07 ] @
Inače, to nije nastalo u popularnoj muzici. Virtuoznost zarad pokazivanja virtuoznosti karakteriše mnoga dela romanticizma (recimo rana dela Franca Lista, a to je rani 19. vek). Odličan primer je "Grand Galop Chromatique". Ali repetitivnost, odnosno, nedostatak razvoja melodije, suštinski odvaja klasičnu od popularne muzike. neko može da pomene Ravelov Bolero, ali i u Boleru ima nekih promena u orkestraciji, menjaju se instrumenti, mada je baš Bolero najsličniji popularnoj muzici. Da li je to parametar kvaliteta muzike, medjutim, pitanje je, jer uvek može da se postavi pitanje koliko su objektivna merila zaista objektivna, to priznajem. Da meni dosađjuje brzo to ponavljanje, dosadjuje.
[ Count Zero @ 15.05.2011. 00:10 ] @
To jeste, ali ako gledaš samo instrumentalnu muziku.
Kada postoji i tekst, upravo ponavljanje dodaje dopadljivost, na drugu i treću loptu melodija postiže kontinuitet, dajući podlogu nekoj drugoj melodiji (vokalu) koja nosi neku poruku. Naravno, o (be)smislu poruke može se diskutovati. ;)
U pop-muzici, upravo rif je jako bitna stvar. Kada bi se previše menjao i razvijao tokom numere, ne bi imao takvu "efikasnost".
I tu upravo dolazimo do tog razdvajanja... Za praćenje razvoja, toka emocije i izvođačeve "harizme" potrebno je udubiti se, posvetiti se slušanju, aktivno slušati.. Za pop-muziku to ne mora biti slučaj. To je "trivijalno" ponavljanje, laka pevljiva i prijanjajuća melodija, koja nema previše ambicija.
Mada, i tu postoje pragovi precepcije, te i najbanalniji skup nota može da ima efekat "(Južni vetar svira) u srce me dira".
[ vilil1 @ 15.05.2011. 00:10 ] @
Citat:
bojan_bozovic: @vilil1

Ne može umetnička vrednost da se poistoveti sa komercijalnom vrednošću, niti sa opšteprihvaćenošću, a to ti želiš. Ne mogu više da objašnjavam, jer iako primera imam i previše, dao sam ih dovoljno.

Dao si dva lepa primera. Da li je Rubinstajn kvalitetniji pijanista od Marte po nekakvim kriterijumima ili je njegov nacin izvodjenja prihvatljiviji siroj publici? Tvrdis li da je Rubinstajn svirao za klikere a ne za novac?

Evo kako se postaje kvalitetan muzicar -




A kad postanes popularan, onda si i "kvalitetan" a tu je i orkestar, koji gle cuda, svira za pare -




Kako da ubacim Youtube u poruku?


@vlada131

Bas ti hvala. Hvala i Bojanu.

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 15.05.2011. u 01:34 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 00:26 ] @
Da znaš, Rubinštajn nije svirao za klikere, ali Svjatoslav Rihter nekada jeste, tj. za ništa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sviatoslav_Richter

Citat:

Memorable statements by Richter

On listening to Bach: "It does no harm to listen to Bach from time to time, even if only from a hygienic standpoint."[54]

On Scriabin: "Scriabin isn't the sort of composer whom you'd regard as your daily bread, but is a heady liqueur on which you can get drunk periodically, a poetical drug, a crystal that's easily broken."[55]

On picking small venues for performance: "Put a small piano in a truck and drive out on country roads; take time to discover new scenery; stop in a pretty place where there is a good church; unload the piano and tell the residents; give a concert; offer flowers to the people who have been so kind as to attend; leave again."[56]

On his plan to perform without a fee: "Music must be given to those who love it. I want to give free concerts; that's the answer."


Pare nisu sve!

A sad, što se Marte i Rubinštajna tiče, oboje su vrhunski pijanisti (Marta je živa ima oko 70, Rubinštajn ne). Šta se tebi svidja više, za tebe je bolje, valjda. I kao Marta što je, i Rubinštajn je bio autoritet za Šopena.

Evo ja ću ti pokazati kako se ubacuje youtube video. Pomenuo sam Listov Grand Galop Chromatique?

Code:
http://www.youtube.com/watch?v=rYUx1-PpHAo


Koristi sada youtube tag:

Code:
 rYUx1-PpHAo izmedju "youtube" "/youtube" 
i izbaci to "related"

I dobija se ovo:



Poz.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 15.05.2011. u 01:45 GMT+1]
[ vlada131 @ 15.05.2011. 00:30 ] @
Citat:
vilil1
Kako da ubacim You tube u poruku?

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 15.05.2011. u 01:27 GMT+1]


Kopiraj onaj deo linka koji se nalazi iza watch?view= i ubaci ga među youtube tagove.
[ vilil1 @ 15.05.2011. 00:48 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Sada, moj komentar na Corvus Corax video: Melodija je jednostavna, nema razvoja, promene dinamike odnosno jačine. Dosada živa. Uporedi sa klasikom.

Nisam ja to postavio da bi se nekome svidelo ili ne. Nego kao ilustraciju da je popularnost jedan od vaznijih, ako ne i najvazniji "kriterijum", po kome se tvrdi da je neka muzika kvalitetna ili ne. ;) Ukoliko je masi prihvatljivo, onda odjednom dobija i na "kvalitetu". Nikakva akademska merila ne vaze, nego popularnost. Isto kao i za Rubinstajna i Martu. Prvi je bio najbolji svetski pijanista, za drugu je malo ko i cuo.

Druga stvar je sto neko ko za sebe misli da je bolji, obrazovaniji...od drugih, sa visine gleda na one ljude koji slusaju nekakvu "sund" muziku, iako se oni, vecina, uz tu muziku dobro osecaju.

Inace Corvus Corax izvode staru srednjevekovnu muziku.

[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 00:51 ] @
Za Martu je malo ko čuo! Daj nemoj molim te. Kao sad ja tebi da pričam o Corvus Corax bendu, a ne razumem se u to, to ti radiš sada (sa 7 godina izvela je Betovenov koncert za klavir sa orkestrom, sa 25 osvojila Šopenovo takmičenje u Varšavi, mislim da je upravo Rubinštajn bio predsednik žirija).

Izmena: dodajem što sam originalno napisao.

Sada, moj komentar na Corvus Corax video: Melodija je jednostavna, nema razvoja, promene dinamike odnosno jačine. Dosada živa, meni ponavljanje brzo zasmeta. Uporedi sa klasikom.
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 00:52 ] @
Citat:
bojan_bozovic
Da meni dosađjuje brzo to ponavljanje, dosadjuje.


Fora je u zdravoj dozi ponavljanja i iznenadjenja :-)

Neka moja teorija oko toga (svakako ne naucna ;-) da razni mozgovi preferiraju jednostavnije ili kompleksnije pattern-e na razlicitim vremenskim skalama... Pravo cudo da AABA forma ima veliku popularnost :-)
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 01:00 ] @
Nekada nešto jednostavno ne smeta, za promenu. I Ivane, primećuješ dobro, mnogo ljudi voli taj "riff" tj. ostinato, a prvi su to uočili valjda oficiri u vojsci tamo u sedamnaestom i osamnaestom veku. Marširanje sa gajdama... Uočili su da popravlja moral. Mada je riff star koliko i muzika sama.
[ milanche @ 15.05.2011. 01:50 ] @
@svi

daleko odoste od tacke gde je tema bila pre 4+ sati

Da pokusam da adresiram nekoliko stvari:

@vilil1

Citat:
Sta su to akademska merila? Je l' to neki etalon za kvalitet? Ko i na osnovu cega je uspostavio neke kriterijume za vrednovanje muzike? Sta je ustvari cilj muzike? Da zabavi, da se slusalac (slusalica :D) dobro oseca kada slusa neku muziku, ili je nesto drugo?


Cilj muzike je pre svega komunikacija - prenos iskustava/dozivljaja jedne individue drugoj ili vise njih.
Sadrzaj tih iskustava moze da bude sve i svasta - impresija lepim danom, radost sto si ziv, strah ili strepnja,
tegoba, nedoumica, predosecanje smrti ili bolesti.

Muzika ima enormnu mogucnost da prenese jezivo veliki informacioni sadrzaj, vise nego bilo koja umetnost.

Muzika, naravno, moze i da bude zabavna (da se malo njisemo i tapsemo uz pivo, da privatimo nesto zensko u
laganom koraku....itd), ali to joj nije jedina i primarna svrha....tj. obaveza da te opusti i zabavi.

Utoliko je bolja ukoliko je istinitija.

@Ivan

sinestezija - za sebe mogu da garantujem da je imam. Zvucna sekvenca mi stvara nesumnjivo jasne vizuelne
sekvence. Mislim da nisam uopste redak slucaj medju muzicarima.

@svi

Vrednovanje ove ili one muzike, ovog ili onog zanra

Jezik muzike se stalno menja, jer i ljudi koji muzikom nesto hoce da kazu stalno traze najidealniji nacin da to
nesto kazu. Covek naseg vremena zivi u daleko kompleksnijim zivotnim tenzijama nego covek Hajdnovog vremena,
i odatle nije cudo da se kod Hajdna ne moze naci poliritmija, kompleksnije harmonije, vrisak tonskih kolora...jer
je jednostavno to jezik kojim se jedino i moze izraziti vreme u kojem zivimo (Hajdn je za zivota imao male sanse
da ga zbog trenutka nepaznje pregazi auto na raskrsnici, recimo - muzika mu je daleko manje stresna nego jazz.
Takodje, u njegovo vreme se umiralo znatno ranije - komponenta skrusenosti i straha pred zivotom je daleko veca
nego kod coveka 20-tog veka).

Kojim se god sredstvom i muzickim alfabetom umetnik koristio, zadatak je uvek isti:
- da ima sta da kaze
- da ima zvucnu alatku kojom ce to nesto reci.

Neki elementi muzickog jezika ce preziveti svoje vreme nastanka jos mnogo posle toga (recimo: harmonski obrti,
ili glavni principi orkestracije, uloga ritma itd).

Masa drugih elemenata jezika ce se prirodno javiti sa novim vremenom, novim zivotnim sadrzajima.

Konstanta ipak ostaje - da li je umetnik imao sta da prenese ? Da li je to rekao na pravi nacin ?

Licno mislim da je svako ljudsko bice apsolutno ravnopravno i isto vredno u svom iskrenom dozivljaju sveta oko sebe.
Vec i dete od godinu dana zvukom izrazava svoje trenutno psihicko stanje (ko jos nema decu - ne propustite da slusate
zvuke svog deteta u uzrastu pre nego sto je naucilo da prica - fenomenalno je kako deca zvucima koje pustaju jasno
kazu kako se osecaju, recimo kad uzivaju i igri, ili kad su se naigrali pa hoce da idu da spavaju, itd).

U tom pogledu, nisam sklon da nisko vrednujem zvucni izraz nekoga ko nikada nije krocio nogom u muzicku skolu,
iz prostog razloga sto to ne znaci automatski da neko nesto nema da kaze, da muzikom nesto prenese kao i
da mu muzicki jezik nema pravu izrazajnost.

Pravi kontra-primeri su recimo "Bistrik" Bilje Krstic, pa i Vlatko Stefanovski/Miroslav Tadic/Teodosil Spasov,...koji donose
upravo takvu muziku, kreiranu u okvirima najobicnijeg naroda, cesto i bez osnovne skole.

Gde je u celoj prici turbo folk ?

U slucaju turbo folka i ostalih slicnih skarabudzevina su neke stvari ocite:

- ta muzika ne prenosi gotovo nikakav informacioni sadrzaj - ne uspevam da vidim kome se obraca, sta tacno
hoce da kaze, ako samo slusam (tj. ako ne gledam d00peta i sise) ne uspevam da vidim ni zabavnu komponentu.

- jezik te muzike (zvucna paleta) apsolutno ne donosi nista ni novo ni lepo - niti ima dinamike, niti harmonskih nijansi,
ni bogatstva ritma, ni sklada. Zapravo - koristi na mutav i zamazan nacin sve sto je vec postojalo i pre.

Prakticno - okupira dostupne informacione kanale besmislenoscu.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 15.05.2011. u 03:37 GMT+1]
[ milanche @ 15.05.2011. 02:13 ] @
...i da dotaknem temu diktature ukusa:

Ako izuzmemo prve godine posle WWII (zahtevi soc-realizma, narocito u slikarstvu), zvanicna
diktatura onoga sto se slusa zapravo nije ni postojala.

U zivotnoj realnosti jugoslovenske muzicke scene vladalo je nesto drugo - meritokratija.

Muzikom na javnoj sceni je mogao da se bavi samo onaj koji je za tako nesto bio sposoban i
prirodno obdaren.

Svakog dana u podne je na Radio Beogradu uzivo isla emisija narodne muzike gde je direktno
u emisionom studiju svirao orkestar Vlastimira Pavlovica Carevca. Mikrofon se ukljuci, instrumenti
su vec u rukama, i pici. Nema korekcije pitch-a, ponavljanja, studijskog sminkanja....

...ili si jesi muzikant, ili si nisi.

U istoj plejadi je bio i Dusko Radetic, Miodrag Jasarevic, Aleksandar Sisic,...kasnije Boki Milosevic,
Aleksandar Djokic...pevaci Vule Jeftic, Cune Gojkovic,...

U zabavnoj muzici dominiraju likovi kao ovi (kvartet Predraga Ivanovica)

http://www.youtube.com/watch?v=o5GyK_KECBo&feature=related

zatim, Dragan Stojnic, Nada Knezevic, Bisera Veletanlic...

...

Tek negde krajem 60-tih pocinje nesto supstancijalno drugacije:

Vama koji ste alergicni na nametanje ukusa (Ivan u prvom redu), moram da ukazem na jedan
paradoks - diktatura se zapravo nesmanjeno desava, ali se radi o diktaturi neukusa.

Prodate njive i volovi za plocu u RTB-u, dlakave Savete Jovanovic, itd, itd.....upravo sve to je
nametnuto, pod ljigavom sifrom 'narod to trazi, narod to voli'.

Pisao sam vec u nekoliko ranijih prilka - narod voli sve dobro sto mu ponudis.

Taj isti narod je pevusio i meksicke hitove Nikole Karovica i Slavka Perovica, slusao 'Georgia on
My Mind', punio salu Doma Sindikata kad je gostovao Louis Armstrong....

Pokojni Tony Scott je na nastupu u KST-u davne 1985-te u zaru izvodjenja neke diksilend numere
iz publike izvukao metodom slucajnog uzorka obicnog studenta tehnike, koji je zajedno sa njim
u duetu scat-ovao na bini desetak minuta (rub-da-ba-daba-da.....rub-da-ba-da-ba-da...um-tam-ram-dama-dam.
itd)

...narod prirodno nije glup ni ovako, a ni muzicki, i ima ogromnu mogucnost upijanja i prihvatanja
muzickog kvaliteta.

@bojan bozovic

Jedan mali bitan detalj - PGP RTB nije izdavao klasicnu muziku, ali je ceo jugoslovenski prostor
u tom pogledu sasvim solidno pokrivao Jugoton. U principu - diskografske kuce su se podelile po
resorima, i ne mogu da kazem da smo bili uskraceni za bilo koji zanr.

U odbranu PGP-a, moram da navedem recimo Svetu Jakovljevica ciji je izbor licencnih ploca bio
apsolutno fenomenalan. Siguran sam da smo imali daleko bolji koncentrisani pregled bitnih stvari
u modernoj muzici nego klinac u prodavnici ploca u NYC pred kojim su bili hektari neslusanog polivinila.



[Ovu poruku je menjao milanche dana 15.05.2011. u 03:30 GMT+1]
[ Vole Domu @ 15.05.2011. 09:58 ] @
a chekaj zar onda ne bismo mogli da kazemo "pa deca od 14 godina nisu u vreme Skip Dzejmsa smrkala spid i izlazila na splavove da se poluprostituisu"?
ja znam o cemu govori karleusa, govori o njima, o njihovom nacinu zivota, i zar nije onda najnormalnija stvar da im se upravo to i dopada?

"sta ce ti njen broj
sto bih ti ga dala"

vs

"komponenta skrusenosti i straha pred zivotom"

ovo prvo je njihova realnost, menjanje brojeva, odlucivanje sa kim od likova koji te caste koktele do kosutnjaka veceras itd...

ovo drugo ne razumeju ni sta znaci...

sto se tice pljuvanja po turbofolku imam par stvari da zamerim:
-prvo, gde je granica? znam gomilu puritanaca koji bi i pomenutog Cuneta Gojkovica sklonili sa scene zajedno sa Karleusom i Ekremom.
Je l' granica Tozovac, ili je granica Dzej, ili neko treci?
i u tom turbofolku ima puno razlika i razlicitih pristupa muzici pod razlicitim uticajima (neko vise vuce na dens, neko vise vuce na prela i posela)...

ali ako pricamo konkretno o karleushi:
"niti ima dinamike, niti harmonskih nijansi,
ni bogatstva ritma, ni sklada."

http://www.youtube.com/watch?v=bBjCz4lhWvU

mislim da ova pesma ima i dinamiku i harmonski sklad i bogatstvo ritma...

recimo pusti samo prvih 30 sekundi i reci mi sta tu konkretno ne ispunjava kriterijume ok muzike?
zvuci kao neki fanki middleeast etno...

ono sto zapravo svima upada u ochi je upravo ona - sa svojom pojavom, sa svojim kretenskim tekstovima i ogranicenim vokalnim mogucnostima (zbog cega je meni recimo Ceca iznad Karleuse)
Kao sto je neko ranije u temi rekao - u pop muzici je tekst i poruka koju prenosi jako bitan, a upravo to je ovde glavni problem a ne muzika...
[ Vole Domu @ 15.05.2011. 10:02 ] @
slozicete se da ova pesma:

http://www.youtube.com/watch?v=lS6s9SSmuKI

nema previse muzicke veze sa JK. pa opet svi to trpaju u isti kosh i zabranili bi djuture.
Dakle, sta je ono sto vezuje Ekrema, Karleusu i Nedju?
vezuju ih plitki, prosti i kretenski tekstovi, a ne muzika...

Meni je bizaran podatak bio da se Lepi uvredio kad ga je Djokovic uporedio sa Ekremom

(lepi: http://www.youtube.com/watch?v=6SMq37JJaps)
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 10:43 ] @
Citat:
Vole Domu: a chekaj zar onda ne bismo mogli da kazemo "pa deca od 14 godina nisu u vreme Skip Dzejmsa smrkala spid i izlazila na splavove da se poluprostituisu"?
ja znam o cemu govori karleusa, govori o njima, o njihovom nacinu zivota, i zar nije onda najnormalnija stvar da im se upravo to i dopada?

"sta ce ti njen broj
sto bih ti ga dala"

vs

"komponenta skrusenosti i straha pred zivotom"

ovo prvo je njihova realnost, menjanje brojeva, odlucivanje sa kim od likova koji te caste koktele do kosutnjaka veceras itd...

ovo drugo ne razumeju ni sta znaci...

sto se tice pljuvanja po turbofolku imam par stvari da zamerim:
-prvo, gde je granica? znam gomilu puritanaca koji bi i pomenutog Cuneta Gojkovica sklonili sa scene zajedno sa Karleusom i Ekremom.
Je l' granica Tozovac, ili je granica Dzej, ili neko treci?
i u tom turbofolku ima puno razlika i razlicitih pristupa muzici pod razlicitim uticajima (neko vise vuce na dens, neko vise vuce na prela i posela)...

ali ako pricamo konkretno o karleushi:
"niti ima dinamike, niti harmonskih nijansi,
ni bogatstva ritma, ni sklada."

http://www.youtube.com/watch?v=bBjCz4lhWvU

mislim da ova pesma ima i dinamiku i harmonski sklad i bogatstvo ritma...

recimo pusti samo prvih 30 sekundi i reci mi sta tu konkretno ne ispunjava kriterijume ok muzike?
zvuci kao neki fanki middleeast etno...

ono sto zapravo svima upada u ochi je upravo ona - sa svojom pojavom, sa svojim kretenskim tekstovima i ogranicenim vokalnim mogucnostima (zbog cega je meni recimo Ceca iznad Karleuse)
Kao sto je neko ranije u temi rekao - u pop muzici je tekst i poruka koju prenosi jako bitan, a upravo to je ovde glavni problem a ne muzika...


Kako tu ima promene dinamike uopšte, kad je tokom cele pesme jačina zvuka ista? Nego, da vidimo šta je sa tom "kvalitetnom porukom" koju popularna muzika šalje...

kakva je poruka ove pesme? Glorifikacija upotrebe alkohola i duvana?

http://www.lyricsfreak.com/d/d...raits/heavy+fuel_20040750.html

A šta je tek sa ovim!

http://www.lyricsdepot.com/n-w-a/fuck-tha-police.html

I još nisam ni dotakao blekmetal ;)))
[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 10:48 ] @
Hehe a tek ova poruka...



Kao sto puritanci kazu, sve to zabraniti pod h! Stop teh internets! :-)
[ Vole Domu @ 15.05.2011. 10:55 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Kako tu ima promene dinamike uopšte, kad je tokom cele pesme jačina zvuka ista?


ne, nije


i ne mogu da verujem da si me naterao da skinem karleushinu pesmu :D
ova tema je kontraproduktivna...
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 11:13 ] @
Ne, jačina zvuka jeste ista. Što u spektrogramu ima i tišine i zvuka to je normalno, i ne dokazuje da se jačina zvuka u Karleušinoj pesmi menja, jer se ne menja. Jedino što želiš je da bezuspešno predstaviš muziku koju voliš kao isto onoliko kvalitetnom kao što je klasična muzika, a to neće ići. Kad popularna muzika bude napravila nešto kvalitetno poput Betovenovih simfonija, ili Gaspard de la nuita od Ravela, tad.

Inače u pravu si, tema je kontraproduktivna.

[ Vole Domu @ 15.05.2011. 11:15 ] @
nije ovo spektogram.

ovo je waveform, koji meri upravo to - jachinu zvuka i promene iste. moze da meri pikove ili RMS, a i jedno i drugo ako probas videces da ova pesma za jednu pop stvar ima sasvim dovoljno dinamike. za razliku od recimo nekih tehno pesama, ili megadetha...
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 11:22 ] @
Da tačno, ja sam se zbunio, waveform. Ali pošlušaj ti ovo:





I možda ćeš uspeti da shvatiš zašto mi je popularna muzika siromašna! Tu je ceo Gaspard de la nuit od Morisa Ravela, sva tri dela, po mom skromnom mišljenju možda nešto najbolje što je ikada napisano za klavir.

[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 11:26 ] @
Kad smo vec kod dinamike...

RHCP - Other side... cela stvar :)



I posle se muzicka industrija zali zasto im opada prodaja - zasto bi neko platio ovo neopevano djubre (ne pricam o samoj pesmi, vec o finalnom rezultatu masteringa), to je van mojih granica shvatanja...
[ Vole Domu @ 15.05.2011. 11:26 ] @
vidi niko ne pokusava da kaze da pop muzika ima istu dinamiku ko klasicna...

poenta je samo da karleusha nema nista manju dinamiku nego na primer ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=qlNC0Z66bYY

to mi je jedna od omiljenih grupa postojecih, i slozicete se da ne moze da se poredi sa karleushom, pa opet, dinamicki se ne razlikuje mnogo, cak mislim da ima manje dinamike nego karleusha. time zelim da kazem sta? da dinamika, kao ni repetitivnost, nije ultimativna odrednica kvaliteta muzike...

ima i dela sa velikom dinamikom koja su bezvezna...
[ bojan_bozovic @ 15.05.2011. 11:32 ] @
@Ivan

baš tako, to je loš mastering...

@vole domu

Imaju dobru ideju, ali za moj ukus je suviše repetitivno. Ali potpuno razumem da se tebi svidja! I da, ima više dinamike nego u većini popularnih pesama, a mislim i onoj Karleušinoj.
[ Vole Domu @ 15.05.2011. 11:36 ] @
dobro sad smo makar razjasnili da ne branim karleushu zato sto je slusam :D

pa eto i za mastering postoje ukusi. ja isto ne volim brickwall produkciju.
al dok mi sedimo ovde i pljujemo, taj producent i ti pepersi se valjaju u dolarchinama, to je jedna vrlo ozbiljna industrija koja vrlo dobro zna sta radi...
[ Pirossi @ 15.05.2011. 12:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kad smo vec kod dinamike...

RHCP - Other side... cela stvar :)



I posle se muzicka industrija zali zasto im opada prodaja - zasto bi neko platio ovo neopevano djubre (ne pricam o samoj pesmi, vec o finalnom rezultatu masteringa), to je van mojih granica shvatanja...

http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
[ Slobodan Milivojevic @ 15.05.2011. 13:03 ] @
Metalica Death Magnetic:


[ triac @ 15.05.2011. 20:14 ] @
Kako god bilo, ali zena je zmaj ...



[ Ivan Dimkovic @ 15.05.2011. 21:12 ] @
@Slobodan,

Citat:

Metallica and Rubin initially declined to comment on the issue, while the band's co-manager Cliff Burnstein stated that complainers were in a minority and that response to the album had otherwise been "overwhelmingly positive".[55] Lars Ulrich later confirmed in an interview with Blender, that some creative control regarding the album's production had indeed been transferred to Rubin but also stressed his satisfaction with the final product.[56][57]


:-) Voli publika djubre pa to ti je...

Zbog ovakvih stvari ja suzu pustiti necu ako cela ta muzicka industrija prsne.
[ Shadowed @ 15.05.2011. 21:16 ] @
@triac, jedini zmaj tu je Photoshop :)
[ dejanet @ 15.05.2011. 21:17 ] @
@triac, droid bato
[ triac @ 15.05.2011. 22:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:  Voli publika djubre pa to ti je...


Ajmo sad staru diskusiju: sta je djubre a sta dobro.
Ako je djubre sve ono sto nije Mocart, onda imamo jasne arsine...ali zar nije dobro sve ono sto vecina voli.

Ja sam apsolutno ubedjen da je droga fantasticna stvar i pored svih nus produkata cim je koristi toliko ljudi...kanda je i meni zao sto nisam poceo na vreme da uzivam u njoj (sad je kasno)....

Tako da o ukusima i potrebama ne treba razmisljati.

Npr ja izrazito volim kisne i tmurne dane, kao i hladno i zimsko vreme...ne smeta mi da gazim po blatu itd i to je moja potreba kao i potreba drugih da se voli Karleusa ili Hitler na primer (koji je u stvari istoriski glumac, ali dobro sad)...

Tako da mislim da smo se tu kanda nesto i objasnili, ili je neophodno da i ja pustim neku sinfoncugu pa da bi gistro bio u odabranom drustvu...

p.s

Eve i od mene nesto po meni iz najboljeg filma od kako je covek snimio u Holivudu sletanje na Mesec...



[ Kovacevic Vladimir @ 16.05.2011. 09:14 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=MwuNqcKUxto&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qVCgf6_M7i4

Toliko o lepoti...i Umetnosti u lepoti.


Pozdrav
[ Pirossi @ 16.05.2011. 14:37 ] @
kud nađoste baš Dianu.
1 vokalni mediokritet. svaki prosečan đez-bar ima takvu.

ovo je već drukčije:



reinkarnacija Bili Holidej.
[ vilil1 @ 16.05.2011. 14:47 ] @
Citat:
Pirossi: kud nađoste baš Dianu.
1 vokalni mediokritet. svaki prosečan đez-bar ima takvu.

To govori da su ukusi razliciti, i da nikakva "akademska merila" ne smeju da se primenjuju.

Evo cuvene izvedbe jedne veoma kvalitetne pevaljke (po necijim merilima) -

[ Java Beograd @ 16.05.2011. 15:00 ] @
Ova Dolores kao da peva Penis Angelicus, a ne Panis Angelicus
[ triac @ 16.05.2011. 15:20 ] @
Zena ga bije u nivou sa Ekremom tako da svi mogu da pocrjakju...





Sedam milki je sedam milki


p.s

Na celoj ovoj strani ne racunajuci J.K suma svih pregleda svih linkovanih jutubovaca je cca ni 2 mila, hahaha kakva umetnost i kakva pisorama

J.K je institucija, pa vi kako ocete...
[ triac @ 16.05.2011. 15:31 ] @
Nego cekaj sad imam ja nesto kvalitetno i sto je najvaznije istinito, tako mi rece komsika


[ Pirossi @ 16.05.2011. 15:33 ] @
Citat:
triac:
J.K je institucija, pa vi kako ocete...

ima raznih institucija.
otvorenog tipa, zatvorenog tipa...
[ Kovacevic Vladimir @ 16.05.2011. 18:44 ] @
Citat:
Pirossi: kud nađoste baš Dianu.


Pa...onako 'ubo' po sluhu...svira dete piano

A, evo još jedne, po istom metodu:
http://www.youtube.com/watch?v=zJmLR-1DDjE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CDxGAEKfRoc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=pn1XEoS4E0I&feature=related

Patricia is pure magic!

Curt

Suva istina!
A sviđa mi se i Tvoj prilog.

Pozdrav

[ triac @ 16.05.2011. 19:18 ] @
Citat:
Pirossi: ima raznih ...


Ima ima ...ima i ane za samo treba znati gde i kako ... uostalom sto se ljudi uzimaju
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2011. 19:26 ] @
Citat:
triac
Ajmo sad staru diskusiju: sta je djubre a sta dobro.
Ako je djubre sve ono sto nije Mocart, onda imamo jasne arsine...ali zar nije dobro sve ono sto vecina voli.


Nema potrebe - posto, ako bi se malo udubio i pazljivije procitao, video bi da se "djubre" odnosi na mastering tog albuma tj. bolesno kompresovanje zvuka do maksimuma gde muzika izgubi svu dinamiku kako bi bila glasna, a ne na samu muziku.

U slucaju Metallice su tu i clipping artifakti koji su apsolutna sramota i unistavanje zvuka - to vise nije ni pitanje "stila" ili nekakve umetnicke slobode inzenjera koji su snimali i masterovali album, to je jednostavno namerno unistavanje zvuka kako bi zadovoljio zahteve da njihov CD bude glasniji od drugih.

Mislim da neces naci puno ljudi koji ovo nece nazvati djubretom... osim gluvih, i imbecila koji ocigledno nisu u stanju da prepoznaju defektan zvuk.
[ triac @ 16.05.2011. 20:18 ] @
@Ivan

Jedno je post produkcija i mastering a drugo je koncert o kome je rec iliti delu doticne rave.

Kliping i over preamp setovanje je van okvira ove teme, tako da ni nisam obracao paznju na dijagrame...

To za metaliku sam cuo, verovatno se neko u produkciji izoverkilovao necim
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2011. 20:24 ] @
Na zalost nije... rekao menadjzer da mora tako posto verovatno nije mogao da podnese da CD zvuci tise od konkurencije. Master kompanija je rekla da im je takav zvuk i stigao pre nego sto su ga dotakli :) Kako stvari stoje, ekipa je bila na putu, a menadjeru su dali ovlascenje da radi sa zvukom sta hoce. Verovatno ima neki app za Mac koji pravi wall-of-sound :)

Ima normalna verzija u gitarskom heroju, ali ne zato sto je tako neko smislio, vec zato sto su originalni master poslali game studiju PRE nego sto je menadjer odlucio da ga unisti.
[ bojan_bozovic @ 16.05.2011. 20:38 ] @
Čekaj, a taj menadžer je muzički producent, ili kako bi se reklo "Tonmeister"? http://en.wikipedia.org/wiki/Tonmeister

Problem je što su muzičari i diskografska kuća suviše kratkovidi i dopustili su da njima manipuliše neki idiot, i uništi zvuk.

Opet, ja sam uglavnom poštedjen toga, jer se klasika ne masteruje tako (mada ima loših mastera tu takodje), ali šta sa fanovima te metal muzike i toga benda? Ili fanovima RHCP? ;)
[ Pirossi @ 16.05.2011. 23:51 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Pa...onako 'ubo' po sluhu...svira dete piano :p

a to li je :)

onda jedan muzički pozdrav, profesore.



+ apsolutna preporuka za kanal devojke koja razvaljuje klavir svojim inventivnim aranžmanima za rock i heavy metal klasike.

http://www.youtube.com/user/vkgoeswild#g/u

[ SlobaBgd @ 17.05.2011. 15:58 ] @
Jbt, da nije Karleuše, ne biste kačili ovakve stvari i analizirali muzičku teoriju.
Još kad se dokačimo onog "usvojenog Japančeta" Ane Nikolić, ima da se otvori konzervatorij ovde na forumu!
[ stil @ 19.05.2011. 10:04 ] @
A HAHAhahaha

Citat:
Dugo je ćutala
KARLEUŠA: CECA JE SIMBOL KIČA!


Četvrtak, 19. Maj, 2011.| Autor: Milena Videnović
JK na svom Fejsbuk profilu napisala status: „Tetovirane obrve? Neukus bez presedana“


Ponovo u ofanzivi!
Jelena Karleuša je pre dva dana na svom Fejsbuk profilu napisala status: „Tetovirane obrve? Neukus bez presedana“. Ništa tu ne bi bilo čudno da njena rivalka Svetlana - Ceca Ražnatović nema istetovirane obrve! Nakon ovog Karleušinog zaključka krenule su priče da se rat između slatke male i Ražnatovićke ponovo nastavlja. U stvari, nikad nije ni prestao, samo je jedan kratak period očigledno bio zatišje pred buru.

- Jelena je inspiraciju za svoj status očigledno našla u ovonedeljnom magazinu Svet, na kome je Ceca na naslovnoj strani, a u prvom planu su njene istetovirane obrve - započinje priču izvor Kurira, i dodaje:

- Kako Karleuša sve što misli - voli i da kaže, ne čudi što je svoj stav podelila s brojnim virtuelnim prijateljima na najpopularnijoj društvenoj mreži.

Pored folk dive, još jedna (ne) prijateljica pop dive ima istetovirane obrve, a to je Mira Škorić! Verovatno je JK mislila i na nju kad je pisala ove rečenice... Kontaktirali smo s Jelenom i naveli prvoosumnjičenu na njenom spisku, to jest Cecu!

- Nisam znala da i ona ima istetovirane obrve. Sad ste me vi obavestili... Znam samo da je to totalni neukus bez presedana - bilo je sve što nam je rekla zgodna pevačica.
Dobro je da smo je obavestili!


JK: Joksimović je veća diva od mene!

Jelena Karleuša je priznala da postoji neko ko može da joj parira - Željko Joksimović! Naime, popularna blondina je najavila duet, ali još uvek se dvoumi da li da ga otpeva s Dinom Merlinom ili Lanetom.

- To vam je kao da biram između „ferarija“ i „lamborginija“. Ne mogu da se opredelim između ta dva vrhunska muzičara, kompozitora i izvođača - rekla je JK, nakon čega je otkrila da joj verenik Jovane Janković ipak malo bolje „leži“.
- Željko Joksimović je veća diva čak i od mene - izjavila je pevačica u emisiji „Ekskluziv“ na TV Prva.

(Z. M.)


http://www.kurir-info.rs/stars...-ceca-je-simbol-kica-91202.php